Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

NHL KAUSI 2021 -2022


Recommended Posts

 :canucks:  VANCOUVER CANUCKS 

 

Lähteneet  ( Suurinpia nimiä )

Jake Virtanen,   Travis Boyd,   Alexander Edler,  Nale Schmidt,   Brandon Holtby,  Antoine Rousell,  Loui Erikson, Jay Beagle ,  Travis Hamonic  ( miettii kauden jättämistä väliin/  uran lopettamista ) 

Saapuneet 

Nichlas Petan,   Brad Hunt,  Justin Dowling,  Oliver Ekman-Larsson,  Jason Dickinson,  Jaroslav Halak,   Conor Garland, Tucker Poolman 

 

Lyhyesti 

Joukkueesta lähti ikoninen Edlerjoka kuului Canucks nuttuun monta vuotta.  Myös Beagle,  Virtanen,  Erikson olivat lähteneiden listalla.  Tolppien välistä lähti Holtby,  joten uutta joukkuetta vähän tehdään hankintojen kautta. 

Maalissa tällä kaudella nähdään hyvin viime vuosina torjunut Halak,  joka on luotettava.  Demko jatkaa kehitystään ja näin saadaan ihan hyvä tandemi tolppien väliin. 

Puolustuksesta lähti siis Edler,  mutta saatiin kesällä hyvin kiekollisesti pärjäävä Ekman-Larsson,  joten uskottavuutta tulee lisää.   Joukkueessa kun on viime kausina loistanut Quinn Huhges,  joka on erittäin hyvä kiekollinen pakki ja osaa avata peliä,  joten nyt on pari loistavaa.  Toki Huhges pitää vielä sopimusasiat saada lähipäivinä kuntoon.   Korona rokotetta ei vissiin ottanut Travis Hamonic,  mutta hänkin on yksi hyvistä pakeista tässä joukkueessa,  joten ei häntä hirveästi katsomossa voida pitää. Kuitenkin herra miettii uran lopettamista tai kauden väliin jättämistä.  Se olisi ikävä uutinen.   Kuitenkin  joukkueessa on ihan kelvollinen puolustus-molaripeli olemassa, vaikka Hamonic lopetus kirpaisisi. 

Hyökkäyksestä lähti jo mennen talven lumia ollut Erikson sekä Virtanen lähti hakemaan uutta vauhtia KHL- liigasta.   Myös Beagle on menetetty.   Kuitenkin ei tuo katastrofi ole,  sillä sieltä saatiin hyvin Dallasissa pelannut Dickinson,  Arizonassa viime kaudella  loistanut Garland,  jotka kyllä hyvin paikkaa menetettyjä aukkoja.   Joukkueessa on kuitenkin vielä Horvat,  Boeser,  Miller, Motte sekä uutta sopimusta suunnitteleva nuorukainen Pettersson,  joka on kyllä joukkueen tähti. 

Canucks on kyllä ihan kelvollinen porukka.  Ottaen huomioon,  että pelaavat Tyynenmeren Divisioonassa,  niin kyllä tämä joukkue taistelee poffi-paikasta.  Divisioonassaan kolmannesta sijasta käydään kova kamppailu Flames,  Seattle,  Canucks  (Arizona / Ducks ) alustavasti,  kun jos lähtökohtaisesti ajatellaan,  että Oilers / Vegas vie kärkipaikat.   Eli saattaa päästä poffeihin,  mutta voi olla hyvinkin ettei ihan riitä muita vastaan kuitenkaan ja jää ulos. 

 

---

:knights:  VEGAS GOLDEN KNIGHTS 

Lähteneet  ( Suurinpia nimiä )

Marc Andre Fleury,   Ryan Reaves,  Dylan Sikura,  Carl Dahlström,  Tomas Nosek,  Nick Holden,  Cody Glass 

Saapuneet 

Laurent Brossoit,  Yevgeni Dadonov,  Nolan Patrick,  Brett Howden,  Sven Baertchi 

Lyhyesti 

Lehner/ Brossoit toimii molariduona.   Tarkoittaa, että Lehner on iso ykkönen,  jonka on kestettävä paineet.   Eli viime vuosien loistanut Fleury lähtö vähän kirpaisee varmasti.  

Dadonov tuo käsiä hyökkäyspeliin ja on nyt kiva nähdä loistaako herra tässä seurassa.   Kuitenkin Marchessault,  Stone,  Karlsson,  Pacioretty antaa hyvin tukea ja tehdä tuhoa.  Nolan Patrick hankinta on myös hyvä,  mutta siinä on niin loukki herkkä kaveri,  että saattaa olla aika tyhjä ostos lopulta.  Puolustuksesta löytyy edelleen Theodore,  McNabb,  Martinez , Pietrangelo, joten se on kunnossa. 

Isossa kuvassa ei mikään oikeastaan muutu.  Astetta kovempi hyökkäys,  kun Dadonov / Patrick saapui.   Puolestaan molaripeli ei välttämättä ole totutun tasainen, sillä Brossoit ei mikään päivä korvaa Fleury aukkoa.  Joukkue on helpossa Tyynenmeren Divisioonassa,  joten lähtökohtaisesti varma poffi-paikka on tiedossa.   Taistelee divisioonan voitosta lähtökohtaisesti Oilers kanssa ja mitä ilmeisesti Golden Knights voittaa tämän taiston.   Poffeissa mitä ilmeisesti terveenä ollessaan voittaa 1,-2,kierrokset ja joukkueen todellinen taso mitataan konferenssi finaaleissa.   Tietyllä tavalla mahdollisuudet ovat siis olemassa ihan Stanley Cup voittoon asti.   On divisioonassaan kovin seura paperilla mitattuna.  

Link to post
Share on other sites

 :capitals:  WASHINGTON CAPITALS 

Lähteneet  ( Suurinpia nimiä )

Zdeno Chara,  Michael Raffl,  Brenden Dillon,   Craig Anderson,  Henrik Lundqvist 

Saapuneet 

Matt Irwin,  Henrix Lapierre,  Dylan Mcllrath 

Lyhyesti 

Chara,  Raffl,  Dillon on suurimmat lähtijät.   Lundqvist lopetti uransa jo oikeastaan ennen viime kautta, kun terveysongelmia tuli.   Anderson myöskin oli ehtoon puolella,  mutta joutui viime kaudella poffeissa tolppien väliin, kun tuli loukkeja sekä karanteenit painoi.

Samsonov / Vanecek on siis molariduo tällä kaudella ja pieni kysymysmerkki on, että pysyvätkö terveenä ensinnäkin sekä mikä on sitten taso,  jolla pystyvät torjumaan.   Kyllä sen viime kaudella näki, kun Chara oli poissa,  niin oma pääty vuosi aika paljon.   Tarviivat puolustajat tukemaan. 

Wilson, Kuznetsov,  Eller,  Mantha,  Ovechkin,  Carlson,  Backstrom on kivoja nimiä,  mutta onko se aika mennyt jo.   Onko se oikeastaan enää vain sitä, että Ovechkin koittaa päästä Gretzkyn ohi maaleissa?    Jos joukkue ei ihan pysty tiiviiseen joukkuepeliin,  niin ei kyllä välttämättä kolmen joukkoon pääse divisioonassaan.   Kyllä ainakin Hurricanes,  Islanders on ajanut jo ohi.   Joutuu taistelemaan Philadelphia,  Pittsburgh,  Rangers vastaan alustavasti sijasta kolme sekä villi kortti paikasta.    En kyllä itse ainakaan näe pitkää kevättä tällä joukkueella.   Saa kyllä ylisuorittaa koko kevään,  jos kesällä vielä pelaavat.  Poffeihin voi juuri ja juuri ylttää vielä rahkeet.  

 

---

 

:winnipeg:   WINNIPEG JETS 

Lähteneet  ( Suurinpia nimiä )

Marko Dano,   Jordie Benn,  Nate Thompson,  Trevor Lewis,  Matthew Perreault,  Tucker Poolman,  Laurent Brossoit,  Derek Forbort,   Mason Appleton 

Saapuneet 

Yevgeni Svechnikov,  Riley Nash,  Nate Schmidt,   Brenden Dillon 

Lyhyesti 

Molariduo muodostuu Hellebuyck /  Comrie kaksikosta,  joten Hellebuyck saa taas semmoiset 65-70 peliä pelaa ja kannatella joukkojaan.  Onko se sitten liikaa kuitenkin ja poffeissa tulee väsy?  

Poolman,  Benn lähti puolustuksesta ja Dillon hankittiin tilalle.   Kyllä tuo puolustus on vähän kysymysmerkki,  mutta Hellebuyck on niin hyvä,  niin tuo näyttää suht hyvältä vaikka ei sitä ihan ole. 

Wheeler,  Sheiffele,  Ehlers,  Dubois,  Little saa nyt Svechnikov apuun ja on toi hyökkäys kyllä ihan kelvollinen porukka.   Ylivoima on paperilla ainakin vaarallinen.   Joukkue kuuluu vaan tuohon Keskiseen divisioonaan,  mikä on kuoleman divisioona.  Siellä pitää saada pisteitä pärjätäkseen.   Kyllä minun papereissani taistelee vain villi kortti paikasta,  mutta loppukaudesta näkee riittääkö se vertailussa kuitenkaan.   Täytyy muistaa,  että Wild,  Blues,  Blackhawks on ihan hyviä myös.   Ei sovi unohtaa Avalanche,  Predators,  kaksikkoa,  niin ihan ympäripyöreä on kellä sujuu ja kellä ei.   Pystyykö joukkue erittäin tasaisen kauden oikeasti pelaamaan?  

Link to post
Share on other sites

Nyt on kaikki joukkueet pikaisesti käyty läpi.   Viikko aikaa vielä ennenkuin alkaa virallisesti kausi.   Hyvin ollaan aikataulussa. 

 

Muutkin voi kirjoitella omia näkemyksiään ym.    Katsotaan seuraavaksi vähän mitä kausivetoja on olemassa ja laitan tähän topiccii niitä ennen kauden alkua,  jos löytyy omaan mieleen hyviä. 

Link to post
Share on other sites

KAUSIVETO VIHJEITÄ 

 

Itäinen Konferenssin voittaja (  poffit mukaanlukien )

:islanders:  NY ISLANDERS 

Kerroin :   12.00  ( Coolbet ) 

Islanders on nyt pari kautta ollut hyvä.   Trotz osaa valmentaa ja joukkueessa on kaikki palaset kunnossa.   Joukkue on nyt pari kertaa tippunut juuri mestarille Tampalle,  mutta joko tänä kautena sitten voitetaan. 

Carolina voi myös pärjätä,  mutta jotenkin haisee,  että 2,kierroksella Islanders on vahvempi kuin hurrikaani.   Saarelaiset on kertoimen puolesta hyvä haku tähän kokeiluun. 

 

-- 

:blackhawks:  Chicago Blackhawks pääseekö pudotuspeleihin? 

 

Vastaus:  KYLLÄ 

Kerroin:    2,15  ( Coolbet )

 

Toews palaa takaisin.   Myös Fleury antaa mahdollisuuden saada pisteitä.  Molarit Fleury / Lankinen mahdollistaa juuri sen,  että joka ilta on mahku pisteille.   Villi kortti paikasta käydään kova kamppailu ja yksi hyvä ehdokas on tässä.    Mennyt joukkueena pikkasen eteenpäin parin viime kauden aikana ja nyt saattaa hyvin poffeihin saada paikan. 

 

---

:penguins:  Pittsburgh Penguins pääseekö pudotuspeleihin? 

 

Vastaus :    EI

KERROIN :   2,45  ( Coolbet )

 

Malkin joulukuuhun asti sivussa.   Myös divisioonassaan ovat Islanders,  Hurricanes ajanut ohi,   joten joutuu kolmannesta paikasta taistelemaan yhdessä Washington,  Rangers,  Philadelphia kanssa.   Jos ei noita päihitä,  niin joutuu villi kortti vertailussa vielä taistelemaan muun muassa vielä Florida,  Boston, Toronto vastaan,  kun joku niistä mitä ilmeisesti joutuu Atlannin puolelta myös mukaan vertailuun.     Viime kaudella tuli yksi hyvä voittoputki sekä Flyers alisuoritti ihan täysin,  niin viime vuonna ei onnistunut tämä haku.   Kuitenkin 2,45 on ihan hyvä kerroin kokeiltavaksi tähän.   

 

----

ATLANTIC -  DIVISIOONAN VOITTAJA  ( Runkosarja)

 

:tampa:  TAMPA BAY LIGHTNING 

Kerroin :   3,00  ( Coolbet )

 

Yllättävän kova kerroin.   Toki Florida on ottanut askelia eteenpäin ja voitti viime kaudella oman lohkonsa,  mutta silti uskon, että 82 pelin runkosarjassa Tampa Bay on se, joka ottaa divisioonassaan kärkipaikan.   En usko, että Boston,  Toronto,  Florida pystyy niin hyvin napsimaan pisteitä.  Toki voihan salamoilla olla vatsa täynnä jo,  mutta silti näen kyllä heidät kirkkaasti Atlannin divisioonassa voittajana.  Tampa Bay on vaa niin tasainen ja he pystyvät joka ilta voittamaan, vaikka eivät aina tosissaan edes pelaisi.   Kyllä yli 2,70 kertoimiset tähän kelpaa.  

 

---- 

 

 

 

Tässä oli pari hyviä ideoita,  jotka saattavat hyvänä päivänä onnistua.   Kausi on pitkä sekä olympialaiset vielä rasittaa tähtipelaajia,  mutta tässä ihan kelpo hakuja ja kertoimia,  joissa mahdollisuudet ovat olemassa.   :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Ollu jännä alkukausi.  Muun muassa Islanders ollu yllättävän heikko,  kun olivat pari vuotta hyviä,  niin ihan pohjanoteeraus tämä kausi.   Chicago paljastukset vei niiltä peli-iloa monta viikkoa ja nyt vasta toipuneet pelillisesti vähän.    Ducks loistaa jo nyt,  vaikka tätä odotettiin 1-2v päähän. 

 

Covid-19 siirtää pelejä jälleen ihan älyttömästi.   Aika suuri todennäköisyys on, että Olympialaiset pelataan ilman NHL- miehiä.   Ikävää, mutta ymmärrettävää. 

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Tässä 100%  potkumaali

 

Alkukaudesta hyväksyttiin muun muassa tämä maali, joka oli 100% täydellinen maali

 

 

Eihän näissä ikinä saa verrata näitä, mutta  joskus nämä vihellykset ratkaisevat isompia asioita ku yksittäisen runkkari pelin 

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jalkapallo:Portugali U23 League klo.19:00 Academico Viseu U23 — Estoril U23 btts @1.58 Unibet Molempien maalia kokeiluun tähän kohtaamiseen. Molempien joukkueiden otteluissa ei olla maaleitta säästytty.Molemille niitä on tehty 9.Academico Viseu on tehny 13 ja Estoril 12 ja sillä on 1 ottelu vähemmän pelattuna. Academico Viseun 5:ssä edellisessä on molemmat tehny maalin.Vielä sarjassa tappioitta pelaavan Estorilin tähänmennessä kaikissa 5:ssä pelissä on molemmilta joukkueilta maali saatu. Viseulla on nyt 2 pelii ilman voittoa ja tulokset niistä on 2-2 ja 1-3.Puolestaan Estorilin 2 edellistä päätynyt lukemiin 4-2 ja 2-2. Kertoimella ei paljoo juhlita,mutta osumalla kenties voi juhlia.  
    • Jääkiekko:Ruotsi SHL klo.20:00 Rögle - Djurgårdens Calle Själlin tekee pisteen(mukaanlukien JA) @2.05 Coolbet SHL kiekosta Själlin pojoa testiin. 1.kierros on pelattu.Molemmat hävisi avausottelunsa.Rögle hävisi vieraissa 4-2 Luleålle ja Djurgården hävisi kotonaan 0-3 Björklövenille. Rögle tässä lähempänä voittoa on,etenkin jos Djurgårdenin tehottomuus jatkuu.Kauden ekavoitto olisi mukava ja Rögle sitä kotikentällään kovemmin halajaa. Röglen pakki Calle Själlin kuului viimekaudella joukueensa parhaimpiin pelaajiin ja olikin Röglen paras syöttelijä.Avauskierroksella Själlin jäi pisteittä,mutta nyt siihen kauden pistetilin avaamisen on hyvät mahdollisuudet. Yli 2.0 kerrointa on tarjolla mm.unkalla sekä Coolbetillä.Kävin vielä vertailemassa Norkan tarjousta niin se oli 1.44 eli eipä tartte miettiä mistä ottaa.  
    • EFL Trophy/ Jalkapallo Englanti Walsall - Stevenage Stevenage AH 0 @ 1.82 Pinnacle Alkaa 21:00 Ykkösliigassa sijalla 11. tällä hetkellä oleva Stevenage pelaa muutoksen vuoksi seuraavan sarjaottelunsa vasta 10. lokakuuta joten tänään ei luultavasti turhaan lepuutella pelaajia  ja joukkue lähtenee tähän matsiin parhaalla  mahdollisella kokoonpanollansa. Stevenage selvisi näissä kinkereissä lohkovaiheesta jatkoon neljästi viimeisen viiden vuoden aikana. Kakkosliigassa tappiottomasti tällä kaudella pelannut Walsallilla on vieraspeli tulevana lauantaina jota silmälläpitäen joukkue saattaa säästellä tänään avainpelaajiaan. Ottelusta on odotettavissa tasainen vääntö josta Stevenage tulee puristamaan voiton viime minuuttien maalilla.
    • Liiga / Jääkiekko Jokerit - Pelicans Pelicans Yli 2.5 Maalia @ 1.73 Unibet Alkaa 18:30 Jokerit(17.) kyntää syvässä suossa sillä joukkueella on kasassa viiden pelatun matsin jälkeen yksi piste. Joukkueen kokoonpanossa nähdään tänään massiivisia muutoksia joukkueen "tähtipelaajien" puolustaja Matthew Caiton ja hyökkääjä Maxime Fortierin ollessa penkitettynä ottelusta. Myös puolustaja Valtteri Pulli on sivussa. Muutoksilla koetetaan selvästi herätellä surkeasti kauden alottanutta joukkuetta mutta puolustuspäässä tullaan varmasti näkemään tänään kommunikaatiovirheitä ja ylimääräistä mailanpuristamista. Joukkueen maalivahtipeli on myös melkoinen kysymysmerkki . Hätäapuna joukkueen veräjänvartijaksi pestattu konkarivahti Tomi Karhunen sai poimia lauantaina kiekon selkänsä takaa kuusi kertaa Tapparan(12.) voitettua ottelun maalein 0-6. Karhunen aloitaa tänään maalilla. Pelicans(7.) tulee kurittamaan  pakka levällään olevaa Jokereita tehden vähintään kolme maalia.  
    • Lentopallo Asian Games naiset klo 7:00 Kirgisia - Qatar Pelivalinta: Kirgisia voittaa 1.erän Kerroin: 1,23 Coolbet Qatar on pelannut todella heikosti näissä kisoissa ja en usko muutosta tulevan tässä viimeisessä sijoitusottelussakaan. Kirgisia ei myöskään ole onnistunut erääkään voittamaan tässä turnauksessa, mutta se on sentään ollut paljon lähempänä kuin Qatarilla. Kirgisia on aiemmissa turnauksissa pelannut ihan kelpo matseja ja menestystäkin on ajoittain tullut. Nyt vastus on niin heikkoa tasoa, että pidän ihmeenä jos Kirgisia ei tätä onnistuisi voittamaan. 1.erän voiton kerroin ei päätä huimaa, mutta pidän sitä hyvin todennäköisenä tapahtumana. OIKEIN
×
×
  • Create New...