Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Jääkiekko 

NHL 

KLO  03.00

 

Ny Rangers  -  Tampa Bay Lightning 

 

Valinta :  Tampa Bay Lightning ML 

Kerroin :  1,84 ( Veikkaus ) 

 

GAME 2.  Rangers johtaa sarjaa voitoin 1-0.

 

Tampa oli ruosteessa ja se näkyi viimeistelyssä sekä puolustuksen tekemisessä.  Maalinedusta ei ollut tukittu ja ei ollut tuttua salamaa.   Rangers pääsi hyvin pyörittää ajoittain kunnolla ja Chytil pari komeaa maalia.  Myös ylivoima toimi kotijoukkueen puolelta kun taas Tampa Bay oli hukassa.   Toisaalta Lightning sai tasoitettua ottelun pari kertaa ja sai muutaman hyvän paikan, josta olisi tehty joku muu kerta.   Nyt tietty pelituntuma oli selvästi kateissa.  Päävalmentaja Cooper jopa totesikin hyvin, että "puolustus ei nyt toimi ja pitää antaa nyt tuntumaa jätkille "  myös Antti Mäkinen totesi hyvin selostajana, että  " Tampa tuli voittamaan nimenomaan sarjaa. Ei yksittäistä ottelua.   Heille tämä avauspeli ei ole lopputuloksen kannalta niin merkityksellinen kuin rytmiin pääseminen kokonaisuudessaan "  avainpelaajat saivat pelaa ja peli pelattiin alta pois. 

Tänään homma tasoittuu varmasti.  Tampa Bay on rutinoitunut joukkue,  joka varmasti saa virtaa tuosta tappiosta ja kokonaisuudessaan tänään tulee parempi salama kaukaloon.  Uskon, että maalinedustaa tiivistetään ja pelataan se kliininen vieraspeli jälleen kerran.  Se olisi niin tuttua salamaa.   Nähty monta kertaa.  

Tilastoja ( 2010-2020) 

Tampa Bay ei ole sitten 2019 jälkeen hävinnyt kahta ottelua putkeen.   Tämä saldo on jotain  16/16 voittoa 

Tampa Bay ,  kun ollut sarjassa 1-0 tappiolla,  niin joukkue on pystynyt tasoittamaan sarjan  (2-2) G2 pelissä 10/13 kerrasta 

Tampa Bay  G2 recordikin on jotain 23/33 luokkaa. Siis yksittäisen G2 pelin saldo 

-----

Ny Rangers on kotikaukalossa nyt komeassa seitsemän  (7) ottelun voittoputkessa 

Ny Rangers on nyt keskinäisissä otteluissa voittanut neljä kertaa putkeen 

Ny Rangers ,  kun voittanut G1, niin joukkue on pystynyt menemään sarjassa komeasti  2-0 johtoon 1/9 kerrasta 

 

Yhteenveto 

Kumpikin joukkue varmasti parantaa.   Kuitenkin tuossa avauspelin tiimellyksessä näki kuinka hyvä salama on keskialueella.  Se träppi on helvetin vaikea murtaa,  kun jokainen salama on pelin sisällä.  Vasilevskiy on hyvässä kunnossa ja onnistuu varmasti lataamaan itsensä uuteen uskoon.  Joukkue kun parantaa kokonaisuudessaan,  niin tullaan näkemään myös loistava Vasilevskiy maalinsuulla.   Kyllähän kotijoukkue voi tämän voittaa,  mutta mikäli vieraat ovat yhtään edellisten vuosien tasolla,  niin kyllä hiki kotijoukkueella tulee.   Eihän tämä varsinaisesti mikään kirkko kohde ole, mutta kyllä aika helvetin luottavainen olo on tätä kirjoitellessa.  Historia on tehty rikottavaksi,  mutta kyllä Lightning on nyt napsun parempi kokonaisuudessaan ja pahoin pelkään, että se heijastuu valotaululle.  Cooper aikana avauspeli on mitä sattuu,  mutta G2 pelissä Lightning on ollut aina jäätävän hyvä. 

 

Kunhan Tampa Bay Lightning voittaa vaikka sitten jatkoajalla,  niin tämä kohde menee oikein. 

 

 

---  PORKKANA PAKKO LAITTAA ----   MIETINTÄ MYSSYYN KOHDE 

Jatkoonmenijä :  Tampa Bay Lightning 

Kerroin :  2,03 ( Coolbet ) 

 

Ennakkoon tämä kerroin oli 1,55,  jota joissakin sivustoilla vihjattiin jo tuolla kertoimella. IHAN päämärkänä.   Nyt 1-0 tappiolla ja Lightning historian paras yksittäinen ottelu edessä ja jatkoonmenoon saa 1,98- 2,03 olevia kertoimia. 

ARBITRAASI ON jo melkein oven takana,  sillä, kun/jos/mikäli Lightning voittaa tämän G2 pelin,  niin Lauantaina Rangers saa jo päälle 2 kertoimia tässä.   Koska siirrytään Tampaan,  että joukkue oli jo valmiiksi iso ennakkosuosikki.   Uskoisin, että Rangers Kerroin saattaa heilahtaa tämän tappion jälkeen. 

 

Väittämä 1, minkä totesin tuossa G1 ottelun vihjeessä,  niin tiedostan.   Historia ei puolla 4-0 sarjaa, kun vastassa on 4-3 sarja.   Kuitenkin Lightning on kova ja Point ollut jäällä.   Tulee varmasti kipu piikkejä käyttäen pakon edestä pelaa.  Jo tuossa avauksessa näki, että Rangers saa nyt kovan vastuksen.   Lightning ,  kun saa tuntuman takas, niin uskon, että maalinedustan voittaa salamat.   Siitä on hyvä laajentaa träppiin,  mikä saattaa pysäyttää Rangers nipun.  Myös Shestyorkin saa kyllä venyä vielä monta kertaa huippu torjuntoihin,  sillä Lightning kone on erittäin kova.   Lightning varmasti omaa lääkkeet Rangers pelitapaan.  

 

Tällä hetkellä  ihan pelikelpoista kerrointa saa ja mikäli G2 voitetaan,  niin Rangers kertoimet nousee 

Nämä on näitä.    Kuitenkin  JOS LÄHTÖKOHTAISESTI ajattelit salamoiden menevän jatkoon, niin fiksumpaa pelata kerrointa 2  kuin ennen sarjaa ollutta 1,55  :D

 

KEMMUN ARVIO SARJAAN ON Tampa Bay suosikki 52-48%.   Eikä tuo G1 vielä voimasuhteita muuttanut ole.  

 

 

Link to post
Share on other sites

Kbo, Baseball

Kt Wiz Suwon - KIA Tigers

Vihje : KIA Tigers ML

1.869 @Pinnacle

12:30

Tigers on pelannut vieraissa melko hyvin, kun taas KTllä on ollut hieman vaikeaa kotona. Syöttäjät tänään puoltavat mielestäni melko selkeästikin Tigerssiä. Tigers on parempi joukkue ja kun vastaan tulee Je-seong niin odotan että Tigers myös ottelun voittaa. 

 

Link to post
Share on other sites

JALKAPALLO 17:00

KAZAKSTAN - AZERBAIDZHAN

PELIVALINTA: BTTS KYLLÄ @ 2.19 Pinnacle

Kummallakin joukkueella on heikko puolustus ja sen osoittaa myös joukkueiden edelliset ottelut. Toki myös maalinteossa on ollut suuria ongelmia, mutta nyt kun vastassa on lähes tasavahvat joukkueet voisi hyökkääjätkin jo onnistua siinä maalinteossa sillä puolustus ei ole kummallakaan joukkueella kovinkaan hääppöinen.

 

Link to post
Share on other sites

Tennis, Ranskan avoimet

Rafael Nadal vs. Alexander Zverev klo. 15.45

Nadal voittaa erin 3-0/2,85 PAF

Rafael Nadal selvitti puolivälierässä hurjan haasteen, kun espanjalaislegenda kaatoi Novak Djokovicin tyylikkäästi 3-1 -erin. Nadal voitti avauserän ja menetti toisessa erässä kahden murron johdon, mutta hoiti kolmannen sekä neljännen erän nimiinsä. Neljännessä erässä Nadal tuli murron takaa tasoihin ja käänsi katkaisupelin edukseen.

Zverev kaatoi puolivälierässä jopa hieman altavastaajana Espanjan superlupaus Carlos Alcarazin 3-1 -erin. Zverev on todella ailahteleva pelaaja ja etenkin massalla saksalaisen syöttövire on kaikki kaikessa. Mikäli Zverevin syöttö ei toimi, niin hänellä ei juuri ole mahdollisuuksia pärjätä. Zverev pelasi todella virheherkkää tennistä jo Bernabe Zabata Mirallesia vastaan neljännellä kierroksella, mutta onnistui ottamaan pelin itselleen 3-0 -erin, vaikka pitkän kaavan kautta menikin.

Kaksi kovaa, kun pelaa vastakkain niin 3-0 -tulosta on ikävä veikata. Silti uskon, että Ranskan avointen kuningas on vaan tässä parissa niin selvä suosikki ettei hän tulee erääkään häviämään ja etenee suoraan kolmessa erässä sunnuntaina pelattavaan loppuotteluun.

Link to post
Share on other sites

Tennis, Ranskan avoimet

Casper Ruud vs. Marin Cilic klo. 18.30 (Nadalin matsin jälkeen)

Ruud voittaa erin 3-1/4,20 PAF

Norjan Casper Ruud on erinomainen massapelaaja, mutta on tämän vuoden aikana kehittynyt myös nopeilla alustoilla, sillä peruslyöntien kovuudet ovat kasvaneet merkittävästi. Ruudin vahvuudet ovat loistavassa puolustuspelissä ja tarkoissa peruslyönneissä. Ruud kaatoi omassa puolivälierässä Tanskan junnutähti Holger Runen, joka on tänä vuonna tehnyt kovan nousun TOP-100 sijojen ulkopuolelta aina lähelle maailman TOP-30 -sijoja.

Marin Cilic pelaa uransa parasta Ranskan avointa. Välieräpaikka massalla pelattavassa Grand Slam turnauksessa on kova saavutus pelaajalle, joka elää kovista kämmenistä ja ykkössyötöstä. Cilic kaatoi puolivälierässä itseään hyvin pitkälti samalta pelityyliltään muistuttavan Venäjän Andrey Rublevin 3-2 -erin. Ottelu ratkesi viidennen erän katkaisupelissä 10-8 -luvuin Cilicille.

Ruud on lähtökohtaisesti iso suosikki tähän. Uskon ottelusta tulevan hyvin samanlaisen, kun Ruud pelasi neljännellä kierroksella Puolan Hubert Hurkaczia vastaan. Ruud pystyy murtamaan kovasyöttöisen pelaajan syötön kyllä usein, mutta tämän momentum riittää ottelussa yhteen erävoittoon.

Link to post
Share on other sites

Jalkapallo 19:00

Latvia - Andorra

Pelivalinta: Latvia tekee maalin molemmilla puoliajoilla @ 2.75 Paf

Tasoero niin valtava, että Latvia kyllä tulee iskemään molemmilla puoliajoilla maalin.

OIKEIN

Link to post
Share on other sites

Esports | CS:GO | IEM Dallas

21:00

eebd0813482a073ab62e7ab19b1e787c.png G2 - FURIA 6f420f7c67d009ea1ffbe0d2d2df8ecd.png

Yli 2.5 karttaa | 2.00 | Unibet

 

  • G2 (NiKo, huNter-, JACKZ, m0NESY, Aleksib) on onnistunut IEM Dallas -turnauksessa hautaamaan sotakirveet ja pelaamaan ihan hyväntasoista CS:ää. Joukkue voitti edellisessä ottelussaan Vitalityn suoraan kahdessa kartassa ja muutamista heikoista hetkistä huolimatta peli-ilme oli hyvä. Nyt G2 pääsee pelaamaan yleisön eteen pudotuspelejä, minkä uskoisi parantavan joukkueen peliä entisestään.
  • FURIA (arT, yuurih, KSCERATO, saffee, drop) aloitti tämän turnauksen pirteillä peliesityksillä, mutta 1-2 -tappio BIG:iä vastaan oli pienoinen pettymys. Avausottelusta kaivetut voitot tarkoittavat kuitenkin sitä, että FURIA pääsee myös näyttämään taitojaan Dallasin yleisölle.
  • Karttavetossa FURIA poistaa Dust2:n ja G2 bannaa Overpassin. FURIA:n karttavalinnaksi tulee melko varmasti joko Vertigo tai Ancient. G2 puolestaan turvautunee tuttuun tapaan Infernoon. Kumpikin joukkue saa jonkin verran karttaetua puolelleen omissa karttavalinnoissaan, mikä lievästi parantaa karttaoverin todennäköisyyttä.
  • G2 ja FURIA kohtasivat edellisen kerran Majoreiden yhteydessä kuolemanottelun merkeissä, jolloin FURIA pystyi nousemaan 2-1 -voittoon.

 

YHTEENVETO

  • G2 on saanut kohennettua pelilistä ilmettään tämän turnauksen aikana verrattuna aikaisempiin turnauksiin. FURIA puolestaan on jatkanut enemmän tai vähemmän samaa rataa kuin mitä se on viime aikoina esittänyt. Karttavalintojen pitäisi olla tässä ottelussa selkeät ja kumpikin joukkue saa lievää karttaetua plakkariinsa. G2 on ottelun ennakkosuosikki, mutta niin se oli myös Major-turnauksessa, ja tuolloin FURIA onnistui kukistamaan G2:n, joten missään nimessä täyttä selvyyttä ottelun voittajasta ei ole. Sen sijaan, että lähdetään veikkaamaan ottelun voittajaa, peleihin otetaan karttaoveria, joka vaikuttaa tähän otteluun toimivalta ratkaisulta. Karttaedut ja muutoin kohtalaisen tasainen match-up on hyvä yhdistelmä nimenomaan karttaoverin toteutumista ajatellen ja kakkosen kertoimella se kelpaa pelattavaksi. Kohde menee oikein, kun ottelussa pelataan kaikki kolme karttaa.

 

TULOS: 1-2

Link to post
Share on other sites

NHL, jääkiekko

New York Rangers vs. Tampa Bay Lightning klo. 3.10

Lightning voittaa (1X2) ja alle 5,5 maalia/4,20 PAF

Pistetään nyt yölle vihje, kun tuo Nadalin ottelu meni luovutuksen takia voidiksi, niin uskoisin, että tämä @Jacksonlasketaan mukaan.

No joo, ensimmäinen peli oli Rangersilta ylikävely ja Tampa on saatu sarjaan mukaan. Tappion jälkeen Andrei Vasilevskiyn taso on tupannut nousemaan ja Lightning joukkueena on aina parantanut peliään. Kun kuusi maalia otat omiin, niin virheitä karsitaan ja puolustuspeliä laitetaan kondikseen.

Siksi uskonkin, että suurta maalijuhlaa ei tulla näkemään ja lopulta Lightning voittaa pelin niukasti 3-1 -lukemin.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

MLB, BASEBALL

BALTIMORE ORIOLES - CLEVELAND GUARDIANS

VIHJE : Yli 7,5 Juoksua

1.79@ Marathonbet

2:05

Orioles pelaa suht hyvää offensiivista peliä, mutta puolustus peli sakkaa pahemman kerran. Nyt kun vastaan asettuu Guardianssin tasoinen iskuvoimainen joukkue niin voi olla että puolustuksen rakoilu tuottaa Guardianssille jokusen juoksun. Itse en kyllä pidä kovin paljoa Guardianssin puolustuksesta ja uskon että tässä pelissä tuo 7,5 ylittynee

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Ligue 1 / Jalkapallo Ranska Monaco - Lens Monaco Draw No Bet @ 1.58 Epicbet Alkaa 21:45 Monaco(2.) voitti kolme kauden neljästä tähän mennessä pelatusta ottelustaan yhden noista päätyttyä tasuriin. Joukkue hävisi ainoastaan kolme viimeisestä 20:stä sarjamatsistaan.  Lens(10.) on sarjassa kolme ottelun voitottomassa putkessa häviten noista kaksi kamppailua. Joukkue onnistui voittamaan vain yhden viimeisestä kahdeksasta vierasottelustaan. Monaco voitti joukkueiden edellisen viime helmikuussa pelatun keskinäisen kohtaamisen maalein 2-3.  
    • Jääkiekko:SM Liiga klo.18:30 Saipa - K-Espoo Tekee pisteen Lukas Svejkovsky @2.11 Coolbet Koitetaas Espoon hyökkääjän Svejkovskyn pojoa. Sarjakakkonen Espoo kohtaa vasta yhden liigaottelun pelanneen Saipan sen kotikentällä.Lappeenrantalaiset olivat CHL kiertueella ja rasitusta on ainakin matkustelusta tullut.Saipa siis voitti liiga avauksessaan Tapparan ja on tässä suosikki. Espoo on 3:sta ottelustaan voittanut 2 ja yhden hävinnyt.Viimekaudella keskinäiset kohtaamiset meni tasan 2-2. Espoon 1.kentän oikeallalaidalla pelaavalla Svejkovskylla on ollut loistava alkukaudelle.Viimekaudella Espoossa 11 ottelussa 3.pst tehnyt Svejkovsky on nyt takonut 3:ssa pelissä jo 6.pst(4+2).Aikamoinen parannus siis tapahtunut Svejkovskyn pelaamisessa ja mistä se sitten johtuu,mene ja tiedä. Svejkovsky halunnee pitää putkeaan yllä ja Espoo varmasti yrittää iskeä ja hyödyntää 6pv sisään jo 3 ottelunsa pelaavaan Saipaan.  
    • Liiga / Jääkiekko KalPa - HPK Elias Vilen tekee vähintään 1 pistettä (sis.ja): Kyllä @ 2.33 Unibet Alkaa 18:30 Kuluvalla kaudella tehot 1+0 iskenyt Elias Vilen on nostettu otteluun kolmosketjusta ykköskentän sentteriksi laitureinaan Juuso Mäenpää ja Jesper Piitulainen. Aiemmilla kausillaan Pelicansia pisteiden valossa melko tehokkaasti edustanutta Vileniä pidetään hiomattomana timanttina ja Kuopiossa odotetaankin miehen saavan uutta nostetta uralleen. Vilen pelasi hyvät harkkamatsit mutta sarjakausi on lähtenyt hieman tahmeasti käyntiin.  KalPan hyökkääjistä eniten kuluvalla kaudella peliaikaa saanut Vilen tulee tekemään ottelussa vähintään yhden pisteen.
    • 16:30 Korfez Basket - Kolossos Rhodes ”Vierasjoukkue” Kolossos ei ole huono joukkue, mutta tämän kauden jengissä aikalailla kaikki on mennyt uusiksi, ja yhteispelissä on vielä tekemistä. Kotijoukkueena pelaava Korfez vaikuttaa olevan etenkin hyökkäyspäässä jo valmiimpi kauteen ja näin ollen nappaa tästä Bulgariassa pelattavasta ottelusta voiton. Korfez Basket ML @1,92 @epicbet
    • Jääkiekko:SM Liiga klo.18:30 TPS - Jukurit Tekee vähintään 2.pst Lukas Wernblom @3.50 Unibet TPS puolelta pistepörssiä johtavan Wernblomin parit pojot kokeiluun. TPS ottanut 2 voittoa ja yhden hävinnyt.Sillä on 1 ottelu vähemmän pelattuna,mitä Jukureilla.Jukureilla 4:stä pelistä tappioita ja voittoja 2.Jukurit on 2 edellistään pelannut kotonaan ja pelasikin ne hyvin.Vieraissa sitten Jukureilla onkin vaikeampaa ja tänään TPS kotonaa tulee olemaan hankala Jukureille. Turkulaisia kismittää niukka 2-1 häviö Sportille ja paluu voittojen tielle on tässä lähellä.TPS 1.kenttähän on sitä tahtipuikkoa heilutellut,kun pistepörssiä vilkuillaan. Takuulla hyökkäyskolmikolle Wernblomille,Haudumille sekä Bryggmanille tulee niitä huonoja/pisteettömiä pelejäkin kaudenedetessä.Tässä kohtaamisessa kuitenkin 1.kentällä on saumoja tehä niitä pisteitä useampikin ennakkoon sarjanheikoimpiin kuuluvaa Jukureita vastaan. Lottoohan tää Suamikiakko on,mutta jos TPS hyökkäyskolmikolta Wernblom,Haudum,Bryggman nähdään nopea maali,jossa Wernblom on osallisena jollain tavalla niin silloin ollaan jo lähellä ja otetaan kokeiluun,kun sitä on tarjolla.
×
×
  • Create New...