Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Feta Is My Business... And Business Is Good!


Recommended Posts

Kreikan Superliigan 19/20 seurantaketju

Pistänpä tämän ketjun kasaan niin pystyy jokainen tarvittaessa poimimaan fetamaiset kohteet vetoihinsa mukaan.

Mikään ultimaattinen tietäjä en väitä olevani mutta Superliigaa on tullut veikattua jo useampi vuosi ja joskus olen noita kohteita tänne Vihjeparatiisiin myöskin laittanut tarjolle.

Kausi käyntiin 24.8 ja joka kierrokselle pyrin poimimaan 1 - 3 kohdetta peleihin. Maistuvia hakuja yleensä kertoimien varjossa ovat btts ja o 2.5 vedot koska lähtökohtaisesti Kreikan pääsarja on hyvin vähämaalinen.

Tietysti jokainen kohde valitaan tapauskohtaisesti eikä kertoimen perusteella. Eli aina ei ole tarjolla mitään 2.25 kertoimisia kohteita vaan 1.50 kelpaa peleihin siinä missä isommatkin kertsit. Todennäköisyys ratkaisee, ei kertoimet😁

Joskus valittujen kohteiden mukaan vähän sanallista arviota mutta sitä katsotaan sitten kun aika on.

  • Tykkäys 2
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

LA 24.8 Klo 19:00

Lamia vs Panathinaikos

Panathinaikos voittaa 2.10@ComeOn

Tulos: 1 - 1

Heti kauden alkuun maistuva haku.

Harjotuspelit ovat harjoituspelejä mutta Pana on ehtinyt pelata niitä 8kpl ennen kauden alkua saldolla 4W-2D-2L vastustajien ollessa luokkaa Ajax, Feyenoord, Besiktas jne. Nämä ottelut ovat varmasti olleet laadullisesti riittävän hyviä jotta Pana on valmis kauden aloitukseen.

Toki fetaliiga on kovin kotipainoitteinen sarja eikä Panathinaikos ole Lamiaa kertaakaan vielä vieraissa voittanut, tosin keskenäisiä on vasta 4kpl ja niistäkin 2kpl cuppia.

Kuitenkin Lamia on saanut treenipelejä alle vain 2kpl: Tappio AEKlle 0 - 1 sekä voitto sarjanousija Volosin kustannuksella 2 - 1, niin väitämpä Panathinaikosin pelillisen vireen olevan isäntiä parempi tässä kauden avauksessa.

Vierasvoittoa lapulle hyvällä kertsillä ja kausi käyntiin.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

LA 24.8 klo 21:00

Aris Thessaloniki vs OFI Crete

Aris o 1.5  1.86@ComeOn

Tulos: 1 - 1

Otetaan v-lopun toinenkin kohde tarjolle.

Aris oli viime kaudella Superliigan kolmanneksi tehokkain viimeistelijä kotona heti Olympiakosin ja PAOKin jälkeen. Kovaa tulevat varmasti päälle tällä kaudella myös kuten sai norjalainen Molde huomata Eurooppa-liigan 2. osaottelussa (3 - 0 90min). Toki norskit lopulta voittivat tämän parin jatkoajan puolella mutta tulos antaa osviittaa kreikkalaisten iskukyvystä kotikentällä.

Vastaavasti OFIn puolustus on päästänyt vähintään 2 maalia jokaisessa viidessä treenipelissä ennen kauden alkua, jopa divariseura Ergotelisin toimesta. Voi toki olla että alakerran peli petraantuu kauden alkuun mutta vaikea ehtoo saattaa olla luvassa Arisin vieraana.

Kotiseuran parit maalit hakuun lauantaille.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

SU 25.8 klo 18:45

Atromitos vs AEL Larissa

1 & alle 3.5  2.00@ComeOn

(Atromitos voittaa 1.66@ComeOn)

Tulos: 1 - 1 

Hienosti Atromitos missasi pilkun 90+2🙄

Kotivoittoa hakuun ihan kelpo kertoimella.

Keskenäiset pelit (9) kotonaan Atro on vienyt 67% ja 67% peleistä on mennyt underiksi. BTTS toteutuma 22%.

Kumpikaan joukkue ei vaikuta kovinkaan tulivoimaiselta alkavaan kauteen mutta kyllähän Atron pitäisi kyetä tästä pelistä avausvoitto napsimaan ennakkoon putoamistaistoon sijoitettavasta Larissasta.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

LA 14.9 klo 19:00

Atromitos vs PAOK

PAOK o 1.5  1.90@ComeOn

Tulos: 2 - 3

PAOKin Euroopan valloitus loppui lyhyeen Slovan Bratislavan käsittelyssä ja nyt seura voi keskittyä täysillä Superliigan mestaruuden tavoitteluun. Vaikka Atromitos kuuluukin ns ylempään kastiin sarjassa, on PAOK kuitenkin monta pykälää isäntiä parempi joukkue.

Koska ulkoisia häriötekijöitä sarjan osalta PAOKilla ei ole, on kahden maalin tekeminen Atron verkkoon täysin mahdollisuuksien rajoissa.

Atromitos on voittanut PAOKin kotonaan viimeeksi 2015 ja vaikea peli saattaa taas olla luvassa kunhan vieraat pelaavat vain omalla tasollaan. Silloin kun PAOK on täyden pistepotin tältä kentältä ottanut, niin on se useasti myös saanut nuo kaksi maalia aikaiseksi.

Link to post
Share on other sites

LA 14.9 klo 21:30

Olympiakos vs Volos NFC

BTTS  2.95@ComeOn

Tulos: 5 - 0

Ei ole Olympiakos päästänyt maalia kotonaan viimeiseen viiteen otteluun ja ennakkoon ei sarjanousijalta kukaan ihmeitä odota. Mutta tässäpä piilee vieraiden sauma sillä mitä menetettävää heillä on jos seura on jo etukäteen tuomittu häviämään tämä ottelu? 

Lisäksi kun Olympiakosin leirissä saattaa kutkuttaa ensi viikon kotiottelu Tottenhamia vastaan, voi tähän peliin keskittyminen olla vajavaista jolloin Voloskin voi päästä yllättämään maalin muodossa.

Kovaa kerrointa pienellä hakuun.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • IEM Rio PK: Falcons - Spirit | Spirit | 2.75 (bet365)   PK: FURIA - Vitality | Vitality -1.5 | 2.10 (Coolbet)
    • 12:15 Titan Ultra Giant Risers - TNT Tropang 5G Philippiinien korisliigassa kohtaavat sarjakauden neljällä voitolla kuudesta matsista aloittanut TNT Tropang 5G ja päinvastaisella rekordilla aloittanut Titan Ultra Giant Risers. En tiedä millä eväillä on kambilla aloitettu lauantai aamu, mutta tämän matsin over 210 kun saa kertoimella 1,81, on se pelattava. Muualla kyseinen kohde noin matalalla linjalla ei ole edes auki, esim pinnaclen matalin on o217,5 kertoimella 1,675 yli 210 pistettä @1,81 @paf
    • Snooker, MM-kisat Ding Junhui vs. David Gilbert klo. 21:00 Gilbert voittaa ja tekee yli 1,5 sadan sarjaa/3,75 PAF Ding Junhuita arvostetaan vanhojen meriittien vuoksi korkealle tässä, mutta todellisuus on kuitenkin se, että Junhuin aika alkaa olla ohi. David Gilbert pelasi karsinnoissa kliinistä snookeria ja näyttää kerrankin siltä, että pystyy voittamaan isoja otteluita. Minulle mikään yllätys ei olisi, jos englantilainen ottaisi tästä parista selvänkin voiton, mutta Gilbertissä on monesti nähty isoja ongelmia pään kestämisen kanssa tiukassa paikassa. Uskon kuitenkin pariin sataseen ja voittoon. Tämä ja tuo Mark Allenin ottelu pelataan loppuun sunnuntaina.
    • Snooker maailmanmestaruuskilpailut Mark Williams vs Antoni Kowalski Kowalski frametasoitus +4,5 Kerroin 1,8 Unibet Kowalski selvittänyt karsinnoissa tiukista tiukimman tilanteen, jossa touripaikan säilyttäminen edellytti pääsyä pääkisaan. Uskon Williamsin voittavan tämän ottelun, mutta että Kowalski pystyy pelaamaan rennolla asenteella ja antamaan painetta, jolloin lopputuloksesta voi muodostua yllättävän tiukka.
    • Snooker, MM-kisat Mark Allen vs. Zhang Anda klo. 12:00 Anda voittaa ja tekee yli 2,5 sadan sarjaa/6,00 PAF Kiinan Zhang Anda pääsee hyvistä asetelmista ensimmäisen kierroksen otteluun Pohjois-Irlannin Mark Allenia vastaan. Allen on ollut aika vaisu viime aikoina, kun taas Anda sai pelata karsinnoissa itsensä lämpimäksi. Uskon tässä @j00le:n tavoin Andan voittoon, mutta myös siihen, että tämä takoo vähintään kolme sadan sarjaa. Kiinalainen ei ole kovinkaan nopeatempoinen pelaaja, mutta on äärimmäisen kliininen paikan saadessaan.
×
×
  • Create New...