Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Porto - APOEL

Mestarien liigan lohkovaihetta. Hallitseva Eurooppa liigan mestari Porto isännöi kyprosilaista Apoelia. Vierasjoukkue on lohkonsa ja myös koko kilpailun heikoimpia joukkueita. Se on napannut yllättäen jo neljä pistettä, mutta nyt vastus tulee olemaan liian kova. Porto on lohkonsa ykkössuosikki ja pystyy parhaimmillaan etenemään puolivälieriinkin asti. Portugalilaisseuran materiaali on Mestarien liigan top12-luokkaa, hieman Arsenalia ja Dortmundia jäljessä.

Porto viihtyy kotonaan, sillä kahdeksan edellisen kotipelin saldo on huikean näyttävä 7-1-0. Näissä se on kaatanut koviakin joukkueita, kuten Sevillan, Villarrealin ja viimeisimpänä Shakhtar Donetskin. Kotijoukkueella on puolustaja Fucile pelikiellossa, mutta häntä paikkaa Romanian maajoukkueen paras puolustaja Sapunaru, joten se ei tule heikentämään Porton peliä millään tavalla. Guarin vapautuu pelikiellosta ja parantaa Porton vahvaa hyökkäyspeliä entisestään. Edellinen kotiottelu(2-1 voitto) oli Porton selkeää hallintaa, ja se olisi voinut voittaa Shakhtarin murskaavastikin, mutta sillä oli epäonnea ja vieraiden maali tuli aika onnekkaasti. Mikäli sama peli jatkuu, jää Apoel jyrän alle. Kyprosilaisten kokoonpano on sama mitä edellisissä UCL-matseissa. Tasoero on vain melkoisen suuri, joten Porto palaa tässä voittojen tielle ja palauttaa Apoelin tylysti maanpinnalle. 3-0 kotivoitto kuulostaa todennäköisimmältä lopputulokselta.

Pelivalinta: Porto -1,5 2,08 @ Bet365

porto.png

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

Olympiakos - Bor.Dortmund 2 Veikkaus- 2.05 veikkauksen kerroin laskenut 1.85 eli nopea kannattaa olla.

Ainoa syy miksi Olympiakosilla on vain 3~kerroin, kotikenttä. Kreikkahan on vaikea paikka pelata kenelle vain, vaikka olisi ihan Barcelonasta kyse. Oman koti yleisön edessä Olympiakos ei tahdo hävitä samalla lailla, jos pelaisivat Dortmundissa. Dortmund on vähän edellä pelaajien laadussa ja jos totta puhutaan onhan tuo Saksan Bundesliiga paljn kovempi kuin kreikan savanni palloilu ( mikä lie).

Koti yleisön tuesta huolimatta 0-2 Dortmundille.

Live veto vihje samasta-> Jos Olympiakos pääsee Ensinmäisen 30-minuutin aikana 1-0 johtoon, kannattaa valita tasuri.

Naurattaa tämä miinusten antaminen ennen pelin alkua.....joku roti tohonki

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Toronto Maple Leafs - Winnipeg Jets 1 2,10 @ Expekt

Toronto on avannut kautensa todella hyvin ja neljästä ensimmäisestä pelistä on kasassa 7 pistettä. Ensimmäinen tappio tuli viime pelissä myös hurjakuntoiselle Coloradolle jatkoajalla. Varsinkin maalinteko on ollut Torontolla kunnossa kun se on tällä hetkellä kolmantena tehdyissä maaleissa ja sen ykköstykki Phil Kesselillä on jo 6 maalia koossa. Myös James Reimer on ollut alkukaudesta todella hyvässä vireessä, joten Winnipegin on oltava todellä hyvällä pelipäällä, jotta pisteitä olisi tarjolla.

Winnipeg sai pistetilinsä auki viimein neljännessä pelissä loukkaantumisista kovasti kärsivää Pittsburghia vastaan mutta en usko, että tänään on mahdollisuuksia samaan kovakuntoista Toronta vastaan. Paremman pelaajamateriaalin ja kotiedun turvin jäänevät täydet kaksi pistettä Torontoon ja yli kahden kerroin kotivoitolle on todella maistuva merkki.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Olympiakos - Borussia Dortmund, Merkki 2, Kerroin 2,00 Nordicbet

Mestarien liigan lohkovaihetta. Kreikkalaisjoukkue Olympiakos on aloittanut UCL-kauden odotetusti kahdella tappiolla, sillä onhan se lohkonsa heikoin joukkue materiaaliltaan ja muutenkin kilpailun huonoimpia joukkueita. Dortmundilla on kasassa ainoastaan yksi piste, ja Olympiakoksen ohella se tarvitsee tästä voiton, muuten menee jatkoonpääsy liian vaikeaksi.

Keltamustat ovat Mestarien liigassa juuri ja juuri top10-luokkaa. Nuorekas ryhmä on vihdoin kypsynyt huippujoukkueeksi ja viime kaudella homma tuotti tulosta mestaruuden muodossa. Sairastupa tyhjenee, kun Piszczek on pelikuntoinen. Puolestaan Schmelzer on ainoa sivussa oleva, tosin Bremen-pelissä Owomoyela paikkasi hyvin ja iski maalinkin tuossa ottelussa. Alkukaudella sillä todettiin "mestaruuskrapula", mutta nyt se on vain historiaa, sen osoittaa kolme perättäistä voittoa Bundesliigassa maalierolla 8-1. Hallitseva Bundesliigan mestari pelaa tällä hetkellä omalla tasollaan ja tulee kaatamaan Olympiakoksen.

Kreikkalaisjoukkueet tunnetaan vahvasta puolustuspelistä, myös Dortmundilla on kova alakerta sillä se on paperilla Bundesliigan toiseksi kovin heti Bayern Munchenin jälkeen. Vierailla on kuitenkin selkeästi laadukkaampi hyökkäys Lewandowskin ja Barrioksen johdolla, että ei tässä muuta voida odottaa kuin puhdasta vierasvoittoa. Tulosveto 0-2 on erittäin lähellä

Leverkusen - Valencia, Merkki yli 2,5 maalia, Kerroin 2,00 Expekt

Bundesliigan ja La Ligan kärkijoukkueet kohtaavat Mestarien liigassa, molemmat ovat liigoissaan mestarisuosikkien suurimpia haastajia. Hieman viime kaudesta heikentynyt Valencia omaa paljon hyökkäysvoimaa, esimerkiksi Soldado on tällä hetkellä huippuvaarallinen. Sen sijaan puolustus on melko kapea ja heikko joka todettiin Chelseata vastaan. Siinä matsissa Diego Alves torjui Valencialle 1-1 tasapelin muutamalla huipputorjunnalla.

La Ligan ollessa hieman Bundesliigaa edellä, näen Valencian hivenen laadukkaampana. Leverkusenin poissaolot kun lisätään tuohon, niin se on tällä hetkellä askeleen saksalaisjoukkuetta edellä. Leverkusen on viime aikoina pelannut Bundesliigassa runsasmaalisia pelejä(3-1,2-2). Edellinen ottelu oli Leverkusenilta pelillisesti surkea, sen puolustus oli täysin sekaisin mikä antoi Mönchengladbachille paljon loistavia maalintekopaikkoja. Leverkusen teki siinä matsissa kuitenkin kaksi maalia loistavan erikoistilannepelaamisen ja yksilötaidon ansiosta. Schurrle tasoitti pelin upealla ylänurkkakudillaan.

Valencia on pelillisesti edellä ja kun sen tilanne on tällä hetkellä parempi, niin ei se jää tässä maaleitta näin kovan hyökkäysmateriaalinsa ansiosta. Leverkusenin viime aikojen tehokkuus maalipaikoissa ja Valencian kapea puolustuspeli, niin molemmat tekevät ottelussa suurella todennäköisyydellä maalin. Ympäripyöreä ottelu päättynee 1,2-1,2.Leverkusenin kärsiessä poissaoloista, ja Valencian ollessa kovemmassa kunnossa kelpaa vieraiden kerroin lapulle overin ohella.

Barcelona - Viktoria Plze +2 1,35 ,1,

barcelona tällä hetkellä maailman paras jengi eiköhä se voita viktoria 5-0

Marseille - Arsenal, Merkki 2, Kerroin 3,20 Unibet

Mestareiden liigan F-lohkon kolmannella ottelukierroksella kohtaavat Marseille ja Arsenal. Marseille on ollut omassa liigassaan pettymys, sillä se on voittanut vain 1 ottelun 10:stä. Mestarien liigassa sillä on silti kulkenut, sillä se on voittanut molemmat ottelunsa ja johtaa lohkoa.

Arsenalin kausi on myös ollut Valioliigassa aika surkea. Nyt se on kuitenkin ruvennut parantamaan ja voitti maajoukkuetauon jälkeen ottelunsa Sunderlandia vastaan 2-1. Robin Van Persien teki molemmat maalit. Arsenalilla on loukkaantuneina Sagna, Gibbs, Vermaelen, Squillaci, Wilshere ja Diaby.

Chelsea are on a good run at the minute. Everton are one of the Premier League's toughest sides and have caused Chelsea all sorts of issues over the last 3 years.

The Blues' performances and football have started to match their performances and their new signings have been the catalyst for this rise.

Mata has been so impressive and drives Chelsea's play forwards, with a flair that hasn't been seen at Stamford Bridge for a few years. One of the best parts of Villas-Boas' has been his insistence on using Daniel Sturridge and it's paid off, with the youngster scoring the goals and showing off some great attacking play.

Key Man - If Mata plays, he'll pull the strings.

Genk drew against Valencia and are again doing well in the Belgian league, after winning it last year. There's some obvious quality within the side but they're facing one of the best teams in the world here, stranger things have happened.

Key Man - Laszlo Koteles will be the man in the net and could be the difference.

Chelsea's home advantage and higher quality will see a win. They can break this side down.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Terve vaan kaikille! Mistään en mitään tiedä, mutta ekat vinkit tulee tässä:

Jets - Maple leafs, 2 ,Toronto on aloittanut kautensa erittäin vahvasti ja winnipeg on voittanut vasta yhden pelin ja sekin oli kotona, jossa kannustus on niin järjetöntä, että paskatkin voittaa. Tämä peli pelataan Torontossa + Toronton ykkösvitja Kesselin johdolla on ihan liekeissä joten vähintään 3-maalin voitto Torontolle.

www.williamhill.com lupaa kertoimeksi 1.63

Heinola Peliitat - Jukurit, 2 , Jukurit johtaa sarjaa, Peliitat on sijalla 11... Heinolassa on paha pelata, mutta jukurit on tehnyt keskiarvolta 3,96maalia/peli ja Peliitat ei pysty tähän vastaamaan.

www.williamhill.com lupaa kertoimeksi 1.65

Link to post
Share on other sites

Toronto Maple Leafs - Winnipeg Jets 1 2,10 Expekt

- Toronto kohtaa kotiottelussaan Winnipegin.Toronton alku kausi on ollut pelkkää voitonjuhlaa, vaikka rosteri ei ole erityisen kova.Se on voittanut neljästä edellisestä ottelusta peräti kolme, tappioon se joutui tyytymään vasta jatkoajalla Coloradoa vastaan.Torontolla on toki ollut kaikissa otteluissa kotietu, mutta niin on myös tänään, joten ei tarvitse arvioida onko Toronto mahdollisesti iskussa vai ei.Toronto on materiaaliltaan tasainen, Reimer ihan ok tasoa, puolustuksesta löytyy nyt etunenässä Dion Phaneuf, John-Michael Liles ja pari nuorta lupausta, puolustus kuitenkin ehkä Toronton heikkous.Hyökkäys on tasaisen kova ja laaja.Sieltä löytyy; Phil Kessel, Colby Armstrong, Tim Connolly, Matthew Lombardi, Clarke MacArthur, Joffrey Lupul, Nikolai Kulemin sekä Mihail Krabovski.Toronto on vahva kotonaan, ja kun vastaan asettuu ainakin pari luokkaa heikompi Jets, on se vahvoilla.

Winnipeg puolestaan on ollut lievästi sanottuna huono.Viime pelissään se toki otti arvokkaan voiton kovasta pingviinilaumasta, tosin Pittsburghilla oli lähes pakko olla jonkin näköinen asennevamma.En sitä sano, etteikö Winnipeg voisi muutenkin voittaa, mutta vastus oli niin kova, ja maaleja ei mennyt omiin kuin yksi.Winnipegin kotiareena on todella paha paikka vierailijalle, ehkä koko NHL:n pahin.Kannustus on hurjaa, ja jos joukkue olisi vähänkin laadukkaampi, olisi se todella vaikea vastus kotonaan.Palataan kuitenkin tosiasiaan; Jets joutuu matkustamaan kohtuullisen pitkän matkan, ja vieraissa sen peli on yleensä huonoa.Winnipegin materiaali on suoraan sanoen kohtuu surkea ja Torontolla on materiaalietu.Vielä kun vielä lisätään se että Torontolla on siis kotietu ja Winnipegiltä loukkaantuneena on todella tärkeä, Evander Kane, sekä kohtuu tärkeä puolustaja, Ron Hainsey, on Toronto todella maistuva kohde yli kahden kertoimella.Ja lisättäköön vielä, että Torontolta on sivussa Tim Connolly ja Nazem Kadri, mutta sen hyökkäys on niin laaja ettei tuo tunnu ainakaan huonoa joukkuetta vastaan lähes missään, vaikka kohtuu tärkeä pelaaja Connolly Torontolle onkin.

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

Womanizer - Race 4 - Express Type 2 3.20 Bet24.com

-Toivotaan ettei Kylliäistä päästetä keulaan hallitsemaan tapahtumia. Siitä se kyllä 2 joukossa. Brisco Rodeo lähtee sen verran hyvin, että nappaa keulat ainakin alussa. Toivotaan sen pitävän ne loppuun saakka.

-Express Typellä on paha kiertää takaa keulaan. Kova avaus on sen valttikortti.

Link to post
Share on other sites

Laitetaanpa Veikkaukselta pitkästä aikaa muutama hyvä kohde lyhyillä perusteluilla, tällä kertaa omat perustelut, EI KOPIOITUJA thumbup.gif

Marseille - Arsenal 2 3,00

- Arsenal joukkueista laadukkaampi

- Marseillen peli Ranskan liigassa ei ole kulkenut, ollut melko paha pettymys.

- Marseille voittanut molemmat Mestarien liiga-ottelunsa, Tykkimiehillä voitto sekä tasapeli alla,

- Arsenal piristynyt Valioliigassa, on saamassa juonen päästä kiinni.

- Tulosvetoa harrastaville 0-1,1-2

Milan - Bate+1 1 1,50

- Ihan ok kerroin

- Milan joukkueista todella paljon laadukkaampi

- Milanilla alle tasuri Barcaa vastaan ja 2-0 voitto Viktoria Plzenistä, Batella tasuri sekä tappio.

- Tulosvetoon 3-4,0-1

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Tennis ITF Wuning naiset klo 7:00 Yao, X - Hontama, M Pelivalinta: 1.erä voittaja Yao, X Kerroin: 1,87 Pinnacle Yao kohtaa ensimmäisen kierroksen ottelussa Hontaman. Hontama palaa Aasiaan Euroopan massakentiltä, joten pelituntuma alussa saattaa olla hieman kateissa. Yao puolestaan pelasi viime viikolla loistavaa tennistä Kiinan kovilla kentillä ottaen turnausvoiton. Yaon pelityyli sopii hyvin Hontamaa vastaan. Yao pelaa rohkeaa aggressiivista peliä, kun taas Hontama pelaa perusvarmaa takakenttä peliä. Vasenkätisenä pelaajana Yao pystyy kuitenkin vaikeuttamaan Hontaman puolustuspeliä. Uskon Yaon olevan erityisesti vahvoilla ottelun alussa ja voittavan 1.erän
    • La Liga 2 / Jalkapallo Espanja Almeria - Castellon Alle 2.5 Maalia  @ 2.19 Coolbet Alkaa 22:00 Joukkueiden kolmessa edellisessä keskinäisessä kohtaamisessa nähtiin alle kolme maalia. Almeria teki kahdessa edellisessä kotimatsissaan molemmissa yhden maalin minkä myös teki Castellon kahdessa viimeisessä vieraskamppailussaan. Kysessä playoffien toinen osaottelu. Ensimmäinen päättyi viime lauantaina maalein 1-1.
    • Lohko F * Jokaisesta maasta annan arviot 1-5 asteikolla, maalivahtiosastolle, puolustukselle, keskikentälle, hyökkäykselle, joukkueen leveydelle, kokemukselle sekä valmentajalle. Näin ollen joukkueen arvosana on korkeintaan 35. Tasainen lohko jossa Hollanti on suurin suosikki, mutta Ruotsi ja Japani laittaa kampoihin. Tunisialle voitto olisi olla lohkon kolmonen. Ruotsi Varsinaiset MM-karsinnat meni Ruotsilta penkin alle, ja saldoksi kuudesta ottelusta jäi kaksi pistettä. Graham Potter sai kenkää West Hamista ja hyppäsi heti syvään päätyyn. Potterin alaisuudessa Ruotsi ehti pelata kaksi karsintaottelua, 4-1 tappio Sveitsille ja 1-1 tasapeli Sloveniaa vastaan. Keväällä odotti kuitenkin vielä mahdollisuus, sillä Ruotsi oli voittanut Nations League C:ssä oman lohkonsa, ja näin ollen pelasi vielä paikasta kisoihin. Ensin kaatui Ukraina vakuuttavalla esityksellä, ja sen jälkeen kotiottelussa Puolaa vastaan Viktor Gyökeres iskee kaksi minuuttia ennen loppua 3-2 maalin, ja Ruotsi lunastaa matkalipun kisoihin. Maalivahdit : Maalivahtikolmikko on vahva, ja kenet tahansa voi heittää maaliin. Nordfelt (AIK), on kokenut veskari, ja pelasi Ukrainaa sekä Puolaa vastaan, Johansson (Stoke) on pelannut Champhionshipissä hyviä kausia, kuten myös Zetterström (Derby). 3,5 / 5 Puolustus : Puolustus on fyysinen ja kokenut. Lindelöf tuo johtajuutta ja toimii myös joukkueen kapteenina. Lagerbielke on kiertänyt Euroopan keskitason sarjoja ja onnistunut hyvin topparina, Hienistä on kasvanut laadukas Serie A pelaaja, Gudmundsson pelasi isossa roolissa Leedsissä kuluneen kauden, Svensson (Dortmund) voi pelata monellakin eri paikalla puolustuksessa/laidalla, Ekdal (Burnley), Starfelt (Celta Vigo), Smith (St Pauli) ovat kaikki myös laatuvaihtoehtoja.  3,7 / 5 Keskikenttä : Nuori ja erittäin mielenkiintoinen osasto. Bergvallia pidetään yhtenä Ruotsin suurimmista tulevaisuuden tähdistä. Täytti vasta 20-vuotta tämän vuoden alussa, mutta veti jo toisen Valioliigakautensa. Nygren viihtyi Celtissä kymppipaikalla, ja pelasi loistokauden (38 ottelua ja 16+5), Sema on kokenut pelaaja Englannista, mutta kulunut kausi meni Kyproksella Pafosin riveissä, pääsi maistamaan myös mestareiden liigaa. Karlström on hyvä pelaaja Udinesen riveistä, ja Yasin Ayari kuuluu Brightonin kokoonpanoon. Svandberg on palloillut kahdeksan vuotta Italiassa ja nyt Saksassa, Zeneli nostaa osakkeitaan Belgian pääsarjassa. 3,8 / 5 Hyökkäys :  Tämä on Ruotsin todellinen vahvuus. Yksi kisojen kovimmista hyökkäyksistä, etenkin keskikastin maihin verrattuna. Isak & Gyökeres kaksikko voi aiheuttaa tässä lohkossa erittäin paljon harmaita hiuksia, ja kun laidalla kipittää Elanga, kiirettä pitää.  4,5 / 5 Leveys : Vaihtopenkiltä löytyy edelleen maajoukkuetason pelaajia lähes jokaiselle paikalle. Ei aivan suurmaiden tasoa, mutta erittäin hyvä. 3,8 / 5 Kokemus : Lindelöf (76 maaottelua) Isak (58) Svanberg (41)  Mukava yhdistelmä kokemusta ja nuoruutta. 3,4 / 5 Valmennus : Graham Potter onnistui kääntämään kurssin juuri oikeaan aikaan, tuntee ruotsin jalkapallon salat ja puhuu myös kieltä hieman. Tuntuu oikealta mieheltä tähän pestiin, vaikka suuremmat saavutukset puuttuvatkin. 3,9 / 5 KOKO ARVOSANA : 26,6 / 35 Hollanti Oli aika ylivoimainen karsintalohkossaan, ja ainoat pistemenetykset oli kaksi tasapeliä Puolaa vastaan. Viimeksi MM-kisoissa selvisi puolivälieriin, kaksi vuotta sitten EM-kisoissa oli välierissä. Hollanti on aina laittanut hyvin kampoihin isompia vastaan, onko tämä se vuosi kuin mitallit vihdoin kirkastuivat. Maalivahdit : Verbruggen on noussut Euroopan arvostetuimpien nuorten maalivahtien joukkoon ja parantaa kokoajan työskentelyään Valioliigassa. Flekken tuo kokemusta ja Robin Roefs on pätevä kolmosvaihtoehto. 4,0 / 5 Puolustus : Yksi turnauksen parhaista puolustuksista. Van Dijk johtaa linjaa, Aké, Van de Ven ovat myös maailman huipputasoa. Van Hecke on tuoreampi kasvo maajoukkueessa ja laadukas vaihtoehto penkiltä, ja seurakaveri Brightonista Mats Wieffer istuu ryhmään hienosti. Ryhmää täydentää Hato (Chelsea), sekä Dumfries (Inter). Jurrien Timber on loukkaantunut juuri kisojen alla, ja se on iso kolaus, mutta ei mahdoton. Sunderlandin Geertruida korvaa hänet. 4,65/ 5 Keskikenttä Tekninen keskikenttä joka viihtyy pallon kanssa, mutta osaa myös puolustaa pallottomana. Frenkie de Jongia ympäröi Reijnders, Gravenberch, Koopmeiners, de Roon, ja mukana viilettää Justin Kluivert. 4,7 / 5 Hyökkäys : Hyökkäys pitää sisällään leveyttä, ja maan kaikkien aikojen paras maalintekijä Memphis Depay on edelleen mukana, ja miksi ei olisi kun pelivuosia on edelleen jäljellä. Viimeiset vuodet on mennyt Brasiliassa, mutta se ei ole maajoukkuepelejä haitannut, ja Depay iski karsinnoissa 8 maalia. Wout Weghorst tuo kärkeen erilaisen vaihtoehdon, ja Gody Gakpo pelasi taas ok kauden Liverpoolissa. Noa Lang (Galatasaray), Malen (Roma), Brobbey (Sunderland), Summerville (West Ham) täydentää ryhmän. 4,4 / 5 Leveys : Hollannin suurimpia vahvuuksia. Vaihtopenkiltä tulee jatkuvasti huipputason Eredivisie-, Valioliiga-, Bundesliiga- ja Serie A -pelaajia. Ei kaadu yhden/kahden miehen poissaoloon. 4,6 / 5 Kokemus : Memphis Depay (109 maaottelua) Virgil van Dijk (91) Denzel Dumfries (71) Frenkie de Jong (65) Useita arvokisat käyneitä pelaajia. Tietävät missä ollaan 4,6 / 5 Valmennus : Ronald Koeman tuntee maajoukkueen erittäin hyvin. Ei ehkä aivan maailman eliittiä valmentajana, mutta kokenut ja arvokisoissa toimiva. 4,0 / 5 KOKO ARVOSANA : 30,95 / 35 Tunisia Voisi melkein kutsua vakio kisajoukkueeksi, nämä ovat nyt kolmannet kisat putkeen Tunisialle. Ovat olleet mukana 7 kertaa, mutta saavutus on aina lohkoon jääminen. Oli karsintalohkossaan aivan ylivoimainen, Namibia jäi 13 pisteen päähän, ja Tunisia ei kymmenessä ottelussa päästänyt maaliakaan.  Maalivahdit : Dahmen on selkeä ykkönen, ja ok kokenut maalivahti, mutta Tunisian pääsarja ei tasoltaan ole hääppöinen. Pelasi kuitenkin -22 kisoissa. 2,7 / 5 Puolustus : Puolustus on Tunisian vahvimpia, ellei vahvin osa-alue. Talbi (Lorient) johtaa linjaa, Abdi (Nice) on pelannut usean vuoden myös Ranskassa), Dylan Bronn (Servette) pelasi vuoden -18 ja -22 kisoissa ja on pelannut Sveitsin lisäksi Italiassa, Ranskassa ja Belgiassa. Ben Ouanes on molempien päiden työmyyrä joka pystyy myös tehoihin, mutta hoitaa hommia myös laitapakin tontilla. Turkissa tällä kaudella 2+6 tehot, mutta ottaa myös kortteja. Valery on perusvarma laitapakki joka pelasi muun muassa Valioliigaa Southamptonin riveissä, mutta nyt pelaa Sveitsissä.  3,3 / 5 Keskikenttä : Suht nuori keskikenttä höystettynä muutamalla kokeneella kaverilla. Rani Khedira sai -26 keväällä luvan edustaa Tunisiaa ja kokenut Bundesliiga, sekä Saksan nuorisomaajoukkue pelaaja on loistava lisä tähän ryhmään. 277 Bundesliiga ottelua tuo luottoa ja parantaa myös ympärillä olevia pelaajia. Toinen samassa sarjassa 200 ottelua pelannut pelaaja on Skhiri, ja yhdessä Khediran kanssa he muodostavat hyvän pohjan tälle keskikentälle. Hannibal Mejbri pelasi 27 ottelua Burnleyssä tällä kaudella, PSG kasvatti Gharbi on tulevaisuuden nimi, Slimane (Norwich), Tounekti (Celtic) täydentävät keskikentän. 3,4 / 5 Hyökkäys : Hyökkäys on suurin kysymysmerkki. Tunisia teki 2,2 maalia per peli karsinnoissa, mutta nyt vastassa ei ole yhtä heikkoja maita. Achouri on vaarallinen laituri, Chaouat iski 15 maalia Tunisian pääsarjassa, ja loput pelasivat aika nollatehoilla Venäjällä, Jenkeissä, ja 2. Bundesliigassa. 2,6 / 5 Leveys : Avauskokoonpano on kilpailukykyinen, mutta penkiltä ei löydy samanlaista laatua kuin useimmilta MM-kisojen keskikastin mailta. 2,9 / 5 Kokemus : Ellyes Skhiri (83 maaottelua) Montassar Talbi (64) Dylan Bronn (52) Ali Abdi (46) Useita pitkän linjan maajoukkuepelaajia ja osa ollut mukana aiemmissa kisaryhmissä. 3,6 / 5 Valmennus : Sabri Lamouchi on kokenut valmentaja, joka tuntee afrikkalaisen jalkapallon hyvin. Joukkue pelaa yleensä kurinalaisesti ja puolustaa hyvin, ja tiivis puolustus on se ase jolla ryhmä voi pärjätä.  3,2 / 5 KOKO ARVOSANA : 21,7 / 35 Japani Vuodesta -98 Japani on ollut kisoissa aina, ja on vaarallinen joukkue, vaikka pelit ovat korkeintaan jatkuneet lohkovaiheen jälkeen aina vain yhdellä ottelulla. Japani pelasi ensin karsintojen ensimmäisessä vaiheessa Pohjois-Korean, Syyrian ja Myanmarin lohkossa, ja voitti tämän selkeästi, ja eteni seuraavaan vaiheeseen. Tässä vaiheessa lohko oli jo Aasian tasolla todella kova, ja Australia olikin lohkon toinen, Saudi-Arabia, Indonesia, Kiina ja Bahrain taistelivat myös kisapaikasta mutta Japani voitti lohkon puolustaen erittäin kurinalaisesti, ja kymmenessä ottelussa joukkue päästi vain kolme maalia. Japani on pelannut tänä vuonna 3 harjoitusottelua ennen kisoja, ja he ovat voittaneet 1-0 Skotlannin, Englannin sekä Islannin. Maalivahdit : Parma-vahti Zion Suzuki on noussut yhdeksi Aasian parhaista maalivahdeista. Nuori, ulottuva ja erittäin hyvä pallon kanssa. Oli loukkaantuneena kuluneella kaudella mutta pelasi hyvän kevätkauden. Osako ja Hayakawa ovat laadukkaita J1-League maalivahteja.  3,75 / 5 Puolustus : Yuto Nagatomo pelaa viidennet MM-kisansa, ja vaikka ei pelannut karsinnoissa, nostettiin mukaan ryhmään. Kokenut pelaaja, legenda, seitsemän ottelun päässä Yasuhito Endosta joka on kaikkien aikojen eniten maaotteluita Japanissa pelannut pelaaja. Ito (Bayern München), Itakura (Ajax), Tomiyasu (Ajax), Sugawara (Bremen), muodostavat laadukkaan rungon jonka ympärille on tukijoina esimerkiksi Feyenoordin Watanabe. Laadukas puolustus johon on vaihtoehtoja. 3,8 / 5 Keskikenttä : Keskikenttä on monet yllättävä. Jokainen pelaaja pelaa Euroopassa, ja nämä mahtuisivat isompienkin maiden ryhmiin. Wataru Endo toipuu loukkaantumisestaan ja lähenee 90 min pelikuntoa, Leedsin Ao Tanaka on Valioliigassa keskikentän laatupelaaja kuten myös Kamada. Kubo on taitava väkkärä Real Sociedadista, ja on pelannut parempiakin kausia kuin tämä viimeisin. Maajoukkueessa kuitenkin aina iskussa. Ritsu Doan viihtyy laidalla Kubon tavoin, ja iski hyvät tehot Frankfurtissa. Maeda on usemman kauden ajan loistanut Celticissä, ja pelipaikka on usein laidalla, tai kärkenä sekä kärjen alla.  4,0 / 5 Hyökkäys : Goto iski Belgiassa 11 maalia joka on hyvä suoritus mutta maajoukkueessa hyvin kokematon, Ueda on Feyenoordin tähtipelaaja ja iski lähes maalin per peli tällä kaudella. Laatupelaaja ja myös maajoukkueessa onnistunut usein. Okawa iski samassa sarjassa 8 maalia. Ok hyökkäys jota tukee Daizen Maeda jonka tässä laskin kk-pelaajaksi. 3,6 / 5 Leveys : Tämä on yksi Japanin suurimmista vahvuuksista. Penkiltä löytyy useita Euroopan pääsarjojen pelaajia ilman merkittävää tason laskua. Vain yksi kenttäpelaaja pelaa Euroopan ulkopuolella, 4,3 / 5 Kokemus : Yuto Nagatomo (145 maaottelua) Wataru Endō (73) Junya Itō (69) Ritsu Dōan (65) Takefusa Kubo (49) Useita MM-kisoja nähneitä pelaajia sekä vahva runko, joka on pelannut yhdessä vuosia. 4,4 / 5 Valmennus : Hajime Moriyasu on kahdeksan vuoden aikana rakentanut erittäin laadukkaan joukkueen. Vuoden 2022 MM-kisoissa Japani voitti Espanjan ja Saksan, eikä se ollut pelkkää sattumaa.  4,4 / 5 KOKO ARVOSANA : 28,25 / 35 Lohko F ottelut simuloituna 100k. Hollanti - Japani : 2-1 Ruotsi - Tunisia : 2-1 Hollanti - Ruotsi : 2-1 Tunisia - Japani : 0-2 Tunisia - Hollanti : 0-2 Japani - Ruotsi : 1-1 Lohkon sijoitukset näillä tuloksilla : 1. Hollanti 9pts / maaliero +4 2. Japani 4pts / maaliero +1 3. Ruotsi 4pts / maaliero +-0 4. Tunisia 0pts / maaliero -5
    • IEM Cologne Major Stage 2 PK: Monte - paiN | Yli 2.5 karttaa | 1.97 (Pinnacle)   PK: Legacy - TYLOO | Legacy -1.5 | 2.15 (Coolbet)   PK: BIG - B8 | B8 | 1.75 (Coolbet)
    • Tennis ITF Casablanca naiset klo 12:00 Blomqvist, C - Krupenina, K Pelivalinta: Blomqvist, C Kerroin: 1,60 Epicbet Blomqvist lähtee tähän kamppailuun selkeänä suosikkina. Blomqvist on esittänyt massakentillä hyviä otteita ja kärsinyt tappioita pääosin varsin tasokkaille pelaajille. Krupenina ei ole esittänyt erikoisempia otteita. Yksittäisessä kovan kentän turnauksessa onnistui kohtalaisesti, muutoin tappiot tulleet avauskierroksilla. Nyt pelataan massakentällä, joka ei sovi Krupeninan peliin lähellekään yhtä hyvin kuin kova kenttä. Blomqvistin pitäisi hallita ottelun pitkiä palloralleja, pakottaen Krupeninan hakemaan riskillä läpilyöntejä, joka todennäköisesti näkyy Krupeninan osalta runsaana virhemääränä. Lisäksi syötöstä saatava hyöty vähenee hitaalla massakentällä. Blomqvist voisi olla selkeämpi suosikki mielestäni.
×
×
  • Create New...