Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Jokerit-Pelicans 2 (ketroimista ei tietoa vielä, laitan ne sitten huomenna noin neljän aikoihin)

-HIFK murjoi Jokerit 5-3 lukemin, narrit nousikin siinä viiden malin tappioasemasta kahden maalin päähän.

- Kaksi peliä kahden päivän sisään on kova juttu, uskoisin että tulee näkymään jokereiden jaloissa jonkin verran.

-Pelicans saanut levätä rauhassa ja eka peli tulossa. Pelicans vahvistanut etenkin hyökkäystään kovalla nelikolla:

Matias Loppi( teki mm. HIFK:issä pari kautta sitten 58 tehopistettä)

Mike York( viisi kertaa NHL:n runkosarjassa yli 40 pistettä ja USA:n olympiasankari vuodelta 2002)

Dwight Helminen( korvaamaton pelaaja, joka muistetaan liigassa JYP:in vuosistaan, joissa nakutti piste per peli tahtia)

Jakub Sindel( Tshekkipelaaja, joka pelasi Tapparassa muutamia vuosia sitten ja oli joukkueen tärkeimpiä pelaajia)

Lisäksi Pelicansin takalinjoille Elitserienistä tuttu Jyri Marttinen, jolla on kiekollista osaamista.

-Jokerit toki kotiyleisön edessä suosikki, mutta viime peli painaa vähän jaloissa ja Pelicans yllätysvalmis ja uskon, että tuolla hyökkäyskalustolla pitäisi tulosta tulla.

-Pelicans on lähiaikoina kurittanut Jokereita, kuten muistetaan 9-1 Isku-Areenalla ja 4-3 myös. Pelicans voitti Jokerit vieraissa 3-5, vaikka se ei nyt tuohon peliin tule vaikuttamaan, sillä sen verran paljon joukkueet muuttuneita.

-Jokerit hankkineet paljon hyviä pelaajia mm.Eaves,Väänänen ja Järvinen, mutta Pelicansilla luultavasti ismpi kerroin( ehk jotain 3,50) joka on kokeilun arvoinen. :good:

Link to post
Share on other sites

Blues-HIFK 1 (kertoimet myöhemmin)

-Bluesille eka peli ja pedoille toinen kahden päivän sisään.

- Materiaalisesti HIFK paljonkin edellä esim. Järventie,Granlund, Peltonen, mutta Blues kova kotijoukkue, vaikka tämä on vähän niin kuin paikallispeli.

- Bluesin takalinjoille kovaa kalustoa: Karalahti, Korpikari ja Varakas. Lisäksi maalissa jatkaa jäätävä Iiro Tarkki.

- Ketkä nousevat maalintekijöiksi? Bluesin nuoret ainakin ovat sen osoittaneet lähivuosina, esim. Salliset. Puustinen lähti, mutta joukkueesta löytyy silti hyviä hyökkääjiä.

-Kokoonpanot laitan myöhemmin, mutta Bluesilla luulisi olevan vähän parempi kerroin. :good:

Link to post
Share on other sites

HPK - Ilves 1 1.60 (70% - 20% - 10%) Bwin & Betsson

OA: 1.12

Tässä pelissä voi tulla todella rumat lukemat. Uskallan antaa kotijoukkueelle jopa 70% sarjan heittopussia vastaan. Eilen Tappara pöllytti tupsukorvia vieden ottelun jopa 5-1. Vastus ei tänään ainakaan helpommaksi muutu kun vastaan astelee Kerho sen kotiavauksessaan. Kerho pelasi eilen tapahtumarikkaan pelin Turussa joka eteni aina rankkareihin asti. Kerholla on mielestäni suht hyvä nippu kasassa ja tulee pärjäämään paremmin mitä "asiantuntijat" ovat arvailleet. Ilveksestä ei tosiaan voi sanoa samaa, seurassa kirjaimellisesti tuulee..

Kertoimet todennäköisesti tulevat laskemaan. Tasoitusvedot -1 ovat myös hyviä pelivalintoja.

Link to post
Share on other sites

HPK - Ilves 1 1,74 Betfair

HPK - Ilves(+1) 1 2,25 Veikkaus

- HPK aloitti kauden suhkot pirteästi TPS:n vieraana, vaikka hävisi rankkareilla. Samaa ei voi sanoa Ilveksestä joka otti 1-5 pataan Tapparalta.

- Materiaali Ilveksellä liigan huonoin!

- HPK vienyt joukkuiden edelliset 5 kohtaamista nimiinsä!

- Ilveksen kapteeni(?)Määttänen poissa pelistä koska loukkasi itsensä avauspelissä.

- Kotietu ja parempi maalivahtipeli ratkaisee viiimeistään pelin HPK:lle.

Link to post
Share on other sites

Vekellä tarjotaan hyvää kerrointa kerholle :good:8-)

Kohde 1. HPK - Ilves 1 1,70 Veikkaus

Kohde 2. HPK - Ilves +1 1 2,25 Veikkaus

-Kummatkin joukkueet aloittivat kauden eilen,Ilves 1-5 tappiolla ja HPK 4-4 tasapelillä,rankkareilla kerho kuitenkin hävisi.HPK:n eilinen esitys Turussa oli hyvä,ja 1 pistekin hallitsevalta Suomen Mestarilta Turussa oli hyvä tulos.Liigan heittopussin eli Ilveksen avaus peli oli todella huono,ja joukkueen maalinteko sekä puolustusongelmat tulivat heti esille.Harjoitusottelussa HPK voitti Ilveksen murskalukemin 5-0,ja hyödynsi maalipaikkansa hyvin.HPK:n hyökkäyskalusto on siis kova,ja tällä kaudella joukkue käyttää paikat paremmin kuin viimevuonna.Viime kaudella kun HPK pelasi KalPaa vastaan,ei joukkue saanut mistään sisään vaikka paikkoja oli miljoonia,mutta nyt asiaan on tullut muutos uusien nimien kautta.Vaikka HPK:n joukkueesta lähtikin Mikko Mäenpää,Janne Laakkonen ja Kai Syväsalmi,niin HPK:n päävalmentaja Harri Rindell on saanut hyvin täytettyä pelaajien jättämät kuopat Juuso Puustisella,Arsi Piispasella,Mathias Porselandilla,Armands Berzinsillä ja Kaspars Saulietisillä.HPK:lla on liigan paras maalivahti Teemu Lassila,joten Ilveksen hyökkäyskalustolla ei paljon HPK:n verkkoon osumia tehdä.HPK on ollut kova Ritariareenalla aina,ja tulee olemaan myös tällä kaudella,ja voi voittaa sielä kenet vain.HPK on materiaaliltaan parempi kuin Ilves.Mikään suuri yllätys ei olisi vaikka Ilves jäisi nollille.Hyvä kohde!

Kohteen 1 P-suositus:9/10

Kohteen 2 P-suositus:6/10

Kohde 1. JYP - Kärpät +1 2 2,00 Veikkaus

Kohde 2. JYP - Kärpät 2 3,60 Veikkaus

-Vaikka Kärpät hävisikin ensimmäisen ottelunsa,niin sille ei kannata antaa liikaa painoarvoa.Kärpät on kuitenkin äärimmäisen taitava joukkue,ja jokainen joukkue häviää joskus.JYPin ykkösveskari Pekka Tuokkola on edelleen lainassa D-Teamissa,joten maalissa pelaa Joni Myllykoski.Kärpät pääsee parhaallaan otteluun.Ihan liian suuri kerroin Kärpille,kannattaa pelata!

Kohteen 1. P-suositus:6/10

Kohteen 2. P-suositus:4/10

Link to post
Share on other sites

Jokerit-Pelicans yli 5,5 maalia 1,95 Pokerihuone

- Eilisessä Jokerit-pelissä nähtiin peräti kahdeksan maalia.

- Jokereilla painaa jaloissa ehkä vähän, joka antaa Pelikaaneille mahdollisuuksia.

- Kummastakin joukkueesta löytyy taitavia maalintekijöitä, mm. Jokereilta Hentunen,Pirnes,Eaves ja Pelicansilta Loppi, Sindel,York,Helminen jne.

- alle 5,5 maalia olisi mielestäni yllätys, sillä uskon, että Jokerit tekee ainakin sen 3-4, sillä Pelicansien maalivahtipeli ei ole ennakkoon mitään liigan parhaimpia ja Pelicansin huipputaitavat hyökkääjät juonittelee sen 2-3 maalia ainakin!

-Järvinen ei säväyttänyt eilen, noin 20 torjuntaa ja viisi päästettyä!

Tulosvetoon: 4,5-3,4 :good:

Link to post
Share on other sites

Päivän paras kohde SM-liigasta. Taitaa olla sen verran hyvä kohde, et melkein kaikki on veikannu sitä. ;)

HPK-Ilves 1 1,70 Veikkaus

HPK-Ilves+1 1 2,25 Veikkaus

- HPK vienyt viisi edellistä kamppailua.

-HPK:lta lähti hyviä pelaajia, mutta tilalle kaksi latvialaista ja mm. Puustinen, jotka kaikki pääsivät pisteille eilisessä TPS-ottelussa.

- HPK ollut aina hyvä kotona ja heillä on Lassila, joka lukeutuu liigan parhaimpiin.

- Ilves heikko joka osa-alueella ja ihmettelen, jos Ilves saa yli kaksi maalia tehtyä!

-Tulosvetoon: 5,6-1,2

Link to post
Share on other sites

veikkaus

JYP - Kärpät 2 3,60 (47% 22% 31%)

JYP - Kärpät +1 2 2,00

-Ottelu on ennakkoasetelmaltaan erittäin tasaväkinen.

-Veikkaus tarjoaa maailman kovinta kerrointa Kärpille.

-Liikaa reagoitu Kärppien Saipa tappioon ja omassa rankingissa joukkueet tasavahvoja.

Link to post
Share on other sites

HPK - Ilves 2 4.50 Betfair

HPK - Ilves+1.5 2 1.78 Betfair

-En tuomitsisi Ilvestä tuon eilisen paikalliskamppailun takia.

-HPK pelasi eilen pitkän uuvuttavan ottelun ja on nyt haavoittuvainen.

-Ipa pääsi periaatteessa helpolla eilen ja tulee nyt eri asenteella peliin ja on yllätysvalmis.

-Joko veikkaus ansoittaa tai sitten tarjoaa kansalle helpot viikonloppurahat.

Jokerit - Pelicans 2 4.20 Betfair

Jokerit - Pelicans 2 ML 3.25 Betfair

-Yllätyksiä ilmassa alkukaudesta. Eilen niistä saatiin esimakua ja nyt lisää? :mrgreen:

-Jokereilla vaihteeksi hyvä joukkue, mutta ihan eri asia on sitten miten peli kulkee.

-Pelsut voisi olla kaudelle se mustalammas... Jokerit olleet ennenkin vaikeuksissa Pelikaanejen kanssa. En pääkaupunkilaisia noin selvänä ennakkosuosikkina pitäisi otteluun.

HeKi - D Team 2 1.80 Veikkaus

-Mitä nyt tuosta Hekin keskiviikon pelistä sanoisi, loppulukemat eivät ainakaan mairittele. Hekillä kotona pelaamisen vaikeus näkyy yhä leijuvan päällä.

-D-Team nappasi hienon voiton Tutosta lopun maalilla ja on tässä selvä suosikki.

-Maailmalla vieraiden kertoimet laskussa. Selvä markkinatoppi. Norkalla mm 1.57 kerroin!

Hokki - K-Laser X 5.50 Unibet

-Mulla vahva fiilis, että nämä joukkueet tulevat pelaamaan tasaisia ja kovia vääntöjä!

-Hokki mukamas selvä suosikki tähän, mutta paskat ne voita varsinaisella tätä :D

-Laser pelasi hienosti Sportia vastaan. Hokki oli Jokipoikia vastaan surkea 2 erää. Viimeisessä peli jo luisti.

-Eiköhän Hokki jatka tälläkin kaudella tasuritehtailuaan. Tästä ensimmäinen...

Tästä starttasi Freezen lätkät tälle kaudelle! :thumbup:

Link to post
Share on other sites

HPK - Ilves 1 1,70 Veikkaus***

HPK - Ilves(+1) 1 2,25 Veikkaus**

-Ilves ei ole saanut hääviä joukkuetta kasaan ja sillä on todella vaikea välttää putoamiskarsinnat.

-HPK menetti nipun kovia nimiä mutta joukkue silti kova.

-Kummallakaan ei ole kovia loukkaantumisia tässä vaiheessa kautta.

-HPK:lla myös kotietu.

-HPK vie 6-1

Leki - TuTo 2 2,70 Veikkaus***

-TuTolla kova nippu joka kamppailee mitaleista.

-Lekin joukkue pieni?

-TuTolla nippu hyviä maalintekiöitä mm. Keinänen, jotka ratkaisevat vaikka yksin pelejä.

-TuTolle voitto olisi tärkeä, että saisi avauspisteet nopeasti.

-TuTo vie 1-3

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jalkapallo Englanti League one Klo 21.45   Oxford utd  - Reading   Valinta:  Oxford Utd Kerroin:   2,75 ( Veikkaus)   Oxford aloittanut hyvin kotonaan kauden, kun kuuteen peliin kolme voittoa ja tasapeliä.  Reading ollut myös hyvä, mutta lähdetään koittamaan vahvaa kotijoukkuetta.  Tilastollisesti Oxford ei oo keskinäisiä pystynyt voittamaan viime vuosina, niin nyt jos koskaan olisi hyvä aika.  Rohkea kotivoitto hakuun.    Kunhan Oxford voittaa, niin tämä kohde osuu. 
    • Jalkapallo Konferenssiliiga Klo 19.45   KuPS  -  Kaa Gent    Valinta:  X ( Tasapeli) Kerroin:  4.05 ( Veikkaus)   KuPS ollut vaikeaa viime aikoina sekä Veikkausliigan mestaruus karkasi omista  käsistä aika kauas, jolloin tänään voi vain laittaa kaiken likoon.   Enää ei ole mikään lämmin, joten toivottavasti Gent myös on kohmeessa, niinkuin viime aikoina on ollutkin.  Vieraissa Gent on ollut vaikeuksissa ja tänään on se sauma saada pisteitä näistä otteluista.  Suomalaisyleisön siivittämänä kotijoukkue kairaa pistetilin auki.  KuPS voi jopa voittaakin, mutta viime aikoina voittamisen kulttuuri on tipotiessään, joten otetaan rohkea tasapeli testiin.    1-1 tai 2-2 voisi olla aika hyvät tulosvetoon.    Kunhan ottelu päättyy tasan, niin tämä kohde menee oikein. 
    • Jalkapallo Mestareiden liiga Klo 22.00   Dortmund  -  Betis   Valinta:  X ( Tasapeli) Kerroin:  4.25 ( Paf)   Kaksi suht hyvää joukkuetta kohtaa toisensa sekä molemmilla on voittoja sekä tasureita alla.  Kierroksen yksi tasaisempia otteluita, jolloin tasapeli ei ole mikään mahdottomuus. Betis mestareiden liigassa kolme voittoa, mutta saksa on vaikea paikka pelata, jolloin tuo putki katkennee tänään, mutta pisteputki jatkuu.  Kunhan Ottelu päättyy tasan, niin tämä kohde osuu. 
    • Koripallo Euroliiga klo 21:15 Panathinaikos - Barcelona Pelivalinta: Barcelona ML Kerroin: 4,30 Novibet Panathinaikos on aloittanut Euroliigan hyvin ja onkin 9 kierroksen jälkeen sarjataulukon kärjessä. Panathinaikos on kotona erityisen hyvä joukkue, tältä kaudelta kotitilasto 6-1, joten helppo peli ei tule vierasjoukkueelle. Barcelona on aloittanut Euroliigan myös ihan hyvin ja joukkueen materiaali riittää taisteluun kärkipään joukkueita vastaan. Vierasotteluissa Barcelona ei aina ole ollut terävimmillään, mutta yllätysvalmis joukkue kuitenkin on.  Näin suuri suosikki Panathinaikos ei mielestäni ole mitä kertoimet antaa ymmärtää.
    • Koripallo Euroliiga klo 22:00 Real Madrid - Crvena Zvezda Pelivalinta: Crvena Zvezda ML Kerroin: 3,05 Novibet Crvena Zvezda on aloittanut Euroliigan vahvasti. Otteet olleet kokonaisuutena hyviä ja selviä voittoja on tullut useampia. Real aloittanut kauden myös hyvin, loukkaantumisia on ainakin Panathinaikosta vastaan, tarkemmat poissaolotiedot tätä ottelua varten selviävät vasta lähempänä. Joka tapauksessa mielestäni Crvenalle tarjottu 3,05 kerroin on liian korkea.
×
×
  • Create New...