Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Jääkiekko

Sprenger Cup  

KLO  16.00

 

:hpk: HPK  -  Dinamo Riika 

Valinta:   :hpk: HPK +1  ( HPK Tai Tasapeli)

Kerroin;  2.05 ( Veikkaus) 

Kerroin- Raja:  1.85 

Sveitsissä järjestetään jälleen tuttuun tapaan tämä "näytös" turnaus, jolla ei ole merkitystä.  Osallistujiin kuuluu Sveitsin sekä Kanadan maajoukkue.  Joukkeina siellä on Davos, Mountfield, Dinamo Riika sekä HPK.   Turnauksen suosiosta kertoo, että melkeinpä aina Sveitsiläinen joukkue voittaa tämän ja muilla joukkueilla on vain hauskaa höntsää. 

Eilen Sveitsin maajoukkue nöyryytti Dinamo Riikaa maalein 6-1. Riika oli pelillisesti ihan vastaantulija, koska Sveitsi oli aktiivisempi ja halusi enemmän. Riikalla oli 2-molari maalissaja aika pellailun makua vaan ilmassa. Lopussa Riika ei edes ollut moksiskaan tappiosta, koska nämä ei ole KHL:lle ja Riikalle itselleen millään muotoa  vakavia otteluita. 

:hpk: HPK puolestaan aloittaa tänään tämän turnauksen eli lievä lepoetu on kyseessä. HPK sai näihin höntsiin lisävahvistusta, kun Tomas Vincour sekä Tommi Santala liittyvät turnauksen ajaksi HPK:n leiriin. HPK:lla ei ole  liigassa kovin hyvä tilanne, niinpä joukkuehenkeä on varmasti hyvä lähteä hakemaan tässä turnauksessa.  Vapautuneempi mielentila ja kiva varmaan mittailla vähän tasoa jotain Riikaa vastaan voi tuoda onnistumisia ja se näkyy tulostaululla.

 

KHL on halunnut jonkun osallistuvan tähän, mutta ei ole antaneet sen kummoisemmin painoarvoa. Jokerit osallistuivat kaksi kautta tähän ja lomailuksihan se meni perheiden kesken. Sama tyyli on Riikallaja osin myös HPK;lla.

Mielestäni kertoimet on asetettu KHL vs Liiga tyylillä ja ymmärrän sen, sillä moni pitää Riikaa parempana kovemman liigan takia, mutta kyseessä on kuitenkin KHL toiseksi huonoin seura, niin itse nään HPK 50-50 asetelman. Mukaan kun lasketaan lepoetu ja oikeasti motivaatiohalut, niin HPK voi hyvin tämän voittaa taikka tasapeliä pidän suurena mahdollisuutena.  HPK tasoituksella tällä kertoimella on pakko ottaa. Riika on HPK:n tasoinen seura kuitenkin. 

 

:hpk: HPK  kunhan Ei Häviä varsinaisella peliajalla, niin tämä kohde menee oikein. 

  • Tykkäys 3
Link to post
Share on other sites

Englanti:Elite League jääkiekko klo.21:30

Guildford Flames  Guildford Flames - Milton keynes  Milton Keynes

Guildford Flames -1.5 AH @2.09 Marathonbet

Brittikiekkoa ja kotivoittoa tasoituksella lähtee vai lähteekö,no lähteehän se.

Joukkueet kohdanneet kuukaudensisään kahdesti ja viimeksi eilen.26.11 Guildford voitti kotonaan selvästi 7-3.Eilen vieraissa Guildford vei puhtaasti 0-3.Tänään Guildfordilla kotietu,joka antaa edun sille.Guildford on toistaiseksi hävinnyt kotonaan 12 ottelustaan kahdesti.Lähikierroksilla se on voittanut kotikentällään sarjan koviaporukoita mm.Nottinghamin ja Sarjaykkösen Belfastin.Tänään muutaman maalin voitolla Guildford nousee kakkospaikalle.Miltonin ei pitäisi olla pahavastus.Miltonin vieraspeli esityksissä ei ole kehumista.14 vieraspelistä Milton on kyennyt kerran suoraanvoittoon ja sekin sarjajumbo Edinburghista.Kuukauden sisään kahdesti(viimeksi eilen) Miltonin voittaneella Guildfordilla on henkinen yliote.Kovana kotijenginä Guildforgilla ei pitäisi olla vaikeuksia ottaa sitä voittoa vähintään kahdenmaalin erolla.

  • Tykkäys 1
  • Kiitos 1
Link to post
Share on other sites

Jääkiekko, Maailmanmestaruus kisat U20

Aiheeseen liittyvä kuva Slovakia - Kanada Aiheeseen liittyvä kuva

Klo: 02:00

Valinta: Tekee maalin ottelussa: Jordan Kyrou & Vierasvoitto @2.00 (Unibet)

Mennään taas wincast linjalla näissä kisoissa, kun ensimmäisestä pelistään voiton napannut Kanada kohtaa heikomman Slovakian. Tämä on siis Slovakian ensimmäinen ottelu tässä turnauksessa, harjoituspelit menivät ihan hyvin kun 1-4 voitto tuli Valko-Venäjästä, mutta Venäjää vastaan Slovakia hävisi jatkoilla. Slovakialla on ihan hyvä joukkue tänä vuonna kisoissa, pelaajia löytyy Amerikan sarjoista, Muutama pelaaja yliopistosarjoista, OHL:stä kolme pelaajaa, WHL:stä kaksi ja QMJHL:stä yksi. Muut pelaajat ovat aikalailla oman maan sarjoissa pelaavia, joten ei mikään kauhean huono joukkue. Maalissa tulee olemaan David Hrenak, joka on pelannut hyvin yliopistosarjassa. Tänä vuonna voisi olla mahdollisuudet parempaan sijoitukseen kuin viime vuonna, saa nähdä mitä tapahtuu. Kanada tulee tähän kovalla joukkueella, kuten joka vuonna amerikan sarjoista löytyy melkein kaikki pelaajat ja hurjia tehopisteitä on syntynyt. Kanada pelasi Suomea vastaan eilen ottelun ja siittä tuli 4-2 voitto, vaikka tuomarointi oli mitä oli. Siinä nähtiin kanadalaispelaajien nopeutta ja taitoa. Odotettavissa on taas runsasmaalinen peli, jossa Kanada mättää vähintään 5 maalia ja Slovakia ehkä 2 tai enemmän. Joten otetaampas boostattua kerrointa taas ja se saadaan kun pistetään lapulle Jordan Kyroun maali ja vierasvoitto. Kyrou on Kanadan kärkihyökkääjiä, ylivoima vastuuta tulee paljon ja maaleja Kyrou osaa tehdä. Viime kaudella Sarnia Stingissä 30 maalia 66 pelissä ja nyt on kasassa 30 pelissä jo 19 maalia. Viime pelissä ei vielä maalitili auennut, mutta eiköhän se asia muutu yöllä. 

LYCKA TILL! 

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jääkiekko:SM Liiga klo.18:30 TPS - Jukurit Tekee vähintään 2.pst Lukas Wernblom @3.50 Unibet TPS puolelta pistepörssiä johtavan Wernblomin parit pojot kokeiluun. TPS ottanut 2 voittoa ja yhden hävinnyt.Sillä on 1 ottelu vähemmän pelattuna,mitä Jukureilla.Jukureilla 4:stä pelistä tappioita ja voittoja 2.Jukurit on 2 edellistään pelannut kotonaan ja pelasikin ne hyvin.Vieraissa sitten Jukureilla onkin vaikeampaa ja tänään TPS kotonaa tulee olemaan hankala Jukureille. Turkulaisia kismittää niukka 2-1 häviö Sportille ja paluu voittojen tielle on tässä lähellä.TPS 1.kenttähän on sitä tahtipuikkoa heilutellut,kun pistepörssiä vilkuillaan. Takuulla hyökkäyskolmikolle Wernblomille,Haudumille sekä Bryggmanille tulee niitä huonoja/pisteettömiä pelejäkin kaudenedetessä.Tässä kohtaamisessa kuitenkin 1.kentällä on saumoja tehä niitä pisteitä useampikin ennakkoon sarjanheikoimpiin kuuluvaa Jukureita vastaan. Lottoohan tää Suamikiakko on,mutta jos TPS hyökkäyskolmikolta Wernblom,Haudum,Bryggman nähdään nopea maali,jossa Wernblom on osallisena jollain tavalla niin silloin ollaan jo lähellä ja otetaan kokeiluun,kun sitä on tarjolla.
    • MLB klo 2:45 St.Louis Cardinals - San Fransisco Giants Pelivalinta: St.Louis Cardinals ML Kerroin: 1,71 Pinnacle San Fransisco lähtee tähän vierasmatsiin melko heikolla lyöntiosastolla. Muutamia hyviä lyöjiä sivussa ja kokoonpanossa muutamia kokemattomia lyöjiä. St.Louisin rosteri sen sijaan lähempänä normaalia ja odotankin kotijoukkueelta vahvaa suorittamista tässä matsissa. Syöttäjissäkään ei suurta eroa, ehkä Giantsin Roupp on ennakkoon hieman vahvempi, mutta tuskin merkittävää eroa tulee syöttäjien osalta. St.Louis lähtee matsiin mielestäni selvähkönä suosikkina. OIKEIN
    • 19:30 Como - Parma Comojärven hulppeissa maisemissa viimekauden yllättäjä, ja neljänneksi sijoittunut Como haastaa viime kaudella keskikastissa viihtyneen Parman. Como pelasi viime viikolla chämppäriä, kun taas Parma on saanut huilata yli viikon ja valmistautua tähän matsiin. Como on luonut maaliodottomaa noin 1,83 per matsi mutta tehnyt 2,33 maalia. Parma taas on ollut hyökkäyspäässä koko sarjan surkein toistaiseksi ja maaliodottomaa on kertynyt noin 0,61 per matsi. Parman hyökkäysodotus tässäkin pelissä jää alle 0,6 ja Comolta odotan noin 2,25. Como on big chances listalla sijalla 14/20 ja Parma pitää peräpaikkaa tällä listalla.    alle 3 maalia @1,92 @coolbet  
    • Lentopallo, EM-Kisat Viro - Belgia Belgia -2.5 Erää Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.04 Alkamisaika: 20:00 - Viro sekä Belgia kohtaavat EM-Kisoissa. Belgia selvästi parempi jokaisella osa-alueella ja maailman yksi parhaimmista ellei paras hakkuri Reggers tulee tässä pelissä tekemään valtavasti tuhojaan. jopa pientä ylikerrointa tarjolla sillä itse näen tämän siellä 1.7~ paikkeilla.
    • Käsipallo, Superliga Stal Mielec - Wybrzeze Gdansk Yli 60.5 Maalia Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.85 Alkamisaika: 18:00 - Käsipallon Superligan puolella kohtaavat Stal Mielec sekä Wybrzeze Gdansk. Paljon maaleja lähdetään otteluun hakemaan näiden kahden joukkueen välillä, viime kauden kahdessa kohtaamisissa nähtiin 64 sekä 67 maalia, Gdanskin tämän kauden avauksessa maaleja tuli myöskin 67. Gdansk viime kauden 3. sijan nappasi itselleen ja on tunnettu nimenomaan kovasta hyökkäyksestään sekä kovalla temmolla pelaamisesta mutta omiin tulee yksinkertaisesti liikaa maaleja joka kostaantui isosti joukkueelle viime kaudellakin. Gdanskia on lupa odottaa tälläkin kaudella sarjan kärkipäähän siinä missä Stal Mielec keskikastin porukoita. Uskon vahvasti vauhtia ja maaleja tässä ottelussa nähtävän sillä puolustus ei kummankaan joukkueen vahvuuksiin kuulu ja edelliskauden kaksi keskinäistä kohtaamista siitä myös todisteena.
×
×
  • Create New...