Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Snooker - UK Championship

Carrington vs Highfield

Alkamisaika: 16.30

Valinta: Highfield

Kerroin: 2.10 (Unibet / Bet365)

Molemmilla pelaajilla meriitteihin nähden ihan kelpo kausi alla. Highfieldin kertoimia nostaa 5 ottelun tappioputki, mutta en antaisi sille kovinkaan paljoa painoarvoa. Vastassa on ollut kovia nimiä kuten Gould, Day ja Lawler. Carringtonilla useampikin voitto viime peleistä, mutta vastustajatkin olleet heikkoja. Muutama kovempi vastustajakin ollut ja ne pelit Carrington on hävinnyt. Highfieldillä on parempi break building kuin Carringtonilla ja herra on muutenkin kykenevä voittamaan aivan maailman kärkinimiäkin kun peli kulkee. Tästä todisteena viime kaudelta voitot mm. Mark Williamsista ja Mark Selbystä. Pidän Highfieldia astetta parempana pelaajana ja tästä syystä kerroin on ihan maistuva.

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

18:30

Jokerit - Lokomotiv 1

2,10 Veikkaus

Lokomotiv saapuu narrien vieraaksi jaffa-areenalle, josta on monet kärkijengit lähteneet tappio niskassaan kotimatkalle. Jokerit on saanut pelin raiteilleen pienehkön suvantovaiheen jälkeen. Kummatkin joukkueet voi laskea huoletta konferenssiensa kärkitaistoihin. Jokereiden voiton puolesta puhuu myös ykköstykkien Kozunin ja Reginin herääminen, jonka johdosta myös ylivoima on kuosissaan.

Link to post
Share on other sites

[K]

18:30

Jääkiekko: Liiga

Ässät - Blues molemmat joukkueet tekevät vähintään 2 maalia normaalilla peliajalla @2,25 PAF



Molemmat Ässät sekä Blues ovat olleet viime aikoina mainiossa vireessä ja ovat viimeiseen viiteen otteluun viimeistelleet ottelua kohden noin kolme maalia, mutta ovat myös päästäneet noin kaksi maalia keskimäärin. Ässät on kotona yksi sarjan parhaimmista joukkueista ja oletuksena on se, että joukkue tulee tekemään maaleja ainakin sen kaksi. Mutta tässä ottelussa sillä on kakkosmaalivahtina toimiva Ari Ahonen maalissa, joten voidaan myös olettaa että omissakin kolisee vähintään kaksi kertaa. Blues laittaa maaliin pitkästä aikaa Kaapo Kähkösen, jonka nykyvire on suuri kysymysmerkki, sillä pelasi viimeksi lokakuussa HIFKiä vastaan, jolloin päästi selkänsä taakse 5 maalia.

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

Anteeksi selostus vähän kehno, kun hallille pitää mennä, mutta Jokerifanina sanon, että Lokomotiv on pelikelpoinen tänään.

Jääkiekko KHL KLO 18,25

Jokerit - Lokomotiv Lopullinen Voittaja: Lokomotiv Kerroin: 2,15 ( Veikkaus )

Lokomotiv on päästänyt liigassa vähiten maaleja, joka kertoo hyvästä puolustuksesta. Maalivahtien päästettyjen maalien keskiarvokin on 1,80 luokkaa, joka kertoo myös kovasta veskasta. Jokerien maalissa aloittaa Riku Helenius, joka antaa paljon eteen kiekkoja sekä on epävarma maalivahti. Tähän lisätään Jokereiden maalinteko-ongelma, joka tilastoissa näyttää ettei sitä olisi, mutta Jokerit vain joutuu tekemään ison työn maalin eteen, joka näkyy taululla, kun veska ei ole henkisesti hyvissä. Ilman Karlssonia, jokerit olisi hävinnyt Barys:illekkin viimeksi. Tuo sanottu vähän karusti, mutta kertoo osan totuutta. Tasainen ottelu, joka ratkee Lokon hyväksi, jos Jokerit ei saa maalipaioista sisään. Aaltonen puuttuu,joka syö osan maalipaikoista jo valmiiksi, vaikka Aaltonen ei ole niin maaginen pelaaja, miltä kuulostaa.

Jokerit saanee enemmän yv-aikaa, mutta homma jos ei kulje, niin kääntyy Lokolle ottelu varmasti, koska Helenius ei voita maalivahtitaistoa. EIKÄ osaa kannatella yksin joukkuetta 0-0 tilanteessa täyttä peliaikaa.

Kunhan Lokomotiv voittaa, vaikkka jatkoajalla niin tämä kohde menee oikein.

Link to post
Share on other sites

[K]

Jalkapallo Mestarien liiga

Zenit - Valencia

Zenit 2.20 Unibet

Klo 19.00

Aikaisemmassa pelissä Zenit isännöi Valenciaa. Zenit ei juuri paremmin olisi voinut mestarien liigassa pelata sillä joukkue on voittanut kaikki neljä otteluaan maalieron ollessa 10-4.

Valencian mestarien liiga pelit ei ihan niin hyvin ole mennyt mutta on joukkue voittanut neljästä pelistään kaksi.

Maaliero on ihan eri luokkaa Zenittiin verrattuna sillä se on 5-5.

Syyskuun edellinen joukkueiden kohtaaminen Valencian kotistadionilla päättyi Zenitin 2-3 voittoon.

Uskon että Zenit jatkaa vahvaa menoaan kotiyleisön edessä mestarien liigassa.

Link to post
Share on other sites

[K]

League One

Peterborough United - Barnsley

Peterborough @ 2.00 Interwetten

Alkaa 21:45

Vastakkain sarjan tehokkain hyökkäysosasto ja yksi heikoimmin omaa päätä puolustavista joukkueista. Peterborough on tehnyt 39 maalia 18 ottelussa kun taas Barnsley on päästänyt omiin 30 maalia saman ottelumäärän pelanneena. Ennen viime viikonloppua Barnsleyllä oli kahdeksan ottelun tappioputki. Viikonloppuna joukkue vahvistui parilla lainapelaajalla ja Oldham kaatuikin vieraissa 2-1. Peterborough on voittanut kolme viimeisestä neljästä sarjamatsistaan ja tehnyt noissa otteluissa yhteensä 13 maalia.Peterboroughilta puuttuu todennäköiseti pari runkopuolustajaa (Zakuani, Santos) joten maaleja tullaan näkemään puolin jos toisin. Tästä huolimatta kotijoukkue vie ottelun lukemin 3-1.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites
[K]

League One

Bury - Scunthorpe United

Bury @ 2.56 Pinnacle

Alkaa 21:45

Bury(6.) on hävinnyt ainoastaan yhden kotiottelun tällä kaudella. Scunthorpe(14.) on hävinnyt kuusi kauden yhdeksästä vierasottelustaan. Buryltä löytyy hyökkäyspäästä yksi sarjan tehokkaimmista tutkapareista Tom Pope (Port Valen ykköspyssy kolmen kauden ajan)-Leon Clarke(8 tehtyä maalia sarjassa tällä kaudella). Scunthorpe on viimeisestä 18 vierasottelustaan 17:sta ottelussa päästänyt omiinsa vähintään kaksi maalia. Kerroin kotivoitolle erittäin makoisa ja mitään syytä ei löydy sille miksei vahva kotijoukkue Bury ottelua tänään voittaisi.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • IEM Cologne Major PK: Aurora - BetBoom | BetBoom | 2.11 (Epicbet)   PK: FURIA - 9z | 9z +1.5 | 1.82 (Coolbet)
    • Tilanne 17.6. vihjeiden jälkeen:       Vihjemäärä Oikein Void Väärin Palautus-% netto   1.   Henksteri 14 8 1 5 110,76 % 16,52 € ▲ 2.   Nagamori30 12 7 0 5 103,55 % 4,79 € ▲ 3. ▲ Snooker 33 15 0 18 98,45 % -4,74 € ▲ 4. ▼ Pasanen67 2 0 0 2 0,00 % -15,93 €   5.   VLA 17 6 0 11 76,07 % -37,75 €   6. ▼ JapBet 34 15 1 18 87,20 % -45,91 € ▼ 7.   Oksanen94 18 2 0 16 30,30 % -92,03 € ▼ Yhteensä 130 vihjettä (53 - 2 - 75) netto -175,05 € ▲ palautus 86,08 % ▲
    • MM-Kisat / Jalkapallo  Turkki  - Paraguay Over 3.5 Yellow Cards @ 1.66 Marathonbet Alkaa 06:00 El Salvadorista tuleva ottelun tuomari Ivan Barton tuomitsi edellisessä Irakin ja Bolivian välisessä MM-karsinta matsissaan yhteensä viisi keltaista korttia. Urallaan pitkälle yli neljä keltaista korttia ottelua kohden tuominnut Barton antaa tyypillisesti joukkueiden pelata fyysistä peliään tiettyyn pisteeseen asti jonka jälkeen saatetaan nähdä todelliset korttijuhlat. Ottelu on kumpaisellekin avausmatsinsa hävinnelle joukkueelle "kuolemanottelu". Paraguay pelaa aggressiivistä sekä fyysistä jalkapalloa ja varsinkin keskikentällä tullaan näkemään rikkeitä taitavien turkkilaisten pelintekijöiden pitäessä palloa ja hakiessa nopeita kääntöjä hyökkäyssuuntaan. Paraguay otti avausmatsissaan jenkkejä vastaan yhteensä viisi korttia minkä lisäksi Turkin puolustupeli ei vakuuttanut Australiaa vastaan joten Paraguayn painaessa päälle tullaan varmasti näkemään repimistä ja vääntöä. Ottelussa tullaan tuomitsemaan vähintään neljä keltaista korttia.      
    • 19:00 Tsekki - Etelä-Afrikka Molemmat näistä maista hävisivät avausottelunsa, mutta toisella niistä oli siinä edes pieniä valonpilkahduksia, ja saumoja pisteeseen. Tsekki taisteli Etelä-Koreas vastaan ja lopulta 2-1 tappio oli ansaittu, vaikkakin Tsekiltä yksi maali hylättiin. Etelä-Afrikka puolestaan tuntui olevan aivan väärässä paikassa avausottelussaan, eikä tänään homma ainakaan helpotu kun Sithole sekä Zwane ovat pelikiellossa, ja Tsekki on omissa papereissa lähes Meksikon tasoinen joukkue. Lyonin Pavel Sulc luo tilanteita, ja jos niitä siunautuu huippukauden pelanneelle Patrik Schkille, voi tästä tulla ruma ottelu. Etelä-Afrikan ase pitäisi olla vastahyökkäykset, mutta ainakaan Meksikoa vastaan ne olivat todella vaisuja.  Tämä ottelu hyvin todennäköisesti ratkaisee ainakin kolmossijan kohtalon tässä lohkossa, ja pakkovoiton ollessa edessä, Tsekki on vahvempi joukkue. Tsekin todennäköisestä avauskokoonpanosta Kovar, Hlozek sekä Schick on voittanut mm. Bundesliigan mestaruuden, Coufal (Konferenssiliiga), + lukuisia Tsekin mestaruuksia. Etelä-Afrikan joukkueessa voittamisen kulttuuria on lähinnä Etelä-Afrikan pääsarjasta, sekä Afrikan mestaruuskisojen kolmossija. Lyle Foster on toki noussut Champhionshipistä Valioliigaan mutta hän ei yksin kykene tätä ryhmää kantamaan reppuselässä, ja se nähtiin Meksikoa vastaan. Tsekki voittaa @1,93 @epicbet
    • Tennis, Dublinin Challenger-turnaus Grigor Dimitrov vs. Kyrian Jacquet klo. 13:00 Alle 21,5 peliä/2,16 PAF Bulgarian Grigor Dimitrov pelaa loukkaantumisten jälkeen itseään kuntoon kohti Wimbledonia. Kokenut tennistähti saattaa olla yksi mustista hevosista Lontoon nurmikentillä. Tämä ottelu Ranskan Kyrian Jacquetia vastaan pitäisi olla vain kiva lämmittely ennen perjantain välierää, jossa vastaan asettuu joko Iso-Britannian Henry Searle tai Kanadan Alexis Galarneau. Dimitrov on kaatanut Luxemburgin Chris Rodeschin kahdessa erässä ensimmäisellä kierroksella ja Irlannin Conor Gannonin myös kahdessa erässä toisella kierroksella. Näistä ehdottomasti kovempi haaste oli Challenger-voittaja Rodesch, jota vastaan bulgarialaisen syöttö oli aika pahasti kadoksissa, mutta pystyi silti hoitelemaan kamppailun nimiinsä. ATP-rankingissa tällä hetkellä sijalla 145 oleva Jacquet voitti ensimmäisellä kierroksella Belgian Gauthier Onclinin kahdessa erässä ja sai toisella kierroksella Hollannin Mees Röttgeringiltä luovutusvoiton toisessa erässä. Mikäli entinen Wimbledon-finalisti onnistuu nostamaan syöttönsä laatua tähän otteluun, niin nopea kaksieräinen pitäisi olla kyseessä.
×
×
  • Create New...