Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Hull City - Peterborough United 1 1.7 Nordicbet ***

Hull kova kotijoukkue, myös tasoero selkeä tiikereille. Tiikerit ovat kolmen ottelun tappioputkessa. United pelannut hyvin viime ottelut, viiden viime pelin saldo 2-3-0. Hullilla ei ole loukkaantumisia.

Jotain Hullin pelaajatilanteesta kertoo, että joukkueen manageri Nick Barmby sanoi joukkueen kotisivuilla: "I've heard managers in the past say it's a good headache to have and it is, but it really is a headache.''

Peterillä sivussa parasmaalintekijä Grant McCann. Tässä on Hullilla hyvä tilaisuus päättää kolmen ottelun tappioputki.

Derby County - Coventry City 1 1.9 Nordicbet ***

Tasoero ja kotietu ovat Derbyn puolella. Derby voittanut viidestä viime ottelustaan neljä. Coventryn viiden viime ottelun saldo on 3-0-2. Derbyllä sivussa pitkäaikaispotilaat Mark O`Brien ja Saul Deeney.

Sky sportin tietojen mukaan Coventryn parasmaalintekijä Lukas Jutkiewicz on tehnyt Middlesboroughin kanssa 4 ja puoli vuotisen sopimuksen, joten hänen pelaamisensa tässä ottelussa on epätodennäköistä. Coventryllä on sivussa Chris Hussey, Richard Wood ja Cody McDonald. Kapteeni Sammy Clinganin pelaaminen on epävarmaa.

Tästä kiva tupla yhteikertoimella 3.23.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Portsmouth - West Ham 2 2.40 Expekt

Hammers saa todella hyvän kertoimen otteluun. Pompeyn ase on sen puolustus, joka saa täältä enemmän plussaa kuin hyökkäys.

Kotijoukkue on melkoisen myllerryksen kohteena ja se vaikuttaa varmasti hieman myös otteisiin kentällä.

Hammers sai sairastuvalta takaisin Sam "Bulldog" Baldockin joka ei Cup ottelussa onnistunut maalia iskemään, mutta antoi kovalla työllä hyvän vaikutelman.

O'Neill saattaa myös tehdä paluun vieraiden kokoonpanoon ja nuoret Dann Potts ja Robert Hall saattavat saada myös aikaa kentällä.

Hall teki hyvän vaikutuksen Cup ottelussa ja oli varsinainen piristys ruiske.

Pompeyn ase on kotietu, Hammersin materiaali on parempi ja laajempi. Vieraat myös taistelevat suorasta noususta joten turhia ei säästellä.

Hammers lähtee otteluun: Green, O'Brien, Tomkins, Reid, McCartney, Diop, Noble, Nolan, Faubert, Collison, Cole

Subs: Faye, O'Neil, Lansbury, Baldock, Carew

Eli parhaalla mitä irtoaa. Hyvä hyvä.

Pompey: Portsmouth: Henderson, Mokoena, Pearce, Ward, Ben Haim, Halford, Mullins, Lawrence, Norris, Kitson, Futacs

Subs: Ashdown, Webster, Williams, Huseklepp, Benjani

Link to post
Share on other sites

Ipswich - Blackpool 2 2.45 Expekt

Kotijoukkueella ovi käy ja sisään tulee ukkoa. Hyvä niin koska on jo korkea aika alkaa toimia.

Blackpool on tässä materiaaliltaan parempi joukkue ja vaikka Ipswich rivejään organisoikin uudelleen ei se ehdi vaikuttaa vielä tässä ottelussa(jos oletetaan että se alkaa vaikuttaa).

Kotijoukkueella soi omissa aivan liikaa ja se on huomattu ja asiaan on reagoitu esim. Hankkimalla uusi maalivahti.

Vieraat pystyvät pitämään palloa ja luomaan paikkoja niin paljon että niistä menee väkisinkin joku sisään vaikka kotijoukkue rutistaisi huonon puolustuksen aivan äärimmilleen.

Merkillä 2 lähdetään ehdottomasti.

Koti: TEAM NEWS: McCarthy, Edwards, Sonko, Smith, Cresswell, Martin, Drury, Hyam, Carson, Emmanuel-Thomas, Scotland.

SUBS: Lee-Barrett, Ainsley, Bullard, Chopra, Priskin.

Vieras: ?

Link to post
Share on other sites

Huomisiin hiihtoihin,mäkihyppyyn ja AH tulee varmaan enemmänkin pelattua, mutta tässä parit pelit jo:

Miesten sprintti Italia Milano Morilov-Bransdal 1,8 Unibet

Morilov on koko Venäjän joukkueen tavoin hallinnut sprinttejä kuluneella kaudella, sijoittunut käydyissä neljässä vapaan sprintissä kolme kertaa finaaliin ja voitti juuri tuon viimeksi käydyn vapaan sprintin tour de skin yhteydessä. Bransdal on ollut vaisumpi tällä kaudella, vapaan sprinteistä saldona yksi finaalipaikka ja finaalissa jäi viimeiselle sijalle. Sprinteissä toki sattuu ja tapahtuu ja harvemmin tulee pelattua suosikkeja sprinttiin, mutta Morilovin kauden esitykset on olleet sen verran vakuuttavia niin kokeillaan laittaa Venäläiselle.

Ampumahiihto sprintti Tshekki Nove mesto -Peiffer 1,885 Pinnacle

Bö sairasteli viime kisoissa jotka käytiin Saksassa, mutta on nyt tervehtynyt näihin Tshekin karkeloihin. Bööllä yksi kauden kovimmista ammuntaprosenteista ennen Tshekin osakilpailuja (90%) ja Bö voitti myös viime kauden sprintin maailmancupin. Peiffer on piristynyt huomattavasti verrattuna alkukauteen, mutta ei silti omasta mielestä noin tasainen pari kuin kertoimet osoittaa. Bö on voittanut kaikki kolme keskinäistä sprinttiä tällä kaudella, toki Peiffer voitti tuon Saksan sprintin mihin Bö ei osallistunut. Nove meston 20km matkalla molemmat ampui 3 sakkoa ja Peiffer hiihti muutaman sekunnin kovempaa. Uskon kyllä Bö:n hyvään ammuntaan huomenna ja ampuu sakon tai kaksi paremmin kuin Saksalainen ja Bö:n hiihtovauhti kyllä riittää voittoon.

Ampumahiihto sprintti Tshekki Nove mesto Makoveev top 5 4.00 Bwin

Tuli kokeiltua hyvään nousukuntoon ampaissutta Venäläistä kärkikaartiin myös sprintin puolella. Hiihtovauhti ei ole ihan kirkkaimman kärjen luokkaa, mutta ammunta on. 2/4 kertaa sijoittunut tällä kaudella sprinteissä top5 ja voitti tuon Nove meston 20km matkan ollen ainut nolla-ampuja kaikista 100 osallistujasta. Aika tasainen suorittaja ja tulee varmastikin top 10 suorituksen tekemään huomennakin ellei olosuhteet pilaa ammuntaa. Tuolla kertoimella ihan kokeiltava kohde.

Link to post
Share on other sites

Sprintti hiihto Betsson Hermann-Malvalehto 1,7

Herrmann sijoittunut Malvalehtoa paremmin kauden kaikissa vapaan sprinteissä lukuunottamatta tuota ensimmäistä eli Dussefdorffin sprinttiä missä kohtaloksi koitui karsiutuminen. Saksalaisella ollut nouseva trendi kauden mittaan ja paras kunto saatiin ajoitettua tour de skille, missä sprintistä koppasi nelos sijan. Malvalehdolla lähes täysin päinvastainen linja, kauden paras vapaan sprintin suoritus tuli juuri tuossa aiemmin mainitussa Dusseldorfin kisassa, kun Malvalehto lunasti paikkansa a finaaliin. Malvalehto ei osallistunut tour de skin sprintteihin ollenkaan, joten tämän hetkinen kunto pieni arvoitus... Hermann ainakin näyttää olevan parhaassa tikissään tourin perusteella.

Ampumahiihto Pinnacle S.Fourcade-Birnbacher 1,763

Vanhempi Fourcaden veljeksistä, joka aiemmin on jäänyt maailmancupin kärkitaistossa pyörivän veljensä varjoon on nyt löytänyt yllättäen todella kovaa hiihtovirettäkin. Ammunta Simonilla on aina kulkenut ja hän on yksi karkeloiden tasaisimmista ampujista, viime vuonna taulut tippui 86% varmuudella ja tällä kaudella ennen Tshekin kisoja prosentti on paria pinnaa vaille 90%. Ei Birnbacherkaan huono ampuja ole viime kausi 85% ja tämä kausi jota kuinkin samaa tasoa. Simonia pidän kuitenkin varmempana ampujana ja nyt, kun hiihtokin on lähes kärkimiesten luokkaa niin kyllähän tuota kehtaa kokeilla. Tuolla 20km matkalla molemmat ampuivat 2 sakkoa ja Fourcade oli ladulla vähän yli 30 sec nopeampi ja edellisessä sprintissä Saksanmaalla Simon ampui paremmin ja hiihti n. 20-30sec kovempaa.

Link to post
Share on other sites

Hearts - St. Mirren 2 5.00 Expekt

Kotijoukkue painii talousvaikeuksien keskellä ja se tulee varmasti näkymään kentälläkin. Pelaajia ollaan laittamassa pihalle ja tällätavoin olisi tarkoitus korjata budjetti.

Tällaiset asiat näkyvät aivan varmasti motivaation puutteena.

Heartsin kausi on muuten ollut hyvä ja seura on SPL:ssä sijalla neljä, vieraat löytyvät taulukossa kahdeksannelta sijalta joka on ennaakkoon ajatellen ihan kelvollinen sijoitus materiaaliltaan heikommalle St. Millerrelle.

Valkomustat ovat pelanneet suht hyvin vieraissa, mutta suuria joukkueita se ei ole pystynyt tasaisesti haastamaan. Oikeastaan ainut "pommi" joka on hyvä mainita on 2-1 voitto suurseura Rangersista. Tämä siis mielestäni osoittaa sen että vierailla on mahdollisuuksia yllättääkkin.

Hearts on ennakkosuosikki, huolimatta sen motivaatio, talous ja pelaaja ongelmista, koska sillä on kotietu ja laajempi materiaali. Kuitenkin kun kaikki tämä otetaan huomioon on 5.00 ylikerroin St.Mirrenille, joten täällä se lähtee ainakin peleihin mukaan.

Link to post
Share on other sites

  1. 2.20
  2. 4.25
  3. 2.30

38 JYP-Akatemia - Hokki varma 2 kertoimella 2.30. Hokki on saanut pelinsä kuntoon ja voitti eilen KooKoon 5-2 tosi hyvällä esityksellä. Mv:t taistelee maalin suulle pääsystä se puoli ok ja porukka kaikin puolin terveenä.

Link to post
Share on other sites

TPS - Jokerit 2 1,95 Unibet

- TPS ja Jokerit kohtaavat Turussa kolmatta kertaa tällä kaudella. Jokerit voitti edellisen kohtaamisen 6-5, sitä ennen taas TPS voitti jatkoajan jälkeen 4-3, joten tasaista on ollut. Jos Jokerit kuitenkin jatkaa siitä mihin HPK:ta vastaan jäi, ei tästä ottelusta välttämättä tule hirveän tasainen.

Tepsillä ei peli oikein kulje. Joukkue on voittanut viidestä edellisestä ottelusta kaksi, yhden viime vuoden puolella SaiPaa vastaan rankkareiden jälkeen 2-1, ja toisen voiton se saalisti eilisestä pelistä Ilvestä vastaan 2-3 lukemin. Varsinkin Tepsin maalinteko tökkii, se on tehnyt kuudessa edellisessä ottelussaan ainoastaan kymmenen maalia, Tapparan kanssa vähiten. Ja jos se haluaa Jokereilta edes pisteen, olisi maalinteon toimittava paremmin kuin se on nyt toiminut. Tepsiläisillä saattaa jalka jonkin verran painaa tasaisen ottelun jälkeen Ilvestä vastaan. TPS on liigan kolmanneksi huonoin kotijoukkue kun taas Jokerit viidenneksi paras vierasjoukkue, joten tilastojen valossa on TPS:lla vaikea ilta edessä.

Jokerit on saanut taas pelijuonesta kiinni kolmen perättäisen tappion jälkeen, kun se voitti ensin Tapparan 1-3 ja HPK:n eilisessä pelissään 7-0. Jokereilla energiaa riittää varmasti enemmän, ja jos Jokerit lähtee otteluun ihan tosissaan taistelemaan kolmesta pisteestä, on se vahvoilla. Varsinkin Jokereiden Janne Lahti on vireessä, mies iski eilisessä pelissä 3+0 tehot, myös Pulkkinen saalisti mukavat 0+3 tehopisteet syöttäen Lahden maaleista viimeisen. Myös puolustus on toiminut hyvin tappiollisissakin otteluissa Pelicansia vastaan 2-4 häviötä lukuunottamatta, ja viimeisenä lukkona on Eero Kilpeläinen.

Jokerit lähtee otteluun selvähkönä ennakkosuosikkina, ja sillä on kaikki avaimet voittoon ellei se lähde ylimielisesti otteluun. Tulosveikkaus 2-5.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

HPK - JYP 2 2,00 Veikkaus

HPK +1 - JYP 2 2,85 Veikkaus

- HPK isännöi JYPiä kotonaan. Ottelussa on mielenkiintoiset asetelmat; HPK on kuntopuntarin viimeisenä ja JYP taasen ensimmäisenä. HPK on onnistunut voittamaan JYPin peräti neljä kertaa peräkkäin, mutta niin huonosti kuin peli nyt Kerholla kulkee, niin sillä ei voiteta mitään.

HPK lähtee otteluun vaikeista asetelmista. Peli ei kulje ollenkaan, ja alla on 7-0 verilöyly Hartwall Areenalta. HPK:n on pakko pystyä nollaamaan tuo peli ja keskittyä tähän, mutta siihen ei ole ollut paljoa aikaa, sillä tappio tuli eilen. HPK on toki voittanut Kärpät 5-2 Jokeri- tappion edeltävässä ottelussa, mutta voitto tuli ehkä hieman tuurillakin vaikka numeroista voi toisin päätelläkkin. HPK on vaarallinen kotonaan ja pystyy voittamaan kenet tahansa, ja se on jo nähty moneen kertaan (Jokerit kaatui Jokereiden pikkujouluottelussaan rankkareiden jälkeen, sekä Ässät 7-0 ja HIFK ei ole päässyt kertaakaan tällä kaudella helpolla Hämeenlinnassa, vaikka on aina niukasti voittanutkin). Mutta on vaikea uskoa, että se pystyisi parhaimpaansa rökäletappion jälkeen liigan tällä hetkellä kovimmassa vireessä olevaa joukkuetta vastaan. Maalissa aloittaa todennäköisesti Mika Järvinen (tosin Rindellistä ei ikinä varmaksi tiedä..).

JYP on siis kovassa vireessä ja tällä hetkellä se on jopa kuntopuntarin piikkipaikalla. Se on voittanut viidestä edellisestä ottelustaan neljä, ainoan tappionsa se kärsi sarjan johtajaa, KalPaa vastaan vieraissa. Se voitti eilen HIFK:n 5-2, joka antoi varmasti paljon itseluottamusta, tosin sitä en yhtään epäile etteikö sitä olisi jo valmiiksi ollut.. Jos JYP ei lähde otteluun takki auki, näkisin sen selvänä ennakkosuosikkina. JYPin maalilla aloittaa hyvin pelannut Riku Helenius.

JYP on siis selvä ennakkosuosikki HPK:n kotiedusta huolimatta, ja kahden kertoimella se on hyvinkin pelattavissa. Tulosveikkaus 1-5.

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jalkapallo: New South Wales NPL U20 klo.06:00 Marconi Stallions U-20 — Wollongong Wolves U-20 Wollongong Wolves U-20 yli 0.5 @1.60 Marathonbet Kokeiluun lähtee ihan kokeilunarvoisella kertoimella Wollongongin maali. Macroni on taulukossa 5 ja Wollongong heti perässä 6.Molempien maalisuhde on + merkkinen.Macronilla +12 sekä Wollongongilla +2.Macroni on kotona pelannu 5 ottelua ja päästäny niissä omiin 3 maalia,mikä ehken selittää ihan mukavankertoimen vierasjoukkueen maalista. Toisaalta sitä ehken myös ihmettelen,kun Wollongong on kummiskin vieraspeleissään onnistunut tekee noita maaleja ihan hyvin ja jopa paremmin vieraissa kuin kotona.Kotonaan Wollongong on tehny 9 maalia ja vieraissa 16 osumaa.2:ssa edellisessä keskinäisessä kohtaamisessa Wollongong on onnistu maalinteossa Macronia vastaan niin miksei nytkin.  
    • Jalkapallo: Australia New South Wales NPL U20 klo.06:00 Blacktown City U20 — Rockdale Ilinden U20 Blacktown City U20 @2.43 Unibet Australian junnujaliksesta kotivoittoa testiin. Blacktown sarjassa sijalla 8 ja vierasjoukkue Rockdale sijalla 14.Joukkueitten vireprossat ovat erisuuntaiset.Blacktownilla ne on(87%),kun puolestaan Rockdalella(20%) Itseäni ihmetyttää unkan kerroinasettelu,ku Rockdale on asetettu suosikiksi.Blacktown on pelannut nyt 5 ottelua ilman tappiota ja niistäkin se on 4 voittanut.Rockdalella puolestaan on 5:stä edellisestä 4 tappiota ja 1 voitto. Rockdale on pelannut 7 vierasmatsia ja hävinnyt niistä 6 ja viimeisessä vierasmatsissa toista häntäpään joukkue Sutherlandia vastaan se jäi tasapeliin.Maalisuhde Rockdalella on vieraissa huono,kun 3 tehny ja 14 päästäny omiin. Blacktown on ihan kohtuu hyvin pelannu kotonaan ja pelannut huomattavsti paremmin kotona,mitä vieraissa.Blacktownilla on kaikkiaan 19 pistettä ja se on niistä kotona ottanut 12 eli hyvin kotiriippuvainen Blacktown on tähänmennessä pisteistään ollut. mm.Marathonbet laittaa Blacktownin suosikiksi kertoimella 2.08 ja vieraille 2.76 ja unkan 2.43 koti ja vieras 2.33 katotaan missä vaiheessa unkalla muuttuu vai muuttuu(kö) ainakin tällä kirjoitushetkellä on Blacktown @2.43
    • no on se oikein,ku laskin vielä uudestaan ni sain saman tuloksen
    • onkohan toi mun tulos oikein? ite pikasesti tossa laskelin ni sain +tuloksen
    • Tennis, Birminghamin Challenger-turnaus Harry Wendelken vs. Mark Lajal klo. 17:50 Lajal -1,5 erää/2,04 PAF Viron Mark Lajal hakee menestystä nurmikentiltä. Lajal on vahvempi nopeilla alustoilla ja se tulee alkukesästä näkymään. Massakentille virolainen ei osallistunut, sillä ATP-listalla sijalla 157 oleva virolainen pelasi Australian avointen jälkeen vain kovilla kentillä. Ranskan avointen karsinnoissa Lajal kävi häviämässä ensimmäisellä kierroksella Roman Safiullinille suoraan kahdessa erässä. Harry Wendelken on ATP-listalla sijalla 227, eli hyvinkin nousukas pelaaja. Wendelken on monipuolinen, mutta isoja aseita pelissä ei ole. Britti selvitti Wuningin Challengerissa Kiinassa huhtikuun lopulla tiensä finaaliin, mutta taipui Pavel Kotoville kolmessa erässä. Tätä seurasi kolme perättäistä massakenttätappiota, joka katkesi Australian James Wattia vastaan Birminghamin ensimmäisellä kierroksella. Wendelken kaatoi nelinpelissä paremmin viihtyvän Wattin kolmessa erässä oltuaan päätöserässä jo murron perässä. Ehkä tämä korostaa parhaiten Wendelkenin tasoa, että hyväsyöttöinen Watt pystyy pitämään pelaajaa kurissa nopealla alustalla. Uskon, että virolainen on tässä taistelussa vahvempi ja hoitelee ottelun kahdessa erässä nimiinsä. Lajalin ottelua ennen pelataan alkuperäisen aikataulun mukaan ainakin kaksi ottelua, mutta on mahdollista, että ottelu siirretään Otto Virtasen paikalle, joka sai Alexandar Vukicilta luovutusvoiton.
×
×
  • Create New...