Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

JYP-Akatemia - Peliitat 2 2,15 Nordicbet

Peliitat esiintynyt alkukaudella pirteästi. Se on kohdannut jo kaikki sarjan suosikit (KooKoo, TuTo, Jukurit, Sport) ja nappasi näistä peleistä 5 pinnaa. Heikommat Peliitat on onnistunut kaatamaan ilman suurempia ongelmia. Peliittojen ase on ollut todella kurinalainen puolustuspeli. Vain 1,83 päästettyä/per peli. JYP-Akatemia aloittanut kauden yllättävän pirteästi. Sen ehdoton ase on ollut arvaamattomuus. Kun joukkueet eivät sen pelitavasti vielä paljon mitään tiedä, on sillä ollut etua alkukaudella. Kumpikin lähtee peliin ilman liigalainoja, jotka etenkin JYP-Akatemialle ovat olleet tärkeitä. JYP-Akatemia ei omaa kovinkaan kummoista materiaalia. Puolustus on ollut heikompaa kuin Peliitoilla, eikä hyökkäykselläkään tule helppa olemaan, vastassa kuitenkin yksi Mestiksen parhaiten puolustavista joukkueista. JYP-Akatemian nuori runko on näyttänyt pirteää peliä, mutta kun ne synkät hetket tulevat, ei joukkueella tule olemaan helppoa. Mitään maalitulitusta Peliitat eivät pysty järjestämään, mutta JYP-Akatemia tuskin ainakaan kahta enempää tekee, joten perussuoritus riittää voittoon.

Link to post
Share on other sites

Lentopallon Mestaruusliiga

Loimu - Korson Veto+2.5 erää 1/2.10 Nordic Bet

Loimu voitti maanantaina kauden avausottelussaan odotetusti sarja nousia Kokkolan Tiikerit lukemin 3-1. Loimu oli kaksi avauserää ajoittain täysin sillassa mutta peli alkoi toimimaan vasta kunnolla periaatteessa kolmannessa erässä jonka Raisiolaiset voittivat lukemin 25-17. Loimun keskihyökkäys toimi melkein koko ottelun todella vakuuttavasti ja varsinkin Jani Sippola - Henri Tuomi pelasivat todella komeita keskihyökkäyksiä. Hakkuri Duncan Budinger oli todella vahva koko ottelun ajan ja ilme oli positiivinen, todella kovia laitahyökkäyksiä häneltä nähtiin ja syöttö oli todella kova. Loimun toinen uusista yhdysvaltalaisista eli Garret Muagututian vastaanottoa ei paljon päässyt Tiikerit testaamaan, tietojen mukaan hän on todella varma ja hyvä vastaanottaja. Yleispelaajista Ossi Rumpunen pelasi Tiikereitä vastaan oikein mainiot 3. ja 4. erät.

Sarjanousia Korson Veto Vantaalta saapuu kauden toiseen otteluunsa. Avausottelussa KoVe hävisi Rovaniemellä TEAM Lakkapäälle selvin 3-0 lukemin. Ainoastaan toisessa erässä KoVe pääsi yli 20.n pisteen. Tuossa ottelussa Korsosta eniten pisteitä, kuinkas muuten joukkueen takuuvarma 33-vuotias hakkuri Jussi Niemelä, mutta hänkin teki vain 10 pistettä. Tuossa ottelussa KoVe oli todella heikko syöttö ruudussa, 12 syöttövirhettä ja vain yksi ässä. On totta kyllä, että vastassa oli Lakkapää ja hyvä vastaanotto mutta 12 syöttövirhettä otteluun on kuitenkin aivan liikaa jos ässiä tekee vain yhden. Korsollahan on täksi kaudeksi liigaan ihan kokenut nelikko mutta silti joukkueessa kahden pelaajan tontit täyttää nuoriso. Pääkaupunkiseudulta ei nyt muutenkaan tule mitään lentopallolahjakkuuksia ja sellainen on myös Korson juniori tuotanto. Potentiaalinen yllätysjoukkue täksi kaudeksi Petteri Laurilan johdolla.

- Loimu on saanut karistettua avauspelissään Tiikereitä vastaan ja keskiviikkona nähdään varmaan jo heti alusta alkaen todella vahva Loimu.

- Loimulla on varmaankin koko Liigan paras vastaanottokalusto ja huonona syöttö joukkueena nähty KoVe tulee olemaan koko ajan pahassa paikassa.

- Loimun hyökkäysrepertuaari on laaja, keskihyökkäys (Tuomi, Kutinlahti), laidasta Budinger tai Rumpunen.

- Loimun vaara pyörii asenteessa, jos asenne on 110% matsi hoituu 3-0, mutta jos vähän takki auki menolla mennään niin ottelusta voi tulla pidempikin.

Link to post
Share on other sites

Lentopallon Mestaruusliiga

Isku-Volley - Hurrikaani 2/2.20 Nordic Bet

Isku saa Pyynikille vieraakseen Hurrikaanin Loimaalta. Isku aloitti kautensa mallikkaasti helpolla 3-0 kotivoitolla Sun Volleysta. Isku valmentaja Jussi Heinon mukaan joukkue oli valmis kamppailuun eikä Isku saanut vieraistaan parasta mahdollista vastusta. Isku-Volley on povattu runkosarjassa sijoille 2-4 ja on tunnetusti todella kova kotijoukkue. Jose Luiz Martell tekee tuhoja laidassa hakkurina.

Hurrikaani voitti kauden avausottelussaan Pielaveden Sammon lukemin 3-1. Hurrikaanin avausottelu oli jota kuinkin todella pirteä esitys uudistuneelta kotijoukkueelta. Hurrikaanissa on käynyt taas tuuli pelaajien suhteen, heitä on lähtenyt ja uusia on tullut, ainakin minun mielestäni tällä kaudella Hurrikaanilla on niin kova sakki kasassa, että se ei kovin montaa peliä tule tällä kaudella häviämään. Uusia pelaajia ovat mm. Keskitorjuja Tuukka Anttila, YP Aivars Petrusevic, YP Jimmy Hernandes ja maajoukkue libero Jesse Mäntylä.

- Pyynikiltä ei Hurrikaani ole vielä kertaakaan lähtenyt voittajana pois mutta keskiviikkona se on lähellä. Todella tiukka peli tulossa josta ei varmasti tunnelmaa tai tunnetta puutu.

Link to post
Share on other sites

Lentopallon Mestaruusliiga

Sun Volley +1.5 erää - Team Lakkapää 2/2.00 Nordic Bet

Sun Volley avasi kautensa aika kaksijakoisesti, ensin tuli 3-0 turpaan pyynikillä Iskulta ja sitten taistelutappio lukemin 3-2 Valepan vieraana. Valmentaja Sami Kurttila oli tyytyväinen sunnuntain Valepa peliin mutta lauantain Isku-Volley pelissä joukkue ei selvästikään ollut valmiina. Joukkueessa on ennen tätä kautta käynyt aikamoinen puhuuri pelaajamarkkinoiden suhteen. Monivuotinen luottohakkuri Marko Aho lopetti uransa ja kolme viime kauden jenkki vahvistusta lähetettiin maailmalle. Joukkueessa pelaa vain yksi ulkolainen ja hän on Alan Soares Brasiliasta. Joukkueen luottopelaajiin lukeutuva YP Anssi Hakala on joukkueelleen kaikki kaikessa.

Team Lakkapää matkustaa käytännössä paikallispeliin Ouluun. Joukkue aloitti kauden varmalla kotivoitolla KoVe.sta. Joukkue on muuttunut vain hieman aikaisempiin vuosiin verrattuna. Tärkein muutos on ehkä Normunds Veinbergsin siirtyminen pelaajanpaikalta valmentajan tontille. Myöskin seuran viime kauden kova hakkuri Hermans Eglenskalns on lähtenyt pois Rovaniemeltä. Joukkue höyryää laajalla rintamalla ottelusta toiseen. Pikku lapsuksia saattaa käydä mutta aika suurella todennäköisyydellä joukkue löytyy runkosarjassa sijoilta 1-5.

- Sun Volley.n materiaali on huomattavasti kapeampi kuin Lakkapään ja siinä tulee sitten ehkä se suurin ero.

- Sun Volley.n eka kotipeli.

- Lakkapää jyskyttää otteluvoittoon mutta voittaako se 0-3 vai 1-3, se on eri juttu. Aivan mainio pelikohde muuten!!!

Link to post
Share on other sites

Muutama tennisvinkki..

Ivan Ljubicic - Florian Mayer 1 2,00 Pinnacle Sports

- Kroatian kokenut Ivan Ljubicic (ATP-ranking 22.) kohtaa Saksan Florian Mayerin (ATP-ranking 22.)

- Ivan Ljubicicin syöttö on koko ATP-kiertueen parhaimmistoa

- Kroatialainen selvisi edellisessä turnauksessaan, Ranskan Metzissä, aina loppuotteluun asti, ja pelasi hyvän ottelun, vaikka lopulta hävisikin sen 2-1 erin

- Florian Mayer on pelannut viime aikoina erittäin epätasaisesti, vaikka voittikin Bucarestin turnauksen ; tosin vastustajat olivat vähän mitä sattuu

- Ljubicic kaatoi Pekingin avauskierroksella Teimuraz Gabashvilin suoraan kahdessa erässä, sekä Mayer kaatoi myös kahdessa erässä Albert Ramosin

- Ljubicicia voidaan ehdottomasti pitää ainakin lievänä suosikkina!

Marion Bartoli - Andrea Petkovic 2 1,85 Nordicbet

- Ranskan Marion Bartoli (WTA-ranking 10.) on kuin "vahingossa" näin korkealla listassa, koska ajoittain ranskalainen on kentällä aivan pihalla

- Andrea Petkovicin viime aikojen tulokset ovat kaunista katsottavaa, todella vakuuttavaa jälkeä

- Bartolilla oli Pekingin ykköskierroksella suuria ongelmia Iveta Benesovaa vastaan, voitti lopulta tiukassa kolmieräisessä ottelussa

- Petkovic suoriutunut urakastaan tähän mennessä helposti, vaikka ei kuitenkaan mitään ylivoimaista menoa ole sentään ollut

- Henkilökohtaisesti sanottuna pidän todellakin Petkovicia ranskalaista parempana pelaajana

- Voidaan pitää yllätyksenä, jos Petkovic jo tässä vaiheessa tippuu!

Link to post
Share on other sites

Sport-KooKoo 1, 2.30 Unibet

- Viime kauden välieräpari ottaa tänään ensimmäisen kerran mittaa toisistaan Vaasassa. Sport on aloittanut kauden hyvin, vaikka toki parantamisen varaa vielä onkin. Viime pelissä LeKi kaatui Vaasassa selkein 7-0 lukemin. Joukkueen tehotrio Jussi Tapio (4+6), Aki Kangasmäki (4+2) ja Samuli Virkkunen (1+7)ovat miehittäneet sarjan pistepörssin kärkisijat. Tähän kun lisätään Mika Halavan 5+3 tehot, niin laajuutta on löytynyt.

- Sportin kokoonpanosta poissa loukkaantumisista kärsivät Toni Mäkinen, Pete Suonpää, Viktor Fagerhed, Anton Fogström ja Markus Piispanen. Loppu kauden kestävällä sopimuksella Vaasaan saapunut Lassi Kokkala lienee tänään jo mukana.

- KooKoo vienyt kaksi edellistä otteluaan, Vantaa kaatui 4-0 ja Jokipojat 3-4. Joukkueen hyökkäyskalusto onkin tänään aika pelottavan näköinen, sillä jokainen kenttäpelaaja on terveenä otteluun, lukuunottamatta puolustaja Tuomas Gardströmiä. KooKoon suurin epävarmuus onkin tänään maalivahtiosastolla, kun joukkueen ehdoton ykköskassari Mikko Rämö puuttuu pelistä. Maalilla aloittaakin vasta 19 vuotias Miro Hämynen, jolle ottelu Mestiksessä on ensimmäinen. Vaasa kun nyt ei ole mikään Mestiksen helpoin paikka muutenkaan pelata, niin ihan mielenkiintoista nähdä, miten Hämynen ottelusta selviää. Mies vaatii kyllä alkuun muutamia onnistumisia, sillä jos pari helppoa alkuun mies päästää, niin voi olla soronoo sen jälkeen kouvolalaisille. Luukkuvahtina Tomi Salminen, joka tuskin sekään riemunkiljahduksia aiheuttaa.

- KooKoo on harvemmin Vaasassa juhlinut, viime kaudellakin Sport voitti jokaisen keskinäisen Vaasassa ja bonuksena pudotti viime kauteen ykkössuosikkina lähteneen kouvolalaisryhmän välierissä, joten pienen henkisen niskalenkin on kotkapaidat tässä ottanut KooKoosta. KooKoon epävarma tilanne maalivahtiosastolla sekä merkittävä kotietu saavat ainakin meikäläisen pistämään kotijoukkuetta kupongille.

Link to post
Share on other sites

TUTO Hockey - K-Vantaa 1 1.55

Ottelussa kohtaavat kärkipäähän povattu TUTO ja sarjan heikkoimpiin lukeutuva Kiekko-Vantaa.

TUTO on aloittanut kauden kolmella voitolla ja 4 tappiolla. TUTO on sarjataulukossa kuudes ollen 11:sta pisteessä.

K-Vantaa on hävinnyt kaikki kauden seitsemän ensimmäistä otteluaan. KIVA on sarjataulossa viimeisenä ja on saavuttanut 2 pistettä.

TUTO solmi eilen kuukauden mittaisen sopimuksen hyvän maalivahdin Mikael Vuorion kansssa, joka on mitä todennäköisemmin maalissa jo tässä ottelussa.

Kiekko-Vantaalta palasi seuroihinsa Ruuttu, Paunio, Åsten sekä Norja joka on pelannut hiedosti ja piettänyt KIVAa peleissä hyvin mukana.

Myös kahden maalin voitoille voi saada mukavia kertoimia, itse pelasin kuitenki normi voiton. Pelionnea! :mrgreen:

Link to post
Share on other sites

LeKi-SapKo 2 Veikkaus kerroin 3.30

Lempäälän Kisan kahdenottelen tappioputki saa tänään jatkoa, kun Savonlinnan Pallokerho saapuu Masku Areenaan. LeKi on sarjataulukossa kolmantena, käväisi jopa sarjakärjessä ja SapKo on sijalla 11. SapKon maalivahti tilanne on kieltämättä kyseenalainen, kun maalivahdit ovat hakemassa vielä Mestis tuntumaa, mutta maalinteko tällä joukkueella on hanskassa. Pakkovoittoa hakevat joukkueet käyvät tiukan taistelun ilman merkittäviä poissaoloja. LeKi on hukannut alkukauden hyvän otteen, itseluottamus ei ole kovin kehuttava ja maalinteko edellisessä kahdessa ottelussa on tuottanut hirveää tuskaa maalierolla 0-10. Tappio tullut mm. Jokipojille, joka ei ole aloittanut kauttaan kovin lupaavasti. Tulosvetoon antaisin vinkit 3,4,5 3,4,5

Link to post
Share on other sites

Kataja-Vilpas +19 1.93 Pinnacle

Törkeen iso tasotus! Katajan ensimmäinen kotiottelu päättyi 12 pisteen voittoon suunnilleen vilppaan tasoisesta Lappeenrannasta. Kataja voitti Kouvot 14 pisteellä, Kouvot on tällä hetkellä suurin ehdokas sarjan heittopussiksi. Salo Voitti viime pelinsä, Lahti sai turpaan 9 pistettä. Voi myös olla että Salo saa yhden jenkin takaisin, loukaantumisen kanssa mennän day-to-day. Ja jos ero repsahtaa, niin laitetaan junnut kentälle ja loppu ero on yleensä 20 molemmin puolin.

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • 03:15 Argentinos Jrs - Estudiantes Rio Cuarto Aperturan eli Argentiinan liigan ”avausturnauksen” lohko-b kolmonen Argentinos Jrs haastaa samaisen lohkon nousijajoukkue Estudiantes Rio Cuarton kotonaan. Argentinos Jrs oli laadukas Aperturassa mutta on tuon jälkeen myynyt monia avainpelaajia, ja maalinteko tökki hieman Aperturassa. Estudiantes Rio Claro oli koko lohkon ylivoimaisesti surkein joukkue, ja 16 matsin jälkeen sillä oli kasassa viisi pistettä ja tehtyjä maaleja 6. Nyt kesällä ennen Clausura vaiheen alkua se on kuitenkin hommannut uusia pelaajia jokaiselle pelipaikalle, ja se kantoi hedelmää heti Clausuran ekalla kierroksella kun se nollasi Tigren 1-0 kotivoitossa. Uusi koutsi Forestello on järjestänyt puolustuksen uudestaan, ja maalilla Bruera vaikuttaa pätevältä vahvistukselta. Siksi uskon että vaikka Argentinos tämän ottelun voittanee, ei se kykenen ”heittopussia” murskaamaan. Alle 2,25 maalia @1,869 @pinnacle
    • Baseball, MLB Cincinnati Reds - Cleveland Guardians 1. Vuoropari Tasapeli Vedonlyöntitoimisto: Epicbet Kerroin: 1.83 Alkamisaika: 02:10 - Reds sekä Guardians kohtaavat MLB puolella. Uskon avausvuoropari päättyvän kiikareihin kun Redsiltä aloittaa Ferguson ja Guardiansilta aloittaa Williams. Molemmat syöttäjät olleet todella dominantteja ja uskon ottelun avausvuoroparin olevan nopeasti ohitse.
    • Baseball, MLB Chicago White Sox - New York Yankees Chicago White Sox Yli 4.5 Juoksua Vedonlyöntitoimisto: Epicbet Kerroin: 2.53 Alkamisaika: 02:40 - Chicago White Sox ollut tällä kaudella todella hyvä ja kauden yksi suurimpia yllättäjiä ehdottomasti, White Sox pelannut hyvässä vireessä ja illasta toiseen tekee paljon juoksuja. Uskon myös vastustaja Yankeesin sytyttävän.
    • 18:00 KuPS - Sabah Baku Sabah Baku oli ekassa ottelussa parempi ja voitti ansaitusti, mutta heidän 18 laukauksesta vain 4 suuntautui maalia kohti. KuPSin etu kotona on ehdottomasti kotikenttä tekonurmella, sekä kilpailurytmi koska Sabah Bakun kausi on vasta alussa. KuPS saanee hallita ottelua koska Sabah Baku ei 1-0 johtoasemassa tarvitse maalia.    KuPS tasapeli ei vetoa @2,17 @paf
    • Jalkapallo Champions League karsinta klo 19:00 Kauno Zalgiris - KI Klaksvik Pelivalinta: KI Klaksvik etenee jatkoon Kerroin: 3,04 Marathonbet Avausosa pelattiin Färsaarilla, jossa päädyttiin maalittomaan tasapeliin. Klaksvik oli kotiottelussa selkeästi hallitsevampi osapuoli, mutta maalinteko ei onnistunut.  Zalgiris voitti viime kierroksella Dritan, Klaksvik puolestaan voitti Bissenin, molemmilla CL urakka alkanut hyvin. Klaksvik yllätti kaikki jo viime vuonna europeli menestyksellään ja mielestäni nyt on hyvä paikka saada jatkumoa lohkovaiheen otteluille. Zalgiris on kotiottelussa niukka suosikki, ei mielestäni kuitenkaan näin suuri, mitä kertoimet antaa ymmärtää. Klaksvikille sopii myös erinomaisesti altavastaajan asema, jossa joukkue on aiemminkin yllätyksiin pystynyt. Tasainen matsi varmasti tiedossa.
×
×
  • Create New...