Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Päivän karvapallot

Jarkko Nieminen - Antonio Veic 2 2,70 Betsson***

Aina yhtä ailahteleva Jarkko saa nyt vastaansa 24-vuotiaan kroatin, joka on maailmanlistalla sijalla 127. Jarkko on pelannut hyvän alkukauden ja on maailmanlistalla sijalla 44., mutta nyt alkaa se vaikein aika vuodesta, kun pitäisi pelata massalla. Jarkko ei ole kuitenkaan niin huono massalla mitä moni kuvittelee, mutta ailahtelee huomattavan paljon. Veic on kovassa tikissä, yhdeksän voittoa putkeen, eli kävi voittamassa ennen Belgradia yhden Challengerin massalla, eikä se ole mikään pikkujuttu. Jarkko on ollut viikon pelaamatta, kun taas Veic tuli karsinnoista mukaan ja kaatoi avauskierroksella toisen kovavireisen hyvän massapelaajan, Blaz Kavcicin. Jarkko on sijoitettu kolmanneksi, mutta onko tuntuma edelleen tallella?

Robert Farah(-1,5 erää) - Marinko Matosevic 1 2,40 Unibet**

Molammat karsinnoista mukaan, eikä kummankaan kuuluisi enää olla mukana. Molemmat saivat kuitenkin niin helpot voitot, että itsellä heräsi oikein sopupeliepäilyt vastustajia kohtaan. Farah on kovakuntoinen, 24-vuotias peluri Columbiasta, joka siis kaatoi 2-0 erin Nikolay Davydenkon. Maailmanlistalla Farah on sijalla 210., mutta kohentelee seuraavassa päivityksessä sijotustansa kunnolla. Matosevic voitti kuin voittikin Kukushinin avauskierroksella 2-0. Kukushin oli jo viemässä helposti avauserää, mutta sitten katosi syöttö jonnekkin, eikä tullut enää takaisin, joten Matosevicille yllätysvoitto. Farah oli omassa syötössään vakuuttavampi, kuin syöttöjä menettänyt Matosevic. Matosevic olisi kovalla alustalla sekvä suosikki, mutta massalla Farah on kovempi.

Roberta Vinci - Nadia Petrova 2 1,91 Betsafe**

Estorilin-turnauksen neljännesfinaali, jossa vastakkain kaksi rutinoitunutta pelaajaa. Venäläinen, 28-vuotias Nadia Petrova on käytännössä kävellyt tänne asti, avauskierroksella kaatui Luz 6-0, 6-1 luvuin ja toisella kierroksella luovutusvoitto Gajdosovasta. Vincillä on ollut myös helpot vastustajat, mutta avauskierroksella Italian 29-vuotias Roberta Vinci joutui tiukille voittaen lopulta 2-1 (6-1, 1-6, 6-4). Keskinäiset eivät juuri kuvaa voimasuhteista anna, sillä ne ovat kaikki pelattu kovalla alustalla. Petrova on kuitenkin hieman Vinciä parempi massalla. Ei Petrova massalla nopeudellaan pärjää, vaan kokemuksella. Petrova osaa hyödyntää hyvin massakentän tarjoamat pomput. Vinci voi olla myöskin pulassa pienen kokonsa vuoksi. Petrova syöttää suhteellisen hyvin naispelaajaksi. Vinci antaa kokonsa takia paljon kovissa lyönneissä (syötöissä) anteeksi, sillä vartta löytyy vain 1,63cm, eli lähes 20cm vähemmän kuin vastustajaltaan. Petrova on maailmanlistalla sijalla 35. Vinci on sijalla 23.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

NBA playoffs, ensi yön kierros:

New York Knicks - Miami Heat 2 1.48 Expekt

New York Knicks (+5) - Miami Heat 2 1.91 Betsson

Miami on ollut vakuuttava koko kauden ja on hoitanut playoffseissa jo 2 voittoa New Yorkista (104-94, 100-67). Kauden kaikista kohtaamisista Miami on vienyt 5/5 ja jokainen ottelu on päättynyt yli viiden pisteen eroon. Miami on suosikki myös vieraissa ja uskon piste-eron venähtävän taas suurehkoksi, joten tasoitusveto on myös hyvä kohde. Molemmissa vedoissa on siis jatkoaika mukaanlukien, niinkuin koripallossa useimmiten.

Lopputulos: 70 - 87

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Cardiff - West Ham HT X 2.10 Unibet

Sarjassa kolmanneksi tullut West Ham saapuu Sarjan kuudenneksi tulleen Cardiffin vieraaksi,

kun Mestaruussarjan play-offit alkavat. Joukkueet ovat kohdanneet tällä kaudella kahdesti, kun

kumpikin on voittanut vieraissa kertaalleen. Kummatkin lähtevät pelaamaan varmasti puolustuksen

kautta, sillä maalit korostuvat tässä pelissä. Näkisin avauspuolikkaan menevän sopuisissa merkeissä

ja uskon että tauolla ollaan tasalukemissa.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Odense - Aalborg 1 2.12 Betsson

Odense - Aalborg HT 1 2.85 Expekt

Odense - Aalborg yli 2.5 maalia 1.80 Nordicbet

Tanskan liigassa sarjakymmenes Odense isännöi kahdeksantena olevaa Aalborgia.

Ottelu on Aalborgille merkityksetön, mutta viime kauden hopeajoukkueella on vielä

pieni putoamisuhka, sillä heillä on kuuden pisteen kaula Lyngbyyn, joka on pelannut

ottelun enemmän. Ottelu on kummallekin viidenneksi viimeinen liigassa. Vierailijat

ovat vieneet kolme edellistä keskinäistä, joista jokainen on päättynyt 2-1. Nyt pelataan

kuitenkin Odensen kotiareenalla, missä Aalborg on voittanut viimeksi vuonna 2005.

Odense ei ole voittanut viimeiseen kymmeneen otteluun, kun taas vierailijat ovat

napanneet 2 voittoa viimeisestä kymmenestä ottelusta. Odense lähtee otteluun

kuitenkin suosikkina ja he haluavat varmasti pestä kasvonsa kotiyleisön edessä.

Tulosveikkaus: 2,3-0,1 :-P

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jalkapallo: Norja 3.division klo.19:00 Vag — Stabaek 2 1.pa Stabaek tekee maalin @1.72 Marathonbet Norjan 3.divarista Stabaekin 1.puoliajan maalia testiin. Vieraat ovat paremmassa vireessä.Stabaek tulee tähän 2 voittoa alla.Viimeisessään Stabaek järjesti kunnon maalikarkelot,kun se voitti kotonaan sarjassa 5 olevan Mandalskameratenen 8-4 numeroin. Stabaekin maalisuhde on vielä 2 maalia pakkasella,mutta paremmalla puolustuspelaamisella se olisi plussalla.Toivottavasti siihen tulee jo tänään parannusta. Kotijoukkue Vagilla on heikko vaihe menossa.Se on 6:sta edellisestään voittanut 1 ja 5 hävinnyt.Kotonaan Vag on pystynyt pitämään tehnyt sekä päästetyt maalit alhaisina.Vag on sarjassa vähiten tehnyt maaleja ja siinä lienee syy,miksi joukkue on putoajanpaikalla. Keskinäisiä kohtaamisia ei joukkueitten historiassa ole,mutta tänään siihen tulee muutos ja sieltä saattaa löytyä myös merkintä Stabaekin 1.puoliajan maalista.  
    • Tilanne 14.6. vihjeiden jälkeen:       Vihjemäärä Oikein Void Väärin Palautus-% netto   1. ▲ Henksteri 11 6 1 4 109,15 % 10,89 € ▲ 2. ▼ Nagamori30 7 4 0 3 101,97 % 1,54 € ▼ 3.   Pasanen67 2 0 0 2 0,00 % -15,93 €   4.   JapBet 28 13 1 14 92,43 % -22,35 € ▼ 5.   VLA 17 6 0 11 76,07 % -37,75 € ▼ 6.   Snooker 28 11 0 17 84,24 % -41,17 € ▼ 7.   Oksanen94 14 1 0 13 20,84 % -75,99 € ▼ Yhteensä 107 vihjettä (41 - 2 - 64) netto -180,76 € ▼ palautus 82,34 % ▲
    • Jalkapallo: Norja 3.division klo.21:00 Kongsvinger 2 — Skjetten Kongsvinger 2 @1.90 Unibet Norjan 3.divari futista ja kotivoittoa kokeiluun. Taulukon 7 sijalla oleva Kongsvingerin vire on pirteämpi.Kotonaan Kongsvinger on pärjännyt hienosti ja tappio sarake kotona näyttää vielä nollaa. Skjetten on taulukon 12 ja sillä ei ole viimepäivinä pelit sujunut ollenkaan.Häviöitä on nyt 4 peräkkäin.Vaikka Skjetten on ollut parempi vieraissa niin nyt voi olla vaikeaa. Pariviikkoa on peleistä ollut taukoa,joten haavoja on saatu parannella. unkan kerroin 1.90 on selkee toppi ja kelpaa kupongille,kun muualla liikutaan 1.70 tuntumassa.
    • Snooker Wuhan Open karsinta klo 12:00 Quinn, F - Nayyar, S Pelivalinta: Nayyar, S Kerroin: 2,55 Epicbet Snooker kausi avattiin China openin karsinnoilla viime viikolla ja tällä viikolla edessä Wuhan Openin karsinnat. Quinn hävisi China openin karsinnoissa avausmatsin Zhang Yangille. Pelin taso tuossa ottelussa oli varsin heikkoa. Yangin urakka tuossa turnauksessa päättyi heti seuravaalla kierroksella. Nayyar voitti Liu Yangin avausmatsissa. Toisella kierroksella Nayyar kärsi selvän tappion Kiinan Junille, joka selvitti karsinnan muutkin ottelut hyvillä peliesityksillä. Odotan kertoimia tasaväkisempää kamppailua. Nayyarila mielestäni hyvät mahdollisuudet otteluvoittoon.
    • Jääkiekko, NHL Vegas Golden Knights vs. Carolina Hurricanes klo. 3:20 Hurricanes -1,5 ja Sebastian Aho vähintään kaksi tehopistettä/6,75 PAF Carolina Hurricanes on enää voiton päässä Stanley Cup -mestaruudesta ja ensimmäinen mahdollisuus voiton ratkaisemiseen on maanantain vastaisena yönä Suomen aikaa. Vegas Golden Knights sai todella ikävän uutisen viidennen ottelun aikana, kun ruotsalaissentteri William Karlssonin ranne meni rikki eikä hyökkääjä pysty pelaamaan kuudennessa ottelussa. Samalla on melko selvää, että huippuhyökkääjän kausi on paketissa. Karlssonin loukkaantumisen myötä koko Golden Knightsin peluutus meni uusiksi ja kakkoskenttä katosi varjojen maille.  Tämä on se paikka, mihin Rod Brind'Amourin valmentama Hurricanes pystyy iskemään. Nyt joukkue pääsee peluutuksessa edelle, vaikka onkin vieraskaukalossa. Karlssonin jättämä aukko on niin valtava. Tästä syystä uskonkin, että Hurricanes varmistaa mestaruuden Vegasissa ja Sebastian Aho pelaa uransa parhaan ottelun iskien tehot 1+1 Hurricanesin 5-2 -voitossa.
×
×
  • Create New...