Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

@ Unibet

Mestareiden Liiga

45% Barcelona - Manchester United 55%

Kumpi joukkue voittaa palkinnon? 2 1,88

OA: 1,034

Kuten näkyy, itse odotusarvo ei niin korkealla ole, mutta pelattavana tuota kerrointa pidän. Itse pääsin hieman paremmin vielä hakkaamaan tuota peliä, sillä itse pelasin jo vähän aikaa sitten kun kertoimet olivat tasan 1,90-1,90.

Manchester United pääsee tähän otteluun lähes ilman poissaoloja, tärkeimmästä miehityksestä ainoastaan keskikenttäpelaaja Fletcher on poissa. Tämä ei Unitedin laajalle materiaalille kovaa iskua anna. Anderson, Giggs, Scholes ja Carrick korvaavat miehen enemmän kuin hyvin. ManU tulee saamaan Fletcherin poissaolosta huolimatta kentälle pelottavan kovan joukkueen.

Sen sijaan Barcelona menettää hyökkäyksestään yhden tämän kauden tärkeimmistä vaihtoehdoistaan, sillä super-laitapakki Dani Alves on korttitilin täyttymisen vuoksi sivussa. Toppareista Rafa Marquezin kausi näyttäisi olevan ohi. Myös Eric Abidal tulee olemaan sivussa, ja näin ollen on mahdollista että jopa joukkueen kapteeni Puyol joudutaan käskyttämään laidalle. Vaikka Puyolille laitapakin tontti onkin tuttu, heikentää tämä Barcan puolustusta varmasti. Linja Sylvinho - Caceres - Pique - Puyol ei varmasti ole lähelläkään sitä millä Pep haluaisi tähän otteluun lähteä, mutta nyt vaihtoehdot ovat todella vähissä. Caceresin pelituntumastakin voidaan nostaa kysymyksiä, sillä mies ei tällä kaudella ole pahemmin peliaikaa saanut.

Odotettavissa on ottelu, jossa United lähtee todella varovaisesti liikkeelle. Se on huomattu mitä käy, jos Barcelonaa vastaan lähtee pelaamaan Run 'n' Gunia. Hyvällä puolustuspelillä Barcelona saadaan kuitenkin hiljennettyä lähes täysin. Parhaana esimerkkinä supertähti Leo Messi, viimeisissä 10 pelissä Englantilaisjoukkueita vastaan Messi ei ole onnistunut maalinteossa kertaakaan.

Eli loppupäätelmänä; Ferguson varmasti ymmärtää, kuinka Barca voitetaan. Chelsea oli omassa ottelussaan jo lähellä, ja olisi voiton ansainnutkin. Samaa peliä pelaamalla pytty matkaa tyylillä jälleen sumuisille saarille.

Barcelonan mahdollisuus tulisi silloin, jos Unitedin pelikuri katoaisi, ja joukkue lähtisi hakemaan liikaa avausmaalia. Xavin, Iniestan, Eto'o:n, Henryn ja Messin tähdittämälle hyökkäykselle ei kovin paljoa mahdollisuuksia tarvitse antaa, ennenkuin omissa kolisee. Kovan prässin ja puolustuspelin alla Barca on kuitenkin näyttänyt voimattomuutensa.

Link to post
Share on other sites

Barcelona (+2) - Manchester Utd x 8,00 veikkaus

- Romassa pelattava ucl:n finaali jossa kohtaa kaksi suur seuraa.

Barcelona

-barca lähtee otteluun kaksi tappiota allaan joilla ei sinänsä ole mitään merkitystä tähän peliin eikä muutenkaan , mutta silti kaksi tappiota on kummastuttavaa barcalta vaikka pelit olivatkin merkityksettömiä...

- Barcalla on kolme pahaa menetystä tähän peliin Alves,Marquez ja Abidal, sekä henryn ja iniestan pelikunto on kysymysmerkki.

-barcan maalissa pelaava Valdes on aina ollut mielestäni epävarma maalivahti ja manua vastaan hän joutuu kovaan testiin varsinkin kun barcalta kaksi pakkia poissa joten barca joutuu muuttamaan kokoonpanoa joka voi sekottaa barcan peliä mikä antaa manulle enemmän maalipaikkoja.

- Barcan hyökkäys on kova, mutta niin on manun puolustuskin sekä maalivahti vds on pelannut jälleen loistavan kauden ja on yksi kaikkien aikojen varmimmista maalivahdeista.

Manchester United

- manu lähtee peliin hyvin levänneenä kun manun kakkos joukkue kävi nappaamassa hullista voiton ja ykkös miehistö ei ollut edes vaihto penkillä.

-Manulla vain yksi poissaolija tähän matsiin (fletcher) joka on helposti korvattavissa, joten fletcherin poissaolo ei manua paljoa haittaa.

- manun puolustus on maailman parhaimmistoa jota ei helposti murreta ja jos se murretaan niin viellä tarvii ohittaa yksi maailman parhaimmista maalivahdeista (vds) joka on valdesta monilla osa-alueilla parempi.

- manun hyökkäys on samaa luokkaa kun barcelonan ellei parempi eli maalitta ei varmasti tässä pelissä jäädä manun osalta.

-manu on ollut uskomattomassa vireessä tämän kauden, siitä kertoo jo kolme voitettua pokaalia tällä kaudella ja nyt neljäs on erittäin lähellä!

veikkaan että manu tekee maalin jossain kohtaa ja alkaa pelaamaan puolustavaa peliä ja barca yrittää murtaa manun puolustusta siinä onnistumatta ja manu viimeistelee 2-0 luvut vasta hyökkäyksestä.

kokeillaan isoa kerrointa pienellä panostuksella vaikka tuplien seuraksi ;)

Link to post
Share on other sites

JJK-IFK Mariehamn X 3,35 @ Betfair **

- MIFKin kolme viimeistä peliä päättynyt maalittomaan tasapeliin

- Molemmilla joukkueilla kuudesta ottelusta neljä päättynyt tasapeliin, eli 2/3 johon 3,35 kerroin riittää

- MIFKillä pienehkö materiaalietu, mutta JJKn edellinen peli Honkaa vastaan oli lupaava

- JJKlla kotietu, mikä pienentää materiaalietua entisestään

Link to post
Share on other sites

Fudispelle, kannattaisi varmaan ilmoittaa nuo kertoimet joltain bookkerilta vetopörssien sijasta, koska a) nuo kertoimet muuttuvat jatkuvasti vetopörssiessä kun pelaajat ostavat/tarjoavat niitä ja B) koska vetopörssit ottaa aina sen komissionsa voitosta, eli Betfairin komissio muistaakseni 5% tuo kerroin olisi vain 3,14 luokkaa.

Keskiviikko näyttää suoraansanottuna surkealta pelipäivältä. Juuri muuta pelattaavaa ei ole, kun UCL finaali, enkä ole vielä onnistunut pelattavia kertoimia löytämään. Tulen todennäköisesti jotain vihjeitä NHL:n puolelta kirjoittelemaan kunhan aukeaa team totals vedot yms.

Link to post
Share on other sites

Pari tennisvihjettä, perustelut hieman heikot.. :?

Tuplien rungoksi käy mm tämä:

A.Murray-P.Starace +2,5, 1, 1.36 Unibet

- Murray on sijoitettu turnauksessa kolmanneksi ja yksi suurin haastaja kaksikolle Federer-Nadal.

- 27-vuotias italialainen Starace on ATP-listalla sijalla 104, selvisi 1.kierroksella jatkoon Mischa Zverevin joutuessa luovuttamaan.

- Murray jatkoon 1.kierroksella erin 3-0 Ignacio Chelaa vastaan.

- Suursuosikit (ATP-Top4) edenneet vaivattomasti miesten puolella jatkoon, miksi ei siis Murraykin..

- Tasoero näillä pelaajilla on valtava, Murray ottaa hieman löysäillenkin 3-0 voiton.

Naisten tenniksestä..

E.Vesnina-A.Szavay 2, 1.80 Nordicbet!!!

- Loistava kerroin Nordicilta, esim Unibet vain 1.67!

- Szavay on pelaajista hieman laadukkaampi, rankattu 29. turnauksessa.

- Vesnina on vasta 22-vuotias venäläinen, joka ei ole vielä maailman kartalle täysin pompannut.

- Szavay täyttää joulukuussa vasta 21-v, tulevaisuuden nimi!

- Szavayn kerroin on loistava Nordicilla, joten pikku rahalla siihen kiinni!

V.Williams - L.Safarova 1, 1.24 Matchbook

- Tämä tuskin paljon selittelyjä kaipaa, Williams on selvästi laadukkaampi pelaaja kuin 23-v tsekki.

- Safarovan ATP-46, tulossa vielä maailman huipulle...

- Williams yksi turnauksen haastajista, vaikka voittikin avauskierroksella Bethanie Mattek-Sands:in vaivoin 2-1 erin..

- Williams kääntää pelin kokemuksella, kertoimen nostattajaksi...

J.Coin- A.Pavlychenkova 2, 1.30 Nordicbet

- Nuori venäläinen Pavluchenkova tulevaisuuden lupauksia, 1.kierroksella kaatui Ioana Raluca Olarun suoraan 2-0. (venäläinen rankattu 27.)

- Myös ranskalainen, sijoittamaton Coin jatkoon suoraan 2-0, vastassa Nuria Llagostera Vives.

- Coin ei ole vakuuttanut missään vaiheessa uraansa, joten vaikea olisi tässä uskoa hänen menevän 3.kierrokselle..

- Coinilla kotiyleisön tuki, mutta ainakaan vielä se ei ole ranskalaisia huippusuorituksiiin siivittänyt..

Näistä sitten tuplia/triploja. :)

Link to post
Share on other sites

Pistetään tuolta Blogin puolelta myös tänne, jos sitä eivät kaikki niin tarkasti seuraa ;)

LoPa-ÅIFK 1, 1.85 Veikkaus ****

- Veikkaus on tässä kohteessa aivan omilla linjoilla, kun esim Nordicbet 1.65!! LoPa on materiaaliltaan selvästi laadukkaampi joukkue ja kotonaan vielä parempi verrattuna ÅIFK:hon. Lopa voitti viime kaudella kaikki 13 kotipeliään ja sama tahti on jatkunut myös tällä kaudella: 2 kotipeliä, 2 voittoa maalierolla 4:0! Turkulaiset ovat sarjataulukon häntäpäässä, saalistaen vain yhden voiton. Vieraissa turkulaiset eivät ole parhaimmillaan, vaikka saalistikin kauden avausvoittonsa viime pelissä EIF:n vieraana 1-2. LoPa on yksi Kakkosen Lohko B:n suosikeista, joten koti-ja materiaaliedun omaava LoPa on kyllä Veikkauksen 1.85 kertoimella hyvä pelivalinta!

Link to post
Share on other sites

Tennistä

G Dulko - A L Groenefeld 1 2,06

Lähdetään siitä, että kertoimissa Groenefeld on asetettu lieväksi suosikiksi. Tämä johtunee siitä, että hän kaatoi avauskierroksella Amelie Mauresmon. Mauresmo ei kuitenkaan ole huippukunnossa. Tästä huolimatta uskallan ajatella, että Groenefeld saattaa millin verran leijua, kaadettuaan kovan nimen. Haenkin voittoa Dulkolle, hiukan paremmalla kertoimella.

N Petrova - M Sharapova 1 1,60

Sharapova tekee paluuta kentille loukkaantumisen jälkeen. Esitys edellisviikon turnauksessa Bondarenkoa vastaan oli hävyttömän vaisu ja on selvää, ettei Maria ole lähelläkään huippukuntoa.

Ja ihan Chrisin kiusaksi...

E Vesnina - A Szavay 1 2,15

Link to post
Share on other sites
Pistetään tuolta Blogin puolelta myös tänne, jos sitä eivät kaikki niin tarkasti seuraa ;)

LoPa-ÅIFK 1, 1.85 Veikkaus ****

- Veikkaus on tässä kohteessa aivan omilla linjoilla, kun esim Nordicbet 1.65!! LoPa on materiaaliltaan selvästi laadukkaampi joukkue ja kotonaan vielä parempi verrattuna ÅIFK:hon. Lopa voitti viime kaudella kaikki 13 kotipeliään ja sama tahti on jatkunut myös tällä kaudella: 2 kotipeliä, 2 voittoa maalierolla 4:0! Turkulaiset ovat sarjataulukon häntäpäässä, saalistaen vain yhden voiton. Vieraissa turkulaiset eivät ole parhaimmillaan, vaikka saalistikin kauden avausvoittonsa viime pelissä EIF:n vieraana 1-2. LoPa on yksi Kakkosen Lohko B:n suosikeista, joten koti-ja materiaaliedun omaava LoPa on kyllä Veikkauksen 1.85 kertoimella hyvä pelivalinta!

Tähän vielä sen verran, että ÅIFK saa TPS:stä avuksi vain loukkaantumisesta toipuvan Mika Ääritalon, mutta tuskin yksi mies LoPaa kaataa. LoPan alakerrasta sivussa Amine Mechri, mutta silti LoPa 1.85 kertoimella maistuu!

Tennistä

Ja ihan Chrisin kiusaksi...

E Vesnina - A Szavay 1 2,15

Mielipiteitä on monia, sille se vasta kiusaksi on kumpi on väärässä... 8-):mrgreen:

Link to post
Share on other sites

Detroit - Chicago 1 1,60 & Detroit - Chicago +1 1 2,10 veikkaus

- Sarja 3-1 detroitille.

-Detroit antoi viime pelissä selkäsaunan chicagolle (6-1) mikä voi näkyä chicagon pelaajien itseluottamuksessa.

- chicagon ainoa voitto tuli kotonaan jatkoajalla (4-3)

- Detroit panostaa kaiken tähän peliin koska haluaa katkaista sarjan kotonaan.

-chicago ei ole pystynyt pysymään detroitin vauhdissa maalinteossa ---> neljässä pelissä detroit iskenyt 17 maalia ja chicago vain 8!!!.

- detroitin nippu on kaikin puolin vahvempi & kokeneenpi kuin chicagon.

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • 19:30 Como - Parma Comojärven hulppeissa maisemissa viimekauden yllättäjä, ja neljänneksi sijoittunut Como haastaa viime kaudella keskikastissa viihtyneen Parman. Como pelasi viime viikolla chämppäriä, kun taas Parma on saanut huilata yli viikon ja valmistautua tähän matsiin. Como on luonut maaliodottomaa noin 1,83 per matsi mutta tehnyt 2,33 maalia. Parma taas on ollut hyökkäyspäässä koko sarjan surkein toistaiseksi ja maaliodottomaa on kertynyt noin 0,61 per matsi. Parman hyökkäysodotus tässäkin pelissä jää alle 0,6 ja Comolta odotan noin 2,25. Como on big chances listalla sijalla 14/20 ja Parma pitää peräpaikkaa tällä listalla.    alle 3 maalia @1,92 @coolbet  
    • Lentopallo, EM-Kisat Viro - Belgia Belgia -2.5 Erää Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.04 Alkamisaika: 20:00 - Viro sekä Belgia kohtaavat EM-Kisoissa. Belgia selvästi parempi jokaisella osa-alueella ja maailman yksi parhaimmista ellei paras hakkuri Reggers tulee tässä pelissä tekemään valtavasti tuhojaan. jopa pientä ylikerrointa tarjolla sillä itse näen tämän siellä 1.7~ paikkeilla.
    • Käsipallo, Superliga Stal Mielec - Wybrzeze Gdansk Yli 60.5 Maalia Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.85 Alkamisaika: 18:00 - Käsipallon Superligan puolella kohtaavat Stal Mielec sekä Wybrzeze Gdansk. Paljon maaleja lähdetään otteluun hakemaan näiden kahden joukkueen välillä, viime kauden kahdessa kohtaamisissa nähtiin 64 sekä 67 maalia, Gdanskin tämän kauden avauksessa maaleja tuli myöskin 67. Gdansk viime kauden 3. sijan nappasi itselleen ja on tunnettu nimenomaan kovasta hyökkäyksestään sekä kovalla temmolla pelaamisesta mutta omiin tulee yksinkertaisesti liikaa maaleja joka kostaantui isosti joukkueelle viime kaudellakin. Gdanskia on lupa odottaa tälläkin kaudella sarjan kärkipäähän siinä missä Stal Mielec keskikastin porukoita. Uskon vahvasti vauhtia ja maaleja tässä ottelussa nähtävän sillä puolustus ei kummankaan joukkueen vahvuuksiin kuulu ja edelliskauden kaksi keskinäistä kohtaamista siitä myös todisteena.
    • Pöytätennis, Setka Cup Obishchenko - Holoborodko Holoborodko Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.83 Alkamisaika: 12:05 - Setka Cupin puolella kohtaavat Obishchenko sekä Holoborodko. Kertoimet on asetettu tähän otteluun tasabookiksi mutta hyvin vaikeaa on kyllä olla näkemättä Holoborodkoa suosikkina otteluun. Holoborodko pelannut erinomaisesti viime otteluissaan marssien lähes voitosta voittoon ja tulee tähänkin otteluun 3 ottelun voittoputkessa. Holoborodkon syöttöpeli on ollut vakuuttavaa ja uskon sen olevan tässäkin ottelussa Obishchenkoa vastaan avain voittoon sillä Obishchenko ei varsinaisesti ole loistanut palautuspelissä.
    • Jalkapallo:Ranska Ligue 2 klo.21:45 Red Star - Metz btts @1.85 Unibet Ranskan 2.ligasta otetaan maalit molemmille kokeiluun. Kuudennet ottelut tänään molemmille.Ihan mukavasti on molemmilla toistaiseksi pelit menny.Metzin tappiosarake näytää 0,eikä Red Starillakaan ole kuin 1 häviö. Maaleja on molempien peleissä saatu hyvin.Metzin 4:ssä pelissä 5:stä on molemmat joukkueet maalin tehny.Red Starin 3:ssa edellisessä molemmat joukkueet onnistuneet laittamaan pallon verkkoon. Unkan @1.85 on ihan mainio molempien osumasta ja laitattaa kyllä merkin siihen.  
×
×
  • Create New...