Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Mor! Tänään listalta löytyy pari todella hyvää kohdetta ja sitten pari hyvää kohdetta.

Itse olen lähinnä katsellut veikkauksen kertoimia, joten jos vihjeet kiinnostavat etsikää jostain ihmeessä paremmat kertoimet!

Blues - Ilves 1 1,45 73% JA Färjestad - Luleå 1 1,65 66% . Näistä kohteista muodostuu kokonaiskertoimeksi 2,30 ja siihen sitten maltillinen panostus (max. 50€). Kohteitten kertoimet eivät ole juurikaan ylikertoimia, mutta itse pidän Bluesia ja Färjestadia niin selvinä suosikkeina peleihin, että uskallan pelata näitä pelejä!

Ja tässä perustelut:

Blues-Ilves:

+Selvä materiaali etu. Blues yksi suurimmista ennakkosuosikeista materiaalin perusteella mestaruuten, kun taas Ilveksen materiaalilla taistellaan juuri niistä sijoista missä ilves tällä hetkellä on. Toki sen tiedän että materiaali ei peliä ratkaise, mutta se tuo selvän edun Bluesille.

+KOTIETU! Bluesin kotisaldo (15-4-7), joka on sarjan kolmanneksi paras, kun Ilveksen vierassaldo on (4-3-15), joka on sarjan huonoin. Toki Ilves on viime aikoina parantunut selvästi vieraspelaamistaan, mutta esim. näin maanantain pelin paikan päältä (26.1. Blues-Ilves 1-2) ja kaikki sen pelin nähneet tietävät Ilveksen oleen hyvin onnekas voittaessaan tuon pelin, sillä Blues mm. laukoi päätöserässä kaksi kertaa tolppaan ja hallitsi kokonaisuudessaan peliä prosenteiksi muutettuna mielestäni n. 65-35%. Ja uskonkin Ilveksen palaavan taas normi vierastasolle! Myös SM-liigan tämän kauden voittotilasto (50% päättyneet kotivoittoon-16% tasan [varsinainen peliaika]-34% vierasvoittoon) puoltaa Bluesin voittoa.

+Blues on nälkäinen sillä he ovat hävinneet kaksi peliä putkeen.

+Ryan Keller, joka pystyy omilla yksilösuorituksilla ratkaisemaan pelejä.

-Hannu Toivonen, joka pystyy torjunnoillaan voittamaan pelejä ilvekselle!!

-Ilveksen pieni vieraspelien tason nosto.

-Bluesilla otteluruuhka, mutta Ilveksellä myös, joten tässä suhteen 50%-50%.

Färjestad - Luleå:

+Färjestadilla selvä materiaalietu. Luleån budjetti Elitserienin kolmanneks pienin ja Färjestadilla toiseksi suurin. (Lähde: Elitserienin nettisivut). Luleå on ylisuorittanut koko kauden tänään he palaavat materiaalinsa edellyttävälle tasolle!

+KOTIETU! Färjestadin kotisaldo (16-1-5) ja Luleån vierassaldo (5-5-15). Elitserienissä kotijoukkue voittaa keskimäärin 5/10.

+Färjestad voittanut viimeiset kuusi peliä Luleåta vastaan jotka on pelattu Färjestadin kotiareenalla.

+Färjestad kuntopuntarin ykkönen ja Luleå kuudes (viimeiset 6 peliä)

-Sarjasijoituksessa ei kuitenkaan suurta eroa. (Färjestad 2 ja Luleå 4).

Sitten lyhyesti muutamasta muusta hyvästä kohteesta.

Kalpa-Pelicans 2 3,30 37%

Tässä ottelussa materiaalit ovat todella tasaiset ja sitte kun otetaan vielä huomioon Kalpan viime aikainen vire niin ei voi olla muuta kun pelaamatta tuota ylikerrointa!

MODO - Timrå 2 2,80 40%

Timrålla parempi materiaali, Modolla parempi sarjasijoitus. Mietitäänpä... 2

Sevilla - Valencia 2 3,45 35%

Espanjan Cupia. Toinen osaottelu häviäjä tippuu cupista. Ensimmäinen osaottelu päätty Valencian 3-2 voittoon. Tänään kumpikaan joukkue ei aio pelata parhaalla joukkueellansa, vaan he lepuuttavat, joitakin avainpelaajiansa (ainakin Goal-nettisivuston mukaan). Tämä seikka lisää yllätyksen mahdollisuutta!

Muuta. Teemu Pukkin uskotaan olevan Sevillan avauksessa.

Link to post
Share on other sites

Itsekkin uskon että pelicans vie voiton tänään. Pelicans voitti edellisen pelin 10-2!!. Toki vastassa oli saipa-.- mutta silti. Kalpa on ollut viime peleissä hakuteillä ja maalit ovat olleet vähissä. Kannattaa pelata Pelicansin voittoa.

Sevilla-Valencia. X

- Valencia voitti ensimäisen osan 3-2 ja tähän peliin heille riittää tasapeli jatkoon.

Luulen, että Valencia pela passiivista peliä ja odottaa vastaiskuja.

Peli päättyy 1-1

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jääkiekko:SM Liiga klo.18:30 TPS - Jukurit Tekee vähintään 2.pst Lukas Wernblom @3.50 Unibet TPS puolelta pistepörssiä johtavan Wernblomin parit pojot kokeiluun. TPS ottanut 2 voittoa ja yhden hävinnyt.Sillä on 1 ottelu vähemmän pelattuna,mitä Jukureilla.Jukureilla 4:stä pelistä tappioita ja voittoja 2.Jukurit on 2 edellistään pelannut kotonaan ja pelasikin ne hyvin.Vieraissa sitten Jukureilla onkin vaikeampaa ja tänään TPS kotonaa tulee olemaan hankala Jukureille. Turkulaisia kismittää niukka 2-1 häviö Sportille ja paluu voittojen tielle on tässä lähellä.TPS 1.kenttähän on sitä tahtipuikkoa heilutellut,kun pistepörssiä vilkuillaan. Takuulla hyökkäyskolmikolle Wernblomille,Haudumille sekä Bryggmanille tulee niitä huonoja/pisteettömiä pelejäkin kaudenedetessä.Tässä kohtaamisessa kuitenkin 1.kentällä on saumoja tehä niitä pisteitä useampikin ennakkoon sarjanheikoimpiin kuuluvaa Jukureita vastaan. Lottoohan tää Suamikiakko on,mutta jos TPS hyökkäyskolmikolta Wernblom,Haudum,Bryggman nähdään nopea maali,jossa Wernblom on osallisena jollain tavalla niin silloin ollaan jo lähellä ja otetaan kokeiluun,kun sitä on tarjolla.
    • MLB klo 2:45 St.Louis Cardinals - San Fransisco Giants Pelivalinta: St.Louis Cardinals ML Kerroin: 1,71 Pinnacle San Fransisco lähtee tähän vierasmatsiin melko heikolla lyöntiosastolla. Muutamia hyviä lyöjiä sivussa ja kokoonpanossa muutamia kokemattomia lyöjiä. St.Louisin rosteri sen sijaan lähempänä normaalia ja odotankin kotijoukkueelta vahvaa suorittamista tässä matsissa. Syöttäjissäkään ei suurta eroa, ehkä Giantsin Roupp on ennakkoon hieman vahvempi, mutta tuskin merkittävää eroa tulee syöttäjien osalta. St.Louis lähtee matsiin mielestäni selvähkönä suosikkina. OIKEIN
    • 19:30 Como - Parma Comojärven hulppeissa maisemissa viimekauden yllättäjä, ja neljänneksi sijoittunut Como haastaa viime kaudella keskikastissa viihtyneen Parman. Como pelasi viime viikolla chämppäriä, kun taas Parma on saanut huilata yli viikon ja valmistautua tähän matsiin. Como on luonut maaliodottomaa noin 1,83 per matsi mutta tehnyt 2,33 maalia. Parma taas on ollut hyökkäyspäässä koko sarjan surkein toistaiseksi ja maaliodottomaa on kertynyt noin 0,61 per matsi. Parman hyökkäysodotus tässäkin pelissä jää alle 0,6 ja Comolta odotan noin 2,25. Como on big chances listalla sijalla 14/20 ja Parma pitää peräpaikkaa tällä listalla.    alle 3 maalia @1,92 @coolbet  
    • Lentopallo, EM-Kisat Viro - Belgia Belgia -2.5 Erää Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.04 Alkamisaika: 20:00 - Viro sekä Belgia kohtaavat EM-Kisoissa. Belgia selvästi parempi jokaisella osa-alueella ja maailman yksi parhaimmista ellei paras hakkuri Reggers tulee tässä pelissä tekemään valtavasti tuhojaan. jopa pientä ylikerrointa tarjolla sillä itse näen tämän siellä 1.7~ paikkeilla.
    • Käsipallo, Superliga Stal Mielec - Wybrzeze Gdansk Yli 60.5 Maalia Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.85 Alkamisaika: 18:00 - Käsipallon Superligan puolella kohtaavat Stal Mielec sekä Wybrzeze Gdansk. Paljon maaleja lähdetään otteluun hakemaan näiden kahden joukkueen välillä, viime kauden kahdessa kohtaamisissa nähtiin 64 sekä 67 maalia, Gdanskin tämän kauden avauksessa maaleja tuli myöskin 67. Gdansk viime kauden 3. sijan nappasi itselleen ja on tunnettu nimenomaan kovasta hyökkäyksestään sekä kovalla temmolla pelaamisesta mutta omiin tulee yksinkertaisesti liikaa maaleja joka kostaantui isosti joukkueelle viime kaudellakin. Gdanskia on lupa odottaa tälläkin kaudella sarjan kärkipäähän siinä missä Stal Mielec keskikastin porukoita. Uskon vahvasti vauhtia ja maaleja tässä ottelussa nähtävän sillä puolustus ei kummankaan joukkueen vahvuuksiin kuulu ja edelliskauden kaksi keskinäistä kohtaamista siitä myös todisteena.
×
×
  • Create New...