Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Tennis, Australian avoimet

Coco Gauff vs. Aryna Sabalenka klo 10.30

Gauff voittaa/2,70 PAF

Yhdysvaltain Coco Gauff kohtaa naisten Australian avointen välierässä Valko-Venäjän Aryna Sabalenkan. Gauff eteni turnauksessa puolivälieriin heittämällä, mutta tarvitsi Ukrainka Marta Kostyukia vastaan täyden kolmen erän puristuksen murtojen sävyttämässä ottelussa.

Sabalenka on turnauksen ykkössuosikki mestariksi. Viime vuonna Sabalenka juhli mestaruutta kaatamalla Elena Rybakinan kolmieräisessä loppuottelussa. Gauffin matka päättyi viime vuonna neljännelle kierrokselle, kun Latvian Jelena Ostapenko oli parempi kahdessa erässä. Tänä vuonna Ostapenki kaatui kolmannella kierroksella Viktoria Azarenkan käsittelyssä.

Tästä ottelusta voidaan odottaa hirmuista taistelua turnauksen kakkos- ja nelossijoitetun pelaajan välillä. Gauff voitti viime vuonna US Openin finaalissa Sabalenkan hävittyään avauserän 6-2 -lukemin. Indian Wellsissä Sabalenka oli suoraan kahdessa erässä 6-4, 6-0 -erin vahvempi. 2022 Toronton Mastersissa Gauff oli kolmessa erässä parempi vietyään ratkaisevan erän katkaisupelissä nimiinsä.

Nyt on kerroinasettelu sellainen, että vain isompi kerroin maistuu. Uskotaan Gauffin voittoon kovassa taistelussa.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Tennis, Challenger Quimber

Otto Virtanen vs. Kyrian Jacquet klo. 21.00 - 21.30

Pääkentän viimeinen ottelu. Iltasession toinen kamppailu. Iltasessio käynnistyy aikaisintaan 19.30 Diallon ja Mayotin välillä.

Virtanen voittaa/1,50 PAF

Suomen Otto Virtanen pelaa Quimberin isossa Challenger-turnauksessa ja kaatoi heti avauskierroksella ykköseksi sijoitetun Gregoire Barreren suoraan kahdessa erässä. Toisella kierroksella odottaa ATP-rankingilla 204 operoiva Ranskan Kyrian Jacquet. 

Jacquet pelasi Oceaniassa kaksi turnausta tammikuun alussa. Jacquet selviytyi Noumean Challengerissa toiselle kierrokselle ja Australian avoimien karsinnoissa toiselle kierrokselle, mutta hävisi maanmiehelleen Hugo Gastonille suoraan kahdessa erässä. Quimberin turnauksessa Jacquet kaatoi avauskierroksella 28-vuotiaan ranskalaisen Manuel Guinardin kahdessa erässä. Guinard oli tammikuun toisella viikolla Nonthaburin Challenger-finaalissa, mutta taipui Monacon Valentin Vacherotille suoraan kahdessa erässä.

Virtasen tekeminen on ollut ailahtelevaa läpi talven ensimmäisten turnausten, mutta avauskierroksen ottelussa suomalainen palasi päiväjärjestykseen syöttämällä 16 ässää ja neljä kaksoisvirhettä. Virtanen antoi ottelussa neljä murtopalloa Barrerelle, mutta selvitti kaikki murtaen itse kahdesti seitsemällä yrityksellä.

Mikäli suomalainen nyt ei luovuta ja pelaa ylimielisesti, kuten hänellä on viime aikoina ollut ikävä kyllä tapana ajoittain, niin tämän luulisi tulevan himaan.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Pöytätennis, Setka Cup

Hainiuk - Peretiatko

Hainiuk Voittaa 1. Erän & Ottelun

Vedonlyöntitoimisto: Bet365

Kerroin: 4.75

Alkamisaika: 06:35

- Setka Cupin puolella kohtaavat Hainiuk sekä Peretiatko. Kertoimet on asetettu tähän otteluun 3.50 - 1.28 Peretiatkon hyväksi mutta en näe kyllä Peretiatkoa näin suurena suosikkina tähän otteluun tai näin paljoa parempana pelaajana. Peretiatko on näiden pelaajien keskinäisiä otteluita vienyt nimiinsä mutta todella tasaisia ovat nuo ottelut olleet ja usein päättyneet vasta ratkaisevassa 5. erässä Peretiatkolle. Hainiukilla rullaa nyt peli hyvin ja tulee tähän otteluun hyvällä momentumilla 3 ottelun voittoputkessa, Hainiuk kun saa hyvän startin otteluun niin Peretiatko on kyllä kaadettavissa etenkin kun ei ole viime otteluissaan esiintynyt mitenkään ihmeellisesti, mielestäni aivan liian suurena suosikkina Peretiatko tähän otteluun lähtee ja katsottu liikaa noita aiempien otteluiden voittoja eikä nykytilannetta.

Link to post
Share on other sites

Esports | CS2 | BLAST Premier

13:00

ff578ac01e995f842d1738bb5ea36503.png GamerLegion - Liquid dc026cd21dc4ced267a4be90bd1984c0.png

GamerLegion | 2.50 | Pinnacle

 

  • GamerLegion yllätti avausottelussa FaZe:n voittamalla ottelun lukemin 2-0. Joukkue tuli tähän turnaukseen ennakkoluulottomasti ja laittoi FaZe:n ahtaalle heti ottelun alusta asti hyvällä pelillä. Kova taistelu palkittiin molemmissa kartoissa ja GamerLegion pääsi juhlimaan yllätysvoittoa. Kaiken kaikkiaan GamerLegionin peli vaikutti terävältä, joten talvitauon aikana asioita on tehty oikein joukkueen leirissä.
  • Liquid päihitti omassa avausottelussaan Spiritin lukemin 2-1. Vaikka Liquid lopulta venyi voittoon kolmannessa kartassa, peliesitys jätti paljon parantamisen varaa sekä joukkuepelin että yksilövireen suhteen. Kaukana ei oltu siitä tilanteesta, että Liquid olisi hävinnyt ottelun suoraan kahdessa kartassa ja selvää on, että uusi kokoonpano ei ole vielä kunnolla sulautunut yhteen. Toisaalta tästä suunta on vain ylöspäin ja potentiaalia Liquidin jengissä on runsaasti.
  • Karttavetossa GamerLegion poistaa Anubisin ja Liquid bannaa Vertigon. GamerLegion valinnee kartakseen Overpassin tai Miragen. Liquid nojannee karttavalinnallaan Infernoon tai Nukeen.

 

YHTEENVETO

  • Tähän otteluun lähdetään melko tasaisista asetelmista. GamerLegion oli näistä joukkueista ehdottomasti väkevämmässä iskussa omassa avausottelussaan, mutta paperilla Liquidin kokoonpano on nimivahvempi joukkue. Tämä asetelma aiheuttaa eri tulkintamahdollisuuksia joukkueiden menestysmahdollisuuksia ennakoidessa ja päivän vire voi nousta ratkaisevaan rooliin. Mielestäni tässä ottelussa on kuitenkin päivänselvä vetokohde ja se on GamerLegionin otteluvoitto. Mikäli joukkue onnistuu toistamaan FaZe-matsissa nähtyjä suorituksia, se voi ehdottomasti kaataa kehitysvaiheessa olevan Liquidin. Ei olisi välttämättä edes väärin sanoa, että GamerLegion kantaa lievän ennakkosuosikin viittaa tähän otteluun, joten näillä kertoimilla GamerLegionin menestystä on helppo lähteä metsästämään. Kohde menee oikein, kun GamerLegion voittaa ottelun. 

 

TULOS: 0-2

Link to post
Share on other sites

Esports | CS2 | BLAST Premier

20:30

f878274037ff78b5d41faf1901a5f84e.png  BIG - Heroic 046360a66c944d4c587c4f57671082d2.png

BIG | 2.25 | bet365

 

  • BIG kärsi avausottelussaan 0-2 -tappion Virtus.pro:ta vastaan. Joukkueen peliesitys oli kokonaisuudessaan melko vaisu, vaikka hetkittäin BIG oli pelissä ihan hyvin mukana. BIG:n urakkaa ei helpottanut se, että joukkue hävisi ottelun kaikki pistoolikierrokset ja tärkeimmät kierrokset kääntyivät liian usein vastustajalle. Aivan toivottomalta BIG:n peli ei siis näyttänyt ja pienellä ryhdistäytymisliikkeellä joukkue voi parantaa mahdollisuuksia tähän otteluun.
  • Heroic joutui omassa avausottelussaan Cloud9:n jyräämäksi lukemin 0-2. Heroic teki todella isoja kokoonpanomuutoksia viime vuoden loppupuolella ja samalla käytännössä koko pelifilosofia ja kokoonpanorakenne meni uusiksi. Projekti tulee taatusti viemään aikansa, mutta siltikin Heroicin suoritus avausottelussa oli surkea. Kahdessa kartassa Heroic onnistui voittamaan yhteensä vain 6 kierrosta, mikä on osuva osoitus siitä, kuinka pahassa ahdingossa joukkue oli. Yksilötasolla Heroic pystyy rimpuilemaan näissä karkeloissa, mutta joukkuepelissä vaikuttaisi olevan useita ongelmia, joiden korjaaminen vie aikaa.
  • Karttavetossa BIG bannaa Miragen ja Heroic poistaa Infernon. BIG luottanee karttavalinnallaan Vertigoon tai Overpassiin. Heroic ottanee kartakseen joko Nuken tai Ancientin.

 

YHTEENVETO

  • BIG ja Heroic lähtevät otteluun pitkälti tasaväkisistä lähtökohdista. Molemmat joukkueet joutuivat taipumaan melko omissa avausotteluissaan ja etenkin Heroicin tapauksessa jälki oli melko rumaa. Ainakin teoriassa Heroicilla on näistä joukkueista parempi tulivoima puolellaan, mutta joukkuepelin osalta BIG on vahvemmilla, mikä tekeekin tästä hankalasti arvioitavan ottelun. Pitkässä juoksussa Heroic tulee taatusti lunastamaan potentiaaliaan ja kirimään perustasoltaan BIG:n edelle, mutta juuri tässä ottelussa roposet lyödään BIG:n otteluvoiton puolesta, jota varten yli kakkosen kertoimet riittävät pelattavaksi. Kohde menee oikein, kun BIG voittaa ottelun. 

 

TULOS: 2-1

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

NHL / Jääkiekko

Ottawa Senators  - Boston Bruins

Charlie Coyle Yli 1.5 laukausta (sis.JA) @ 1.64 Unibet

Alkaa 02:00

Bostonin ykkösketjun ja kakkosylivoiman sentterinä pelaavaan Coylen laukaukset yhdeksässä viimeisessä ottelussa 4-1-2-2-5-3-2-5-4 . Miehen laukaisu ka. tällä kaudella ottelua kohden 47:n pelatun matsin jälkeen  2.09. . Kuuden ottelun pisteputkessa oleva jenkkihyökkääjä jatkaa pirteitä otteitaan ja tulee laukomaan ensi yönä pelattavassa ottelussa vähintään kaksi kertaa.

1

Link to post
Share on other sites

NHL / Jääkiekko

Calgary Flames  - Columbus Blue Jackets

MacKenzie Weegar Yli 2.5 laukausta (sis.JA) @ 1.92 Nordicbet

Alkaa 04:00

Calgaryn ykköspakkiparissa ja ykkösylivoiman viivassa pelaavan Weegarin laukaukset kolmessa viimeisessä ottelussa 3-6-3. Miehen laukaisu ka. tällä kaudella ottelua kohden 47:n pelatun matsin jälkeen  2.45. . Reilusti yli 20 minuuttia ottelua kohden peliaikaa kellottava Weegar on tällä hetkellä kahden ottelun maaliputkessa ja toivotaan että yritystä maalintekoon riittänee tässä Columbusta vastaan aamuyöstä pelattavassa ottelussakin.

4

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Pöytätennis, Setka Cup

Kolbasenko - Sokur

Kolbasenko 3-0

Vedonlyöntitoimisto: Bet365

Kerroin: 4.50

Alkamisaika: 17:50

- Setka Cupin puolella kohtaavat Kolbasenko sekä Sokur. Kolbasenko lähtee tähän otteluun pienoisena suosikkina 1.57 kertoimella mutta itse näkisin Kolbasenkon suurena suosikkina tähän otteluun tultaessa. Kolbasenko parempi näistä pelaajista jokaisella osa-alueella ja tulee tähän otteluun kohtuu hyvässä vireessä siinä missä Sokurin peli ollut täysin sekaisin ja tulee tähän otteluun 5 ottelun tappioputkessa. Kolbasenkolle näen myös tämän match upin sopivan hyvin vahvana syöttäjänä kun Sokur ei mikään kovinkaan erikoinen ole palautuspelissä, uskon Kolbasenkon heti alusta asti jatkavan hyviä otteitaan ja tässä Sokurin voittavan selvästi suoraan kolmessa erässä.

Link to post
Share on other sites

Jääkiekko klo.20:00

SHL

Luleå - Leksand

Tekee pisteen Linus Omark & Lucas Elvenes @3.00 Unibet

Molemmista joukkueista pisteidentekijä kokeiluun

Sarjakutonen Luleå kohtaa kotonaan sarjassa kolmantena olevan Leksandin.Luleålla on hyvä jakso menossa ja voittoja on nyt alla 5 peräkkäin.Leksandilla voittoputki on 2 ottelunmittainen.

Ennakkoon tasainen ottelu tiedossa ja uskoisin,että molemmat niitä maaleja pystyy tänään tekee.

Ajattelin tähänpeliin siten ottaa molemmista joukkueista parasta pisteentekijää lapulle.Jotainhan ne kertoo pelaajista Omark sekä Elvenes jos ovat joukkueittensa parhaat pojottelijat,joten pitemmittäpuheitta heitetään niitä lapulle.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Jääkiekko klo.20:00

SHL

Frölunda HC - Oskarshamn

Tekee vähintään 2 pistettä Max Friberg @3.60 Unibet

Frölundan Fribergin väh.2 pojoa testiin.

Ennakkoon tänillan SHL kierroksen selkein voittaja Frölunda pitäisi olla,mutta eihän se mee aina niin.

Frölle on taulukossa 8 ja nyt sillä olisi oiva tilaisuus kartuttaa pistesaldoaan ja tärkeitä sellaisia.Oskarshamn on taulukon jumbo,mutta ei ole vielä menettänyt mahdollisuukia ja 9 pistettä erottaa sen kuivilta pääsemiseksi putoamispeleiltä.

Voittoja vaan Oskareitten pitäisi nyt saada ja vaikeaa se tulee olemaan ainakin tästä pelistä.Frölundan kausi on ollut epätasainen,mutta tässä pelissä on vaan yksi voittaja ehdokas.

Frölunda on pelannut 3 vierasmatsia putkeen ja pääsee nyt kotonaan pitkästaaikaa pelaa.Fröllen 1.vitjan täytyy nyt laittaa parastaan ja Friberg sekä Strömwall on niitä takuumiehiä pisteen/pisteiden muodossa. 

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • UEFA Conference League klo 21:30 Lugano - NSI Runavik Pelivalinta: Lugano tekee maalin molemmilla puoliajoilla Kerroin: 1,72 Bet365 Lugano selvitti viime kierroksella helpohkosti Kosovon Dukagjinin ja eteni jatkoon.  Runavik puolestaa yllätti Koperin rangaistuspotkukilpailun jälkeen. Runavik oli pelillisesti jäljessä, mutta Koperin maalinteko tökki pahasti ja yllätys oli näin ollen mahdollinen. Lugano on yksinkertaisesti todella paljon parempi joukkue joka osa-alueella ja en usko Färsaaren Runavikin enää pysymään taistelussa mukana. Uskon Luganon lyövän kotiottelussa selkeät lukemat taululle. 
    • MLB klo 23:10 Seattle Mariners - Minnesota Twins Pelivalinta: Minnesota Twins yli 2,5 juoksua Kerroin: 1,66 Marathonbet Twinsillä hyvä lyöntiosasto ja useilla lyöjillä kelpo tilastot Seattlen aloittavaa syöttäjää Kirbyä vastaan. Kirbyn otteet ailahdelleet melkoisesti, ajoittain ollut hyviä suorituksia, toisinaan taas varsin heikkoja. Mielestäni line kohtuu matala, uskon Minnesotan saavan vähintään 3 juoksua ottelussa.
    • Allsvenskan / Jalkapallo Ruotsi Djurgardens - Västerås Alle 3.5 Maalia @ 1.73 Pinnacle Alkaa 20:00 Djurgardensin(4.) kahdessa edellisessä sarjaottelussa tehtiin yhteensä  ainoastaan yksi maali. Joukkue piti kolmessa edellisessä sarjaottelussaan oman maalinsa puhtaana. Västeråsin(6.) kolmessa edellisessä sarjaottelussa nähtiin jokaisessa alle kolme maalia(ka. 1.33). Myös Västerås onnistui pitämään oman maalinsa puhtaana kolmessa edellisessä sarjamatsissaan.
    • 16:30 Puola, Grodzisk Mazowiecki challenger karsinnat Donski - De Schepper Donski on kokonaisuutena ehkä parempi pelaaja, mutta De Schepperin laadukas syöttö pitää ottelun tiukkana, enkä yllättyisi vaikka pystyisi erän nappaamaan, vaikka tuskin ottelua voittaa. Vaikka Donski voittaisi 2-0 suoraan, tiukka ensimmäinen erä, ja vähintäänkin siedettävä toinen toisivat vedon silti kotiin. Yli 21,5 peliä @1,68 @pinnacle
×
×
  • Create New...