Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Ampumahiihto Mixed Relay eli sekaviesti klo 16:10

Voittaja: Italia

Kerroin: 4,00 Veikkaus

Ranska asetettu kisaan selväksi suosikiksi joukkueella Michelon, Braisaz-Bouchet, Lombardot sekä Fillon Maillet. Kovimmat haastajat kertoimien valossa ovat Italia, Ruotsi sekä Norja. Näistä Ruotsilla ja Norjalla on normaalia heikommat joukkueet lähtöviivalla. Näillä joukkeilla on ns. Kakkosjoukkueet matkassa. Toki huippuonnistumisilla taistelevat jopa voitosta.

Italia on taas kasannut todennäköisen olympiajoukkueen jossa on Wierer, Vittozzi, Hofer sekä Giacomel. Naiset hyviä ampujia ja riittävän hyviä ladulla. Hofer puolestaan hyvä ampuja ja kelpo hiihtäjä. Giacomel on tämän hetken miesten kisoissa yksi kiertueen parhaista urheilijoista. Italia pystyy haastamaan varmasti Ranskan tasaiseen viestiin ja en yllättyisi juuri lainkaan vaikka Italian joukkue voittaisi koko viestin.

OIKEIN

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Jalkapallo Australia 8:00

Brisbane - Adelaide

Pelivalinta: Adelaide eka puoliaika yli 0.5 maalia @ 2.38 Pinnacle 

Adelaide on 4/5 edellisessä ottelussa pystynyt maalin tekemään ekalla puoliajalla.

VÄÄRIN 

Link to post
Share on other sites

Jalkapallo Australia 10:35

Macarthur - Melbourne City

Pelivalinta: Vierasjoukkue eka puoliaika yli 0.5 @ 1.98 Pinnacle

Macarthur on viiteen edelliseen peliin päästänyt peräti yhdeksän maalia omiin. 3/5 näistä se on päästänyt maalin myös ekalla puoliajalla.

OIKEIN 

Link to post
Share on other sites

Ampumahiihto Parisekaviesti 14:15

Sijoittuuko Suomi top 3

Valinta: Kyllä / 1,86 @ Veikkaus


Kärkimaat ovat laittaneet edustuksensa sekaviestiin ja tähän parisekaviestiin usealla on olympialaisten huilin vuoksi IBU urheilijoita kokoonpanossa. Suomi on kerroinennakkosuosikki voittamaan ja ihan syystäkin, sillä meillä on paras kaksikko matkassa tähän formaattiin. Mielestäni Suomen voitto Veikkauksella 3,60 kertoimella (Esimerkiksi Unibetin kerroin on 3,00) on erittäin pelattava vaihtoehto, mutta tämä vaikutti niin varmalta kohteelta, että sitä on vaikea sivuuttaa. 

Kovin haastaja Suomen voitolle tänään on varmastikin Ranska. Miesten kovan tason vuoksi E Claude on kiertänyt pääosin IBUa, mutta räväytti ollen normaalimatkalla 6. Hänen parinsa Richard ampumavire on kuitenkin sen verran epävarmaa, että pidän Suomea tästä kaksikosta hienoisena suosikkina. Seuraavat (ja oikeastaan ainoat potentiaaliset haastajat) ovat Sveitsi, Norja, Itävalta ja Saksa. Pidän kuitenkin epätodennäköisenä, että näistä pareista löytyisi kahta, jotka Suomea ennen on maalissa, ellei täydellistä epäonnistumista ampumapaikalla tule.  

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Ampumahiihto parisekaviesti klo 14:15

Sveitsi - Itävalta

Pelivalinta: Sveitsi

Kerroin: 1,67 Pinnacle

Itävallalla Eder/Hauser, jotka ovat heikompia hiihtäjiä kun Baserga/Stalder pari. Baserga/ Stalder pari myös tilastollisesti ampumasuorituksissa edellä ja kun käytössä varapatruunat niin sakkokierros riski hyvin pieni. Eder / Hauser parin tämä kausi ollut viime kautta heikompaa ja vire alaspäin. Sveitsin joukkueessa puolestaan naisten puolella vireet noususuunnassa. Näen Sveitsin parissa selvänä suosikkina.

OIKEIN

Link to post
Share on other sites

Liiga / Jääkiekko

KooKoo - K-Espoo

Santeri Sulku Pisteet Yli 0.5  (sis.JA)  @ 2.07 Coolbet

Alkaa 17:00

Liigadebyyttinsä tällä kaudella tehnyt 21 -vuotias Santeri Sulku teki vähintään yhden pisteen viidessä viimeisestä kuudesta pelatusta matsistaan. Sulku pelaa pelaa KooKoon kakkoskentässä ketjukavereinaan Marcus Davidsson(10+18) ja Veeti Miettinen(16+5). Pirteästi joulutauon jälkeen esiintynyt ja paikkansa vakiinnuttanut Santeri Sulku tulee tekemään ottelussa vähintään yhden pisteen.

Link to post
Share on other sites

Jääkiekko: SM Liiga klo.17:00

Sport - Pelicans

Tekee väh.2 pistettä(muk.luk JA) Brett Stapley @6.25 Unibet

Liigasta otetaan testiin Pelicansin Stapleyn vähintään 2 pojoa.

Nyt olis Lahtelaisilla paikka päästä jopa viivanpäälle voittamalla Vaasassa,mikäli Jukurit samaanaikaan häviää kotonaan Ilvekselle.

Sportilla tänään 4.pv sisään 3 peli ja voi jo pikkuhiljaa alkaa painamaan jaloissa.Pelicansilla on nyt voitto KooKoosta sekä eilinen JA voitto Turusta.Pelsuille tämä on 3 vieraspeli putkeen ja ehken Lahtelaisilla alkaa myös painamaan.

Stapley on ollut hyvä hankinta Pelicansille.11 peliä Stapley on pelannut ja 11 pistettä niissä iskenyt.Eilen Stapleyn kenttä,jossa laidoilla pelaa Karvinen ja Dudas oli paras ja Stapley palkittiin parhaana.Kyseinen kentällinen iski eilen kovat tehot ja kaikkiaan kentällinen teki yhteensä 9 pistettä ja Stapleyn tehot oli 2+2.

Pelicansin olisi nyt käytettävä tämä mahdollisuus ja Stapleyn kentällinen saattaa antaa esimerkkiä muille,miten sitä kiekkoa pelataan.

Stapleyn kerroin 2.pisteestä unkalla omassa luokassaan,joten sieltä sitten kokeiluun.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Jääkiekko: SM Liiga klo.17:00

Saipa - Kärpät 

Tekee Pisteen Tommi Tikka @4.25 Nordicbet

Kärppien Tikan pojoa testiin.

Kärpät taistelee kiivaasti 12 sakkiin pääsystä.Edellä olevat Pelicans,HPK,Jukurit sekä TPS ei ole kaukana.Varaa ei olisi Kärpillä hävitä,etenkään jos edellä olevat joukkueet napsivat voittoja.Kärppien edellä olevista Pelsuilla on ennakkoon se voitto ehken haarukassa tänään.Jukureilla on Ilvestä vastaan sekä HPK pelaa Hifkiä vastaan,jotka voi päättyy miten vaan.

Kärppien 2.kentän keskushyökkääjä Tikka pelaa ihan hyviä minuutteja.Tikalla on nyt mennyt 3 ottelua ilman pisteitä.Tänään Tikalla voisi olla saumat pisteille.Tikan vierellä pelaavat sellaiset pelaajat kuin Kartner sekä Erholtz niin pisteille mahdollisuudet on aina.

Norkan kerroin @4.25 nousee selvästi Unkan @3.50 yläpuolelle.

Link to post
Share on other sites
16 tuntia sitten, Snooker said:

Ampumahiihto Mixed Relay eli sekaviesti klo 16:10

Voittaja: Italia

Kerroin: 4,00 Veikkaus

Ranska asetettu kisaan selväksi suosikiksi joukkueella Michelon, Braisaz-Bouchet, Lombardot sekä Fillon Maillet. Kovimmat haastajat kertoimien valossa ovat Italia, Ruotsi sekä Norja. Näistä Ruotsilla ja Norjalla on normaalia heikommat joukkueet lähtöviivalla. Näillä joukkeilla on ns. Kakkosjoukkueet matkassa. Toki huippuonnistumisilla taistelevat jopa voitosta.

Italia on taas kasannut todennäköisen olympiajoukkueen jossa on Wierer, Vittozzi, Hofer sekä Giacomel. Naiset hyviä ampujia ja riittävän hyviä ladulla. Hofer puolestaan hyvä ampuja ja kelpo hiihtäjä. Giacomel on tämän hetken miesten kisoissa yksi kiertueen parhaista urheilijoista. Italia pystyy haastamaan varmasti Ranskan tasaiseen viestiin ja en yllättyisi juuri lainkaan vaikka Italian joukkue voittaisi koko viestin.

Missä tälläinen kohde on? Veikkauksella ei pysty edes voittajaa veikkaamaan ja Italian kertoimet joka puolella reilusti alle 2?

Link to post
Share on other sites
2 tuntia sitten, Quutamo15 said:

Missä tälläinen kohde on? Veikkauksella ei pysty edes voittajaa veikkaamaan ja Italian kertoimet joka puolella reilusti alle 2?

Kohde avattiin yöllä, Ranska oli asetettu 1,91 kertoimella suosikiksi, Italian kerroin 4,00. Aamulla Italian kerroin oli laskenut 3,50. Tämän jälkeen kun muut bookerit avasivat kohteita, veikkaus hetkellisesti sulki voittajavedon pitkävetolistalta ja avasi uudelleen Italian voiton n.2 kertoimella. En tiedä onko Ranska alunperin ilmoittanut "paremman" viestijoukkueen, johon tullut myöhemmin muutoksia. Tuntuu että ampumahiihdossa monet välittäjät enemmän tai vähemmän pihalla joukkueiden sekä yksilöurheilijoiden välisistä voimasuhteista.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Snookerin maailmanmestaruus John Higgins vs Ronnie O'Sullivan Ronnie O'Sullivan, ottelun voittaja, korkein ottelubreikki & eniten sadan pisteen breikkejä Kerroin 1,91 Unibet Ronnien positiivisen pelivireen merkit kääntävät veikkauksen hänen suuntaan. Lisäksi tuntuu tyypillisesti löytävän kovempaa vaihdetta Higginsiä vastaan. Sen verran vahvaa alaa on Ronnien breakbuilding, että otteluvoiton tullessa on erittäin todennäköistä, että myös korkea breikki ja satasten määrä tulee samalla kotiin.
    • Mielenkiintoista ja hyvää keskustelua meneillään. Pakko sanoa, että olen @Quutamo15 kanssa täysin samaa mieltä asiasta. Tavallaan ottelu kesken, mutta sille on merkitty selkeä aika, koska peli jatkuu. Lisäksi bookkereilla snooker kohteet ei edes ole liveveto osiossa tarjolla, koska kohde ei ole käynnissä, vaan kohde on tarjolla ihan normaalilla puolella. Paras esimerkki mikä itselle tuli toisesta lajista mieleen on golf. Tilanne voi olla 2/4 kierroksen jälkeen, että selvä suosikki missannut pari helppoa lyöntiä ja on vaikka tuloksessa -3, ennakkoon altavastaajana pariin lähtenyt urheilija lyönyt kaksi huippukierrosta ja tuloksessa -7. Kertoimet toki muuttuu kyseisen tilanteen mukaisesti, mutta en näkisi kyseisessä tilanteessa mitään ongelmaa, jos joku vihjaisi kyseistä golf kilpailua. Oma näkemykseni on se, että jos tauolla on helppoa arvioida lopputulosta niin ei muuta kuin vihjeitä kehiin 😀      
    • Jalkapallo:Belgia Jupiler league klo.19:15 Genk - St.Liege Ottelussa tuomitaan rangaistuspotku @3.10 Unibet Conference league lohkoa.Kotijoukkue Genk on lohkon kakkonen samoissa pisteissä lohkoa johtavan Westerlon kanssa.Liege tulee Genkin perässä 3.pst jääneenä.Voittamalla Genk vallottaisi piikkipaikan,joka oikeuttaa Conference liigan pudotuspeleihin. Vastaava kohtaaminen päättyi Helmikuussa vieralija Liegen 0-3 voittoon,joten Genkillä on refannssin paikka tänään. Ottelusta saatttaa tulla kiivas ja kovatempoinen,joten pilkkukin on mahdollinen.Ottelun tuomarina toimii Lothar D'Hondt,jolta voidaan odottaa pilkkua jommallekummalle.3:ssä viimeisessään D'Hondt on 2:ssa antanut pilkun.Viimepelissään sitä ei D'Hondtilta saatu,mutta saataisko sitten tänään.
    • Jääkiekko, Liiga KooKoo vs. SaiPa klo. 18:30 SaiPa -1,5 ja Henri Nikkanen vähintään kaksi tehopistettä/9,00 PAF Kaakon derby jatkuu viidennellä ottelulla lauantaina Kouvolasta käsin. SaiPa otti perjantaina kotonaan tyylikkään voiton maalein 3-0. Ottelussa Henri Nikkanen iski maalin ja samalla yhden tehopisteen. SaiPa on ollut ottelusarjan edellisissä otteluissa vahvempi ja Raimo Helmisen valmentaman joukkueen vireen luulisi jatkuvan myös lauantaina. Nikkanen iskee ottelussa pari tehopistettä, kun SaiPa voittaa maalein 4-1.
    • Jääkiekko, Liiga Tappara vs. Ilves klo. 17:00 Tappara -1,5 ja Aapeli Räsänen vähintään kaksi tehopistettä/16,00 PAF En nyt voi käsittää, miksi Aapeli Räsänen saa 9x kahden tehopisteen tekemisestä Ilvestä vastaan, kun Blichfeldillä ja Rautiaisella vastaavat kertoimet heiluu noin neljässä. Siksi tätä on nyt vihjattava. 16,00 on täysin järjetön kerroin kahden maalin voitosta Tapparalle ja Räsäsen tehoista. Tappara oli torstaina täysin ylivertainen ilmestys kaukalossa eikä Ilveksellä ollut mitään saumaa. Tommi Niemelän valmentaman Ilveksen tarvitsee parantaa isosti, mikäli joukkue mielii ottamaan voiton.
×
×
  • Create New...