Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

SM-liiga 2009 - 2010


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Vastaukset 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Päivitimpäs tuon listan, perässä sijoituksen muutos tuosta edellisestä listasta, jonka laitoin.

Jääkiekkolehden runkosarjan lopputaulukkoennustus ( ja suluissa tämänhetkinen sijoitus):

1. Kärpät (5.) +7 sijaa (Nousussa!)

2. Jokerit (12.) -2 (Nousua havaittavissa!)

3. HIFK (2.) +2 (Pitää paikkansa, vielä!)

4. JYP (3.) +10 (Hurjaa nousua!)

5. KalPa (4.) -1 (Takaa tulee Kärppää ja Bluesia!)

6. Blues (6.) +8 (Hurjaa nousua!)

7. HPK (7.) -1 (Keikkuu playoff-viivalla!)

8. Lukko (1.) +-0 (Käsittämätöntä ylivoimaa, joka hiipunemaan päin?!)

9. TPS (9.) -7 (Käsittämätöntä putoamista!)

10. Tappara (11.) -4 (Taistelee sääläripaikoista!)

11. Ilves (8.) (Lievää putoamista!)

12. Pelicans (14.) -6 (Surkuhupaisesti jumboksi!)

13. Ässät (10.) +1 (Sääläripaikan metsästys!)

14. SaiPa (13.) -4 (Pudonnut sinne, missä SaiPan tiedettiin olevan!)

Kärpät, JYP ja Blues siis suurimpia nousijoita edellisestä listasta. TPS (valitettavasti) ja Pelicans suurimpia putoajia.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Lukko jyllää, sille ei voi mitään. Voittakoon runkosarjan, TPS tulee sitten pudotuspeleissä olemaan ylitse muiden. :D

Nyt kun pitkä tappioputki saatiin poikki, niin eiköhän alkaisi peli taas rullaamaan? :thumbup: Lee Sweattin paluu oli sulosäveliä korvilleni / sulonäkymiä silmilleni. Loistava pakki!

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

1. JYP 58 31 12 15 173 132 6 111 1.91 -1 1 -5

2. KalPa 58 31 11 16 164 135 5 109 1.88 -2 -8 2

3. Lukko 58 30 12 16 178 136 5 107 1.84 -1 -7 1

4. HIFK 58 30 8 20 185 152 6 104 1.79 -1 -21 1

5. HPK 58 26 10 22 153 154 3 91 1.57 -1 1 -2

6. TPS 58 25 8 25 169 169 6 89 1.53 2 -2 -4

----------------------------------------------------------------------------------------------

7. Tappara 58 24 10 24 181 181 4 86 1.48 -1 1 -4

8. Blues 58 19 16 23 145 155 9 82 1.41 2 -6 -2

9. Kärpät 58 21 11 26 150 163 7 81 1.40 1 -2 -1

10. Jokerit 58 22 8 28 144 157 4 78 1.34 1 -19 -1

----------------------------------------------------------------------------------------------

11. SaiPa 58 20 11 27 154 176 6 77 1.33 -2 -3 2

12. Pelicans 58 18 13 27 166 197 6 73 1.26 -4 1 -1

13. Ässät 58 18 11 29 151 170 7 72 1.24 -3 -7 3

14. Ilves 58 17 7 34 155 191 0 58 1.00 1 -2 -1

Runkosarja päättyi siis. Yllätysten kausihan tämä taas oli. Lukko oli maaginen ylläri alkukaudella, mutta hiipui lopuksi. JYPin kausi oli päinvastainen, alkukausi karmeaa paskaa, mutta silti toinen peräkkäinen runkosarjan voitto. KalPa pitää Kuopion mainetta yllä taas, se sijoittui toiseksi!

HIFK/HPK sijoittuivat sinne minne arveltiinkin, mutta Tepsin suora pudotuspelipaikka oli melkoinen ylläri. Positiivinen sellainen. Eihän tuollaista olisi osannut odottaa. Säälijoukkueista sitten Tapparaa uskalsi sinne odottaa, mutta Blues, Kärpät ja Jokerit -kolmikkoa ei voinut odottaa ennen kautta muualle, kuin suoraan pudotuspeleihin. Jokaisen kausi oli tahmean siirappinen, mutta sentään jatkavat runkosarjan päätöksen jälkeenkin Kanada maljan tavoittelemista. Kärpät tai Blues joutuu heittämään toiveet mestaruudesta kaivoon seuraavan kahden (tai kolmen) ottelun jälkeen.

Jokereille säälipaikka on todellakin huikean iso pettymys, mutta se sentään nousi vielä viimeisen ottelun voitolla sillasta, vaikka toinen jalka olikin jo hiekkarannoilla. SaiPa oli umpisurkea kauden viimeisessä koitoksessaan KOTONA ILVESTÄ vastaan ja otti pataan peräti 1-5. Todellinen pohjanoteeraus. Pelicans ja Ässät veikattiin ennen kautta juurikin näille sijoille, joten heiltä ei mitään yllätystä nähty. Ilveksen kausi oli katastrofi, he aloittivat liigakarsintoihin valmistautumisen jo kauan aikaa sitten. He olivat ainoastaan muiden kiusaajina viimeisissä peleissä, ja onnistuivatkin siinä, kuten SaiPa-voitto osoitti.

Pelaajaosastolla mukavia ylläreitä olivat Ässien Marko Luomala, joka viimeiseen peliin asti taisteli parhaan maalitykin palkinnosta, J-M Aaltonen, jolta toki tehoja odotettiin, mutta heräsi henkiin vasta loppukaudesta ja nousi pikavauhtia taistelemaan samasta palkinnosta Luomalan kanssa. Sen vei kuitenkin kahden edellämainitun sekä Tapparan Jonas Enlundin nenän edestä Jukka "Joroisten härkä" Hentunen - ei todellakaan mikään yllätys.

Pistepörssin voitti täysin ylivoimaiseen tyyliin Enlundin seurakaveri, MM-95 -kultamitalisti Tero Lehterän veljenpoika(?) Jori. Komeat 69 pistettä runkkiksessa ja peräti 15 pisteen ero kakkoseen. Huikea kausi, varmasti menossa ulkomaille, jos ei ensi kaudeksi, niin sitten sen jälkeen. NHL-paikka hyvin lähellä jo.

Myös tulokas Mikael Granlund oli maineensa veroinen, komeat 40 tehopistettä tulokkaalta on loistava saavutus, lähes 1p/peli. "Mikke" iski enemmän pisteitä kuin kukaan muu tulokas 2000-luvulla. Pelannee ainakin seuraavan kauden liigassa, sen jälkeen taalajäille?

Maalivahtiosastolla yksi oli ylitse muiden - niin kauan, kunnes Lukko teki virheen myymällä hänet - eli Petri Vehanen. Aivan maaginen torjuja tällä kaudella, siirtyi Lukko-fanien harmiksi isojen rahojen perään KHL:ään. Vaihtokaupassa tullut Tellqvist ei ollut entisien vuosien iskussa, vaikka toki pelasi hyvin. Ei kuitenkaan täysin paikannut Vehasta. Liigan monivuotinen kärkivahti Juuso Riksman alkoi haparoida pahemman kerran loppukaudesta ja jos Jokerit sääleistä mielii jatkoon, on Riksin nostettava tasoaan entiselle mallille. Myös Lassila oli paljon vartijana, kuten Jypin kaksikko Wallinheimo-Tuokkolakin. Molariyllärinä nostettava TPS-kaksikko Engren-Leggio. Leggio haukuttiin jo ennen kautta harkkapelien perusteella ja alkukaudesta ei tosiaankaan ollut sellaisessa vireessä, mitä häneltä odotettiin. Nuori Engren paikkasi loistavasti ja pelasi niin hyvin kuin suinkin pystyi ja nousi loppukaudesta yhdeksi liigan kuumimmista molareista. Myös Leggio nosti tasoaan loppua kohden huomattavasti, joten maalilta ei ainakaan Tepsin ongelmat poffeissa löydy.

playoffs_logo_2010_185px.jpg

Säälipoffiparit:

Tappara - Jokerit

Blues - Kärpät

Puolivälieräparit:

JYP - Blues/Kärpät/Jokerit

KalPa - Tappara/Blues/Kärpät

Lukko - TPS

HIFK - HPK

Link to post
Share on other sites

Runkosarjan parhaat palkittiin

palkinnot_lehtera_kaikki_410px.jpg

Tapparan Jori Lehterä rohmusi runkosarjan parhaan pelaajan Lasse Oksanen -palkinnon, Veikkauksen Vedonlyönnin kultaisen kypärän ja pistepörssin voittajan Veli-Pekka Ketola -palkinnon. Lisäksi hän voitti Kotipizzan syöttäjäpalkinnon.

palkinnot_tikkanen_keinonen_410px.jpg

Lukon Harri Tikkanen voitti Matti Keinonen -palkinnon (runkosarjan plusmiinustilaston voittaja).

palkinnot_jalonen_hopealuistin_2_410px.jpg

HIFK voitti Kiekkolehden Hopealuistimen. Palkinnon vastaanotti Kari Jalonen.

palkinnot_aaltonen_istahdet_2_410px.jpg

Pelicansin Juhamatti Aaltonen voitti IS Tähtikisan.

palkinnot_andersson_tahtipuolustaja_2_410px.jpg

KalPan Adam Andersson oli IS Tähtipuolustaja.

Lisäksi Jukka Hentunen palkittiin parhaana maalintekijänä.

Jeps, kyllä oli Lehterän juhlaa runkosarja, hänen epäonnekseen vaan joukkue ei onnistunut ihan niinkuin hän itse. Loistava kausi nuorelta hyökkääjältä, loistavat oli pelurit rinnallakin. No, toivottavasti Tappara jatkaa sääleistä pudottamalla Jokerit jatkosta ja Lehterä antaa lisää näyttöjä. Kuten jo tuolla yllä mainitsin - eiköhän Lehterä ole pian NHL-jäitä kolkuttelemassa. Ulkomaille kuitenkin tie vie.

E: Keskustelua ja veikkauksia säälipleijaripareista ja playoffseista muutenkin! :thumbup:

Link to post
Share on other sites

Tehdäänpä Playoff-puu! :thumbup: En tiedä sitten kohtaavatko joukkueet näin toisensa, jos tuurilla osuisi kohdalleen :D

SÄÄLÄRIT:

125px-Jokerien_logo.svg.png VS Tappara%20logo.jpg________ 125px-Espoo_Blues_logo_uusi.svg.png VS musta_valikon_logo.jpg

__________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________

PUOLIVÄLIERÄT:

musta_valikon_logo.jpg VS caset_jyp_logo.png

kalpa_logo_2007.gif VS 125px-Tapparan_logo.svg.png

lukko_logo_2007.gif VS logo_iso_tps.jpg

logo2.jpg VS 180px-H%C3%A4meenlinnan_Pallokerhon_vanha_logo.png

___________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________

VÄLIERÄT:

jyp_logo_2007.gif VS logo2.jpg

tps_logo_2007.gif VS kalpa_logo_2007.gif

__________________________________________________________________________________________________

PRONSSIOTTELU:

tps_logo_2007.gif VSlogo2.jpg

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________

KULTAOTTELUT:

Kalpan%20logo_resized_198x157.jpg VS jyp_logo_2007.gif

Mitalijoukkueet:

KULTA: JYP

HOPEA: Kalpa

PRONSSI: Hifk

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt

  • Uusimmat viestit

    • Jalkapallo Englanti League one Klo 21.45   Oxford utd  - Reading   Valinta:  Oxford Utd Kerroin:   2,75 ( Veikkaus)   Oxford aloittanut hyvin kotonaan kauden, kun kuuteen peliin kolme voittoa ja tasapeliä.  Reading ollut myös hyvä, mutta lähdetään koittamaan vahvaa kotijoukkuetta.  Tilastollisesti Oxford ei oo keskinäisiä pystynyt voittamaan viime vuosina, niin nyt jos koskaan olisi hyvä aika.  Rohkea kotivoitto hakuun.    Kunhan Oxford voittaa, niin tämä kohde osuu. 
    • Jalkapallo Konferenssiliiga Klo 19.45   KuPS  -  Kaa Gent    Valinta:  X ( Tasapeli) Kerroin:  4.05 ( Veikkaus)   KuPS ollut vaikeaa viime aikoina sekä Veikkausliigan mestaruus karkasi omista  käsistä aika kauas, jolloin tänään voi vain laittaa kaiken likoon.   Enää ei ole mikään lämmin, joten toivottavasti Gent myös on kohmeessa, niinkuin viime aikoina on ollutkin.  Vieraissa Gent on ollut vaikeuksissa ja tänään on se sauma saada pisteitä näistä otteluista.  Suomalaisyleisön siivittämänä kotijoukkue kairaa pistetilin auki.  KuPS voi jopa voittaakin, mutta viime aikoina voittamisen kulttuuri on tipotiessään, joten otetaan rohkea tasapeli testiin.    1-1 tai 2-2 voisi olla aika hyvät tulosvetoon.    Kunhan ottelu päättyy tasan, niin tämä kohde menee oikein. 
    • Jalkapallo Mestareiden liiga Klo 22.00   Dortmund  -  Betis   Valinta:  X ( Tasapeli) Kerroin:  4.25 ( Paf)   Kaksi suht hyvää joukkuetta kohtaa toisensa sekä molemmilla on voittoja sekä tasureita alla.  Kierroksen yksi tasaisempia otteluita, jolloin tasapeli ei ole mikään mahdottomuus. Betis mestareiden liigassa kolme voittoa, mutta saksa on vaikea paikka pelata, jolloin tuo putki katkennee tänään, mutta pisteputki jatkuu.  Kunhan Ottelu päättyy tasan, niin tämä kohde osuu. 
    • Koripallo Euroliiga klo 21:15 Panathinaikos - Barcelona Pelivalinta: Barcelona ML Kerroin: 4,30 Novibet Panathinaikos on aloittanut Euroliigan hyvin ja onkin 9 kierroksen jälkeen sarjataulukon kärjessä. Panathinaikos on kotona erityisen hyvä joukkue, tältä kaudelta kotitilasto 6-1, joten helppo peli ei tule vierasjoukkueelle. Barcelona on aloittanut Euroliigan myös ihan hyvin ja joukkueen materiaali riittää taisteluun kärkipään joukkueita vastaan. Vierasotteluissa Barcelona ei aina ole ollut terävimmillään, mutta yllätysvalmis joukkue kuitenkin on.  Näin suuri suosikki Panathinaikos ei mielestäni ole mitä kertoimet antaa ymmärtää.
    • Koripallo Euroliiga klo 22:00 Real Madrid - Crvena Zvezda Pelivalinta: Crvena Zvezda ML Kerroin: 3,05 Novibet Crvena Zvezda on aloittanut Euroliigan vahvasti. Otteet olleet kokonaisuutena hyviä ja selviä voittoja on tullut useampia. Real aloittanut kauden myös hyvin, loukkaantumisia on ainakin Panathinaikosta vastaan, tarkemmat poissaolotiedot tätä ottelua varten selviävät vasta lähempänä. Joka tapauksessa mielestäni Crvenalle tarjottu 3,05 kerroin on liian korkea.
×
×
  • Create New...