Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

NFL:n pudotuspelit 2021


Super Bowl 2021  

3 members have voted

  1. 1. Mikä joukkue voittaa Super Bowlin tällä kaudella?

    • Kansas City Chiefs
      2
    • Pittsburgh Steelers
      0
    • New Orleans Saints
      1
    • Joku muu?
      0


Recommended Posts

NFL:ssä ollaan päästy konferenssifinaali vaiheeseen, eli neljä parasta joukkuetta ovat selvillä.

Sunnuntaina pelataan kello 22.05 alkaen kaksi ottelua putkeen. Ensin Green Bay Packers ja Aaron Rodgers saavat Lambeau Fieldille vastaansa Tampa Bay Buccaneersin sekä Tom Bradyn NFC:n konferenssifinaaliin. Jälkimmäisessä ottelussa hallitseva mestari Kansas City Chiefs saa kotistadioni Arrowheadille vastaansa Buffalo Billsin.

Sunnuntai 24.1.2021

NFC konferenssifinaali, Green Bay Packers vs. Tampa Bay Buccaneers klo. 22.05

AFC konferenssifinaali, Kansas City Chiefs vs. Buffalo Bills klo. 01.40

Divisional roundin kertausta:

Packers vs. Rams 32-18

Green Bay Packers tuli kotiotteluun kovalla intensiteetillä ja otti kuskin paikan heti alusta alkaen, vaikka ensimmäisen neljänneksen jälkeen pelissä oltiinkin tasatilanteessa. Packersin hyökkäyksessä Davante Adams piti CB Jalen Ramseyta pilkkanaan eikä loukkaantumisesta kärsinyt Ramsin puolustuksen linjamies Aaron Donald päässyt QB Aaron Rodgersiin käsiksi.

Saints vs. Buccaneers 20-30

Saintsilla oli omat paikkansa tappaa peli heti alussa, mutta näin ei käynyt. Saintsin kokenut QB Drew Brees heitti ottelussa kolme interceptionia ja joukkueena Saintsille tuli kolme turnoveria. Kolme ensimmäistä turnoveria johtivat touchdowneihin ja neljäs päätti ottelun. Buccaneers ei esittänyt hyökkäyksen toimesta mitään ihmeellistä, mutta vastustaja tarjosi mahdollisuuden voittoon, niin Tom Brady käytti paikan hyödyksi.

Bills vs. Ravens 17-3

Ottelussa nähtiin lukuisia epäonnistuneita potkumaaleja, mutta kokonaisuutena tuulisissa olosuhteissa pelattu ottelu oli todella tasainen. Ravens oli kolmennen neljänneksen lopussa jo noin viiden jaardin päässä maalista, kun QB Lamar Jackson heitti interceptionin, jonka Billsin puolustaja palautti 101 jaardisena touhdownina vieden kotijoukkueen 17-3 -johtoon. Tästä ei vieraat enää toenneet ja kiriä ei myöskään helpottanut Jacksonin saama aivotärähdys neljännellä neljänneksellä.

Chiefs vs. Browns 22-17

Pistejuhlaa odotettiin, mutta tiukka taistelu saatiin. Tässäkin ottelussa pelinrakentaja koki kovia, kun Chiefsin Patrick Mahomes sai aivotärähdyksen toisella puoliajalla. Loppupelin pelinrakentajana kotijoukkueelta pelasi Chad Henne, joka yhdestä syötönkatkosta huolimatta suoriutui erinomaisesti tehtävistään. Brownsilla oli avaimet tehdä johto touchdown neljännellä neljänneksellä, mutta typerät pelikutsut ja aikalisät söivät mahdollisuudet voittoon.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Konferenssifinaalien osalta omat vihjeet menivät päin persettä kuten odottaa sopi. Kansas City Chiefs teki selvää jälkeä Buffalo Billsistä, vaikka olikin tappiolla jo yhdeksällä pisteellä. Green Bay Packers taipui kotikentällään Tampa Bay Buccaneersille ja näin Tom Bradyn johtama Buccaneers marssi Super Bowliin, joka pelataan Tampassa puolentoista viikon kuluttua.

Tampa Bay Buccaneersista tulee siis ensimmäinen joukkue Super Bowlin reilun 50 vuotisessa historiassa, joka saa pelata Super Bowlin kotikentällään. Super Bowlin pelipaikka määritellään siis hyvissä ajoin, jopa neljä vuotta ennen varsinaista ottelua, joten näihin ei voi varautua käytännössä etukäteen.

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • 16:30 Korfez Basket - Kolossos Rhodes ”Vierasjoukkue” Kolossos ei ole huono joukkue, mutta tämän kauden jengissä aikalailla kaikki on mennyt uusiksi, ja yhteispelissä on vielä tekemistä. Kotijoukkueena pelaava Korfez vaikuttaa olevan etenkin hyökkäyspäässä jo valmiimpi kauteen ja näin ollen nappaa tästä Bulgariassa pelattavasta ottelusta voiton. Korfez Basket ML @1,92 @epicbet
    • Jääkiekko:SM Liiga klo.18:30 TPS - Jukurit Tekee vähintään 2.pst Lukas Wernblom @3.50 Unibet TPS puolelta pistepörssiä johtavan Wernblomin parit pojot kokeiluun. TPS ottanut 2 voittoa ja yhden hävinnyt.Sillä on 1 ottelu vähemmän pelattuna,mitä Jukureilla.Jukureilla 4:stä pelistä tappioita ja voittoja 2.Jukurit on 2 edellistään pelannut kotonaan ja pelasikin ne hyvin.Vieraissa sitten Jukureilla onkin vaikeampaa ja tänään TPS kotonaa tulee olemaan hankala Jukureille. Turkulaisia kismittää niukka 2-1 häviö Sportille ja paluu voittojen tielle on tässä lähellä.TPS 1.kenttähän on sitä tahtipuikkoa heilutellut,kun pistepörssiä vilkuillaan. Takuulla hyökkäyskolmikolle Wernblomille,Haudumille sekä Bryggmanille tulee niitä huonoja/pisteettömiä pelejäkin kaudenedetessä.Tässä kohtaamisessa kuitenkin 1.kentällä on saumoja tehä niitä pisteitä useampikin ennakkoon sarjanheikoimpiin kuuluvaa Jukureita vastaan. Lottoohan tää Suamikiakko on,mutta jos TPS hyökkäyskolmikolta Wernblom,Haudum,Bryggman nähdään nopea maali,jossa Wernblom on osallisena jollain tavalla niin silloin ollaan jo lähellä ja otetaan kokeiluun,kun sitä on tarjolla.
    • MLB klo 2:45 St.Louis Cardinals - San Fransisco Giants Pelivalinta: St.Louis Cardinals ML Kerroin: 1,71 Pinnacle San Fransisco lähtee tähän vierasmatsiin melko heikolla lyöntiosastolla. Muutamia hyviä lyöjiä sivussa ja kokoonpanossa muutamia kokemattomia lyöjiä. St.Louisin rosteri sen sijaan lähempänä normaalia ja odotankin kotijoukkueelta vahvaa suorittamista tässä matsissa. Syöttäjissäkään ei suurta eroa, ehkä Giantsin Roupp on ennakkoon hieman vahvempi, mutta tuskin merkittävää eroa tulee syöttäjien osalta. St.Louis lähtee matsiin mielestäni selvähkönä suosikkina. OIKEIN
    • 19:30 Como - Parma Comojärven hulppeissa maisemissa viimekauden yllättäjä, ja neljänneksi sijoittunut Como haastaa viime kaudella keskikastissa viihtyneen Parman. Como pelasi viime viikolla chämppäriä, kun taas Parma on saanut huilata yli viikon ja valmistautua tähän matsiin. Como on luonut maaliodottomaa noin 1,83 per matsi mutta tehnyt 2,33 maalia. Parma taas on ollut hyökkäyspäässä koko sarjan surkein toistaiseksi ja maaliodottomaa on kertynyt noin 0,61 per matsi. Parman hyökkäysodotus tässäkin pelissä jää alle 0,6 ja Comolta odotan noin 2,25. Como on big chances listalla sijalla 14/20 ja Parma pitää peräpaikkaa tällä listalla.    alle 3 maalia @1,92 @coolbet  
    • Lentopallo, EM-Kisat Viro - Belgia Belgia -2.5 Erää Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.04 Alkamisaika: 20:00 - Viro sekä Belgia kohtaavat EM-Kisoissa. Belgia selvästi parempi jokaisella osa-alueella ja maailman yksi parhaimmista ellei paras hakkuri Reggers tulee tässä pelissä tekemään valtavasti tuhojaan. jopa pientä ylikerrointa tarjolla sillä itse näen tämän siellä 1.7~ paikkeilla.
×
×
  • Create New...