Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Etelä-Korea:K-League Classic jalkapallo klo.12:00

Suwon  Suwon - Jeju  Jeju

Suwon @2.45 Marathonbet

Aloitetaas täälläkin tämäpäivä ja koreasta kotivoittoa hakuun.

Se miks lähden koittaa kotivoittoa tähän on Jejun joitakin poissaoloja ja puolestaan Suwonin viimepeleissä huilanneet on tänään kehissä.Vierailta on muutamapakki pois ja yks Jejun parhaista tekijöistä brassi Toscano ei pelaa.Suwonilla olis kyllä parannettavaa kotipeleissä sillä se on voittanut kotonaan 8 ottelustaan ainoastaan yhden.Vieraissa sillä sensijaan kulkee ja on paras joukkue ollut vierasmatseissaan.Suwon on reissupeleissä kerännyt 13pst enemmän kuin kotona ja nyt sillä olis paikka kaunistaa pikkusen kotitilastoaan.Suwon on ollut yleensä Jejua vastaan kotona se parempi joukkue.Suwonin osakkeet nousee tässä ottelussa vielä,kun viimepelit huilanneet brassihyökkääjät Santos(4 maalia) ja Jonathan(9 maalia) palaavat kokoonpanoon.Santos tosin oli viimepelissä mukana,mutta penkillä koko ottelun.Suwonin olisi aika ottaa se toinenvoitto kotonaan ja kolmenvoitottoman kotipelin jälkeen Jejusta se voisi hyvinkin tulla.

 

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

Norja:3.division group 6 jalkapallo klo.18:00

Harstad - Funnefoss/Vormsund

o3.5@2.00 Paf

ja sitten Norjan alemmansarjanfutiksesta överii tesmiin.Sarja jossa maaleja tulee,en tiedä osataanko siellä vai tuleeko niitä vaan.Joukkueet sijaitsevat taulukossa peräkkäisillä sijoilla 6 ja 7 kotijoukkue ensinmainittuna.Laitetaas otantoja molempien viidestä edellisestä ottelusta:Harstad 4-1,7-2,3-1,1-2 ja 0-3 ja Funnefoss 3-2,2-3,5-2,4-1 ja 0-1.Vierasjengi Funnefoss on pelaillut paremmin viimekierroksilla mitä Harstad.Funnefoss on viidestä edellisestä voittanut neljä.Harstad on kaksi voittanut viidestä viimeisestään.Tasureita on vähän kummallakin ja se johtunee siitä,kun näissä sarjoissa niitä maaleja oikeesti tehdään.Funnefossin pelit on kulkenu senverta hyvin viimekierroksilla,että en usko sen jäävän maaleitta tänään.Harstad puolestaan nauttii kotiedustaan ja tuskimpa sekään maaleitta tänään jää.Viiimeksi kotonaan se latoi 7 osumaa vastustajalle.Joukkueitten maalimäärät 2,3-2,3 kuulostaa liiankin tavanomaisilta tässä kohtaamisessa,jotenka täytyyhän sitä silloin kokeilla.

Link to post
Share on other sites

F1 | Itävallan GP

15.00

65fa58c01e6bbdce9ebfb705f7324997.pngBottas - Vettel 43a7db1c255713a05a755e80249a2448.png

 

Bottas | 1,83 | Veikkaus

 

  • Bottas (Mercedes) lähtee kisaan paalupaikalta, Vettel (Ferrari) toisesta lähtöruudusta. Vettel johtaa MM-pistetaistelua, Bottas on kolmantena 42 pisteen päässä Vettelistä. Bottas on voittanut tällä kaudella kertaalleen, Vettel 3 kertaa. Bottas on parhaimmillaan sijoittunut Itävallan GP:ssä kolmanneksi, Vettel neljänneksi.
  • Tänään käydään jälleen Mersun ja Ferrarin välinen kädenvääntö kilpailun voitosta, mutta tällä kertaa Mersun lippua pitää korkealla Valtteri Bottas. Hän on osoittanut tällä kaudella olevan kykenevä voittamaan kisoja ja haastamaan tallikaverinsa aika-ajoissa sekä kisoissa. Kauden ainoa voitto tulikin suomalaiselle tyypillisellä pomminvarmalla suorituksella, johtaen koko kilpailun ajan. Bottas on tunnettu myös Williams-ajoilta erinomaisista hermoistaan ja puolustuskyvyistään, mikä voi vaikeuttaa Vettelin tehtävää huomattavasti.
  • Vettel puolestaan saa tänään mahtavan mahdollisuuden kasvattaa MM-pistejohtoaan Lewis Hamiltoniin, joka lähtee vaihtelaadikkovaihdosta tulleen rangaistuksen myötä vasta kahdeksannesta lähtöruudusta. Vettel on ollut äärimmäisen tasainen kuljettaja koko kauden ajan, sekä aika-ajopäivinä että kisapäivinä.
  • Rengasetu, jota Ferrari on nauttinut tällä kaudella on hiljalleen tasaantunut ja Mercedeksen paketti on alkanut toimimaan molempien kuljettajien käsissä. Tänään tuskin nähdään taktiikan osalta suurempaa kikkailua, sillä sekä Bottaksella että Vettelillä on saman verran saman seoksen renkaita jäljellä kisaa varten. Täten Mercedes voi yksinkertaisesta peilata Ferrarin taktiikkaa, kunhan Bottas pysyy Vettelin edellä lähdön jälkeen.
  • Lähdöstä puheenollen, Bottas lähtee kisaan puhtaammalta puolelta ja Vettel likaiselta puolelta. Lisäksi Vettel tuskin ottaa riskejä avausmutkiin, sillä hän ei halua riskeerata mahdollisuutta lisätä MM-pistejohtoa Hamiltoniin nähden. Vettel voi siis huonoimmassa tapauksessa antaa esimerkiksi Räikkösen mennä ohi ensimmäisiin mutkiin, sillä hän todennäköisesti saa kisan aikana paikan takaisin Kimiltä. Vaikka saksalaiskuskilla on nääntymätön voitonhimo, hän ymmärtää sen, että voittoa ei kannata väkisin hakea vaan pisteitä pitää haalia tasaisesti kauden mittaan.
  • Mercedeksen agenda tälle päivälle on toki yrittää mahdollistaa Hamiltonille paras mahdollinen lopputulos hyvällä taktiikalla, mutta myös Bottakselle voitto. Suomalaiskuskin voitto tarkoittaisi nimittäin sitä, että Ferrari tuskin saisi Mersua kiinni valmistajien MM-pisteissä. Kuten tiedetään, Mercedekselle valmistajien voitto on osittain tärkeämpi kuin Ferrarille ja tämän takia suurin fokus on tarjota Valtterille paras taktiikka voittoa ajatellen.

 

Kunhan lähtö onnistuu, niin uskon Bottaksen klaaraavan tämän H2H-parin kotiin. Kohde menee oikein, kun Bottas sijoittuu kilpailussa paremmin kuin Vettel.

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

Norja:3.division group 2 jalkapallo klo.19:00

Korsvoll - Lyn

Korsvoll o1.5@1.92

Otetaas toinenveto tuolta Norjan 3.div potkupallosta.Tässä kohtaa sarjan kakkonen ja kolmonen.Tämän lohkon kärkikamppailu ja voitolla toinen näistä nousee ykköspaikalle joka tuo oman jännitteensä tähän peliin.Molemmat pelanneet hyvin,kun katsoo 10 edellisen kierroksentuloksia.Siellä ei kumpaisellakaan ole kuin yksi tappio.Korsvollilla oli mm.hyvä peli sarjakärki Stabaekia vastaan kotonan,jonka se hoiti mallikkaasti 3-2.Lyn ei ole suostunut häviämään pitkäänaikaan ja se onkin suosikki tässä.Vaikka Lyn noita voittoja on saavuttanut hyvin viimekierroksilla niin ei ne helpolla ole tullut.Lynin pelit ovat olleet hyvinkin runsasmaalisia ja mm.kahdessa edellisessä vieraspelissä noita häntäpään joukkueita Flisaa ja Lillehammeria vastaan se oli vaikeuksissa,mutta voitti ne lopulta 2-3 ja 2-4 numeroin.Korsvollin maaliteko on kyllä paljon paremissa kantamissa kuin Lillehammerin tai Flisan ja kun joukkue kuin joukkue on parit pystyny Lynille tekee niin miksei Korsvollikin kotonaan siihen pystyisi.

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

Itävallan GP  ajaja sioittuu (suoriutuu loppuun) GP:ssä Massa kertoimella 3

Unibet. alkamisaika:15.00

 

Massan pitäisi tulla siis maaliin vähintään kymmenentenä tässä vedossa.

ja tuossa onkin ollut, että Itävallassa suurella todennäköisyydellä sataa ja tulee turva-autoa, ja vaikka Williamsin viikonloppu on ollut todella hankala, ja auto ei ole ollenkaan istunut Itävallan radalle, niin edestä lähtee sen verran arvaamattomampia ja epä luotettavampia autoja, että tämä tulee avaamaan Massalle hyvät saumat pisteille lähtökohdista huolimatta.

 

Pelionnea!

 

E. Jäi tuo Massan lähtöruutu laittamatta, joka on 17.

 

Hienosti Massa yhdeksäs ja veto oikein.

Sadetta ei tullut, vaikka ennustus tuolle oli suuri, ainoastaan tunti ennen kilpailua, mutta loistava lähtö ja edellä olevien törmäily, josta tuli keskeytyksiä, oli vedon kannalta loistavia lähtökohtia ja Massa olikin jo kymmenes ensimmäisen kierroksen jälkeen.

Edited by Kalastaja
  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Yleisurheilun timanttiliiga Lontoo

Naisten 100m aidat

Pearson-Manning valinta 2 kerroin 1.65@paf

Pearson ei ole tällä kaudella kilpaillut merkittäviä kilpailuita kuin 4, niistä ensimmäisessä syntyi kauden paras 12.53 valtavissa tuulioloissa joten ei tilastokelpoinen aika, sen jälkeen on kulkenut vain 12.79,12.83 ja 12.76, sijoitukset ovat olleet naiselle vaatimattomia neljäs kolmas ja kuudes. Manning sen sijaan on kilpaillut viidessä kilpailussa ja nainen on erittäin tasaisessa kunnossa. kauden avauksessa vaatimaton 13.05, mutta sen jälkeen korkki auki ja aina hyviä aikoja 12.66,12.69,12.70,12.58. Erityisesti tällä viikolla Lausannessa juostu 12.58 ja vain 0.05s tappio voittajalle kertovat että kunto alkaa olla tapissaan lähestyttäessä MM kisoja. Uskon että tässä nähdään erittäin selkeällä erolla voitto yhdysvaltalaisen eduksi. 

Link to post
Share on other sites

Yleisurheilun Timanttiliiga Lontoo

Naisten Maili

Obiri-Muir valinta 2 kerroin 1.55@paf

Monellakaan viivalla olevista ei ole tällä kaudella vielä tulosta maililta, tai välttämättä ennätystä ollenkaan, sen verran harvinainen matka kyseessä. Muirilla on kuitenkin ennätyksen omaavista paras sellainen : 4:19:12. Naiset ovat tällä kaudella kilpailleet varsin vähän, Muirilla on alla yksi 800m kilpailu ja yksi 1500m kilpailu Eugenesta. Obirilla on kaksi 5000m voittoa ja yksi kilpailu Eugenen 1500metriltä. Naiset olivat siis siellä vastakkain ja ajat 4:00:47-4:00:46 eli sadasosan erolla Obiri vei voiton silloin. Muirilla alkaa kuitenkin varmasti vauhtivarat kasvaa kohti Lontoon MM kisoja ja tänään kotinäyttämön edessä uskon hänen ottavan tässä osakilpailussa voiton. Sen verran kevyttä porukkaa viivalla että siihen on oiva mahdollisuus naisella. Obiri on täysin 5000m juoksija ja hän hakeekin lyhyemmiltä matkoilta vain vauhtia viidentonnin kiriin. Muir taas on puhtaasti 1500metrin juoksija ja rankattu maailman kolmoseksi, joten uskon että tänään kotiyleisön edessä tulee hän ottamaan voiton maililla. 

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Yleisurheilun timanttiliiga Lontoo

Miesten 3000m

Jenkins-Tiernan valinta 2 kerroin 1.75@paf

Tässä vastakkain nuoret vuonna 1991 syntynyt  Jenkins ja vuonna 1994 syntynyt Tiernan. Jenkins ei ole tällä kaudella juossut vielä 3000metrin matkaa, vaan kaksi 5000 kilpailua. Niissä tulokset 13.13.30 ja yhdeksäs sija Eugenessa, ja sitten somervillessä 13.15.74 ja kakkossija. Tiernan oli mukana myös Eugenen 5000metrillä, juosten lähes saman ajan 13.13.44 ja häviten vain 0.14sekuntia. Tiernanin päämatka on 3000metriä kun taas Jenkinsin 5000metriä, joten ei mikään yllätys että silloin he tulivat maaliin tuossa järjestyksessä. Tiernan on kuitenkin tällä kaudella juossut jo kaksi 3000metrin kilpailua, kellottaen 7.41.62(päihittää Jenkinsin ennätyksen) ollen toinen Kingstonissa. Ja tämän jälkeen Pariisin osakilpailussa mies kohensi ennätystään parilla sekunnilla kellottaen 7.39.28. Tiernan on tällä hetkellä hurjassa ennätyskunnossa, ja tulee todennäköisesti vauhtijuoksulla tänään taas nipistämään sekunteja pois ennätyksestään. Uskon ettei 5000metrin spesialisti Jenkinsillä ole mitään jakoja tässä. 

Link to post
Share on other sites

PREMIUM LIIGA, 18 KIERROS

 

NÕMME KALJU 1488200338.png1490429392.pngPÄRNU JK VAPRUS

PELIVIHJE: PÄRNU ah+3.5 MAALIA 2.10 BET365

Päätuomari: Dmitri Kulikov
Avustavat: Lauri Salei, Maikel Mikson
Neljäs tuomari: Jagnar Jakobson

 

Viime vuonna europelien aikaan Kalju jäi kotonaan Pärnua vastaan 0-0 tasapeliin ja samoin viimeisen euro-ottelun jälkeen pelattiin 1-1 tasapeli Paiden kanssa. Ei voida siis kiistää poikkeuksellisen rasituksen vaikutusta otteluun. Kaljuhan pelasi tärkeän vierasmatsin viime torstaina Färsaarilla. 

Kaljulta on tänään lisäksi poissa ykkösmaalivahti Vitali Teles, joka olisi historiallisesti pelannut oman sadannen peräkkäisen 90 minuuttisen. Viimeksi Teles oli penkillä 22.8.2014, kun tuolloinen päävalmentaja Igor Prins jätti Telesin istumaan Jõhvi Lokomotivia vastaan. Toisaalta huolta ei tarvitse kantaa maalivahdin puutteesta, sillä tilalla pelaa 27 kertaa maajoukkuettakin edustanut Londak. 

Niin kuin eilisessäkin Infonetin pelissä, oleellisin kysymys tulee olemaan, kuinka hyvin Kaljun pelaajat ovat palautuneet europeleistä.
 
Tällaisissa otteluissa suosikilla ei ole mitään tarvetta eikä välttämättä edes halua mättää suurtaa määrää maaleja. Line on laitettu 3.5:een enkä usko, että Kalju tätä neljällä maalilla vie. Väsymystä on varmasti vielä rahkeissa. Pärnu taas taistelee jokaisesta pisteestä putoamiskamppailun takia ja tulee pysymään mielestäni tänään tämän rajan sisäpuolella. 

 

Mahdolliset aloituskokoonpanot:

Kalju vs Vaprus - Premium liiga - 9th July 2017 - Football tactics and formations

NÕMME KALJU 18. kierros PÄRNU VAPRUS
19.06. vs Flora (v) 0:2
16.06. vs Sillamäe (k) 8:0
03.06. vs Paide (v) 1:0

30.05. vs Infonet (v) 2:2
23.05. vs Trans (k) 2:0
Viimeisimmät ott. 01.07. vs Tammeka (v) 1:2
16.06. vs Flora (k) 0:10
02.06. vs Sillamäe (v) 3:1
30.05. vs Paide (k) 0:4
22.05. vs Infonet (v) 1:11
36 (11-3-3), me 46:16 Pisteet yhteensä 7 (2-1-14), me 15:66
22 (7-1-1), me 31:7 Pisteet kot/vier. 3 (1 võ, 0 vi, 7 ka), me 8:32
Igor Subbotin
5 Artjom Dmitrijev
5 Robert Kirss
Parhaat maalarit Kristen Saarts
2 Magnus Villota
Carlos Pelikiellossa -
Trevor Elhi
Andrei Sidorenkov
Maximiliano Ugge
Pelikieltouhka Jako Kanter
Kristen Saarts
Magnus Villota
Martin Vunk
04.03.17 (v) 6:2
17.09.16 (v) 5:1
24.07.16 (k) 0:0
17.05.16 (k) 3:0
05.04.16 (v) 1:0
Keskinäiset  04.03.17 (k) 2:6
17.09.16 (k) 1:5
24.07.16 (v) 0:0
17.05.16 (v) 0:3
05.04.16 (k) 0:1
23.07. vs Tulevik (k)
29.07. vs Paide (v)
01.08. vs Trans (v)
04.08. vs Infonet (v)
12.08. vs Tammeka (k)
Seuraavat ottelut 15.07. vs Paide (k)
21.07. vs Infonet (v)
28.07. vs Tammeka (k)
05.08. vs Flora (k)
12.08. vs Sillamäe (v)
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • MLB klo 2:45 St.Louis Cardinals - San Fransisco Giants Pelivalinta: St.Louis Cardinals ML Kerroin: 1,71 Pinnacle San Fransisco lähtee tähän vierasmatsiin melko heikolla lyöntiosastolla. Muutamia hyviä lyöjiä sivussa ja kokoonpanossa muutamia kokemattomia lyöjiä. St.Louisin rosteri sen sijaan lähempänä normaalia ja odotankin kotijoukkueelta vahvaa suorittamista tässä matsissa. Syöttäjissäkään ei suurta eroa, ehkä Giantsin Roupp on ennakkoon hieman vahvempi, mutta tuskin merkittävää eroa tulee syöttäjien osalta. St.Louis lähtee matsiin mielestäni selvähkönä suosikkina.
    • 19:30 Como - Parma Comojärven hulppeissa maisemissa viimekauden yllättäjä, ja neljänneksi sijoittunut Como haastaa viime kaudella keskikastissa viihtyneen Parman. Como pelasi viime viikolla chämppäriä, kun taas Parma on saanut huilata yli viikon ja valmistautua tähän matsiin. Como on luonut maaliodottomaa noin 1,83 per matsi mutta tehnyt 2,33 maalia. Parma taas on ollut hyökkäyspäässä koko sarjan surkein toistaiseksi ja maaliodottomaa on kertynyt noin 0,61 per matsi. Parman hyökkäysodotus tässäkin pelissä jää alle 0,6 ja Comolta odotan noin 2,25. Como on big chances listalla sijalla 14/20 ja Parma pitää peräpaikkaa tällä listalla.    alle 3 maalia @1,92 @coolbet  
    • Lentopallo, EM-Kisat Viro - Belgia Belgia -2.5 Erää Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.04 Alkamisaika: 20:00 - Viro sekä Belgia kohtaavat EM-Kisoissa. Belgia selvästi parempi jokaisella osa-alueella ja maailman yksi parhaimmista ellei paras hakkuri Reggers tulee tässä pelissä tekemään valtavasti tuhojaan. jopa pientä ylikerrointa tarjolla sillä itse näen tämän siellä 1.7~ paikkeilla.
    • Käsipallo, Superliga Stal Mielec - Wybrzeze Gdansk Yli 60.5 Maalia Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.85 Alkamisaika: 18:00 - Käsipallon Superligan puolella kohtaavat Stal Mielec sekä Wybrzeze Gdansk. Paljon maaleja lähdetään otteluun hakemaan näiden kahden joukkueen välillä, viime kauden kahdessa kohtaamisissa nähtiin 64 sekä 67 maalia, Gdanskin tämän kauden avauksessa maaleja tuli myöskin 67. Gdansk viime kauden 3. sijan nappasi itselleen ja on tunnettu nimenomaan kovasta hyökkäyksestään sekä kovalla temmolla pelaamisesta mutta omiin tulee yksinkertaisesti liikaa maaleja joka kostaantui isosti joukkueelle viime kaudellakin. Gdanskia on lupa odottaa tälläkin kaudella sarjan kärkipäähän siinä missä Stal Mielec keskikastin porukoita. Uskon vahvasti vauhtia ja maaleja tässä ottelussa nähtävän sillä puolustus ei kummankaan joukkueen vahvuuksiin kuulu ja edelliskauden kaksi keskinäistä kohtaamista siitä myös todisteena.
    • Pöytätennis, Setka Cup Obishchenko - Holoborodko Holoborodko Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.83 Alkamisaika: 12:05 - Setka Cupin puolella kohtaavat Obishchenko sekä Holoborodko. Kertoimet on asetettu tähän otteluun tasabookiksi mutta hyvin vaikeaa on kyllä olla näkemättä Holoborodkoa suosikkina otteluun. Holoborodko pelannut erinomaisesti viime otteluissaan marssien lähes voitosta voittoon ja tulee tähänkin otteluun 3 ottelun voittoputkessa. Holoborodkon syöttöpeli on ollut vakuuttavaa ja uskon sen olevan tässäkin ottelussa Obishchenkoa vastaan avain voittoon sillä Obishchenko ei varsinaisesti ole loistanut palautuspelissä.
×
×
  • Create New...