Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

FC Barcelona - Manchester United 2 4,00 Betfair

FC Barcelona - Manchester United; Voittaja ManU 2,80 Betfair

Mestarien Liigan kausi 10-11 huipentuu Lontoossa Wembleyllä pelattavaan loppuotteluun, jossa vastakkain Euroopan mahtijoukkueet ManU ja Barca. Joukkueet kohtasivat viimeksi pari vuotta sitten Mestarien Liigan finaalissa, jossa Barca oli parempi maalein 2-0.

Molemmat ovat selvittäneet tiensä finaaliin todella suvereenilla tavalla.

Man United:

"Punaiset paholaiset" ovat pelanneet tällä kaudella todella hienoa futista. Valioliigan mestaruus varmistui hetki sitten, ja Mestarien Liigankaan voitto ei ole kaukana. ManU on pelannut tällä kaudella UCL:ää yhteensä 12 ottelua, voittaen niistä peräti yhdeksän, ja loput kolme ovat tasureita, kaikki vierasotteluista. Joukkueen valmentaja Alex Ferguson on saanut joukkueen hitsautumaan loistavasti yhteen, ja pelityyli on tuottanut todellakin tulosta. Puolustus on pysynyt hyvin kasassa, ja hyökkäyspäässä vaarallisia ovat olleet Hernandez ja Rooney, myös bulgarialainen maalitykki Berbatov on saanut hanat auki, mutta viime otteluissa ruuti on ollut kuivaa.

FC Barcelona:

Espanjalaisjätti Barca on pelannut kauden upeasti; La Ligan mestaruus, joten UCL-voitto olisi hyvä lisä tuohon. Joukkue on pelannut pelillisesti hieman ManUa heikommin, sekä tuloksellisesti. Alla on kahdeksan voittoa, kolme tasapeliä ja yksi tappio, jonka se kärsi Arsenalille 2-1. Barca haluaa uusia parin vuoden takaisen UCL-mestaruutensa, mutta helpolla se ei tule. Miltei jokaisessa Barcan pelissä on tullut vastustajalle punainen kortti, onko sattumaa? Joka tapauksessa tuo filmaus on ollut ihan järjetöntä, ja uskon heidän jatkavan tässä ottelussa samaa rataa, varsinkin kun panokset ovat suuret, ja tasainen matsi, joka voi ratketa vapaapotkuihin ja rankkareihin, ei voi tietää. Joka tapauksessa Barcan keskikenttäpeli on silmiä hivelevää, ja uskon heidän pitävän palloa enemmän, mutta tuleeko tulosta?

Finaaliottelusta tulee varmasti jännittävä ja upea futismatsi. Materiaalit ovat erittäinkin tasaiset, enkä käsitä Manun neljän kerrointa, sillä peli pelataan Wembleyllä, vaikka Barca-fanejakin on toki tulossa. ManU:n pelaajat ovat omaksuneet Fergusonin pelityylin todella hyvin, mikä tietää vaikeuksia Barcalle. Toki Barcakin on ollut kova, mutta on ollut ns. vierasmatseissa vaikeuksissa, ja varsinkaa viimeistely ei ole ollut niin hyvällä tasolla, mitä sen kuuluisi olla. Tasaväkinen matsi, joka ratkeaa yhdellä maalilla, tällä kertaa ManU:lle! Selvä ylikerroin, joka kannattaa hyödyntää ennen kuin on liian myöhäistä!

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Joensuu - Nurmo 1 1,75 @NORDICBET

Lauantain ainoa superpesismatsi.

Liigan pohjajoukkueet, Joensuu ja Nurmo kohtaavat. Molemmat ennakoitiin ennen kauden alkua pohjamutiin, mutta Nurmo on joukkueista hieman heikompi. Joensuu sai viime pelissä ulkopelinsä kuntoon, nyt olisi sisäpelissä petraamisen varaa, sillä juoksuja tehtiin liian vähän viimeksi. Joensuu on parantanut viime aikoina otteitaan, joten Nurmo on vaikean paikan edessä, sisäpeli oli heikkoa, eikä ulkopelikään toiminut. Nyt Joensuulla on mahdollisuus saada juoksuja aikaan, sillä Nurmon ulkopeli on liigan heikointa(69 päästettyä juoksua vastustajalle). Kotietu on tässä ottelussa suuri, enkä usko Nurmon voittavan jaksoakaan, vaikka pysyykin ottelussa suhtkoht hyvin mukana.

Joensuu voittaa ottelun 1-0(2-2,3-1). :thumbup:

Link to post
Share on other sites

Joensuu- Nurmo 1, 1.75 Nordcibet

Joensuu- Nurmo yli 11.5, 1.75 Nordicbet

- Joensuu pelasi synkän alkukauden, kun se hävisi jokaisen ottelunsa. Sunnuntaina kurssiin tuli kuitenkin muutosta, kun kotona kaatui Hyvinkää 1-0. Maila sai pisteen mukaansa myös Jyväskylästä, jossa Kiri oli parempi vasta kotiutuskisan jälkeen. Toivoa paremmasta siis on ja nyt olisi hyvä sauma jatkaa hyvää virettä.

- Nurmo pelannut odotetun heikosti, vaikka välillä otteet ovatkin olleet kohtalaisia. Fakta on vain se, että joukkueen materiaali on sarjan heikoin. Torstaina kotipelissä Raahea vastaan Nurmo iski avausvuorossa 3 juoksua, mutta ei se jälkeen saanut ainuttakaan tikkiä. Nuosta kolmesta juoksusta piikkiinsä saa ottaa myös Raahen ulkopeli.

- Joensuulla on potentiaalia nousta TOP-8 ja uskon, että niin myös tapahtuu, mikäli peli vain loksahtaa kohdalleen. Pari edellistä peliä voisi luvata, että Joensuussa nähdään tänään selkeästi alkukautta pirteämpi ryhmä.

- Eiköhän JoMa jätä pisteet susirajalle selkeällä 2-0 voitolla :thumbup:

- Myös overista tarjoillaan hyvää kerrointa suhteessa rajaan. :thumbup:

Link to post
Share on other sites

Meksiko - Ecuador 1 1,90 @NORDICBET

Ystävyysmatsi, joka pelataan Yhdysvaltojen Seattlessa.

Perustasoltaan Meksiko on luokkaa vahvempi, ja on esiintynyt hienosti viime vuosien MM-kisoissa. Ecuador jää selvästi Etelä-Amerikan viiden parhaimman maan varjoon.

Meksiko pääsee otteluun lähes parhaallaan. Sivussa on vain ManUn Javier Hernandez. Myös nuori Giovanni Dos Santos pelaa tämänpäiväisessä matsissa.

Ecuador lähtee otteluun ilman supertähteään Antonio Valenciaa. Hän pelaa myös UCL-finaalissa. Ecuador voitti joukkueiden edellisen kohtaamisen 1-2, sitä ennen päädyttiin 0-0 tasatulokseen. Meksiko on kuitenkin materiaalinsa puolesta suosikki tähän otteluun, enkä usko Ecuadorin haastavan tässä tarpeeksi, sillä heillä loukkaantumishuolia, senpä takia tämä kerroin kelpaa lapulle! Tulosveikkaus 2-1 Meksikolle. :thumbup:

Link to post
Share on other sites

JäPS - TPV X 4,00 Veikkaus

- Lähdetääs vihjaamaan vähän harvemmin vinkkaamaa merkkiä,eli X:ää.Loistavasti kautensa aloittanut Järvenpään Palloseura isännöi tänään Ykkösestä pudonnutta TPV:tä.JäPS on aloittanut kautensa 3 voitolla,kahdella tasapelillä eikä se ole kärsinyt ainuttakaan tappiota.Jos jotain tähän liittyen pitää selitellä,niin uskoisin että kärkipään joukkueet eivät ole ottaneet vastusta tosissaan.Toki JäPS on pelannut hyvin,sitä ei voi kieltää.TPV:llä ei ole kuitenkaan varaa aliarvioida vastustaan yhtään,sillä pisteitä on tultava ja JäPS:in tuloksista on joukkue nähnyt kuinka vaarallinen joukkue todellisuudessa on.TPV puolestaan on aloittanut kautensa saldolla 1-1-3.Ykkösestä pudonneelle se on aivan liian vähän,ja pisteitä on alettava ottaa vaikka kovin pitkällä kausi ei vielä olekaan,mikäli kärkipäähän seura aikoo yltää.TPV on päästänyt 5 edellisessä ottelussa peräti 12 maalia,toiseksi eniten parin muun seuran kanssa.Tästä päätellen TPV lähtee varmasti otteluun tiiviillä puolustuksella ja kaikki tilanteet pelataan varman päälle.Järvenpään Keskuskentän olosuhteet kannattaa myös ottaa huomioon vetoja rusteillessa.Koko viikko on ollut sateinen ja se myös näkyy kentän kunnossa.Kenttä on nimittäin aivan märkä,eikä kovin hienoja kikkoja varmasti ketään yritä.Myös tänään sataa jonkin verran.Tämä vaikuttaa ilman muuta siihen,että kuinka vähämaalinen ottelusta tulee.Materiaaliltaan on TPV vahvempi,mutta heikot esitykset ja JäPS:in hyvät pelit sekä kotietu tasoittaa puntteja.Ei olisi ihme vaikka peli päättyisi jopa 0-0.

Loukkaantumisista sen verran,että TPV:ltä puuttuu Sampsa Isoaho,Jarkko Vesapuisto sekä Jussi Rasva,ketään ei kovin tärkeä.JäPS:iltä puuttuu todella tärkeä,ehkä B-lohkon parhaasta hyökkäysduosta (Autio-Myllniemi) Myllyniemi.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Barcelona - Manchester U, tasan 2 maalia, Veikkaus 3,35

Mestareiden liigan finaali Lontoon Wembleylla. Arvioisin että ottelun varsinainen peliaika

päättyy tyypillisiin 1-1, 2-0 tai 0-2 lukemiin kerran 3:sta, joten Veikkauksen tapahtumasta tarjoama

3,35 kerroin yltää pelikelpoiseksi.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Houston Dynamo - FC Dallas 2 3,32 Pinnacle

- Itselle melko tuntematon sarja,vähän seuraillu mutta niin hyvä kohde että pakko vihjata.Kyseessä siis Texasin derby,joten Houstonin kotiedulla ei niin suurta merkitystä,vaikka onhan kotietu aina kotietu.FCD on sarjataulukossa sijalla 2,Houston 9.Houstonin saldo viidestä edellisestä ottelusta on 0-2-3,FCD:lla 3-2-0.Materiaaliltaan on Dallas parempi,Dallas on paljon paremmassa vireessä,Houstonin kotiedun merkitys pienenee ottelun ollessa Texasin derby..Näen FC Dallasilla paljon paremmat mahdollisuudet voittoon,kuin mitä kerroin antaa ymmärtää.Dallas ottaa Houstonista 1-3 voiton

Loukkaantumiset

Houston Dynamo : Calen Carr , Brian Ching , Danny Crutz , Cam Weaver

FC Dallas: Edson Edward , David Ferreira , Bryan Leyva , Jair Benitez , Maykel Kalindo , Milton Rodriguez

Kummallakaan ei ole hirveän pahoja poissaoloja,FCD:n loukkaantuneista puolet ovat pitkäaikaispotilaita

Link to post
Share on other sites

Lyhyin perusteluin Mestareiden Liiga-finaalia, myöhemmin mahdollisesti lisää..

Barcelona - Manchester United Kumpi voittaa? 2 2,60 Unibet

- Valtavan suuret panokset, virheitä kumpikaan ei todellakaan halua tehdä

- Barcelona lähtee otteluun suosikkina, mutta ManUn valmentaja Sir Alex Ferguson vakuuttaa, että Lionel Messille löytyy pysäyttäjä, ja muutenkin ManUn keskuspuolustus on aivan huikea

- Barcelonan otteet ovat heikentyneet viime kausista, pallo ei liiku enää samalla tavalla

- Eric Abidal pelaa hyvin todennäköisesti Barcelonan puolustuksessa, miten hän pärjää laidallaan?

- ManUlle on ehdottomasti apua siitä, että pelataan Englannissa

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Javier Hernandez to score: 3,90 @UNIBET

Jännittävä UCL-finaali Barcan ja ManUn välillä. Ottelussa Barca pitää palloa hieman enemmän hallussaan, kokoonpanoja katsellessa ManU satsannut vahvaan puolustuspelaamiseen. ManU tulee iskemään nopeasti vastahyökkäyksistä, mikä voi tuottaakin tulosta. Tämän kauden Valioliigassa ja Mestarien Liigassa Rooneyn ja Hernandezin yhteispeli on toiminut erinomaisesti; Hernandez on lyönyt itsensä läpi tällä kaudella, ja Fergusonilta jälleen kerran upea löytö, niin kuin Ronaldokin aikoinaan. Tasainen ottelu, josta vaikea voittajaa lähteä hakemaan. Kun peli pelataan Wembleyllä, niin on vaikea kuvitella, että ManU jäisi maaleitta, vaan tekee sen 1-2 tässä ottelussa, niin kuin Barcakin. Latautuminen pitää olla hyvä tähän matsiin, js uskon ManUn olevan hereillä alusta asti, varsinkin viime UCL-pelit ovat olleet joukkueelta hyviä.

Muut pelivalinnat:

Barca-ManU X 3,55 Betfair

Link to post
Share on other sites

Barcelona vs Manchester Utd yli 2.5 maalia 2.40 Betfair

Barcelona vs Manchester Utd yli 3.5 maalia 4.60 Betfair

-Eipä parempaa jalkapalloa voisi enää toivoa! Taitomäärä kentällä aivan huikea.

-Ristiriitaiset tunnelmat kumpaa tässä lähtee kannattamaan, molemmat joukkueet liigoissaan kannatuksessa. Ehkä se hiukan Englantilaiset puolelle kääntyy...

-Manu ei aio peruuttelemaan lähteä. Kuulemma Messiä ei lähdetä erikoisvartioimaan, vaan Manu luottaa tykkivoimansa riittävän voittoon.

-Näillä lähtökohdilla voisi luvassa olla viihtyisä kamppailu, jollaista harvoin näin kovapanoksisissa otteluissa nähdään.

-Hyvin kelpaavia kertoimia tarjoillaan.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • MM-kisat (MPO) / Frisbeegolf Ezra Azerhold - Gavin Babcock Final Round H2H Ezra Azerhold  @ 2.00  Coolbet Alkaa 18:30 Jaetulla sijalla 48. tuloksessa -6 tällä hetkellä olevan Azerholdin eilinen kierros Tobogganin radalla päättyi tulokseen -8. Lähes kehonrakentajan fysiikan omaavalta Azerholdilta heittokättä löytyy ja puttikin kulkee kuhan mies saa pidettyä päänsä kylmänä. Azerholdin heikkous onkin ajoittainen turhautuminen ja mentaalipuolen kasassa pitäminen. Jaetulta sijalta 51. finaalikierrokselle tuloksessa -5 lähtevä Babcock heitti eilen tuloksen -4. En näkisi näiden miesten välillä merkittäviä eroja ja tasabookkina tähän ennemminkin pitäisi lähteä joten napaataan Azerhold lapulle kakkosen kertoimella.
    • MM-kisat (FPO) / Frisbeegolf Holyn Handley - Julia Fors Final Round H2H Julia Fors  @ 2.20  Coolbet Alkaa 16:00 Kokenut jenkkiheittäjä Holyn Handley on tällä hetkellä kisan kuudentena tuloksella -13 ja vasta 14-vuotias Ruotsia edustava Julia Fors sijalla 5. (-14). Handley heitti eilen Tobogganin radalla missä myös tämä finaalikierros pelataan tuloksen -5 Forsin kierroksen päätyttyä tulokseen -7. Handleylta on ajoittain turnauksen aikana nähty lievää turhautumista kärjen karatessa omille teilleen. Nainen lähtee tänään varmasti heittämään riskillä toivoen sulamisia kärkikolmikossa. Fors on heittänyt kelpo kisat ja voi olla todella tyytyväinen suoritukseensa kokeneempien konkareiden keskellä näyttäen että kantti kestää tiukemissakin karkeloissa. Fors tulee heittämään tänään tasaisen hyvän kierroksen Handleyn painaessa All In -mentaliteetilla mikä kasvattaa OB-virheiden riskiä.
    • BLAST Open Porto PK: G2 - Natus Vincere | G2 | 2.06 (Pinnacle)   PK: Aurora - M80 | M80 +1.5 | 1.75 (Coolbet)   PK: Inner Circle - FUT | FUT -1.5 | 2.50 (bet365)   PK: Vitality - Legacy | Rounds Handicap - Legacy +7.5 | 1.83 (bet365)
    • Jalkapallo Valioliiga klo 16.00 Chelsea - Brighton BB-veto: BTTS: Yes Maalien määrä: yli 2.5 Chelsea kulmapotkut yli 4.5 Brighton kulmapotkut yli 2.5 3.5 (Epicbet) Brighton on voittanut 4 viimeisintä keskinäistä ottelua. 7 viimeisintä keskinäistä ottelua on mennyt yli 2.5 maalin. Voipi jopa sanoa, että molemmat hyökkää, molemmat vuotaa. Innokkaan hyökkäyspelin johdosta molemmille tulee myös kulmia, ja jos toisella jaksolla on tilanne, että Brighton johtaa, niin kulmia tulee enempi Chelsealle heidän yrittäessään kaventaa peliä.Jopa molemmat voivat saada yli 4.5 kulmaa, mutta näihin lukuihin päädyin kun vihjeen tein.
    • Jalkapallo:Belgia Challenger Pro League klo.17:00 Virton - Francs Borains Tekee maalin 1.pa Virton @2.09 Marathonbet Kotijoukkueen osuma 1.puoliajalla kokeiluun. Virton on nousijajoukkue ja se on saanut lentävän lähdön tähän sarjaan.Virton on voittanut molemmat ottelunsa päästämättä maaliakaan ja se oikeuttaa Virtonin sarjan 1.paikallle. Virton on siis tehnyt 4 maalia ja pitänyt oman maalinsa koskemattomana.Francs Borains on kerran voittanut sekä hävinnyt.Se on tehnyt 2 maalia ja päästänyt 2 omiin.Francs Borains ei ollut viimekaudella tämänsarjan kärkikahinoissa vaan sijoittui hieman taulukon keskivaiheen alapuolelle.Francs Borains oli viimekaudella sarjan heikoimpia vieraissa.Nyt sillä on jo 1 vierasvoitto plakkarissa. Nousija Virtonilla on ollut niin hyvä alku tähänsarjaan,että se saattaa jatkua vielä tässäkin kohtaamisessa tai tiedä mitenkä pitkään,kunhan eivät ala leijumaan. Hurmoksessa kotikentällä niin voi olla,ettei sitä Virtonin maalia tartte täyttä 45.min odottaa.  
×
×
  • Create New...