Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

SNOOKER: Maailmanmestaruusturnauksen karsinnat

Xiao Guodong - Liam Highfield

Valinta: Xiao Guodong

Kerroin: 1,61

Vedonlyöntitoimisto: Bet365
Alkamisaika: 12.00

- Xiao Guodong ja Liam Highfield murskasivat avauskierroksella vastustajansa lukemin 10-1, joten siinä mielessä kumpikaan pelaaja ei joutunut vielä pelaamaan lainkaan omalla tasollaan

- Xiao Guodong on Aasian yksi parhaimmista pelaajista ja avauskierroksellahan hän teki erinomaisen 131 pisteen lyöntisarjan

- Liam Highfield on tälläkin kaudella voittanut muun muuassa Mark Selbyn, mutta silloin pelattiin Eurooppa Tourin osakilpailussa ja toisekseen englantilaisella on tapana hävitä selkeästi heikommille pelaajille. Kyseessä on kuitenkin vielä kokematon pelaaja eikä hän ole koskaan ollut rankingturnauksessa 32 parhaan pelaajan sijoitusta korkeammalla

- Bet365 tarjoaa Xiao Guodongille mielestäni käsittämätöntä kerrointa. Esimerkiksi William Hill tarjoaa kiinalaiselle 1,44 kerrointa, joten suosittelen, että mikäli Xiao Guodongia pelaatte, tehkää se nopeasti

SNOOKER: Maailmanmestaruusturnauksen karsinnat

Ben Woollaston - Robin Hull

Valinta: Robin Hull

Kerroin: 2,60

Vedonlyöntitoimisto: Nordicbet
Alkamisaika: 16.30

- Ben Woollaston oli vielä Welsh Openissa erinomaisessa pelivireessä, mutta englantilaisen taso on laskenut rajusti. Jo maailmanmestaruusturnauksen karsintojen avauskierroksella Woollaston oli käsittämättömissä ongelmissa Sean O'Sullivanin kanssa

- Robin Hull murskasi muutama päivä sitten Martin McCruddenin lukemin 10-3. Suomalainen onnistui tekemään yhden suuren lyöntisarjan, sillä 112 pisteen breikki oli "Roopen" käsialaa. McCrudden oli täysin vailla realistisia mahdollisuuksia

- Robin Hull voitti China Openissa niin Yan Bingtaon kuin Mark Kingin. Suomalainen sai luovutusvoiton varsinaisella avauskierroksella Ronnie O'Sullivanilta. Kauden viimeinen varsinainen rankingturnaus sujui suomalaisittain erittäin hyvin

- Ben Woollaston ei ole vakuuttanut viime aikoina lainkaan. Englantilainen ei tehnyt avauskierroksella 76 pisteen lyöntisarjaa suurempaa breikkiä. Ei ollut kaukana, jotta hän olisi hävinnyt onnettomalle vastustajalleen

- Robin Hullin on voitettava Ben Woollaston, jotta suomalainen nähdään kiertueella myöskin ensi kaudella. Maailmanmestaruusturnauksen karsinnat ovat jo valmiiksi kauden kohokohta, mutta etenkin pakkovoitto -tilanteessa

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Tappara - Lukko 1 / 2,10 @Veikkaus

Tappara on raapinut kasaan kaksi pakkovoittoa ja tänään Hakametsässä on edessä game seven. Väkisin mieleen hiipii ajatus, onko henkinen yliote siirtynyt vahvasti tamperelaisille? Lukko on nyt avattu. Ottelusarja alkaa erehdyttävästi muistuttamaan TsSKA:n ja SKA:n välistä ottelusarjaa, jossa ote yhden huonon pelin myöstä siirtyi SKA:lle. Raumalaisten haave finaalista uhkaa jälleen kerran vesittyä Tapparan käsittelyssä. Dufva on kyllä mestari pumppaamaan pelaajistaan viimeiset voimanrippeet esiin, mutta kahden viime pelin myötä pitkävetokupongille rastitaan Tapparan voittoa.

  • Upvote 3
Link to post
Share on other sites

Allsvenskan

20.00

joj7XnTc-MsGeXeLu.png IFK Norrköping - IF Elfsborg 61p2916n-j7s024EL.png

Merkki 2 2.34 @Pinnacle ***

Yli 2.5 maalia 2.00 @Veikkaus **

- Kummatkin lähtevät otteluun kahden ottelun pisteputkessa. Norrköpingin "Hemmapremiär" Örebroa vastaan tuotti pisteen 1-1-tasapelillä, Halmstadin vieraana Peking oli tylynä takoessaan taululle 0-3-lukemat. Nyt IFK:n vire punnitaan vieläkin perusteellisemmin. Kärkipäähän povattu Elfsborg haki avausottelustaan täyden pistepotin Djurgårdenilta. Hammarbyn kanssa se joutui lopulta tyytymään 1-1-tasapeliin, vaikka kotivoittokaan ei olisi ollut suuri vääryys. Hammarby on Häckeniä ja Elfsborgia vastaan osoittanut olevansa ylemmän keskikastin ainesta, joten ei Ellosta voine kauheasti moittia tasapelistä. Peli on kuitenkin hyvin kuosissa.

Norrköpingiä kiusaa lukuisat loukkaantumiset. Sivussa ovat Andreas Hadenius, Adnan Kojic, Christopher Meneses, Niklas Bärkroth sekä Simon Tekie. Avauksen oikealla laidalla normaalisti aloittava Bärkroth ja saman tontin vaihtomies Tekie ovat siis poissa, joten Pekingin oikea kaista on heikoilla kantimilla. Moneen laadukkaaseen paikkaajaan Pekingin budjetilla ei ole varaa.

Elfsborg pääsee otteluun suuremmitta kolhuitta, ainoastaan Emir Bajrami on poissa vahvuudesta.

Elfsborg on varmasti sisuuntunut tasapelistä, ja IFK:ta vastaan vain 3 pistettä kelpaa. Norrköpingin epävarma puolustus on aloittanut tulosten valossa hyvin, mutta näin kovaan testiin se ei ole toistaiseksi joutunut. Ellos onnistunee muutamaan otteeseen, Norrköpingilläkin on hyvät saumat yhteen täysosumaan. Viime kaudella keskinäiset päättyivät kotijoukkueelle 4-2 ja 3-0, myös aiemmilla kausilla näissä peleissä on maaleilla mässäilty. Runsasmaalista vierasvoittoa odotellessa.

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

AK Bars Kazan-SKA Pietari 1, 2.77 Pinnacle

AK Bars Kazan-SKA Pietari ML 1, 2.00 Unibet

- KHL:n toinen finaaliottelu. SKA oli avauspelissä 2-4 vahvempi, joka tuli kyllä itselle ainakin melkoisena paukkuna. Pidin/pidän Kazania kuitenkin niukahkona suosikkina voittamaan Gagarin Cupin, sillä sen koko viisikon puolustuspeli, maalivahtipeli ja erittäin kurinalainen pelitapa on myrkkyä tähtiä vilisevälle SKA:lle. Kazan voittaa paljon pelejä niukasti ja vähämaalisesti, mutta johtuu se vain siitä, että se ei turhia höntyile, vaan tärkein asia on pitää vastustaja poissa tekopaikoilta ja iskeä sitten itse muutama tarvittava osuma.

- Kazan on päästänyt koko kevään aikana naurettavan vähän maaleja. Sibirin se voitti voitoin 4-1 ja Sibir onnistui tuossa sarjassa tekemään ainoastaan kolme maalia! Sama tahti alkoi jo Omsk-sarjassa, jossa Kazan hävisi avauspelin 4-3, mutta tuon jälkeen neljä voittoa putkeen maalieron ollessa 11:1. Bars-maalilla Nilsson ollut huikea tämän kauden ja playoff-kevään aikana, 1.finaalissa sattui jokin musta hetki ja taakse meni neljä osumaa, mutta on varmaa, että Kazan ei toista noin surkeaa ottelua peräjälkeen pelaa. SKA saavutti varmasti jo sen, mitä he Kazanista tulivat hakemaan, eli vähintään yhden vierasvoiton. Kazan tulee tähän matsiin kyllä latautuneena ja valmennusjohto on tarvittavan läksytyksen pitänyt, jotta sarja jatkuu Pietariin lukemista 1-1. Kotijoukkuetta lapulle!

Link to post
Share on other sites

Ruotsi:Allsvenskan Jalkapallo klo.20:05

Hammarby-Djurgården Enemmän kulmia Djurgården @2.28 Paf

Kulmia u10.5 @1.90 Paf

Viiden vuoden tauon jälkeen nähdään Allsvenskanissa Tukholman derby näitten joukkueitten osalta,kun Hammarby kohtaa Djurgårdenin.Mielenkoiintoinen ja tunteikas ottelu siis tiedossa.Hammarby aloittanut kautensa tyyppilliseen nousijan tavoin hyvin.Kahdesta pelistä sillä on 4 pistettä.Djurgårdelilla on häviö ja tasapeli,eli 1 piste saldona kahdenkierroksen jälkeen.Molemmat on muuten kohdanneet sama joukkueet tätä ennen.

Niin sanotusti "koti" peli molemmille,tosin Hammarbyn faneille on annettu enemmän lippuja,mutta eiköhän ääntä lähde molempien kannattajilta yhtäpaljon.Tämä on yksi vuoden suurimmista otteluista naapurissa,kuuma ja tunteita herättävä derby.

Otetaan tähän testiin parit kulmavedot.Hammarbyn peli ei ole pahemmin kulmissa pyörinyt ainakaan kahdessa edellisessä pelissä,koska sillä on niistä saldona ainoastaan kolme kulmapotkua mm.Elfsborgia vastaan se ei saanut yhtään kulmaa.Hammarbyn otteissa voi näkyä hermostuneisuus tänään,koska suuri ottelu kyseessä ja se voisi poikia vastustajalle kulmapotkuja.

Link to post
Share on other sites

Allsvenskan

20.00

Of8rNTTc-MZ5c75H8.png GIF Sundsvall - BK Häcken zNnHduRc-82rNbPY8.png

Yli 2.5 maalia 1.83 @Pinnacle ***

- BK Häcken on ollut yllätyksellinen kahdessa ensimmäisessä pelissään. Hammarbyta vastaan se jäi nollille häviten 2-0, DIF:n kanssa tahkottiin 1-1-tasuri. Saldona siis 1 piste ja kummastakin matsista underit. Sundsvall sen sijaan on laittanut tuulemaan; Malmöa vastaan nähtiin 5 maalia kun hallitseva mestari tylytti isäntiä 1-4-numeroin, Åtvidabergista tuomisina oli 3 pistettä loppulukemin 2-3. Sundsvallilla oli paikkoja paljon enempäänkin kuin vain kolmeen maaliin.

Häckenin puolustus ei ole vakuuttanut, ja itse Diego Lugano on ollut ajoittain suurissakin vaikeuksissa. Kotona Sundsvall pystyy kyllä yllättykseen jos/kun se uskaltaa pelata omilla aseillaan rohkeata peliä. Åtvida -voitosta joukkue sai varmasti lisää uskoa tekemiseensä. Häcken taasen ei saa jäädä tänään paitsi täydestä pistepotista, joten Sundsvallin ensimmäinen maali sytyttäisi matsin varmuudella. Eiköhän kotijoukkue joka tapauksessa vähintään kerran onnistu kuten teki Malmöakin vastaan, myös Häckenin on alettava osumaan tolppien väliin niin tulivoimaisella rosterilla kuin sillä onkin. Luvassa on varmasti mielenkiintoinen ja maalirikas matsi.

Link to post
Share on other sites

Ruotsi:Superattan Jalkapallo klo.20:00

Jönköpings-Syrianska (AH)Jönköpings-1 @1.98 Unibet

Superettanin 2.kierrosta testiin.Jönköpings luketuu yhdeksi suosikiksi koko sarjan voittajaksi.Se voitti 1.kierroksella nousija IK Frejin vieraissa 0-1.Jönköpiings joukkue ei ole juurikaan paljoa muuttunut viimekaudesta ja siitä on kieltämättä etua,kun pelaajat tuntevat hyvin toisensa.

Vierailija Syrianska jäi 0-0 tasuriin kotonaan Siriusta vastaan.Syrianska oli saamaton ja siitä ottelusta ei ole juurikaan mitään kerrottavaa jälkipolville. Syrianska oli viimekaudella yksi Superettanin surkeimpia vierasjoukkueita ja mitä ilmeisemmin suorituskyky ei ole parempi tälläkäänkaudella.

Viimekauden kohtaaminen päättyi 4-0 ja vahvana kotijoukkueena uskoisin Jönköpingin helposti hoitavan tämän kotiin.

Link to post
Share on other sites

ALKAA klo 20.30!

Lätkä 1-div MM naiset / Tsekki (-1.5) - Ranska / 1 / 1.60 Bet365

Rankingissa Tsekki sijalla 8. ja Ranska sijalla 16. Tsekki voitti eka matsissaan Latvian 5-1 (17.) ja Ranska hävisi Norjalle 5-6 ja (11.) Näistä lähtökohdista pitäisi Tsekin voittaa ottelu vähintään 2 maalilla ja se otetaan lapulle.

EDIT: 4-0

Link to post
Share on other sites

SNOOKER: Maailmanmestaruusturnauksen karsinnat

Matthew Selt - Jimmy White (Ottelu käynnissä)

Valinta: Yli 16,5 freimiä

Kerroin: 2,00

Vedonlyöntitoimisto: Bet365
Alkamisaika: 21.00

- Matthew Selt ja Jimmy White pelaavat maailmanmestaruusturnauksen karsintojen toisen kierroksen ottelun päätökseen tänään Suomen aikaa kello 21.00 alkaen. Kamppailu pelataan tv-pöydällä. White voitti ensimmäisen jakson peräti lukemin 2-7 ja odotettavissa on, että Selt tulee tekemään loppua kohden vahvan kirin

- Ennen ottelun käynnistymistä Matthew Seltille sai noin 1,20 kertoimia, mutta ensimmäisessä jaksossa hän ei pelannut lainkaan omalla tasollaan. Toisen jakson alussa on heti oltava hereillä, sillä numerot 2-7 tarkoittavat sitä, että kiri on aloitetta välittömästi

- Jimmy White oli ensimmäisessä jaksossa selkeä positiivinen yllätys, mutta olisihan se Matthew Seltille suuri järkytys hävitä kokeneelle kaverille murskalukemin. Whiten pelintaso ei välttämättä pysy samalla tasolla kuin päivällä. Livevetoon yli 16,5 freimiä

Link to post
Share on other sites

NBA

Brooklyn Nets - Chicago Bulls

Alle 199,5 kerroin 1,94 Unibet

Brooklyn ML kerroin 2,10 Unibet

Yllätyin tuosta O/U rajasta, että se on nuinkin korkea. Minusta hyvä kerroin underille, ja keskinäisistä 8 edellistä on jäänyt alle tuon rajan. Jopa aika reilusti. Lisäksi Brooklynillä on lähes pakkovoiton paikka. Se on tällähetkellä Indianan kans samalla voittoprosentilla kahdeksantena. Edellisessä pelissä tuli vieraissa ruma tappio Bucksille, mutta kotona on kuitenkin kulkenut mukavasti 7-3 edelliset 10 ottelua. Chicago on sarjassa turvallisesti neljäntenä. Motivaatioetu Netsille.

NBA

Utah Jazz - Dallas Mavs

Dallas +8,5 kerroin 2,2 unibet

Dallas ML kerroin 5,4 unibet

Dallas on voittanut edelliset kolme keskinäistä vieraissa. Juuri kun olin kirjoittamassa vihjettä Dallasin +11,5 tasoituksen kerroin tippui unibetilla 1,87 -> 1,74. Kannattaa tietenkin tarkastaa mahdolliset lepuutukset peliin. En jaksa uskoa että Utah murskaa Dallasia, vaikka Dallasilla olikin peli viime yönä. Ja uskon että tuo +8,5 tasoitus riittää. Onhan tuo vierasvoiton 5,4 kerroinkin pelattava ja laskussa on sekin. Ilman suurempia panoksia molemmat tässä pelaavat.

EDIT: Ilmeisesti Dallasilla kovat lepuutukset!!!

Edited by Sulevi
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Lohko C * Jokaisesta maasta annan arviot 1-5 asteikolla, maalivahtiosastolle, puolustukselle, keskikentälle, hyökkäykselle, joukkueen leveydelle, kokemukselle sekä valmentajalle. Näin ollen joukkueen arvosana on korkeintaan 35. Tämän lohkon huipun, ja aallonpohjan ero on valtaisa, mutta väliin mahtuu paljon siltä välitä. Kaikkien aikojen eniten mestaruuksia voittanut Brasilia, viime kisojen välieriin asti yltänyt sensaatio Marokko, nousua tekevä Skotlanti, ja piskuinen vastaan taisteleva Haiti. Skotlanti Skotlanti voitti jopa hieman yllättäen oman karsintalohkonsa ja jätti taakseen Tanskan sekä Kreikan. Skotlanti on aina ollut laatupelaajia tuottava maa, mutta se on silti maaotteluissa kyntänyt. Viimeksi EM-kisoissa 2024 maan saldoksi jäi yksi piste, ja maaliero 2-7, mutta nyt maan kurssi tuntuu olevan kääntynyt.  Maalivahtiosasto : Angus Gunn on tasainen Valioliiga-/Championship-tason maalivahti, ja kokenut Craig Gordon tuo valtavasti kokemusta pukukoppiin. Ei kuitenkaan maailmanluokan osasto. 3,15 / 5 Puolustus : Robertson, Tierney, Hickey, McKenna, Souttar, Patterson ja Hanley muodostavat erittäin laadukkaan puolustuslinjan. Useita pelaajia Euroopan kovista sarjoista ja paljon maaottelukokemusta. Tämä on yksi joukkueen vahvimmista osa-alueista ja se tulee olemaan se voima jolla Skotlanti voi tiukat ottelut kääntää voitoiksi. 4,0 / 5 Keskikenttä : McTominay on noussut viime vuosina todelliseksi johtajaksi pelatessaan Napolissa, McGinn edelleen erittäin tärkeä pelaaja ja Christie, Ferguson sekä McLean täydentävät hyvin. Gilmourin loukkaantuminen laskee hieman tasoa, ja hänet korvaa nuori Manchester Unitedin lupaus Tyler Fletcher, jolle ei näissä kisoissa kyllä voi vielä antaa minkäännäköistä roolia. 3,85 / 5 Hyökkäys : Che Adams, Dykes, Shankland, Doak ja Hirst ovat ihan kelvollinen ryhmä, mutta todellinen tähtihyökkääjä puuttuu. Maalien tekeminen voi olla ongelma kovia maita vastaan. 3,15 / 5 Leveys : Puolustuksessa ja keskikentällä löytyy vaihtoehtoja, mutta hyökkäyspään laatu putoaa hieman avauksen jälkeen. Silti kokonaisuutena hyvä kisajoukkueen leveys ja ei kaadu yhden miehen poissaoloon. 3,55 / 5 Kokemus : Robertson (93), McGinn (85), McTominay (69), Christie (67), Hanley (67), McLean (57), Tierney (55) jne. Rungolla on paljon arvokisakokemusta ja maaotteluita. 4,0 / 5 Valmennus : Steve Clarken prosessi alkaa tuottaa tulosta, ja se on tehnyt Skotlannista vakituisen arvokisajoukkueen ja saanut materiaalista paljon irti, vaikka menestys onkin ollut EM-kisoissa surkeaa. Ei kuulu maailman valmentajaeliittiin, mutta erittäin toimiva, ja pitkäaikainen Skotlannin maajoukkuevalmentaja. 3,6 / 5 KOKO ARVOSANA : 25,3 / 35 Brasilia Kaikkien aikojen menestynein MM-joukkue. Tänä vuonna ei välttämättä se suurin suosikki, mutta Brasiliaa ei voi myöskään koskaan laskea mestaruustaistosta ulos.  Selvitti erittäin tasaiset Etelä-Amerikan karsinnat, kuten pitääkin, mutta jäi jopa kymmenen pisteen päähän lohkovoittaja Argentiinasta. Näissä kisoissa kaikki on mahdollista todellisen flopin ja mestaruuden välillä. Maalivahtiosasto : Alisson ja Ederson ovat edelleen maailman eliittiä omalla pelipaikallaan. Harvalla maalla on yhtä laadukas maalivahtikaksikko. 4,9 / 5 Puolustus : Marquinhos, Gabriel Magalhães, Bremer, Danilo, Alex Sandro, Léo Pereira ja Wesley muodostavat erittäin vahvan puolustuksen. Muutamalla veteraanilla alkaa ikä näkyä, mutta kokonaisuutena maailman huipputasoa. 4,55 / 5 Keskikenttä : Casemiro, Bruno Guimarães, Paquetá, Fabinho ja Danilo Santos. Ei ehkä enää vuoden 2002 tai 2006 Brasilian tasoa, mutta erittäin laadukas yhdistelmä kokemusta, pallollista taitoa ja fyysisyyttä. 4,35 / 5 Hyökkäys : Vinicius Jr, Raphinha, Neymar, Matheus Cunha, Endrick, Martinelli, Igor Thiago ja muut. Yksi koko turnauksen kovimmista hyökkäyksistä, ja ongelma onkin, miten kaikista parhaimmat mahdutetaan kentälle. 4,8 / 5 Leveys : Käytännössä jokaiselle pelipaikalle löytyy vähintään yksi huipputason korvaaja. Penkiltä tulee sisään pelaajia, jotka olisivat monen maan avauksen tähtiä. 4,9 / 5 Kokemus : Neymar (128), Marquinhos (104), Casemiro (85), Alisson (77), Danilo (69), Paquetá (62) jne. Rungolla valtava määrä maaotteluita sekä MM-kisakokemusta. 4,75 / 5 Valmennus : Carlo Ancelotti on yksi kaikkien aikojen menestyneimmistä valmentajista. Mestarien liigoja, liigamestaruuksia useissa maissa ja poikkeuksellinen kyky johtaa tähtipelaajia. Turnauksen kovimpia valmentajia. 5,0 / 5 KOKO ARVOSANA : 33,25 / 35 Haiti Moni voisi kuvitella että tämä piskuinen maa on ensimmäistä kertaa kisoissa, mutta näin ei ole, sillä maa oli mukana vuoden 1974 Saksan MM-kisoissa, ja on myös menestynyt vähintään ok-tasolla maanosansa kilpailuissa. Näihin kisoisin maa selvisi hieman yllättäen, ja taakse jäi muunmuassa Costa Rica sekä Honduras. Maalivahtiosasto : Johnny Placide (80 maaottelua) tuo valtavasti kokemusta, mutta on jo 38-vuotias. On kuitenkin pelannut koko uransa Euroopassa muunmuassa Ranskassa ja Englannissa. Muut vaihtoehdot ovat melko kokemattomia. 2,0 / 5 Puolustus : Carlens Arcus on hyvä CONCACAF-tason pelaaja, ja pelasi viime kaudella Ranskan pääsarjaa. Ricardo Adé kokenut toppari mutta pelannut vain Etelä-Amerikan huonomman pään sarjoissa. Joukkueessa on muutama muu jotka pelaa kohtuullisella tasolla esimerkiksi Belgiassa tai Ranskassa. Silti kokonaisuutena puolustus jää selvästi MM-kisojen keskitason alapuolelle. 2,0 / 5 Keskikenttä : Avauksessa nähdään todennäköisesti Jean Jacques (MLS), Leverton Pierre (Portugal divari), sekä joukkueen suurin tähti, Wolvesin Bellegarde joka on timanttinen lisä muuten surkealla keskikentälle. Hän ei ikävä kyllä yksin pysty tätä nippua kantamaan pelistä toiseen, mutta auttaa satunnaisesti. 2,0 / 5 Hyökkäys : Duckens Nazon (77 maaottelua), Frantzdy Pierrot (50) ja Derrick Etienne Jr. ovat Haitin vahvuus. He pystyvät tekemään maaleja CONCACAF-tasolla, mutta maailman huippumaita vastaan vaikeaa. Tämän vuoden alussa myös Wilson Isidor valitsi Haitin maajoukkueen edustamisen, ja Valioliigassa kuusi maalia tällä kaudella tehnyt herra kuuluu ehdottomasti avaukseen. 2,75 / 5 Leveys : Avauskokoonpanon jälkeen taso putoaa nopeasti. Penkiltä ei juuri löydy pelaajia, jotka muuttaisivat ottelun kulkua MM-tasolla ainakaan positiiviseen suuntaan. 1,5 / 5 Kokemus : Placide, Nazon, Pierrot, Arcus ja Adé tuovat paljon maaotteluita. Kokemusta on enemmän kuin monella vastaavan tasoisella maalla, mutta pelit eivät ole kuitenkaan olleet näin tasokkaita, sillä nyt vastassa on maailman huippuja. 2,8 / 5 Valmennus : Sébastien Migné on kokenut maajoukkuevalmentaja Afrikasta ja CONCACAF-alueelta, mutta ei kuulu kansainväliseen huippuluokkaan. 2,0 / 5 KOKO ARVOSANA : 15,15 / 35 Marokko Oli Qatarin kisoissa välierissä, ja jos joukkue jatkaa samaa rataa, vain taivas on jälleen rajana. Oli karsinnoissa vakuuttava, 8 matsia ja 22 pinnaa ja maaliero 22-2. Maalivahdit : Yassine Bono on edelleen maailman eliittiä maalivahtina vaikka pelaakin tätä nykyä Saudeissa. Varamies Munir on erittäin kokenut ja pelannut myös Euroopassa. 4,4 / 5 Puolustus : Achraf Hakimi on maailman parhaimpia, ellei paras oikea laitapuolustaja. Mazraoui, Aguerd, ja uusimpina tulijoina maajoukkueeseen Issa Diop ja Crystal Palacen Chadi Riad muodostavat kovan rungon. 4,6 / 5 Keskikenttä : Amrabat (Betis), Ounahi (Girona), Saibari (PSV), El Khannouss (Stuttgart), El Aynaoui (Roma), ovat laadukas keskikentän runko josta löytyy apuja niin hyökkäys kuin myös puolustus suuntaan. 4,1 / 5 Hyökkäys : Kärjessä häärii 71-maaottelun mies El Kaabi joka pelaa tätä nykyä Kreikan pääsarjassa, on vaarallinen maalintekijä ja on yli joka toisessa maaottelussaan. Hänen rinnallaan entinen superlupaus Abde Ezzalzouli alkaa lunastaa odotuksiaan ja iski viime kaudella 10+8 tehot La Ligassa, ja nyt myös Brahim Diaz pääsee ensimmäisiin MM-kisoihin Marokon paidassa. 4,2 / 5 Leveys : Penkiltä löytyy edelleen La Liga-, Ligue 1-, Eredivisie- ja Valioliiga-tason pelaajia. Tämä erottaa Marokon monista muista Afrikan maista. 4,2 / 5 Kokemus : Hakimi, Bono, Amrabat, El Kaabi, Aguerd ja muut muodostavat erittäin kokeneen rungon. Mukana ei ole ensi kertalaisia. 4,3 / 5 Valmennus : Mohamed Ouahbi ei ole vielä Regraguin tasoinen näyttöjen perusteella, ja alla on vasta neljä maaottelua. On kuitenkin pitkään ollut Marokon maajoukkueen tehtävissä, 22-25 valmensi U20 joukkuetta, ja sen jälkeen vuoden U23 joukkuetta. 3,3 / 5 KOKO ARVOSANA : 29,1 / 35 Lohko C ottelut simuloituna 100k. Brasilia - Marokko : 2-1 Haiti - Skotlanti : 1-2 Skotlanti - Marokko : 1-1 Brasilia - Haiti : 3-0 Skotlanti - Brasilia : 1-2 Marokko - Haiti : 2-0 Lohkon sijoitukset näillä tuloksilla : 1. Brasilia 9pts / maaliero +5 2. Marokko 4pts / maaliero +1 3. Skotlanti 4pts / maaliero +-0 4. Haiti 0pts / maaliero -6    
    • Lohko B * Jokaisesta maasta annan arviot 1-5 asteikolla, maalivahtiosastolle, puolustukselle, keskikentälle, hyökkäykselle, joukkueen leveydelle, kokemukselle sekä valmentajalle. Näin ollen joukkueen arvosana on korkeintaan 35. Tässä lohkossa kamppailevat, vakiokalustoon arvokisoissa kuuluva Sveitsi, kisoihin yllättäen selvinnyt Bosnia, isäntämaa Kanada sekä viime kisojen isäntä Qatar. Sveitsi Sveitsi voitti oman neljän maan lohkonsa ja oli kolme pinnaa Kosovon edellä, ja MM-kisoissa jo lähes vakiokasvo Sveitsi nähdään mukana taas. Vuoden -94 kisojen jälkeen Sveitsiltä on jäänyt väliin vain -98 ja -02 kisat, ja sen jälkeen Sveitsi onkin viisien kisojen aikana jäänyt vain kerran lohkoon, legendaarisissa 2010 Etelä-Afrikan kisoissa. Jatkuuko Sveitsin taival jälleen pudotuspeleihin? Maalivahtiosasto : Dortmundin Gregor Kobel kuuluu maailman parhaimpiin maalivahteihin ja on selkeä ykkönen. Mvogo on luotettava varamies ja Keller lupaava tulevaisuuden nimi. Tämä on yksi Sveitsin vahvimmista osa-alueista. 4,4 / 5 Puolustus : Akanji, Elvedi ja Ricardo Rodriguez muodostavat erittäin kokeneen rungon. Lisäksi Widmerillä on paljon maaotteluita ja Cömert tuo leveyttä. Puolustus on täynnä pelaajia Euroopan kovista sarjoista. 4,1 / 5 Keskikenttä : Xhaka on edelleen maailmanluokan johtaja ja yksi turnauksen parhaista keskikenttäpelaajista keskikastin maista. Zakaria, Freuler, Sow ja Aebischer tekevät tästä erittäin tasapainoisen osaston. Nuoret Manzambi ja Jashari tuovat lisää laatua. Xherdan Shaqiria ei nähdä tällä kertaa mukana.  4,3 / 5 Hyökkäys : Embolo, Vargas, Okafor, Amdouni, Ndoye ja Itten muodostavat todella laajan hyökkäysosaston. Maailmanluokan maalintekijää ei ole, mutta vaihtoehtoja löytyy paljon ja useimmat pelaavat Euroopan huippusarjoissa. 3,9 / 5 Leveys : Käytännössä jokaiselle pelipaikalle löytyy laadukas korvaaja. Penkiltä tulee paljon pelaajia Bundesliigasta, Serie A:sta, Ligue 1:stä ja Valioliigasta. Selvästi yksi kisojen syvimmistä keskikastin joukkueista. 4,2 / 5 Kokemus : Xhaka (145), Rodriguez (137), Freuler (87), Embolo (86), Akanji (80), Elvedi (66), Zakaria (64), Vargas (61), Widmer (59) jne. Joukkue on pelannut useat EM- ja MM-kisat yhdessä. Erittäin kokenut ryhmä. 4,6 / 5 Valmennus : Murat Yakin on saanut Sveitsin pelaamaan erittäin kurinalaista turnausjalkapalloa. EM-kisoissa joukkue on pärjännyt hyvin hänen alaisuudessaan. Ei maailman eliittiä, mutta kuuluu kisojen parempaan valmentajakastiin. 3,8 / 5 KOKO ARVOSANA : 29,3 / 35 Bosnia ja Hertsegovina Bosnia taisteli mukaan historian toista kertaa mukaan MM-kisoihin, kun se yllätti ja kaatoi Italian jatkokarsinnassa. Räjähdysherkkänippu joka voi kaatua sisäsiin ongelmiin, tai kykenee juuri Italia ottelun kaltaisiin temppuihin.  Maalivahtiosasto : Ykkösvahti Nikola Vasilj pelaa hyvällä tasolla Saksassa, mutta aivan huipputason kansainvälistä kokemusta ei löydy. Takana nuori Jurkas ja Zlomislić, joten leveys jää melko ohueksi. 2,75 / 5 Puolustus : Kolašinac on edelleen joukkueen selkeä johtaja ja Dedić on erittäin mielenkiintoinen moderni laitapuolustaja. Muuten puolustus koostuu melko kokemattomista tai pienemmissä sarjoissa pelaavista nimistä. Kaksikon Kolašinac–Dedić ansiosta kuitenkin kohtuullinen osasto. 3,05 / 5 Keskikenttä : Bosnia on sukupolvenvaihdoksessa. Tahirović on lupaava, Šunić tuo kokemusta ja muutama nuorempi pelaaja hakee paikkaansa. Verrattuna Euroopan keskikastiin keskikenttä jää kuitenkin jälkeen. 2,65 / 5 Hyökkäys : Džeko on jo 40-vuotias mutta edelleen joukkueen ikoni ja vaarallinen maalintekijä. Demirović pelasi vahvan kauden seurajoukkueessaan ja on tällä hetkellä hyökkäyksen tärkein pelaaja. Baždarissa ja muutamassa nuoressa nimessä on potentiaalia. 3,15 / 5 Leveys : Avauksen jälkeen taso putoaa melko nopeasti lähes kaikilla pelipaikoilla. Erityisesti keskikenttä ja puolustus kärsivät loukkaantumisista paljon enemmän kuin useimmat muut MM-kisajoukkueet. 2,35 / 5 Kokemus : Džeko, Kolašinac ja muutama muu veteraani nostavat lukemaa, mutta suuri osa joukkueesta on melko kokematon maajoukkuetasolla. MM- ja EM-kisakokemusta löytyy vähemmän kuin monilta Euroopan kilpailijoilta. 2,75 / 5 Valmennus : Sergej Barbarez on seuralegendana arvostettu hahmo, mutta valmentajauran näytöt ovat vielä melko ohuet verrattuna kisojen kokeneimpiin luotseihin. 2,55 / 5 KOKO ARVOSANA : 19,25 / 35  Kanada Yksi kisojen isäntämaista, ja valmistautuminen on koostunut lähinnä harjoituspeleistä. Viimeisin kilpailullinen ottelu on vajaa vuosi sitten Gold Cupin pudotuspeleistä, ja siinä Guatemala voitti Kanadan rangaistuspotkukilpailussa.  Maalivahtiosasto : Dayne St. Clair on kelpo MLS-tason maalivahti ja Crépeau tuo kokemusta taakse. Kuitenkin verrattuna Euroopan vahvempiin maihin maalivahtiosasto ei ole erityisen vahva. 2,9 / 5 Puolustus : Alphonso Davies nostaa osaston tasoa valtavasti ja Johnston, Cornelius sekä Bombito ovat vakituisia maajoukkuepelaajia. Silti puolustuksen keskusta ei ole aivan maailman huipputasoa. 3,35 / 5 Keskikenttä : Eustáquio on erittäin tärkeä pelaaja ja Osorio tuo kokemusta. Koné on yksi joukkueen lupaavimmista nimistä. Keskikenttä on tasainen, mutta riittääkö se kuinka pitkälle? 3,2 / 5 Hyökkäys : Jonathan David on maailmanluokan viimeistelijä ja yksi koko CONCACAF-alueen parhaista hyökkääjistä. Buchanan, Larin, Oluwaseyi ja Ahmed antavat paljon vaihtoehtoja. Tämä on joukkueen vahvin osa-alue. 4,0 / 5 Leveys : Avauksen takana löytyy useita maaottelukokemusta omaavia pelaajia lähes jokaiselle paikalle. Taso kuitenkin putoaa hieman tähtipelaajien jälkeen. 3,15 / 5 Kokemus : Osorio (90), Larin (89), David (76), Laryea (74), Buchanan (59), Davies (58), Eustáquio (55), Johnston (57) jne. Rungolla on paljon maaotteluita sekä kokemusta MM-kisoista 2022. 3,75 / 5 Valmennus : Jesse Marsch on erittäin tunnettu valmentaja, jolla on kokemusta Bundesliigasta, Valioliigasta ja maajoukkuejalkapallosta. Taktisesti vahva ja yksi kisojen paremmista valmentajista. 3,85 / 5 KOKO ARVOSANA : 24,2 / 35 Qatar Maa nousi suuren kansan tietoisuuteen isännöimällä vuoden 2022 kisoja ja niistä Qatarin saavutus oli yksi maali, joukkue on nyt kokeneempi ja tietää mitä on luvassa. Pelasi viimeisessä karsintavaiheessa tasan Omanin kanssa, ja voitti Arabiemiraatit ja paineli kisoihin. Vaikka on kokemusta viimeisistä kisoista, on kuitenkin Aasiankin tasolla heikko verrattuna Japaniin, Etelä-Koreaan ja muihin alueen maihin.  Maalivahtiosasto : Meshaal Barsham on pitkään ollut Qatarin ykkösnimiä ja Aasian tasolla hyvä maalivahti. Taustalla ei kuitenkaan ole erityisen kovaa kilpailua. 2,9 / 5 Puolustus : Pedro Miguel (98 maaottelua), Khoukhi (115), Homam Ahmed (67) ja muut muodostavat erittäin kokeneen puolustuksen. Ikää alkaa kuitenkin olla monella avainpelaajalla jo yli 35 vuotta ja suurin osa pelaa kotimaan sarjassa. 2,95 / 5 Keskikenttä : Hatem (117), Boudiaf (117), Madibo (50) ja Al-Ganehi muodostavat kokeneen rungon. Teknisesti laadukas ja hyvin yhteen pelannut keskikenttä, mutta kansainvälinen huipputaso puuttuu. 2,95 / 5 Hyökkäys : Akram Afif on edelleen yksi Aasian parhaista hyökkäyspään pelaajista. Häntä tukevat Almoez Ali (115 maaottelua), Al-Haydos (185), Muntari ja muut. Hyökkäys on joukkueen selvästi vahvin osa-alue. 3,55/ 5 Leveys : Qatarin runko on tuttu ja hyvin yhteen pelannut, mutta penkiltä tuleva taso putoaa melko nopeasti. Suurin osa pelaajista tulee samasta sarjasta. 2,8 / 5 Kokemus : Tässä Qatar on erittäin vahva. Al-Haydos 185 maaottelua, Afif 124, Hatem 117, Boudiaf 117, Almoez Ali 115, Khoukhi 115, Pedro Miguel 98 jne. Mukana myös MM-kisakokemusta 2022 sekä Asian Cup -mestaruuksia. 4,0 / 5 Valmennus : Julen Lopetegui on näiden kisojen kovimpia valmentajanimiä. Real Madrid, Sevilla, Espanjan maajoukkue sekä pitkä ura huipputasolla nostavat arvosanaa merkittävästi. 4,3 / 5 KOKO ARVOSANA : 23,65 / 35 Lohko B ottelut simuloituna 100k. Kanada - Bosnia : 2-1 Qatar - Sveitsi : 1-2 Sveitsi - Bosnia : 2-1 Kanada - Qatar : 2-1 Sveitsi - Kanada : 2-1 Bosnia - Qatar : 1-1 Lohkon sijoitukset näillä tuloksilla : 1. Sveitsi 9pts / maaliero +3 2. Kanada 6pts / maaliero +1 3. Qatar 1pts / maaliero -2 4. Bosnia 1pts / maaliero -2    
    • IEM Cologne Major Stage 1 PK: TYLOO - Lyn Vision | TYLOO -1.5 | 2.71 (Pinnacle)   PK: Liquid - FlyQuest | Yli 2.5 karttaa | 2.06 (Pinnacle)
    • Tennis ITF Casablanca naisten nelinpeli klo 18:00 El Aouni / El Jardi - Chilakalapudi / Ipunesso Pelivalinta: Chilakalapudi / Ipunesso Kerroin: 4,75 Epicbet Nelinpelin välierä kyseessä. Molemmat parit ottaneet selkeät 2-0 voitot aiemmilla kierroksilla. El Aouni/El Jardi pari lähtee otteluun suosikkeina, heillä paremmat tilastot nelinpeleistä uransa aikana. Yhteispeliä takana tämän turnauksen lisäksi viime kaudelta, joten pari tuntee toisensa kohtalaisen hyvin, joka auttaa nelinpelissä. Chilakalapudi/Ipunesso pari pelaa ensimmäistä kertaa yhdessä. Chilakalapudi on ihan hyvä nelinpelaaja tälle tasolle. Häneltä löytyy Aasian kiertueelta hyviä tuloksia selkeästi tasokkaampia vastustajiakin vastaan. Ipunesso on pelannut pääosin heikkotasoisia turnauksia ilman suurempaa menestystä. El Aouni/El Jardi saa tässä ottelussa kovemman haasteen vastaan kuin aiemmilla kierroksilla, enkä pidä suurena yllätyksenä, jos heidän turnaus päättyisi tähän otteluun.
    • Jalkapallo: New South Wales NPL U20 klo.06:00 Marconi Stallions U-20 — Wollongong Wolves U-20 Wollongong Wolves U-20 yli 0.5 @1.60 Marathonbet Kokeiluun lähtee ihan kokeilunarvoisella kertoimella Wollongongin maali. Macroni on taulukossa 5 ja Wollongong heti perässä 6.Molempien maalisuhde on + merkkinen.Macronilla +12 sekä Wollongongilla +2.Macroni on kotona pelannu 5 ottelua ja päästäny niissä omiin 3 maalia,mikä ehken selittää ihan mukavankertoimen vierasjoukkueen maalista. Toisaalta sitä ehken myös ihmettelen,kun Wollongong on kummiskin vieraspeleissään onnistunut tekee noita maaleja ihan hyvin ja jopa paremmin vieraissa kuin kotona.Kotonaan Wollongong on tehny 9 maalia ja vieraissa 16 osumaa.2:ssa edellisessä keskinäisessä kohtaamisessa Wollongong on onnistu maalinteossa Macronia vastaan niin miksei nytkin.  
×
×
  • Create New...