Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

1. Manu - Liverpool 2 4,40 ( 47% - 28% - 25% )

OA: 1,10

Manchester U on jo karannut Valioliigassa muilta, eikä sen tavoittaminen ilman totaalista romahdusta ole mahdollista. Liverpool pelasi todella hienon pelin viikolla kotonaan, kun se kaatoi Real Madridin 4-0. Manu pudotti Interin otettuaan 2-0 voiton. Nämä pelit ovat aina suurella tunnelatauksella varustettuja ja edellisten pelien merkitys vähenee. Manun ylivoimaa on sarjataulukon ansiosta liioiteltu jonkinverran, mitään pakkovoittoa ei todellakaan ole, vaan Liverpool on selkeästi pistekipeämpi.

Kyllä 4,40 on ehdottomasti liikaa, ja markkinoilta on tarjolla vielä hurjempia kertoimia!

71. Juventus - Bologna 2 8,50 ( 62% - 25% - 13% )

OA: 1,11

Juventus putosi viikolla CL:stä, isojen pettymyksien jälkeen joukkueet eivät yleensä syty parhaimmilleen seuraavassa pelissä.

Bologna ei ole materiaaliltaan kummoinen joukkue, mutta tässä tilanteessa sillä on mahdollisuus niistää Juventukselta täydetkin pisteet.

Pisteitä Bologna tarvitsisi sarjapaikan varmistamiseen.

75. Athletic - Real Madrid 2 1,90 ( 21% - 24% - 55% )

OA: 1,05

Heti perään rikotaan oppia, kun pelataan suuren pettymyksen kokenutta suurseuraa puolesta eikä vastaan. Real Madrid on noussut taistelemaan vielä LA Ligan voitosta, jo ylivoimaiselta vaikuttaneen Barcelonan tuntumaan. Vaikka Madrid hävisi viikolla Liverpoolille 4-0 vieraissa kuuluu sen olla tässä selkeämpi suosikki.

Athletic ei tarvitse pisteitä mihinkään, joukkue on sarjassa aika tarkkaan keskellä, ja ainoa ilo ottelusta on kotiyleisölle tahdottu näyttäminen.

Tasoeroa materiaaleissa on kuitenkin riittämiin, ja Real Madrid tuskin haluaa menettää viikon sisään vielä LA Liga voittomahdollisuuksiaankin.

Todella harvoin tulee tällaisia tilanteita, että pääsee pelaamaan suurseuran puolesta ja vielä kohtuu hyvällä edulla. 4-0 tappioon on ylireagoitu selvästi, sillä kotiliigassaan RMadrid on aina paha vastustaja kenelle tahansa. Mikäli pelaajien moraali ei ole täysin nollassa pisteiden pitäisi tulla peruspelilläkin. Yleensä selvänumeroiset tappiot herättävät huippujoukkueita seuraavaan.

Maailmalta saa selvästi yli 2:n kertoimia.

22. Skellefteå - Linköping 2 2,10 ( 30% - 20% - 50% )

OA: 1,05

Skellefteå hävisi edellisen puhtaasti 4-0. Tässä Linköpingillä on mahdollisuus katkaista sarja ja jatkaa 4:n joukkoon.

Materiaaliltaan se on parempi, ja uskon voiton tulevan. Veikkauksen kerroin on hyvä.

- ChrisEDIT: Avataan joka päivälle oma topic, ei näitä kahden päivän... :)

Link to post
Share on other sites

Kärpät-Jokerit (46% 24% 30%) 2 Oa.1,08 Unibet.3,6

Kärpät päättivät komean kevätkauden ansiosta runkosarjan 5sijalla. Pisteitä 97

Alkukaudesta kärpät olivat pahoissa ongelmissa Matti Alatalon kannssa. Sm-liiga eikä Chl oikein tahtonut sujua. Chl varmaankin oli asettanut omat paineet oululaisten niskoille. Kärpät putosivat Chllästä ja niin saivat rauhassa keskittyä sm-liigaan.Joulun jälkeen eli kevätkaudella kärpät ovat olleet sm-liigan parhaimmistoa ja taistelivat aina loppuun saakka play-off kotiedusta. Kärppien tehoista ovat vastanneet melkein koko kauden, Toni Koivisto 23+39=62 varsinkin alkukaudella ja kevätkauden alussa mutta kohti kevättä ei pisteitä enään oikein tullut. Jonas Andersson 24+33=57 sen sijaan ollut erittäin vakuuttava kevätkaudella. Daniel Corso 22+30=52 on kärppien tärkein pelaaja, joka pystyy voittamaan otteluita. Kun hän oli poissa 16pelin ajan niin kärppä lauma oli pahoissa vaikeuksissa. Vaikka kärpät tehneet liigassa entiten maaleje 185 ovat he päästäneet erittäin paljon 149 maalia. Kärrpä puolustus ei ole ollut hirveän vakuuttava vaikka hankkivat Josef Boumediennen. Viime vuosien huippu molari Tuomas Tarkki on haparoinut pahemman kerran tällä kaudella , eikä kakkos molari ole Petri Koivisto sen paremmemin pelaillut. Kotona kärpillä 19voittoa ja 10tappiota tehdyt ja päästetyt 99:72.Kärplillä saattaa olla pieniä paineita, sillä muu ei kelpaa kuin mestaruus ouluun.Kärppien yv16,11(viidenneksi paras)

Av vasta liigan 84,98%(kymmeneksi parasta).Kärpät hävinneet 28kertaa ja niistä 14peliä maalilla ja kertaa JA jälkeen.

Jokerit taistelivat pitkään runkosrjan mestaruudesta. Runkosrja loppui ja Jokerit keräsivät 98pistettä.

Jokerit ovat pelanneet tasaista kautta, mutta sitten joulukuussa tapahtui jotain aivan outoa sillä voittivat vain yhden pelin yhdeksästä pelistä! Jokereitten päävalmentaja Glen Hanlon joka tuli syksyllä. Pelaa puollustusvoittoista jääkiekkoa joka on sopinut tällä kaudella avrsin hyvin. Jokereilla yksi liigan parhaimmista puolustusosasto kaiken kruuna Juuso Riksman joka voittaa yksin otteluita. Siitä tuli kunnian osoitus kun kauden päätteeksi valittiin liigan parhaaksi pelaajaksi. Muutenkin Jokerit ovat paremmin puolustava joukkoe kuin kärpät. Jos Jokerit pitävät Toni Koiviston,Daniel Corson ja Jonas Andersonin ovat he todella vahvoilla. Mutta Jokereitten heikkous läpikauden on ollut maalinteko he ovat tehneet vain 134! toiseksi vähiten vaikka joukkoeesta löytyy Jani Rita, Joey Tenute,David Ling,Kalle Kerman, Jannr Hauhtonen jne. Itse luulen että jokrit ovat parhaimillaan play-offeissa sillä joukkoe pelaa niin hyvää puolustus peliä kuetn pitäisi pelatat jatko pelissä. Ratkaisioita varmaan alkaa löytymään sillä on kovia kokeneita pelimiehiä. Jotka varmaankin ovat parhaimillaan kovan paikan edessä. Joekerit päästivät vain 132 kiitos Riksmanin 94,37 joka pelasi kuitenkin 45ottelua. Vieraissa Jokerit ovat olleet liigan kolmanneksi parhaat, hävinneet 15kertaa ja voittaneet 14kertaa =46p. Päästetyt ja tehdyt 62:75. Jokeriella on yksi liigan parhaimmista yv17,11% (toiseksi paras).Av 86,86(kuudenneksi parasta). Itse ainakin lähden pelaamaan Jokereita.

Yksi erittäin hyvä vaihtoehto on kärpät +1-Jokerit x 8,45 veikkaus..

Sillä Voittaneet 28kertaa josta peräti 16kertaa vain maalilla ja 4 JA voittoa. Vielä kun pudotus-pelit niin maaliarvo laskee joten tosi hyvä kerroin.!

Link to post
Share on other sites
Jokereitten päävalmentaja Glen Hanlon joka tuli syksyllä. Pelaa puollustusvoittoista jääkiekkoa joka on sopinut tällä kaudella varsin hyvin. Jokereilla yksi liigan parhaimmista puolustusosasto kaiken kruuna Juuso Riksman joka voittaa yksin otteluita. Siitä tuli kunnian osoitus kun kauden päätteeksi valittiin liigan parhaaksi pelaajaksi. Muutenkin Jokerit ovat paremmin puolustava joukkoe kuin kärpät. Jos Jokerit pitävät Toni Koiviston,Daniel Corson ja Jonas Andersonin ovat he todella vahvoilla. Mutta Jokereitten heikkous läpikauden on ollut maalinteko he ovat tehneet vain 134! toiseksi vähiten vaikka joukkoeesta löytyy Jani Rita, Joey Tenute,David Ling,Kalle Kerman, Jannr Hauhtonen jne. Itse luulen että jokerit ovat parhaimillaan play-offeissa sillä joukkoe pelaa niin hyvää puolustus peliä kuetn pitäisi pelatat jatko pelissä. Ratkaisioita varmaan alkaa löytymään sillä on kovia kokeneita pelimiehiä. Jotka varmaankin ovat parhaimillaan kovan paikan edessä. Joekerit päästivät vain 132 kiitos Riksmanin 94,37 joka pelasi kuitenkin 45ottelua. Vieraissa Jokerit ovat olleet liigan kolmanneksi parhaat, hävinneet 15kertaa ja voittaneet 14kertaa =46p. Päästetyt ja tehdyt 62:75. Jokeriella on yksi liigan parhaimmista yv17,11% (toiseksi paras).Av 86,86(kuudenneksi parasta). Itse ainakin lähden pelaamaan Jokereita.

Yksi erittäin hyvä vaihtoehto on kärpät +1-Jokerit x 8,45 veikkaus..

Sillä Voittaneet 28kertaa josta peräti 16kertaa vain maalilla ja 4 JA voittoa. Vielä kun pudotus-pelit niin maaliarvo laskee joten tosi hyvä kerroin.!

Huhhuh, taitaa olla nämä kaikki johtopäätökset suoraa tilastoista?

Jokerit on tällä hetkellä aivan kujalla, tuskin saisivat edes 3 pistettä SaiPalta. Aloitetaan vaikka maalivahtipelistä, Riksman ei ole enää yhtä hyvässä vireessä kuin runkosarjan alussa, vaan esimerkiksi eilen päästi ainakin yhden helpon vedon ja torjuntojakin kertyi vain 26, silti 4 päästettyä.

Puollustus on ihan yhtä jäässä kuin muukin joukkue, aina sen yhden potkun jäljessä ja sitten koukitaan jäähy, näin näitä pelejä ei voiteta. Varsinkaan kun vastassa on Kärpät joka pelasi ainakin eilen aivan uskomattoman ottelun, siihen ei jäänyt kahta sanaa kumpi ottelun voittaa. Kärpät hoiti myös alivoimat melkein kuin 5 vs. 5 pelinä.

Jokereiden hyökkäys on myös erittäin tehotonta, Tenute ei saanut eilen mitään aikaan ja eipä paljon muutkaan, Kärpät luki Jokereiden peliä hyvin ja pystyivät kontroloimaan peliä alusta loppuun.

En edes halua tietää mitä tapahtuu kun tämä joukkuepari laitetaan ouluun jo tänään. Tuskin on Hanlon saanut mitään muutettua. En ihmettelisi jos tämä menee suoraan 4-0.

Link to post
Share on other sites

Aika rajusti olen eri mieltä x-sebin kanssa (toivottavasti on oma vihjeesi ;))

Expekt

Kärpät-Jokerit 1, 1.92 ****

Eilen peli oli narreilla täysin sekaisin eikä yhdessä yössä poppakonsteja tehdä. Narrien hyökkäysarsenaali on nimekäs, mutta ollut tehoton koko kauden. Maalivahti Riksman on liigan paras veskari, mutta eilisen tasoisella pelillä ei se tänään voittoon auta. Kärpät osoitti eilen, että ratkaisut eivät ole vain yhden ketjun varassa, kun 3-nyrkki takoi yhteensä 10 pinnaa taulululle, 1. ja 2. ketjun jäädessä ilman tehoja. Tänään jos muutkin kentät heräävät, niin kyllä on Jokerit helisemässä, kotiyleisön siivittämänä ei tästä pelistä Jokereille paljoa ole luvassa. Play-offeissa puolustus on se suurin kivajalka, jonka luulin Jokereilla olevan kova, mutta eilisen perusteella jäi kyllä kysymysmerkkejä.... Pari maalia Kärpille alkuun niin Raksila kiehuu ja Jokerien tehottomalla hyökkäyspelillä sarja menee jo 2-0. Riksmanin pelatessa aivanhuippu-illan, saattaa Jokerit pitää pelin tasaisena, mutta en usko että se Kärppiä tänään haastaa.

3,4 - 1,2

Link to post
Share on other sites

Nyt tulee vähä kuraista 'vihjettä'.

Eilistä katsoin iin KalPa oli omaa luokkaansa HPK:ta vastaan.

Kapanen-shalstedt-Junnila

Kukkonen-Strömberg

Hallitsi kenttää!

eli pitemmittä puheitta (Manu-Liverpool alkaa!)

Kalpa-HPK+1 KALPALLE!

:roll:

itse oma rivini on vapaavalintaisella kotivoitot vieraille +1 maalit. SM-liigassa pelsuille ja Tps:lle 1x kärpille Kalpalle pelkät 1. ymmärsittekö? :D oivottan parasta.. pelätään Jyppiä ja Bluesia! :mrgreen:

Link to post
Share on other sites
Aika rajusti olen eri mieltä x-sebin kanssa (toivottavasti on oma vihjeesi ;))

Expekt

Kärpät-Jokerit 1, 1.92 ****

Eilen peli oli narreilla täysin sekaisin eikä yhdessä yössä poppakonsteja tehdä. Narrien hyökkäysarsenaali on nimekäs, mutta ollut tehoton koko kauden. Maalivahti Riksman on liigan paras veskari, mutta eilisen tasoisella pelillä ei se tänään voittoon auta. Kärpät osoitti eilen, että ratkaisut eivät ole vain yhden ketjun varassa, kun 3-nyrkki takoi yhteensä 10 pinnaa taulululle, 1. ja 2. ketjun jäädessä ilman tehoja. Tänään jos muutkin kentät heräävät, niin kyllä on Jokerit helisemässä, kotiyleisön siivittämänä ei tästä pelistä Jokereille paljoa ole luvassa. Play-offeissa puolustus on se suurin kivajalka, jonka luulin Jokereilla olevan kova, mutta eilisen perusteella jäi kyllä kysymysmerkkejä.... Pari maalia Kärpille alkuun niin Raksila kiehuu ja Jokerien tehottomalla hyökkäyspelillä sarja menee jo 2-0. Riksmanin pelatessa aivanhuippu-illan, saattaa Jokerit pitää pelin tasaisena, mutta en usko että se Kärppiä tänään haastaa.

3,4 - 1,2

Voi sitä jokainen pelata mitä haluaa? Itseni mielestä jokerit ovat aina hyviä kun kukaan ei odota heiltä mitääv vaan toisinåpäin

Link to post
Share on other sites

Änärii....

Washington-Carolina moneyline 2, 2.56 Betliner ***

Canes on ärtynyt hyvään iskuun, voittaen ed.kuudesta pelistä neljä. Materiaalissa joukkueilla ei mitään suurta eroa ole, Caps on kahden pelin voittoputkessa, mutta sitä ennen se oli neljän pelin tappioputkessa. Alkukaudesta Caps oli loistava kotona, nyt meno on kuitenkin siellä todella takkuista. Viimestä kuudesta kotipelistä saldon vain yksi voitto, sekin heikosta Atlantasta luvuin 4-3. Caps alkaa olla lähes varmuudella jo play-offeissa, toisinkuin Carolina jolle jokainen piste on arvokas. Joukkue on idän puolella 8. mutta parin pisteen sisälle mahtuu monta tiimiä. Tämän kauden keskinäiset 2-2.

Tänään Carolinalta on sivussa David Tanabe, Joni Pitkänen ainakin alustavasti merkitty rosteriin. Capsilta poissa Pothier, Clark, Brashear ja MV Johnson. Maalissa aloittavat Theodore ja Ward.

Tasuri pelissä lähellä, Canesin hyvä ml-kerroin, joten tartutaan siihen ;)

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • MLB klo 2:45 St.Louis Cardinals - San Fransisco Giants Pelivalinta: St.Louis Cardinals ML Kerroin: 1,71 Pinnacle San Fransisco lähtee tähän vierasmatsiin melko heikolla lyöntiosastolla. Muutamia hyviä lyöjiä sivussa ja kokoonpanossa muutamia kokemattomia lyöjiä. St.Louisin rosteri sen sijaan lähempänä normaalia ja odotankin kotijoukkueelta vahvaa suorittamista tässä matsissa. Syöttäjissäkään ei suurta eroa, ehkä Giantsin Roupp on ennakkoon hieman vahvempi, mutta tuskin merkittävää eroa tulee syöttäjien osalta. St.Louis lähtee matsiin mielestäni selvähkönä suosikkina.
    • 19:30 Como - Parma Comojärven hulppeissa maisemissa viimekauden yllättäjä, ja neljänneksi sijoittunut Como haastaa viime kaudella keskikastissa viihtyneen Parman. Como pelasi viime viikolla chämppäriä, kun taas Parma on saanut huilata yli viikon ja valmistautua tähän matsiin. Como on luonut maaliodottomaa noin 1,83 per matsi mutta tehnyt 2,33 maalia. Parma taas on ollut hyökkäyspäässä koko sarjan surkein toistaiseksi ja maaliodottomaa on kertynyt noin 0,61 per matsi. Parman hyökkäysodotus tässäkin pelissä jää alle 0,6 ja Comolta odotan noin 2,25. Como on big chances listalla sijalla 14/20 ja Parma pitää peräpaikkaa tällä listalla.    alle 3 maalia @1,92 @coolbet  
    • Lentopallo, EM-Kisat Viro - Belgia Belgia -2.5 Erää Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.04 Alkamisaika: 20:00 - Viro sekä Belgia kohtaavat EM-Kisoissa. Belgia selvästi parempi jokaisella osa-alueella ja maailman yksi parhaimmista ellei paras hakkuri Reggers tulee tässä pelissä tekemään valtavasti tuhojaan. jopa pientä ylikerrointa tarjolla sillä itse näen tämän siellä 1.7~ paikkeilla.
    • Käsipallo, Superliga Stal Mielec - Wybrzeze Gdansk Yli 60.5 Maalia Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.85 Alkamisaika: 18:00 - Käsipallon Superligan puolella kohtaavat Stal Mielec sekä Wybrzeze Gdansk. Paljon maaleja lähdetään otteluun hakemaan näiden kahden joukkueen välillä, viime kauden kahdessa kohtaamisissa nähtiin 64 sekä 67 maalia, Gdanskin tämän kauden avauksessa maaleja tuli myöskin 67. Gdansk viime kauden 3. sijan nappasi itselleen ja on tunnettu nimenomaan kovasta hyökkäyksestään sekä kovalla temmolla pelaamisesta mutta omiin tulee yksinkertaisesti liikaa maaleja joka kostaantui isosti joukkueelle viime kaudellakin. Gdanskia on lupa odottaa tälläkin kaudella sarjan kärkipäähän siinä missä Stal Mielec keskikastin porukoita. Uskon vahvasti vauhtia ja maaleja tässä ottelussa nähtävän sillä puolustus ei kummankaan joukkueen vahvuuksiin kuulu ja edelliskauden kaksi keskinäistä kohtaamista siitä myös todisteena.
    • Pöytätennis, Setka Cup Obishchenko - Holoborodko Holoborodko Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.83 Alkamisaika: 12:05 - Setka Cupin puolella kohtaavat Obishchenko sekä Holoborodko. Kertoimet on asetettu tähän otteluun tasabookiksi mutta hyvin vaikeaa on kyllä olla näkemättä Holoborodkoa suosikkina otteluun. Holoborodko pelannut erinomaisesti viime otteluissaan marssien lähes voitosta voittoon ja tulee tähänkin otteluun 3 ottelun voittoputkessa. Holoborodkon syöttöpeli on ollut vakuuttavaa ja uskon sen olevan tässäkin ottelussa Obishchenkoa vastaan avain voittoon sillä Obishchenko ei varsinaisesti ole loistanut palautuspelissä.
×
×
  • Create New...