Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Isehorn.png.da3bb9ce444f56edc726d24f81dbca8d.pngIserlohn - Bremerhaven Bremerhaven.png.3938036ea5163c98716da3e15b812351.png

DEL, Jääkiekko

Kohde: Ensimmäisen erän voittaja X 2,65@Betsson

Tulos: 1-1

Alkamisaika: 20:30

Kirjoittelen tähän aamuun nopeasti illan ainoasta DEL-matsista. Kaksi sarjan pohjajoukkuetta vastakkain, näkisin melko tasaväkisenä matsina. Iserlohnilla on kanadalaiset hyökkääjät Jason Jasper ja Blaine Down jotka ovat pelanneet hyvää peliä ja tehneet maaleja. Näiden kahden hyökkääjän voimin Iserlohne lähtee oman näkemyksen mukaan hakemaan kotivoittoa.  Kotivoiton sijaan veikataan kuitenkin, että ensimmäinen erä päättyy tasalukemiin, on se sitten maaliton tai 1-1 tai 2-2. Jos/kun ottelusta tulee vähä maalinen, tällä kohteella on hyvät saumat napsua. Viime kohtaaminen oli vähämaalinen, jolloin maaleja ei ensimmäisessä erässä nähty. 

 

Link to post
Share on other sites

spevxbic1w34j1v5wfy6elwfb.gifb0zjskq29zhwvcn0vfis3sgvp.gif

Jääkiekko, SHL

Skellefteå - Linköping

Skellefteå @2.02 UniBet

KLO: 20.00

Länsinaapurissa pelataan tänään useampi kamppailu ja otetaan taas skelleä kokeiluun. Heikosti viimepelissä viimeistellyt kotijoukkue saa vastaansa Linköpingin. Edellisestä kotimatsista taisi skellefteålle jäädä paska maku suuhun. 1-2 pataan, vaikka joukkue hallitsi kenttätapahtumia ja laukauksetkin kirjattiin kotijoukkueelle lukemin 33-24. Brynäs oli kuitenkin maalinverran parempi. Joukkue ei kotijäällä ole onnistunut tähän saakka tasaisesti suorittamaan, mutta lähdetään siis hakemaan siihen muutosta. Vierailija Linköping on parantanut otteitaan ja on pystynyt haastamaan kohtuudella sarjan kärkitiimejä. Tiukkoja maalin pelejä ollaan nähty jo useampi eikä ihan tyystin pisteittä ole Linköping jäänyt. Joukkue on kuitenkin pelannut kaksi ottelua isäntiään enemmän ja maaliero 11 pelatun kamppailun jälkeen on 27-30. Vieraat nojaavat hyvin pitkälle kahden kärkiketjun varaan ja se näkyykin suurena vaihtelevaisuutena plusmiinus tilastoissa. Siinä missä mm. Derek Roy on plussalla (+8) niin taas esimerkiksi Ken Andre Olimbin tilasto on miinuksella (-7). Joukkueen sisällä on erittäin suuria eroja ketjuittain. Viimepelissä Linköping oli kotihallissaan hätää kärsimässä Djurgårdenia vastaan, mutta onnistui kairaamaan tuosta kuitenkin voiton itselleen voittolaukausten jälkeen. Joukkue pelasi siis toissapäivänä edellisenkerran kun taas isäntien edellinen pelattiin 14.10. Kotijoukkue lähtee siis otteluun suosikkina ja onhan joukkue vastustajaansa edellä jokaisella osa-alueella paitsi ylivoimalla. Siinä on kotijoukkueen osio johon parannusta kaivataan. Skellefteå on 5 vs 5 pelissä ollut vahva ja on sitä varmasti tänäänkin. Joukkueen hyökkääjistöstä Joakim Lindström pitää kärkipaikkaa pistenikkarina omassa tiimissään lukemilla 4+8=12. Hyvä suoritus 9 pelatun pelin jälkeen. Kotijoukkueen tehotilastoista ei löydy kuin 4 pelaajaa, jotka ovat pakkasen puolella. Tässä se suurin ero vastustajaan nähden. Skelle on ollut tasaisempi alkukaudesta ja joukkue on selvästi ahneempi maalinteossa. Maaliero 31-19 9 peliin. Todennäköistä on myös se, että Ortio - Gustavsson on tänään tolppien välissä. Gustavsson on pelannut tähän saakka jokaisen Linköpingin pelin ja on esiintynyt kohtuu hyvin (GAA 2.51) (Ortiolla GAA 2,01). Ortio silti näistä kahdesta se vakuuttavampi ja pelaajiston tuki on myös ollut kiitettävää. Vieraiden pelissä oli toissapäivänä nähtävissä pientä väsymystä kun taas kotijoukkue pääsee tähän iltaan levänneenä ja latautuneena. Isännät ovat nyt pelanneet kotihallissaan 5 kertaa joista ainoastaan 2 on päättynyt voittoon. Joukkue haluaa parantaa tuota saldoa tänään enkä näe sille kyllä mitään ylitsepääsemätöntä estettä. 8 edellistä kohtaamista Kraft Arenalla ovat menneet 7-0-1. Vain kerran siis kuluneen parin vuoden aikana on Linköping onnistunut voiton Skellestä hakemaan. Kotijoukkue on ennakkoon vastustajaansa vahvempi eikä tuo ylivoimakaan voi loputtomiin olla niin luokatonta, joten yli kahden kertoimella Skellefteå lähtee tänään peleihin. Tulosveikkaus: 4-1.

Kohde menee oikein kun Skellefteå voittaa ottelun varsinaisella peliajalla

  • Tykkäys 2
  • Kiitos 2
Link to post
Share on other sites

k2ypp1sk2q27edw5tmdsixw3f.gifk0amfhcmpjvf94hxg8gy0frfg.gif

Jääkiekko, SHL

Färjestad - Luleå

Färjestad 0 3.0 @2.18 UniBet

KLO: 20.00

Lindqvist, Ryno, Axelsson. Noilla kavereilla lähdetään hakemaan samaa virettä, joka oli päällä ennen viimepeliä. Färjestad kyykkäsi sarjajumbon vieraana ja turpaan tuli 5-2. Joukkuehan on muuten esiintynyt mallikkaasti ja kotonaan Färje on toistaiseksi ollut voittamaton. Tänään lähdetään siis hakemaan maaleja. Färjestad on iskenyt kiekkoa reppuun 4 maalin keskiarvolla tähän saakka. Kotijäällä tuohon neljään maaliin ollaan päästy 3/4 ottelussa. Historiasta senverran ettei Luleålle mikään helppo paikka tänäänkään. Färjestad on kotonaan ollut niskanpäällä. Färjestad sai siis opetuksen viimepelissään kun sarjajumbo otti päänahan. Joukkue on tuosta tappiosta varmasti sisuuntunut ja hakee tänään jatkoa kotivoittoputkelle. Luleå on ollut vaikea vastustaja tälläkaudella, mutta joukkueen heikoksi kohdaksi laskisin tässä kärkimiesten tehotilaston. Ykkösketjun ja koko joukkueen ahkerin laukoja Patrik Cehlin (-4) sekä Niklas Olausson (-1) ovat näitä herroja. Veikkaan ottelusta kuitenkin maalirikasta ja luotan kotijoukkueen osumatarkkuuteen. Suureksi suosikiksi tähän on Färje nyt asetettu mutta tälläkertaa syystäkin. Joukkueiden ero raavitaan hyökkääjistöstä/maalivahtipelistä, jossa isännät ovat vastustajaansa edellä. Ylivoimapelin tehokkuus on myös ollut Färjestadilla kiitettävää eikä toista tappiota peräkanaa ole luvassa. Mikäli isännät siis palaavat tasolleen ja laukaisumäärä pidetään korkeana ei tuo kolmen maalin raja pitäisi olla kovinkaan vaikea saavuttaa. Pisteet jäävät tälläkin kertaa Löfbergs arenalle ja tulokseksi veikkaan perustylsää 4-2 voittoa isännille. Heppoisin perustein ilman tilastoja lähtee tämä kohde peleihin, joten varmistellaan VOID-mahdollisuudella. 

Kohde menee oikein kun Färjestad tekee ottelussa vähintään 4 maalia. (tasan 3 palauttaa panoksen)

 

  • Tykkäys 1
  • Kiitos 2
Link to post
Share on other sites

Boston.png.4aa17e08e07986e4581c123132762d18.png Boston Bruins - Vancouver Canucks Vancouver.png.ca05163c1fd437f453b7800805c05ba5.png

NHL, jääkiekko

Kohde: Maalimäärä u5,5  1,85@Unibet

sivukohde: Anytime Wincast: Marchand & Vancouver Canucks 11@Unibet

Noniin! Elikkä oma suosikki änärijoukkue ja Vancouver yöllä vastakkain. Alustavasti täytyy sanoa, että viime maaliskuisen kohtaamisen lukuja ei kannata sen kummemmin katsella, sillä tuolloin Vancouverilla oli maalissa Miller, joka siirtyi Anaheimille täksi kaudeksi. Molemmat joukkueet ovat pelanneet melko surkeasti (vaikkakin Vancouverin voitto Ottawasta päästämättä maalia oli kova esitys). Bostonilla puuttuu tärkeät hyökkääjät Spooner ja Bergeron, joten joukkueen maalinteko/viimeistely on Marchandin ja Pastrnakin käsissä. Marchand on se pieni herra joka laittaa (ainakin) yhden maalin tässäkin ottelussa, tästä voi olla lähes varma. Pastrnak on pelannut ihan hyvin, muttei aivan omalla tasollaan. Lisäksi Bostonilta puuttuu ykkösvahti Rask maalista loukkaantumisen takia, jolloin kakkosvahti Khudobin on maalissa. Raskin kausi on alkanut muutenkin surkeasti, joten toivon että Khudobin saa paikattua tilannetta ja häneen on kova luotto. 

Tämä ottelu vaikuttaa vähämaaliselta, koska Bostonilta puuttuu osa maalintekovoimastaan ja ei Vancouverkaan mitenkään erikoisen hyvin ole maalinteossa onnistunut tekemään isoja numeroita (katoin vielä, ettei ois tehny viimeseen 10 peliin yli kolmea maalia) ja se pelasi eileen kovan ottelun. Ehdottomasti under 5,5. Kertoimen puolesta kannattaisi pelata Vancouveria, kun sen suoralle voitolle annetaan 3,4 kerrointa. En näe Bostonin vievän tätä peliä selvästi ja sen kertoimella mielummin heittää maalintekijöitä lappuun. Haistellaan underia ja kerrointa haettaessa Marchandin maalia ja Vancouverin voittoa Wincastilla, jos uskotte Bostonin voittavan nii laittakaa Marchandin maalia (teki viime kohtaamisessa 3, vaikka se olikin se peli mitä ei saanut katsoa). Itse en pelaa Bostonia koska aina on hävinnyt kun oon sen laittanu lapulle.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Ruotsi:SHL jääkiekko klo.20:00

Karlskrona  Karlskrona - Djurgårgen  Djurgården

Tekee pisteen ottelussa Patrick Lund(Djurgården) @2.10 Unibet

Otetaan Djurgårdenin 1.kentän Lundin pistettä tähän peliin.

Djurgårnenilla vaikuttas olevan ihan mukiinmenevä porukka tälläkaudella ja joukkue onkin pelannut hyvin sijoituksen ollessa kolmas.Djurgården ei ole jäänyt maaleitta vielä yhdessäkään pelissä.Ykkösvitja Lund,Bourgue laidoilla ja Engqvist keskellä on toiminut.Linköpingia vastaan viimeksi ketju jäi pisteittä,jota voisi sanoa työtapaturmaksi.Coloradosta tullut Bourgue on hyvä vahvistus Djurgårdenille.Bourgue ja Lund on Djurgårdenin parhaat pistemiehet 10 pisteellä eli keskiarvolla pojo per ottelu on kyseisillä kavereilla toistaiseksi mennyt.Lund on kunnostautunut etenkin söyttelijänä 8 syötöllä.

Karlskrona on taulukossa 12 ja voipi olla,että sille karsinnat kutsuvat,kuten kävi viimekaudellakin.Karlskrona otti Växjöltä kahdesti kuokkaan ja ei saanut kuin yhden maalin niissä tehtyä..Karlskrona onkin sarjan vähiten maaleja tehnyt joukkue,eli sillä saralla on parannettavaa.

Bourguelle ja  Engqvistille  tarjotaan @1.70 pisteestä ja kun samassa ketjussa pelaavalle Lundille @2.10 niin enpä sen kummemmin mieti ketä noista kolmesta ottas lapulle.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Nhl klo 2.00 Blue jacket -Tampa Bay lighting Kohteeseen 1 kerroin 2.10

Aikaisemmin otin vihjeessäni kantaa TampaN kovaan ottelu tahtiin. Ja tänään he joutuvat kovaan paikkaan jacketsien kotipeli in.  

Kotijoukue on erittäin kurin alainen jolla on kaksinkamppailu voimaa. Ja 4 kentällä jyrätään alusta loppuun.  Tampa bay on aloittanut kauden hyvin . Mutta jaksaako erinomaisesti pelannut ykkös kenttä vielä tänään. Lisäksi kotijoukkue saa määritellä ketä heitä vastaan peluuttaa.  Tampa ssa yksi onnistumista on ollut brayden point. NI kita Kucherov on ollut todella kovassa vedossa. Pisteet jo 8+4. Mutta niin on myös kotijoukkueen maalivahti Bobrovski.  Hän on maalivahti tilaston ykkönen ja päästänyt vain 1.47 maalia per ottelu.  Se kertoo myös jacketsien tavasta pelata. Omat miehet merkataan tarkasti ja ylimääräistä tilaa ja aikaa ei anneta puollustus alueella. Siihen moni pyrkii mutta ilman tulosta. Columbus on joukkue joka osaa sen tehdä käytännössä.  Kotijoukkueella on laatua myös hyökkäyspuolella.  Joukkue vahvistui Panarin illa ja sonny milano ja Oliver Björkstrand on vahvistanut joukkuetta. Itse pidän columbus yhtenä laadukkaista joukkueesta sarjassa. Tekeminen on kovalla tasolla illasta toiseen.  Lisäksi Columbuksen ottelutahti on ollut helpompi. Tampa pelaa kolmatta  vieraspeliä peräkkäin. Ja ihme jos kovasti peluutettu  ykkös kenttä ei jossain vaiheessa osoite väsymyksen merkkejä. Se voi olla tänään.

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jalkapallo:Tsekki ChNL klo.19:00 Trinec - Jihlava btts @1.73 bet365 Tsekin potkuista molempien osuma testiin. 2.kierrosta mennään.Kotijoukkue Trinec on nousijajengi ja otti avauksessaan pisteen 1-1 tuloksella vieraissa.Jihlava puolestaan kotona voitti avausottelunsa 1-0. Trinec siis tyypilliseen nousijajoukkueen tavoin aloitti kauden ihan mukavasti.Tänään kotonaan tästäkin voisi ehken jotain pisteitä olla tulossa ja ainakin se 1 maali kotijoukkueelta nähtäisiin. Jihlava oli viimekaudella tämänsarjan heikoimpia ja oli lähellä,jopa pudota mutta säilytti lopulta sarjapaikkansa.Jihlava ei ollut viimekaudella mikään vakuuttava vieraspeleissään ja tässäkin se saattaa olla vaikeuksissa. Trinec nousijan innokkuudella tehnee sen maalin,mutta samalla innokkuus saattaa kostautua Jihlavan vasta hyökkäyksistä.
    • Vuoden 2026 vihjauskilpailut (tammi - heinäkuu)   Vihjemäärä Oikein Void Väärin Palautus-% netto Henksteri 156 89 15 52 112,13% 212,03 € BloKki 47 29 0 18 144,95% 173,48 € Nagamori30 159 86 8 65 107,13% 121,42 € Quutamo 74 36 0 38 107,77% 51,92 € Pasanen67 58 30 0 28 102,13% 12,51 € j00le 18 7 0 11 84,07% -26,53 € vptonniketju 13 3 2 8 66,22% -39,67 € VLA 137 59 0 78 93,77% -78,39 € Snooker 391 168 2 221 96,34% -128,38 € JapBet 189 73 4 112 88,34% -198,49 € Oksanen94 126 27 1 98 69,04% -246,35 €               yhteensä 1368 607 32 729 98,84 % -146,45 €   Mitalitilasto heinäkuun kisan jälkeen   1. 2. 3. Henksteri 2 2 2 Nagamori30 2   1 BloKki 1   2 Snooker 1 1   Pasanen67 1   1 Quutamo15   2   Oksanen94   1   VLA   1   JapBet     1  
    • BLAST Bounty PK: FaZe - Spirit | FaZe +1.5 | 2.11 (Pinnacle)   PK: Astralis - MOUZ | MOUZ 2-0 | 2.25 (Coolbet)
×
×
  • Create New...