Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

26.12. Keskiviikko


Guest TyhjaArpa

Recommended Posts

Aston Villa - Tottenham -- 2 -- 2.00 - Nordicbet

Tottenhamilla on ollut pikkasen vähämaalisia pelejä viimeaikoina, toisinkuin Villalla. Viimeksi 8-0 tuli pataan Chelsealta ja sitä ennen riemastuttava voitto Liverpoolista. Itse katsoin viimeksi mainitun ja vaikka Villa voitti niin peli on aivan alusta loppuun Liverpoolin hallintaa. Villa tuikkasi vain maalit. Toisaalta se on juuri se tapa millä joukkue voi Tottenhaminkin kaataa. Maalit paikosta ja sitten siilipuolustus. Tottenham on kyllä omissa kirjoissani huomattavasti tulivoimaisempi joukkue kuin Liverpool ja laitan tähän merkin 2 melko varovaisella panoksella. Tulos 0-4

Link to post
Share on other sites

Reading-Swansea -- 2 -- 2.40 - Nordicbet

Readingillä on kasassa tältä kaudelta vain yksi voitto ja Swansea kuuluu sarjan keskikastiin. Uskon että Swansea lähtee tästä viraspelistä täyttä pistesaalista hakemaan ja vaikka Readingin otteet ovat parantuneet kauden mittaan uskon sen tippuvan takaisin Championshippiin. Kerroin mielestäni ihan ok. Joten tähän merkki 2. Tulos: 0-0

Link to post
Share on other sites

QPR - West Bromwitch ML -- 2 -- 2.25 Nordicbet

QPR:n kausi on ollut kova pettymys kun taas WBA on pelannut marraskuun ja joukuluun alun notkahdista lukuunottamatta odotuksiin nähden loistavasti. Vaikka WBA on ollut kova kotonaan ja vieraspelit eivät ole menneet ihan yhtä hyvin uskon että QPR saa tänään kuokkaansa. Koska pelataan kuitenken otteluruuhkan keskellä miehiä halutaan hiukan säästellä ja uskon että tasuri on keskivertoa odotettavampi tulos joten mielestäni moneyline puolustaa tässä paikkaansa. Pitää myös muistaa että QPR:n maaliteko on ollut aika heikkoa kun taas oma verkko on heilunut aika säännöllisesti. Kerroin on mielestäni jopa melko hyvä joten laitettaan tähän merkki 2. Tulos 1-2

Link to post
Share on other sites

Nuorten MM-kisat:

Latvia U20 +4,5 - Suomi U20 - 2 - 1,75 - Unibet

Suomella on kasassa laadukas joukkue, jolla on mahdollisuuksia päästä pitkälle. Suomi voitti kisoja edeltävissä harjoituspeleissä mestarisuosikki Kanadan 3-2 sekä USA:n 5-1. Lisäksi Kanada pelistä oli sivussa Aleksander Barkov, Artturi Lehkonen, Markus Hännikäinen, Rasmus Ristolainen ja Ville Pokka.

Latvian joukkueen nimekkäin pelaaja on NHL:ään 2. kierroksella varattu Teodors Blugers. Viime kisoissa Latvia hävisi huippumaista Venäjälle 14-0 ja USA:lle 12-2.

Uskon Suomen ottavan Latviasta selvän voiton. Kerroin Suomelle vähintään viiden maalin voitosta on jo laskussa.

Link to post
Share on other sites

Jääkiekon U20 MM-Kisat

Latvia (+5.5) - Suomi 2/2.30 Ladbrokes

Ensimmäinen erä: Latvia (+2.5) - Suomi 2/3.80 Ladbrokes

Yli 8.5 maalia/2.40 Betsson

Latvia: Alle 1.5 maalia/1.90 NordicBet

Latvia on kisojen ehdottamasti huonoin joukkue. Sen näkee jo kertoimista ja siitä, että mm. Veikkaus antaa Latvian mahdollisesta maailmanmestaruudesta kerrointa 600. Latvian pelaajamateriaali minä en suorasanaisesti tunne millään lailla, mutta jos viime kisojen tuloksia on katsominen niin ei se mitenkään erityinen ole. Venäjä ja USA on takoneet tahtomattaankin sitä yli kymmentä häkkiä Latviaa vastaan.

Suomen materiaali on tänä vuonna kertakaikkiaan kova. Ehkä suomalaisten mielestä maalivahti osasto on se heikoin, mutta mitä on lukenut juttuja esim. Kanadan ja USA.n valmentajien sanomisista, niin maalivahdit ovat meillä heidän mielestään ehdotonta kisojen eliittiä. Suomen hyökkäysrumpu ampuu keskiviikko aamuna varmasti yli 60 kertaa kohti Latvian maalia, ja myöskin tällöin tulee varmasti tehoja ja maaleja paljon akselilta Armia-Teräväinen-Barkov-Lehkonen-Granlund-Aaltonen ja ketä niitä nyt on.

Ihan ilman mitään suomalaista hulluttaakin voi paukuttaa tähän peliin suurimaalista voittoa suomelle. Alku kankeutta nyt varmasti on. Ekan erän jälkeen taululla 0-3 tai 0-4 lukemat ja peli päättynee lopulta lukemiin 0,1 - 10,11,12. Latvia voi vahingossa maalin tehdä, kun maalivahdilla on suomen päässä kylmä.

Link to post
Share on other sites

Nyt on NBA tarjonnut muutamia herkkukohteita lähiaikoina ja myös täksikin yöksi!

NBA

Washington Wizards - Cleveland Cavaliers(+1,5) -- 2 -- 1,91 -- Unibet (Tulos: 84-87)

Wizards häviää illasta toiseen. Viimeksi tuplatappiot Detroit Pistonsille. Ensin vieraissa tuli pataan yli 30p ja seuraavana päivänä kotona 9 pisteellä. Tuohon kotipeliin se oli asetettu vielä suosikiksi, mikä oli kyllä uskomatonta. Mitä olen Wizardsin peliä katsonut niin eipä sieltä ole oikein muuta jäänyt mieleen kuin tuhottoman huono heittopeli. Poissa ovat varmuudella Ariza, Booker, Wall ja Price.

Cavaliers haki viimeksi ihan mukavan päänahkan Buckisista 12 pisteen erolla. Tuossa ottelussa ei pelannut Cavsin tähtipelaaja Anderson Varejao, mutta hänen odoetaan pelaavan tässä ottelussa. Kyrie Irving on päässyt takaisin pelikuntoon ja hän on ollutkin heti joukkueen tehokkain pelaaja 22,8p keskiarvolla. Kauden aiemmassa kohtaamisessa Cavs oli kotona parempi 10p erolla ja uskon vähintään tuo sama ero nähdään tänäänkin. Cavsille tarjotaan vielä +1,5 pistettä eteen, joten se on sama käydä poimimassa lapulle.

Link to post
Share on other sites

Nordicbetiltä kaikki. Vähintää 3 pitää tulla kotiin.

Sundsvik Sangria - Goofy Journey (1-2) 1 1.60

- Mikäli SS vaan ravaa niin on ilman kolmannelle juutumista ensin maalissa!

Ideal Du Point - Tia Zecca (1-2) 1 1.67

-Ideal viimeksi tosi hyvä. Ei Tia Zecca kestä millään jos se on samanlainen.

Buck Boko - Global Kid (1-2) 2 1.70

-Jos lauantainen ei paina pelikohteella lopussa, vyöryy se ohi Buck Bokosta.

Zoogina - Road Meester (1-2) 1 1.82

-Zoogina voi olla yllättävän korkealla nyt. Meester ei oikein tahdo haluta kierrellä. Vahva se tosin on.

Amazing Koks - S:t Thomas (1-2) 1 1.60

- Tuskin tämä vironvieras aivan kärkeen jaksaa. Hyvällä vetoavulla 3-5. Amazing on tauluaan parempi. Jos juoksu onnistuu, vie tämän.

Link to post
Share on other sites

Palaillaas kinkunsyönnin ääreltä :)

Muunmuassa näitä sisään:

Utah Jazz-4 - Golden State Warriors 1

1.935 Pinnacle

- Golden State pelannut todella hyvän alkukauden, mutta hieman markkina tässä GSW:tä yliarvostaa. Jazz on todella vahva nippu kotikentällä, ja ainoastaan 2 kotitappiota 11 ottelussa. Vaikka Warriorsin alkukausi on lupaava ollutkin, jossain vaiheessa uskoisin menon hieman hiipuvan. Utah jyrännee tässä kotiedun ja leveämmän rosterin avulla voittoon.

Panostus: 3/5

Orlando Magic-3.5 - New Orleans Hornets 1

1.909 Pinnacle

- Orlando pelannut materiaaliin ja odotuksiin nähden pirteän alkukauden, joukkue välttynyt pidemmiltä tappioputkilta joka pitänyt itseluottamustason korkealla. Hornetsien alkukausi ollut todellista suossa rämpimistä, edellisessä pelissä se suli täysin Indianaa vastaan kotonaan. Voittamisen "pelko" tuntuu olevan todella korkea tällä hetkellä, eikä vieraissa ole sujunut koko kautena, joten helppoa iltaa ei ol tänään tiedossa.

Panostus: 3/5

Milwaukee Bucks-3.5 - Brooklyn Nets 1

1.952 Pinnacle

- Nets pelasi eilen, rasitustekijät selkeästi Bucksin puolella. Milwi pelannut mukavasti alkukaudesta ja kotona vaikea voitettava.

Panostus: 2/5

Link to post
Share on other sites

AHL:n puolelta kolahti tämmöinen silmään, ottelu alkaa klo 20:00.

Toronto Marlies - Hamilton Bulldogs - 1 - 1.80 Betsson

Toronta Marlies - Hamilton Bulldogs+1,5 - 1 - 2.40 Betsson

  • Läntisen konferenssin sijalla 2. majaileva Marlies kohtaa 15. sijalla eli viimeisenä olevan Bulldogsin.
  • Toronton kotisaldo hyvä, 13 OTT. - 9V - 2T - 2H.
  • Hamiltonin vierassaldo heikko, 15 OTT. - 4V - 3T - 8H.
  • Viiden ottelun kuntopuntarissa joukkueet lähes ääripäissä, kotijoukkue ensimmäisenä ja vastaavasti vierasjoukkue peräpäässä.
  • Joukkueet kohdanneet tällä kaudella viisi kertaa, molemmat joukkueet ottaneet kaksi voittoa varsinaisella ja Toronta vielä yhden jatkoajalla. Molemmat ovat olleet vahvoja kotonaan, Toronto kotivoitot päättyneet selkein 5-0 ja 6-1 lukemin.
  • Omaan silmään tilastojen valossa ainakin näyttää hyvältä kertoimelta, tämä vihje perustuukin pitkälti tilastoihin, koska muuten en AHL:ää aktiivisesti seuraa.
  • Tulosveikkaus: 4-1 (18.50 Betsson)

E: Lopputulos: 3-2

Edited by Jonttufantti
Link to post
Share on other sites

<p>Pistetääs nyt vielä toinenki tipsi, ei niin kovasta jääkiekko maasta, mutta kuitenkin.</p>

<p> </p>

<p><em>Britannian elite league - peliaika sulkeutuu klo 20:00.</em></p>

<p> </p>

<p><strong>Cardiff - Coventry - 1 - <span style="color:#0000ff;">1,90 Betsson</span></strong></p>

<ul>

<li>Liigan sijalla 3. oleva Cardiff kohtaa kotonaan 5. sijalla olevan Coventryn.</li>

<li>Cardiffin kotisaldo 13 ottelusta on 7 voittoa, 5 tasuria ja 1 häviö - maaliero 40-27.</li>

<li>Coventryn vierassaldo 11 ottelusta, 2 voittoa, 3 tasuria ja 6 häviötä - maaliero 29-40.</li>

<li>Viiden ottelun kuntopuntarissa Cardiff hiukan ylempänä.</li>

<li>Joukkueet kohtasivat marraskuun lopulla ja Cardiff hoiti voiton kotiin luvuin 5-2. Historiakin on kotijoukkueen voiton puolella, joukkueet kohdanneet kaiken kaikkiaan viisi kertaa ja joka kerta Coventry poistunut häviäjänä.</li>

</ul>

E: En tiiä mitä vittua tää taas teki tälle tekstille, mutta siinä vaiheessa kun lopetin kirjottamisen nii selvältä se näytti. Heti kun julkasin niin näyttikin taas kilin vitulle -.- en tiedä sitten miltä se muille näyttää. Selvennettäköön sen verran että Britannian elite league - Cardiff - Coventry - 1 - 1,90 Betsson

Edited by Jonttufantti
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jalkapallo Englanti League one Klo 21.45   Oxford utd  - Reading   Valinta:  Oxford Utd Kerroin:   2,75 ( Veikkaus)   Oxford aloittanut hyvin kotonaan kauden, kun kuuteen peliin kolme voittoa ja tasapeliä.  Reading ollut myös hyvä, mutta lähdetään koittamaan vahvaa kotijoukkuetta.  Tilastollisesti Oxford ei oo keskinäisiä pystynyt voittamaan viime vuosina, niin nyt jos koskaan olisi hyvä aika.  Rohkea kotivoitto hakuun.    Kunhan Oxford voittaa, niin tämä kohde osuu. 
    • Jalkapallo Konferenssiliiga Klo 19.45   KuPS  -  Kaa Gent    Valinta:  X ( Tasapeli) Kerroin:  4.05 ( Veikkaus)   KuPS ollut vaikeaa viime aikoina sekä Veikkausliigan mestaruus karkasi omista  käsistä aika kauas, jolloin tänään voi vain laittaa kaiken likoon.   Enää ei ole mikään lämmin, joten toivottavasti Gent myös on kohmeessa, niinkuin viime aikoina on ollutkin.  Vieraissa Gent on ollut vaikeuksissa ja tänään on se sauma saada pisteitä näistä otteluista.  Suomalaisyleisön siivittämänä kotijoukkue kairaa pistetilin auki.  KuPS voi jopa voittaakin, mutta viime aikoina voittamisen kulttuuri on tipotiessään, joten otetaan rohkea tasapeli testiin.    1-1 tai 2-2 voisi olla aika hyvät tulosvetoon.    Kunhan ottelu päättyy tasan, niin tämä kohde menee oikein. 
    • Jalkapallo Mestareiden liiga Klo 22.00   Dortmund  -  Betis   Valinta:  X ( Tasapeli) Kerroin:  4.25 ( Paf)   Kaksi suht hyvää joukkuetta kohtaa toisensa sekä molemmilla on voittoja sekä tasureita alla.  Kierroksen yksi tasaisempia otteluita, jolloin tasapeli ei ole mikään mahdottomuus. Betis mestareiden liigassa kolme voittoa, mutta saksa on vaikea paikka pelata, jolloin tuo putki katkennee tänään, mutta pisteputki jatkuu.  Kunhan Ottelu päättyy tasan, niin tämä kohde osuu. 
    • Koripallo Euroliiga klo 21:15 Panathinaikos - Barcelona Pelivalinta: Barcelona ML Kerroin: 4,30 Novibet Panathinaikos on aloittanut Euroliigan hyvin ja onkin 9 kierroksen jälkeen sarjataulukon kärjessä. Panathinaikos on kotona erityisen hyvä joukkue, tältä kaudelta kotitilasto 6-1, joten helppo peli ei tule vierasjoukkueelle. Barcelona on aloittanut Euroliigan myös ihan hyvin ja joukkueen materiaali riittää taisteluun kärkipään joukkueita vastaan. Vierasotteluissa Barcelona ei aina ole ollut terävimmillään, mutta yllätysvalmis joukkue kuitenkin on.  Näin suuri suosikki Panathinaikos ei mielestäni ole mitä kertoimet antaa ymmärtää.
    • Koripallo Euroliiga klo 22:00 Real Madrid - Crvena Zvezda Pelivalinta: Crvena Zvezda ML Kerroin: 3,05 Novibet Crvena Zvezda on aloittanut Euroliigan vahvasti. Otteet olleet kokonaisuutena hyviä ja selviä voittoja on tullut useampia. Real aloittanut kauden myös hyvin, loukkaantumisia on ainakin Panathinaikosta vastaan, tarkemmat poissaolotiedot tätä ottelua varten selviävät vasta lähempänä. Joka tapauksessa mielestäni Crvenalle tarjottu 3,05 kerroin on liian korkea.
×
×
  • Create New...