Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Jalkapallo, Ruotsin Superettan klo 20.00

Atvidabergs - Värnamo

Valinta: BTTS

Kerroin: 1.80 (Come on)

Superettanin kymmenettä kierrosta mennään näiden kahden osalta. Kotijoukkue Atvidabergs on sijalla 7. ja vierailijat ovat sijalla 5. Eroa joukkueiden välillä on kuitenkin vain 2 pojoa. Lähtökohdat ovat sikäli myös mielenkiintoiset, että Atvidabergs on aloittanu vahvasti kotona saldolla 3-0-1 ja Värnamo on ollut vahva vierailija saldolla 2-1-1.

Kerrotaan heti sellainen fakta, että Atvidabergsin otteluista viimeisessä viidessä EI ole kertaakaan tehnyt molemmat maalia, mutta Atvidabergs on tänään kotona, jossa se on vahva ja vastaan asettuu suhteellisen laadukas Värnamo, joka on ollut lisäksi vahva vieraissa. Näen tässä ottelussa ehdottomasti molempien tekevän maalin. 

Atvidabergs
- 4 viime ottelua: 2-0-2, maaliero: 6-3
- Tämän kauden 4 kotiottelua: 3-0-1, maaliero 8-4

Värnamo
- 4 viime ottelua: 2-1-1, maaliero: 4-4
- Tämän kauden 4 vierasottelua 2-1-2 ja maaliero Värnamon hyväksi 7-4

Aikaisemmat keskinäiset sarjaottelut vuosien takaa:
Värnamo - Atvidabergs 3-3
Atvidabergs - Värnamo 5-2

Viime otteluiden otannan mukaan myös tilastot puhuvat sen puolesta sekä historia, että Atvidabergs kotona ja Värnamo vieraissa tekevät maaleja.

Link to post
Share on other sites

Jalkapallo, Englannin League Two, Finaali klo 17.00

AFC Wimbledon - Plymouth

Valinta: BTTS

Kerroin: 1.90 (Come on)

OTTELU ALKAA JO KLO 17

Joukkueet kohtaavat tänään Wembleyllä ja voittaja jatkaa matkaansa kohti League Ykköstä. Välierissä Wimbledon kaatoi Accringtonin pelaten tätä vastaan 1-0 ja 2-2. Plymouth kaatoi Portsmouthin pelaten tätä vastaan myös 2-2 ja 1-0. Molemmat finalistit onnistuivat välieräotteluissaan maalinteossa ja jatkakoot sitä myös tänään.

Finaali tietysti aina on finaali ja peli todennäköisesti on hieman normaalia tarkempaa. Plymouth on kuitenkin niin hyökkäävä joukkue, että uskon sen pelaavan finaalissakin avointa jalkapalloa, joka tarjoaa molemmille maalipaikkoja. Alku voi olla tarkkaa, mutta kyllä molemmat ainakin kertaalleen verkkoja heiluttaa. Wimbledonilta on tietojeni mukaan tänään sivussa puolustajat Fraccomb, Osborne ja Oakley. Plymouthilta sivussa pitäisi olla Simpson ja Brunt. Nämä poissaolot tekevät lisää reikiä molempien, varsinkin Wimbledonin alakertaan. 

Plymouthin peleissä on tehty törkeän paljon maaleja viime peleissä tai oikeestaan läpi koko kauden. Viimeisimmän viiden ottelun maaliero on 12-7. BTTS on tullut viimeisimmissä 8/10 kertaa. Wimbledonin vastaavat lukemat ovat maltillisempia, mutta tänään pelataan railakasta jalkapalloa!

Aikaisemmat keskinäiset kohtaamiset:
Plymouth - Wimbledon 1-2
Wimbledon - Plymouth 2-3

Link to post
Share on other sites

Koripallo, NBA

Golden State Warriors - Oklahoma City Thunder

Valinta: GSW-7.5 (unibet)

Kerroin: 2.00 (unibet)

OKC meni sitten hölmöilemään kotipelissään... vikaan neljännekseen  lähtiessä 8 pisteen johto ja lopulta häviää 7 pisteellä. Selvästi GSW pelaajat ovat tottuneet kovaan paineeseen ja he osaavat ja haluavat pelata kovia otteluita. Tänään OKC:eellä on todella kova paikka kun viime pelissä ennen viikaa neljännestä osa pelaajista oli jo menossa finaaliin mutta nyt mennään game seveniin GSW:n kotiluolaan joka on tunnetusti paha paikka pelata. GSW:n itseluottamus nousi valtavasti ja OKC:n taas laski. Tämä ei ole hyvä asetelma todellakaan. Kaksi viimeistä kotipeliä on päättyneet 9 ja 27 pisteen eroihin. Tänään varmasti nähdään uusi GSW joka kokemuksella matkaa finaaliin.

Tulos 96-88

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

 

Jääkiekko NHL KLO 3,05

 

Pittsburgh Penguins - San Jose Sharks 

 

Valinta: maali tehdään  00,00-9,59?  Ei

Kerroin: 1,90 ( PAF )

 

Otetaan testiin tällainen 75% todennäköisyydellä osuva kohde. Eli kunhan 0-0 mennään ensimmäiset 10 min.

 

Stanley Cup - Finaali. Joka kesän kohokohta jääkiekossa. Idän paras Pittsburgh Penguins kohtaa Lännen huipun San Jose Sharks. 

 

Pittsburgh Penguins on saanut pidettyä loppukaudesta alkaneen hyvän jakson ja on oikeutetusti finaalissa.  Kokemusta finaalista on tällä organisaatiolla.  Viimeisin mestaruus on 2009.  Lemiux juhli Konferenssi pytyllä 1991 ja Penguins juhlii mestaruutta.  2008 Sidney Crosby ei koskenut Konferenssi pyttyyn ja silloin Detroit Red Wings voitti Stanley Cup.  Vuotta myöhemmin 2009, Crosby koski kiellettyyn Konferenssi pyttyyn ja se tuotti samana kesänä Stanley Cup pytyn.  Tänä keväänä Crosby koski taas Konferenssi pyttyyn,  joten onko se taas Stanley Cup menossa idän Penguinsille. 

San Jose Sharks on seurahistorian ensimmäisessä Stanley Cup -finaalissa.   Sharks on edennyt luistelevan ja monipuolisen pelin ansiosta näin pitkälle.

 

Avauspelin kulkua on vaikea ennustaa näin tasaisessa otteluparissa.  Molemmat omaavat hyvän maalivahdin.  Sharks on puolustukseltaan astetta parempi, mutta kyllä Penguins omaa vähän paremman kärkihyökkäys arsenaalin.   Jännä nähdä onko Sharks liian kovassa paikassa vai nostavatko pytyn ekana finaali keväänään.  Sanonta vain kuuluu " opetella pitää ennen voittoa" .  

 

Uskon tasaisen pelin tulevan ja eiköhän alussa lähdetä toki pelaa kunnolla lätkää, mutta silti luultavasti avauskymppi otetaan tunnustellen, kun uusi joukkue ja finaali kuitenkin molemmilla edessä. 

 

Kunhan ei tule yhtään maalia ajassa 00,00-09,59 , niin tämä kohde menee oikein. 

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • 19:30 Como - Parma Comojärven hulppeissa maisemissa viimekauden yllättäjä, ja neljänneksi sijoittunut Como haastaa viime kaudella keskikastissa viihtyneen Parman. Como pelasi viime viikolla chämppäriä, kun taas Parma on saanut huilata yli viikon ja valmistautua tähän matsiin. Como on luonut maaliodottomaa noin 1,83 per matsi mutta tehnyt 2,33 maalia. Parma taas on ollut hyökkäyspäässä koko sarjan surkein toistaiseksi ja maaliodottomaa on kertynyt noin 0,61 per matsi. Parman hyökkäysodotus tässäkin pelissä jää alle 0,6 ja Comolta odotan noin 2,25. Como on big chances listalla sijalla 14/20 ja Parma pitää peräpaikkaa tällä listalla.    alle 3 maalia @1,92 @coolbet  
    • Lentopallo, EM-Kisat Viro - Belgia Belgia -2.5 Erää Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.04 Alkamisaika: 20:00 - Viro sekä Belgia kohtaavat EM-Kisoissa. Belgia selvästi parempi jokaisella osa-alueella ja maailman yksi parhaimmista ellei paras hakkuri Reggers tulee tässä pelissä tekemään valtavasti tuhojaan. jopa pientä ylikerrointa tarjolla sillä itse näen tämän siellä 1.7~ paikkeilla.
    • Käsipallo, Superliga Stal Mielec - Wybrzeze Gdansk Yli 60.5 Maalia Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.85 Alkamisaika: 18:00 - Käsipallon Superligan puolella kohtaavat Stal Mielec sekä Wybrzeze Gdansk. Paljon maaleja lähdetään otteluun hakemaan näiden kahden joukkueen välillä, viime kauden kahdessa kohtaamisissa nähtiin 64 sekä 67 maalia, Gdanskin tämän kauden avauksessa maaleja tuli myöskin 67. Gdansk viime kauden 3. sijan nappasi itselleen ja on tunnettu nimenomaan kovasta hyökkäyksestään sekä kovalla temmolla pelaamisesta mutta omiin tulee yksinkertaisesti liikaa maaleja joka kostaantui isosti joukkueelle viime kaudellakin. Gdanskia on lupa odottaa tälläkin kaudella sarjan kärkipäähän siinä missä Stal Mielec keskikastin porukoita. Uskon vahvasti vauhtia ja maaleja tässä ottelussa nähtävän sillä puolustus ei kummankaan joukkueen vahvuuksiin kuulu ja edelliskauden kaksi keskinäistä kohtaamista siitä myös todisteena.
    • Pöytätennis, Setka Cup Obishchenko - Holoborodko Holoborodko Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.83 Alkamisaika: 12:05 - Setka Cupin puolella kohtaavat Obishchenko sekä Holoborodko. Kertoimet on asetettu tähän otteluun tasabookiksi mutta hyvin vaikeaa on kyllä olla näkemättä Holoborodkoa suosikkina otteluun. Holoborodko pelannut erinomaisesti viime otteluissaan marssien lähes voitosta voittoon ja tulee tähänkin otteluun 3 ottelun voittoputkessa. Holoborodkon syöttöpeli on ollut vakuuttavaa ja uskon sen olevan tässäkin ottelussa Obishchenkoa vastaan avain voittoon sillä Obishchenko ei varsinaisesti ole loistanut palautuspelissä.
    • Jalkapallo:Ranska Ligue 2 klo.21:45 Red Star - Metz btts @1.85 Unibet Ranskan 2.ligasta otetaan maalit molemmille kokeiluun. Kuudennet ottelut tänään molemmille.Ihan mukavasti on molemmilla toistaiseksi pelit menny.Metzin tappiosarake näytää 0,eikä Red Starillakaan ole kuin 1 häviö. Maaleja on molempien peleissä saatu hyvin.Metzin 4:ssä pelissä 5:stä on molemmat joukkueet maalin tehny.Red Starin 3:ssa edellisessä molemmat joukkueet onnistuneet laittamaan pallon verkkoon. Unkan @1.85 on ihan mainio molempien osumasta ja laitattaa kyllä merkin siihen.  
×
×
  • Create New...