Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Terve!

Viikonloput lusittu, tänään kaksi ihan hyvää peliä Veikkausliigasta..

Äänestys vihje:

Veikkausliiga

Kumpi voittaa? 1x2

FC lahti- SJK

FC lahti 24.14% [ 2.05 Veikkaus]

Tasapeli 44.38% [ 3.23 Bettson]

SJK 31.03% [ 4.00 Bettson]

Äänestys tulos:

Tasapeli. Palsta on puhunut

Lopputulos:

1-1

TPS- Mypa

TPS 17.24% [ 3.45 Veikkaus]

Tasapeli 51.72% [ 3.40 Veikkaus]

Mypa 31.03% [ 2.27 Comeon]

Äänestys tulos:

Tasapeli.

Lopputulos:

TPS voitti 3-0

Äänestysaika päättyy tänään klo 15.45. Siinä tämä päivä! huomisiin!! 8-)

Link to post
Share on other sites

Viikonloppu vedetty kaljaa ja jätetty vedot sikseen, mutta nyt intoa täynnä takaisin hommiin.

Jalkapallo, Veikkausliiga

TPS - MyPa, over 2,5 maalia @bet365 2.05

TPS:llä ei ole enään mitään hävittävää, voittoja olisi ruvettava napsimaan hinnalla millä hyvänsä, jotta säilyminen liigassa olisi mahdollista. MyPa:lla alla Eurooppa Liigan karsintapeli, ja rotaatiota varmasti nähdäänkin jonkun verran. MyPa:n 1-0 voitto tietää sitä, että vieraspelissä saa tehdä täyden päivätyön, jotta selviää jatkoon eli tuoreita jalkoja kaivataan silloin. Joukkueiden maalikeskiarvot ovat TPS 2,5 ja MyPa 2,9. TPS hakee voittoa väkisin ja maaleja tulee kumpaankin päähän!

FC Lahti - SJK, double chance x2 @bet365 1.85

Lahti puolustaa hyvin ja pelaa vähä maalisia otteluita. Se lisää tasapelin todennäköisyyttä huomattavasti. SJK on taas hirmu vireessä ja itse pidän heitä ennakkosuosikkina illan otteluun. SJK ilmoitti ennen kautta, että tavoite on euro-paikoilla, ja eivät näköjään puhuneet paskaa. Ja tämä ottelu on noiden euro-paikkojen kannalta erittäin tärkeä ottelu. SJK:n suora voitto kertoimella 4.1 ei ole huono kokeilu sekään.

Edit.

Jalkapallo, Egyptin valioliiga

Al Ahly - Smouha, 1 @bet365 1.83

Mietin tätä kohdetta jo aiemmin, mutta rohkenen sen tipsata nyt kuitenkin seuraavasta syystä: kerroin pudonnut aamupäivän mittaan 2.1->1.83. Näyttää kotivoitto kelpaavan vedonlyöjille! Al Ahly on Egyptin vastine HJK:lle. Ylivoimainen suosikki kotimaassaan aina, ja muu kuin voitto on pettymys. Joukkue on hallitseva Afrikan Champions Leaguen voittaja, eli laatua löytyy todistetusti.

Link to post
Share on other sites

Veikkausliiga

ze8ML0AK-QJKazLFA.png FC Lahti - SJK GEhTXOjQ-2cNZ250a.png

(DC) Merkki X2, Kerroin 1.83 @bet365 [3/5]

- Maanantain kärkipään kamppailu näytetään suorana VeikkausTV:stä. Ottelu pelataan "Hiihtiksellä", joten tasurin todennäköisyys hieman kasvaa. Tämän matsin jälkeenhän Lahti pelaa loput kotiottelunsa Kisapuistossa. Kuhnurit on sarjataulukossa kolmantena 28 pisteellä, SJK jo toisena 30 pisteellä. SJK on pelannut yhden ottelun vähemmän, joten illan matsi on kummallekin erittäin tärkeä. SJK on huikeassa 7 ottelun voittoputkessa ja sen Lahti haluaa varmasti katkaista, mutta helposti se ei käy. Lahti puolestaan ei ole ottanut voittoa kahteen viime otteluun, kun KuPSille se hävisi 0-1 ja HJK:n kanssa pisteet tasattiin numeroilla 0-0. Vierastasuri HJK:ta vastaan tosin oli lähes kuin voitto.

Lahti on kuitenkin ottelussa hienoinen suosikki kotietunsa turvin, mutta toisaalta loukkaantumiset tasaavat puntit aika hyvin tasan. Lahdelta puuttuu Sesay, Shala, Hovi ja Salimäki, SJK pääsee matsiin parhaalla mahdollisella kokoonpanolla. Luvassa hieno kamppailu vaikka Hiihtiksellä pelataankin, otetaan lapulle SJK X2.

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

Allsvenskan

8pwAtOhQ-AiQTYSLU.pngÅtvidaberg FF - AIK UigCgql9-OtVFVbZp.png

Merkki 1, Kerroin 3.16 @Pinnacle [2/5]

- Sarjataulukossa kahdeksantena majaileva ÅFF isännöi viidentenä olevaa AIK:ta. Piste-eroa joukkueilla on kuuden pisteen verran. Åtvidaberg on pelannut alkukaudesta aikalailla tasonsa mukaan ja varsinkin kotoaan se on napsinut kovan pistemäärän. Kuudesta kotiottelusta ÅFF on kerännyt 14 pojoa eikä se ole hävinnyt vielä kertaakaan. Myös AIK on ollut hyvä vieraissa, toistaiseksi voittamaton. Gnagetin alkukausi on kuitenkin muuten ollut epäonnistunut, sillä solnalaisten tavoitteena on mestaruus. Eroa sarjakärki Malmöön on kahdeksan pistettä. AIK esittää ajoittain hyvää jalkapalloa, mutta edelleen sille on tuottanut vaikeuksia pelata ehjä 90-minuuttinen.

AIK:lla on tällä hetkellä myös loukkaantumis(/poissaolo)huolia. Sivussa ovat mm. Dimitriadis, Pavey, Borges, Quaison. Borgesin ja Quaisonin poissaolot ovat erittäin merkittävä kolaus AIK:n kesikentälle sillä Borges on tällä hetkellä AIK:n tärkein pelaaja, myös Quaison on keskikentän vakiokalustoa. Åtvidabergillä ei merkittäviä poissaoloja ole. Yli kolmen kertoimilla ÅFF kelpaa pienellä panoksella peleihin, mutta isolla en tätä suosittele pelaamaan, sillä tasuririski on melko suuri.

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

Norja:Tippeligan Jalkapallo klo.20:00

Odd-Vålerenga molemmat tekee maalin 2.puoliajalla 3.20(Unibet)

Tippeligaen tauko on ohi ja sarja jatkuu!

Nämä kaksi joukkuetta kohtasivat viikko sitten cupissa.Ottelu päätty 3-2 isäntien voittoon ja siinä pelissä kaikki maalit tehtiin toisella puoliajalla.Sarjassa joukkueitten sijoutukset Odd 4 ja Vålerenga 5.

Odd terveystilanne on hyvä ja suuria muutoksia ei tule kokoonpanoon sitten edellisen ottelun.Puolustaja Frederik Semb Berge siirty Tanskaan Bröndbyn joukkueeseen ja hänet korvaa Vegard Bergan.

Odd tänään:

Andre Hansen,Sondre Rossbach,Jarkko Hurme,Lars-Kristian Eriksen,Steffen Hagen,Thomas Grøgaard,Emil Jonassen,Vegard Bergan,Herolind Shala,Fredrik Oldrup Jensen,Jone Samuelsen,Fredrik Nordkvelle,Håvard Storbæk,Ole Jørgen Halvorsen,Frode Johnsen,Elba Rashani,Henrik K. Johansen,Bentley

Vålerengan Islantilais hyökkääjä Vidar Orn Kjartansson on ollut hyvässä iskussa ja onkin vierailijoitten paras maalintekijä 13/13.Brasiliassa Costa-Rican matkassa ollut Hyökkääjä Diego Calvo ei vielä pelaa tässä.Pakki Ivan Näsberg on loukkaantunut.

Vålerenga tänään:

Michael Langer,Gudmund Kongshavn,Niklas Gunnarsson,Ruben Kristiansen,Rasmus Lindkvist,Simon Larsen,Daniel Fredheim Holm,Sivert Heltne Nilsen,Vidar Ørn Kjartansson,Morten Berre,Herman Stengel, Ghayas Zahid,Christian Grindheim,Alexander Mathisen, Nicolai Høgh,Simen Olafsen,Ali Iqbal, Mathias Blårud

Maaleja on nähty joukkueiden keskinäisissä otteluissa ja toivotaan,että tänäänkin niitä nähdään mm.viidessä edellisessä keskinäisessä kohtaamisessa on neljässä molemmat tehneet maalin 2.puoliajalla ja tarkkana saa tänään Odd puolustus olla Kjarttanssonin kanssa.


Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Liiga 17:00 Ilves - Tappara Valinta: Tappara (60min) / 2,30 @ Bet365 Paikallissarjan toinen osa-ottelu. Pidän edelleen Tapparaa suurimpana mestaruussuosikkina. Tulosten valossa kirvesrinnat olivat ensimmäisessä ottelussa parempia, enemmän laukauksia ja maaliodottamaa sekä myös enemmän blokattuja laukauksia. Uskon itse, että sarja tasoittuu tänään. 
    • Snooker MM 12:00 Ding - Gilbert Valinta: Gilbert / 2,30 @ Unibet Dingin meininki kahden viime vuoden kisoissa ei ole vakuuttanut. Viime kierroksella hän voitti suhteellisen niukasti avauskierroksella Suretyn, jonka jälkeen otrti peräti 13-4 Breceliltä kuokkaan. Toissa vuonna matka päättyi avauskierrokselle Lisowskia vastaan. Gilbert puolestaan hävisi viime vuonna avauskierroksella kolmoskierrokselle päässeelle Jiahuille ja toissavuonna taisteli itse aina välieriin asti ennen voittajalle Kyren Wilsonilel häviötä.  Gilbert pelasi suhteellisen vakuuttavat karsinnat voittamalla Crwleyn 10-3 ja Hillin 10-6. Dingillä on puolestaan tältä kaudelta ainoastaan kolme ottelua (Hawkinsille 5-3 häviö, Trumpille 6-2 häviö ja Fulle 5-2 häviö). Kunto on enemmän tai vähemmän kysymysmerkki ja itse pidän hyvävireistä Gilbertiä ihan todennäköisenä voittajana.   
    • Snooker MM-kisat klo 12:00 Allen - Anda Pelivalinta: Frame 9 EI 50+ breikkiä Kerroin: 3,75 William Hill Allen oli eilen huono avausosassa Andaa vastaan. Allen ei saanut yhtään 50+ breikkiä, Anda teki näitä jokaisessa voitetussa framessa. Ensimmäinen frame tauon jälkeen saattaa olla hieman hakemista molemmin puolin ja pitkiä lyöntisarjoja ei välttämättä tauon jälkeen avausframessa nähdä. Mielestäni kerroin hieman liian korkea. 
    • Baseball, MLB New York Yankees - Kansas City Royals Kansas City Royals Yli 4.5 Juoksua Vedonlyöntitoimisto: Pinnacle Kerroin: 2.65 Alkamisaika: 20:35 - MLB puolella kohtaavat New York Yankees sekä Kansas City Royals. Vierasjoukkue Royalsin vähintään 5 juoksua otteluun lähdetään hakemaan. Kansas City Royals on niin American Leaguen kun koko MLB:n jumbo ja joukkue on tehnyt toiseksi vähiten juoksuja koko liigassa. Silti pidän Royalsin lyöntikalustoa ihan hyvänä ja jopa aliarvostettuna koko liigan mittakaavassa. New York Yankeesin syöttäjänä aloittaa tässä ottelussa Warren joka on tämän kauden aloittanut ihan ok otteilla, viime startti kuitenkin Los Angeles Angelsia vastaan oli varsin heikko ja Warren poistuikin ottelusta jo aikaisessa vaiheessa. Kansas City Royals saanut hyvin pelaajia pesille ja scoring positioneihin mutta ei ole vain onnistunut sitten näistä paikoista tekemään juoksuja, nyt mielestäni on Royalsilla hyvä sauma kääntää kurssi Warrenia vastaan joka ei ole ollut parhaimmillaan ja etenkin kun pelataan päivä ottelu Yankee Stadiumilla joka tunnetaan varsin lyöjä ystävällisenä pelipaikkana, etenkin nyt kun sääolosuhteet vielä suosivat.
    • Baseball, MLB Philadelphia Phillies - Atlanta Braves Yli 7.5 Juoksua Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.20 Alkamisaika: 02:15 - MLB puolella kohtaavat Philadelphia Phillies sekä Atlanta Braves, Yli 7.5 juoksua lähdetään hakemaan tähän otteluun. Braves voitti tämän ottelusarjan edellisen kohtaamisen 0-9 luvuin. Atlanta Bravesin lyöntikalusto on ollut erinomainen viime otteluissa tehden kovaa tulosta. Philadelphia Philliesin lyöntikalusto on myös erinomainen, tehokkuus kuitenkin ratkaisuhetkillä ollut nyt heikkoa, paljon saadaan pelaajia pesille ja täydet pesät tilanteita vähäisillä paloilla mutta juoksuja ei onnistuta tekemään. Phillies jäi tämän ottelusarjan edellisessä kohtaamisessa nollille kotonaan ja kun joukkueesta löytyy Turnerin, Harperin ja Schwarberin kaltaisia lyöjiä niin todella vaikeaa on nähdä että vaikeudet juoksujen teon suhteen montaa ottelua peräkkäin enää voi jatkua. Philliesin 4 edellisessä ottelussa tehty 20, 14, 13 ja nyt 9 juoksua, molemmilla joukkueilla hyvät syöttäjät ottelussa aloittavat mutta en usko sen silti riittävän loppuun asti ottelussa, sillä molemmillta joukkueilta löytyy kyllä niin paljon tulivoimaa ja pelaajia saadaan pesille scoring positioneihin usein. Unibetilta kohtuu hyvä tarjous 2.20 tästä yli 7.5 juoksusta kun esim. Bet365 tarjoaa vain 1.95.
×
×
  • Create New...