Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Tennis, Ranskan Avoimet

Alexander Zverev vs. Stefanos Tsitsipas välierä klo. 15.50

Tsitsipas voittaa erin 3-1/4,10 PAF

Ranskan avoin tennisturnaus on edennyt siihen vaiheeseen, kun turnauksessa on jäljellä enää neljä pelaajaa. Perjantain ensimmäisessä välierässä Saksan Alexander Zverev kohtaa Kreikan Stefanos Tsitsipasin. Tsitsipas lähtee otteluun suurena suosikkina, sillä hän on maailman top-4 pelaaja massalla yhdessä Novak Djokovicin, Rafael Nadalin ja ensimmäisellä kierroksella turnauksesta pudonneen Dominik Thiemin kanssa.

Tsitsipas on hävinnyt turnauksessa vain yhden erän, kun yhdysvaltain syöttötykki John Isner vei avauserän kolmannen kierroksen ottelusta 7-5 -lukemin. Matkalla välieriin Tsitsipas on kaatanut hyvistä massakenttäpelaajista espanjalaiset Pablo Carreno-Bustan ja Pedro Martinezin. Puolivälierässä Tsitsipas voitti tyylipuhtaasti uransa parhaan Ranskan avoimen turnauksen pelanneen Daniil Medvedevin (ATP-2) 3-0 -lukemin. Tsitsipas menetti tuossa ottelussa syöttönsä kahdesti.

Zverevin turnaus oli päättyä jo ensimmäisellä kierroksella, kun saksalaisen maanmies Oscar Otte karkasi jo 2-0 -johtoon, mutta Zverev onnistui kääntämään tappioaseman lopulta voitoksi. Tämän jälkeen Zverev ei ole hävinnyt erääkään, vaikka äärimmäisen lähellä se oli Serbian Laslo Djereä vastaan kolmannella kierroksella. Djerellä oli kolme eräpalloa omalla syötöllään, mutta ATP-listan sijalla 55 oleva 26-vuotias serbi ei onnistunut voittamaan erää saksalaiselta. Puolivälierässä Zverev höykytti Espanjan Alejandro Davidovich-Fokinaa 3-0 -lukemin. Ensimmäinen erä ottelusta oli täynnä virheitä, mutta sen jälkeen Zverev meni menojaan.

Ottelussa on kaksi hyvin erityylistä pelaajaa, joista kreikkalainen on sopeutuvaisempi erilaiseen peliin. Uskon, että Zverev ottaa kahdesta ensimmäisestä erästä toisen itselleen, mutta voittoon hänellä ei riitä eväät. Tsitsipas marssii finaaliin 3-1 erin (7-5, 6-7, 6-4, 6-3).

Link to post
Share on other sites

Tennis, Ranskan Avoimet

Novak Djokovic vs. Rafael Nadal 2. välierä 18.30

Yli 4,5 erää/3,65 PAF

Klassikko perjantai-iltaan. Kaksi legendaa kohtaavat toisensa ikävä kyllä jo välierässä. Novak Djokovic ja Rafael Nadal osuivat kaavion samalle puolelle, kuten myös kolmas jo turnauksen kesken jättänyt tennislegenda Roger Federer.

Näiden kahden palloseinän välisestä kamppailusta voi tulla todella eeppinen. Rafael Nadal on voittanut urallaan Roland Garrosin 11 kertaa. 11 Grand Slamiä Ranskassa ei ole sinällään kova juttu sen rinnalla, että Nadal on urallaan hävinnyt tuossa turnauksessa kaksi kertaa. Ruotsin Robin Söderlingille ja tämän päivän vastustajalleen Novak Djokovicille.

Tätä ottelua on niin paha lähteä avaamaan vihjeenä. Mä pidän itse Djokovicia jopa pienenä suosikkina tähän otteluun, mutta hänen voittoa en uskalla vihjata. Mielummin vihjaan viisi eräistä ottelua, joka voi venyä todella pitkäksi.

Link to post
Share on other sites

Esports | CS:GO | IEM Summer

17:45

0a1db2345618e9457cd64b75552ef938.png Vitality - Virtus Pro 18af6089fdbca7f4bc65301949016cd4.png

Virtus Pro | 1.91 | Coolbet

 

  • Vitality (shox, apEX, ZywOo, misutaaa, Kyojin) on ollut yksi tämän turnauksen positiivisimmista yllättäjistä. Nihkeästi viime aikoina pelannut ranskalaisjoukkue aloitti turnauksen erittäin vahvasti voittamalla Complexityn lukemin 16-8 ja Gambitin lukemin 2-0. Edellisessä ottelussa G2 kuitenkin osoittautui liian kovaksi palaksi ja Vitality poistui ottelusta 0-2 -tappiolukemat niskassaan. Tämä riitti kuitenkin pudotuspeleihin pääsyyn asti ja tästä on pakko antaa krediittiä koko Vitalityn joukkueelle, joka on pelannut selvästi parasta turnaustaan pitkään aikaan.
  • Virtus Pro (SANJI, buster, Qikert, Jame, YEKINDAR) on pelannut tässä turnauksessa jokseenkin odotustenmukaisesti. Joukkue päihitti avausottelussaan Fnaticin lukemin 16-10, mitä seurasi 0-2 -tappio OG:ta vastaan. Tämän jälkeen Virtus Pro taisteli veitsi kurkulla Spiritiä ja NiP:iä vastaan, joista molemmissa VP selviytyi voittajana 2-1 -lukemin. Joukkue on siis osoittanut, että se pystyy ylläpitämään pelin tasonsa ja henkisen kanttinsa tasaisissa matseissa, vaikka ajoittain Virtus Pro ei pelaisikaan parhaalla tasollaan.
  • Karttavetossa Vitality poistaa Ancientin ja Virtus Pro bannaa Nuken. Vitality tullee valitsemaan kartakseen joko Dust2:n tai Vertigon. Virtus Pro puolestaan valinnee erittäin todennäköisesti mukavuuskartta Infernon. Ratkaisevaksi kartaksi todennäköisin vaihtoehto taitaa olla Overpass. Näissä kartoissa kumpikin joukkue saa pientä karttaetua omissa karttavalinnoissaan, minkä vuoksi on todennäköistä, että ottelun ratkaisua haetaan kolmannesta kartasta.

 

YHTEENVETO

  • Vitality on pelannut odotuksiin nähden positiivista turnausta ja alkanut näyttämään ensimmäisiä merkkejä paremmasta tulevaisuudesta. Virtus Pro selvitti tiensä pudotuspeleihin pidemmän kaavan kautta ja joukkueella on vielä saumat edetä vaikka finaaliin asti. Karttaveton pitäisi olla kaiken järjen mukaan selkeä ja luultavasti tämän ottelun ratkaisua haetaan kolmannesta kartasta. Vitalityn vire tässä turnauksessa on luonut tilanteen, jossa kerroinasetelma on erittäin tasainen näiden joukkueiden välillä. On vaikea etukäteen arvioida, pystyykö Vitality jatkamaa hyviä otteitaan vai tuleeko takapakkia turnausta edeltäviin asetelmiin. Virtus Pro:n taso on enemmän tai vähemmän tiedossa ja heiltä voi odottaa tasaisen vahvaa suoritusta, vaikka heilläkin on muutamia yllätyselementtejä käytössään. Varmasti tässä ottelussa voidaan perusteluita esittää molempien joukkueiden puolesta, mutta itse lähden lyömään pelejä Virtus Pron menestyksen puolesta. Joukkueella on tältä vuodelta enemmän pelejä allaan tiukoista pudotuspeliväännöistä ja myös tässä turnauksessa VP on pystynyt nostamaan tasoaan vaadittavalle tasolle kolmen kartan taisteluissa. Vitality ei hyvästä vireestään huolimatta ole nykyisellä kokoonpanolla vielä pudotuspeleissä esiintynyt ja joukkueen henkisessä kantissa on ajoittain havaittu ongelmia. Tasainen peli joka tapauksessa luvassa, lähdetään Virtus Pron kelkkaan menestystä toivomaan. Kohde menee oikein, kun Virtus Pro voittaa ottelun. 

 

TULOS: 2-0

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jalkapallo Englanti League one Klo 21.45   Oxford utd  - Reading   Valinta:  Oxford Utd Kerroin:   2,75 ( Veikkaus)   Oxford aloittanut hyvin kotonaan kauden, kun kuuteen peliin kolme voittoa ja tasapeliä.  Reading ollut myös hyvä, mutta lähdetään koittamaan vahvaa kotijoukkuetta.  Tilastollisesti Oxford ei oo keskinäisiä pystynyt voittamaan viime vuosina, niin nyt jos koskaan olisi hyvä aika.  Rohkea kotivoitto hakuun.    Kunhan Oxford voittaa, niin tämä kohde osuu. 
    • Jalkapallo Konferenssiliiga Klo 19.45   KuPS  -  Kaa Gent    Valinta:  X ( Tasapeli) Kerroin:  4.05 ( Veikkaus)   KuPS ollut vaikeaa viime aikoina sekä Veikkausliigan mestaruus karkasi omista  käsistä aika kauas, jolloin tänään voi vain laittaa kaiken likoon.   Enää ei ole mikään lämmin, joten toivottavasti Gent myös on kohmeessa, niinkuin viime aikoina on ollutkin.  Vieraissa Gent on ollut vaikeuksissa ja tänään on se sauma saada pisteitä näistä otteluista.  Suomalaisyleisön siivittämänä kotijoukkue kairaa pistetilin auki.  KuPS voi jopa voittaakin, mutta viime aikoina voittamisen kulttuuri on tipotiessään, joten otetaan rohkea tasapeli testiin.    1-1 tai 2-2 voisi olla aika hyvät tulosvetoon.    Kunhan ottelu päättyy tasan, niin tämä kohde menee oikein. 
    • Jalkapallo Mestareiden liiga Klo 22.00   Dortmund  -  Betis   Valinta:  X ( Tasapeli) Kerroin:  4.25 ( Paf)   Kaksi suht hyvää joukkuetta kohtaa toisensa sekä molemmilla on voittoja sekä tasureita alla.  Kierroksen yksi tasaisempia otteluita, jolloin tasapeli ei ole mikään mahdottomuus. Betis mestareiden liigassa kolme voittoa, mutta saksa on vaikea paikka pelata, jolloin tuo putki katkennee tänään, mutta pisteputki jatkuu.  Kunhan Ottelu päättyy tasan, niin tämä kohde osuu. 
    • Koripallo Euroliiga klo 21:15 Panathinaikos - Barcelona Pelivalinta: Barcelona ML Kerroin: 4,30 Novibet Panathinaikos on aloittanut Euroliigan hyvin ja onkin 9 kierroksen jälkeen sarjataulukon kärjessä. Panathinaikos on kotona erityisen hyvä joukkue, tältä kaudelta kotitilasto 6-1, joten helppo peli ei tule vierasjoukkueelle. Barcelona on aloittanut Euroliigan myös ihan hyvin ja joukkueen materiaali riittää taisteluun kärkipään joukkueita vastaan. Vierasotteluissa Barcelona ei aina ole ollut terävimmillään, mutta yllätysvalmis joukkue kuitenkin on.  Näin suuri suosikki Panathinaikos ei mielestäni ole mitä kertoimet antaa ymmärtää.
    • Koripallo Euroliiga klo 22:00 Real Madrid - Crvena Zvezda Pelivalinta: Crvena Zvezda ML Kerroin: 3,05 Novibet Crvena Zvezda on aloittanut Euroliigan vahvasti. Otteet olleet kokonaisuutena hyviä ja selviä voittoja on tullut useampia. Real aloittanut kauden myös hyvin, loukkaantumisia on ainakin Panathinaikosta vastaan, tarkemmat poissaolotiedot tätä ottelua varten selviävät vasta lähempänä. Joka tapauksessa mielestäni Crvenalle tarjottu 3,05 kerroin on liian korkea.
×
×
  • Create New...