Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

HJK - KuPS

Tulosveto 3

Pelattavissa 18.04. klo 15:55 asti

(Kertoimet klo 11)

0 - 0 12,54

0 - 1 29,69

0 - 2 46,88

1 - 0 8,02

1 - 1 24,07

1 - 2 32,99

2 - 0 7,18

2 - 1 15,22 (Mikäli kerroin pysyy / nousee)

2 - 2 35,63

2 - 3 74,23

17.8.2008 0:00:00 KuPS - HJK 3 - 2

12.5.2008 0:00:00 HJK - KuPS 0 - 0

13.8.2006 0:00:00 KuPS - HJK 0 - 2

11.5.2006 0:00:00 HJK - KuPS 1 - 0

25.9.2005 0:00:00 HJK - KuPS 0 - 1

12.5.2005 0:00:00 KuPS - HJK 1 - 2

Ottelussa kohtaavat viime kautena neljänneksi sijoittunut HJK, sekä liigapaikastaan taistellut KuPS.

Tämän kevään liigacupissa HJK jäi lopulta pystittä, kun TamU kukisti sen kotonaan 2-0 15.4.

Liigacupin finaalia edeltäneessä kauden "kenraaliharjoituksessa" HJK pelasi Tallinnalaista FC-Levadiaa vastaan, ja ottelu päättyi lopulta 1-1 tasapeliin (olkoonkin, että Levadian tasoitusmaalin teki itse asiassa HJK:n Akseli Pelvas :lol: ). HJK:n kapteeni Tuomas Haapala kuitenkin kommentoi ottelua jälkeenpäin kuvaaten sitä "surkeaksi". Helsinkiläiset loivat kuitenkin tilanteita hyvin.

HJK lähti Liigacupin finaaliin ennakkosuosikkina, niin vedonvälittäjien (Veikan kerroin HJK:lle 2,10 TamU 2,95) kuin mediankin ylistämänä.

Avauspuoliaika oli tasaista vääntöä, mutta TamU oli lievästi hallitsevampi. 41. peliminuutin kohdalla Jonne Hjelm vei TamU:n 1-0 johtoon vapaapotkulla etukulmaan. Ottelun loppua kohti HJK pääsi peliin paremmin mukaan ja tasoitus oli lähelläkin, mutta Jonne Hjelm sinetöi ottelun 2-0 osumalla 86. minuutilla.

Kaiken kaikkiaan HJK takoi päätään TamU:n kovaan puolustukseen, ja sen pelissä oli haparointia.

Tämän kevään liigacupissa HJK vei otteluvoitot KuPSista 4-2, mutta kevään pelit ovat tietty kevään pelejä, ja tuolloin Cupin alkusarja oli jo ratkennut.

Viime kautena joukkuuet kohtasivat kahdesti, ensimmäinen ottelu päättyi Helsingissä maalittomaan tasapeliin, ja toisessa ottelussa KuPS otti 3-2 kotivoiton.

Viime kautena liigapaikkansa säilyttämisestä taistellut KuPS - joka oli toki myös liigan huonoin vierasjoukkue - on esittänyt kauden lähestyessä positiivista ilmettä ja paranevaa otetta. Liigacupin päätöspelissään Kuopiolaiset kaatoivat Hakan maalein 2-1. Kenraaliharjoituksessaan 9.4 KuPS voitti puhtaasti Ykkösessä pelaavan Joensuun JIPON maalein 2-0 (1-0) (JIPPO sijoittui viime vuonna sarjassaan viidenneksi). Kuopiolaisten syötöt olivat teräviä ja otteet muutenkin vakaita.

HJK tavoittellee jopa mestaruutta tältä kaudelta, KuPS olisi varmasti tyytyväinen jo sijoihin 8-10.

Summa Summarum, näkisin että ottelusta on tulossa paljon tasaisempi kuin mitä yleinen käsitys antaa odottaa, huolimatta siitä että HJK toki lähtee otteluun ennakkosuosikkina. Kaiken kaikkiaan vähämaaliset tasapelitulokset sekä KuPS: in niukka voitto tarjoavat pelikelpoisia kertoimia.

PS. Liigacupin finaalia edelti valtava mediamyllytys, jossa HJK:ta ylistettiin lähes ylivoimaiseksi suosikiksi. Tämä myös näkyi Tulosvedossa, onhan se totalisaattoripeli.

TamU:n yhden ja kahden maalin voitoista tarjottiin todella hyvää kerrointa, molempien pyöriessä kahdenkymmenen tienoilla.

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jalkapallo Englanti klo 14.30 Liverpool-nottingham Florian Wirtz shots on target yli 0.5. 2.1 (bet365 super boost)  Super boost tarjouksena Wirtzin laukaus maalia kohti antaa 2.10. Ilman super boostia normi kerroin 1.61, joten eiköhän tässä OA ole plussan puolella ja 2.1 kertoimella kohde lapulle. 
    • League One / Jalkapallo Englanti Blackpool - Peterborough United Blackpool AH 0 @ 1.51 Pinnacle Alkaa 14:30 Blackpool(6.) on sarjassa kotikentällään kahdeksan ottelun tappiottomassa putkessa minkä lisäksi joukkue hävisi ainoastaan yhden viimeisestä yhdestätoista sarjamatsistaan viime kauden ottelut mukaan laskettuna. Peterborough(13.) on vieraskentillä neljän ottelun tappioputkessa viime kausi mukaan laskettuna. Joukkue hävisi ainoan kuluvalla kaudella pelatun  vieraskamppailunsa Bradfordille(1.) maalein 2-0. Blackpool voitti kaksi edellistä joukkueiden keskinäistä kohtaamista joista viimeisin pelattiin huhtikuussa ottelun päätyttyä tuolloin maalein 3-1.
    • BLAST Open Porto PK: Vitality - 9z | 9z +1.5 | 1.96 (Pinnacle)   PK: Inner Circle - MOUZ | MOUZ -1.5 | 2.00 (bet365)   PK: FUT - Lynn Vision | FUT -1.5 | 1.90 (bet365)   PK: Legacy - Falcons | Legacy | 2.65 (Pinnacle)
    • Jalkapallo:Saksa Bundesliga klo.16:30 Elversberg - Bayer Leverkusen Tekee maalin Patrik Schick @2.14 Coolbet Bundesista Levekusenin hyökkääjä Schickin maalia testiin. Avausottelut molemmille.Pääsarjaan noussut Elversberg on heti kovanpaikan edessä,kun vastus on sieltä sarjan kovimmista päästä. Elversbergille ei ennakkoon tästä ole jäämässä pisteitä.Leverkusenilla on uusi käskyttäjä ja joukkue käytti paljon rahaa.Molemmilla on hyvät valmisteluottelut alla,joista voittoja saatiin. Nyt sitten alkaa tosipelit ja ero pitäisi olla Leverkusenin eduksi.Leverkusenin Tsekki hyökkääjä Schick oli joukkueensa paras iskijä viimekaudella ja kuuluu siihen joukkoon varmaan tälläkinkaudella. Keskinäisiä kohtaamisia ei joukkueitten välillä pahemmin ole.DFB Cupissa v.2024 oltiin vastakkain ja silloin Leverkusen voitti 3-0,jossa Shick teki 2 maalia.Ei se kaukana Shickin osumaa tänäänkään ole,joten sitäpä sitten kokeiluun.  
    • Jalkapallo:Hollanti EreDivisie klo.17:30 Excelsior — Sparta Rotterdam 2.pa btts @2.53 Marathonbet Hollannin Eredivisien futista ja otetaan tähän maali molemmille tokajaksolla. Excelsior pelannu 2 peliä,joista voitto sekä häviö.Sparta Rotterdamilla 3 ottelua käyty,joista tappio,voitto sekä tasuri. Excelsior on kotiedun turvin hienoinen suosikki,eli luultavasti tasaista on tiedossa ja maaleja myös.Sarjahan on sarja jossa noita maaleja tehdään.Sarjassa on nyt pelattu 44 pelii,eikä yhtään 0-0 tulosta ole. Se 0-0 varmaan vielä jossain vaiheessa tulee,muttei tänään,eikä tässä pelissä.Excelsior on tehnyt 5 ja omiin menny 2.Sparta Rotterdam päästänyt 5 ja tehnyt 6. Edellisessä keskinäisessä kohtaamisessa tehtiin kaikkiaan 5 maalia,joista 4 jälkimmäiselläpuoliskolla.Jos 1.jaksolla nähdään nihkeää pallottelua niin 45.min jälkeen saadaan tapahtumia. 
×
×
  • Create New...