Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

FF:n Salibandyvihjeet + Pohdinnat Kaudelle 2013-2014


Recommended Posts

  • Vastaukset 23
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pystyy isommalla moukulla heittäämään ASM SSV - TPS -- 1 --1,50 -- Nordicbet NST - Happee --- 2 -- 1,75 -- Nordicbet SPV - Indians -- 2 -- 1,65 -- Nordicbet -------------------------------------

* Laitetaan vihje nyt, koska on olemassa aika suuri mahdollisuus, että kerroin putoaa vielä alas *

-- A-Juniorit SM --

1.10.2013

TPS - Koovee -- 1 -- 1,55 -- Nordicbet -- 5,0* / Tulos: 7-2 /

- Koovee voitti kauden avauksessaan Oilersin kotonaan 7-4. Oilers ei kuulu suosikkeihin, mutta ei myöskään putoajaehdokkaisiin. Koovee puolestaan taistelee paikastaan pudotuspeleihin. Nyt vastassa on TPS, joka hoiti vieraissa sarjan heikoimpiin lukeutuvan SPV:n. Loppulukemat olivat 8-3 TPS:n eduksi. TPS on toissa kauden hopeamitalisti ja viime kaudellakin pudotuspelipaikka irtosi. Täksi kaudeksi pudotuspelit on heille minimitavoite -

--- Miksi TPS voittaa? ---

+ TPS on voittanut joukkueiden 12 edellistä kohtaamista

+ Kotietu

+ Materiaalietu

+ Kooveelta puuttuu avainpelaajia, koska samana päivänä on miesten edustuksella peli

E: Kerroin pudonnut 1,55 --> 1,40

Link to post
Share on other sites

-- Champions Cup --

SPV - Alligator Malans -- 1 -- 1,60 -- Fortuna Win -- 4,0* / TULOS: 6-3 /

SPV - Alligator Malans -- SPV(-1) -- 1,71 -- Nordicbet -- 4,0*

- SPV on joukkueista pykälää kahta parempi, joten se on ansaitusti suosikki. Viimeinen peli ennen tätä turnausta ei kuitenkaan mennyt ihan pulkkaan, kun Happee niisti vieraissa seinäjokelaisilta pisteet lukemin 8-5. Ei syytä huoleen kuitenkaan, koska Happee on erittäin kova joukkue ja SPV:n yksi päätavoitteista on voittaa Champions Cup, joten aivan varmasti kentällä nähdään erittäin väkevä SPV.

- Alligator Malans on Sveitsin liigan mestari. Se pelasi jo eilen ja nappasi helpon 10-2 voiton latvialaisesta Lielvardesta. Vaikka Sveitsiläisiä ei sovi aliarvioida niin on he silti selvä altavastaaja tänään.

- Tulosarvio: SPV 7,8 - Alligator 3,4

Link to post
Share on other sites

10.10.13

-- Divari --

Karhut - M-Team -- 2 -- 2,70 -- Nordicbet -- 3,0*

Karhut - M-Team -- X2 -- 1,87 -- Nordicbet -- 4,0* / Tulos: 8-7 ja.

- Karhut 1-0-1 maalierolla 16:11 vs M-Team 2-1-0 maalierolla 28:15. M-Teamin tilastoja kaunistaa helppo 15-3 voitto Ilveksestä. Muuten voitto vahvana kotijoukkueen tunnetusta SB Vaasasta ja tasuri kovaa Blue Foxia vastaan. Karhut voitti Ipan vieraissa 12-3 ja vahvoja Welhoja vastaan tuli vieraissa 8-4 tappio. - Ennakkoon ottelu vaikuttaa paljon tasaisemmalta mitä kertoimet antaa ymmärtää -

Link to post
Share on other sites

11.10.13

-- Salibandyliiga --

ERÄ - NST -- 1 -- 1,60 -- Veikkaus -- 4,5* /Tulos: 6-9

- ERÄ on piikkipaikalla (3-0-0) ja NST kahdeksantena (1-1-1). NST tulee napsimaan enemmän pisteitä kotonaan kuin vieraissa. Muutenkin ERÄ:n esitykset olleet parempia ja materiaalietukin on heidän puolellaan. Mosahalli ollut aina myös vaikea paikka NST:lle. 6:sta ottelusta NST on voittanut vain kerran.

Nokian krp - Loviisa -- KRP(-2) -- 1,75 -- Veikkaus -- 4,5* / Tulos: 9-3

- KRP pelasi viimeksi hyvin kotonaan (9-4 voitto vs Koovee). Loviisa on materiaaliltaan sarjan huonoin. Alla 3 tappiota murskalukemin. Mielestäni vaaditaan todellinen ihme, että Loviisa pystyisi haastamaan edes jotenkin näädät.

Link to post
Share on other sites

Indians - OLS -- 1 -- 2,02 -- Nordicbet - 3,0* - / Tulos: 5-2



- Indians niisti viimeksi vieraissa pisteet vs Happee ja tätä ennen kotonaan se voitti KRP:n 9-6. OLS pelasi eilen SSV:tä vastaan ja sen hävisi jatkoilla 7-6. Indians jatkaa vahvaa peliään ja nappaa 3nnen voittonsa peräkkäin.



SSV - Happee -- 2 -- 3,00 -- Betsson - 3,0* / Tulos: 2-5



- EIlen SSV voitti hikisesti OLS:n kotonaan (7-6ja.). Varmaan enemmän katseet olivat jo tässä pelissä, mutta silti aika heikkoa esitystä SSV:ltä. SSV on jo tällä kaudella hävinnyt kahdelle suurelle eli Classicille ja SPV:lle, nyt on aika nöyrtyä hirvilauman edessä. Happeella 4 peliä pelattuna ja saldona 3 voittoa ja 1 ja.tappio. Tässä on Happee arvioitu liian heikoksi,oma arvio olisi joku 2,5-2,7 max.



NST - Nokian KRP -- KRP(+1) -- 1,92 -- Nordicbet -- 3,0* Tulos: 7-0



- NST haki viimeksi yllätys yllätys pisteet Mosahallista lukemin 9-6. Nyt kotona vastassa KRP,jolla on alla 9-3 voitto vs Loviisa ja tätä ennen 9-4 voitto vs Koovee. NST:n saldo on 2-1-1. Lappeenrantalaiset ovat kotonaan aina vittumainen joukkue, mutta eivät lyömätön. Kyseessä on kuitenkin 2 melko tasavahvaa joukkuetta ja NST:n kertoimeksi annetaan jopa niin surkeaa kerrointa kuin 1,64 (61%). NST lähtee suosikkina, mutta ei näin selvänä, joten otetaan X2 lapuille.




2.divisioona



Pirates - SBS Kings -- 1 -- 2,55 -- Nordicbet -- 3,0* / Tulos: 3-2



Divari



FBC Turku - SB Vaasa -- 2 -- 1,65 -- Nordicbet -- 4,0* / Tulos: 7-10



SB Welhot - SalBa -- x2 -- 1,71 -- Nordicbet -- 4,0* Tulos: 5-5


Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt

  • Uusimmat viestit

    • 19:30 Como - Parma Comojärven hulppeissa maisemissa viimekauden yllättäjä, ja neljänneksi sijoittunut Como haastaa viime kaudella keskikastissa viihtyneen Parman. Como pelasi viime viikolla chämppäriä, kun taas Parma on saanut huilata yli viikon ja valmistautua tähän matsiin. Como on luonut maaliodottomaa noin 1,83 per matsi mutta tehnyt 2,33 maalia. Parma taas on ollut hyökkäyspäässä koko sarjan surkein toistaiseksi ja maaliodottomaa on kertynyt noin 0,61 per matsi. Parman hyökkäysodotus tässäkin pelissä jää alle 0,6 ja Comolta odotan noin 2,25. Como on big chances listalla sijalla 14/20 ja Parma pitää peräpaikkaa tällä listalla.    alle 3 maalia @1,92 @coolbet  
    • Lentopallo, EM-Kisat Viro - Belgia Belgia -2.5 Erää Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.04 Alkamisaika: 20:00 - Viro sekä Belgia kohtaavat EM-Kisoissa. Belgia selvästi parempi jokaisella osa-alueella ja maailman yksi parhaimmista ellei paras hakkuri Reggers tulee tässä pelissä tekemään valtavasti tuhojaan. jopa pientä ylikerrointa tarjolla sillä itse näen tämän siellä 1.7~ paikkeilla.
    • Käsipallo, Superliga Stal Mielec - Wybrzeze Gdansk Yli 60.5 Maalia Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.85 Alkamisaika: 18:00 - Käsipallon Superligan puolella kohtaavat Stal Mielec sekä Wybrzeze Gdansk. Paljon maaleja lähdetään otteluun hakemaan näiden kahden joukkueen välillä, viime kauden kahdessa kohtaamisissa nähtiin 64 sekä 67 maalia, Gdanskin tämän kauden avauksessa maaleja tuli myöskin 67. Gdansk viime kauden 3. sijan nappasi itselleen ja on tunnettu nimenomaan kovasta hyökkäyksestään sekä kovalla temmolla pelaamisesta mutta omiin tulee yksinkertaisesti liikaa maaleja joka kostaantui isosti joukkueelle viime kaudellakin. Gdanskia on lupa odottaa tälläkin kaudella sarjan kärkipäähän siinä missä Stal Mielec keskikastin porukoita. Uskon vahvasti vauhtia ja maaleja tässä ottelussa nähtävän sillä puolustus ei kummankaan joukkueen vahvuuksiin kuulu ja edelliskauden kaksi keskinäistä kohtaamista siitä myös todisteena.
    • Pöytätennis, Setka Cup Obishchenko - Holoborodko Holoborodko Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.83 Alkamisaika: 12:05 - Setka Cupin puolella kohtaavat Obishchenko sekä Holoborodko. Kertoimet on asetettu tähän otteluun tasabookiksi mutta hyvin vaikeaa on kyllä olla näkemättä Holoborodkoa suosikkina otteluun. Holoborodko pelannut erinomaisesti viime otteluissaan marssien lähes voitosta voittoon ja tulee tähänkin otteluun 3 ottelun voittoputkessa. Holoborodkon syöttöpeli on ollut vakuuttavaa ja uskon sen olevan tässäkin ottelussa Obishchenkoa vastaan avain voittoon sillä Obishchenko ei varsinaisesti ole loistanut palautuspelissä.
    • Jalkapallo:Ranska Ligue 2 klo.21:45 Red Star - Metz btts @1.85 Unibet Ranskan 2.ligasta otetaan maalit molemmille kokeiluun. Kuudennet ottelut tänään molemmille.Ihan mukavasti on molemmilla toistaiseksi pelit menny.Metzin tappiosarake näytää 0,eikä Red Starillakaan ole kuin 1 häviö. Maaleja on molempien peleissä saatu hyvin.Metzin 4:ssä pelissä 5:stä on molemmat joukkueet maalin tehny.Red Starin 3:ssa edellisessä molemmat joukkueet onnistuneet laittamaan pallon verkkoon. Unkan @1.85 on ihan mainio molempien osumasta ja laitattaa kyllä merkin siihen.  
×
×
  • Create New...