Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

San Diego Chargers (4-3) @ Washington Redskins (2-5)

20:00


Chargers palaa hyvin levänneenä Bye-viikolta voittaen sitä ennen Indianapolis Coltsin ja Jacksonville Jaguarsin. Bolts näyttää monin tavoin aivan uudenlaiselta joukkueelta viime kauteen verrattuna ja suurin syyllinen siihen on pelinrakentaja Philip Riversin feenixlintumainen nouseminen tuhkasta uuteen kukoistukseen. (Jumalauta mikä lause). Rivers on rankaissut armotta huonoja puolustuksia alkukaudesta ja takonut kovia pisteitä. Viimeiset viikot olivat hieman heikompia pisteiden valossa, mutta noissa otteluissa myös vastapuolen puolustukset ovat olleet rautaa.


Nyt vastaan marssii Washington Redskins, joka on viidessä ottelussa seitsemästä antanut vastustajalle yli 30 pistettä. Tosin samaana aikaan olemme saaneet todistaa RG3:n hiljaista paranemista takaisin kohti viime kauden tasoa. Chargersin puolustus ei ole mikään voittamaton, sillä sitäkin vastaan on keskimäärin vastustaja saanut yli 20 pistettä pelissä. Haistan tässä suurten numeroiden pelin, eikä tuo total-raja ole mielestäni tarpeeksi korkea.





Tennessee Titans (3-4) @ St. Louis Rams (3-5)

20:00


Boltsien tavoin myös Titaanit viettivät viime viikolla vapaata. Sitä ennen he pelasivat peräkkäisinä viikkoina Chiefsiä (8-0), Seahawksia (7-1) ja 49ersia (6-2) vastaan. Voisi luulla, että pelinrakentaja Jake Locker on vähintäänkin helpottunut, kun hän vihdoin saa vastaansa joukkueen, jonka puolustus ei ole TOP-7 tasoa. Laituri Chris Johnsonilta voimme odottaa muutamaa isoa vastaanottoa. Sehän tuntuu riittävän hyvän laiturin statukseen, että etunimi alkaa C-kirjaimella ja sukunimi on Johnson.


Rams on myös yksi junan alle jääneistä. Pelinrakentaja Sam Bradfordin loukkaannuttua he ottivat yhteyttä entiseen huippuquuppaan Brett Favreen (115v.), joka kohteliaasti hylkäsi tarjouksen. Odotan innolla, milloin saan lukea uutisen "Rams sign Tim Tebow" tai "St. Louis signs Dan Marino for season". Jälkimmäinen on hieman todennäköisempi vaihtoehto.


Anyways, tämän pitäisi olla helppo voitto Titansille, joka näin tehdessään parantaisi voittoprosenttinsa .50:een.




--


Lisää vihjeitä löytyy blogistani: www.nflvihjeet.com ! Käy ainakin tsekkaamassa.

Link to post
Share on other sites

Extraliiga:

Sparta praha - karlovy vart

Valinta: praha -1 (-2) kerroin:1,67nordicbet

Perustelut:

-Praha kotono 9 voittoa 1 tappio kotitilaston 1 sarjatauluko 1 kuntopuntarin 1

-karlovy sarjassa 11 vieraissa 11 puntarissa 12

- 4 viimeistä kotipeliä prahalla 5-2 3-0 3-0 4-2

tulos 11-0

shl:

Frölunda indians - linköping hc

valinta:1 kerroin:2,1

perusteluja:

-Frölunda sarjassa,kotona ja puntarissa kaikissa 5

-Linköping sarjassa 7 vieraissa 11 puntarissa 9

tulos 4-3

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

RUOTSI: Division 1 F jääkiekko

bs84jRm9-E9fRne7I.png Olofström - Halmstad OS1StIQt-vNURds4d.png

2 3.40(Bet365)

Ruotsin alemman sarjan lätkää,joissa sattuu ja tapahtuu ja saa hyviä kertoimia.

Olofstroem - Halmstad ja tässä kerroinasettelu ei vastaa minun silmissäni oikein.

Halmstad on hyvä ja uskoisin,että niillä on vähintään yhtä hyvät mahdollisuudet voittaa kuin Olofström tänään.Ehkä jopa paremmat ,vaikka taulukko osoittaa aivan muuta.

Lyhyesti sanottuna - peliä vierasvoitolle!

Tulos:2-5

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites
large.png Ottawa Senators - Dallas Stars large.png


Merkki 1, Kerroin 2,15 @Betsafe [3/5]


- Senatorsin tappioputki on päässyt venähtämään jo neljän ottelun mittaiseksi ja se saa yrittää sen katkaisemista jälleen kerran kotonaan, vieläpä heikkoa vastustajaa vastaan. Viime pelissä Senators johti Islesiä jo kahdesti 2 maalilla, mutta se onnistui tuhrimaan kummatkin johtonsa ja lopulta hävisi ottelun rankkareilla. Tätä ennen se pelasi kohtalaisen matsin Chicagoa vastaan, kun se hävisi vain niukasti 6-5. Kolmas kerta todensanoo, näinhän se menee! Stars on myös hävinnyt kaksi edellistä otteluaan Avalanchelle ja Canadiensille, mutta vain maalin erolla. Liian helpoksi Dallaskaan ei varmasti Ottawan iltapuhdetta tee. Materiaaliltaan kotijoukkue on vierailijoita selvähkösti vahvempi ja kummallakaan ei mitään pahempia loukkaantumisia ole. Tähän päälle kun lisätään vielä Sensin kotietu ja ykköskoppari Craig Andersonin paluu maalinsuulle, tulee Ottawa katkaisemaan putkensa vihdoin ja viimein.




large.png Minnesota Wild - New Jersey Devils large.png


Merkki 1, Kerroin 1,95 @Veikkaus [3/5]


- Veikkaukselta tähän kohteeseen markkinatoppia, muualla kertoimet laskussa. Minnesotan voittoputki katkesi pari peliä sitten tylyllä tavalla, kun vireensä löytänyt Blackhawks murskasi isännät peräti lukemin 1-5. Tämä ei kuitenkaan Wildin itseluottamusta juurikaan hetkauttanut, sillä viime pelissään Minnesota kaatoi hyvätasoisen Montrealin 4-3. Devilsillä puolestaan oli loistosauma saattaa voittoputki viime yönä aluilleen, kun se kohtasi Bostonin ja Tampan voitettuaan surkean Philadelphian. Philly kuitenkin vei pisteet mukanaan vain yhdellä tehdyllä maalilla. Peli päättyi siis 0-1. Ottelu oli NJD:lle kova ja mitä pidemmälle tämä ottelu etenee tasaisissa merkeissä, on Wildilla hyvät saumat voittoon, sillä luulisi Devilseillä hieman jaloissa painavan. Lisäksi Minnesotalla on koti- ja materiaalietu, joten lähes kahden pintaan olevalla kertoimella se on mielestäni hyvin pelattavissa. Mahdollisesti vieläkin enemmän vaakakuppia kotijoukkueen suuntaan kääntää se, että Devilsillä on pieniä loukkaantumishuolia. Sen erittäin tärkeät hyökkääjät, Elias, Zajac sekä Clowe eivät viime matsissa pelanneet. Sivussa oli myöskin puolustaja Bryce Salvadore. Kaikkien tila on "day-to-day", joten joku heistä saattaa tehdä paluun kokoonpanoon, mutta eiköhän ainakin pari ukkoa tästä listasta uuvu kokoonpanosta tänäänkin. Wildilta sivussa ainoastaan pitkäaikaispotilas Rupp.

Link to post
Share on other sites

Raymond van Barneveld - Adrian Lewis 2 1,67 ComeOn****

Raymond van Barneveld - Adrian Lewis(-1,5) 2 1,80 Betsson***

Darts, The Coral Masters

Lewis ollut aivan hirvittävässä kunnossa. Eilen neljännesfinaalissa 107,93 keskarilla ja jäätävää tuplan heittoa prosentilla 73%. Barneveld ei ole viime aikoina mitenkään kummoisesti heittänyt, joten melkoinen suoritus sinänsä jo näin pitkälle selviytyminen, vaikka eilen kaatuikin van Gerwen, niin oli kyllä huonointa van Gerweniä aikoihin. Barneveld heitti tulosta 97,08 keskarilla ja hieman ontui tuplissa heittäen niitä 36% osumatarkkuudella. Lewis tulee pommittamaan tulosta, mutta etenkin jos tupliin osuu samalla yli 70 prosentilla tikoista mitä toistaiseksi on heitellyt niin ei tässä Barny pääse kovin muntaa tuplaa pääse edes kokeilemaan. Eilen Lewis kohtasi kotiyleisön suosikin Thorntonin, eikä Edinburghin yleisö ole sieltä suotusimmasta päästä ja tänään tilanne sama sillä vastassa on yksi rakastetuimmista pelaajista Barny. Eilen yleisö hiljeni 5 minuutissa ja tänään täytyy pyrkiä samaan. Lewis ei meinaan ole henkisesti niitä vahvimpia pelaajia. Lewis on kuitenkin niin hirveässä kunnossa, että laittaisi Taylorinkin vähintään tiukille. Eise huippuvire päivässä katoa, eli Lewisiä rohkeasti lapulle vaikkei lajista mitään tietäisikään.

Link to post
Share on other sites
large.png Chicago Blackhawks - Calgary Flames large.png


(Chicago -1.5) Merkki 1, Kerroin 2,25 @William Hill [3/5]


- Chicagon otteet ovat ailahdelleet alkukaudesta, mikä on tietysti ihan ymmärrettävää Stanley Cup -juhlien jälkeen. Ei Chicago missään vaiheessa kuitenkaan kovin alas ole taulukossa valahtanut, mutta nyt Blackhawks on osoittanut todellisen vaarallisuutensa. Se on voittanut Minnesotan 1-5, Ottawan 6-5 sekä Winnipegin 1-5. NHL:n aivan häntäpäähän veikkailtu Flames ei ole ainakaan vielä ihan alkukaudesta pudonnut kelkasta, vaan se on pelannut kohtuu pirteästi. Se on toki hävinnyt kaksi edellistä otteluaan, mutta ne tappiot tuli maalilla/parilla kovaa Torontoa ja Detroitia vastaan. Tänään vastus kovenee kuitenkin entisestään aiemmista ja vieraissa Flamesin mahdollisuudet voittoon ovat heikot. Niitä heikentänee kaiken lisäksi vieläpä se, että NHL -debyyttinsä tänään Calgaryn maalilla todennäköisesti tehnee Reto Berra. Berra on tullut tutuksi Sveitsin maajoukkuepaidasta, mutta seuratasolla Berra on pelannut viime kausina Sveitsin pääsarjaa torjuntaprosentilla 90.6%. AHL:ssä Berra on pelannut 8 matsia, joista torjuntaprosentiksi on muodostunut 90.8%. Pahaan paikkaan ollaan Berra pistetty debyyttiään pelaamaan ja todennäköisesti kyyti on tänään kylmää, kun vastassa on Kanet ja Toewsit.

Lisäksi Flamesilla on vielä loukkaantumishuoliakin. Sivussa ovat kaksi avainpelaajaa, ykköspuolustaja Mark Giordano sekä hyökkääjä Lee Stempniak (3 paras pistemies). Chicagolta sivussa ovat Handzus ja Kostka.

Link to post
Share on other sites

tänään napsui kivasti nuo aiemmat etenkin tuo sparta praha joka tykitti 11-0 tauluun

Chicago blackhawks - galgary flames

valinta:chicago -1,5 kerroin: 2,20

ratkeaa:

- galgaryn maaliin luistelee reto berra ahl:ssä päästettyjen maalien keskiarvo on 2,66 ja tänään berra tekee nhl debyytin. Pitää vain toivoa ettei chicago pilaa debyyttiä lataamalla 1. erässä häntä vielä ulos maalinsuulta.

- Chicagolle maaliin luistelee todennäköisesti corey crawford.

- Joukkueilla suuri taso ero chicagolla kotietu ja vieläpä maalivahdeilla huima ero.

Minnesota wild - New jersey devils

valinta: wild -1,5 kerroin:2,6

ratkeaa:

- Minnesotan viisi viiemistä peliä 4 voittoa 1 tappio.

- Devilsin viisi viimeistä 2 voittoa 3 tappiota

- Minnesota sarjassa 9 kotona 3 ja kuntopuntarissa 3

- Devils sarjassa 13 vieraissa 15 ja kuntopuntarissa 9

- Loistavasti pelannut harding päästetyttyjen maalien keskiarvo 1,2 vs schneider päästetyjen maalien keskiarvo 2,14

- Ottelu ratkeaa Minnesotan hyväksi kotiedun, pienenmateriaali edun ja paremmin pelanneen maalivahdin ansiosta.

Link to post
Share on other sites

Cardiff C - Swansea merkki X kerroin reilu 3

-Swansea on parempi kuntopuntarin mukaan hieman mutta kotietu tasoittaa heidän etuvoimansa tässä.

-Näiden kahden viime kohtaamiset ovat olleet todella tasaisia

Swansea otti sitten punaisen kortin ja hävisi pelin 1-0 pahoitteluni.

Aloitan ihan itseäni varten tälläisen marraskuun "tipsien" tarkkailun, laitan tämän viestin copy-pastella joka tipsini perään. Pelaan koko marraskuun 30 päivän ajan yhden sinkku kohteen tänne ja sääntöinä on se että sen kohteen kerroin ei saa olla alle 1.50 (eli ei mtn barcelonan 100 varmoja 1.01 kertoimisia pelejä). Laitan tähän aina päivän esim 1 päivä ja vaihdan sen numeron värin sitten vihreäksi jos mennyt oikein ja punaiseksi jos väärin. Nyt siis tähän tulee numeroita 1-30 peräjälkeen ja väriltään vihreät ovat osuneet ja punaiset ovat epäonnistuneet, ja jos se on väriltään normaali on sen päivän pelin vielä kesken/ei ole alkanut.

k=kohteen kerroin, jos perässä vielä x tarkoittaa että peli meni jatkoajalle yms.

1.k(5.5) 2.k(4.05) 3.k(+3) 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30.

Cardiff teki pelin ainoan maalin 62. minuutin kohdalla ja Swansea otti suoran punaisen kortin toisen puoliskon lisäajalla ajassa 90+1. En usko että punainen kortti vaikutti pelin tulokseen.

Ottelun yhteenveto

Edited by Unvisible
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • MM-Kisat / Jalkapallo  Brasilia - Marokko Molemmat joukkueet tekevät maalin: Kyllä @ 2.19 Coolbet Alkaa 01:00 Vastakkain keskiyön jälkeen pelattavassa ottelussa FIFA rankissa sijalla 7. oleva yhden turnauksen kovimmasta hyökkäysrintamasta omaava Brasilia ja sijalta 8. löytyvä Marokko. Brasilia pelaa energistä ja hyökkäysvoittoista jalkapalloa jossa taitaville yksilöille annetaan tilaa ja vastuuta. Joukkueen kuudessa edellisessä ennen turnausta pelatussa harjoitusmatsissa nähtiin molempien joukkueiden maali ja esim. Panama onnistui tekemään kaksi maalia joukkueen verkkoon kesäkuun alussa pelatussa ottelussa Brasilian mättäessä tuossa matsissa kuusi byyriä. Marokko teki vähintään yhden maalin kuudessa edellisessä ennen turnausta pelatussa harkkamatsissaan(ka. 2.17). Joukkue pelaa kurinalaista futista luottaen hyvin organisoituuun puolustusryhmittymään. Hyökkäyssuuntaan tullaan näkemään räjähtäviä lähtöjä ja Brasilian mahdollisesti sortuessa ylimielisyyteen joukkue tulee käyttämään tilaisuuuteensa hyväksi. Ottelussa tullaan näkemään molempien joukkueiden maali.
    • Jalkapallo: Ruotsi Div.1 Södra klo.17:00 Åtvidabergs — Eskilsminne Åtvidabergs yli 1.5 maalia @1.82 Marathonbet Ruotsin 1.divarista kotijoukkueen väh.2 maalia testiin. Åtvidabergs on nousijajoukkueeksi pärjännyt ihan mukavasti tässä sarjassa ja sijoitus on tällähetkellä 4.Eskilsminne on taulukossa 10 sijalla. Åtvidabergsin vire 5:stä edellisestä on 2 voittoa ja 3 tasuria.Eskilsminnen saldo on 3 tappiota,1 tasuri ja häviö.Åtvidabergsin pelaajamateriaali on ihan hyvä ja riittää tähänsarjaan.Säilyminen sarjassa ei pitäisi olla ongelmia. Eskilsminnen keskuspuolustaja Egon Kurtulus on pelikiellossa tänään ja se on takaisku Eskilsminnelle.Kurtulus on tärkeä lenkki ja poissaolo heikentää vieraitten mahdollisuuksia. Åtvidabergs on on viimepeleissään onnistunut maalienteossa ja 5:ssä edellisessään se on vähintään sen 2 tai enemmän pystyny tekee. Eskilsminne on nyt 3 peräkkäin ottanut pataan ja päästellyt omiin niissä paljon maaleja(2-1,2-3 ja4-2)Eskilsminne pelasi tässävälissä(10.6)Cupppia ja  voitti 2.divari Balkanin 2-3. Åtvidabergs on suosikki ja parit maalit siltä tänään sekä oma pää tarkkana niin lähellä ollaan.
    • 22:00 Qatar - Sveitsi Sveitsi on lähtökohtaisesti parempi jokaisella osa-alueella, mutta Qatarille pitää antaa krediittiä valmentajasta. Lopetegui osaa valmistaa Qatarin tälläiseen otteluun jossa ollaan vastaantulijana aikalailla koko matsin ajan ja siksi uskon että Qatar saa pidettyä lukemat suht siedettävinä. alle 3 maalia @1,93 @coolbet
    • IEM Cologne Major PK: B8 - FUT | FUT -1.5 | 2.17 (Pinnacle)   PK: Natus Vincere - The MongolZ | Natus Vincere -1.5 | 2.38 (Pinnacle)   PK: Aurora - G2 | Yli 2.5 karttaa | 2.01 (Pinnacle)   PK: Falcons - Monte | Monte +1.5 | 1.93 (Pinnacle)   PK: PARIVISION - Legacy | Yli 2.5 karttaa | 2.02 (Pinnacle)   PK: Vitality - MOUZ | MOUZ +1.5 | 1.83 (bet365)   PK: BetBoom - FURIA | BetBoom | 2.50 (bet365)   PK: Spirit - 9z | Ottelun Kierrostasoitus - Spirit -10.5 | 2.10 (Coolbet)
    • Lentopallo AVC cup naiset klo 7:30 Uzbekistan - Hong Kong Pelivalinta: Uzbekistan Kerroin: 3,75 Bet365 Hong Kong on asetettu selväksi suosikiksi. Kertoimissa näkyy ranking sijoitusten ero, jossa Hong Kong on selvästi Uzbekistania korkeammalla. Uzbekistan on kuitenkin ollut yksi kisojen yllättäjistä, peliesitykset olleet ajoittain todella hyviä. Hong Kongin peli ei ole vakuuttanut ja joukkue vaikutti jo viimeisessä lohkopelissä hieman väsyneeltä, kärsittyään selvän tappion Iranille. Mielestäni Uzbekistanilla on kertoimia paremmat mahdollisuudet voittoon tässä matsissa.
×
×
  • Create New...