Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Ampumahiihto Kausi 2013/2014


Recommended Posts

Laitetaan itekin tänne jotain...

Miesten sprintti 10 km lauantai:

Daniel Mesotitich - JP Leguellec merkki 1 kerroin 1,85 PAF

Aikaisimpina vuosina Mesotitich on ollut hieman parempi ampuja noin 85% paikkeilla kun taas Leguellec noin 80% vähän päälle. Eilen normaalimatkalla Mesotitich oli hitaampi ampuja mutta suhkot paljon nopeampi ladulla, molemmat ampuivat 1 ohi 4 paikalta, joten eilen ainakin molemmilla ammunta sujui. Sprinttimatkalla hiihtovauhti on tärkeässä osassa, kuten myös ammunta. Mielipiteeni kääntyy Mesotitichin nopeamman hiihtovauhdin ja yleensä hieman tarkemman ammunnan suuntaan. Ainoa miinus on eilinen suhkot hidas ammunta varsinkin ekalla ammuntapaikalla, en tiedä johtuiko säästä vai mistä kun kisaa en pystynyt katsomaan. Tämän eron kuitenkin Mesotitich saa hyvin kurottua umpeen hiihtoladulla. Tasainen kohde, kuten kertoimetkin näyttävät 1,85-1,85, mutta mielestäni Mesotitich vie tämän, jos ampuu vähemmän sakkoja tai ampuu yhtä paljon sakkoja.

Edited by voivoi
Link to post
Share on other sites
  • Vastaukset 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Östersund -Normaalimatka 15km Veikkaus Kohde 12 Brunet - Mäkäräinen 1.25 - 3.35 Hmm... Selkeä juttu! Kaisa lapulle KOVALLA kertoimella! Syyt: Sinivalkoisetlasit päässä, en ikinä pelaisi noin pien

Rudolphing, miesten normaalimatka (peliaika loppuu klo. 13.40) T. Boe - Moravec 2.04 @Pinnacle - Tasainen pari jossa Boe on asetettu suosikiksi, mutta itse pitäisin Moravecia jopa pienoisena suosik

Anterselva, naisten takaa-ajo (peliaika loppuu klo. 12.40) Berger - Henkel 3.35 @Pinnacle - Henkelin alkukausi on ollut vaikea, mutta eilen hän sijoittui sprintissä toiseksi nolla-ammunnalla. Hiihto

Tänään Veikkauksella vaan kaksi head uppia, mutta tyydytään sit vaan 2/2 tulokseen.. ;)

Östersund, miesten pikamatka (peliaika loppuu klo. 16.10)

M. Fourcade - Svendsen 1.50

- Normaalimatkan ylivoimaisesti voittanut Martin Fourcade lähtee myös sprinttiin suurimpana ennakkosuosikkina. Onhan Fourcade aivan huikeassa kunnossa avauskisan perusteella ja en vain voi uskoa kenekään pystyvän häntä edes kunnolla haastamaan tänäänkään. Svendsenin kisa meni penkin alle ja Emil-Hegle sijoittui vasta sijalle 18. Svendsenin ampuminen oli heikkoa ja hän keräsi neljä ylimääräistä minuuttia itselleen, Fourcade oli muuten Hoferin lisäksi ainoa joka selvisi nollilla. Kummatkin miehistä ovat nopeita hiihtämään mikä on tietysti sprintissä varsin oleellinen taito, mutta kyllä Fourcade vaan hiihtovauhdissakin vie niin selvästi kuin vain voi viime kauden ykkösen ja kakkosen välillä viedä. Ammunnassa Fourcade ei sentään ole ihan kärkipäässä, mutta myös ammuntakin sujuu "kiitettävästi" kuten eilen nähtiin kun taasen Svendsenillä ammunta ei ole yhtä varmaa. Fourcade on selvästi paremmassa kunnossa ja kyllä sitä on vaan tälläkin kertoimella pelattava. Ulkomaalaisille bookkereilla kannattaa pelata Fourcadea kisan voittajaksi, kertoimet siinä 1.8-2.3 välillä.

T. Bö - Moravec 1.85

- Tarjei Bön normaalimatka meni täydellisesti penkin alle, kun mies sijoittui vasta sijalle 37. Bö hiihti Moravecia hieman vauhdikkaammin, mutta ammunta takkusi pahemman kerran (viisi sakkominuuttia). Moravec selvisi kahdella ohilaukauksella ja sijoittui kahdeksanneksi. Bö ja Moravec ovat normaalisti hiihtovauhdiltaan aika samaa luokkaa, mutta Bön ammunnan pitäisi olla varmempaa. Sitä se ei todellakaan avauskisan perusteella ollut. Tasainen pari kyseessä kuten kertoimista voi päätellä, mutta Bö ottaa yhden kierroksen enemmän ja se ratkaisee vedon Moravecin hyväksi.

Link to post
Share on other sites

Östersund miesten pikamatka 10km

Veikkauksen parit kyseessä!

Kohde 19 M.Fourcade - Svendsen 1.50 - 2.30

Eipä tähän muuta vaihtoehtoa ole kuin Martinin valinta. Voisi sanoa että on jopa ylikerroin mitä veikkaus tarjoaa! Martinin hiihto on muihin verrattuna ihan eri luokkaa, ei sarjasta löydy haastajaa hänelle. Ammunnan osalta voisi sanoa samaa, loistava ampuja. Ampumisessa on tullut notkahduksia mutta ei kovin usein! En keksi syitä olla pelaamatta M.Fourcadea, ja piste :) Eli M.Fourcade lapulle vaan kuuluisana "varmana", 1.50 kertoimella!

Kohde 20 T.Bö - Moravec 1.80 - 1.85

Uskon että tämä pari ratkeaa ampumiseen. Bö ei ole vielä palautunut edellis kauden loistoon. Moravec on tasasempi suorittaja ja tulee tällä kaudella yllättämään kerran tai pari palkintopallille asti. Ehkä tähänkin voisi sanoa että veikkaus antaa "ylikertoimen" Moravecin suhteen, tai en ole ihan samaa mieltä veikkausken kerroin laskijan kanssa. Mutta en meinaa valittaa asiasta vaan kiitän hyvästä kertoimesta ja laitan Moravecin hyvin mielin lapulle kertoimella 1.85!

En jaksanut laittaa kauheasti tilastotietoa, NikoH oli ehtinyt laittaa jo aikas hyvin esille hyvät syyt. Omat vihjeet perustuu tällä kertaa enemmän "pers" tuntumaan :) hyvä tuplaus kerroin tästä parista 2.77!

Link to post
Share on other sites

Östersund naisten takaa-ajo 10km, alkaa kello 12.30!

Veikkauksen parit kyseessä!

Kohde 5 Berger - Domracheva

Tämä on paha pari. Siis molemmat on suoriutunut suurinpiirtein samalla tavalla näissä kisoissa! Uskon Bergerin olevan tasaisempi kilpailija. Ja se mikä tuo lisää pontta Bergerin menoon on se että hän on tottunut olemaan Norjan paras naiskilpailija ampumajoukkueessa, varmasti Berger lähtee verenmaku suussa kisaamaan kerra Flatland on "törkeästi" kiilannut ergerin edelle! Paperilla tällä parilla ei ole oikein eroja, mutta itselläni on pahoja muistoja viime kaudelta Domrachevan motivaation romahduksista että laitan Bergerin voittamaan. Omasta mielestä kertoimet pitäisi olla 1.80 - 1.85 luokkaa, mutta Bergerin laiha 1.50 kerroin päätyy lapulle, eli valinta on 1 Berger!

Kohde 6 Brunet - Mäkäräinen 1.30 - 3.05

Veikkaus oikein kiusaa mua :) Tämä pari on toistamiseen näissä kisoissa laitettuna ja melkeinpä samoilla kertoimilla. Elikkäs samat perustelut kuin viimeksikin Kaisan valintaan, SUOMI, hiihto on luokka kaks parempi kuin Brunetilla, aikaero lähtöön on 22 sek jonka Kaisa kuroo suht helposti umpeen. Ammunta on Kaisan osalta mennyt heikosti, pilkahduksia on tullut paremmista osumista mutta liikaa on tauluja jäänyt ylös. Periaatteessa Kaisa voi antaa Brunetille 2 ohilaukausta eteen ja silti pärjätä Brunetille paremman hiihdon turvin! Tänään on Kaisan päivä, veikkauksen antama 3.05 kerroin maistuu edelleen loistavalta, kerran laji on tunnetusti tapahtuma rikas! Eli Kaisa lapulle kertoimella 3.05!

Katsoin äsken säätä, kisapaikalla on aikas kova tuuli 13m/s. Ohilaukauksia tulee ja paljon mikäli kisat kisataan ylipäätänsä! Muuten on puolipilvistä/aurinko ja nollan paikkeilla lämpötila!

Edit: se vielä että sakkokierrokset käytössä ja neljä ammuntaa makuu,makuu,pysty,pysty

Edit2: Kisa keskeytetty, kovan tuulen takia jota hiukan uumoilin... Katotaan mitä veikkaus laittaa näihin... Eilen keskeytys mäkihyppy kovan tuulen takia ja kaikki kertoimet on kisaa koskien ni 1.00 joten voisi kuvitella että näihin kanssa tulee sama... mutta sen näkee kohta puolin

Link to post
Share on other sites

Östersund, naisten takaa-ajo (peliaika loppuu klo. 12.25)

Berger - Domracheva 2.20

- Tässä on tasainen pari. Berger on Domracheva vahvempi hiihtovauhdilta verrattuna, Berger on vahvempi ampumatarkkuutta vertailtaessa. Domracheva on ollut näissä parissa ensimmäisessä kisassa vakuuttavampi, vaikkakin Berger paransi selvästi normaalimatkasta kuten oli odotettua. Domracheva on hiihtänyt todella kovaa ja ammuntakin sujui normaalimatkalla kahdessa ensimmäisessä ampumapaikassa, mutta kahdelta viimeiseltä tulikin sitten parit sakot. Silti Darya sijoittui viidenneksi. Sprintissä kummatkin ampuivat yhdet sakot kahdelta paikalta. Jos Domracheva ei romahda pahemmin ampumapaikalla, on sillä hyvät mahdollisuudet sijoittua kolmen joukkoon ja päihittää toistaiseksi hieman vaisu Berger. Berger lähtee toki pienoisena ennakkosuosikkina tähän pariin, mutta kyllä tällä kertoimella kokeilisin jo valko-venäläistä.

Brunet - Mäkäräinen 3.05

- Hieman kiire, CoinFlip perustelikin tämän jo aika hyvin. Mäkäräinen paransi selvästi viimeisimpään kisaan ja on se hiihtovauhti edelleen tallella. Mäkäräinen sijoittuu tänään ensimmäistä kertaa tällä kaudella kympin sakkiin ja päihittää heikkovauhtisen Brunetin, jonka ammunta ei suju ihan nappiin. Kyllä Marie toki ennakkosuosikki tässä on, mutta kyllä tää omaan silmään näyttää myöskin ylikertoimelta. Go Kaisa go!

Link to post
Share on other sites

Östersund, miesten takaa-ajo (peliaika loppuu klo. 14.25)

Lindström - Burke 1.65

- Östersundin oma poika Fredrik Lindström oli erittäin lähellä voittaa miesten sprinttikisan kotiyleisön edessä, mutta lopulta hän joutui taipumaan hirmukunnossa olevalle Martin Fourcadelle reilu kuudella sekunnilla. Lindström menetti kuitenkin aivan ennen maaliintuloaan hirmuisen tukun sekunteja kun hän ilmeisesti kaatui. Ilman kaatumista Fredrik olisi ottanut voiton Fourcaden nenän edestä. Myös yhdysvaltalainen Tim Burke teki hienon kisan, kun hän selvitti ruotsalaisen tapaan kummatkin ampumapaikat nollilla. Hiihtovauhdiltaan hän ei kuitenkaan ole Lindströmin tasoa kuten tuloksista nähdään, sillä vaikka Lindström kaatui, oli hän silti Burkea 24.8 sekuntia nopeampi! Lindström lähtee siis matkaan tuon verran ennen Burkea. Ykköstä lapulle!

Svendsen - Björndalen 1.65

- Emil-Hegle Svendsen lähtee matkaan sijalta yksitoista, Björndalen kaksi sekuntia hänen jälkeensä. Svendsen hoiteli sprintissä makuupaikan nollilla ja vieläpä aika nopeasti, mutta pystypaikalta hän otti kuitenkin kaksi ylimääräistä kierrosta ja kisa meni siihen. Myös Björndalenilla kävi sama homma, mutta Svendsen oli hieman nopeampi ladulla. Eiköhän hieman alakanttiin vielä tähän asti esiintynyt Svendsen tänään hoitele "pappa-Olen" :)

Link to post
Share on other sites

Östersundin statseja

Kohteet: 10

Osumat: 6

Yhteiskerroin: 10.70

Palautusprosentti: 107.00%

Kohteita kertyi melko vähän kun tämän päivän kisat peruttiin. Ihan ok aloitus ampumahiihtokaudelle, voitto on aina voitto! :D Itsenäisyyspäivänä jatketaan ah:n merkeissä.

Link to post
Share on other sites

Hochfilzen, naisten pikamatka (peliaika loppuu klo. 11.25)

Domracheva - Berger 2.14 @Pinnacle

- Kyseessä tasainen pari. Esim. Veikkaus tarjoaa Bergerille 1.9 kerrointa, Pinnyn 2.14 kelpaa hyvin lapulle. Berger ei ollut Östersundissa vielä aivan parhaimmillaan, mutta pikamatkalla Tora oli jo paljon parempi ja hän sijoittui kolmanneksi, Domracheva neljänneksi. Berger on näistä kahdesta naisesta vahvempi ja ero tulee esiin ampumapaikalla. Ladulla Domracheva on yleensä Bergeriä hieman nopeampi, mutta ampumapaikalla Daryan homma takkuaa. Edellisimmässä kisassa naiset hiihtivät kuitenkin lähes samaa vauhtia ja kummatkin ottivat vain yhden sakon, Berger "voitti" silti. Kyllä tässä kertoimessa ilmaa on, itse pitäisin Bergeriä jopa pienenä suosikkina Domraa vastaan.

Soukalova - Zaitseva 2.35 @Pinnacle

- En ymmärrä tätä kerrointa. Soukalova on toki hyvässä iskussa heti alkukaudesta, mutta Zaitsevakin sijoittui Östersundin sprintissä toiseksi, Soukalova kuudenneksi. Soukalova on aavistuksen verran Zaitsevaa vahvempi ladulla, mutta Zaitseva on näistä kahdesta vahvempi ampuja ja jo yksi sakko Soukalovalle enemmän riitti viime sprintissäkin hänen päihittämiseensä. Ehdottomasti Venäjän naista tällä kertoimella lapulle!

Brunet - Pidrushna 2.00 @Pinnacle

- Tässäkin parissa altavastaajaa kokeiluun. Östersundin pikamatkalla Brunet sijoittui viidenneksitoista, Pidrushna kahdenneksitoista. Brunet oli normaalimatkalla palkintopallilla, mutta sprintit eivät oikein sovi Brunetille hänen hitaan hiihtovauhtinsa vuoksi. Pidrushna pitää naisista kovempaa vauhtia ja kyllä hän osaa ampuakin. Aika tasaiset lähtökohdat myös tässä parissa ja otetaan Pidrushnaa lapulle paremmalla kertoimella.

Link to post
Share on other sites

Miesten ampumahiihto:



Sprintti 10 km



Kisan voittaja Martin Fourcade kerroin 2,15 PAF



Ampumahiihdon tämän hetken valtias. Viimeksi joutui todella tiukille Lindströmin kanssa. Todella varman oloista työskentelyä ja hyvällä kelillä ampuu nollat. Säästä ei tietoa tällä hetkellä. Ladulla voittaa joskus jopa ylivoimaisesti kaikki muut. Pahin kilpailija Svendsen ei vakuuttanut millään tavalla viimeksi. Fourcade saa ampua todennäköisesti taas yhden hutin enemmän kuin muut (Svendsen voi olla eri juttu, mutta tosiaan ei vakuuttanut viimeksi). Ehdottomasti taas yli 2 kertoimilla Fourcadea lapulle, todennäköisenä voittajana jos ammunta sujuu.


Edited by voivoi
Link to post
Share on other sites

Hochfilzen, miesten pikamatka (peliaika loppuu klo. 14.25)

M. Fourcade - The Field 2.28 @Pinnacle

- "The Field" on siis muut kilpailijat, eli vaaditaan Fourcaden kisan voittoa että kohde osuu. Pinnacle tarjoaa kohteeseen mukavaa kerrointa, sillä Fourcade on tällä hetkellä ylivoimaisessa kunnossa. Apumahiihdossa on toki kaikki mahdollista, mutta eiköhän Fourcade vedä tänään nollat ja hiihdä kolmatta kertaa putkeen kisan voittoon!

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt

  • Uusimmat viestit

    • 19:30 Como - Parma Comojärven hulppeissa maisemissa viimekauden yllättäjä, ja neljänneksi sijoittunut Como haastaa viime kaudella keskikastissa viihtyneen Parman. Como pelasi viime viikolla chämppäriä, kun taas Parma on saanut huilata yli viikon ja valmistautua tähän matsiin. Como on luonut maaliodottomaa noin 1,83 per matsi mutta tehnyt 2,33 maalia. Parma taas on ollut hyökkäyspäässä koko sarjan surkein toistaiseksi ja maaliodottomaa on kertynyt noin 0,61 per matsi. Parman hyökkäysodotus tässäkin pelissä jää alle 0,6 ja Comolta odotan noin 2,25. Como on big chances listalla sijalla 14/20 ja Parma pitää peräpaikkaa tällä listalla.    alle 3 maalia @1,92 @coolbet  
    • Lentopallo, EM-Kisat Viro - Belgia Belgia -2.5 Erää Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.04 Alkamisaika: 20:00 - Viro sekä Belgia kohtaavat EM-Kisoissa. Belgia selvästi parempi jokaisella osa-alueella ja maailman yksi parhaimmista ellei paras hakkuri Reggers tulee tässä pelissä tekemään valtavasti tuhojaan. jopa pientä ylikerrointa tarjolla sillä itse näen tämän siellä 1.7~ paikkeilla.
    • Käsipallo, Superliga Stal Mielec - Wybrzeze Gdansk Yli 60.5 Maalia Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.85 Alkamisaika: 18:00 - Käsipallon Superligan puolella kohtaavat Stal Mielec sekä Wybrzeze Gdansk. Paljon maaleja lähdetään otteluun hakemaan näiden kahden joukkueen välillä, viime kauden kahdessa kohtaamisissa nähtiin 64 sekä 67 maalia, Gdanskin tämän kauden avauksessa maaleja tuli myöskin 67. Gdansk viime kauden 3. sijan nappasi itselleen ja on tunnettu nimenomaan kovasta hyökkäyksestään sekä kovalla temmolla pelaamisesta mutta omiin tulee yksinkertaisesti liikaa maaleja joka kostaantui isosti joukkueelle viime kaudellakin. Gdanskia on lupa odottaa tälläkin kaudella sarjan kärkipäähän siinä missä Stal Mielec keskikastin porukoita. Uskon vahvasti vauhtia ja maaleja tässä ottelussa nähtävän sillä puolustus ei kummankaan joukkueen vahvuuksiin kuulu ja edelliskauden kaksi keskinäistä kohtaamista siitä myös todisteena.
    • Pöytätennis, Setka Cup Obishchenko - Holoborodko Holoborodko Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.83 Alkamisaika: 12:05 - Setka Cupin puolella kohtaavat Obishchenko sekä Holoborodko. Kertoimet on asetettu tähän otteluun tasabookiksi mutta hyvin vaikeaa on kyllä olla näkemättä Holoborodkoa suosikkina otteluun. Holoborodko pelannut erinomaisesti viime otteluissaan marssien lähes voitosta voittoon ja tulee tähänkin otteluun 3 ottelun voittoputkessa. Holoborodkon syöttöpeli on ollut vakuuttavaa ja uskon sen olevan tässäkin ottelussa Obishchenkoa vastaan avain voittoon sillä Obishchenko ei varsinaisesti ole loistanut palautuspelissä.
    • Jalkapallo:Ranska Ligue 2 klo.21:45 Red Star - Metz btts @1.85 Unibet Ranskan 2.ligasta otetaan maalit molemmille kokeiluun. Kuudennet ottelut tänään molemmille.Ihan mukavasti on molemmilla toistaiseksi pelit menny.Metzin tappiosarake näytää 0,eikä Red Starillakaan ole kuin 1 häviö. Maaleja on molempien peleissä saatu hyvin.Metzin 4:ssä pelissä 5:stä on molemmat joukkueet maalin tehny.Red Starin 3:ssa edellisessä molemmat joukkueet onnistuneet laittamaan pallon verkkoon. Unkan @1.85 on ihan mainio molempien osumasta ja laitattaa kyllä merkin siihen.  
×
×
  • Create New...