Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Formula 1 | Espanjan GP

16:00

7eb6a21baa9ce942813e388176429874.png  George Russell - Charles Leclerc 0f538041ff373042c4c747854977a8cb.png

Charles Leclerc | 2.03 | Epicbet

 

  • F1-kausi jatkuu Espanjan osakilpailulla. Kisavetoon tutkittavaksi parivaljakoksi pääsee Mercedes-kuljettaja George Russell ja Ferrari-kuski Charles Leclerc.
    • Russell lähtee kilpailuun 4. lähtöruudusta. Brittikuskin alkukausi on ollut hyvä ja muutamaa yksittäistä hankalaa viikonloppua lukuun ottamatta Russellin vauhti on ollut kohdillaan läpi kauden. Lauantain aika-ajossa Russell ajoi täsmälleen saman ajan kuin edeltä lähtevä Max Verstappen, joten aika-ajo oli varsin onnistunut. Näistä asemista Russell on mukana palkintopallitaistelussa.
    • Leclerc lähtee kilpailuun 7. lähtöruudusta. Monacolaiskuljettaja on tehnyt alkukaudesta hyvää työtä kalustoonsa nähden, vaikka todelliset tähtihetket tästä kaudesta ovat ehkä vielä jääneet puuttumaan. Leclercin aika-ajotulos oli pieni pettymys, mitä selittää se, että hänellä ei ollut enää kolmannessa aika-ajo-osiossa uutta rengasta jäljellä ratkaisevalla hetkellä. Leclercin omien sanojen mukaan tämä oli taktinen valinta ja kenties kilpailussa yksi ylimääräinen rengasseos voi nostaa hänet kamppailemaan palkintopallisijoituksesta.
    • Mercedes ja Ferrari ovat alkukaudesta ajaneet samoille sijoituksille useaan otteeseen. Yleinen käsitys voimasuhteista on se, että Mercedes on Ferraria nopeampi auto yhdellä kierroksella, mutta kisavauhdissa Ferrari on hieman vahvempi auto. Espanjassa aika-ajotuloksen perusteella mikään ei ole juuri muuttunut ja myös harjoitusdatan perusteella voi olla niin, että Ferrarilla on lievä etu puolellaan kilpailun läpiviennin suhteen.

 

YHTEENVETO

  • George Russell ja Charles Leclerc lähtevät kilpailuun havittelemaan paikkaa kolmen parhaan joukosta. Russell ajoi paremman aika-ajon kuin Leclerc ja sen myötä kilpailun alkupuolella etu on Russellilla, mikäli lähdössä kuljettajat säilyttävät asemansa. Siinä missä Mercedes on ollut aika-ajovauhdissa hieman Ferraria parempi auto, voimasuhteet voivat kääntyä kisavauhdissa Ferrarin eduksi. Lisäksi Barcelonan lämpimät olosuhteet auttavat suhteellisesti Ferraria enemmän. Leclercillä on kilpailuun myös pieni ässä hihassaan säästettyään yhden ylimääräisen medium-rengassetin muihin kärkikuljettajiin verrattuna. Erot ovat taatusti pieniä ja Leclercin pitää tehdä radalla ohituksia, mutta mielestäni Russellin saavuttaminen kisan aikana ei ole lainkaan mahdotonta ja kenties tällä kertaa Leclerc pystyy ohittamaan Russellin kilpailun loppupuolella ottakseen niskalenkin kilpakumppanistaan. Kohde menee oikein, kun Charles Leclerc sijoittuu kilpailussa paremmin kuin George Russell. 

 

TULOS: RUSSELL 4., LECLERC 3.

Link to post
Share on other sites

Pesäpallo 16:00

Imatra - Manse PP

Valinta: Imatra +4.5 juoksua / 2,00 @ Veikkaus


Avataanpa pesiksen osaltakin vihjauskausi, kun alkanut tulla vähän dataa taustalle joukkueiden voimasuhteista. Sarjan nelossijasta huolimatta Manse ei ole onnistunut vastoin kaikkia ennakko-odotuksia ottamaan vielä yhtään kolmen pisteen voittoa. Imatra on sarjan toisiksi viimeisenä, mutta kauden alku on ollut poikkeuksellisen tasainen. 

Kumpikin joukkue on pelannut hyvin tarkkaa ulkopeliä ja otteluiden juoksumäärät ovat pysyneet varsin maltillisina. Edellisessä pelissä Haminaa vastaan Manse sai hieman lyöntipeliään auki voittaen sarjajumbo Haminan juoksuilla mitattuna 11-4. Tätä peliä lukuun ottamatta 7 aikaisemmassa ottelussa tamperelaiset eivät ole lyöneet yli 5 juoksua kertaakaan. Imatra on hävinnyt kaikki kolme kauden aikana pelaamaansa kotiottelua, mutta erot juoksumäärissä ovat olleet hyvin maltillisia: ensin Pattijoelta tuli turpaan 3-5, sitten Vimpeliltä 2-3 ja viimeisimpänä Joensuulta 2-5. Etenkin Joensuu ja Vimpeli kuuluvat samoihin kärkipään jengeihin Mansen kanssa, joka antaa mielestäni hyvän kuvan, että Imatra pystyy kamppailemaan top jengejä vastaan. Ottaen huomioon Mansen alkukauden heikon lyöntivireen, niin mielestäni oikean tasoituslinen 50-50 kertoimelle tulisi olla 3.0 paikkeilla. 

Link to post
Share on other sites

Pöytätennis, Setka Cup

Reznychenko - Tuzhylin

Tuzhylin 3-0

Vedonlyöntitoimisto: Bet365

Kerroin: 1.90

Alkamisaika: 18:25

- Setka Cupin puolella kohtaavat Reznychenko sekä Tuzhylin. Tuzhylin lähtee tähän otteluun jättiluokan suosikkina 1.07 kertoimella ja täysin ansaitusti. Pelaajien välinen tasoero on todella suuri Tuzhylinin hyväksi enkä näe tässä ottelussa pöydällä kyllä kuin yhden pelaajan ja se on Tuzhylin. Tuzhylin pelannut todella hyvin marssien voitosta voittoon ja kohtaa tässä ottelussa itseään selvästi heikomman pelaajan Reznychenkon, Tuzhylin on useasti näiden pelaajien keskinäiset ottelut vienyt nimiinsä todella selvästi suoraan 3-0 luvuin enkä näe tässä kyllä voimasuhteiden olevan mihinkään muuttuneen.

Link to post
Share on other sites

22:15

Breidablik - Vikingur Reykjavik

Vikingur Reykjavik DNB @1,81 @coolbet

Joukkueet ovat suhteellisen tasaväkisiä, mutta etu kääntyy vieraille puolustuspelin kautta. Breidablikin hyökkäys sekä keskikenttä pärjää Vikingurille vertailussa, mutta kotijoukkueen ohut ja kokematon puolustus tulee olemaan kovilla. Arnor Jonsson on myöskin pelikiellossa eikä se ainakaan auta kotijoukkueen menestysmahdollisuuksia. Myöskin puolustajat Omarsson sekä Orrason ovat mahdollisesti pois.

Link to post
Share on other sites

MLB 20:40

Mets - Rockies

Valinta: Mets tekee juoksun ensimmäisessä inningsissä / 2,63 @ Unibet


Sarjan paras kotijoukkue vs sarjan huonoin vierasjoukkue. Rockiesilla tärisevän debyytin sarjaan saanut Palmquist joka on 13 syöttövuoroon antanut kavereille 13 syöttöä. Kolmessa startissa kahdessa on kolissut ekassa vuorossa. Mets on tehnyt 4/5 viime pelissä juoksun ekaan lyöntivuoroonsa ja kovaa starttia haetaan varmasti tänäänkin.

Link to post
Share on other sites

Pöytätennis, Setka Cup

Kurtenko - Leonenko

Kurtenko Voittaa 1. Erän Vähintään 5 Pisteen Marginaalilla

Vedonlyöntitoimisto: Bet365

Kerroin: 4.00

Alkamisaika: 22:50

- Setka Cupin puolella kohtaavat Kurtenko sekä Leonenko. Kurtenko lähtee tähän otteluun pienoisena suosikkina 1.50 kertoimella ja näenkin kyllä Kurtenkon tämän ottelun voittavan varsin selvästi. Kurtenko on esiintynyt viime otteluissaan hyvin ja etenkin syöttöpelaaminen on ollut vahvaa. Leonenko tasoltaan näistä kahdesta heikompi pelaaja ja vahvuudet eivät ole ainakaan palautuspelin pelin puolella niin selvää missmatchia tässä näen Kurtenkon hyväksi ja uskon sen näkyvän heti avauserässä selvällä vähintään 11-6 voitolla.

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jalkapallo Mestareiden liiga Klo 22.00   Dortmund  -  Betis   Valinta:  X ( Tasapeli) Kerroin:  4.25 ( Paf)   Kaksi suht hyvää joukkuetta kohtaa toisensa sekä molemmilla on voittoja sekä tasureita alla.  Kierroksen yksi tasaisempia otteluita, jolloin tasapeli ei ole mikään mahdottomuus. Betis mestareiden liigassa kolme voittoa, mutta saksa on vaikea paikka pelata, jolloin tuo putki katkennee tänään, mutta pisteputki jatkuu.  Kunhan Ottelu päättyy tasan, niin tämä kohde osuu. 
    • Koripallo Euroliiga klo 21:15 Panathinaikos - Barcelona Pelivalinta: Barcelona ML Kerroin: 4,30 Novibet Panathinaikos on aloittanut Euroliigan hyvin ja onkin 9 kierroksen jälkeen sarjataulukon kärjessä. Panathinaikos on kotona erityisen hyvä joukkue, tältä kaudelta kotitilasto 6-1, joten helppo peli ei tule vierasjoukkueelle. Barcelona on aloittanut Euroliigan myös ihan hyvin ja joukkueen materiaali riittää taisteluun kärkipään joukkueita vastaan. Vierasotteluissa Barcelona ei aina ole ollut terävimmillään, mutta yllätysvalmis joukkue kuitenkin on.  Näin suuri suosikki Panathinaikos ei mielestäni ole mitä kertoimet antaa ymmärtää.
    • Koripallo Euroliiga klo 22:00 Real Madrid - Crvena Zvezda Pelivalinta: Crvena Zvezda ML Kerroin: 3,05 Novibet Crvena Zvezda on aloittanut Euroliigan vahvasti. Otteet olleet kokonaisuutena hyviä ja selviä voittoja on tullut useampia. Real aloittanut kauden myös hyvin, loukkaantumisia on ainakin Panathinaikosta vastaan, tarkemmat poissaolotiedot tätä ottelua varten selviävät vasta lähempänä. Joka tapauksessa mielestäni Crvenalle tarjottu 3,05 kerroin on liian korkea.
    • 1. Divisioona / Jalkapallo Tanska AB - Vendsyssel FF AB Draw No Bet @ 1.55 Betsson Alkaa 20:00 AB(4.) on sarjassa kotikentällään kolme ottelun voittoputkessa pitäen noissa kaikissa matseissa oman maalinsa puhtaana sekä tehden yhteensä kuusi maalia. Vendsyssel(10.) on seitsemän matsin mittaisessa voitottomassa putkessa häviten noista kolme kamppailua. AB voitti joukkueiden kaksi edellistä keskinäistä kohtaamista joista viimeisin pelattiin elokuun puolivälissä ottelun päätyttyä tuolloin maalein 0-3.
    • IEM Beijing PK: Natus Vincere - Falcons | Falcons | 1.84 (Pinnacle)
×
×
  • Create New...