Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

RNK Split - Fulham 2 1,50 Expekt

Eurooppa-Liigan karsintoja; Kroatian liigan viime kauden kolmas haastaa Valioliigan keskikastiseuran Fulhamin. Joukkueiden tasoero on valtavaa luokkaa, Kroatian liiga ei ole Euroopassa edes kymmenen parhaimman joukossa, Fulham pelaa sen sijaan Euroopan ykkösliigassa. Vierailija ei ole heikentynyt kesän aikana, päinvastoin. Se hankki John Arne Riisen Romasta, ja säilytti maalitykit Zamoran ja Dempseyn. Maalissa jatkaa edelleen Australin maajoukkueveskari Schwartzer. Fulham saattaa peluuttaa ottelussa myös uutta hankintaansa, sveitsiläislupaus Kasamia, jonka se hankki Palermosta. "Mökkiläiset" voivat ottelussa kuitenkin kompastua, mikäli se lähtee aliarvioimaan vastustajaa. Jos vieraiden asenne on kunnossa, latoo laadukas Fulham taululle selvän voiton.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

AC Omonia - ADO Den Haag 2 3,05 Betsson

Eurooppa-Liigan karsintaa, jossa kyprosilainen Omonia haastaa Hollannin liigan ADO Den Haagin. Hollantilaisvierailija ei lukeudu Eredvisien parhaimmistoon, mutta liigojen välillä on silti suuri tasoero. Omonia oli lopulta Kyprosin liigan toinen. Kotietu on toki suuri tässä ottelussa, mutta Omonialla ei ole alla ns. kovia pelejä, sillä se pääsi suoraan tähän vaiheeseen. ADO Den Haag kaatoi edellisessä vaiheessa liettualaisen Taurasin yhteismaalein 5-2. Peli ei ollut vielä parasta mahdollista, mutta uskon sen paranevan kovien pelien edetessä. Kotietua on painotettu tässä mielestäni liikaa, eikä ADO Den Haag todellakaan ole altavastaaja Kyprosin kakkosjoukkuetta vastaan. Poimitaan hieno 3,05 kerroin talteen !

Link to post
Share on other sites

Nurmo - Vimpeli 2 1,65 Veikkaus

Superpesistä. Hallitseva mestari Vimpeli on laadultaan liigan kärkijoukkue, Nurmon ollessa heikoin sen materiaalin heikkouden ja kapeuden johdosta. Nurmon Jymy on toki yllättänyt viime peleissään, mutta kyllä joukkueiden tasoero on sen verran suuri, että Vimpeli lähtee otteluun selvänä suosikkina. Matsi on paikallisottelu, joten kotiedun merkitys vähenee. Vimpeli vie !

Link to post
Share on other sites

Aalesund - Elfsborg 2 2,70 Eurobet

Eurooppa-Liigan karsintoja, jossa kohtaavat norjalainen Aalesund ja ruotsalainen Elfsborg. Vierailija on Allsvenskanin ehdotonta eliittiä. Aalesund on puolestaan heikentynyt rajusti viime kaudesta, eikä se ole pystynyt Norjan liigassa huippusuorituksiin, vaan se on kaukana kärjestä. Elfsborg majailee kotimaansa liigassa toisena, se on voittanut hienosti 66% otteluistaan. Heikossa vireessä olevalla Aalesundilla tulee olemaan vaikeuksia, sillä Elfsborg on todella kova vierasjoukkue. Useimmat bookkerit pitävät Elfsborgia vieraissakin pienenä suosikkina, Eurobet on lähes ainoana laittanut vieraat pienen altavastaajan asemaan. Sopii meille, ruotsalaisvieraat hakevat hienon 1-3 vierasvoiton !

Link to post
Share on other sites

Fernando Verdasco(-1,5 sets) - Frederico Gil 1 1,70 Unibet

Fernando Verdasco(-4,5 games) - Frederico Gil 1 1,88 Pinnacle Sports

ATP-listan 20. Fernando Verdasco pääsee pelaamaan suosikkialustallaan. Totutusti espanjalaiset ovat kovia massalla, eikä Verdasco tee poikkeusta. 27-Vuotias Verdasco on yksi Gstaadin turnauksen voittajasuosikeista. Verdasco on hyvä pelaaja, mutta isoissa turnauksissa pettymyksia on tullut. Ranskan Avoimissa Verdasco jäi toiselle kierrokselle, vaikka rahkeita olisi riittänyt pidemmällä. Wimbledonissa Verdasco ei edes selviytynyt 3. kierrokselle, vaan karsiutui toisella kierroksella. Parhaimmillaan Verdasco kuitenkin lukeutuu siihen ryhmään, joka näitä turnauksia voittaa.

Vastassa reilusti heikompi 26-vuotias Portugalilainen ATP-listan 93. Frederico Gil. Jos ei Verdasco ole pelannut mitään hääviä kautta, niin ei ole Frederico Gilkään. Alla on Poznan Challenger tason turnauksessa hävitty avauskierroksen ottelu, jossa Gil oli selvä suosikki. Gil on parhaimmillaan kovalla- sekä massa-alustalla. Aiemmassa ottelussa tällä kaudella Gillin kotiturnauksessa Estorilissa Gil hävisi selvästi erin 2-0 (6-1, 7-6). Verdasco on maailmanluokan pelaaja, taasen Gil ei ole edes Challenger-tason turnauksissa menestynyt, joten asetelma on melko selvä. Verdasco on kuitenkin huimasti edellä, eikä Gil ainakaan avauskierroksella näyttänyt kovin vakuuttavalta.

Link to post
Share on other sites

Julien Benneteau - Matthias Bachinger 2 2,02 NordicBet

ATP-tason turnauksessa Gstaadissa kohtaavat Julien Benneteau sekä Matthias Bachinger. ATP-rankingissa Benneteau on sijalla 111, kun taas Bachinger on sijalla 89. Bachinger voitti huhtikuussa miesten tähän asti ainoan kohtaamisen suoraan erin 2-0. Bachinger on vastustajaansa kuusi vuotta nuorempi, joten Benneteau saa tehdä täyden päivätyön voittaakseen tämän ottelun. Mielestäni ottelu on hyvin tasainen, Bachingerin nään jopa niukkana suosikkina. Benneteaun surkea vire pistää minut kirjoittamaan lyhyen vihjeen Bachingerin suuntaan, voittihan Bachinger sentään Pablo Andujarin Gstaadin turnauksen edelliskierroksella.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Grigor Dimitrov - Alex Bogomolov JR over 2,5 sets 2,14 Betsson

ATP-tennistä Los Angelesista ; toisen kierroksen ottelussa Grigor Dimitrov yrittää selvittää tieltään Alex Bogomolov JR:n. Kyseessä on erittäin tasaväkiset pelaajat, joten varmasti ottelusta on myös syytä odottaa tasaista. Grigor Dimitrov on ATP-listalla 57:ntenä, kun taas Alex Bogomolov muutamaa sijaa huonommalla. Ero on kuitenkin todella pieni. Dimitrov on huippulupaava nuori tennispelaaja. Ikää bulgarialaisella on vasta parikymmentä vuotta. Dimitrovilla olisi mahdollisuudet ennen kaikkea vähän kokeneempana edetä todella korkealle. Kyllähän bulgarialaisella on kaikki avaimet jopa top-10:n pelaajaksi. Edelleen vain epätasaisuutta näkyy aivan liikaa, kuten tottakai sama ongelma vaivaa monia muitakin. Bogomolov JR pelaa puolestaan ajoittain upeaa tennistä. Välillä taas peliesitykset ovat karmeita, välillä liikaa, Dimitrovin tavoin, epätasaisuutta. Esimerkiksi Atlantassa Bogomolov tippui heti avauskierroksella Gilles Mullerille voittamatta erääkään. Tässä turnauksessa molemmat voittivat avauskierroksen ottelunsa helposti, vaikka Bogomolovin ottelu menikin kolmanteen erään. Eiköhän tässäkin voittajaa ratkaista vasta ratkaisevassa erässä. Vaikea kuvitella, että jompi kumpi voittaisi suoraan kahdessa erässä..

Link to post
Share on other sites

Jemen - Irak 2 1,65 Expekt

Aasian MM-karsintoja.

Jemen on selvä altavastaaja kotonaankin pelatessa. Irak on mielestäni Aasian eliittiä, tosin ei aivan kirkkainta, nimittäin Japani, E-Korea ja Kiina ovat laadukkaampia. Sijoista 4-5 taistelee Irak ja Iran.

MM-karsintapelin luulisi motivoivan, joten Irak tulee ottelua hallitsemaan. Vierailija Irak näytti, että se ei ole mikään huono joukkue, kun se kohtasi Espanjan Confederations Cupissa ( Irak-Espanja 0-1)

Eiköhän laadukkaampi Irak ryöstä pisteet, Expektin 1,65 kerroin on parhaimpia !

Link to post
Share on other sites

Olivier Rochus +1,5 sets - Fabio Fognini 1 1,67 Sportingbet

Olivier Rochus +3 games - Fabio Fognini 1 1,80 Nordicbet

ATP-tennistä Kroatiasta ; Umagin tennisturnauksessa toisen kierroksen ottelussa Olivier Rochus kohtaa Fabio Fogninin. Kyseessä on molemmille turnauksen toinen ottelu. Olivier Rochus lähtee otteluun lievänä altavastaajana, mutta kertoimet ovat mielestäni aivan liikaa Fabio Fogninin suuntaan. Oliver Rochus, joka on ATP-listalla 74:ntenä, kohtaa Fabio Fogninin, joka on listalla 38:ntena. Umagin turnaus on myös valmistautumista US Openiin, joka alkaa muutamien viikkojen päästä, joten nyt on todella tärkeää saada alle hyviä otteluita. Olivier Rochus on pelannut jo pidemmän aikaa hyvin. Newportissa Rochus selvisi upeasti finaaliin asti, lisäksi Umagissa avauskierroksen ottelussa Sergiy Stakhovsky jopa kohtalaisen vastaantulija. Fabio Fognini voitti puolestaan Rui Machadon. Ei Fogninillakaan ollut ottelussa ollenkaan ongelmia. Rochus on iältään 30 vuotta, joka on jo kohtalaisen paljon. Rochus ei siis todellakaan ole enää mikään parikymppinen. Fognini on vastustajaansa monta vuotta nuorempi. Kokemusta Rochusilla on siis selvästi enemmän. Tiukoissa paikoissa siitä on paljon apua. Fogninin suurin ongelma on henkinen puoli. Välillä se haittaa italialaista todella paljon. Fogninilla on tiukoissa paikoissa tapana yksinkertaisesti sortua. Vastoinkäymisien kohdalla Fognini ei todellakaan ole mikään hyvä. En sano, että Rochus ottelun välttämättä voittaisi, mutta tasoituksia kelpaa kyllä kokeilla..

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jalkapallo Konferenssiliiga Klo 19.45   KuPS  -  Kaa Gent    Valinta:  X ( Tasapeli) Kerroin:  4.05 ( Veikkaus)   KuPS ollut vaikeaa viime aikoina sekä Veikkausliigan mestaruus karkasi omista  käsistä aika kauas, jolloin tänään voi vain laittaa kaiken likoon.   Enää ei ole mikään lämmin, joten toivottavasti Gent myös on kohmeessa, niinkuin viime aikoina on ollutkin.  Vieraissa Gent on ollut vaikeuksissa ja tänään on se sauma saada pisteitä näistä otteluista.  Suomalaisyleisön siivittämänä kotijoukkue kairaa pistetilin auki.  KuPS voi jopa voittaakin, mutta viime aikoina voittamisen kulttuuri on tipotiessään, joten otetaan rohkea tasapeli testiin.    1-1 tai 2-2 voisi olla aika hyvät tulosvetoon.    Kunhan ottelu päättyy tasan, niin tämä kohde menee oikein. 
    • Jalkapallo Mestareiden liiga Klo 22.00   Dortmund  -  Betis   Valinta:  X ( Tasapeli) Kerroin:  4.25 ( Paf)   Kaksi suht hyvää joukkuetta kohtaa toisensa sekä molemmilla on voittoja sekä tasureita alla.  Kierroksen yksi tasaisempia otteluita, jolloin tasapeli ei ole mikään mahdottomuus. Betis mestareiden liigassa kolme voittoa, mutta saksa on vaikea paikka pelata, jolloin tuo putki katkennee tänään, mutta pisteputki jatkuu.  Kunhan Ottelu päättyy tasan, niin tämä kohde osuu. 
    • Koripallo Euroliiga klo 21:15 Panathinaikos - Barcelona Pelivalinta: Barcelona ML Kerroin: 4,30 Novibet Panathinaikos on aloittanut Euroliigan hyvin ja onkin 9 kierroksen jälkeen sarjataulukon kärjessä. Panathinaikos on kotona erityisen hyvä joukkue, tältä kaudelta kotitilasto 6-1, joten helppo peli ei tule vierasjoukkueelle. Barcelona on aloittanut Euroliigan myös ihan hyvin ja joukkueen materiaali riittää taisteluun kärkipään joukkueita vastaan. Vierasotteluissa Barcelona ei aina ole ollut terävimmillään, mutta yllätysvalmis joukkue kuitenkin on.  Näin suuri suosikki Panathinaikos ei mielestäni ole mitä kertoimet antaa ymmärtää.
    • Koripallo Euroliiga klo 22:00 Real Madrid - Crvena Zvezda Pelivalinta: Crvena Zvezda ML Kerroin: 3,05 Novibet Crvena Zvezda on aloittanut Euroliigan vahvasti. Otteet olleet kokonaisuutena hyviä ja selviä voittoja on tullut useampia. Real aloittanut kauden myös hyvin, loukkaantumisia on ainakin Panathinaikosta vastaan, tarkemmat poissaolotiedot tätä ottelua varten selviävät vasta lähempänä. Joka tapauksessa mielestäni Crvenalle tarjottu 3,05 kerroin on liian korkea.
    • 1. Divisioona / Jalkapallo Tanska AB - Vendsyssel FF AB Draw No Bet @ 1.55 Betsson Alkaa 20:00 AB(4.) on sarjassa kotikentällään kolme ottelun voittoputkessa pitäen noissa kaikissa matseissa oman maalinsa puhtaana sekä tehden yhteensä kuusi maalia. Vendsyssel(10.) on seitsemän matsin mittaisessa voitottomassa putkessa häviten noista kolme kamppailua. AB voitti joukkueiden kaksi edellistä keskinäistä kohtaamista joista viimeisin pelattiin elokuun puolivälissä ottelun päätyttyä tuolloin maalein 0-3.
×
×
  • Create New...