Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Liiga ja Mestis 13-14


Recommended Posts

Laitetaas nyt hieman kausivetoja.




Liigan mestari 13-14?



Jokerit, 5.90 @Veikkaus [3/5]

Kärpät, 6.50 @Betsson [3/5]

HIFK, 10.00 @Betsson [2/5]

TPS, 25.00 @Nordicbet [1/5]


- Jokereilla on ilman muuta erittäin kova materiaali käytössään. ?- merkkejä toki löytyy, mutta niitähän löytyy pakostikin joka joukkueesta. Maalivahtipeliin Jokerit ei todellakaan kaadu, jos Leland Irving pystyy siirtämään tasonsa harkkamatseista Liigaan. Kilpeläisen kuntoutuessa narreilla on Liigan paras veskarikaksikko. Puolustus myöskin Liigan paras, hyökkäyspää tasaisen hyvä, eli Liigan kärkipäätä. 4-5 kertoimella ei ihan houkuta pelaamaan, mutta Veikkauksen tarjoama 5.9 on jo varmasti aika lähellä pelikelpoisuutta. Itselle kyllä kelpaa, Veikkauksen tarjoaman ~6 kertoimen jälkeen paras tarjous löytyy Nordicbetiltä (?), josta Jokereitten mestaruudelle saisi 5.00 kertsiä. Siinä ja siinä, että kannattaako pelata, mutta itse en ehkä pelaisi.


Kärppien jengissä on ennakkoon ehkä vähiten niitä kysymysmerkkejä. Materiaali tälläkin kaudella erittäin kova, mutta nyt kun penkin takana on kunnon koutsi ja suurin osa turhakkeista raahattu pois, niin Kärpät on Jokereitten jälkeen suurin ennakkosuosikki. Ainoa syy, miksei se olisi jopa ykkössuosikki, on puolustusosasto. Ei sekään huono ole, muttei läheskään Narrien vastaavan tasoinen. Veskariosasto on kuitenkin huippuhyvä, ykkösenä (mielestäni) Liigan paras kassari Jussi Rynnäs, kakkosena ykköskassarin paikkaa tulevilta kausilta varmastikin hakeva Tomi Karhunen. 6 kertoimella Kärpät vielä menee, mutta sen alle menevillä kertoimilla ei pelattavissa.


HIFK:n jengissä on eniten kysymysmerkkejä tästä poppoosta, yllätyshaku TPS:ssä niitä toki vielä enemmän. Uskoisin, että HIFK sijoittuu joko kolmen joukkoon tai jää ulos jo puolivälierissä. Potentiaalia löytyy, mutta vastaavasti edellytykset täydelliseen romahtamiseenkin on olemassa. Jos kuitenkin ajatellaan, että HIFK onnistuu, niin 10 kerroin ehdottomasti liikaa. Riskejä kuitenkin löytyy, joten vain pienellä peleihin.


Myös TPS pienellä, vielä HIFK:ta pienemmälläkin kupongille. TPS:n kohdalla hieman sama juttu kuin IFK:nkin; potentiaalia löytyy mahdollisesti mitaleillekin asti, mutta jääminen jopa pudotuspelipaikan ulkopuolelle ei ole mahdottomuus. Se tosin vaatisi melkoista alisuorittamista, jos se jäisi säälien ulkopuolelle. Mahdollisen välieräpaikan jälkeen TPS hyvä suretella, jos siellä on muitakin joukkueita tämän nelikon ulkopuolelta. Pikkurahalla, isolla kertoimella peleihin.

Link to post
Share on other sites
  • Vastaukset 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pieni yhteenveto päivästä ja samalla koko kiekkokauden alusta; - Alkukauden vedot 5/18, Bluesin napsuminen tosin hieman pelastanut tilannetta. Silti ollaan tappiolla ennätyksellisen pahasti. Toki,

Ensimmäinen tipsi jo torstaille! En viitti tänne kopsailla pitkävetovihjeistä vihjettä perusteluineen, laitan vaan joukkueet ketkä ovat vastakkain ja pelivalinnan kertoimineen ym. Perusteluita voi siis lukea pitkävetovihjeistä.

blues.gifBlues - TPS tps.gif

Merkki 2, Kerroin 2,92 @MarathonBet [2/5]

KAL7bonh-lzPIqAGP.pngSaiPa - KalPakalpa.gif
(ML- veto) Merkki 2, Kerroin 2,08 @MarathonBet [2/5]
Alle 4.5 maalia, Kerroin 2,40 @MarathonBet [2/5]
Link to post
Share on other sites
hzAVES93-UVcYfglQ.pngJYP-Akatemia - K-Vantaa dMVwCKVE-j7cxzzug.png


Merkki 2, Kerroin 2,70 @MarathonBet [3/5]






YFGOGq83-lboKjZ5B.pngLeKi - Peliitat jZqDUMRt-GdkIFnPJ.png


Merkki 1, Kerroin 1,80 @Tempobet [3/5]

(LeKi -1.5) Merkki 1, Kerroin 2,35 @Tempobet [2/5]







vFW7Jinh-Is1EgjXr.pngTuTo - Sport trw8DrWE-dSO5BIsG.png


Merkki 2, Kerroin 3,00 @Betsafe [2/5]


Link to post
Share on other sites

Eilen ensimmäinen voitollinen päivä, kun Blues ja Jukurit haki pisteet vieraista! Silti en ole täysin tyytyväinen eiliseen, kun kohteista napsui vaan 2/6. Mestis kyllä osunut heikosti eikä Liigakaan täydellisesti ole napsunut, mutta eiköhän se tästä pian lähde :) Tänään herkullinen Liigakierros tiedossa, kohta tipahtelee tipsit luettavaksi.

Link to post
Share on other sites
kalpa.gifKalPa - JYP jyp.gif
Merkki 2, Kerroin 2,38 @Veikkaus [3/5]

ilves.gifIlves - HPK hpk.gif
Merkki 2, Kerroin 2,58 @Pinnacle [3/5]
lukko.gifLukko - Jokerit jokerit.gif
Merkki 2, Kerroin 2,50 @Pinnacle [3/5]
karpat.gifKärpät - SaiPa saipa.gif
Yli 5.5 maalia, Kerroin 2,25 @MarathonBet [3/5]
Merkki 2, Kerroin 5,00 @William Hill [1/5]
Link to post
Share on other sites
Pieni yhteenveto päivästä ja samalla koko kiekkokauden alusta;


- Alkukauden vedot 5/18, Bluesin napsuminen tosin hieman pelastanut tilannetta. Silti ollaan tappiolla ennätyksellisen pahasti. Toki, kauden alut saattaa olla yleensä aika vaikeita veikattavaksi, mutta ihan näin vaikeeta en tästä odottanut.. Tänään Liigasta kerraan häpeällinen suoritus, 0/5. Yksi tosin oli vaan 1/5 panostuksella, mutta silti. Kaksi kusi siihen, että peli päättyi 1-1 ja oikeat jengit voittivat sit jatkoilla.


+ Todennäköisesti nyt ollut vaan hemmetin paskaa tuuria ja tilanne tulee ajan myötä tasoittumaan, ainakaan tämän päiväistä huonommin ei voi tuskin enää vetää " :hightfive: ". Aika hyvin olen kuitenkin ollut mielestäni hajuilla matseista ja nyt ei ole sattunut vaan pomppimaan. Täältä ei ole kun vaan yksi suunta, ja se suunta on ylöspäin!


En tiedä, että löytyykö kovin monella enää luottoa näihin vetoihin, mutta itsellä nyt pienen mietiskelyn jälkeen riittää ja vaikka näitä kukaan ei peesaisikaan, niin jatkan työntekoa. Pakko tän homman on pian alkaa tasoittua. Tähän kauteen kuitenkin sen verran hyvin valmistauduttu ja panostettu ja panostan myös edelleen, joten vahva luotto että tästä kaudesta jäädään huonosta alusta huolimatta plussalle. Huomennakaan ei ole onneksi välipäivää ja tilannetta on heti paikka korjailla, luvassa todellinen herkkupala eli Jokerit-HIFK! Tuota kelpaa telkusta katsella, toisin kuin tämän päivän KalPa-JYPiä.. Aivan järkyttävää kiekkoa ja kaiken lisäksi vedotkin kusivat viime hetken tasoitukseen. Sellasta matsia en halua enää nähdä tällä kaudella!


Käyn tuon huomisen ainoan matsin sit huomenna tarkemmin läpi ja laitan tipsit jo aamupäivästä jos jotain pelattavaa löytyy.


E. Niin, ja pahoittelut peesanneille. Lupaan, että jatkossa blogista löytyy paljon enemmän vihreää ;)

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt

  • Uusimmat viestit

    • 16:30 Korfez Basket - Kolossos Rhodes ”Vierasjoukkue” Kolossos ei ole huono joukkue, mutta tämän kauden jengissä aikalailla kaikki on mennyt uusiksi, ja yhteispelissä on vielä tekemistä. Kotijoukkueena pelaava Korfez vaikuttaa olevan etenkin hyökkäyspäässä jo valmiimpi kauteen ja näin ollen nappaa tästä Bulgariassa pelattavasta ottelusta voiton. Korfez Basket ML @1,92 @epicbet
    • Jääkiekko:SM Liiga klo.18:30 TPS - Jukurit Tekee vähintään 2.pst Lukas Wernblom @3.50 Unibet TPS puolelta pistepörssiä johtavan Wernblomin parit pojot kokeiluun. TPS ottanut 2 voittoa ja yhden hävinnyt.Sillä on 1 ottelu vähemmän pelattuna,mitä Jukureilla.Jukureilla 4:stä pelistä tappioita ja voittoja 2.Jukurit on 2 edellistään pelannut kotonaan ja pelasikin ne hyvin.Vieraissa sitten Jukureilla onkin vaikeampaa ja tänään TPS kotonaa tulee olemaan hankala Jukureille. Turkulaisia kismittää niukka 2-1 häviö Sportille ja paluu voittojen tielle on tässä lähellä.TPS 1.kenttähän on sitä tahtipuikkoa heilutellut,kun pistepörssiä vilkuillaan. Takuulla hyökkäyskolmikolle Wernblomille,Haudumille sekä Bryggmanille tulee niitä huonoja/pisteettömiä pelejäkin kaudenedetessä.Tässä kohtaamisessa kuitenkin 1.kentällä on saumoja tehä niitä pisteitä useampikin ennakkoon sarjanheikoimpiin kuuluvaa Jukureita vastaan. Lottoohan tää Suamikiakko on,mutta jos TPS hyökkäyskolmikolta Wernblom,Haudum,Bryggman nähdään nopea maali,jossa Wernblom on osallisena jollain tavalla niin silloin ollaan jo lähellä ja otetaan kokeiluun,kun sitä on tarjolla.
    • MLB klo 2:45 St.Louis Cardinals - San Fransisco Giants Pelivalinta: St.Louis Cardinals ML Kerroin: 1,71 Pinnacle San Fransisco lähtee tähän vierasmatsiin melko heikolla lyöntiosastolla. Muutamia hyviä lyöjiä sivussa ja kokoonpanossa muutamia kokemattomia lyöjiä. St.Louisin rosteri sen sijaan lähempänä normaalia ja odotankin kotijoukkueelta vahvaa suorittamista tässä matsissa. Syöttäjissäkään ei suurta eroa, ehkä Giantsin Roupp on ennakkoon hieman vahvempi, mutta tuskin merkittävää eroa tulee syöttäjien osalta. St.Louis lähtee matsiin mielestäni selvähkönä suosikkina. OIKEIN
    • 19:30 Como - Parma Comojärven hulppeissa maisemissa viimekauden yllättäjä, ja neljänneksi sijoittunut Como haastaa viime kaudella keskikastissa viihtyneen Parman. Como pelasi viime viikolla chämppäriä, kun taas Parma on saanut huilata yli viikon ja valmistautua tähän matsiin. Como on luonut maaliodottomaa noin 1,83 per matsi mutta tehnyt 2,33 maalia. Parma taas on ollut hyökkäyspäässä koko sarjan surkein toistaiseksi ja maaliodottomaa on kertynyt noin 0,61 per matsi. Parman hyökkäysodotus tässäkin pelissä jää alle 0,6 ja Comolta odotan noin 2,25. Como on big chances listalla sijalla 14/20 ja Parma pitää peräpaikkaa tällä listalla.    alle 3 maalia @1,92 @coolbet  
    • Lentopallo, EM-Kisat Viro - Belgia Belgia -2.5 Erää Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.04 Alkamisaika: 20:00 - Viro sekä Belgia kohtaavat EM-Kisoissa. Belgia selvästi parempi jokaisella osa-alueella ja maailman yksi parhaimmista ellei paras hakkuri Reggers tulee tässä pelissä tekemään valtavasti tuhojaan. jopa pientä ylikerrointa tarjolla sillä itse näen tämän siellä 1.7~ paikkeilla.
×
×
  • Create New...