Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Chile - Meksiko 1 1,75 Unibet

Chile(-1) 2,87 Nordicbet

Kovassa C-lohkossa pisteistä taistelevat Chile ja Meksiko.

Normaalisti joukkueet olisivat tasavahvat, ja materiaaliltaan turnauksessa sijoilla 3-6. Chile pääsee parhaallaan, Meksiko lähtee turnaukseen alle 23-vuotiaiden maajoukkueella, joten Chile voidaan laskea suosikin asemaan. Meksikon nuorisojoukkueesta kertoo se, että se hävisi Venezuelalle 3-0, nyt vastassa luokkaa kovempi Chile.

Chilellä on ollut tuo joukkue kasassa pitkään, joten pelin pitäisi toimia. Edellisessä harkkapelissä se ei jättänyt mitään arvailujen varaa, kun Viro kaatui puhtaasti 4-0. Sanchez, Suazo ja Beausejour ovat huippuvaarallisia hyökkäyspäässä, ja Meksikon nuorisojoukkue on näyttänyt, että sen heikkous piilee puolustuspelaamisessa. Arturo Vidal johtaa topparina, ja tuo Chilen ryhmään kokemusta.

Chile pelaa erittäin hyökkäävää peliä, ja se pelaa hyökkäyssuuntaan laajalla rintamalla. Tilanteita luulisi siis syntyvän, ja mikäli nopea avausmaali tulee, voi tulla rumatkin lukemat.

Chile aloittaa lohkopelit 4-1 voitolla Meksikosta.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Lentopallon Eurooppaliigan voittaja: Espanja 4,00 Unibet

Pääseekö Espanja kolmen parhaan joukkoon? Kyllä 1,40 Unibet

Eurooppaliigan lopputurnaus pelataan Slovakian Kosicessa 16-17.päivä heinäkuuta.

Lopputurnauksen suosikkeja ovat Slovakia, Espanja ja Slovenia. Romania on nelikon heikoin.

Slovakia on esittänyt aika lailla aneemista peliä karsinnoissa; mm. shokkitappio Itävallalle, ja lohkon toinen tila Romanian takana. Kotietua on tässä painotettu liikaa, ja se saattaa tuottaa myös vähän paineitakin.

Slovenia on ollut vakuuttava karsintapeleissään. Se on varmistanut lohkon ykköspaikan jo varhaisessa vaiheessa. Tosin lohko ei mitenkään haastava ollutkaan, sillä siellä pelasi Belgia, Iso-Britannia ja Kroatia. Slovenia on mielestäni turnauksen toiseksi suurin suosikki Slovakian edellä.

Hollannin jumittuessa kivikovan B-lohkon kakkoseksi, marssi lohkoykkönen Espanja kisoihin, joihin se lähtee mielestäni pienen suosikin asemassa. Karsintapelit sujuivat punapaidoilta lähes täydellisesti, sillä se kärsi ainoastaan muutaman tappion.

Espanja on nelikosta niittänyt mainetta selvästi eniten viime kisoissa; Espanjan saldo kolmena edellisvuonna Eurooppaliigasta on yksi kulta ja kaksi hopeaa!

Kovavireisin, laadukkain, ja mainetta eniten niittäneellä Espanjalla on eniten kokemusta ns. kovista peleistä. Otetaan tämä kerroin talteen! :clap:

Link to post
Share on other sites

Superpesis: VEIKKAUS

Vimpeli - Raahe

Kumpi lyö enemmän juoksuja J Mäkelä - Yhtä monta - P Mäkelä

1.45 - 4.70 - 4.30

Vimpelin kärki ottelussa kohtaavat ViVe ja Pattu. Vaikka Vimpeli pelaakin kotona ja Janne Mäkelä (2+48) on tehnyt paljon tänä vuonna juoksuja mutta silti piilee aina mahdollisuus, että vieraiden Pertti Mäkelä (0+16) iskisi pari kotiutusta. Haetaan riskillä Pertille enemmän juoksuja.

Vimpeli - Raahe yli 13.5 juoksua 2/1.65

Juoksuja tullaan ainakin lyömään saarikentällä jos sää antaa sille mahdollisuuden

Vimpeli - Raahe 1/1.55

Vimpeli voitti vieraissa kauden aikaisemman kohtaamisen 0-2 ja kotipelissäkin Raahen voittaminen on todennäköistä ilman superia tai kotaria..

Link to post
Share on other sites

Uusi-Seelanti N - Meksiko N 1 3,35 Veikkaus

Jalkapallon naisten MM-turnauksessa ollaan edetty siihen vaiheeseen, että ollaan ratkaisemassa lohkoista jatkoonmenijöitä. B-lohkossa tilanne on sellainen, että Japani on ainoana joukkueena varmistanut jatkopaikkansa. Toisesta jatkopaikasta käydään kovaa kilpailua Englannin, sekä Meksikon välillä. Tilanne on siinä mielessä Meksikolle todella vaikea, sillä toisena oleva Englanti kohtaa samaan aikaan pelattavassa päätösottelussaan Japanin. Ottelusta saattaa hyvinkin tulla sellainen, että tarkoituksella odotetellaan päätösvihellystä, ja sitä, että Englanti saisi sen tarvittavan pisteen. Meksikon olisi, tottakai, oman ottelunsa voitettava Uutta-Seelantia vastaan, mutta oikeastaan se ei enää riitä. Mikäli Meksiko voittaa, ja Englanti häviää, ratkaistaan jatkoonmenijä maalierolla. Meksikon maaliero on suomeksi sanottuna surkea. Meksikon olisi tehtävä maaleja todella monta kappaletta. Täysi mahdottomuus. Anteeksi vaan. Uusi-Seelanti on pelannut ihan hyvät kisat. Uusi-Seelanti ei ole vielä saalistanut yhtään pistettä, mutta molemmissa otteluissa ollut hyvin mukana. Ensimmäisen ottelunsa Japania vastaan "mustavalkoiset" hävisi todella niukasti vain maalilla, toisessa ottelussa Englantia vastaan Uusi-Seelanti sortui lopussa täysin. Englanti tuli aivan ottelun lopussa tasoihin..ja tottakai myös ohi. Uuden-Seelannin maalit ovat viimeistelleet Sarah Gregorius, sekä Amber Hearn. Puolestaan Meksiko aloitti kisaurakkansa tasapelillä Englantia vastaan. Ilman muuta kyseinen ottelu oli molemmille joukkueille se ns. pääottelu. Toisessa ottelussa Meksiko jäi pahasti jyrän alle ; Japani murskasi Meksikon peräti 4-0 lukemin. Meksiko on viimeistellyt kisoissa onnettoman yhden maalin ; avausottelussa Monica Ocampo osui maalitolppien väliin. Uudella-Seelannilla riittää motivaatiota. Se on selvä juttu. Uuden-Seelannin joukkue tiesi ennen turnausta, että alkulohkosta ei millään selvitä jatkoon. Kuitenkin pelit ovat olleet "mustavalkoisten" osalta positiivinen yllätys. Meksikolla olisi vielä käytännössä aivan pienet mahdollisuudet jatkopaikkaan, mutta 99,99% varmuudella Meksikon pelaajat tietävät tarkalleen mikä on tilanne - ja sitä kautta

motivaatio ei voi olla hyvä. Uudella-Seelannilla riittää varmasti halua voittaa turnauksessa yksikin ottelu. Se olisi maalle hieno saavutus.

E: UPEA NOUSU KAHDEN MAALIN TAKAA TASOIHIN !! :D

Link to post
Share on other sites

Ryan Harrison - Arnaud Clement 2 2,89 Pinnacle Sports

ATP-tason tennisturnausta ; toisen kierroksen ottelussa, Yhdysvaltojen Newportissa, Ryan Harrison saa vastaansa Arnaud Clementin. Kyseessä on yhdysvaltalaisen, sekä ranskalaisen välinen kohtaaminen. Ryan Harrison on vasta 19 vuotias, kun taas Arnaud Clement on toistakymmentä vuotta vastustajaansa vanhempi. Kyseessä on siis nuoruus vs kokemus. Ryan Harrison on ATP-listalla 101:s, Arnaud Clement on joitain kymmeniä sijoja heikompi. Tarkemmin sanottuna jälkimmäisenä mainittu ranskalaispelaaja on 169:s. Pelaajat eivät ole kohdanneet aiemmin. Kyseessä on Harrisonille periaatteessa kotiturnaus, onhan sentään nuori tuleva tennistähti kotoisin Shreveoportista, Louisianasta. Oikeastaan molemmat pelaajat väläyttelevät osaamistaan aina silloin tällöin, mutta sellaista tasaisen varmaa suoritusta ei tule sitten millään. Esimerkiksi Ryan Harrison joutui urakoimaan monta ottelua ennen selviytymistä Wimbledoniin ; tippui siellä toisessa ottelussa. Arnaud Clement hävisi avauskierroksella todella tiukan ottelun puolalaista, Lukasz Kubotia vastaan. Ottelun olisi voinut hyvinkin viedä myös Clement, mutta Kubot oli lopulta niukasti parempi. Ennen Wimbledonia pelatussa Roland Garrosin, kauden toisessa Grand Slamissa Harrison tippui heti avauskierroksella ; Clement selviytyi Pariisin massalla toiselle kierrokselle. Ryan Harrison on laitettu ottelussa kohtalaisen suuren suosikin asemaan. Arnaud Clementillä jalka ei kulje niin, kuin todella paljon nuorella Harrisonnilla, mutta toisaalta tiukoissa paikoissa toivottavasti Clementin kokemus nousisi esiin. Pakkohan tälläinen kohde on nostaa esille.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Alkaa pian, n.12.00!

Mona Barthel - Vera Dushevina 2 2,08 Expekt

WTA-tason tennistä ; Mona Barthel ja Vera Dushevina aloittavat oman urakkansa Båstadin massakenttä -turnauksessa, Ruotsissa. Kysessä on, siis, molempien pelaajien ensimmäinen ottelu. Mona Barthel on WTA-listalla kuitenkin vasta 114:s, kun taas venäläinen, Vera Dushevina on hienosti 51:s. Mona Barthel on syntynyt 90 -luvulla, joten kokemusta saksalaispelaajalla on vähän. Barthelin tilanteesta kertoo hyvin se, että ensimmäisen kerran saksalaispelaaja pelasi Grand Slam -turnauksessa Ranskan Avoimissa, tänä vuonna. Vera Dushevina on vastustajaansa jokusen vuoden vanhempi, ja näin myös kokemusta on paljon enemmän. Saksalaispelaaja on voittanut uransa aikana kolme turnausta, mutta kaikki ovat olleet vain ITF -turnauksia. Mona Barthel on kuitenkin vielä niin nuori, että kyllähän saksalaispelaajalla on niin monta hyvää uutta edessään, mikäli vain ei tule loukkaantumisia. Puolestaan Vera Dushevinalla on kokemusta yhdestä kaksinpeli,-sekä yhdestä nelinpeli mestaruudesta. Kaksinpeli -mestaruus tuli jokunen vuosi sitten Eastbournessa, Lontoossa. Oikeastaan en ymmärrä, miksi Dushevina on ottelussa altavastaaja. Kyllä itselle lähes kahden kerroin kelpaa lapulle erittäin hyvin! :thumbup:

Link to post
Share on other sites

Kitee - Sotkamo 2 1,40 Veikkaus

Superpesiksen tiistain ottelussa Kiteellä kohtaavat sarjan häntäpäähän juuttunut tämäniltainen kotijoukkue Kitee, sekä lähestulkoon ylivoimainen sarjakärki, ja mestarisuosikki Sotkamon Jymy. Vasta yhden ottelun tällä kaudella hävinnyt Sotkamo lähtee Kiteelle suurena ennakkosuosikkina, ja olisi todellinen jättiyllätys, jos pisteitä tänä iltana kotijoukkueelle jäisi. Pitemmittä puheitta, vierasvoitto.

Link to post
Share on other sites

Naisten mm-futiksesta poiminta:

Uusi-Seelanti - Meksiko yli 2.5, 1.90 Betfair

Uusi-Seelanti - Meksiko yli 3.5, 3.20 Betfair

- Kuten ylhäällä jo todettiin, Meksiko tarvitsee aikamoisen paukun venyäkseen lohkosta jatkoon, mutta varmasti vielä yritystä on.

- Uusi-Seelanti hävinnyt molemmat pelinsä, 1-2 lukemin molemmat. Potentiaalia kuitenkin olisi venyä nyt parempaan tulokseen. Sillä ei ole tässä enää mitään hävittävääkään, vaan porukka lähtee varmasti nauttimaan kisojen viimeisen pelin tunnelmasta.

- Meksikon on pakko hyökätä, koska teoriassahan joukkueella on saumat vielä jatkoon. Toki Meksikon leirissä tiedostetaan mitä toisessa pelissä samaan aikaan tapahtuu. Mikäli Meksiko saisi aikaisen avausmaalin, itseluottamus nousisi varmasti ja herättäisi toivonkipinän.

- Uskon että aika avointa peliä nähdään, kummallakaan ei suurta panosta enää ole ja molempien puolustus ollut heikohkoa kisojen ajan.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • UEFA Europpa-liiga karsinta klo 22:00 Larne - Iberia 1999 Pelivalinta: Iberia 1999 (1X2) Kerroin: 2,63 Pinnacle Iberian kertoimet nousseet sen verran korkeiksi, että kelpaa kokeilla. Iberia on materiaaliltaan Larnea laadukkaampi joukkue ja vierasottelusta huolimatta mielestäni suosikki. Iberia pelannut kelvollisesti eurokentillä. Larne hävisi selvin luvuin Crvena Zvezdalle ja voitti vain niukasti San Marinolaisen joukkueen avauskierroksella. Otteet eivät ole vakuuttaneet. Iberian lähtee mielestäni kertoimia selvempänä suosikkina matsiin.
    • 20:30 Levski - Kairat Almaty Levski on aloittanut Bulgarian liigakauden voitokkaasti ja sama meininki on ollut myös Mestareiden liigan karsinnoissa. Nyt se joutuu kuitenkin astetta kovempaan testiin kun paremmassa ottelurytmissä vastaan tulee viime kauden liigavaiheessa pelannut Kairat Almaty. Kairatilla on kyky kaivaa tästä vähämaalinen tasapeli / voitto, ja se tyytyykin varmasti 0-0 / 1-1 tulokseen koska sillä on valtava kotietu toisessa osassa. Kairat Almaty +1.0 asian handicap @1,71 @epicbet  
    • Mestarien liiga (karsinta) / Jalkapallo  Fenerbache - Sturm Graz Molemmat Tekevät Maalin: Kyllä @ 2.00 Epicbet Alkaa 21:00 Fenerbache tiputti karsinnan avauskierroksella Gornk Zabrzen voitettuaan ensin kotonaan luvuin 1-0 ja vierasmatsin päätyttyä maalein 1-1. Sturm Graz tiputti avauskierroksella skottiseura Heartsin yhteistuloksella 6-0 (4-0, 0-2). Hearts piti noissa matseissa selkeästi pallonhallinnan itsellään mutta Sturm Graz onnistui  rankaisemaan joukkuetta nopeilla vastahyökkäyksillä. Sama kuviota tullaan luultavasti tässkäkin Fenerbachen pitäessä palloa itsellään. Fenerbachelta löytyy hyökkäyspäästä runsaasti tulivoimaa mutta Sturm Grazkin onnistunee tekemään vähintään yhden maalin.
    • UEFA Champions League karsinta klo 21:00 Union SG - Bodo/Glimt Pelivalinta: Alle 2,5 maalia Kerroin: 2,37 Epicbet Molemmat joukkueet pelasivat viime kaudella Champions leaguen lohkovaiheessa. Bodo /Glimtin osalta saavutus oli todella hieno koko norjalaiselle jalkapallolle. Menestystä osataan odottaa varmasti myös tällä kaudella europeleistä. Union SG sijoittui viime kaudella Belgian liigan sijalle 2. ja menestystä on tullut muinakin vuosina, joten hyvästä joukkueesta on kyse. Bodo/Glimt on todella hyvä kotijoukkue, joten uskon heidän lähtevän puolustus edellä tähän vierasotteluun. Pieni tappiokaan ei tässä matsissa olisi katastrofi, mutta vähämaalinen tasapeli varmasti kelpaisi norjalaisille. VÄÄRIN
    • 19:00 SJK - HJK Kotijoukkueella on valtava lepoetu, kun taas HJK pelasi vasta viime viikolla Pohjois-Irlannissa ja kohta on taas europeli edessä. HJK ei myöskään aloita ”parhaalla” avauksella, ja esimerkiksi Toivo Mero ja Liam Möller ovat avarissa.  SJK +0,5 @1,87 @epicbet
×
×
  • Create New...