Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Esports | CS:GO | IEM Cologne

16:30

d979b47b53499f8f7e9fc478061b8845.png  MOUZ - Astralis 4d8313c1eed6791f631523c4e64296bc.png

Astralis | 1.86 | Pinnacle

 

  • MOUZ (dexter, frozen, torzsi, Bymas, JDC) on ollut mahdollisesti koko turnauksen suurin yllättäjä. Joukkue eteni Play-In -vaiheesta pääturnaukseen, jonka se aloitti 1-2 -tappiolla Natus Vincereä vastaan, mutta selkä seinää vastaan MOUZ on pelannut loistavasti. Heroic, Vitality ja NIP jokainen kaatuivat vuorollaan MOUZ:in edessä. Joukkue selvästi saavutti hurmostilan näissä peleissä, sillä perustasoltaan MOUZ:in ei kuuluisi olla tämän tasoisen turnauksen pudotuspeleissä. Saksalaispelaaja JDC:n edustama ja saksalaisena organisaationa tunnettu MOUZ saa varmasti yleisön tuen alleen, joten mielenkiinnolla odotetaan, jatkaako joukkue venymistään myöa pudotuspeleissä.
  • Astralis (gla1ve, Xyp9x, k0nfig, Farlig, blameF) on pitkästä aikaa ison turnauksen pudotuspeleissä mukana. Joukkue joutui tiukan paikan eteen jo Play-In -vaiheessa, mutta pääturnaukseen edettyään Astralis pääsi kunnolla vauhtiin. Peräkkäiset voitot FURIA:a ja Cloud9:a vastaan varmisti paikan kuuden parhaan joukkoon, vaikka alkusarjan voitto karkasi FaZe:lle 0-2 -tappion myötä. Tanskalaisjoukkueen avainpelaajien yksilövireen löytyminen samanaikaisesti on ollut ehdottomasti tärkeimpiä tekijöitä Astraliksen menestykselle ja voittojen myötä kasvanut itseluottamus joukkueen peli parani jatkuvasti. Nyt Astralis pääsee näyttämään taitojaan yleisön eteen, jossa sen pitäisi olla mukavuusalueellaan.
  • Karttavetossa MOUZ bannaa Dust2:n ja Astralis poistaa Vertigon. MOUZ:in karttavalinnaksi valikoituu todennäköisesti Mirage tai Ancient. Astralis turvautunee omalla karttavalinnallaan Nukeen tai Overpassiin. Infernolla taitaa olla korkein potentiaali olla kolmas kartta. Joukkueiden karttavalikoimat ovat melko tasavahvat, joten pienehköistä karttaeduista huolimatta karttavalintojen merkitys on hyvin vähäinen. 

 

YHTEENVETO

  • MOUZ:in tarina on ollut Kölnin turnauksessa upea ja joukkue on jatkuvasti uhmannut todennäköisyyksiä altavastaajan asemasta, mutta MOUZ:in paikka pudotuspeleissä on täysin ansaittu. Astraliksen osalta palaset ovat vihdoin loksahtaneet kohdalleen tässä turnauksessa ja joukkueen voittaessa oikeat ottelut oikeaan aikaan, se pystyi leimaamaan tikettinsä playoffeihin. Tämän ottelun karttaveto pitäisi olla selkeähkö ja karttavalinnoilla ei tehdä suuria eroja joukkueiden välille. Asetelma on tähän otteluun todella tasainen. MOUZ:in tie pudotuspeleihin on ollut Astralista haastavampi, mutta toisaalta Astralis voitti omat pelinsä selvemmillä lukemilla kuin MOUZ. Kumpikin joukkue pelasi selvästi yläkanttiin omaan perustasoonsa nähden alkusarjan peleissä ja kummallakin joukkueella tärkeimmät yksilöpelaajat ovat löytäneet hyvän vireen. Todennäköisesti tämä ottelu ratkeaakin pieniin marginaaleihin. MOUZ:illa on yleisön tuki etunaan, mutta toisaalta joukkueen pelaajisto on varsin kokematon ja vain muutamalla MOUZ-pelaajalla on kokemusta yleisön edessä pelaamisesta. Astralis puolestaan on menestykseen tottunut organisaatio ja vaikka ydinkokoonpanosta jäljellä on enää kaksi pelaajaa, joukkueen pelaajilla on verrattain paljon kokemusta tosipeleistä. Tiukan paikan tullen luottoa löytyy hieman enemmän Astraliksen peliin, joten tanskalaisjoukkueen otteluvoittoa lähdetään kokeilemaan osittain omaan mututuntumaan nojaten. Kohde menee oikein, kun Astralis voittaa ottelun. 

 

TULOS: 1-2

  • Tykkäys 1
  • Kiitos 1
Link to post
Share on other sites

WTA Lausanne (massa) / Tennis

Simona Waltert - Olga Danilovic

Simona Waltert @ 2.40 Pinnacle

Alkaa 15:00

Vastakkain turnauksen puolivälierän ottelussa maailmanlistan sijat 154. ja 124. .  Kotiyleisön edessä pelaava 21 -vuotias Waltert tiputti kaikkien yllätykseksi avausottelussaan turnauksen ykkössijoitetun Collinsin(7.) erin 2-1. Karsintojen kautta turnaukseen tiensä selvittänyt Danilovic on pelannut turnauksessa tähän mennessä jo neljä ottelua ja eilinen yli kaksituntinen Kalinskayaa vastaan käyty kamppailu painaa edelleen jaloissa. Pirteästi turnauksessa esiintynyt ja  levänneenä otteluun lähtevä Waltert vie kamppailun nimiinsä erin 2-0.

1-2 (4-6, 6-4, 6-7)

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Yleisurheilu MM-kisat, Eugene

Miesten kuula klo. 04.55 (pe-la yö)

Finaalissa vähintään kaksi miestä työntää yli 23,00m/5,00 Coolbet

Tämä kohde täytyy vihjata jo nyt. En tiedä miten @Jacksontähän suhtaudut. Finaali käydään su-ma yönä, jolloin tämä veto tulee valmiiksi, enkä tosiaan tiedä onko tämä sama kohde samalla kertoimella enää silloin tarjolla. Miesten karsinta on tänään ja finaali tosiaan pari päivää myöhemmin.

Uskon, että MM-finaalissa käydään neljän miehen välillä tiukka kilpailu mitaleista. Ryan Crouser ja Joe Kovacs ovat maailmantilaston kärjessä. Siinä taustalla tulee hallissa MM-kultaa voittanut Darlan Romani ja Uuden-Seelannin Tom Walsh. Romani on itseasiassa tilastoissa vasta seitsemäntenä 21,77 tuloksella, mutta arvokisojen finaaleissa hän on aina kantona kaskessa.

Kisassa voitto käytäneen Crouserin ja Kovacsin välillä. Crouser on työntänyt tällä stadionilla voimassaolevan ME:n 23,37. Kovacs on työntänyt myös 22,87 samaisella stadionilla tänä kesänä, kun jäi Yhdysvaltojen mestaruuskisoissa toiseksi. Crouser työntää suurella todennäköisyydellä 23 metriä finaalissa, mutta en olisi yllättynyt, mikäli Kovacs tekisi saman tai jopa voittaisi. Kovacsin voitosta tarjotaan kerrointa 5,20, joka on myös pelattava.

 

Miesten moukari, klo 19.05

Aaron Kangas vs. Tuomas Seppänen

Seppänen voittaa/1,65 Coolbet

Miesten moukarin karsinta on MM-kisojen ensimmäisiä lajeja perjantaina. Tämä kohde ratkeaa jo perjantaina, kun lähtökohtaisesti kumpikaan suomalainen ei finaaliin tule etenemään, niin karsinnassa paremmin heittänyt voittaa kohteen. Seppänen on läpi kesän ollut kovassa vireessä omaan tasoonsa nähden ja omaa paljon arvokisakokemusta. Uskon, että Seppänen heittää +73,5 metriä ja on Kankaan edellä lopputuloksissa. 77,5 on karsintarajana finaaliin, mutta sitä tuskin tarvitaan.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

WTA Lausanne (massa) / Tennis

Caroline Garcia - Sara Sorribes Tormo

Caroline Garcia @ 2.07 Pinnacle

Alkaa 17:00

Vastakkain turnauksen puolivälierän ottelussa maailmanlistan sijat 48. ja 43. Kumpikaan nainen ei ole hävinnyt turnauksessa erääkään. Garcia voitti kymmenen viimeisestä yhdestätoista ottelustaan. Naiset ovat kohdanneet toisensa ainoastaan kerran aiemmin (2014 Madrid) Garcian voittaessa tuolloin ottelun 2-0. Sorribes Tormo on tiukka vastus massalla mutta Garcian erinomainen vire kääntää ottelun naisen hyväksi erin 2-1. Pinnaclelta markkinatoppi.

2-0 (6-4, 6-1)

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Superpesis, Pesäpallo

ViVe - SoJy

Vihje : Yli 11,5 Juoksua

1.90@ Veikkaus

18:00

Pesäpallon El Clasico käydään tänään Vimpelin saarikentällä ja itse povaan tästä suht suuri juoksuista. Vimpeli on hurjassa lyöntivireessä ja Sotkamo parhaimmillaan on kyllä yksi sarjan parhaista lyöntijoukkueista. Yleensä nämä El Clasicot ovat olleet melko suuri juoksuisia ja uskon niin käyvän myös tänään. 

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Superpesos N, Pesäpallo

Lapuan Virkiä - Porin Pesäkarhut

Vihje : Yli 10,5 juoksua

1.76@ Veikkaus

18:00

Pori on tykännyt tehdä juoksuja melko paljon. Lapualla puolestaan on hyvä kotiutusosasto mutta ulko-peli on vielä vähän vaiheessa. Näkisin ottelun melko suuri juoksuisena.

Link to post
Share on other sites

Esports | CS:GO | IEM Cologne

20:30

e8ed0d25fab01270c7877584c753e356.png  Movistar Riders - Liquid 2d0b4679da70dd95432f5e43550d4b14.png

Liquid | 1.85 | Coolbet

 

  • Movistar Riders (alex, mopoz, DeathZz, SunPayus, dav1g) on pelannut tähän asti mahtavaa turnausta. Espanjalaisjoukkue ylsi pääturnaukseen Play-In -vaiheesta ongelmitta ja hurmos senkun jatkui alkusarjassa, kun Movistar Riders löi avausotteluissaan G2 ja Vitalityn. Alkusarjan ratkaisuottelussa joukkue taipui Natus Vincereä vastaan, mutta se ei poista lainkaan sitä tosiasiaa, että Movistar Riders pelaa tällä hetkellä kaikin puolin loistavaa CS:ää.
  • Liquid (nitr0, NAF, EliGE, oSee, YEKINDAR) lähti Kölniin uusien vahvistusten voimin ja tulosta on heti syntynyt. Vielä avausottelussa Liquid joutui hurjan taistelun päätteeksi toteamaan Spiritin paremmakseen, mutta alemmassa lohkokaaviossa joukkue löysi oivan vireen ja eteni pudotuspeleihin voittamalla 00Nationin, Cloud9:n ja FURIA:n.
  • Karttavetossa Movistar Riders poistaa Dust2:n ja Liquid bannaa Nuken. Movistar Ridersin todennäköisin karttavalinta lienee Inferno. Liquid sen sijaan valinnee kartakseen Ancientin tai Miragen. Vertigo voisi toimia molemmille sopivana kolmantena karttana tarvittaessa.

 

YHTEENVETO

  • Movistar Ridersin turnaus on ollut tähän asti likimain täydellinen ennakko-odotuksiin nähden ja nyt joukkue pääsee toteuttamaan unelmaansa yleisön edessä pelaamisesta. Liquidin turnaus on ollut vahvasti nousujohteinen ja itseluottamuksen löytyminen sekä YEKINDAR:in tulos joukkueeseen on tehnyt ihmeitä Liquidin yleiselle peli-ilmeelle. Karttavetossa ei pitäisi suuria yllätyksiä tapahtua ja karttavalinnat tuskin nousevat tärkeään rooliin. Kuten päivän aikaisemmassa pelissä, tämä ottelu on asetelmaltaan tasainen. Kumpikin joukkue on omalta osaltaan jonkinasteinen yllätysnimi pudotuspeleissä ja molemmat joukkueet ovat ylittäneet odotukset ottelu toisensa jälkeen. Pienten marginaalien peli voi siis tässäkin matsissa olla luvassa ja aivan kuten päivän aikaisemmassa vihjeessä mainittiin, kokemuksen merkitys voi nousta arvoon arvaamattomaan. Juuri tässä aspektissa Liquidilla on etu, koska sillä on menestykseen tottuneita pelaajia kokoonpanossaan, joille yleisön edessä pelaaminen on tuttua hommaa. Movistar Ridersilla ei tietääkseni ole ainuttakaan pelaajaa, joka olisi aikaisemmin pelannut näin suuren tärkeysluokan turnauksissa areenaympäristössä eikä hermoilujen mahdollisuutta voida poissulkea. Ja juuri tämän vuoksi Liquid nousee pelivalinnaksi tähän otteluun. Kohde menee oikein, kun Liquid voittaa ottelun. 

 

TULOS: 2-1

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jalkapallo Veikkausliiga Klo 15.00   Veikkausliigan mestari :  Inter Turku Kerroin:  15.00 (paf)   Pakko testaa, sillä joukkueet lähtevät kierrokselle samasta pistemäärästä.  HJK kohtaa AC Oulun, joka pystyy pelaa vapautuneesti viimeisen ottelunsa.   Oulu on pystynyt voittamaan muunmuassa Inter, KuPS sekä nousi HJK vastaan 1-3 > 3-3 tasoihin, vaikka hävisikin 3-4 lopulta.   HJK myy lippuja kuumeisesti ja kaikki odottaa mestaruutta.  Kotikentällä se paine voi murentaakin, kun kaikki odottaa.  Pakko voitto ei ole ikinä helpoin pelin valmistautuminen. Inter kohtaa Konferenssiliigaa pelaavan KuPS joukkueen, joka saattaa olla jo hieman väsynyt jatkuvasta pelirytmistä.  Ottelu on Kuopiossa, mutta Inter saapuu uskoa täynnä ja voitto merkitsee.  Inter täytyy voittaa ja toivoa, ettei HJK voita.  Myös, jos HJK häviää, niin tasapeli riittää Inter joukkueelle. Tämä on toki epätodennäköistä, mutta ikinä ei voi tietää miten käy.  HJK on niin ylivoimainen suosikki, mutta jos se voittoputki nyt jotenkin katkeaakin, niin yllätys on valmis.  Tänään HJK omaa paineet.  Inter voi vain pelata omaa peliä ja katsoa riittääkö.    Kunhan Inter juhlii mestaruutta, niin tämä kohde menee oikein. 
    • Jalkapallo Konferenssiliiga Klo 19.45   Trabzonspor - Freiburg   Valinta:   Trabzonspor Kerroin:  2.48 ( Veikkaus)   Trabzonspor on hyvä kotijoukkue, jolla on sujunut peli viime aikoina.  Freiburg on toki haastava vastus, mutta ei kuulu mihinkään isoihin joukkueisiin.  Tämä on juuri semmoinen ottelu, jonka Trabzonspor pitää kotonaan pystyä  voittamaan.  Kotijoukkue saa ihan kivaa kerrointa lähtökohtiin nähden, niin on tämä otettava testiin.  Freiburgin vieraspelit ei ole olleet timantteja, kun vastassa on hyvä joukkue.    Kunhan  Trabzonspor voittaa, niin tämä kohde menee oikein. 
    • Jääkiekko EHT klo 18:30 / Koripallo Euroliiga Sveitsi - Suomi Pelivalinta: Roby Järventie tekee pisteen (1,90) Hapoel Tel Aviv - Barcelona Pelivalinta: Daniel Oturu yli 11,5 pistettä (1,86) Kerroin: 3,53 Nordicbet Roby Järventie on ollut Sveitsin liigassa hurjassa vireessä. Pisteitä on tullut yli 1p/peli. Tänään paikka Leijonien ykköskentässä, joten pisteen tekoon hyvät mahdollisuudet. Hapoel on ollut Euroliigassa hyvässä vireessä. Kotikentällä erityisesti peli kulkenut ja runsaskorisia otteluita ollut. Barcelonakin pelannut runsaskorisia matseja, joten tuskin tässä mitään vähäkorista peliä nähdään. Reilu parimetrinen Oturu on tehnyt Hapoelille hyvin pisteitä ja tänäänkin paikka iskeä Barcelonaa vastaan. Line kohtalaisen matala, odotan Oturulle vähintään 12 pistettä.
    • Premiership / Jalkapallo Pohjois-Irlanti Linfield - Coleraine Molemmat tekevät maalin: Kyllä @ 1.70 Epicbet Alkaa 20:00 Linfield(2.) teki vähintään yhden maalin seitsemässä edellisessä sarjassa pelatussa kotiottelussaan. Coleraine(1.) teki vähintään yhden maalin jokaisessa kauden kahdeksassa tähän mennessä pelatussa vierasmatsissaan (ka. 2.63). Joukkueiden viidestä edellisestä keskinäisestä kohtaamisesta neljässä nähtiin molempien joukkueiden maali. Viimeisin kohtaaminen nähtiin syyskuun loppupuolella Linfiedin oltua tuolloin parempi luvuin 1-3.
    • Koripallo NBL Australia klo 10:30 / UECL  Tupla hakuun. Cairns Taipans - Illawara Hawks Pelivalinta: Alle 199,5 pistettä (1,90) FC Kööpenhamina - Iberia 1999 Pelivalinta: Kööpenhamina tekee maalin molemmilla puoliajoilla (1,69) Kerroin: 3,21 Marathonbet Cairns Taipans kohtaa kotikentällä Illawara Hawksin. Illawara on pelannut alkukaudesta runsaskorisia otteluita, joten line on jo kohtalaisen korkea. Yli 200p meneminen vaatii kuitenkin hyvää heittopeliä ja vauhdikasta peliä molemmilta joukkueilta. Cairnsin kotiottelut eivät ole kovin runsaskorisia olleet alkukaudesta. Pidän Cairnsia selkeänä suosikkina matsiin ja odotan, että yli 200p ei mennä tässä ottelussa. Kööpenhamina on selkeä suosikki tähän matsiin. Iberia on pelannut heikosti vieraissa ja pelin kulku lienee selvä. Kööpenhamina pitää palloa ja yrittää murtaa Iberian puolustuksen. Mielestäni Iberialla ei juuri ole mahdollisuuksia pitää Kööpenhaminaa poissa vaarallisista maalintekopaikoista, joten odotan kotijoukkueelta maalia molemmilla puoliajoilla.
×
×
  • Create New...