Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

ANAHEIM DUCKS - CHICAGO BLACKHAWKS


Recommended Posts

Sama blogi tällekkin ja KAIKKI voi osallistua, jos tulee jotain mieleen tästä sarjasta tai peleistä.

Tänään ( Sunnuntaina 17,5,2015) se alkaa klo 22,00.

Läntinen Konferenssi on edennyt aina Konferenssi finaaleihin, kun Pacificin divisioonan mestari Anaheim Ducks kohtaa Centralin Divisioona mestarin Chicago Blackhawks:in. Tämä sarja on varmasti yksi mielenkiintoisimmista sarjoista tänä pudotuspeli keväänä. Tätä jotkut kutsuvat jopa moraaliseksi finaaliksi, kun viime vuosina Lännestä ovat mestarit tulleet, sekä kun katsoo materiaaleja, niin tämä sarja on itselle ainakin astetta mielenkiintoisempi kuin Idän.

Anaheim tuli ja voitti koko Läntisen Konferenssin ja pääsi joidenkin mielestä näin kävelemään tähän pisteeseen. Playoffien ensimmäisellä kierroksella vastaan asettui Winnipeg Jets. Joukko täynnä työmiehiä jäi aika helposti jalkoihin, nimittäin Ducks vei tätä sarjaa niinkuin halusi ja lopulta suoraan 4 - 0 jatkoon. Vastus vain helpottui omasta mielestä, kun Calgary Flames astui seuraavaksi eteen. Ducks vei kotiotteluita ihan niinkuin halusi ja näytti ylivoimaiselta. Flames sai yllätettyä kotonaan kerran, mutta sitäkin peliä alkuu lukuunottamatta oli aikalailla Ducks:eilla. Karri Rämö ei voinut mitään paremman joukkueen hyökkääjille ja lopulta Ducks eteni voitoin 4 - 1 jatkoon. Poissaoloja ei pitäisi olla, eli Game 5 pelissä vähän loukkaantunut Perry on taas pelikunnossa.

Chicago teki sen taas ja eteni viidennen kerran seitsemään vuoteen Konferenssi finaaleihin. Tähän pisteeseen pääsyä voi tiivistää oikeastaan yhteen pelaajaan nimittäin Mr.Showtime eli Patrick Kane. Hänen loukkaantuminen avasi palkkakattoon sillein tilaa, jolloin Antoine Vermette ja Kimmo Timonen pääsi hyppäämään rinkiin. Vermette on parantant otteitaan kokoajan ja se on tärkeetä Chicagon keskusta pelaamista ajatellen. Kimmo Timonen taas hankinta oli täysin sympaattista pelkästään ja siitä kertoo myös peliaika joka on joka pelissä n. 10min/peli. Mutta Kane palasi juuri playoffeihin ja silloin tämä joukkue aloitti matkan kohti Stanley Cup:ia.

Chicagon Playoff kausi alkoi Rinteen Nashville:ä vastaan. Predators haastoi joka osa-alueella Hawks:eja mutta kokemus toi lopulta rutiinilla tämän sarjan aina 4 - 2 voitoin Chicagolle. Seuraavaksi piti tulla astetta kovempi mielestäni Minnesota Wild. Wild:illa piti olla hyvä veska, hyvä puolustus ja riittävää taitoa hyökkäyksessä kaatamaan Chicago. Mutta se menikin ihan penkin alle, nimittäin Chicago vei tätä peliä niin yksilötaidoiltaan kuin maalivahtipelillä puhtaasti 4 - 0. Se kertoo, että tämä joukkue on matkalla kohti finaaleja taas.

Anaheimin on toivottava nyt, että Ryan Getzlaf alkaa heräämään ja haluu ratkaista näitä pelejä, koska Getzlafin jatkaessa surffailua mitä etenkin Jets-sarjassa nähtiin ja mikä jatku osin Flames-sarjassa tulee Chicagon kärkimiehet voittamaan Ducksien vastaavat. jolloin sarja tulee väkisin kääntymään Hawks:eille. Ducks on myös ollut runsas maalinen kamppailujoukkue ja nyt on puolustettava tiiviimmin, koska maali kilpailussa tulee noutaja Chicagoa vastaan, mikäli Crawford jatkanee samaan tahtiin mihin jäi Wild-sarjassa. Mielenkiintoista myös on, kun Chicagon Poffi tie on ollut nousujohteinen, kun taas Ducks päässy osittain normipelillä jatkoon heikoista joukkueista, että mahtaako Chicago olla liian kova pala Anaheimille.

ERIKOISTA:

Chicago Blackhawks on voittanut vähintään yhden ottelun jokaisessa pudotuspelisarjassaan aina viimeiset 3 kevättä putkeen, eli nähdääkö taas voitto joko Game 1:sessä tai Game 2:sessa.

Chicago Blackhawks ei ole hävinnyt yhtään ottelua johtaessaan ottelua 2.erän jälkeen. Kertoo siitä, että Chicago on liigan parhaista joukkueista puolustamaan johtoaan.

KESKINÄISET KOHTAAMISET

28,10 Chicago - Anaheim 0 - 1

28,11 Anaheim - Chicago 1 - 4

30.1 Anaheim - Chicago 1 - 4

PARHAAT PISTEMIEHET PLAYOFFS

ANAHEIM DUCKS:

Corey Perry 7 + 8=15pst.

Ryan Getzlaf 2 + 10=12pst.

Jakob Silfverberg 3 + 8= 11pst.

Ryan Kesler 4 + 5=9pst.

Suomalaiset: Sami Vatananen ( 2 + 5= 7pst.)

CHICAGO BLACKHAWKS

Patrick Kane 7 + 6=13pst.

Jonathan Toews 4 + 7=11pst.

Duncan Keith 2 + 8=10pst

Patrick Shap 4 + 5=9pst.

Suomalaiset: Teuvo Teräväinen ( 1 + 2=3pst) ja Kimmo Timonen ( tietääkseni 0+0=0pst )

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Kokoonpanot luultavimmin: ( Ducks on epävarmempi, mutta Chicagon kokoonpano on varmempi ja pitävämpi)

ANAHEIM DUCKS:

Patric Maroon - Ryan Getzlaf - Corey Perry

Matt Belesky- Ryan Kesler - Jakob Silfverberg

Adrew Gogliano - Rickard Rikell - Kyle Palmieri

Emerson Etem - Nate Thompson - Tim Jackman

Hampuis Lidholm - Francois Beauchemin

Cam Fowler - Simon Despers

Clayton - Stoner - Sami Vatanen

Frederik Andersen ( Jason LaBarbera )

CHICAGO BLACKHAWKS:

Brandon Saad - Jonathan Toews - Marian Hossa

Bryan Bickell - Brad Richards - Patrick Kane

Patrick Sharp - Antoine Vermette - Teuvo Teräväinen

Adrew Desjardins - Marcus Kruger - Adrew Shaw

Duncan Keith - David Rundbland

Johnny Oduya - Niklas Hjalmarsson

Kimmo Timonen - Brent Seabrook

Corey Craword ( Scott Darling )

Link to post
Share on other sites

Game 1.

Aika tasainen peli oli, Chicago sai oman paikkansa, mutta maaleja ei saanut ja Ducks kurinalainen peli toi lopulta puhtaan 4 - 1 voiton ja siirtyi sarjassa 1 - 0 johtoon. Numerot aavistuksen suosii Ducksi:eja enemmän, mutta hieno voitto oli.

Game 2.

Lopullinen Voittaja: Chicago Kerroin: 2,08 ( Veikkaus )

Kannattaa seurata: miten jaksaa Chicago pelata 4 puolustajalla. Tämä ihmetyttää paljon, mutta kai Valmentaja tietää mitä tekee. Tilastollisesti Chicago on voittanut ainakin toisen vieraspeleistä playoffseissa jo 3 kevättä putkeen, joten kai se nyt voittaa, kun viimeksi hävisi. Myös Chicago on voittant tällä kaudella kaikki pelit, joita johtanut aina 2.erän jälkeen.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Jos oikein lasken niin toi yli 4,5 maalia osu ekaan peliin ;)

kyllä niitä 5kpl tuli. Kiitos :). Laput kusi kaikki Game 1:sessä niin tuli tuokin laitettua väärällä värillä...asia korjantuu illalla ku pääsen himaan. :). Mut onneksi Game 2 toi rahat takas yhdessä suomi ei finaaliin euroviisun kaa :)

Link to post
Share on other sites

Game 2. Anaheim - Chicago 2 - 3 jatkoajan jälkeen.

Maraton peli, jossa maalivahdit oli hyviä. Kane oli aika vaisu puolustussuuntaan ja tuttuun tapaan Chicago jatkoi 4 pakin peeluutusta. Chicago sai säilytettyä tilaston puhtaana playoffsien vierasvoitosta.

ottelun yhteenveto:

http://www.livetulokset.com/ottelu/YgxFQagQ/#ottelun-yhteenveto

Game 3. Osat vaihtuu ja Chicagossa pelataan.

Viime peli saattaa vaikuttaa tähän peliin jo jollain tavalla ja se voi olla avain tähän peliin. Maraton ottelussa esim. Keith pelasi tunnin, kun taas Timonen vaivaset 15 min. Tämähän ei muutu, eli Chicago jatkaa taas 4 pakin peluutusta luultavimmin ja se alkaa näkymään, nopeaa ja hyvää joukkuetta vastaan. Ducks saattaa ottaa takas kotiedun.

Vetovinkit:

YLI 4,5 maalia Kerroin: 1,68 ( Veikkaus )

Lopulinen Voittaja: Anaheim Kerroin: 2,03 ( Veikkaus )

Sarjan etenemis veikkaus:

Chicagon kauhea 4 pakin peluutus nopeaa, tarpeeksi fyysistä ja hyvää hyökkäävää joukkuetta vastaan, voi kääntää sarjan Ducks:eille, koska ei vain 4 pakilla voi päästä Stanley Cup-finaaliin.

Link to post
Share on other sites

Game 3. Chicago - Anaheim 1 - 2.

En katsonut peliä, mutta tilastolisesti, kun katson, niin syy selvii ylivoimasta. Chicago 0 / 5 ja Ducks 1 /2. Ottelun yhteenveto: http://www.livetulokset.com/ottelu/UPNpLwHm/#ottelun-yhteenveto

Siis oikeasti taklaukset voittaa Ducks. Ducks blokkasi 3-kertaisesti enemmän, pieniä asioita, mutta näin jos jatkuu kääntyy sarja ehdottomasti Ducks:eille. Timonen pelasi 6 min ja 50sek. ja Keith joku 30min. Siis jatkan valitusta, mutta herranjumala, kumpi on parempi joukkueelle? A: Timonen jatkaa 6 - 8min illasta toiseen ja Keith sen 30 min vai B: Timonen pelaisi 10 - 15 min ja pääsisi itsekkin paremmin pelin sisään ja Keith saisi joku 24 - 28 min peliaikaa ja olisi vähän tuoreempi. Kyllä ottaisin vaihtoehto B:n. Keith ei jaksa Cup:iin asti joka sarjan joka pelissä pelaa 25 - 35 min ja kun jatkoaika niin peliaika on jopa 1 tunti.

Pienet asiat: Taklaukset, Blokkaukset, Peluutus ovat ratkaisevia pieniä asioita tasaisessa pelissä. Tietenkin Ylivoimakin, mut se on vähän suurempi ja Game 3, oli aika hyvä esimerkki siitä.

Game 4. Sarja on Ducks:eille 2 - 1 voitoin.

Vetoihin:

YLI 4,5 maalia Kerroin: 1,73 ( Veikkaus )

.

Link to post
Share on other sites

Game 4. Chicago - Anaheim 5 - 4 jatkoajan jälkeen.

Ottelun alussa Chicago paino päälle ja näytti, että haluavat voittaa. Peli oli tasainen ja 3,erässä Ducks sai 3 nopeaa maalia aikaiseksi, mutta se ei riittänyt, kun Hawks tuli tasoihin ja voitti.

Ottelun Yhteenveto: http://www.livetulokset.com/ottelu/OOGgJHo0/#ottelun-yhteenveto

Laukaisu kartta: http://apps.chicagotribune.com/sports/hockey/shot_charts/?eventId=1542409

ERIKOISTA: Sarja tasan 2 - 2

ANAHEIM: Ducks on pelannt tänä pudotuspeli-keväänä 13 ottelua ja EI OLE hävinnyt yhtäkään ottelua varsinaisella peliajalla.

CHICAGO: Game ottelut 5 - 7 , kun sarja on tasan 2 - 2, on Chicago ollut 16 kertaa ja joka kerta he ovat voittaneet ja menneet jatkoon, eli 16kpl:eesta 16 kertaa voittaneet sarjan, kun sarja 2 - 2 tilanteessa.

CHICAGO: Voittaneet jokaisen ottelun tällä kaudella, kun ovat johtaneet ottelua 2.erän jälkeen.

CHICAGO: Voittaneet jokaikisen jatkoajan tällä pudotuspeli-keväänä.

GAME 5. Sarja palaa Honda Center:iin, kun Ducks isännöi Hawks:eja, kun sarja tasan 2 - 2.

Chicago ei ole ainakaan, muuttamassa kokoonpanoja edellisestä pelistä ja en usko Ducks:ienkaan tekevän mitään.

Vetovinkit:

YLI 4,5 Maalia Kerroin: 1,68 ( Veikkaus )

Lopullinen Voittaja: Chicago Kerroin: 2,13 ( Veikkaus )

Hyvää kiekko-yötä kaikille !!

Link to post
Share on other sites

Game 5. Anaheim - Chicago 5 - 4 Jatkoajan Jälkeen.

Anaheim rikkoi Chicagon jatkoaika-voitto putken. Chicago kyllä pääsi vähän yllättäen peliin mukaan ja aika onnekkaasti saivat tasoitettua ennen jatkoaikaa.

Ottelun Yhteenveto: http://www.livetulokset.com/ottelu/8SlBLZFi/#ottelun-yhteenveto

Game 6. United Center:issä ollaan kotijoukkueen pakkovoiton edessä. Ducks johtaa sarjaa 3 -2 voitoin.

Nyt katsotaan pystyykö Hawks Quenneville:n johdolla venymään vielä G7 peliin ja kääntämään sarjan edukseen. Kanattaa katsella kokoonpanoja, nimittäin saattaa olla, että Timonen on poissa ja Trevor Van Riemsdyk pelaa. Kyse ei ole loukkaantumisesta, vaan siitä kun Herra Q ei siihen pahemmin luota. Tietenkin hyökkäykseekin voi pieniä ketjuviilauksia tulla, mutta ei mitään merkittäviä. Alkaako väsy painamaan jo, kun pitkiä pelejä osa ollut sekä peluuttaminen on ollut välillä erikoisempaa.

Vetovinkit: Ducks kerroin houkuttavampi ja pelattavampi.

YLI 4,5 maalia Kerroin: 1,65 ( Veikkaus )

Lopullinen Voittaja: Anaheim Kerroin: 2,00 ( Veikkaus )

Hyvää kiekko-yötä kaikille, sekä pieni toive olisi nähdä Game 7.

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Tennis, ATP Rooma Quinn - Llamas Ruiz Llamas Ruiz Vedonlyöntitoimisto: Pinnacle Kerroin: 1.81 Alkamisaika: 17:00 - Rooman ATP turnaus pelataan massakentällä, joka puoltaa Llamas Ruizia paljon. Llamas Ruiz on esiintynyt tällä kaudella erinomaisesti juuri massalla ja kuuluisi olla suurempi suosikki otteluun. 
    • Jääkiekko:Ruotsin EHT klo.16:00 Sveitsi - Suomi Suomi @2.00 Epicbet Ruotsin EHT jäkiksestä kokeiluun Suomen voittoa. Molemmat ovat saaneet vahvistuksia rapakontakaa.Pidän Suomen vahvistuksia kovempana ja se tekee Suomesta suosikin tähänotteluun.Barkovin pelituntuma voi olla alussa hiukan kateissa,mutta uskoisin sen ottelunedetessä löytyvän. Suomi voitti Tsekin turnauksessa Sveitsin ja toistanee saman nytkin,vaikka käkikellot on vahvistunu Tsekin turnauksesta.Etenkin Suomen sentteriosasto on kovaa luokkaa ja tolppien väliinkin tuli parannusta Annusen tultua mukaan,joka tod.näk aloittanee maalilla. Itse olen sitä mieltä,että Suomi hoitaa tämän tyylillä.
    • 1. Lig / Jalkapallo Turkki Bodrumspor - Pendikspor Alle 2.5 maalia @ 1.96 Unibet Alkaa 20:00 Joukkueiden kahdessa edellisessä keskinäisessä kohtaamisessa tehtiin alle kolme maalia. Joukkueet kohtasivat toisensa viimeksi tammikuussa ottelun päätyttyä tuolloin maalein 0-0. Bodrumsporin(5.) viidessä edellisessä kotiottelussa tehtiin alle kolme maalia. Joukkue teki noissa matseissa yhteensä neljä maalia. Pendiksporin(6.) neljässä viimeisessä vieraskamppailussa nähtiin alle kolme maalia. Joukkue teki noissa matseissa yhteensä kaksi maalia.
    • Mlb,vaseball yankees - Rangers Vihje : Nathan Eovaldi yli 5.5 strikeouts 2.1@ bet365 2:05 Yankeesin linari näyttää vähän heikolta ja Eovaldi tulee varmasti saamaan hyvän outtingin tässä.
    • Mlb, baseball Athletics - Phillies Vihje ; Jeffery Springs yli 4.5 strikeouts 1.71@ bet365 1:40 Springs on ollut todella vahva ja Philliesin lyöjät vähän heikkoja. Verrattaen edeltävään kauteen. Uskon että Springs toimittaa.
×
×
  • Create New...