Siirry sisältöön



Esittele itsesi!


34 replies to this topic

#1 KorvaRousku

    Administrator

  • Ylläpitäjä
  • 157 Viestit:
10
  • Erikoisalaa:NFL

Kirjoitettu 23.05.2010 - 11:31 AM

Kerro vedonlyöntitaustastasi, erikoisalastasi vedonlöynnissä tai vaikka lempiväristäsi. Tyylivapaa, kunhan kirjotat itsestäsi :thumbup:

#2 Freeze

    Moderaattori

  • Valvoja
  • 2233 Viestit:
47
  • Erikoisalaa:Ravimies

Kirjoitettu 23.05.2010 - 12:21 PM

Eriasteista vedonlyöntiä takana reilut 10-vuotta. Touhu muuttunut koko ajan järkevämpään suuntaan. Alussa oli vain Lotto ja Jokeri...

Kesän vedonlyöntisuunnitelmiin kuuluu ainoana varmana nakkina ravejen H2H-vedot. Ravejen seuraaminen on sen verran aktiivista, että suosittelen jopa peesaamaan joskus jonkun vedon. Tähditän vihjeeni sen maistuvuuden mukaan * -- *****. Jo **** pelikohteet ovat todella harvassa ja ovat loistavia pelejä. Prosentit on vihjeisiin olemassa ja ne tulevat tästä lähin mukaan vihjeeseen. Tarkoituksena on myös poimia harvakseltaan parhaita pelikohteita Suomen alasarjoista sekä Veikkauksen pitkävedosta.

Suuri heikkous on itsellä vielä pelikassan hallinta. Tilttivetoja tulee laitettua turhan useasti. Pelikassat on sen verran pienet, että halua ei ole lähteä pelaamaan täysin oikeaoppisesti. Palautuksen saisi 105%-110%, mutta tuotto silti olematon. Suurta halua ei ole rueta tuhansia euroja riskeeraamaan omaa rahaa. Jos joskus tulisi jostain isompi voitto kohdalle niin silloin alkaisi täysin ammattimainen vedonlyönti :)
1943-2010 Einari Vidgrén R.I.P

#3 Chris

    Moderaattori

  • Valvoja
  • 3563 Viestit:
132
  • Erikoisalaa:Vaikeasti selitettävissä.

Kirjoitettu 23.05.2010 - 12:45 PM

Pian 18v (onneksi!) täyttävä, vedonlyöntiä harrastanut n. 5 vuotta. Viimeiset 2 vuotta mennyt jo selvästi ammattimaisempaan suuntaan, alkaa pikkuhiljaa vedonölyönnin perusteet olla hallussa. Pelikassa ei niin suuri ole, mutta tulevaisuudessa varmasti yritetään saada kunnon alkukassa ja pelata todellakin fiksusti pelejä. Suurin heikkous
tähän mennessä ollut liian suuri kilahdusriski, pari paskaa päivää /oharia nii saattaa yhtäkkiä kassa kusta. Myös jos kassa nousee tosi nopeesti niin rupee panokset ja turhien rivien tekeminen lisääntymään.

Vahvimmat sarjat itselle NBA, futiksen maajoukkuepelit ja europelit. Sitten hieman vaihtelevammin osuu Tennis, NHL, Mestis, NLA... SM-liigan, Elitserienin yms. lottosarjojen pelaaminen pitäisi kytkeä pois, tuntuu aina suuren osan kassaa vievän.

Tuuripelejä Keno, Jokeri, Lotto, pelikoneet en pelaa ollenkaan. Jepa, ei kai sitä oikein muuta. :D
Lähetty kuva

"Mies voi rakastaa elämänsä aikana montaa naista, mutta vain yhtä jalkapallojoukkuetta"

#4 manu4ever

    Respekti

  • Jäsen
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 839 Viestit:
2

Kirjoitettu 23.05.2010 - 02:58 PM

Vetoja vedellyt noin 4-5 vuotta, pääasiassa pitkävetoa joskus vakioa.Pelaan yleensä aika pienillä panoksilla. Vahvuudet: jalkapallon maaottelut, Englannin valioliiga ja veikkausliiga mennyt ihan mukavasti. Ehkä viimeiset kaksi vuotta olen ainakin yrittänyt selvittää pelien faktat ja taustat ennenkuin lätkäsen lapulle, 2-3 vuotta oli semmosta "sarjataulukon perusteella" pelaamista :P
Meikäläisen heikkoudet on pelikassan pito , lottoliigojen pelaaminen (esim. nhl,elitserien...), tiltit eli jos ei osu nii aina vaan isomalla siihen asti et pelikassa näyttää 0€ päivän päätteeksi. :dash: ja sitten viellä ns. turhat vedot ja hupilaput.
pistetään kaikki punaiselle, punainen on tunnetusti Manchester Unitedin väri :D

#5 setämies

    Täysjäsen

  • Arvostettu
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1182 Viestit:
12

Kirjoitettu 23.05.2010 - 03:26 PM

19v Rollolainen. Parin viikon päästä ammattilukion suorittanut :thumbup: Vedonlyöntiä tullu harrastettua about nelisenvuotta. Vedot määräytyvät tilastojen, kokoonpanotietojen, mutun ja kerroinvertailujen mukaan.

Jääkiekkoa, jalkapalloa, koripalloa ja salibandyä tulee yleensä laitettua lapulle.

Vahvimmat liigat kenties...
Jääkiekko: Sm-Liiga ja Mestis lisäksi tshekin liigaa
Koripallo: NBA ja suomen korisliiga
Salibandy: Suomen salibandyliiga
Jalkapallo: Suomi
"Puolet kosahtaa kun kikkailee"-dxxxa

"Talvella paljon lunta ja kesällä vitun kylmä"-jani(reindeerspotting) kertoo rovaniemestä

#6 Ray

    Respekti

  • Jäsen
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 715 Viestit:
5

Kirjoitettu 23.05.2010 - 03:43 PM

Oon kaikenlaista vedonlyöntiä yms. harrastanut 2 vuotta, tosin aika hajanaisesti, mutta kuitenkin. Se oli semmoista ihan vaan oikeestaan nimen ja sarjataulukon kanssa vetelyä sekä jotain pelikoneita kaupassa. Nyt viimeisen parin kuukauden aikana alkanut selvittää faktoja matseista, ja onhan se jonkinverran tuloksissakin näkynyt.

Vahvin sarja on ylivoimaisesti SM-Liiga, jota tulee tosiaan seurattua ihan oikeasti paljon. Saas nähä miten lähtee liigavedot käyntiin kun otan sitten syksyllä kaikki faktat vetoihin mukaan. Kesällä sitten tulee seurattuu Suomi- ja Ruotsifutista, hieman myös pesistä. Muut liigat meneekin sitten lähinnä tilastojen mukaan.

Itellä menee kanssa välillä metsään sen takia kun vedot kusee, nii tulee panostettua liian riskillä ja se on sitten siinä.

Ja se lempiväri on Ipan kotipelipaidan vihreä. ;)
Brazil 2014

#7 Zaimon

    Täysjäsen

  • Jäsen
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1015 Viestit:
19
  • Erikoisalaa:NHL ja Valioliiga

Kirjoitettu 25.05.2010 - 03:05 AM

No kirjoitetaanpa muutama lause yön hiljaisina tunteina.

Vedonlyönti alkoi minun kohdallani oikeastaan jo ala-asteella 1-2 luokalla kun viikonloppuisin isä kävi viemässä minun kyhäämät pitkävedot sisään. Panosta oli aina se 5 markkaa ja suurin voitto taisi olla silloin noin 100 markkaa mikä oli sen ikäiselle iso raha.

Urheilua harrastanut ja seurannut koko nuoren ikäni(21) ja kaippa tässä on jotain tullut opittuakin. Ihmeellisesti 18 vuotta täytettyäni vetoihin alkoi tulla järkeä, eikä enään tule haettua 6-7 kohteen lapuilla jättipotteja. Tuplia ja triploja tulee lähinnä viljeltyä.

Veikkaukselle en enää pelaa pitkäävetoa kuin satunnaisesti ja ainoat vedot siihen firmaan on lähinnä viikonlopun vakio 1 mistä on muodostunut pieni perinne, sekä sillontällöin monivetoa/tulosvetoa.

Vahvuudet --> Jalkapallon ja jääkiekon maajoukkue pelit. Valioliiga ja NHL.

Heikkoudet löytyy lajeista joita ei tule paljoa seurattua --> Tennis,pesäpallo,salibandy yms... Veikkausliiga ollut myös aina vaikea minulle.

Siinäpä jotain. Ai niin! Meinasi lempiväri unohtua :roll: Olkoot se sitten Chelsean sininen.
Oulun Kärpät

#8 fc_kynäri

    Respekti

  • Arvostettu
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 766 Viestit:
17

Kirjoitettu 25.05.2010 - 02:06 PM

Noh kirjotetaan sitten itekkin pikku esittely tässä...


Elikkäs olen vielä 15-vuotias nuori pojan koltiainen. Olen harrastanu vedonlöyntiä n.3-4vuotta. Alkuaikoina se toki oli sitä että haettiin niitä 1.30 kertoimisia lapulle niin paljon kun löytyi ja isä vei sitten lapun kioskille. Nyt tossa vähä vajaa vuos sitte tullu tolkkuu tohon päähänkin jonkinverran, elikkä pelaan yleensä vekelle tuplia/triploja, tosin harvoin enänä veikalle pelaan, silloin kun pelaan niin pelaan yleenäs Unibetille, jossa tulee sinkkui ja tuplii pääosin heiteltyy ja joskus sitä rekan poikasta. Vahvuuteni piilevät Salibandyssä, mitä olen itse harrastanut n4vuotta joten sitä kautta tietoa tullut siitä lajista myös vedonlöynnin kiehtovaan maailmaan... Lempiväri taitaapi olle itselläni sininen?Vihree? emt...

#9 Chimmy

    Tutustunut

  • Jäsen
  • PipPipPipPip
  • 32 Viestit:
1

Kirjoitettu 01.06.2010 - 09:11 PM

Oon pelle joka ei osaa veikata.
Lähetty kuva

#10 SturmONE

    Tutustunut

  • Jäsen
  • PipPipPipPip
  • 75 Viestit:
-1

Kirjoitettu 20.09.2010 - 11:34 AM

Rupesin seurailee vihje sivuja ja tää vaikutti aktiiviselta niin taidan jäädä tänne kantikseksi.. joten eka posti lähteköön vaikka tästä

26 vuotta ikää.. lotolla aloittanut ties miten kaua sitten niiku varmaa jokainen siitä sit siirryin pitkä ja tulosvetoon kun vanhassa työpaikassa kaikki pelasi ja jauhoi röökipausseilla edellispäivän peleistä, elikkä n 2 vuotta tullu pitkä/tulosvetoa. viime vuosi meni sm-liigan parissa, mm futikset tuli myös pelattua ja nyt taas sm-liigan kanssa jatkuu.. kassa on aika pieni ja panokset pieniä mutta voitolle jäänyt mukavasti kokonaisuudessaan niin vois ruveta jotain blogia kirjottaa ihan omaksi huviksi. Tarkoituksena ei oo oikeastaan ollu edes että rikastuis näil peleil vaan tulee vähän jännitystä matseihin mutta kunhan tietotaito / kassa / kokemus kasvaa ni vois ruveta nostamaan panoksiakin.

#11 Chris

    Moderaattori

  • Valvoja
  • 3563 Viestit:
132
  • Erikoisalaa:Vaikeasti selitettävissä.

Kirjoitettu 20.09.2010 - 02:53 PM

SturmONE sanoi:

Rupesin seurailee vihje sivuja ja tää vaikutti aktiiviselta niin taidan jäädä tänne kantikseksi.. joten eka posti lähteköön vaikka tästä


Tervetuloa mukaan! :P Aktiivisia jäseniä ei koskaan ole liikaa :good:
Lähetty kuva

"Mies voi rakastaa elämänsä aikana montaa naista, mutta vain yhtä jalkapallojoukkuetta"

#12 Ekku-81

    Aloittelija

  • Jäsen
  • PipPip
  • 8 Viestit:
0

Kirjoitettu 22.09.2010 - 10:16 AM

Terve vaan! Ikää on kertynyt 29vuotta ja vedonlyöntiä on tullut harrastettua n.15 vuotta. Lähinnä pitkävetoa täysin ajanvietteenä. Kuutta ristiä lappuun ja ison kertoimen hakua :dash: ...

Nyt välillä pelailen pokeria ja vedonlyöntikin on alkanut kiinnostaa pitkän tauon jälkeen. Lähinnä Suomen jääkiekko on itselleni kiinnostavin alue, pelailen toki myös muitakin kohteita.

Eipähän tässä muuta, pelaillaan!

#13 japi

    Old School

  • Pro vihjaaja
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1744 Viestit:
131
  • Erikoisalaa:Sm-Liiga, NHL

Kirjoitettu 22.09.2010 - 11:00 PM

Jaahas, laitetaanpa pieni esittely myös omasta taustasta kun muutkin ovat niin ahkerasti kirjoitelleet. Ikää 26, vedonlyöntiä tullut harrastettua aktiivisesti vasta 3 vuotta, sitä aiemmin pelaaminen ollut todella satunnaista. Lottoa toki tullut lätkittyä jo 15-vuotiaana, mutta sitä en laske. Pääasiassa siis pitkävetoa, joskus myös veikkauksen vakio1:stä ja tulosvetoa. Pääsääntöisesti pelaan Unibetillä, joskus myös veikalla ja betssonilla. Suurimmat yksittäiset voitot kolminumeroisia, isommat potit olleet jokusia kertoja harmittavan lähellä!

Sarjoista kiinnostavimmat ovat ehdottomasti Sm-liiga sekä NHL, jossain määrin myös Mestis, Saksan DEL-liiga ja Elitserien, Jalkapallon puolelta taas Valioliiga sekä Championship, jonkun verran myös La Ligaa ja Saksan Bundesliigaa. Veikkausliigaa en kovin mielelläni sörki, siinä kun tuppaa palamaan pelikassa pahemman kerran. :lol:

Panokset ovat välillä nousseet aika kohtuuttomiksi, toisinaan on osunut ja toisinaan taas tullut takkiin. Pitää kyllä hieman rauhoittua ja laskea panoksia pienemmäksi. Täällä olen ollut vihjailemassa 2009 Maaliskuusta lähtien ja vaikuttaa ihan asialliselta paikalta, pikkuhiljaa tuntuu väkimääräkin lisääntyvän. Pääsääntöisesti ihan hyviä vihjeitä täällä ja erityiskiitos moderaattoreille, jotka jaksaa panostaa ja pitää tasoa yllä! Keep up the good work! :good:
Vihjatut kohteet 4/2009 lähtien: 457kpl, joista oikein 252kpl.(päivitetty 11.4.2012)

#14 Jjh

    Tutustunut

  • Jäsen
  • PipPipPipPip
  • 96 Viestit:
0

Kirjoitettu 02.11.2010 - 10:01 PM

Joo koitetaan nyt sitten jotain raapustaa tänne. Elikkäs viime vuoden puolella aloin pelaamaan pitkävetoa. Pelailin sitä sitten muutaman kuukauden jonka jälkeen pelailu loppu k-18 ikärajan takia :P. Viime vuonna koko veikkailu oli arvatenkin melkosta lottoomista, mutta voittoja kuitenkin ihme ja kumma tuli välillä. Nyt tossa reilu kuukaisi sitten aloin taas pelailemaan kun sain tonne veikkaukselle tunnukset.
Veikkailen melkeenpä pelkästään SM-liigaa, Mestistä ja NHL:ää. Välillä muutakin lätkää. Vahvuuksia nyt ei tässä vaiheessa erityisesti ole mutta ehkäpä niitäkin alkaa joskus kehittymään :). Panokset on tälleen alkuun ollu lähinnä 1-2€. Heikkouksiin kuuluvat ehdottomasti pelikoneet jos ne voi tähän laskea, niihin on tullut upotettua liikaa rahaa jo monta vuotta. Ideana oli vähentää pelikoneiden peluuta ja veikkailla sitten hiukkasen enempi. Heikkouksena myös välillä sattuvat ns. tilttivedot ja jos voittoja sattuu tulemaan niin välillä tulee tehtyä turhia vetoja..
Lempiväri varmaankin sininen :lol:

#15 Wizarder

    Aloittelija

  • Jäsen
  • PipPip
  • 6 Viestit:
0

Kirjoitettu 22.12.2010 - 02:59 PM

Moro!

Tällänen 27v nykyinen Hesalinen noin 20 vuoden penkkiurheilutaustalla. Teininä veikkasin pienillä panoksilla, silloin tällöin voittaen, ennenkuin lopetin joistain syystä. Nyt reilun vuoden päivät taaksepäin olen löytänyt tämän harrastuksen uudelleen ja jäänyt koukkuun viimeisen parin kuukauden aikana. Tappiotaha tässä tulee vielä tehtyä, mutta kuitenkin järki on pysynyt mukana, joten ei vaikuta taloudelliseen tilanteeseen millään tavalla.

Suosikkikohteet ovat jalkapalloa lähinnä korkeimman tason liigat Euroopasssa, Englanti, Ranska, Italia, Espanja ja Saksa. Seuraan toki mielenkiinnolla SM-liigaa sekä NHL:ää, mutta ei ole tehnyt mieli veikata niitä, koska ne ei tunnu osuvan minulla koskaan. :D Lisäksi myös NBA, joka jää usein pelaamatta naurettavien kertoimien takia. Tietysti tulee myös seurattua kaikkea muutakin urheilua, joista välillä tulee poimittua kohteita.

Varmaan suurin ongelmani on "too much, too soon" ajattelu. Vaikka panos pysyy kurissa, niin kertoimet ei.

#16 jeejee

    Pelimies

  • Arvostettu
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2197 Viestit:
100
  • Erikoisalaa:NHL

Kirjoitettu 22.12.2010 - 03:26 PM

Morjens! Elikkäs olen 90-luvun alussa syntynyt kuusamolainen, joka asuu nykyään Vantaalla. Pitkävetoa lähinnä tullut harrastettua ja noin 13-vuotiaasta lähtien. Voittoja tullut sieltä täältä ja ei tässä ainakaan paljoa olla voitolla. Vahvuudet löytyvät jääkiekosta ja myös veikkailen vähän futista ja säbää. Ainoana heikkoutena voidaan pitää näitä turhia vetoja, jotka voisi jättää väliin. Aina jos on ihan satavarma, silloin voisi vasta laittaa lapulle! NHL on mielenkiintoisin liiga, jota tulee seurailtua eniten.
NHL-vedot 11/12: 393 kpl, kertoimet 448,07, palautus 114%
---------------------------------------------------------------------------
Edelliset osumat:

Pittsburgh Penguins - Philadelphia Flyers 2 ML 2,75 Pinnacle 41% OA: 1,13
St.Louis Blues - Columbus Blue Jackets 2 6,00 Bet365 22% OA: 1,32
Toronto Maple Leafs - Buffalo Sabres 1 ML 2,45 Bet365 46% OA: 1,13

#17 Chris

    Moderaattori

  • Valvoja
  • 3563 Viestit:
132
  • Erikoisalaa:Vaikeasti selitettävissä.

Kirjoitettu 22.12.2010 - 03:47 PM

Tervetuloa Wizarder! Toivottavasti saadaan lisää aktiivisuutta tänne ja kenties hyviä vihjeitä sieltä suunnalta :good:
Lähetty kuva

"Mies voi rakastaa elämänsä aikana montaa naista, mutta vain yhtä jalkapallojoukkuetta"

#18 safari

    Aloittelija

  • Jäsen
  • PipPip
  • 1 Viestit:
0

Kirjoitettu 05.01.2011 - 05:36 PM

Olen yli-ikäinen pelimies oulusta.Pelaan pitkävetoa kaikilla tavoilla kellyn kaavaa kunnioittaen. Vain 5% korkeintaan pelikassasta yhteen vetoon.Parhaiten on tullut englannin jalkapallosta voittoja.Jotenkin sen alueen tuntee parhaiten.Myös tasapanostusta harrastan siellä missä on markkinatoppi kertoimissa. Rahaa menee vähemmän vetoon.Enää ei tule pelattua isoja tasapeli ym. kertoimia ne kun sattuu kerran vuoteen ja voitot on syöty jo etukäteen.Jätin pois vakion lotot kenon tulosvedon ym joissa voittoja tulee harvoin. Vihdoin pääsee veikkauksellakin suunnilleen omilleen.Tiliote sen näyttää kerran kuussa.Jos prosentit menee yli sadan olen tyytyväinen.Single vetoja mielellään aina kun on mahdollista. Maailmalta löytyy vielä paikkoja joissa pitää pelata kolmea kohdettakin. Jopa talletuksesta peritään maksu. Tiedän joka karikon pelimaailmassa. Ýhdestä kuopasta kun selviää sukeltaa seuraavaan suurempaan mäkihyppy legendaa siteraatakseni.Primus inter pares.

#19 NBA

    Aloittelija

  • Jäsen
  • PipPip
  • 7 Viestit:
0

Kirjoitettu 30.01.2011 - 11:54 AM

Tällänen miltei kolme kymppinen entinen nuorten Koripallon maajoukkueen pyyhkeen heiluttaja. Pitkävetoa pelannut noin 10 vuoden ajan ja viimeiset 4 vuotta erikoistunut NBA:aa koripalloon. Aika isoilla panoksilla tulee nykyään pelattua kun tuota peli kassaa on tullut kierrätettyä vuosien varrella suuntaan ja toiseen :D. Nykyään pelaan noin 2 kertaa viikossa vähän maukkaammilla panoksilla niin säilyy sellanen kutkuttava jännitys lappuihin, tosin lappuni ovat täynnä NBA otteluita, joissa erehtyminen on minimatisoitu muihin lajeihin verrattuna eli siis tasapelejä harvemmin sattuu. Mielenkiinnolla olen sisään tänne astunut ja odotankin maukkaita pelivihjeitä muista lajeista, eipä tässä muuta kun lappu vetämään ja sormet ristiin :D

se o Cili Pai
Susivarmaa ei ole olemassa

#20 Habs

    Aktiivi

  • Pro vihjaaja
  • PipPipPipPipPip
  • 143 Viestit:
8

Kirjoitettu 09.02.2011 - 06:16 PM

Moro, monet varmaan tunteekin tuolta toisen foorumin puolelta, täälläkin joskus satunnaisesti kirjoitellut. Ehkäpä koitan aktiivisemmin kirjoitella nyt täällä, NBA:han saattaa tulla (paskoja) vihjeitä :cool: .

Niille jotka ei tunne niin 23-v yliopistolainen, tuleva ja jo hieman nykyinenkin työ toteuttaa tietotekniikkaratkaisuja asiakkaalle osana firmaa, eli jotain softia parantelen.

Vetoja tehnyt aktiivisemmin noin 7 vuotta, teoriat melkohyvin hallussa, mut panokset normaalisti suht pieniä. Jalkapallossa pelaan lähinnä Barcelonan pelejä ja maaotteluita arvokisoissa/karsinnoissa, jääkiekossa keskityn under/over vetoihin ja pelejä menee myös säbään ja korikseen, kesällä pelailen baseballiin vetoja.





1 käyttäjä(ä) lukee tätä aihetta

0 jäsentä, 1 vierasta, 0 anonyymiä käyttäjää