Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

KV ystävyysottelu

Kreikka - Sveitsi, Sveitsi (Ei kuitenkaan Hyvinkään) 2.14@B365

klo 20:00

Kreikan jalkapallo on siinä ruskeassa ja syvällä tällä hetkellä, ei enkä tarkoita, että se sormi on siellä suklaamoussessa. Kotimaan liiga on jäädytetty näiden selkkausten takia mitä on ollut kärkikamppailuissa, joita on jouduttu kyseenalaisesti keskeyttämään, mm. PAOK-Olympiakos keskeytettiin kun paperirulla lensi Olympiakoksen valmentaja Garcian päähän. Tätä matsia kaavailtiin ensin pelattavaksi Thessalonikiin PAOK:in kotikentälle mutta siirrettiin sitten Ateenan olympiastadionille eikä mikään ihme käsillä olevien tapahtumien jälkeen. Enkä myöskään usko että siellä on mikään kauhean hyvä henki Kreikan leirissä kun pitäisi pelata nyt saman lipun alla ja samaan aikaan vääntää tuosta liigamestaruudesta kun pisteitä on ryöstetty tuomaripäätöksin. Sveitsillä sentään kulkee lujempaa ja he tuntuvat vakuuttavan aina noissa karsinnoissa ja floppaavat itse kisoissa. Kyllä tässäkin mieluummin silti Sveitsiä kannattaa laittaa lapulle, kun kyse on kisoihin valmistautumisesta. 

Link to post
Share on other sites

KV ystävyysottelu 

Norja - Australia, Alle 2.5 maalia ja molemmat eivät tee maalia 2.05@B365

klo 19:00

Tämä matsi pelataan Oslossa eli hieman kylmempi paikka tiedossa kuin mihin aussit ovat normaalisti tottuneet. Vaikea lähteä veikkaamaan voittajaa mutta näyttää jotenkin alkuun vähämaaliselta kamppailulta jossa toinen tulee jäämään ilman maaleja. Norjan MM-karsinnat oli selvä pettymys ja oli ennen starttiakin selvää ettei Saksalle pärjättäisi mutta Pohjois-Irlantia ja Tsekkiä vastaan olisi sentään pitänyt olla mahdollisuuksia - ongelmaksi muodostui lopulta, että heillä oli vaikeuksia tehdä maaleja parempia vastustajia vastaan - kaksitoista seitsemästätoista maalista tuli San Marinoa vastaan. Norja myös hävisi marraskuun ystävyysottelut 3-0 maalierolla Slovakialle ja Makedonialle. 

Ausseilla on nyt peräsimessä uusi valmentaja, kun Postecoglou lopetti työnsä menestyksestä huolimatta - esim AFC Cupin voitto tuli 3 vuotta sitten. Tilalle on hommattu Bert Van Marwijk ja tämä on herralle ensimmäinen ottelu, jota tuskin haluaa hävitä. Kyseessä on käytännössä ottelu, jossa on aika 50-50 mahdollisuus kummallakin ottaa voitto. 

 

Link to post
Share on other sites

KV ystävyysottelut

Senegal - Uzbekistan, Senegal voittaa päästämättä maalia 2.25@B365

klo18:30

Tähän saa vielä ihan hyvät kertoimet, vaikka toisella sivulla ehdin vielä aiemmin postatessa saada 2.60 tälle. Peli pelataan Marokossa, Senegal on yksi tulevan kesän MM-kisojen lohkojoukkueita, hei eivät hävinneet yhtään peliä ja mielestäni heillä on myös täydet mahdollisuudet mennä lohkosta jatkoon ennen Kolumbiaa kenellä on enemmän paineita. Senegalilla on myös näissä parissa harkkapelissä Uzbekistania ja Bosniaa vastaan mukana heidän tähtihyökkääjänsä Sadio Mane Poolista, kuka on ollut erinomaisessa vireessä, sekä Torinon kärki Niang.

Uzbekit tulevat kyllä jalkapallossa Senegalia perässä, vaikka maassa satsataan rahallisesti paljon jalkapalloon seura- ja maajoukkuetasolla. Seuraava tärkeä askel tiimillä onkin edessä oleva AFC Cup 2019 tammikuussa Arabiemiraateissa. Joukkueen hyökkäyspääkään ei ole vakuuttanut tulosten osalta, joten Senegal voittaa päästämättä maaleja useammin kuin kerran kahdesta. 

Link to post
Share on other sites

3. Liga, Saksa, KLO 20:00

Werder Bremen U23 - Paderborn

Valinta: Yli 2.5 maalia

Kerroin: 1.85 (Marathonbet)

  • Yhteen iskevät sarjan kovin ja huonoin joukkue. Werder Bremen on oikeastaan jo varmistanut putoamisensa, kun taas Paderbornin pitää yhä varmistella nousuaan. Jo tasoeron vuoksi ovat maalit herkässä ja kauden ensimmäinen kohtaaminen päättyikin Paderbornin 7-1-voittoon. Aivan sellaista tuskin tänään nähdään, mutta over on jälleen erittäin mahdollinen.
  • Paderbornilla tosiaan hyökkäyksestä lähtien sarjan kovin nippu, joukkue kuuluu ehdottomasti 2. bundesiin. Siltä on havaittu pientä hyytymistä täysin suvereenin alkukauden jälkeen, mutta nyt se on loppusuoralla ilmeisesti lähdössä viimeiseen spurttiinsa kohti 2. Bundesligaa. Panosta sillä on, joten heikko ja panokseton Werder Bremenin reservinippu saattaa saada kyytiä. 
  • Werder Bremerin reservijoukkue on tällä hetkellä maan kovin reservi, mutta paluu aluesarjoihin taitaa koittaa. Sen edellinen voitto on elokuulta 4. kierrokselta ja sen jälkeen on tullut taisaisesti tappioita ja silloin tällöin tasapelejä. Werder on kuitenkin etenkin kotonaan onnistunut kohtuu hyvin maalinteossa, vaikka tappioita onkin tullut. Paderbornin puolustus taas ei ole ollut yhtä loistelias kuin sen hyökkäys, joten Werder voi hyvinkin onnistua kertaalleen maalinteossa, mahdollisesti ottelun loppupuolella. Werder saattaa myös saada vahvistuksia ykkösjoukkueen pelaajistosta (ei varmaa).

Yhteenveto: Tasoero on valtava, Paderborn tarvitsee voiton ja Werder Bremenin mahdollisuus maaliin. Siinä ovat pääsyyt sille, miksi tämä ottelu venähtää overiksi. Ison tasoeron myötä maaleja tulee väkisinkin, eikä Paderborn ole todellakaan tulossa otteluun höntsäten. Lisäksi arvioin mahdollisuudet myös Werder Bremenin maalille melko korkealle Paderbornin aina ajoittain kompuroivan puolustuksen sekä Bremenin ajoittaisen iskukyvyn ja mahdollisten vahvistusten myötä.

Tulosveikkaus: 1-3 Paderborn

 

Kohde menee oikein, kun ottelussa tehdään ainakin kolme maalia

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Jääkiekko, NHL

Buffalo Sabres - Montreal Canadiens

Vihje: Ei tee pistettä ottelussa Ryan O'Reilly

Kerroin: 2.03

Vedonlyöntitoimisto: Coolbet

Alkamisaika: 01:00

Miksi Buffalo ei tule hirveästi maaleja tekemään ja miksi Ryan O'Reilly ei ole pisteillä yön ottelussa?

- Kaksi surkeaa joukkuetta vastakkain jolta molemmilta löytyy surkea vire ja maalientekeminen on ollut tuskaista molemmilla.

- Buffalon ykköskentän sentteri Ryan O'Reilly ei ole pystynyt pelaamaan omalla tasollaan vaan hän on pelannut hyvin ailahtelevasti ja alakuloisesti viime otteluissan tehden kaksi tehopistettä viimeiseen 6 peliinsä. Buffalon hyökkääyjien ja koko joukkueen viimeistely on viime aikoina ollut todella surkeaa, loistavia paikkoja kyllä luodaan mutta kun kiekkoa ei saada mistään pussiin.

- Ottelusta kaavaillaan selvää nysväystä kahden heikon joukkueen välillä jossa puolustustetaan tiivisti kun molemmilla on ollut suuria maalausongelmia

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Jääkiekko, NHL

Dallas Stars - Boston Bruins

Vihje: Ei tee pistettä ottelussa Alexander Radulov

Kerroin: 2.59

Vedonlyöntitoimisto: Coolbet

Alkamisaika: 02:30

Miksi Dallas ei tule hirveästi maaleja tekemään ja miksi Radulov ei ole pisteillä yön ottelussa?

- joukkueiden keskinäiset ottelut olleet hyvin usein tasaisia, vähämaalisia ja hidastempoisia.

- kaksi hyvää suomalaista maalivahtia molemmissa päissä, lehtonen ja rask

- Radulov ollut suhteellisen kuuma pelaaja viime aikoina mutta silti paikkoja on herralle siunaantunut enemmän kuin mistä on saanut sisään tai mistä ketjukaveri on saanut sisään, Dallasin kantava voima, hidastempoinen nysväys peli ei sovi oikein Radulovin pelityyliin joka myös syö miehen tehopiste tehtailua yön vähämaalisessa ottelussa.

- Bostonin hyvä puolustus pelaaminen ja puolustuksen avulla vastustajan pelin dominointi ja vastustajan hyökkäyksen vaikeuttaminen tekevät ottelusta myös vähä maalisen ja hidastempoisen joten näillä eväillä haetaan Radulovin pisteputkelle katkoa yöllä.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

KV ystävyysottelut

Peru - Kroatia 1X 1.88@Unibet 

klo 02:30

Siellä taas pojat tsätissä vikisi päivällä Kondan huonoista vihjeistä, eiköhän lopeteta tuollainen pelleily ja keskitytään siihen olennaiseen eli vihjaamiseen. 2 väärin 3 oikein tältä päivältä ja tuo viimeinen vielä pelaamatta päivän vihjeistä joten katsellaan ne pelit loppuun aina. Tässä matsissa Peru kohtaa Miamissa Kroatian, Kroatia valmistautui otteluun esim käymällä katsomassa Heatin NBA -peliä. Kroatiahan pääsi MM-kisoihin saamalla sysijaskan Kreikan vastaan pleijareissa. Perulta puuttuu tästä useampi nimimies, kuten huumeista kärähtänyt Guerreiro ja Rodriguez. Peru ei ole kuitenkaan hävinnyt otteluakaan kymmeneen matsiin ja mukaan lukeutuu esim. tasurit Argentiinaa ja Kolumbiaa vastaan, joten ei ole mistään turhasta nipusta kyse. Kokeilupohjaisessa matsissa Perulla on ihan hyvät saumat "pisteeseen"

 

Link to post
Share on other sites

NHL

St. Louis - Canucks, Louis -1.5ah 1.93@Unibet

klo 02:00

Silmät kiinni sillä Scottrade Centerissä voi tulla tänään lukemien osalta rumaa katseltavaa, Bluesilla on nyt kolme jatkoaikavoittoa peräjälkeen, viime yönä Bruinsi sai pataan Jaden Schwartzin tähdittämänä 2-1. Blues on nyt kolme pistettä Avsia ja Duckseja perässä, mutta on pelannut niitä yhden vähemmän. Myöskään Kingsi ja Wildi eivät ole kaukana ryppäästä. Canucksit pelaavat toisen pelin putkeen sitten viime yön Sikkevoiton. Vancouverissa ja Chicagossa tosin pannaan jo kautta pakettiin, joten tuosta pelistä ei kannata lähteä johtopäätöksiä tekemään. Tämä on kolmas vierasmatsi putkeen Canucksille ja viimeisin voitto Bluesista vieraissa tuli kolme vuotta sitten. Blues on hallinnut muutenkin keskinäisiä voittaen viimeiset neljä ja seitsemän viimeisestä kahdeksasta. Motivoituneempi ja parempivireisempi kotijoukkue laittaa valkopaidat tänä yönä ojennukseen

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • 01:00 Ind. Rivadavia - Huracan Vaikka molemmat pelasivatkin vähämaaliset Clausura ottelut, odotan tähän matsiin reilu kahta maalia. Kotijoukkueen maalilla nuori Bolcato tekee vielä virheitä ja molemmilla on laadukkaita maalintekijöitä hyökkäyspäässä. Apertura vaiheessa Ind. Rivadavia osui lähes kaksi kertaa per peli.  yli 1,75 maalia @1,96 @pinnacle  
    • 19:00 Auda - FCSB Auda onnistui hakemaan vierasvoiton Romaniasta viime viikolla, ja uskon myös että tänään Latviassa kotijoukkue pystyy vieraita horjuttamaan. Auda +0,75 @2,08 @pinnacle
    • BLAST Bounty PK: Liquid - Spirit | Liquid +1.5 | 1.88 (Coolbet)   PK: 3DMAX - MOUZ | MOUZ -1.5 | 1.85 (Coolbet)
    • UEFA Conference League klo 17:00 Tobol Kostanay - FK Panevezys Pelivalinta: Tobol tekee maalin ensimmäisellä puoliajalla Kerroin: 1,50 Bet365 Tobol oli vierasottelussa avausjaksolla huono, mutta paransi toiselle jaksolle. Ottelu päättyi 1-1 lukemiin. Uskon kotiottelussa Tobolin ottavan pelin haltuun heti avausjaksolla. Tobol on materiaaliltaan laadukkaampi joukkue ja kotiedun merkitys on suuri Kazakstanilaiselle joukkueelle. Panevezys on heikomman tason joukkue, enkä näe heillä kovinkaan suuria mahdollisuuksia jatkopaikkaan. Kotimaan sarjassa Panevezys ollut varsin heikko vieraspeleissä, joten Kazakstanin ihmettä lienee turha odotella. Uskon Tobolin tekevän vähintään 1 maalin avauspuoliskolla.  
    • Jalkapallo, Equador serie B klo 23.30 Vinotinto (Cuniburo FC) - San Antonio 1X2: X 3.45 (Veikkaus) Tilastoja kun tästä otteluparista katselee, niin havaitaan että viimeiset 4 ottelua ovat päättyneet tasan heidän välillä. Vanha sananlaskukin sanoo ettei 4 ilman viidettä  Vinotinto on lievä suosikki, mutta vierailijat ovat pelanneet nyt sarjassa 18 ottelua, joissa tasapeli on tullut 9 kertaa. 2 edellistä keskinäistä ottelua vinotinton kotona ovat päättyneet 0-0. Ilman lisäperusteluita hyvällä kertoimella tasuria lapulle. Vinotinto on nimenä flashscoressa, ja esim epicbetillä kyseinen joukkue on nimetty Cuniburo FC.
×
×
  • Create New...