Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts


TPS - FC INTER ( 41% - 28% - 31% ) (1) 2,80 OA1,15!!
+1 ( 21% - 20% - 59% )
-1 ( 69% - 16% - 15% )

- Turun Derby. Kummankaan vire ei ole kovin kummoinen. Kesäkuun jälkeen Inter on 17:sta pelistään voittanut kaksi. TPS:n 10 edellistä ovat puolestaan tuoneet statsit 1-4-5.
Interin alisuorittaminen Veikkausliigassa on ollut rajua eikä sitä täksi kaudeksi enää korjata. Inter on kohdannut edellisissään kaikki mitalistit (tämän hetken) ja venynyt niiden kaikkien kanssa pistejakoon - se onkin ollut koko Veikkausliigan suurin tasuriautomaatti 12 tasapelillään.
Tuorein peliesitys FC Lahtea vastaan oli kuitenkin taas varsin ponneton ja joukkue jäi 1-3 tappioon kotikentällään.
Lähtökohtaisesti arvostan TPS:n näistä selkeästi paremmaksi ja vaikkei ottelussa kotietua olekkaan niin sen ei pitäisi mitenkään lähteä tähän kamppailuun 2,8 - 3 - 2,45 asettelun mukaisena altavastaajana. Kerroinasettelun kuuluisi olla pikemminkin päinvastoin. TPS:stä tarjolla on Veikkauksella markkinan korkein kerroin ja lähes varmasti putoaa. Aiemmat Turun derbyt ovat olleet tasaisia. Kesäkuussa päädyttiin 1-1 pistejakoon ja toukokuussa TPS oli parempi 2-1 lukemin.
Molemmat varmasti syttyvät tähän, mutta TPS on kovemmalla kertoimella ehdottomasti kokeilun arvoinen. Iso pudotusriski.



ROPS - JJK ( 51% - 27% - 22% ) (2) 5,55 OA1,22!!
+1 ( 27% - 24% - 49% )
-1 ( 78% - 12% - 10% )

- JJK:n matka vie ensikaudeksi Ykköseen hakemaan uusia tuulia siipien alle. 10stä edellisestä se on voittanut vain toiseksi viimeisenä majailevan Interin kotonaan.
Muutenkin koko kauden ajan pisteet ovat olleet tiukassa paikassa kuin paikassa...
Tasoeroa ei silti lähtökohtaisesti RoPS:iin ole järin paljon eikä Rovaniemeläisilläkään ole loppukauden panoksena muuta kuin kunnia mikä laskee hiukan suosikkiasemaa.
Kotietu on suht merkittävää luokkaa tässä, mutta materiaaliltaan se ei ole järin paljoa JJK:ta parempi, vaikka onnistuikin uusimaan sarjapaikkansa ja pelaamaan
skandaalittoman kauden. RoPS ei kesäkuun alusta lukien ole pelaamistaan 17:sta matsista voittanut kuin kolme (3).
Lisäksi joukkueella saattaa jo takaraivossa kolkutella Suomen Cupin finaali KuPS:ia vastaan mikä pelataan 28.9. Loukkaantua ei varmasti halua kukaan ja kun liigassa ei ole voitettavaa ja kauden päätähtäin on parin viikon päässä saattaa henkisesti se vaikuttaa joukkueeseen.
JJK:n surkeisiin vierasstatseihin 1-2-10 11- 29 on ylireagoitu ja tarjottu 5,55 kerroin tarjoaa huikean 1,22OA:n mikä saattaa hyvinkin pudota.
RoPS ei ole parhaillaan pelatessaan suursuosikkina, silloin harvoin kun se ylipäänsä pääsee suosikkina pelaamaan. JJK:lla on tuntuvasti kerrointaan parempi sauma
yllättää ja palkinto on varsin messevä 5,55.



Unohtumaton BETSI - sunnuntai!! Myös mm. jorinaa tappioputkista ja koko kauden paras Pitkävetokohde Veikkausliigaan:
http://www.vihjeet.org/

Pelionnea!



Link to post
Share on other sites

Eurobasket

Espania - Italija 2 5,45 Veikkaus (ottelu alkaa klo: 19:00)

Serbia voitti eilen Ranskan ja on näin jatkolohkon voittaja. Mutta Serbian voiton myötä lohkotilanne on niin mutkistunut, että nyt Espanialla toisessa lohossa on varaa laskelmoida tilannetta hyväkseen. Mikäli Kroatia häviää huomenna Kreikan (joka alkaa jo klo 15:30), niin unohtakaa tämä vihje kokonaan! Syy tähän on se, että Espania on tällöin pakkovoiton edessä ja maalla on huomattava materiaalietu Italiaa nähden ja voittaa ottelun tällöin lähes varmasti. MUTTA, mikäli Kroatia voittaa Kreikan huomenna, niin tällöin Espanian 'kannattaisi' hävitä puolitahallaan Italialle, ja näin välttyisi pelaamaa pudotuspeleissä Liettuaa vastaan. Kyllä Espania mielummin ottaa Serbian pudotuspelin kaveriksi kuin Liettuan.

Ja vaikka Espanian onkin kivikova, niiden mentaliteetti on kuitenkin vähän sellainen, että mielellään sumplivat tilannetta hyväkseen mikäli mahdollista. He ovat tehneet näin aiemmissakin Koristurnauksissa. Eli viis periaatteista. Koripallo on sinänsä jännä laji, ettei se aina ole pelkästään koripalloa :D siksi nätä "yllätysvoittoja" tulee paljon.

Eli luonnollisesti en usko pelaajamateriaalin vaikuttavan juuri yhtään tähän otteluun. Henkilökohtaisesti uskon, että huomenna on kaikki ainekset 'farssiin' joten suosittelen kaikille, et ette kauhean isoilla panoksilla pelaa mihinkään huomiseen korismatsiin, edes tähänkään otteluun.

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

FC Lahti - HJK 1x2 / HJK 2. kerroin 1.8 ///VEIKKAUS

HJK kisaa Hongan kanssa veikkausliigavoitosta ja heillä ei ole varaa hävitä yhtään peliä, ennenkä mestaruus on varmistettu. Molemmat joukkueet ovat saaneet muutaman onnistuneen pelin ja voitot allensa, mutta materiaalieroltaan HJK on Veikkausliigan ehdoton kärkijoukkue ja nyt saavutetulla hyvällä vireellä tulee ottamaan rutiininomaisen voiton FC Lahdesta.

FF Jaro - Honka 1x2 / Honka 2. kerroin 2.1 ///VEIKKAUS

FF Jaro on pelannut laskusuhdanteisesti ja ei enää tule taistelemaan 3sijasta. Honka taas on vain 3 pisteen päässä HJK:sta eikä siis voi hävitä myöskään yhtään peliä, mikäli tosissaan tavoittelevat veikkausliigan kuninkuuden vievänsä HJK:n nenän edessä. Tarjolla on vielä 6 peliä molemmille ja jokaiseen peliin varmasti lähdetään hakemaan vain voittoa!


Swansea - Liverpool 1x2 / Liverpool 2. kerroin 2.2 ///VEIKKAUS

Swansea on aloittanut kautensa odotetulla tavalla, häviten manchester unitedille sekä tottenhamille, mutta voittaen kuitenkin selvästi heikomman west bromin. Liverpool on taas aloittanut kautensa hyvin, ottamalla jokaisesta pelistä voiton. Vaikka maaleja on jokaisessa pelissä tullut vain yksi, on se kuitenkin onnistunut pitämään vahvalla puolustamisella oman pään puhtaana. Edellisessä ottelussa Liverpool kohtasi manun ja piti tähtisikermän nollissa, ja sitä edellisessä muuten hurjassa vireessä ollut aston villan Benteke pidettiin pimennossa. Odottaisin vähämaalista peliä lukemin 0-1 tai 0-2 liverpoolille.


Parma - AS Roma 1x2 / AS Roma 2. kerroin 2.4 ///VEIKKAUS

AS Roma aloitti kauden osoittamalla rutiininomaisesti kaapin paikan kahdelle nousijajoukkueelle, Livornolle sekä Veronalle. Muuten juuri mainitut joukkueet ovat voittaneet 2 muuta pelattua otteluaan, Veronakin otti vaatimattomasti kauden aloituksessa AC Milanin päänahan lukemin 2-1 ja se jo osoitti, ettei nämä nousijajoukkueet tule olemaan täysiä heittopusseja. Tästä saa lisää varmuutta AS Roman vahvaan pelaamiseen.
Kohteeseen vois pelata myös tulosta btts tai over 2,5. Mutta AS Roman voiton kerroin vie nämä kaksi vaihtoehtoa kertoimellaan mennen tullen. Peli ei missään nimessä ole selvä tapaus, mutta pidän AS Romaa vahvana suosikkina otteluun ja siksi kerroin 2.4 pitää poimia käyttöön.



Otetaas tästä nyt sysimustan viikonlopun jälkeen sellainen erilainen maanantai ja tuupataan kovaa kakkoseen ja odotetaan kaiken menevän hyvin :)

Link to post
Share on other sites

SKA Pietari - Medvescak: SKA yli 3,5 maalia 1.55 (Expekt)

SKA Pietari - Medvescak: SKA yli 4,5 maalia 1.96 (Betsafe)

SKA Pietarin tähtisikermä on aloittanut kautensa juuri niin vauhdikkaasti kuin on odotettukkin. 4 ottelua, 4 voittoa, 5,25 tehtyä maalia/ottelu! Tähtipelaajat ovat kaiken lisäksi kuorossa kehuneet päävalmentaja Jukka Jalosta, joten myös joukkuehenki lienee kohdillaan. Siltä se kieltämättä näyttikin Hämeenlinnan yössä muutama viikko takaperin! :-D Uskoisin SKA:n mättävän kotonaan 5-8 maalia huomattavasti heppoisempaa vastustajaansa vastaan! Panostukset 4/5 ja 3/5.

Link to post
Share on other sites
Laitetaas pari tipsiä kohtuu hiljaiselle maanantaille :) Nämä Veikkaukselta, siellä pelaavilla on tänään hieno päivä tiedossa, kun kovia kertoimia tarjolla kotoiseen Veikkausliigaan!




Veikkausliiga




FC TPS - FC Inter 2.80


- Selvä markkinatoppi Veikalta. Kyseessä kauden kolmas Turun derby, ensimmäisen voitti TPS ja viimeisin päättyi tasalukemiin. Kummatkin ovat ottaneet viidestä edellisestä ottelusta peräti kolme tasapelipistettä ja vain yhden voiton. Ottelussa ei tietääkseni panosta ole, tai ainakaan kovin suurella todennäköisyydellä ei TPS tule enää kolmanneksi nousemaan. TPS on joukkueista laadukkaampi enkä ollenkaan voi ymmärtää, että miten tässä on saatu Inter näin selväksi ennakkosuosikiksi? Itse kyllä pitäisin Tepsiä lähtökohtaisesti pienenä suosikkina. Päivän helmiä Veikkaukselta.


RoPS - JJK (normivoitto ja +1) 5.55, 2.25


- Normivoitto ei yllä ihan hirveän lähelle parasta kerrointa, mutta kilpailukykyinen kuitenkin. +1 kohteessa ainoastaan Bwin tarjoaa hieman parempaa (2.30). Kummallakaan ei ole ottelussa juuri panosta, JJK tulee putoamaan varmasti Ykköseen kauden päätteeksi ja RoPSin mahdollisuudet nousta kolmossijaan asti ovat vähintäänkin minimaaliset. Se keskittyy varmasti pian edessä olevaan Suomen Cupin finaaliotteluun ja tuskin pelaa tänään täysillä. Jos RoPS vielä yrittää niitä korttejakin kalastella (joku niin mainitsi tällä foorumilla), niin JJK saattaa saada mahdollisuuden pelata miesylivoimallakin. Ehdottomasti ylikertoimia kumpainenkin, tasoeroa joukkuieden väliltä ei näin paljoa löydy.


FF Jaro - FC Honka 2.10


- Pelin enemmän ykkösenä majailevaa HJK:ta pelannut Honka on nyt melkeinpä pakkovoiton edessä, sillä HJK on kolmen pisteen päässä ja sillä on siis yksi peli vähemmän pelattuna. Piste sen olisi ainakin ihan pakosti otettava, mutta voittoon Honka varmasti tänään tähtää. Jaro tällä hetkellä liigan kuntopuntarissa viimeisenä 2 pisteellä, Honka puolestaan on kolmantena 8 pisteellä. Jaro aikalailla hukannut mahdollisuutensa kolmannen sijan suhteen todella surkeiden otteiden vuoksi ja suurista panoksista pelaava Honka lähtee otteluun mielestäni suurena suosikkina. Veikkaus tarjoaa Sportingbetin kanssa tähän toppia.


FC Lahti - HJK 1.80 (TV-matsi, tulee Kutoselta!)


- Markkinatoppi. HJK:lle voitto olis tänään erittäin hyvä asia, sillä Klubilla on kolmen pisteen kaula toisena olevaan Honkaan ja lisäksi sillä on varastossa yksi ottelu Honkaa enemmän. Lahdellakin on tässä panosta, sillä kolmen pisteen voitolla se nousisi mukaan kamppailuun sijasta kolme. Täyden pistepotin mahdollisuus on kuitenkin aika pieni. HJK on ajoittanut kuntonsa suht hyvin kun mestaruustaisto käy kuumimmillaan, sillä se on nyt seitsemän ottelun pisteputkessa ja neljän matsin voittoputkessa. Vähän aikaa sitten se kaatoi MIFK:n 1-6. Materiaaliero joukkueiden välillä on aika suuri ja kun HJK on saanut pelin vihdoin ja viimein kuosiin, on se vieraissakin ennakkosuosikki.

Link to post
Share on other sites

Parma - AS Roma 2 2.28

Illan ainoassa Serie A ottelussa kohtaavat huonosti kautensa aloittanut Parma (kahdessa ottelussa 1 maali ja 3 päästettyä), sekä kauden vakuuttavasti kahdella voitolla ja puhtaalla maalilla aloittanut AS Roma.

Parman joukkue koostuu keskikastista, ehkä jopa vähän alle keskikastista, kun taas AS Roman on vähän yli keskikastin. AS Roma onnistui myös hankkimaan kesällä muutamia "laatupelaajia" Gervinho, Maicon, Benatia. Pitää myös muistaa AS Roman lojaalit pelaajat Fransesco Totti, sekä De Rossi.

Neljässäkymmenessä pelatussa ottelussa, Roma on voittanut 25 kertaa, Parma vain 6 kertaa.

Link to post
Share on other sites

NHL Preseason on käynnissä_

Vihjeet

16.9

NHL Detroid 3.25Bwin

NHL Philly 2,2Nordicbet

NHLRangers 2.65 BWin

Detroitilla 4 ketjussaki vaikkareita, purkeilla Sidneyn erittäin kovassa vejossa mutta muuten huilaa eilen pelanneet Malkin Neal ja kumppanit.

Phi pelaa tähtiä poislukien Giroux kun taas Was uupuu 1 ketju kokonaisuudessaan. Lisäksi Phi miehet avoimesti vihaa Was ukkoja joten pitäisi tatsiakin löytyä.

Ran Nash,Richardson,Kreider jäällä ja Lunqvisti kuulemma aamujäällä ottanu 16 rankkua putkeen joten he ilmeisesti pelaavat.

Uusi koutsi ja näyttöjä annetaan.

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jalkapallo EFL Cup klo 22:00 Liverpool - Tottenham Pelivalinta: Tottenham yli 4,5 kulmapotkua (varsinainen peliaika) Kerroin: 2,09 Epicbet Tottenhamin alkukausi on ollut todella vaikea. Maalinteko tökkinyt pahasti, joukkue on kuitenkin pystynyt luomaan maalipaikkoja kohtalaisen hyvin. Liverpoolin kausikaan ei ole startannut parhaalla mahdollisella tavalla ja parannettavaa on kotijoukkueellakin. Tässä ottelussa Liverpoolilla peliaikaa saa valioliigassa vähemmän pelanneet, joten Tottenhamilla erinomaiset mahdollisuudet jopa otteluvoittoon. Tottenham on liigassa saanut hyvin kulmapotkuja / ottelu, joten haetaan tähän vähintään 5 kulmapotkua.
    • Ligue 1 / Jalkapallo Ranska Monaco - Lens Monaco Draw No Bet @ 1.58 Epicbet Alkaa 21:45 Monaco(2.) voitti kolme kauden neljästä tähän mennessä pelatusta ottelustaan yhden noista päätyttyä tasuriin. Joukkue hävisi ainoastaan kolme viimeisestä 20:stä sarjamatsistaan.  Lens(10.) on sarjassa kolme ottelun voitottomassa putkessa häviten noista kaksi kamppailua. Joukkue onnistui voittamaan vain yhden viimeisestä kahdeksasta vierasottelustaan. Monaco voitti joukkueiden edellisen viime helmikuussa pelatun keskinäisen kohtaamisen maalein 2-3.  
    • Jääkiekko:SM Liiga klo.18:30 Saipa - K-Espoo Tekee pisteen Lukas Svejkovsky @2.11 Coolbet Koitetaas Espoon hyökkääjän Svejkovskyn pojoa. Sarjakakkonen Espoo kohtaa vasta yhden liigaottelun pelanneen Saipan sen kotikentällä.Lappeenrantalaiset olivat CHL kiertueella ja rasitusta on ainakin matkustelusta tullut.Saipa siis voitti liiga avauksessaan Tapparan ja on tässä suosikki. Espoo on 3:sta ottelustaan voittanut 2 ja yhden hävinnyt.Viimekaudella keskinäiset kohtaamiset meni tasan 2-2. Espoon 1.kentän oikeallalaidalla pelaavalla Svejkovskylla on ollut loistava alkukaudelle.Viimekaudella Espoossa 11 ottelussa 3.pst tehnyt Svejkovsky on nyt takonut 3:ssa pelissä jo 6.pst(4+2).Aikamoinen parannus siis tapahtunut Svejkovskyn pelaamisessa ja mistä se sitten johtuu,mene ja tiedä. Svejkovsky halunnee pitää putkeaan yllä ja Espoo varmasti yrittää iskeä ja hyödyntää 6pv sisään jo 3 ottelunsa pelaavaan Saipaan.  
    • Liiga / Jääkiekko KalPa - HPK Elias Vilen tekee vähintään 1 pistettä (sis.ja): Kyllä @ 2.33 Unibet Alkaa 18:30 Kuluvalla kaudella tehot 1+0 iskenyt Elias Vilen on nostettu otteluun kolmosketjusta ykköskentän sentteriksi laitureinaan Juuso Mäenpää ja Jesper Piitulainen. Aiemmilla kausillaan Pelicansia pisteiden valossa melko tehokkaasti edustanutta Vileniä pidetään hiomattomana timanttina ja Kuopiossa odotetaankin miehen saavan uutta nostetta uralleen. Vilen pelasi hyvät harkkamatsit mutta sarjakausi on lähtenyt hieman tahmeasti käyntiin.  KalPan hyökkääjistä eniten kuluvalla kaudella peliaikaa saanut Vilen tulee tekemään ottelussa vähintään yhden pisteen.
    • 16:30 Korfez Basket - Kolossos Rhodes ”Vierasjoukkue” Kolossos ei ole huono joukkue, mutta tämän kauden jengissä aikalailla kaikki on mennyt uusiksi, ja yhteispelissä on vielä tekemistä. Kotijoukkueena pelaava Korfez vaikuttaa olevan etenkin hyökkäyspäässä jo valmiimpi kauteen ja näin ollen nappaa tästä Bulgariassa pelattavasta ottelusta voiton. Korfez Basket ML @1,92 @epicbet
×
×
  • Create New...