Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

3.5.


Guest

Recommended Posts

Melbourne Victory - Gamba-Osaka

Ei sen pidempiä selittelyjä, Victorylla vielä mahdollisuudet edetä 16 parhaan joukkoon AFC Cupissa, tällä hetkellä ovat tasoissa Suwonin kanssa 6 pisteellä, Suwon pelaa viimeisen matsin kärki Shanghaita vastaan. Gamba-Osaka on pudonnut jo leikistä kahdella pisteellään ja jättivät melkein kentällisen miehiä kotimaahan. Victory on päässyt valmistautumaan peliin yli viikon ja motivaatio on varmasti tapissa, kun yrittävät päästä ensimmäistä kertaa 16 joukkoon. -1.5 Maistuu hyvin.

Pelivihje: Victory -1.5 ah 2.30 ComeOn

Link to post
Share on other sites

th?id=OIP.M184bff34fb74e0773dcc7c7bdad30th?id=OIP.M969daf0828e0721b8c450356a94db

Jääkiekko, Maaottelu

Suomi - USA

BTTS 2.erässä @2.65 UniBet

Klo: 18.30

Odotettu ottelu. Ainakin suomalaisittain. HOX! En aio perustaa valintaani juurikaan tuleviin ketjukoostumuksiin. Mennään siis näillä. Suomen joukkue suorastaan "pursuaa" hyökkäysvoimaa. Kerrankin. Odottaa sopii ainakin maalintekotilanteita. Käsistähän tuo ei ainakaan jää kiinni.. Barkov. Laine, Aho, Jokinen, Granlund jne.. Jenkeillä taas tunnetusti on nuori joukkue. Monelle varmasti ovat tuttuja nimiä Dylan Larkin, Nick Foligno, Connor Murphy, Patrik Maroon ja "Ykkösvaraukseksikin" rankattu Auston Matthews. Rosterit pääsevät tänään ekaa kertaa irti ja oletankin tuon avauskakskymppisen menevän vähän tunnustellessa. Uskon myös, että toisessa erässä koostumukset (olivat ne mitkä tahansa) molemmilla alkavat löytää paremmin toisensa ja maailmanluokan ammattilaisten ollessa kyseessä maalitilanteita kumpaankin päähän tullaan näkemään reilusti enemmän mitä aiemmissa peleissä. Tiivistettynä: kentällä tulee olemaan nopeutta/taitoa/tilanteita ja taklauksia. Pelitempon luulisi myös nousevan huomattavasti noista liigamiehillä pelatuista harjoituspeleistä. Veikkaan vapautunutta hyökkäyspelaamista läpi ottelun. Erikoistilanteille on pakko myös antaa arvonsa. Suomella tulee varmuudella olemaan yksi tulevien kisojen tehokkaimpia ylivoimia. Suomi on mielestäni alkanut omaksumaan suoraviivaisempaa pelityyliä jota myös USA edustaa, joten huomioidaan nyt tämäkin seikka. Kummankin joukkueen puolustus on se epävarmin osa-alue tänään. Olkoon se myös eduksi tässä kuitenkin merkityksettömässä ottelussa. 

Kohde menee oikein kun molemmat joukkueet tekevät maalin ottelun 2. erässä

Tulos 2.erä: 1-1

Link to post
Share on other sites

Jalkapallo, Mestareiden Liiga

Bayern Munchen - Atletico Madrid

Valinta: HT/FT X1

Kerroin: 4.35 (unibet)

 

Tänään taas saadaan seurata loistavaa jalkapalloa, kun Bayern tällä kertaa isännöi Atleticoa. Atletico on ollut todella kovassa iskussa nyt, pudottaen Barcelonan puolivälierissä ja nollaamalla Barcelonan eron La Ligassa. Tänään kuitenkin se joutuu matkaamaan Saksaan missä Bayern on pystynyt ottamaan viimeisestä 15 pelistään 13 voittoa, yhden tasurin ja vain yhden häviön. Atleticolla viimeiset 15 vieraspeliä menee tahtiin 8 voittoa, 3 tasuria ja 4 häviötä. Bayern siis on selvästi vahvempi kotonaan mitä Atletico on vieraissa.

Kaikki tietävät että Bayern on todella kova joukkue tällä kaudella esimerksi sen 10 viimeistä peliä menee tahtiin 8 voittoa ja 2 tasuri. Bayern kuitenkin taas tulee kohtaamaan varmaan tällä hetkellä kovimman puolustuksen. Bayern tykkää pitää palloa ja rakentaa pitkiä hyökkäyksiä, ja siihen Atletico tulee tänään taipumaan ja hyväksyy roolinsa alta vastaajana. Tänään kuitenkin tilanne on aivan eri kuin ensimmäisessä osaottelussa. Atletico ei uskalla lähteä hakemaan maalia samalla tavalla kuin kotonaan, vaan luultavasti yrittää puolustaa Bayernia pois, ottaen ehkä 0-0 tuloksella jatkopaikan.

Uskon kuitenkin että Atletico jaksaa ja ehkä hieman tuurillakin pystyy puolustamaan Bayernin pois ekalla puoliajalla. Toisella puoliskolla taas puolustus alkaa hieman hyytymään, ja katsojat antavat sen verran painetta vieraille, että varmasti Bayernille syntyy toisella puoliajalla yksi maali ehkä taidolla, ehkä tuurilla siitä en tiedä.

Yhteenvetona Bayern on vain niin kova joukkue että kyllä ne sen yhden maalin saa vaikka kuinka Atletico puolustaisi. Ensimmäinen puoliaika 0-0 ja toinen 1-0

 

Link to post
Share on other sites

Jalkapallo, AFC CL 

Tractor Club - Al Hilal                                17:30

X (1)       3,60 (4,70)  (Veikkaus)

Aasian mestarien liigassa on edessä lohkojen päätös ottelut. Joukkueet kohtasivat 19.4 Al Hilalin isännöidessä Tractoria. Tractor voitti pelin 0-2 ja varmisti lohkon voiton. Al Hilal tarvitsee ottelusta voiton päästäkseen pudotuspeleihin jos ja kun Pakhtakor voittaa heikon Al-Jaziran. Tämän voisi olettaa olevan merkityksetön peli Tractorille ja tämän takia Al Hilalin kertoimet ovat niinkin pieniä kuin 1,50. Tractor on päästänyt lohkossa vain yhden maalin ja tehnyt yhdeksän, Al Hilalin maalieron ollessa 8-6. Tractorin viisi viimeisintä ottelua ovat muodossa 3-1-1 ja se ainoa tappiokin tuli lisä-ajan viimeisillä sekunneilla. Al Hilalin viimeisimmät ottelut ovat 2-1-2. Tractorin maaliero näissä otteluissa on 10-6 kun taas Al Hilalilla 6-8. Tractor on hävinnyt kotonaan vuoden aikana vain neljästi viime huhtikuusta katsoen ja tämänkin vuoden puolella vain kerran. Al Hilal on hävinnyt viisi vieraspeliä vuoden aikana, kaksi niistä tullut tämän vuoden puolella. Tractorin tämän vuoden kotipelit 5-2-1, Al Hilalin vieraspelit 4-3-2. Tractor ei halua hävitä tätä peliä, mutta Al Hilal tulee taistelemaan varmasti kovaa. Risti tähän kohteeseen hyvä vaihtoehto. Tractorin voiton puolestakin voisi lyödä huoletta vetoa.

Link to post
Share on other sites

Jääkiekko mo klo 18.30

Suomi+1 -USA 

X Veikkaus 10,50

Suomi +2 -USA

X Veikkaus 15,50

Vaikka Suomi lähteekin otteluun ennakko suosikkina niin 1/2 maalin häviö tolla kertoimella on simpleksi kokeilemisen arvoinen.

Suomen rosteri vielä puutteelinen.

Tuskin peli on/tarviikan olla heti uomissaan.

Ite laitoin isolla simplet vetämään suomi+1/ +2 ristiksi.

Link to post
Share on other sites

 

Jääkiekko NHL KLO 4,30 

 

ST.Louis Blues - Dallas Stars 

Valinta : St.Louis Blues ML

Kerroin : 1,70 ( Veikkaus )

 

Game 3 ja sarja oikeutetusti tasan 1-1 . 

Blues oli aika telineissä G1 ottelun ja Stars käytti tuon hyväksi.  G2 pelissä Stars sai hyvän alun peliin ja pääsi johtoon.  Sen jälkeen fyysinen ote kääntyi Blues laariin ja pikku hiljaa Blues otti komennon otteluun, mutta sitten se hyvä peli loppui,. 3,erässä Blues lopetti hyökkäämisen ja lähti puolustamaan , no mitä tämä on?  Stars aktiivista hyökkäystä vastaan se on itsemurha.  Blues lopetti pelaamisen  ja lähellä oli, että tuo oli kostautua.  Blues voitti lopulta jatkoilla, vaikka Stars vei niitäkin. 

 

Kotona Blues tulee päälle ja Hawks sarjasta huomasi hyvin, että kotona Blues tulee kovaa 1 ja 3,erissä, joten Fyysisyys taiston ottaa taas Blues itselleen.  Stars on saatava puolustus tiiviiksi ja Kärppä tai Nemo on onnistuttava tolppien välissä tai peli tulee helposti isännille. 

 

Poissaolijat: 

Blues: Ei tietoa 

Stars: Seguin,  Eaves. 

 

St.Louis,  kunhan voittaa vaikka sitten jatkoajalla, niin tämä kohde menee oikein. 

Link to post
Share on other sites

961.png2020.png

Jalkapallo, UCL SF 2/2 (maalit 0-1)

Maaleja yhteensä alle 1,5 @3.00 UniBet

Klo: 21.45

Maailman paras puolustus pääsee jälleen testiin. 9.4.2016 Espanyolin Pape Diop pukkasi päällään pallon atleticon verkkoon. Sen jälkeen omissa on ollut hiljaisempaa. Maaliverkko ei siis tuon jälkeen ole omissa soinut. Ottelustahan odotetaan selviytymistaistelua Atleticon kannalta. Tuon avauskohtaamisen toinen jakso Atleticolta toi kyllä mieleeni Suomen maajoukkuueen pelitavan Mixu Paatelaisen aikaan. Erona materiaaliero Simeonen hyväksi, sekä ymmärrys panostaa hyökkäykseenkin välillä :D se siitä. Mielestäni taktiikka toimi silti ja toimii edelleen. Tuloksena oli 1-0 voitto. Diego Godinin paluu puolustukseen tänään nostaa vieraiden osakkeita entisestään. Espanjalaisten kurinalainen joukkuepuolustus pääsee toteuttamaan sitä itseään Bayerin kontrolloidessa palloa. Erikoistilanteiden ja keskitysten varaan rakentunee Bayerin peli tänäänkin ja Muller sekä Lewandowski ovat varmuudella vartioituna. Muistutan, että Juventus oli jo lähellä todistaa saksalaisten heikkouden, mutta niin vain minuutit ja jumalat olivat heidän apunaan silloin. "Ticolta" odotettavissa on kovempi prässipeli, jolla saadaan enemmän rikottua munchenin pallokontrollia, sekä luotua painetta puolustukseen. Siellä piileekin tuo espanjalaisten mahdollisuus. Fernando Torres sekä Antoine Griezmann ovat tuohon rooliin miehet paikallaan. Bayern Munchen on puolestaan pakotettu maalintekoon mikäli mielii siis jatkoon. Luotan espanjalaisten raudankovaan puolustukseen ja henkiseen yliotteeseen. Ottelussa nähtänee yksi maali tänään ja mielestäni sen voi tehdä kumpi vaan. 

Poissaolot Bayern Munchen: Robben, Badstuber, Ribery (puolikuntoinen)

                 Atletico Madrid: Tiago

Kohde menee oikein kun ottelussa tehdään alle 1,5 maalia

Tulos: 2-1

Link to post
Share on other sites

Jalkapallo, Mestarien Liiga klo 21.45

Bayern Munchen - Atletico Madrid

Valinta: Vierasjoukkue korttien määrä yli 3.5

Kerroin: 1.80 (Nordicbet)

Kellekkään ei varmasti tarvitse painottaa, mistä tässä ottelussa on kyse. Se on perusteltu jo aiemmin muiden toimesta ja otteluparin voittaja matkaa siis finaaliin. Atletico Madrid voitti ensimmäisen luvuin 1-0 kotonaan ja nyt homma jatkuu siis Saksassa. Tico on pelannut aivan mahtavan kauden tähän mennessä, eikä meno meinaa hyytyä millään. Jatkoonmenijää tästä parista on todella hankala veikata. 

Ottelun odotettu käsikirjoitus kuitenkin on, että Bayern hallitsee peliä pallolla, mutta Tico ei varmasti lähde peruuttelemaan vaan iskee tuttuun tapaansa ahnaasti vastaan. Bayern hallitsi palloa jo Espanjassa 69 prosenttisesti ja tuskin tuo lukema ainakaan pienemmäksi jää. Ensimmäisessä osaottelussa kortit menivät 1 kpl Atleticolle ja 4 kpl Bayernille. Tänään luvut ovat todennäköisesti toisin päin. Bayern otti korteistaan viimeiset 3 viimeiseen 10 minuuttiin.

Atletico ei siis lähde peruuttelemaan, eikä passivoitumaan. Bayern pitää palloa ja Tico repii ja raastaa minkä pystyy. Ticon onneksi heillä ei ole juurikaan kortteja alla tähän otteluun lähdettäessä, joten siellä voi kirjaimmellisesti repiä ja raastaa ilman, että tarvitsisi turhia keltaisia pelätä.

Edellämainittujen perusteluiden lisäksi otetaan tarkasteluun Ticon aiemmat tärkeät vieraspelit: Barcelonaa vastaan Mestarien liigan toisessa osaottelussa vieraissa Tico otti 9 keltaista korttia (totta kai Barcelonaa vastaan lähtökohta oli eri ja Tico on vielä herkempi ottamaan lappuja ja Brych niitä jakaa kuin Black Jack -jakaja muutenkin). Sitä aiemmassa La Liga kohtaamisessa Barcelonaa vastaan Tico otti vieraissa 6 keltaista korttia. Vieraissa PSV:tä vastaan Tico otti yhden, Vieraissa Benficaa vastaan Tico otti 3 jne. Tänään Tico lähtee 1-0 asemasta, sillä ei ole juurikaan kortteja alla ja ottelu on todella tärkeä, joten Tico on varmasti tänään herkkä korteille.

Yhteenveto: Odotetun ottelun käsikirjoituksen mukaan Tico repii ja raastaa, joka poikii heille myös kortteja. Viime ottelussa tuli vain 1 kortti, joten niiden ottamista ei tänään myöskään tarvitse pelätä. Hyvät rikkeet ovat tänään jopa elintärkeitä mikäli jatkoon haluavat päästä.

Link to post
Share on other sites

Jalkapallo, Mestarien Liiga klo 21.45

Bayern Munchen - Atletico Madrid

Valinta: Tekee maalin: Antoine Griezmann

Kerroin: 3.60 (Bet365)

Tiistain myöhäisillassa pelataan toinen ja ratkaiseva osaottelu Bayern Munchenin ja Atletico Madridin välillä. Mitään ei vielä ratkottu Madridissa, kun Atletico voitti kotiottelunsa 1-0 lukemin. Bayernin pitäisi murtaa maailman paras puolustus, mutta samaan aikaan varoa Atleticon vierasmaalia.

Kotijoukkueella ei ole viimeaikoina kulkenut aivan yhtä lujaa kuin aiemmin tällä kaudella. Se on voittanut "vain" kolme viidestä edellisestään ja Saksan mestaruus ei olekaan vielä täysin varmaa. Kotona on kuitenkin vakuuttavaa suorittamista ja kymmenestä edellisestä kotiottelusta seitsemän voittoa ja yksi tappio maalierolla 22:6.

Vierasjoukkueen tutuksi maalintekijäksi on ilmoittautunut herra nimeltä Antoine Griezmann. Griezmann on kunnostautunut erityisesti tärkeiden maalien teossa. Mies teki Madridin derbyn voittomaalin ja samalla ottelun ainoan maalin. Lisäksi Griezmann sinetöi välieräpaikan Barcelonaa vastaan puolivälierissä tekemällä kaksi maalia toisessa osaottelussa. Atletico jää harvoin ilman vierasmaalia ja kymmenestä edellisestä vierasottelussa kahdeksassa Atletico on tehnyt ainakin yhden maalin. Tänään Bayernin Focus on entistäkin enemmän hyökkäyksessä ja uskon että Atletico pääsee ainakin kerran heiluttamaan verkkoa ja maalintekijänä on Antoine Griezmann!

Tulosveikkaus: Bayern voittaa ottelun lukemin 2-1, mutta jatkoon se ei riitä

 

Kohde menee oikein, kun Antoine Griezmann tekee maalin

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Jalkapallon Mestareiden liiga 21.45

Bayern Munchen-Atletico Madrid

Valinta: BTTS

Kerroin: 2.00 (Veikkaus)

Olette varmasti saaneet jo aiemmista vinkeistä käsityksen poissaolijoista jne. joten jätetään niistä puhuminen vähemmälle ja keskitytään enemmän tähän kohteeseen. Atletico tarvitsee vierasmaalin, se on selvä asia. Bayern tulee kotonaan hyökkäämään päälle valtavalla raivolla ja tulee tekemään maalin. Käytetäänpä tähän väliin Bayern-Juventus peliä hieman esimerkkinä. Tuossa ottelussa Juventus lähti alusta asti hakemaan ahnaasti vierasmaalia ja saikin sen heti ottelun alussa. Juventus paljasti Bayernin heikkoudet tuossa ottelussa, jotka selvästi olivat puolustuksessa, ja varsinkin tilanteissa joissa siihen laitettiin painetta. Painetta ei kuitenkaan voi Bayernin tasoista joukkuetta vastaan pitää yllä 90min ajan, ja kun Bayern väkisinkin painaa joukkueen syvälle puolustamaan vieraskentällä, ei sitä voi kauaa kestää. Näin kävi Juventukselle, joka omalla tavallaan muistuttaa hieman Atleticoa. Jos Diego Simeone on ottanut opiksi, lähtee hän hakemaan vierasmaalia ja Atleticolla on riittävästi laatua tehdä se maali. Lienee sanomattakin selvää, että Bayern tulee tekemään sen yhden maalin ainakin jos Atletico on vierasmaalinsa saanut. Muistutan vielä että Atletico käytti hyvää prässiään mm. Barcan vieraana ja saikin otteluun unelma alun tekemällä vierasmaalin. Uskon että sama on mahdollista usein hieman kurittomasti puolustavan Bayernin maaliin.

Kohde menee oikein kun molemmat joukkueet tekevät maalin.

TULOS MIN. 54: 1-1

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • 18:00 KuPS - Sabah Baku Sabah Baku oli ekassa ottelussa parempi ja voitti ansaitusti, mutta heidän 18 laukauksesta vain 4 suuntautui maalia kohti. KuPSin etu kotona on ehdottomasti kotikenttä tekonurmella, sekä kilpailurytmi koska Sabah Bakun kausi on vasta alussa. KuPS saanee hallita ottelua koska Sabah Baku ei 1-0 johtoasemassa tarvitse maalia.    KuPS tasapeli ei vetoa @2,17 @paf
    • Jalkapallo Champions League karsinta klo 19:00 Kauno Zalgiris - KI Klaksvik Pelivalinta: KI Klaksvik etenee jatkoon Kerroin: 3,04 Marathonbet Avausosa pelattiin Färsaarilla, jossa päädyttiin maalittomaan tasapeliin. Klaksvik oli kotiottelussa selkeästi hallitsevampi osapuoli, mutta maalinteko ei onnistunut.  Zalgiris voitti viime kierroksella Dritan, Klaksvik puolestaan voitti Bissenin, molemmilla CL urakka alkanut hyvin. Klaksvik yllätti kaikki jo viime vuonna europeli menestyksellään ja mielestäni nyt on hyvä paikka saada jatkumoa lohkovaiheen otteluille. Zalgiris on kotiottelussa niukka suosikki, ei mielestäni kuitenkaan näin suuri, mitä kertoimet antaa ymmärtää. Klaksvikille sopii myös erinomaisesti altavastaajan asema, jossa joukkue on aiemminkin yllätyksiin pystynyt. Tasainen matsi varmasti tiedossa.
    • Tennis ATP Challenger San Marino nelinpeli klo 11:00 (aika tarkentuu myöhemmin) Gille/Verbeek - Loof/Uesugi Pelivalinta: Loof/Uesugi Kerroin: 3,30 Epicbet Gille/Verbeek ovat selkeitä suosikkeja, heillä kokemusta ATP turnauksista jo paljon ja ajoittain menestystäkin tullut. Rankingit tällä hetkellä 63 ja 64. Uran huippulukemat 18 ja 29. Loof/Uesugi on pelannut hyvää tennistä Challenger kiertueella. Pelaajien rankingit 141 ja 101, mutta suunta näyttää olevan kokoajan ylöspäin. Molemmilla pelaajilla tämän hetken ranking on uran korkein. Pari titteliä parille tullut challenger kiertueelta. Tasoero ei mielestäni ole näin suuri mitä kertoimet antaa ymmärtää.  
    • Tilanne 27.7. vihjeiden jälkeen:       Vihjemäärä Oikein Void Väärin Palautus-% netto   1.   Henksteri 17 11 1 5 126,66 % 48,91 €   2.   Nagamori30 24 12 3 9 111,49 % 28,71 € ▲ 3.   vptonnikeiju 9 6 0 3 116,41 % 16,91 € ▲ 4.   Snooker 54 24 0 30 101,46 % 6,92 € ▲ 5. ▲ Oksanen94 15 4 1 10 74,35 % -30,81 €   6.   Pasanen67 7 2 0 5 54,93 % -32,82 € ▼ 7. ▼ VLA 7 1 0 6 28,55 % -50,06 € ▼ 8.   JapBet 15 2 1 12 37,55 % -78,84 €   Yhteensä 148 vihjettä (62 - 6 - 80) netto -91,07 € ▼ palautus 93,49 % ▼
    • Tennis ATP Washington klo 19.30 Fils A (22.) - Jodar R (24.) Fils ml 1.63 (Veikkaus) Kun molempien pelejä olen muutaman nähnyt niin Fils on ollut niissä vakuuttavampi. Huhtikuussa kohtasivat ja sen ottelun Fils voitti lukemin 2-1. Tämän keskinäisen ja itselleni jääneen fiiliksen mukaan vinkataan Filsin voittoa tänään.
×
×
  • Create New...