Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Ampumahiihtoa

Kaisa Mäkäräinen - Darya Domracheva 1/1.60 Veikkaus

Hallitseva maailmancupin voittaja Suomen Kaisa Mäkäräinen on aloittanut kautensa todella hyvin ruotsin Östersundissa. Avauskilpailussa normaalimatkalla Kaisa oli neljäs ammuttuaan jokaiselta neljältä paikalta yhden hudin ja näin sai 4minuuttia lisää aikaa. Mäkäräinen oli kuitenkin kisan neljäs, koska oli ladulla aivan jäätävässä kunnossa. Eilen Kaisa ampui makuulta pikakilpailussa kaksi hutia ja pystystä nollat, ja oli kisan kolmas. Tämä lupaa hyvää tälle päivälle, koska makuupaikka on helpompaa saada kuntoon kuin pystypaikka, no se on aika loogista mutta kuitenkin.

Domracheva voitti kauden avauskisan, jossa Mäkäräinen oli neljäs. Domracheva on pirun tasainen, mutta jos ampuminen kusee niin kusee myös hänen koko kisansa oikein urakalla, koska ei pysty ladulla vastaamaan ampumapaikan virheisiin. Tänään mm. Domracheva ampui vain yhden hudin mutta jäi silti kaksi ohi ampuneesta Mäkäräisestä vajaa 10sekuntia maalista.

Tuulet ovat olleet Östersundissa todella kovia alkuviikonlopusta.

Magdalena Neuner - Tora Berger 1/1.85 NordicBet

Saksalainen Neuner voitti eilisen kilpailun 0.2 sekunnin erolla Bergeriin ammuttuaan yhden ohi laukauksen. Berger ampui samat. Neuner on kova hiihtäjä ja varsinkin, kun taistellaan yhteislähtökilpailun voitosta ja hiihdetään rinta rinnan niin Magdalena on todella kova. Tora Berger on kanssa kova hiihtäjä ja kokenut sellainen mutta tässä tapauksessa häviää Neunerille tarpeeksi. Neuner on osoittanut saaneensa ampumisen kuntoon joten häneltä on lupa odottaa jopa kisan voittoa. Bergerin ampuminen oli hakusessa makuupaikalla ja hän ampui hurjat 6 ohilaukausta torstain normaalimatkan kilpailussa kahdelta makuupaikalta. Eilen tosin Bergerin ampuminen normaalisoitui, kun hän ampui vain yhden hudin ja senkin pystypaikalta.

Uskon Neunerin voittavan Bergerin. Tiukkaa tulee tosin olemaan, se on varma.

Kohteet ovat hyviä "rivinjatkoja". Singlenä näitä on turha ruveta pelaamaan mutta tuplana näistä saa jo hyvän kertoimen jota voisi iskeä...

Link to post
Share on other sites

Korisliigaa

Kataja - Bisons 2/3.00 Veikkaus

Sarjakärki Kataja saa vieraakseen Loimaalta sarjassa toisena olevan Bisonsin. Kataja on pelannut kaksi peliä enemmän kuin Bisons ja johtaa heitä taulukossa neljällä pisteellä.

- Katajan koripistesuhde on +187

- Katajan Jared Newson on pistekeskiarvon 5.

- Newson on levypalloissa tilaston kolmas. Hän kerää keskimäärin yhdeksän levypalloa ottelussa.

- Katajan Petri Virtanen ottaa keskiarvolta 3 riistoa ottelussa, antaa koriin johtaneita syöttöjä keskiarvolta 5 ottelussa ja heittää vaparit 89% varmuudella sisään ja johtaa tilastoa.

- Kataja on voittanut kolme viimeisintä otteluaan. Viime pelissä joukkue joutui tiukalle KTP.n vieraana mutta voitti kuitenkin 89-93.

- Bisonsin koripistesuhde on +66

- Bisons on välillä pelannut todella tiukkoja otteluita, mm tasan 75-75 Kauhajoen vieraana.

- Bisonsin Martin Zeno johtaa keskiarvoista pistetilastoa. Hän tekee keskimäärin 23 pistettä ottelussa.

-Katajalta:

"Martin Zeno on pelimies:

Jos valittiin oma Jared Newsonimme juuri ansaitusti liigan kuukauden pelaajaksi, on myös biisoneilla riveissään ainakin yksi poikkeuksellisen kova pelimies. USA:ssa Texas Tech -yliopistossa todellisen koripallolegendan, Bobby Knightin, alaisuudessa pelannut Zeno paitsi että taitaa pistetehtailun, on myös (Newsonin tapaan) todella kova puolustaja. Tästä saatiin oiva todiste Loimaalla muutama viikko sitten, kun Bisons otti pääsarjahistoriansa tähän mennessä komeimman voiton. Tappion 97-57 koki, ei enempää eikä vähempää kuin hallitseva mestari, Tampereen Pyrintö. Zeno (25/9/2 tor.) paitsi että taituroi hyökkäyspäässä, pysäytti ja jopa masensi parhaimmillaan pysäyttämättömäksi todetun Pyrinnön Damon Williamsin (7/7)."

Ottelusta tulee todella tiukka, kauden aikaisempi peli päättyi jatkoajan jälkeen Loimaalla Bisonsille. Kerroin houkuttelee pelaamaan!

Link to post
Share on other sites
Guest Nokian Krp 4ever

Salibandy liigaa!

Sarjan toinen Classic haastaa sarjassa neljäntenä olevan Ssv:n. Pelistä on tulossa todella tiukka ja huippu salibandyä.

Uskoisin silti että Classic ottelun silti vie ja vaikka Ssv:lle laittaisi +2.

Toinen varmempi matsi on Nokian KRP - NST , jonka Krp tulee viemään leikiten vaikka NST:lle +2

Pelit tosin vasta maanantaina..

Salibandy -vihjari kiittää :D

Link to post
Share on other sites

Nopeesti:

Andreas Birnbacher- Ole Einar Björndalen 1, 2.30 Nordicbet

- Birnbacher esittänyt kelpo otteita Östersundin kisaviikonloppuna; eilen kuudes puhtaalla ammunnalla ja 20km kisassa 28. neljällä pummilla, mutta tuolloin olosuhteet olivat hankalat. Nyt saksalainen pääsee kahdeksan sekuntia ladulle ennen norjalaista.

- Ole Einar on jälleen toki yksi kovimpia nimiä, mutta ikää alkaa olemaan eikä motivaatio ole vielä ihan huipussaan näin kauden alla. Normaalimatkan kisassa sijoitus päälle 40 ammuttuaan 6 sakkoa. Eilen hieman parannusta, kun mies oli yhdeksäs ammuttuaan yhden sakon.

- Saksalainen pääsee kuitenkin aiemmin ladulle eikä miehen ammunta ainakaan tänä viikonloppuna heikompaa ole ollut kuin norjalaisella. Mielestäni kertoimet pitäisi olla huomattavasti tasaisemmat, vaikka ei tuo 8 sekunnin ero olekaan kovin merkittävä. Ero on kuitenkin ollut miesten otteissa Östersundissa!

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Omat NFL tipsit ovat nyt valmiit. Voisin tähän nopeasti vain laittaa kohteet, perustelut löytyy tuolta vedonlyöntiseurannasta.

Miami Dolphins - Oakland Raiders

Pick: Oakland Raiders (2.65, Betsson)

Buffalo Bills - Tennessee Titans

Pick: Tennessee Titans (2.09, Betsson)

Houston Texans - Atlanta Falcons

Pick: Atlanta Falcons (1.85, NordicBet)

Minnesota Vikings - Denver Broncos

Pick: Denver Broncos (1.84, Betsson)

Ja perustelut: Täältä!

Link to post
Share on other sites

Vancouver Canucks - Calgary Flames 2 (3,90 betsafe)

Calgary on liigassa sijalla 25. Vancouver on pelannut viimekautta paljon heikommin ja on sijalla 17. Calgaryllä oli eilen peli Edmontonia vastaan, jonka Calgary voitti 5-3. Calgaryä on vaivannut maalinteko ongelma. Calgary on tehnyt liigassa kolmanneksi vähiten maaleja tällä kaudella. Vancouverin maalilla pelaa Roberto Luongo. Calgaryn maalilla on ilmeisesti Henrik Karlsson, joka on pelannut huonosti. Karlssonilla on varmasti kova halu näyttää, että on hyvä maalivahti. Nyt siihen on tilaisuus, kun vastaan asettuu viimekauden finalisti Vancouver. Betsafen kerroin on markkinoiden korkeimpia ja sitä kannattaa yrittää. Calgary tulee voittamaan vähä maalisen ottelun 2-1.

Link to post
Share on other sites

Colorado Avalanche - Detroit Red Wings 1 (3,15 betsafe)

Liigassa sijalla 5. oleva Detroit on huimassa voittoputkessa. Kaikki voittoputket kuitenkin katkeavat joskus ja uskon, että liigassa sijalla 23. oleva Colorado voittaa tänään Detroitin. Ty Conklin aloittaa Detroitin maalilla, Coloradon maalilla pelaa Semyon Varlamov. Ty Conklin on pelannut kuluvalla kaudella vain 4. ottelua. Conklin on päästänyt ottelua kohden keskimäärin 3,3 maalia. En usko, että Conklin nyt Coloradon vieraana pystyy jatkamaan Detroitin voittoputkea. Betsafen tarjoama 3,15 kerroin on mielestäni loistava. Colorado tulee viemään maalirikkaan ottelun 4-3.

Link to post
Share on other sites

Anaheim Ducks - Minnesota Wild 2 (2,7 betfair)

Uskomattoman hyvin kautensa aloittanut Minnesota on liigassa sijalla 3. Huonosti kautensa aloittanut Anaheim on puolestaan liigan toiseksiviimeinen. Anahaim on tehnyt liigassa myös toiseksivähiten maaleja. Anahaim antoin valmentajallensa kenkää ja otti tilalle Washingonista kenkää saaneen valmentajan. Uusi valmentaja sai heti joukkueen heräämään, kun Anaheim oli viemässä Philadelphiaa 3-0, mutta sitten joukkue vaipui samaan horrokseen, jossa se on ollut koko kauden ja Philadelphia voitti ottelun lopulta 4-3 jatkoajalla. Anahaimin maalilla pelaa ilmeisesti Jonas Hiller, Minnesotan maalilla torjuu Josh Harding. Ottelusta tulee varmaankin tasainen, mutta uskon Minnesotan vievän ottelun lopulta 3-2.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites
Guest ei se johansson aina...

Salibandy liigaa!

Sarjan toinen Classic haastaa sarjassa neljäntenä olevan Ssv:n. Pelistä on tulossa todella tiukka ja huippu salibandyä.

Uskoisin silti että Classic ottelun silti vie ja vaikka Ssv:lle laittaisi +2.

Toinen varmempi matsi on Nokian KRP - NST , jonka Krp tulee viemään leikiten vaikka NST:lle +2

Pelit tosin vasta maanantaina..

Salibandy -vihjari kiittää :D

-Tämän tontun viestistä kyllä huomaa, että kaveri lähinnä toivoo oman paikkakuntansa joukkueidensa voittavan.

- SSV:llä lepopäivä enemmän. Edellinen kohtaaminen 5-4 SSV:lle. SuomenCupissa joukkue on pelannut täydellä kokoonpanolla kaikki ottelut, joten motivaatiota löytyy.

- Tappio viimeksi kotona KOOVEE:lle (säästeltiinkö tähän matsiin), koutsi ei varmasti halua nähdä 2 huonoa ottelua peräjälkeen.

- Materiaali parempi: Forsten,Tiitu,Järvi,Manner,Rytych ja Järvinen ovat kaikki valioyksilöitä, jotka mahtuvat MM-joukkueeseenkin.

- Näkisin ottelun lähtökohdat tasaväkisiksi, mutta uskon SSV:n voittavan ottelun joko 60min tai OT:n jälkeen

- tulosveikkaus: 3,4 - 4,5

- NokianKrp:lla edessä todella vaikea ottelu.

- NST voitti Suomen Cupissa selvästi 6-11. Lähtökohdat suosivat NST:tä (suosikki-altavastaaja), takkiauki NKRP?

- NST saa otteluun tärkeitä pelimiehiä, jotka puuttuivat tappiollisessa ERÄ-ottelussa (7-4) tiukkaa aina loppu 10min.

- NST lähtee motivoituneenpana ja haluaa saada pisteitä tästä ottelusta. Puolustuksen kautta voittoon.

- Tulosveikkaus: 5 - 5,6,7

Link to post
Share on other sites

Connecticut Whale - Binghamton Senators 1 2,1 betsafe

Yksi poiminta AHL: stä. Itäisen konferenssin kärkijoukkue Connecticut Whale saa vastaansa saman konferenssin jumbon Binghamton Senatorsin. Whale on neljän pelin voittoputkessa, kun taas senators on voittanut kaksi viidestä edellisestään. Senators on on hävinnyt 2 edellistä vierasmatsiaan ja viidestä edellisestäkin vain yksi voitto. Joukkuiella senverran vire ja tasoeroa etten usko senatorssin hirveästi hanttiin pistävän vaan connectictut ottaa kotonaan 5-2 voiton.

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Superliiga / Jalkapallo Tanska Randers - FC Kööpenhamina Molemmat joukkueet tekevät maalin: Kyllä @ 1.63 Pinnacle Alkaa 19:00 Joukkueiden neljästä edellisestä keskinäisestä kohtaamisesta kolmessa nähtiin molempien joukkueiden maali. Randers(5.) teki juuri alkaneen kauden molemmissa tähän mennessä pelatussa kotiottelussaan vähintään yhden maalin. Kööpenhamina(3.) voitti Lyngbytä(11.) vastaan pelatun kauden avausottelunsa lukemin 3-2 minkä jälkeen seuraavana kaatui Silkeborg(7.) vieraissa maalein 1-3. Kumpainenkin joukkue tulee tekemään ottelussa maalin.
    • Jalkapallo League One 14:30 Notts County - Leicester Pelivalinta: Leicester eka puoliaika yli 0.5 maalia @ 1.87 Pinnacle Leicester on materiaalissa reilusti edellä ja on yksi sarjansuurimmista suosikeista tällä kaudella. Leicesterin joukkueessa on rutkasti taitoa ja kokemusta. Notts County tulee taistelemaan tällä kaudella alemman keskikastin sijoituksista.
    • Jalkapallo Championship 14:30 Bolton - Preston  Peli valinta: Preston eka puoliaika yli 0.5 maalia @ 2.44 Pinnalle Prestonilla on nimivahva hyökkäys, Boltonilla vahva puolustus. Prestonin kautta valmistavat ottelut eivät ole menneet hyvin, mutta uskon joukkueen olevan olevan valmis nyt kauden avauksessa.  Tartutaan todella hyvään kertoimeen sillä Preston tulee hallitsemaan kenttätapahtumia ja ekan puoliajan osuma voi olla hyvinkin mahdollinen.  
    • Mukaan ku kunnon sarjat käynnistyy
    • UEFA Conference League karsinta klo 19:00 FC Inter - FC Kööpenhamina Pelivalinta: FC Kööpenhamina (1X2) Kerroin: 1,87 Novibet Inter selvitti upeasti tiensä playoff kierrokselle ja tämä tekee hyvää suomalaiselle jalkapallolle. Nyt haaste on kuitenkin karsintojen kovin, kun vastaan asettuu Kööpenhamina. Kööpenhamina voitti selvästi Debrecenin viime kierroksella. Interin mahdollisuudet ovat kotiottelussa menestymisen varassa, sillä Parkenilta voittoa on vaikea saavuttaa. En usko Interin pystyvän edes kotiottelussa pitämään Kööpenhaminaa kurissa, sen verran laadukas joukkue on vastassa. Mielestäni Kööpenhaminalle tarjottu kerroin on hieman liian korkea.
×
×
  • Create New...