Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Jyväskylä - Koskenkorva ( 9 - 22 - 69 ) (2) 1,58 OA1,09 ( 11,0 - 4,5 - 1,45 )

( 19 - 81 ) 5,25 - 1,24

- Kirillä on ollut läpi kauden vaikeuksia ja sen riittäminen edes kotonaan Kossulle olisi hivenen yllättävää.

Materiaali on yksinkertaisesti liian kapeaa Supertasolle ja joukkue on saanut kasaan ainoastaan 15p, eikä playoffs paikoille ole asiaa. Vaikka tuorein ottelu Kankaanpäätä vastaan oli hyvä, ei sen varaan sovi vielä suuria johtopäätöksiä tehdä...

Kossu on mukavassa vireessä ja pistekipeämpi.

Tarjottu 1,58 ei ole markkinan paras, mutta suht samaa tasoa. (Unibet 1,6). 69% vierasvoitto tapahtuu suoraan ja on listan selkeästi paras suosikkitapaus.

Tsekkaa myös! http://www.vihjeet.org/ Peliavustusta aloittelijasta ammattilaiseen.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Vesipallo

Alkaa klo. 10.30

EmS7om5n-6X2buZBe.png Kreikka - Etelä-Afrikka xfyprnSc-E1zB7Z2f.png

(Kreikka -14.5) Merkki 1, Kerroin 1,85 @Nordicbet

- Kreikka (rank. 13.) otti huikean lohkovoiton, kun se kaatoi Montenegron 4-6, Uuden-Seelannin 4-24 ja Espanjan 7-8. Kreikan peli on kyllä nyt niin tikissä kuin olla ja voi. Etelä-Afrikan (rank. 17.) pelissä ei paljon kehuttavaa ole. Se hävisi Kanadalle 17-11, USAlle 3-16 ja Kroatialle 19-0.

Tasoero on selvä Kreikan hyväksi, vaikka rankingissa ei hirveästi eroa olekaan. Kreikka pelaa huikeaa turnausta ja playoff- matseissa se iskee vielä yhden vaihteen isommalle, joten tuskin Etelä-Afrikka pystyy pitämään lukemia kovinkaan sievinä tässä matsissa.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Ravit:

Tiedoksenne että pelasin ensimmäiset 10 vuotta pelkkiä raveja, joten eivät nämä mistään tuulesta temmattuja vihjeitä ole. Nykyään seurannut hieman vähemmän, mutta seurannut kuitenkin. Nyt kuninkuusravi viikonloppu käynnissä, joten seuraamista on. Nämä kohteet löytyvät Nordicbetin puolelta.

Franko - IP Lento HUOM! matka 3100 m merkki 2 kerroin 2,30

Franko tulee olemaan kokonaiskisassa korkeammalla ellei jopa voita koko kisaa, mutta tällä päätösmatkalla IP Lento on ollut kivenkova joka vuosi. Franko on myös vahva hevonen, mutta väkivahva jyrä IP Lento tähtää juuri tähän matkaan, koska lyhyemmillä ei yleensä pärjää keskikastia parempaan sijoitukseen. Eilenkin jäi hännillä. 3100 metriä on tälle hevoselle täydellinen matka, jossa sen vahvuudet tulevat esiin.

Asante - All in merkki 1 kerroin 1,82

Tasainen pari mutta Asante päässee keulaan Antti Teivaisen ohjastamana ja on siitä erittäin vaikea lyötävä. All In saa myös hyvät asemat varmasti lähdössä, mutta pystyykö se yllättämään väkivahvan jyrän keulasta. Itse en siihen usko. Hyvä kerroin!

Ravit 2/2!

Edited by voihiiri
  • Upvote 3
Link to post
Share on other sites

Koripallo:

Latvia U18 - Espanja U18 merkki 2 kerroin 1,96

Tasainen pari tässä playoff ottelussa. Ensimmäisen kohtaamisen näissä kisoissa voitti Latvia erittäin taisaisten vaiheiden jälkeen. Mielestäni Espanja on kuitenkin tuloksien valossa edellä ollut tässä turnauksessa, voittanut esim Ranskan, Turkin, kroatian ja Italian. Latvialla oli vaikeuksia Turkkia ja Kroatiaa vastaan ja hävisi myös Italialle. Uskon Espanjaan kovempana koripallomaana kuin Latvia. En saa tässä ainakaan latviaa mitenkään suosikiksi, vaikka ensimmäisen kohtaamisen voittikin niukasti. Tänään Espanja haluaa näyttää ja menee jatkoon tästä parista.

Lentopallo:

Kreikka U18 - Kiina U18 -1,5 erää merkki 1 kerroin 1,80

Kiina on hävinnyt kaksi viimeistä peliään esim Puolalle 3-2. Kreikka hävisi myös ensimmäisen pelinsä Puolalle 3-2, mutta oli erittäin lähellä voittoa, johti jo erin 0-2 ottelua kunnes Puolan paremmuus tuli esiin. Keväällä Kreikalla ollut erittäin hyvä jakso täsä ikäluokassa, voittoja tullut esim Venäjää, Puolaa ja Sloveniaa vastaan. Uskotaan että Kreikalla on saumoja nyt edes kahteen erävoittoon, joka jo tuo tämän kohteen kotiin. Mielestäni aika hyvä kohde aikaisempiin tuloksiin nähden.

Tulos: 1-3 :( Kreikkaa ei kiinnostanu pelata kuin yhden erän kunnolla, muuten tuli turpaan oikein urakalla.

MLB:

NY Yankees - Tampa Bay Rays merkki 2 kerroin 1,67

Kerroin nyt ei päätä huimaa, mutta mielestäni selvä kohde. Tampalla syöttäjän Moore ERA 3.17 viimeiset 4 peliä 0.91 ERAlla ja annettu 29 inningiin vain 12 hittiä ja 3 runia. Yankeesilla Hughes ERA 4.33 ja 3 viimeisintä peliä vajaan 3 ERAlla, joten mies on herännyt hieman alkukauden horroksestaan. Tampa on vienyt 2 edellistä matsia ja uskon että vie myös tämän paremman vireensä ja syöttäjänsä avulla.

F1:

Kimi Räikkönen - Roman Grosjean merkki 1 kerroin 1,80

Kimi Räikkönen lähtee sijalta 6 ja Roman lähtee sijalta 3. Roman ollut yllättävän hyvässä iskussa viikonlopun. Uskon kyllä itse että Kimi on paljon parempi kisakuski ja pitää muistaa jos kuskit ajavat peräkkäin niin jokainen tietää kumpi on kilpailun jälkeen edellä. Roman myös usein tekee ajovirheitä, joka myös puoltaa Kimin pelaamista.

RUGBY:

Hull FC - Warrington Wolves -12,5 merkki 2 kerroin 1,90

Warrington on supervireessä!!! Viimeisessä 14 pelissään vain yksi tappio. Hullin vire on aivan kadoksissa, viimeiset 6 peliä ja yksi voitto. Warrington lähtee tähän peliin suurena suosikkina. Tasoitus on tietenkin aika iso mutta uskon että Warrington murskaa jo alussa Hullin.

Edited by voihiiri
  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Ee6HcmjQ-pOuF0u88.png Kroatia - Uusi-Seelanti WSMofu8n-bRsd5532.png

(Kroatia -18.5) Merkki 1, Kerroin 1,85 @bwin

- Kroatia (rank. 2.) otti odotetun lohkovoiton, kun se voitti USAn 9-7, Kanadan 13-8 ja Etelä-Afrikan 19-0. Uusi-Seelanti (rank. 24.) puolestaan hävisi Espanjalle 18-3, Kreikalle 4-24 ja Montenegrolle 23-1. Uusi-Seelanti ei ole ainakaan neljään vuoteen voittanut ketään muuta kuin Iranin, kertoo varmasti joukkueen tasosta jotakin..

Kroatia on yksi maailman kovimmista vesipallomaista ja Uuden-Seelannin ei pitäisi pystyä sitä edes millään haastamaankaan. Tasoitus on toki aika kova, mutta niin on tasoerokin..

Link to post
Share on other sites

Jalkapallon Ykkönen

PK-35-Viikingit---2---3,10 @Bet365

-PK-35 on sarjataulukossa sijalla 8. ja Viikingit 3 pistettä edellä, sijalla 7.

-Kuntopuntarissa isännät ovat toiseksi viimeisenä eli 9. (0-2-3 3:12) ja Viikingit 1. (3-2-0 11:4)

-Kotijoukkue on hävinnyt 3 viimeistä otteluaan maalierolla 0:9, joten maalinteko on tökkinyt pahasti.

-Kotijoukkueen riveistä tänään varmuudella ovat poissa Petri Oravainen,Claudio Matrone ja Kalle Sorja, myös Abderaouf Zarabin pelaaminen on epävarmaa.

-Viikinkien riveistä tänään puuttuvat ainoastaan Teemu Honkaniemi ja Jani Bäckman.

-Merkittävää kotikenttäetua kotijoukkueella ei myöskään ole, koska paikallispeliä pelataan.

Lopputulosveikkaus: 0,1-1,2

Link to post
Share on other sites

4KDv3Yph-C46yzjnU.png USA - Espanja AmkpESVE-fXDriDDt.png

Merkki 1, Kerroin 3,60 @Ladbrokes

- USA (rank. 5.) ja Espanja (rank. 4.) iskevät yhteen kovatasoisessa matsissa. USA sijoittui lohkossaan toiseksi voitoilla Kanadasta ja Etelä-Afrikasta, Kroatialle se hävisi vain 9-7. Espanja puolestaan oli lohkonsa kolmas. Se ei pystynyt voittamaan kuin ainoastaan surkean Uuden-Seelannin, ja senkin "vain" 18-3. Tappiot se kärsi Montenegrolle ja Kreikalle.

Joukkueet ovat hyvin tasaväkisiä ja se kumpi voittaa, on pienestä kiinni. USA on ollut tässä turnauksessa hieman vakuuttavampi vaikkei sekään ole ehkä parastaan vielä esittänyt. Espanja on ollut suoraan sanottuna surkea. En siis voi ymmärtää, miten USA voisi olla tässä muka noin selvä altavastaaja? Otetaan jenkkejä lapulle!

E1RzwNRc-4K4up2L6.png Unkari - Kazakstan 4ONCjVVE-KWA8PGOH.png

(Unkari -5.5) Merkki 1, Kerroin 1,94 @Dafabet

- Lohkossaan toiseksi sijoittunut Unkari (rank. 6.) kohtaa kolmanneksi sijoittuneen Kazakstanin (rank. 10.). Unkari voitti kiinan 13-5, hävisi Serbialle niukasti 13-10 ja pelasi 9-9 tasapelin Australian kanssa. Kazakstan puolestaan hävisi Saksalle vain 9-8, Italialle 12-6 ja Romanian se yllätti ottamalla 7-4 voiton. Kazakstan on pelannut joukkueiden tasoon nähden vakuuttavammin, mutta eiköhän Unkari löydä peliinsä vielä pari vaihdetta enemmän ja silloin Kazakstanilla ei ole paljon mahdollisuuksia.

IyJ9Xz7n-jTMxKLDq.png Italia - Kiina plUGyNRc-44UpUd7L.png

(Italia -6.5) Merkki 1, Kerroin 1,85 @bwin

- Lohkovoittaja Italia (rank. 3.) saa vastaansa lohkojumboksi jääneen Kiinan (rank. 11.). Italia oli lohkopeleissä melko vakuuttava kun se kaatoi Romanian 10-4, Saksan 10-8 ja Kazakstanin 12-6. Kiina puolestaan hävisi Unkarille 13-5, Australialle 7-9 ja Serbialle 16-9.

Italia on näistä kahdesta melko selvästi vahvempi ja se on pelannut aikalailla tasollaan, mikä lupaa hyvää playoffs- matseihin. Kiinalta ei paljon ennen turnausta odotettu ja se on pelannut ihan kohtalaisesti kun se on välttänyt suuremmanlaiset murskalukemat. Eiköhän Italia tämän homman kohtuu helposti itselleen klaaraa.

URbuquRc-z50Sy0A3.png Saksa - Australia YDzECJnh-fedYVzkk.png

Merkki 1, Kerroin 4,00 @bet365

- Saksa (rank. 9.) ja Australia (rank. 8.) iskevät päivän toisessa kovatasoisemmassa matsissa yhteen. Saksa sijoittui lohkossaan toiseksi, Australia puolestaan kolmanneksi. Saksa voitti Kazakstanin ja Romanian 9-8, mutta Italialle se kärsi odotetun tappion. Siinäkin pelissä se oli tosin hyvin mukana, sillä se hävisi vain kahdella maalilla. Australia puolestaan voitti Kiinan 7-9, pelasi tasan Unkarin kanssa ja hävisi Serbialle. Kumpikaan ei ole pahemmin alisuorittanut, mutta Saksa on ollut hieman vakuuttavampi.

Joukkueet ovat aika tasavahvat ja on mielestäni vaikea nimetä ennakkosuosikkia tähän otteluun. Australiaa pitäisin kuitenkin ehkä pienen pienenä ennakkosuosikkina, mutta Saksalle tarjottu 4 kerroin on jo liikaa. Ehdottomasti Saksaa lapulle loisto kertoimella!

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

F1, Unkarin GP

Räikkönen - Grosjean --1-- 1.75 @veikkaus

uskon että räikkönen joko ohitta alonson ja rosbergin tai sitten rosber ja alonso menevät grosjeanin ohi jolloi viimestään räikkönen pääsee grosjeanista ohi viimeistään tallimääräyksellä.

F1, Unkarin GP

Rosberg - Webber --1-- 1.80 @veikkaus

molemmat kuljettajat ovat ajaneet pisteiden valossa suurinpiirtein yhtä hyvin ja rosberggiä ei varmasti ohiteta helposti ja kaikenlisäksi rosberg lähtee 6 ruutua ennen webberiä liikenteeseen joiden välissä on mm. alonso, räikkönen ja massa joten aika yllätys olisi jos webber tuolta nousisi

Saksa N - Norja N +1 --X-- 3.45 @veikkaus

ei minkään näköistä hajua tiedän vain että saksa on hallitseva EM ja MM mestari ja kuulemma melko kokemattomalla joukkueella mukana mutta uskon että saksa ottaa tiukasti 1 maalin voiton varsinkin kun kisa isännänkin pystyi pudottamaan

FC Lahti - FC Honka --2-- 2.65 @veikkaus

otin vhjeen scometixista

USA - Panama --1-- 1.38 @veikkaus

usa huomattavasti parempi ja ennakkosuosikki alusta lähtien panama jopa pienellä yllätyksellä finaaliin mutta uskon usan uusivan mestaruutensa

Kokonaiskerroin: 39.74

5/6 :negative:

Link to post
Share on other sites

F1 viikonloppu taas ja veikataan jälleen sijoitettuja autoja. Unkari on ehkä jopa F1 kalenterin tylsin kisa. Kisan voittaja yleensä myös ratkaistaan jo ensimmäisessä mutkassa sillä radalla ohituksia ei nähdä. Autot ovat kestäviä ja koska rata ei avaa paikkoja ohituksille niin sarjan hazardi kuskitkaan tuskin yrittävät mitään hölmöilyjä, joten iso kasa autoja pääsee maaliin.

Sijoitetut autot:

Yli 18.5 1.55

Yli 19.5 1.90

Yli 20.5 3.10

@Betsafe

E: Sehän meni ihan perseelleen. Kuumakeli hoiti homman ja autoja jäi liikaa tie sivuun.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Miesten Superpesis

Sotkamo - Joensuu over 11.5 @1.72 Nordicbet

Kun aloin katselemaan superin tarjontaa odotin jotain 14-16 lineä tähän, mutta mistä tämä line on muka tähän saatu??

Jokainen tietää Sotkamon lähes ylivoimaisen sisäpelin, josta ratkaisijoita löytyy erittäin laajalta rintamalta.

Mutta löytyy niitä loistaviakin lyöjiä myös vierailijoilta. Tahtipuikkoa Joensuun sisäpelissä heiluttaa lyöjätilaston 4. Juha Niemi ja hänen perässäänkin tulee hyviä kotiuttajia esim. Aleksi Rautiainen ja Hannu Kiukkonen, vaikka jälkimmäisen rooli onkin pääasiassa vaihtaminen.

Nyt on siis varmasti kaikille tullut selväksi, ettei lyöjäkaluston puutteen takia ainakaan tuo line alitu.

Edellinen peli Joensuussa päättyi vieraiden tylyyn 0-2 (1-2, 2-23) voittoon.

Sotkamon edellisestä kuudesta pelistä vain yksi on jäänyt rajan alle, siinäkin juoksuja tuli tasan 11.

Joensuun vastaava tilasto on 2/6.

Kohteen maistuvuutta ei voi sanoin kuvailla kun tällainen line on tähän arvottu, vaikkei kerroin olekaan kovin hääppönen niin osuman luulisi tulevan paljon useammin kuin kerroin osoittaa.

Jyväskylä - Koskenkorva under 13.5 @2.00 Nordicbet

Tässäkin kutisee vahvasti over, sillä Jyväskylä ei ole kotonaankaan onnistunut ulkopelissä, muttei myöskään sisäpelissä joten tähän maistuu under kahden kertoimella.

En jaksa uskoa että Kossu yli kymmentä paukuttaa vaikka Kirin ulkopeli on aivan tasotonta.

Edellisissä kohtaamisissa tällä kaudella tuli 16 ja 20 juoksua. Eihän tätä hulluttelua voi jatkua enää?

Kirin peleissä on tullut keskimäärin ~13,13 juoksuja kun taas puolestaan vieralijoiden vastaava lukema on ~15,18.

Tässä on pakko uhmata todennäköisyyttä, pelatkoon ken uskaltaa ;)

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • 19:30 Como - Parma Comojärven hulppeissa maisemissa viimekauden yllättäjä, ja neljänneksi sijoittunut Como haastaa viime kaudella keskikastissa viihtyneen Parman. Como pelasi viime viikolla chämppäriä, kun taas Parma on saanut huilata yli viikon ja valmistautua tähän matsiin. Como on luonut maaliodottomaa noin 1,83 per matsi mutta tehnyt 2,33 maalia. Parma taas on ollut hyökkäyspäässä koko sarjan surkein toistaiseksi ja maaliodottomaa on kertynyt noin 0,61 per matsi. Parman hyökkäysodotus tässäkin pelissä jää alle 0,6 ja Comolta odotan noin 2,25. Como on big chances listalla sijalla 14/20 ja Parma pitää peräpaikkaa tällä listalla.    alle 3 maalia @1,92 @coolbet  
    • Lentopallo, EM-Kisat Viro - Belgia Belgia -2.5 Erää Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.04 Alkamisaika: 20:00 - Viro sekä Belgia kohtaavat EM-Kisoissa. Belgia selvästi parempi jokaisella osa-alueella ja maailman yksi parhaimmista ellei paras hakkuri Reggers tulee tässä pelissä tekemään valtavasti tuhojaan. jopa pientä ylikerrointa tarjolla sillä itse näen tämän siellä 1.7~ paikkeilla.
    • Käsipallo, Superliga Stal Mielec - Wybrzeze Gdansk Yli 60.5 Maalia Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.85 Alkamisaika: 18:00 - Käsipallon Superligan puolella kohtaavat Stal Mielec sekä Wybrzeze Gdansk. Paljon maaleja lähdetään otteluun hakemaan näiden kahden joukkueen välillä, viime kauden kahdessa kohtaamisissa nähtiin 64 sekä 67 maalia, Gdanskin tämän kauden avauksessa maaleja tuli myöskin 67. Gdansk viime kauden 3. sijan nappasi itselleen ja on tunnettu nimenomaan kovasta hyökkäyksestään sekä kovalla temmolla pelaamisesta mutta omiin tulee yksinkertaisesti liikaa maaleja joka kostaantui isosti joukkueelle viime kaudellakin. Gdanskia on lupa odottaa tälläkin kaudella sarjan kärkipäähän siinä missä Stal Mielec keskikastin porukoita. Uskon vahvasti vauhtia ja maaleja tässä ottelussa nähtävän sillä puolustus ei kummankaan joukkueen vahvuuksiin kuulu ja edelliskauden kaksi keskinäistä kohtaamista siitä myös todisteena.
    • Pöytätennis, Setka Cup Obishchenko - Holoborodko Holoborodko Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.83 Alkamisaika: 12:05 - Setka Cupin puolella kohtaavat Obishchenko sekä Holoborodko. Kertoimet on asetettu tähän otteluun tasabookiksi mutta hyvin vaikeaa on kyllä olla näkemättä Holoborodkoa suosikkina otteluun. Holoborodko pelannut erinomaisesti viime otteluissaan marssien lähes voitosta voittoon ja tulee tähänkin otteluun 3 ottelun voittoputkessa. Holoborodkon syöttöpeli on ollut vakuuttavaa ja uskon sen olevan tässäkin ottelussa Obishchenkoa vastaan avain voittoon sillä Obishchenko ei varsinaisesti ole loistanut palautuspelissä.
    • Jalkapallo:Ranska Ligue 2 klo.21:45 Red Star - Metz btts @1.85 Unibet Ranskan 2.ligasta otetaan maalit molemmille kokeiluun. Kuudennet ottelut tänään molemmille.Ihan mukavasti on molemmilla toistaiseksi pelit menny.Metzin tappiosarake näytää 0,eikä Red Starillakaan ole kuin 1 häviö. Maaleja on molempien peleissä saatu hyvin.Metzin 4:ssä pelissä 5:stä on molemmat joukkueet maalin tehny.Red Starin 3:ssa edellisessä molemmat joukkueet onnistuneet laittamaan pallon verkkoon. Unkan @1.85 on ihan mainio molempien osumasta ja laitattaa kyllä merkin siihen.  
×
×
  • Create New...