Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Rogerio Dutra Da Silva (+1,5 erää) - Grigor Dimitrov 2 1,80 Bet-at-home

ATP-tennistä Båstadista, toisen kierroksen ottelussa Brasilian Rogerio Dutra Da Silva kohtaa Bulgarian huippulahjakkaan Grigor Dimitrovin. Kumpikaan pelaaja ei pelannut ensimmäisellä kierroksella. Arvostan Grigor Dimitrovin selkeästi vastustajaansa paremmaksi pelaajaksi. Dimitrov on huippulahjakas nuori pelaaja, jolla riittää potentiaalia taistella ihan Grand Slam -turnauksissakin mukavista sijoituksista. Dimitrovin vastustaja, brasilialainen Da Silva on täysin Challenger -tason pelaaja. Da Silva pelasi viimeksi Challenger -turnausta Panamassa, jossa toki menestyi hyvin, mutta vastustajat olivat aivan onnettomia. Da Silva ei hävinnyt turnauksen aikana erääkään, mutta turnauksen tasokin oli, kuten jokainen varmasti ymmärtää, heikkotasoinen. Dimitrov luovutti Wimbledonissa toisella kierroksella Kyproksen Marcos Baghdatista vastaan, mutta ilmeisesti nyt kaikki on taas kunnossa. Dimitrov voitti Wimbledonissa ensimmäisellä kierroksella hienon peliesityksen jälkeen Yhdysvaltojen kovasyöttöisen Kevin Anderssonin neljän erän jälkeen. Dimitrov on koko kauden pelannut ihan eri tasoisia otteluita kuin brasilialainen, joten todennäköisesti Dimitrov menee tästä jatkoon suoraan kahdessa erässä!

Link to post
Share on other sites

Jan Hajek - Jarkko Nieminen 2 1,60 Expekt

ATP-tennistä Ruotsista, toisen kierroksen ottelussa Tshekin Jan Hajek kohtaa Suomen Jarkko Niemisen. Jan Hajek aloitti turnauksensa jo maanantaina, kun taas Jarkko Nieminen ei ole vielä pelannut otteluakaan. Jarkko Nieminen lähteekin otteluun selkeänä ennakkosuosikkina. Niemisellä olisi nyt hyvä mahdollisuus menestyä lähes "kotiturnauksessa". Niemisellä potentiaalia riittää tässä turnauksessa mennä ainakin puolivälieriin, loppupeleissä turnauksessa ei ole mukana montaa Niemistä parempaa pelaajaa. Jan Hajek on melkeinpä täysin Challenger -tason pelaaja. Ensimmäisellä kierroksellakin oli jo ongelmia ottelussa Federico Del Bonista vastaan. Toki Hajek voitti ottelun suoraan kahdessa erässä, mutta samanlaisella peliesityksellä Nieminen ei tule kaatumaan. Hajek ei pelannut esimerkiksi Wimbledonissa ollenkaan. Hajek on pitkälti alkukautta kierrellyt vain Challenger -turnauksia. Kyllähän Nieminen menee tästä jatkoon!

Link to post
Share on other sites

Guillermo Garcia-Lopez - Pablo Andujar yli 2,5 erää 2,27 Betsafe

Guillermo Garcia-Lopez - Pablo Andujar yli 22,5 peliä 2,00 Unibet

ATP-tennistä Saksasta, Stuttgartin toisen kierroksen ottelussa kohtaavat kaksi espanjalaista, Guillermo Garcia-Lopez sekä Pablo Andujar. Tiedossa on todennäköisesti erittäin tasainen kohtaaminen ja voisi kuvitella ottelun venyvän kolmieräiseksi. Ottelussa ei ole mielestäni minkäänlaista sen suurempaa suosikkia. Guillermo Garcia-Lopez pelasi toki hyvin ensimmäisellä kierroksella Ruben Ramirez-Hidalgoa vastaan, mutta toisaalta Andujar on saanut levätä pidempään. Andujar pelasi viimeksi Wimbledonissa ensimmäisellä kierroksella, jossa hävisi yllättäen Jimmy Wardille 3-2 lukemin. Molemmilla potentiaalia kyllä riittää. Otteluhan pelataan sopivasti juuri massalla, se varmasti sopii enemmän kuin hyvin molemmille. Garcia-Lopez voitti massalla toukokuussa Roomassa mm. juuri Andujarin suoraan kahdessa erässä ja taisteli hienosti Gilles Simonia vastaan. Roland Garrosilla puolestaan Andujar voitti Victor Hanescun sekä melkein yllätti Stanislas Wawrinkankin.

Link to post
Share on other sites

John Isner - Nicolas Mahut yli 23,5 peliä 1,80 Bet365

ATP-tennistä Yhdysvalloista, Newportin turnauksessa päivän mielenkiintoisimmassa ottelussa kohtaavat Yhdysvaltojen John Isner sekä Ranskan Nicolas Mahut. On varmaan aivan turhaa alkaa tässä selittelemään, miksi ottelu on päivän odotetuin kamppailu. John Isner voitti eilen Sergei Bubkan, mutta helpolla Isner ei voittoa saanut. Isner hävisi toisen erän, mutta lopulta kolmannessa otti voiton. Nicolas Mahut tulee antamaan vielä kovemman vastuksen, joten Isnerin täytyy syöttää todella hyvin pysyäkseen mukana ottelun voittotaistelussa. Mahut voitti omassa ensimmäisessä ottelussaan Sveitsin Marco Chiudinellin suoraan kahdessa erässä. Mahut pelasi erittäin hyvän ottelun. Mahutilla ikää alkaa olemaan, mutta kaikesta huomaa, miten motivaatiota tennikseen edelleen riittää. Mahut ei missään tapauksessa eriä viedä tiebreakeihin asti, koska Isneriä vastaan tiebreakit on lähes mahdottomia voittaa. Kaksi viime kohtaamista on mennyt Isnerille, joten nyt varmasti Mahutilla on kova into kerrankin yhdysvaltalainen voittaa!

Link to post
Share on other sites

Lleyton Hewitt - Tim Smyczek 1 1,50 Unibet

ATP-tennistä Yhdysvalloista, Newportin turnauksen illan viimeisessä ottelussa Australian Lleyton Hewitt kohtaa Yhdysvaltojen Tim Smyczekin. Yhdysvaltalainen yllätti ensimmäisellä kierroksella Uzkebistanin Denis Istominin, mutta nyt vastaan asettuu kokenut Hewitt, joka oli loistava eilen illalla Vasek Pospisiliä vastaan. Hewittistä huomasi, miten motivaatiota tennikseen riittää, vaikka alkukausi ei ole ollut helppo. Hewitt murskasi Pospisilin suoraan kahdessa erässä, eikä antanut kanadalaiselle kuin muutaman pelin. Ainakaan vastus ei tästä mielestäni nyt kovene. Smyczekin voitto Istominista oli melkoisen suuri yllätys. Ajoittain eilen Hewittillä oli ongelmia oman syöttönsä kanssa, mutta muuten Hewitt pelasi todella hyvin. Mikäli samanlainen peliesitys jatkuu tänään, myös Smyczek tulee kaatumaan suoraan kahdessa erässä. Hewitt hävisi toki Wimbledonissa suoraan 0-3 erin Jo-Wilfried Tsongaa vastaan ensimmäisellä kierroksella, mutta piti ottelussa jokaisen erän tasaisena. Hewitt on tässä ilman muuta selkeä suosikki!

Link to post
Share on other sites

Vielä yksi tennisvihje illalle lyhyin perusteluin!

Sam Querrey - Dudi Sela 2 5,00 Sportingbet

Sam Querrey - Dudi Sela (+1,5 erää) 2 2,30 Expekt

Sam Querrey - Dudi Sela (+4,5 peliä) 2 1,72 Bet365

- ATP-tennistä Newportista, Yhdysvaltojen Sam Querrey kohtaa Israelin Dudi Selan

- Sela voitti ensimmäisessä ottelussaan Frank Dancevicin murskalukemin!

- Sela osaa todella paljon tennistä, esimerkiksi Wimbledonissa Sela on parhaimmillaan ollut neljännellä kierroksella

- Querrey omaa toki todella hyvän syötön, eikä sitä ole helppoa murtaa, mutta muuten Querrey ei ole yhtään sen erikoisempi mitä Selakaan

Link to post
Share on other sites

Toronto FC - Vancouver whitecaps 2 3.64 (pinnacle)

1. puoliaika alle 0,5 maalia 2,85 (nordicbet)

Sarjan hännillä majaileva toronto saa vastaansa sarjassa 7 olevan vancouverin. Toronton saldo 17 pelatusta ottelusta on huono (2 - 4 - 11) kasassa ainoastaan 10 pistettä. Vancouver pelannut 18 peliä saldolla 8 - 6 - 4. Toronto sarjan heikoin kotijoukkue (1 - 2 - 5). Vancouverin vieraspelit sujuneet huomattavasti paremmin (3 - 3 - 3). Kumpikaan joukkue ei ole tällä kaudella maaleilla mässäilllyt ja aiemmat keskinäiset kohtaamiset olleet tiukkoja ja vähämaalisia vääntöjä. Vancouverille tehty 19 maalia/18 ottelua, kun taas toronton vastaava on 33/17. Tehtyjen maalien keskiarvo molemmilla sama 1.06. Tulosveikkaus: 0-1,2

Link to post
Share on other sites

Odd Grenland- Vålerenga 1 1.90 (veikkaus)

joo eli norjan liigan peli jossa vastakkain kova vireinen Odd grenland ja Vålerenga. Odd grenland voitti viime pelissä kotonaan sarjan parhaimmistoon lukeutuvan haugesundin kun taas vålerenga on voittanut viimeisestä viidestä pelistään vain yhden. Materiaalietu on myös grenlandin puolella joten kotivoitto tähän kohteeseen on erittäin hyvä pelivalinta ja kerroin on myös pelattava. Grenland on myös periaatteessa pakkovoiton edessä tässä ottelussa jos se haluaa taistella sarjan kärkipaikoista ja kuten sanottu grenlandilla on yksinkertaisesti parempi pelaajamateriaali kun vålerengalla joten kotivoitto on erittäin lähellä.

Link to post
Share on other sites

-- ATP Tennis: Newport USA --

Jack Sock - Izak van der Merwe -- yli 22,5 peliä -- 1,877 -- Pinnacle

- Sock (345.) on nuori 19-vuotias amerikkalainen, joka pelaa kotiturnaustaan USA:ssa. Ensimmäisellä kierroksella hän nappasi hienon voiton Venäjän Igor Kunitsynista (126.) erin 2-1. Tuossa ottelussa näkyi pitkä pelaamattomuus ja sen myötä helppoja virheitä syntyi peräti 8 kpl, mutta toisaalta syöttöpeli oli vahvaa, kun hän iski peräti 13 ässäsyöttöä.

- Merwe (155.) tulee puolestaan Etelä-Afrikasta. Hän kaatoi ensimmäisellä kierroksella, tosin pienten vaikeuksien jälkeen, Luxemburgin Gilles Mullerin (61.) erin 2-1. Kaiken kaikkiaan tuo oli Merweltä hyvä ottelu ja mm. ässäsyöttöjä hän teki 7 kpl. Merwe pääsi turnaukseen mukaan karsintojen kautta ja jokainen hänen pelaamastaan 4 ottelustaa tässä turnauksessa on mennyt aina 3 erään.

- Merwe on otteluun lähdettäessä suosikki, mutta helppo peli tämä ei varmasti kuitenkaan tule olemaan. Sock parantanee otteitaan ja helppojen virheiden määrä näin ollen vähenee. Molemmat luottaa vahvaan syöttöpeliin, mikä tarkoittaa, että erät venyvät.

Link to post
Share on other sites

Odd Grenland- Vålerenga 1 1.90 (veikkaus)

joo eli norjan liigan peli jossa vastakkain kova vireinen Odd grenland ja Vålerenga. Odd grenland voitti viime pelissä kotonaan sarjan parhaimmistoon lukeutuvan haugesundin kun taas vålerenga on voittanut viimeisestä viidestä pelistään vain yhden. Materiaalietu on myös grenlandin puolella joten kotivoitto tähän kohteeseen on erittäin hyvä pelivalinta ja kerroin on myös pelattava. Grenland on myös periaatteessa pakkovoiton edessä tässä ottelussa jos se haluaa taistella sarjan kärkipaikoista ja kuten sanottu grenlandilla on yksinkertaisesti parempi pelaajamateriaali kun vålerengalla joten kotivoitto on erittäin lähellä.

En kyllä sanoisi, että Odd Grenlandilla olisi parempi materiaali, päinvastoin. Vålerenga saa lisäksi tähän otteluun takaisin kk-mies Oguden ja parhaan maalintekijänsä hyökkääjä Pedersenin. Itse lähtisin tasurista liikkeelle, mutta eihän sitä koskaan tiedä.

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jääkiekko:SM Liiga klo.18:30 Saipa - K-Espoo Tekee pisteen Lukas Svejkovsky @2.11 Coolbet Koitetaas Espoon hyökkääjän Svejkovskyn pojoa. Sarjakakkonen Espoo kohtaa vasta yhden liigaottelun pelanneen Saipan sen kotikentällä.Lappeenrantalaiset olivat CHL kiertueella ja rasitusta on ainakin matkustelusta tullut.Saipa siis voitti liiga avauksessaan Tapparan ja on tässä suosikki. Espoo on 3:sta ottelustaan voittanut 2 ja yhden hävinnyt.Viimekaudella keskinäiset kohtaamiset meni tasan 2-2. Espoon 1.kentän oikeallalaidalla pelaavalla Svejkovskylla on ollut loistava alkukaudelle.Viimekaudella Espoossa 11 ottelussa 3.pst tehnyt Svejkovsky on nyt takonut 3:ssa pelissä jo 6.pst(4+2).Aikamoinen parannus siis tapahtunut Svejkovskyn pelaamisessa ja mistä se sitten johtuu,mene ja tiedä. Svejkovsky halunnee pitää putkeaan yllä ja Espoo varmasti yrittää iskeä ja hyödyntää 6pv sisään jo 3 ottelunsa pelaavaan Saipaan.  
    • Liiga / Jääkiekko KalPa - HPK Elias Vilen tekee vähintään 1 pistettä (sis.ja): Kyllä @ 2.33 Unibet Alkaa 18:30 Kuluvalla kaudella tehot 1+0 iskenyt Elias Vilen on nostettu otteluun kolmosketjusta ykköskentän sentteriksi laitureinaan Juuso Mäenpää ja Jesper Piitulainen. Aiemmilla kausillaan Pelicansia pisteiden valossa melko tehokkaasti edustanutta Vileniä pidetään hiomattomana timanttina ja Kuopiossa odotetaankin miehen saavan uutta nostetta uralleen. Vilen pelasi hyvät harkkamatsit mutta sarjakausi on lähtenyt hieman tahmeasti käyntiin.  KalPan hyökkääjistä eniten kuluvalla kaudella peliaikaa saanut Vilen tulee tekemään ottelussa vähintään yhden pisteen.
    • 16:30 Korfez Basket - Kolossos Rhodes ”Vierasjoukkue” Kolossos ei ole huono joukkue, mutta tämän kauden jengissä aikalailla kaikki on mennyt uusiksi, ja yhteispelissä on vielä tekemistä. Kotijoukkueena pelaava Korfez vaikuttaa olevan etenkin hyökkäyspäässä jo valmiimpi kauteen ja näin ollen nappaa tästä Bulgariassa pelattavasta ottelusta voiton. Korfez Basket ML @1,92 @epicbet
    • Jääkiekko:SM Liiga klo.18:30 TPS - Jukurit Tekee vähintään 2.pst Lukas Wernblom @3.50 Unibet TPS puolelta pistepörssiä johtavan Wernblomin parit pojot kokeiluun. TPS ottanut 2 voittoa ja yhden hävinnyt.Sillä on 1 ottelu vähemmän pelattuna,mitä Jukureilla.Jukureilla 4:stä pelistä tappioita ja voittoja 2.Jukurit on 2 edellistään pelannut kotonaan ja pelasikin ne hyvin.Vieraissa sitten Jukureilla onkin vaikeampaa ja tänään TPS kotonaa tulee olemaan hankala Jukureille. Turkulaisia kismittää niukka 2-1 häviö Sportille ja paluu voittojen tielle on tässä lähellä.TPS 1.kenttähän on sitä tahtipuikkoa heilutellut,kun pistepörssiä vilkuillaan. Takuulla hyökkäyskolmikolle Wernblomille,Haudumille sekä Bryggmanille tulee niitä huonoja/pisteettömiä pelejäkin kaudenedetessä.Tässä kohtaamisessa kuitenkin 1.kentällä on saumoja tehä niitä pisteitä useampikin ennakkoon sarjanheikoimpiin kuuluvaa Jukureita vastaan. Lottoohan tää Suamikiakko on,mutta jos TPS hyökkäyskolmikolta Wernblom,Haudum,Bryggman nähdään nopea maali,jossa Wernblom on osallisena jollain tavalla niin silloin ollaan jo lähellä ja otetaan kokeiluun,kun sitä on tarjolla.
    • MLB klo 2:45 St.Louis Cardinals - San Fransisco Giants Pelivalinta: St.Louis Cardinals ML Kerroin: 1,71 Pinnacle San Fransisco lähtee tähän vierasmatsiin melko heikolla lyöntiosastolla. Muutamia hyviä lyöjiä sivussa ja kokoonpanossa muutamia kokemattomia lyöjiä. St.Louisin rosteri sen sijaan lähempänä normaalia ja odotankin kotijoukkueelta vahvaa suorittamista tässä matsissa. Syöttäjissäkään ei suurta eroa, ehkä Giantsin Roupp on ennakkoon hieman vahvempi, mutta tuskin merkittävää eroa tulee syöttäjien osalta. St.Louis lähtee matsiin mielestäni selvähkönä suosikkina. OIKEIN
×
×
  • Create New...