Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

27.4 Lauantai


Recommended Posts

Kohde: Milwall- Nottingham Forest

Merkki: 2

Kerroin: 2,25

Englannin championchip kierroksella kohtaavat the Denillä putoamiskamppailua käyvä Milwall ja nousukarsintapaikkoja hamuava Nottingham Forest.

Materiaaliltaan vierailijat ovat kaksi pykälää kovempia kuin kuin kotijoukkue.

Milwall ei ole vielä turvassa putoamiselta, mutta akuuttia pistetarvetta ei ole. Joukkueella on myös poissaoloja puolustuksen osalta.

Forestilla meni alkukausi täysin metsään ja näytti, että kaudesta tulee jälleen kerran pannukakku. Helmikuussa kenkää saaneen valmentaja Alex McLeishin jälkeen joukkue osoitti todellisen tasonsa ja pelasi tappioita yhdeksän peliä voittaen niistä kuusi.

Forest ei ole voittanut viimeisestä kuudesta pelistä yhtäkään, mutta tilastoja ja otteluraportteja lukemalla kyse on ollut lähinnä huonosta onnesta. Esimerkiksi viime pelissäkin joukkue voitti laukaukset 14-2, kulmat 15-2 ja pallonhallinta oli 62%. Mukaan mahtui myös kolme tolppaa.

Vain voitto kelpaa vierailijoille mikäli he mielivät vielä kamppailla nousukarsintapaikoista, uskon että metsäläiset vyöryttävät sellaisen 0-3 tuloksen.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Korisliigaa:

KTP - Kataja -- 2 -- 2,10 -- Veikkaus (Tulos: 90-84)

- Välierissä ovat vastakkain runkosarjan 3. KTP sekä 2. Kataja. KTP haki avausottelusssa Joensuusta voitoin ja johtaa välieräsarjaa 1-0. KTP ei ole voittanut koskaan pudotuspelisarjaa Katajaa vastaan. Playoff-voitot ovat Katajan eduksi murskaavasti 10-2. Runkosarjassa Kataja voitti neljästä kohtaamisesta kolme. Katajalta puuttui avausottelussa flunsassa ollut Vesä Mäkäläinen. Uskon Katajan palaavan surkean välieräavauksen jälkeen omalle tasolleen ja hakevan Kotkasta vierasvoiton. Veikkaus tarjoaa Katajalla loistavaa kerrointa!

Link to post
Share on other sites

Ottelu alkaa jo 12:00!

--- Baseball Japani: NPB ---

Yokohama Baystars - Hanshin Tigers -- 1 -- 2,02 --- Pinnacle (TULOS: 9-1)

Yokohamalla syöttäjänä Shugo Fuiji (2,66 ERA). Hanshilla vasuri Tatsuya Kojima, joka on pelannut koko kaudella vain 7 inningsiä ja päästänyt mm. yhden home runin (vrt. Fuiji 22 innings / 1 home run). Yokohaman hyökkäys on ollut Hanshinin vastaavaa parempi (91-71). Tony Blanco (,345 AVG) voitaisiin Yokohamalta mainita. Kaverilla taustaa MLB:stä Nationalsin riveistä ja hän on nyt NBPL:n parhaita lyöjiä. Yokohamalla alla 10-5 tappio nimenomaan Tigersille, mutta se voidaan laittaa syöttäjäedun piikkiin.

Link to post
Share on other sites

bXP9uP5n-G6zCqeiA.png Atl.Madrid - Real Madrid E99TZ05n-ltK0Xogb.png

Vaikka historia suosii enemmän Realia tässä on silti otettava huomioon Atleticon loistava kausi ja parempi joukkue.

Voittamalla ottelun Atletico varmistaa 3. paikkansa La ligassa ja taas Reali on kakkonen toistaiseksi. Viikolla pelattiin Mestareiden-liigan semifinaalien ensinmäinen osaottelu jossa R.Madrid oli aivan kujalla ja ihmeitä on saanut tapahtua jos tänään pystyvät pelaamaan omalla tasollaan. Reali tulee varmasti leputtaamaan tässä ns. ei panoksettomassa ottelussa avain pelaajia mm. Özil , Alonso . Ronaldo ja Benzema. Saattavat olla vaihto penkillä mutta en usko avauksessa näkeväni heitä. Atleticolla ei ole enää mitään Europelejä vaan joukkue taistelee 3-2 sijoista, 2 sijaan tarvisivat voiton tästä ja parista seuraavasta. Itse uskon Atleticon kolumbialais hyökkääjän Radamel Falcao;n sensaatiomaisen maalinteko kyvyn ratkaisevan tänään. Todella tasaista päästä-päähän sahailua mutta Atletico on tänään parempi .

Valinta: Atl.Madrid

Kerroin: 2.20 @ Veikkaus

Link to post
Share on other sites

Englanti Championship

Tänään ajatuksena hakea itselleni harvinaisia vetoja eli jalkapallon over/under kohteita.

Statistiikat melko vanhaa materiaalia osittain, mutta haetaan sieltä vauhtia övereihin.

Peterborough United - Sheffield Wednesday (Over 2.5)

Kerroin: 1.80 @NordicBet

Edelliset kohtaamiset:

3.11.2012 Sheffield - Peterborough 2-1

15.3.2011 Sheffield - Peterborough 1-4

1.2.2011 Peterborough - Sheffield 5-3

Millwall - Nottingham Forest (Over 2.5)

Kerroin: 2.02 @NordicBet

Edelliset kohtaamiset:

3.11.2012 Nottingham - Millwall 1-4

10.3.2012 Nottingham - Millwall 3-1

13.8.2011 Millwall - Nottingham 2-0

Leeds United - Brighton & Hove Albion (Over 2.5)

Kerroin: 2.05 @NordicBet

Edelliset kohtaamiset:

2.11.2012 Brighton - Leeds 2-2

11.2.2012 Leeds - Brighton 1-2

23.9.2011 Brighton - Leeds 3-3

Link to post
Share on other sites

bXP9uP5n-G6zCqeiA.png Atl.Madrid - Real Madrid E99TZ05n-ltK0Xogb.png

Vaikka historia suosii enemmän Realia tässä on silti otettava huomioon Atleticon loistava kausi ja parempi joukkue.

Voittamalla ottelun Atletico varmistaa 3. paikkansa La ligassa ja taas Reali on kakkonen toistaiseksi. Viikolla pelattiin Mestareiden-liigan semifinaalien ensinmäinen osaottelu jossa R.Madrid oli aivan kujalla ja ihmeitä on saanut tapahtua jos tänään pystyvät pelaamaan omalla tasollaan. Reali tulee varmasti leputtaamaan tässä ns. ei panoksettomassa ottelussa avain pelaajia mm. Özil , Alonso . Ronaldo ja Benzema. Saattavat olla vaihto penkillä mutta en usko avauksessa näkeväni heitä. Atleticolla ei ole enää mitään Europelejä vaan joukkue taistelee 3-2 sijoista, 2 sijaan tarvisivat voiton tästä ja parista seuraavasta. Itse uskon Atleticon kolumbialais hyökkääjän Radamel Falcao;n sensaatiomaisen maalinteko kyvyn ratkaisevan tänään. Todella tasaista päästä-päähän sahailua mutta Atletico on tänään parempi .

Valinta: Atl.Madrid

Kerroin: 2.20 @ Veikkaus

Juuri näin! Allekirjoitan vihjeesi. Lisäisin myös senkin, että Mourinho ei ole lainkaan pelaajien kanssa puheväleissä. Sen huomasi selvästi myös Dortmund ottelussa. Realissa vallitsee kylmäsota, eikä se lopu ihan muutamassa päivässä tyystin. Etenkään kun Mourinho on kyseessä... hän on loistava, mutta välillä erittäin hankala valmentaja.

Atl. Madridille!!!

Link to post
Share on other sites

Englanti League One

Brentford - Doncaster Rovers Merkki 1 Kerroin 2.00 @Unibet

Tämän sarjan viimeisiä kärkikahinoita, varmasti tunteita kuumentava matsi tulossa.

Päivän kunto ja henkinen lataus ratkaisevat tänään ottelun ja tämä on niitä otteluita, joissa saatetaan nähdä punainen kortti.

Luotan kotietuun ja Brentfordin paineensietokykyyn tässä kohteessa. Brentfordin tehomies Clayton Donaldson palaa kentälliseen.

Brentford sarjan paras kotijoukkue 22 kotipelistä 14 voittoa. Tulosveikkaus 2-0

Lopputulos: 0-1

Edited by pellesmanni
  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

EHT, Kajotbet Hockey Games

Msp1eFAK-23l0zQoh.png Venäjä - Suomi 6BoYlqA3-CfyWf8z5.png

Merkki 1, Kerroin 1,85 @Veikkaus

- Kyseessä siis Euro Hockey Tourin ottelu Suomen ja rakkaan itänaapurimme Venäjän välillä. Tässä turnauksessa tärkeintä on varmastikin näyttöjen antaminen alle viikon päästä alkaviin MM-kisoihin. Suomelta oikeastaan kukaan ei antanut torstaisessa Tshekki-Suomi ottelussa hyviä näyttöjä. Leijonien valmistautuminen oli surkeaa ja Tshekin 3-2 voitto "suutelee leijonia" (Tamin sanoin). Suomi oli ottelussa täysin hukassa, varsinkin ensimmäisessä erässä. Ainoa onnistunut oli maalilla urakoinut Joni Ortio ja ilman Ortiota sekä takatukkien heikohkoa viimeistelyä loppulukemat olisivat olleet vieläkin rumemmat.

Myös Venäjä hävisi ottelunsa Ruotsia vastaan 4-2 lukemin. Peliä en nähnyt, joten siitä en voi mitään satuilla. Se on kuitenkin lähes varmaa, että Venäjä parantaa Ruotsi- ottelusta. Leijonat saa parantaa peliään SELVÄSTI torstaisesta, mikäli se haluaa kamppailla tänään voitosta kovaa Venäjää vastaan. Muualta Venäjälle saa 1.65-1.75 kertoimia ja Veikkauksen 1.85 kerroin kelpaa lapulle.

Venäjän kentälliset Ruotsia vastaan:

1. ketju:

Perezhogin-Averin-Popov

Ryasensky-Nikulin

Barulin

2. ketju:

Kuznetsov-Shipachyov-Mozyakin

Biryukov-Mevedev

3. ketju:

Petrov-Tereshenko-Tikhonov

Denisov-Belov

4. ketju:

Soin-Svitov-Plotnikov

Korneyev-Zaitsev

(Koshechkin)

Suomen kokoonpano illan otteluun:

1. ketju:

Salminen-Viitaluoma-Haataja

Mäenpää-Hietanen

Ortio

2. ketju:

Pesonen-Hytönen-Aaltonen

Lepistö-Kousa

3. ketju:

Osala-Wirtanen-Hagman

Melart-Kukkonen

4. ketju:

Sallinen-Lahti-Anttila

Laakso-Jalasvaara

(Engren)

Link to post
Share on other sites

Rugby:

Hyvin menneet rugbyvihjeet jatkuvat tänään.

Leinster - Biarritz Olympique + 11,5 merkki 1 kerroin 1,90 PAF

Leinster loistava kotijoukkue ja Biarritz todella heikko vierasjoukkue. Tässä lähtökohdat. Saamani tietoni mukaan Biarritz kärsii myös hieman loukkaantumisista. Uskon Leinsterin hoitavan tämän helposti ja tasoitus on suhteellisen maltillinen ja kerroin ok. Joten tämä kohde lapulle.

Murskavoittohan se sieltä napsahti!

Northen Bulls - Waratahs + 9 merkki 2 kerroin 1,91 PAF

Aika korkealta kuulostava tasoitus. Waratahs ei ole hetkeen hävinnyt oikein kunnolla. Viimeksi se hävisi 3 pisteellä juuri Bulssille viime vuonna. Bulls on toki hyvä kotijoukkue, mutta saavatko he yli 9 pisteen voittoa on toinen asia. Uskon Bullsin voittoon, mutta en yli 9 pisteen voittoon.

Viimeisllä sekunneilla sitten piti sulaa tämäkin. Waratahs jo johti ennen loppua!

Catalan Dragons - Huddersfield Giants merkki 2 kerroin 2,45 PAF

ehkä yksi parhaista kohteista rugbyn puolelta tänään. Dragons hyvä kotijoukkue mutta Huddersfield hyvä vierasjoukkue, joka on myös sarjassa ylempänä. En aivan ymmärrä tuota kerrointa mitä huddersfieldille annetaan. huddersfield ei ole yhtään huonompi joukkue kuin Catalan, ehkä jopa hieman parempi. Ota ainakin itse tällä loistokertoimella Huddersfieldin.

Edited by jpk
  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • 19:30 Como - Parma Comojärven hulppeissa maisemissa viimekauden yllättäjä, ja neljänneksi sijoittunut Como haastaa viime kaudella keskikastissa viihtyneen Parman. Como pelasi viime viikolla chämppäriä, kun taas Parma on saanut huilata yli viikon ja valmistautua tähän matsiin. Como on luonut maaliodottomaa noin 1,83 per matsi mutta tehnyt 2,33 maalia. Parma taas on ollut hyökkäyspäässä koko sarjan surkein toistaiseksi ja maaliodottomaa on kertynyt noin 0,61 per matsi. Parman hyökkäysodotus tässäkin pelissä jää alle 0,6 ja Comolta odotan noin 2,25. Como on big chances listalla sijalla 14/20 ja Parma pitää peräpaikkaa tällä listalla.    alle 3 maalia @1,92 @coolbet  
    • Lentopallo, EM-Kisat Viro - Belgia Belgia -2.5 Erää Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.04 Alkamisaika: 20:00 - Viro sekä Belgia kohtaavat EM-Kisoissa. Belgia selvästi parempi jokaisella osa-alueella ja maailman yksi parhaimmista ellei paras hakkuri Reggers tulee tässä pelissä tekemään valtavasti tuhojaan. jopa pientä ylikerrointa tarjolla sillä itse näen tämän siellä 1.7~ paikkeilla.
    • Käsipallo, Superliga Stal Mielec - Wybrzeze Gdansk Yli 60.5 Maalia Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.85 Alkamisaika: 18:00 - Käsipallon Superligan puolella kohtaavat Stal Mielec sekä Wybrzeze Gdansk. Paljon maaleja lähdetään otteluun hakemaan näiden kahden joukkueen välillä, viime kauden kahdessa kohtaamisissa nähtiin 64 sekä 67 maalia, Gdanskin tämän kauden avauksessa maaleja tuli myöskin 67. Gdansk viime kauden 3. sijan nappasi itselleen ja on tunnettu nimenomaan kovasta hyökkäyksestään sekä kovalla temmolla pelaamisesta mutta omiin tulee yksinkertaisesti liikaa maaleja joka kostaantui isosti joukkueelle viime kaudellakin. Gdanskia on lupa odottaa tälläkin kaudella sarjan kärkipäähän siinä missä Stal Mielec keskikastin porukoita. Uskon vahvasti vauhtia ja maaleja tässä ottelussa nähtävän sillä puolustus ei kummankaan joukkueen vahvuuksiin kuulu ja edelliskauden kaksi keskinäistä kohtaamista siitä myös todisteena.
    • Pöytätennis, Setka Cup Obishchenko - Holoborodko Holoborodko Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.83 Alkamisaika: 12:05 - Setka Cupin puolella kohtaavat Obishchenko sekä Holoborodko. Kertoimet on asetettu tähän otteluun tasabookiksi mutta hyvin vaikeaa on kyllä olla näkemättä Holoborodkoa suosikkina otteluun. Holoborodko pelannut erinomaisesti viime otteluissaan marssien lähes voitosta voittoon ja tulee tähänkin otteluun 3 ottelun voittoputkessa. Holoborodkon syöttöpeli on ollut vakuuttavaa ja uskon sen olevan tässäkin ottelussa Obishchenkoa vastaan avain voittoon sillä Obishchenko ei varsinaisesti ole loistanut palautuspelissä.
    • Jalkapallo:Ranska Ligue 2 klo.21:45 Red Star - Metz btts @1.85 Unibet Ranskan 2.ligasta otetaan maalit molemmille kokeiluun. Kuudennet ottelut tänään molemmille.Ihan mukavasti on molemmilla toistaiseksi pelit menny.Metzin tappiosarake näytää 0,eikä Red Starillakaan ole kuin 1 häviö. Maaleja on molempien peleissä saatu hyvin.Metzin 4:ssä pelissä 5:stä on molemmat joukkueet maalin tehny.Red Starin 3:ssa edellisessä molemmat joukkueet onnistuneet laittamaan pallon verkkoon. Unkan @1.85 on ihan mainio molempien osumasta ja laitattaa kyllä merkin siihen.  
×
×
  • Create New...