Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

NFL, amerikkalainen jalkapallo

Divisional Round, AFC Game 2

Kansas City Chiefs vs. Cleveland Browns klo. 22.05

Chiefs-9,5 ja yli 56,5 pistettä/3,05 PAF

NFL:n paras joukkue ja hallitseva Super Bowl -mestari Kansas City Chiefs aloittaa pudotuspelit kotikentällään. Chiefs saa vastaansa hieman yllätyksellisesti villikortti -kierroksella voiton ottaneen Cleveland Brownsin, joka kaatoi AFC:ssa kolmanneksi sijoittuneen Pittsburgh Steelersin pistejuhlissa.

Chiefsiä ja niiden tämänhetkistä päävalmentajaa Andy Reidia on kritisoitu paljon. Viime vuonna Reid ja Chiefs näytti epäilijöilleen napaten Super Bowlin pois kuleksimasta. Tällä kaudella Chiefsin pelaaminen on ollut parhaimmillaan todella raakaa näytöstä, mutta myös heikompia esityksiä on sopinut joukkoon.

Tässä ottelussa Chiefs pelaa kuitenkin ainoastaan voitosta ja match-up on mieluinen, kun vastaan tulee pudotuspeleistä vihreä Browns, ja heikko heittopuolustus.

Tästä ottelusta on odotettavissa pistejuhlaa, mutta se vaatii molemmilta joukkueilta onnistumisia. Itse epäilen suuresti Brownsin QB Baker Mayfieldiä ja hyökkäystä yleensäkin, sillä Browns sai pitkälti lahjaksi isot pisteet ja voiton villikortti -kierroksella. Saman toistamiseen vaaditaan todella isoja temppuja. Browns elää pitkälti huippu runningbackien Nick Chubbin ja ex-Chief Kareem Huntin varassa, mutta mikäs siinä on eläessä, kun molemmat toteuttaa isolla pensselillä. Tämä on kuitenkin skoutattu kotijoukkueen toimesta pois ja Huntin joukkue tuntee läpikotaisin. Hunthan sai kenkään Chiefsistä, koska hänellä oli pahoinpitelysyytteitä perheen sisällä, mutta se ei kuulu tähän tarinaan sen enempää.

Uskotaan vakaasti kaikki valtiaaseen Patrick Mahomesiin ja Chiefsin tuliseen heittohyökkäykseen. Tähti TE Travis Kelce ja pienikokoinen slot WR Tyreek Hill ottavat molemmat yli 100 jaardia, kun Chiefs voittaa tämän ottelun 41-24 -lukemin ja marssii konferenssifinaaliin kolmantena vuonna putkeen.

Edited by Oksanen94
Lisäsin bookkerin.
  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

NFL, amerikkalainen jalkapallo

Divisional Round, NFC Game 2

New Orleans Saints vs. Tampa Bay Buccaneers klo. 1.40 (su-ma yö)

Buccaneers+5,5 ja alle 47,5 pistettä/3,80 PAF

Pappa-Bowl, niin kuin jotkut irvileuat puhuu. Yli 40-vuotiaat pelinrakentajat, Drew Brees ja Tom Brady kohtaavat jo kolmannen kerran tällä kaudella. Kaksi aikaisempaa välienselvittelyä ovat menneet isosti New Orleans Saintsille. Nyt on Tampa Bay Buccaneersin koston paikka.

Saints on esittänyt juuri Buccaneersia vastaan tällä kaudella parasta jalkapalloaan. Edellisessä kamppailussa Buccaneers sai kolme pistettä tehtyä, kun Saints hakkasi yli 30 pistettä pöytään vieraissa.

Runkosarjan otteluilla ei ole mitään merkitystä, kun tullaan pudotuspeleihin. Kumpikin joukkue tuntee toisensa metkut ja mikään ei pääse yllättämään.

Eri palstoilla huhutaan, että viime- ja tällä kaudella pienistä loukkaantumisista kärsivä Brees pelaa viimeistä kauttaan. Ja se on myös hyvin todennäköistä, sillä Breesin pelaaminen ei ole enää parin edellisen kauden aikana ollut mitään maata mullistavaa, mutta päävalmentaja Sean Peyton on luonut Saintsiin hyvän systeemin, joka tukee Breesiä. Tai mikäs siinä on pelatessa, kun löytyy kaikki pallot kiinni ottava WR Michael Thomas ja tähti running back Alvin Kamara.

Tampa Bay Buccaneers oli jopa hieman vaikeuksissa Washington Football Teamia vastaan, mutta hoiti pelin kuitenkin helposti nimiinsä olematta tappiolla kertaakaan. Nyt vastus kuitenkin kovenee ja viime viikolla palloja pudotellut tähti WR Chris Godwinin täytyy saada pallo tarttumaan käsiin, mikäli Tampa tästä haluaa NFC:n konferenssifinaaliin pyrkiä.

Rajat on asetettu tälle pelille isoiksi. Itsellä on vaan sellainen kutina, että kumpikin joukkue on skoutannut niin taitavasti hyökkäykset pois, että tässä pelissä ei tulla pisteillä isosti juhlimaan. Uskotaan, että peli on tiukka potkumaali taistelu. Saints voittaa lopulta, kun Will Lutz iskee 0.00 kellossa 52 jaardisen potkumaalin haarukkaan. 23-20, Saints.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Ampumahiihto, naisten yhteislähtö

Herrmann - Davidova

Valinta: Davidova, Unibet, @2.55

Klo: 16:00

 

Herrmann veti eilisen viestin poikkeuksellisen hyvin kun selvisi vain kahdella varapatruunalla ja Saksa lopulta voitti koko viestin. Tämä näkyy päivän kisan kertoimissa sillä Herrmann on pitkästä aikaa arvioitu taas kolmen kärkeen. Hän on kuitenkin yhä epävarma ampuja eikä hiihtovauhtikaan ole ollut aivan viime kausien tasoa, vaikka koko porukan nopeimpia yhä onkin. Davidova on kuitenkin yksi niistä jotka pystyvät hänet ladulla kelvollisesti haastamaan ja hän on myös alkanut löytää tasaisuutta vaikeahkon alkukauden jälkeen.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Ampumahiihto, miesten yhteislähtö

Hofer - Ponsiluoma

Valinta: Ponsiluoma, bet365, @2.25

Klo: 13:30

 

Hoferilla on ollut viime kisoissa hyvä vire päällä ollen kolme kertaa puteen top-kuuden joukossa ja myös ladulla mies on ollut nopeimpien joukossa. Ponsiluoma ei hänkään ole juuri huonommin suoriutunut, mies on koko kauden ajan ollut tasaisesti kärkiporukoissa ja ottanut pari palkintosijaakin. Ponsiluoma on myös yksi harvoista jotka ovat Hoferin onnistuneet ladulla päihittämään viime aikoina ja ennakkoasetelmissa tuolla kaksikon kisa ratkaistaan tänääkin, sillä molemmat ovat samantasoisia ampujia. Omissa papereissani Ponsiluoma on pienen pieni suosikki.

 

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Jalkapallo, Ligue 1

Brest - Rennes

Vihje: Rennes

Vedonlyöntitoimisto: Bethard

Kerroin: 2.40

Alkamisaika: 14:00

- Ligue 1 puolella kohtaavat Brest ja Rennes.  Rennes lähtee otteluun pienoisena suosikkina mutta saisi kyllä mielestäni lähteä hiukan alle 2.00 kertoimisena suosikkina tähän otteluun. Rennes on overall selvästi parempi joukkue ja tällä kaudella esiintynyt selvästi väkevämmin. Molemmilla joukkueilla on loukkaantumisia ja Rennesillä niitä on enemmän mutta se miten joukkue on vastoinkäymisistä huolimatta onnistunut pelaamaan hyvää futista myös poissaoloilla on osoittanut Rennesin olevan ihan top 4 joukkue tällä kaudella Ligue 1:ssä. Poissaolot ja vieraissa pelaaminen tasoittaa ennakkoasemaa mutta silti uskon vahvasti Rennesin voittoon ja sille tarjotaan liian suurta kerrointa mielestäni.

1-2

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • 16:30 Korfez Basket - Kolossos Rhodes ”Vierasjoukkue” Kolossos ei ole huono joukkue, mutta tämän kauden jengissä aikalailla kaikki on mennyt uusiksi, ja yhteispelissä on vielä tekemistä. Kotijoukkueena pelaava Korfez vaikuttaa olevan etenkin hyökkäyspäässä jo valmiimpi kauteen ja näin ollen nappaa tästä Bulgariassa pelattavasta ottelusta voiton. Korfez Basket ML @1,92 @epicbet
    • Jääkiekko:SM Liiga klo.18:30 TPS - Jukurit Tekee vähintään 2.pst Lukas Wernblom @3.50 Unibet TPS puolelta pistepörssiä johtavan Wernblomin parit pojot kokeiluun. TPS ottanut 2 voittoa ja yhden hävinnyt.Sillä on 1 ottelu vähemmän pelattuna,mitä Jukureilla.Jukureilla 4:stä pelistä tappioita ja voittoja 2.Jukurit on 2 edellistään pelannut kotonaan ja pelasikin ne hyvin.Vieraissa sitten Jukureilla onkin vaikeampaa ja tänään TPS kotonaa tulee olemaan hankala Jukureille. Turkulaisia kismittää niukka 2-1 häviö Sportille ja paluu voittojen tielle on tässä lähellä.TPS 1.kenttähän on sitä tahtipuikkoa heilutellut,kun pistepörssiä vilkuillaan. Takuulla hyökkäyskolmikolle Wernblomille,Haudumille sekä Bryggmanille tulee niitä huonoja/pisteettömiä pelejäkin kaudenedetessä.Tässä kohtaamisessa kuitenkin 1.kentällä on saumoja tehä niitä pisteitä useampikin ennakkoon sarjanheikoimpiin kuuluvaa Jukureita vastaan. Lottoohan tää Suamikiakko on,mutta jos TPS hyökkäyskolmikolta Wernblom,Haudum,Bryggman nähdään nopea maali,jossa Wernblom on osallisena jollain tavalla niin silloin ollaan jo lähellä ja otetaan kokeiluun,kun sitä on tarjolla.
    • MLB klo 2:45 St.Louis Cardinals - San Fransisco Giants Pelivalinta: St.Louis Cardinals ML Kerroin: 1,71 Pinnacle San Fransisco lähtee tähän vierasmatsiin melko heikolla lyöntiosastolla. Muutamia hyviä lyöjiä sivussa ja kokoonpanossa muutamia kokemattomia lyöjiä. St.Louisin rosteri sen sijaan lähempänä normaalia ja odotankin kotijoukkueelta vahvaa suorittamista tässä matsissa. Syöttäjissäkään ei suurta eroa, ehkä Giantsin Roupp on ennakkoon hieman vahvempi, mutta tuskin merkittävää eroa tulee syöttäjien osalta. St.Louis lähtee matsiin mielestäni selvähkönä suosikkina. OIKEIN
    • 19:30 Como - Parma Comojärven hulppeissa maisemissa viimekauden yllättäjä, ja neljänneksi sijoittunut Como haastaa viime kaudella keskikastissa viihtyneen Parman. Como pelasi viime viikolla chämppäriä, kun taas Parma on saanut huilata yli viikon ja valmistautua tähän matsiin. Como on luonut maaliodottomaa noin 1,83 per matsi mutta tehnyt 2,33 maalia. Parma taas on ollut hyökkäyspäässä koko sarjan surkein toistaiseksi ja maaliodottomaa on kertynyt noin 0,61 per matsi. Parman hyökkäysodotus tässäkin pelissä jää alle 0,6 ja Comolta odotan noin 2,25. Como on big chances listalla sijalla 14/20 ja Parma pitää peräpaikkaa tällä listalla.    alle 3 maalia @1,92 @coolbet  
    • Lentopallo, EM-Kisat Viro - Belgia Belgia -2.5 Erää Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.04 Alkamisaika: 20:00 - Viro sekä Belgia kohtaavat EM-Kisoissa. Belgia selvästi parempi jokaisella osa-alueella ja maailman yksi parhaimmista ellei paras hakkuri Reggers tulee tässä pelissä tekemään valtavasti tuhojaan. jopa pientä ylikerrointa tarjolla sillä itse näen tämän siellä 1.7~ paikkeilla.
×
×
  • Create New...