Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Adrian Sutil - Paul di Resta 2 1,75 Expekt

Ensikertalainen di Resta on kovassa iskussa. Hän on vetänyt todella kovia aikoja Kanadassa ja oli jokaisissa harjoituksissa kymmenen parhaan joukossa, parhaimmillaan peräti kuudentena. Aika-ajoissakin skotti di Resta oli tallikaveriaan yli puoli sekuntia nopeampi. Hän lähtee ruudusta 11 ja saksalainen Sutil ruudusta 14. Skotlantilaisella nuorukaisella varmasti nälkää riittää kauden jokaisessa osakilpailussa ja erityisesti tänään, sillä kisaviikonloppu on mennyt mieheltä aivan upeasti. Keltanokka janoaa varmasti pisteitä tästä kisasta, sillä niitä on kasassa vasta kaksi. Sadekelillä rata vaikeutuu entisestään, mutta saksalainen tekee tällä hetkellä paljon enemmän pieniä virheitä kuin di Resta. Ohittaminen toki helpottuu mahdollisen sateen myötä, mutta noilla ajoilla Sutilin on lähes mahdotonta saavuttaa tallikaveriaan tänään.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Vimpelille niukin mahdollinen, 1-0 voitto. Niin lähellä, mutta niin kaukana oli Kouvolan yksi juoksu.

El Salvador - Kuuba 2 11.00 Unibet

El Salvador - Kuuba +1 2 3.85 Unibet

El Salvador - Kuuba Vierasjoukkue tekee maalin (=kyllä) 2 1.70 Unibet

Jalkapallon Concacaf Gold Cupin ottelussa El Salvador saa vastaansa Kuuban. Tilanne on nyt sellainen tässä lohkossa, että Meksiko johtaa suhtkoht ylivoimaisesti lohkoa, kun taas Costa Rica on toisena. Puolestaan El Salvadorin ja Kuuban kohtalona on se, että tästä eteenpäin ei valitettavasti olla menossa. Kieltämättä El Salvadorilla on vielä pienet mahdollisuudet, koska joukkuehan voisi nousta voitolla tasapisteisiin toisena olevan Costa Rican kanssa. Toisaalta, jälkimmäisenä mainittu pelaa oman lohkon päätösottelunsa Meksikoa vastaan, ja siitähän kyseiset maat voivat pelata tasapelin, jolla varmistettaisiin myös se, ettei El Salvador pystyisi nousemaan ohi Costa Rican. Materiaalissa El Salvadorilla on varmasti jonkin verran parempi joukkue, mutta aika mielenkiintoisesti kerroinasettelussa kertoimet ovat. Varsinkin se, että Kuubahan on FIFA-rankingissa sijalla 81., El Salvador on kuusi sijaa heikompi.

El Salvadorin saldona alkulohkosta on tasan yksi piste. Ensimmäisellä kierroksella Meksikoa vastaan lopputuloksena oli murskaava 5-0 tappio. Toisessa ottelussa todella yllättäen El Salvador onnistui nappaamaan yhden pisteen Costa Ricaa vastaan. Muuten ennen varsinaista turnausta, karsinnoissa maalla meni todella surkeasti. El Salvador hävisi esimerkiksi Hondurasille ja Panamalle tekemättä maaliakaan. Puolestaan Kuuban aloitus on ollut vielä synkempi ; kaksi ottelua, maaliero 0-10. Puolustuspelaaminen ei ole ollut hyvää, kun taas hyökkäyspelaamista ei ole varmasti edes ollutkaan. Kuuballa olisi nyt voitolla mahdollisuus jättää jumbosija, ja varmasti Kuubalaiset ovat siihen motivoituneita. Ennen turnausta Kuuban ottelut menivät kohtalaisen hyvin ; muutamana mainintana ystävyysotteluista voitot Aachenia, sekä Panamaa vastaan. Jälkimmäistä vastaan Kuuba oli todella hyvä ; kolmen maalin vierasvoitto punapaidoille.

El Salvador on laitettu ottelussa todella suuren suosikin asemaan. On mielenkiintoista nähdä, kuinka El Salvador pystyy rakentamaan peliä, kun joukkueella on aivan pakkovoiton paikka. Ei se keskikenttä näytä erikoisen kaksiselta. Suurimpana nimenä noussee esille Real Salt Lakessa pelaava Arturo Alvarez. Oikeastihan yksi toinen pelaa myös Major League Soccerissa, muuten koko pelaajisto on kotimaasta. Usein tälläisessä tilanteessa kyseinen joukkue sortuu täysin ; ja se vaara on ehdottomasti nytkin. Yksinkertaisesti en millään jaksa uskoa siihen, että tämän tason joukkue pystyisi murtamaan Kuuban puolustuslinjan helposti. Tottakai Meksikoa ja Costa Ricaa vastaan tilanne oli täysin toinen, onhan joukkueetkin aivan eri tasoa, kuin tässä tapauksessa El Salvador. Kuuban puolustuspelaaminen ei kieltämättä vakuuta millään tavalla, mutta toisaalta El Salvadorin hyökkäyskö vakuuttaa? - No ei todellakaan. Näillä kertoimilla ainakin itselle Kuuban vierasvoiton kertoimet kelpaavat lapulle enemmän kuin hyvin. Toivottavasti puolustuslinja kestää.

MyPa - HJK 1 6.00 Unibet

MyPa +1 - HJK 1 2.40 Unibet

Jalkapallon Veikkausliigassa Myllykosken pallo saa vieraakseen Helsinkin Jalkapalloklubin. Ottelun ennakkosuosikkina on kohtalaisen laadukkaalla joukkueella operoiva Helsinkiläispoppoo ilman poissa olevia Alex Ringiä ja Jari Litmastakin, mutta kotonaan Veikkausliigassa jokainen joukkue on vaikea vastustaja, myös suurimmalle mestarisuosikille. Kotonaan pienemmät seurat keräävät usein paljon pisteitä, ja senpä takia mikäli tämä ottelu pelattaisiin Helsingissä, se olisi varma raitapaitojen kolmen tai neljän maalin voitto. Nyt kun pelataankin Myllykoskella, tilanne onkin aikalailla erilainen. Jokainen alkukaudesta Myllykoskelaisten kokema tappio nostaa varmasti entisestään joukkueen haluaan taistella voitosta..mikäs sen parempi, kuin kotinurmelle vastustajaksi Helsingin Jalkapalloklubi?

MyPan alkukausi on ollut huono. Sitä on aivan turha kierrellä. Kahdeksasta ottelusta Myllykoskelaiset ovat saalistaneet vasta viisi pistettä. Joukkueella on ollut maalinteon kanssa suuria ongelmia ; vain viisi tehtyä maalia. MyPan itseluottamus ei varmasti ole huipussaan, mutta esimerkiksi Maxim Votinov omalla henkilökohtaisella suorituksellaan hyökkäyspäässä voisi muuttaa tilannetta erilaiseksi. Kuitenkin se peli-ilon löytäminen uudelleen on yllättävän pienestä kiinni. MyPan puolustushan on ollut Veikkausliigassa samaa tasoa, kuin monen muunkin joukkueen. Ainoastaan muutama joukkue on päästänyt alle kymmenen maalia, MyPan maaliverkot ovat kolisseet kolmetoista kertaa. Puolestaan HJK on aloittanut kauden, kuten osasi jo odotella, oikeen hyvin. Kahdeksasta ottelusta joukkue on voittanut kuusi. HJK:n puolustuspelaaminen on ollut liigan parasta, eikä hyökkäyspelaaminenkaan huonoa ole ollut, vaikka ei todellakaan Turun Interin tasoa.

MyPa ei todellakaan ole näin huono, mitä sarjataulukosta voisi päätellä. Rohkealla omalla pelillä, sekä peli-ilolla raitapaidat ovat todellakin kaadettavissa. HJK lähtee otteluun kohtalaisen selvänä suosikkina, mutta senpä takia avausmaali MyPalle olisi enemmän kuin hieno asia, jo pelin kannalta. Kyllähän kotonaan Myllykoskelaispoppoo varmasti haluaa näyttää liigan kenties parhaimmalle joukkueelle, kuinka taitava joukkue on kyseessä. Tämän lisäksi Kotiyleisölle ollaan velkaa sen verran paljon, että missään tapauksessa yhtään ei anneta tilaa vastustajalle. Ottelussahan on todella suuret panokset, sillä MyPan on pakko alkaa saamaan pisteitä, ettei VPS ja FF Jaro karkaa liian kauaksi. HJK taas ei saa antaa liikaa etumatkaa Turun Interille. Erittäin mielenkiintoinen ottelu tulossa.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

KTP - KäPa 2 3.40 Unibet

Jalkapallon miesten Kakkosen A-lohkon ottelussa KTP saa vastaansa KäPan. Ottelussa on todella suuret panokset. Molemmat kuuluvat lohkon heikoimpiin, KTP on materiaalissa ehkä hyvin niukasti laadukkaampi - mistään tasoerosta ei voida puhua. KäPan kohdalla voidaan puhua tässä ottelussa jo pakkovoitosta. Putoaminen näyttää todellakin suurelta uhalta vierailijoiden kannalta, joten nyt voittaminen olisi todella tärkeä asia. KTP on todella surkea kotijoukkue, joten KäPalla ainakin pitäisi olla kohtalaisen hyvät mahdollisuudet voittoon.

KTP on aloittanut kautensa kahdella voitolla, tasapelillä, sekä viidellä tappiolla. Maaliero on pahasti miinuksilla. KTP ei ole tehnyt kuin seitsemän osumaa, vähemmän on vain juuri KäPalla. KTP otti viime kierroksella todella tärkeän voiton Atlantiksesta 2-1 lukemin, mutta muuten kyyti on ollut kylmää. Sitä edellisessä kotiottelussa FC Kuusysi murskasi Kotkalaiset peräti 1-6 lukemin! Puolestaan KäPa on pelannut todella yksipuolisesti ; kahdeksan ottelua, joista kahdeksan tappiota. Kuitenkin se on pakko todeta, että moni ottelu on päättynyt vain yhden maalin tappioon. Esimerkiksi viidestä edellisestä ottelusta vierailijat ovat poistuneet kentältä neljä kertaa tappio niskassaan yhden maalin erolla. KäPan joukkueessa tiedostetaan nyt se, että tässä on pakkovoiton paikka. KTP on ehdottomasti joukkue, jolta tässä lohkossa pystyisi tällä materiaalilla pisteet ottamaan. Kieltämättä vaikea vierasottelu on luvassa, mutta KTP:n kotipeliesitykset eivät vakuuta millään tavalla.

Joukkueet ovat kohdanneet pari kertaa aikaisemmin. Ensimmäinen kohtaaminen päättyi 3-3 tasapeliin, viime kerralla KäPa otti arvokkaan kotivoiton. Tässä ottelussa varsinaista suosikkia ei voi olla. KäPan tilanteen tietäen jopa riskillä haetaan voittomaalia. Se saattaa hyvinkin kostautua, mutta toivottavasti jossain vaiheessa Kotkalaisten puolustuslinja pettäisi, ja vierailijat pääsisivät tekemään maalin. Hyvin todennäköisesti ottelusta ei ole tulossa maalijuhlia, koska molemmilla on surkea hyökkäys. KäPalle tarjotaan jopa yllättävän korkeita kertoimia ; kyllähän näin vaan kelpaa lähteä hakemaan vierasvoittoa.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Meksiko - Costa Rica 1 1,60 Unibet

Gold Cupissa kohtaavat Meksiko ja Costa Rica. Joukkueet taistelevat lohkonsa kärkipaikasta, Meksikolla ollessa kuusi pistettä, Costa Ricalla neljä. "El Tricolorille" riittää siis ottelussa tasapeli lohkon voiton varmistamiseen. Uskon silti, että Meksiko lähtee otteluun vain voitto mielessä.

Meksiko on ollut vakuuttava, ja peli on ollut hyvissä uomissa, joka osa-alueella peli kulkee. Joukkue on Gold Cupin suosikkeja USA:n kanssa. Tasoeroa tässä löytyy todella paljon. Costa Rica pelasi El Salvadoria vastaan 1-1 tasurin, vaikka hallitsi ottelua selvästi. Se tuhlasi todella monta maalipaikkaa. Jos he jatkavat samalla tavalla, niin maaleja on erittäin vaikea tehdä, sillä joukkue joutuu ahtaalle ottelussa.

Uskon Meksikon ottavan ottelussa voiton. Joukkueen peli-ilme on niin hyvä, ja vire on ollut sen verran tuhoisaa, että jossain vaiheessa Meksikon oma peli tuottaa tulosta. "El Tricolor" on pelannut turnauksessa toistaiseksi kaksi ottelua maalierolla 10-0. Costa Rica on toistaiseksi kovin vastus, mutta silti täysi vastaantulija kovavireiselle ja laadukkaalle porukalle.

Dos Santos ja Hernandez liekeissä Meksikon 3-0 voitossa. :thumbup:

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jääkiekko:SM Liiga klo.18:30 TPS - Jukurit Tekee vähintään 2.pst Lukas Wernblom @3.50 Unibet TPS puolelta pistepörssiä johtavan Wernblomin parit pojot kokeiluun. TPS ottanut 2 voittoa ja yhden hävinnyt.Sillä on 1 ottelu vähemmän pelattuna,mitä Jukureilla.Jukureilla 4:stä pelistä tappioita ja voittoja 2.Jukurit on 2 edellistään pelannut kotonaan ja pelasikin ne hyvin.Vieraissa sitten Jukureilla onkin vaikeampaa ja tänään TPS kotonaa tulee olemaan hankala Jukureille. Turkulaisia kismittää niukka 2-1 häviö Sportille ja paluu voittojen tielle on tässä lähellä.TPS 1.kenttähän on sitä tahtipuikkoa heilutellut,kun pistepörssiä vilkuillaan. Takuulla hyökkäyskolmikolle Wernblomille,Haudumille sekä Bryggmanille tulee niitä huonoja/pisteettömiä pelejäkin kaudenedetessä.Tässä kohtaamisessa kuitenkin 1.kentällä on saumoja tehä niitä pisteitä useampikin ennakkoon sarjanheikoimpiin kuuluvaa Jukureita vastaan. Lottoohan tää Suamikiakko on,mutta jos TPS hyökkäyskolmikolta Wernblom,Haudum,Bryggman nähdään nopea maali,jossa Wernblom on osallisena jollain tavalla niin silloin ollaan jo lähellä ja otetaan kokeiluun,kun sitä on tarjolla.
    • MLB klo 2:45 St.Louis Cardinals - San Fransisco Giants Pelivalinta: St.Louis Cardinals ML Kerroin: 1,71 Pinnacle San Fransisco lähtee tähän vierasmatsiin melko heikolla lyöntiosastolla. Muutamia hyviä lyöjiä sivussa ja kokoonpanossa muutamia kokemattomia lyöjiä. St.Louisin rosteri sen sijaan lähempänä normaalia ja odotankin kotijoukkueelta vahvaa suorittamista tässä matsissa. Syöttäjissäkään ei suurta eroa, ehkä Giantsin Roupp on ennakkoon hieman vahvempi, mutta tuskin merkittävää eroa tulee syöttäjien osalta. St.Louis lähtee matsiin mielestäni selvähkönä suosikkina. OIKEIN
    • 19:30 Como - Parma Comojärven hulppeissa maisemissa viimekauden yllättäjä, ja neljänneksi sijoittunut Como haastaa viime kaudella keskikastissa viihtyneen Parman. Como pelasi viime viikolla chämppäriä, kun taas Parma on saanut huilata yli viikon ja valmistautua tähän matsiin. Como on luonut maaliodottomaa noin 1,83 per matsi mutta tehnyt 2,33 maalia. Parma taas on ollut hyökkäyspäässä koko sarjan surkein toistaiseksi ja maaliodottomaa on kertynyt noin 0,61 per matsi. Parman hyökkäysodotus tässäkin pelissä jää alle 0,6 ja Comolta odotan noin 2,25. Como on big chances listalla sijalla 14/20 ja Parma pitää peräpaikkaa tällä listalla.    alle 3 maalia @1,92 @coolbet  
    • Lentopallo, EM-Kisat Viro - Belgia Belgia -2.5 Erää Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.04 Alkamisaika: 20:00 - Viro sekä Belgia kohtaavat EM-Kisoissa. Belgia selvästi parempi jokaisella osa-alueella ja maailman yksi parhaimmista ellei paras hakkuri Reggers tulee tässä pelissä tekemään valtavasti tuhojaan. jopa pientä ylikerrointa tarjolla sillä itse näen tämän siellä 1.7~ paikkeilla.
    • Käsipallo, Superliga Stal Mielec - Wybrzeze Gdansk Yli 60.5 Maalia Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.85 Alkamisaika: 18:00 - Käsipallon Superligan puolella kohtaavat Stal Mielec sekä Wybrzeze Gdansk. Paljon maaleja lähdetään otteluun hakemaan näiden kahden joukkueen välillä, viime kauden kahdessa kohtaamisissa nähtiin 64 sekä 67 maalia, Gdanskin tämän kauden avauksessa maaleja tuli myöskin 67. Gdansk viime kauden 3. sijan nappasi itselleen ja on tunnettu nimenomaan kovasta hyökkäyksestään sekä kovalla temmolla pelaamisesta mutta omiin tulee yksinkertaisesti liikaa maaleja joka kostaantui isosti joukkueelle viime kaudellakin. Gdanskia on lupa odottaa tälläkin kaudella sarjan kärkipäähän siinä missä Stal Mielec keskikastin porukoita. Uskon vahvasti vauhtia ja maaleja tässä ottelussa nähtävän sillä puolustus ei kummankaan joukkueen vahvuuksiin kuulu ja edelliskauden kaksi keskinäistä kohtaamista siitä myös todisteena.
×
×
  • Create New...