Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Florida State(-9) - Auburn 1 1,88 Betsafe

Florida State(-13,5) - Auburn 1 2,35 Bet365

Auburnilla aivan uskomaton tie tähän BCS National Championship-otteluun, joka on siis collegefutiksen superbowl. Ensin uskomaton hail mary, joka kimposi parin puolustajan käsistä ja seuraavassa matsissa uskomaton voitto ennakkosuosikki Alabamasta ( http://www.youtube.com/watch?v=vR7s2m5Z5GA ). Flow on toki huikea kahden uskomattoman voiton jälkeen, mutta heittopelissä on huikea missmatch. Floridan heittopuolustus on sarjan paras, kun vastassa on Auburnin 107. rankattu heittohyökkäys. Taas Floridan 14. rankattu hyökkäys pääsee takomaan Auburnin 102. rankattua heittopuolustusta, joka päästää keskimäärin 206 yrd per peli. Auburnin tappava juoksupeli on toiminut, mutta nyt vastassa on hyvä puolustus, jolla on ollut aikaa miettiä kuvioita. Kun Auburn ei saa juostua, niin se ei saa mitään aikaan. Vaikka se saisi juoksupelin toimimaan ei sen heittopuolustus pysty pysäyttämään Floridaa. Florida on selvästi vuoden paras joukkue ja tasapainoisuudellaan pääsee nostamaan kannua.

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

VHL:

Klo 13

Orsk - Tver merkki 1 kerroin 2,05 Expekt

Orsk on voittanut kaikki kohtaamiset mitä näillä kahdella on ollut eli 3 kpl. Joukkueet ovat samoissa pisteissä sarjassa, joten tiukkaa taistoa käyvät. Orsk ollut hitusen vakuuttavampi ja nyt kotietua painotan lisäksi. Tver on toki hyvä vierasjoukkue. Eiköhän Orsk voita tämän vähintääkin niukasti, joten yli 2 kertoimet riittää minulle. Orsk saanut pienen ailahtelun jälkeen kotiotteistaan kiinni.

MHL:

Klo 17

Yunost - Energie merkki 2 kerroin 2,34 ComeOn

Tässä ottelussa on täysin päinvastaiset joukkueet kuntopuntarissa. Energie voittanut kaikki 7 viimeistä ja yunost vain yhden 5 viimeisestä pelistä ja senkin jatkoajan jälkeen Salzburgia vastaan. Viimeksi juuri ennen joulua Energie voitti Yunoksen 7-1 kotikentällään, nyt moni saattaa ajatella toki että revanssia lähdetään hakemaan, mutta Energie on kyllä niin kovassa kunnossa että näillä kertoimilla lähdetään hakemaan Energien voittoa. Energie päästänyt vain 5 maalia 5 pelissä ja Yunost päästänyt 23 maalia ja tehnyt vain 8. Kaikki viittaa Energien voittoon. Vain kotietu tasoittaa tätä peliä, enkä usko edes sen riittävän.

Edited by voivoi
  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

RUOTSI: AllEttan Mellan

SAPKudmh-ddjcURfL.pngEnköping - Nyköping QBfXbAiQ-dz5sp6zG.png

2 1.65(Nordicbet)

AllEttan pelit jatkuu ja Enköping eka kotipeli ja vastassa ennakkoon kovempi Nyköping.Kotijoukkue aloitti 4-1 tappiolla Hudiksvallsia vastaan.Enköping on kapea materiaali ja loukkaantumisiin ei olisi varaa,siellä on muutama hyvä pelaaja kuten Fredrik Abrahamsson ja Andreaz Persson,mutta onko joukkue liikaa näitten herrojen varassa.Lisäksi Viktor Gibbs Sjödin jätti seuran juuri ennen sarjan alkua.Enköping pääsi näihin peleihin div.C joka on huomattavasti heikompi kuin div.D jossa Nyköping pelasi.Enköpingiä en veikkaa kovin korkealle ja saattaa olla heikoin ryhmä tässä AllEttan sarjassa.

Nyköping jatkoi hyviä otteitaan joulun jälkeen ja voitti kotonaan Borlängen 5-2.Nyt Enköping vieraissa ja odotettavissa on vaikeampi koitos.Enköping on ollut vaikea vastustaja vierailijoille vuosien saatossa,kun se on voittanut kuusi edellistä keskinäistä,mutta nyt uskon Nyköpingin voittoon.Enköpingin joukkue on myös heikentynyt viimevuodesta,kun Nyköping on vahvistunut.He värväsivät division loppuvaiheessa Daniel Despotovicin ja Henric Höglundin,jotka ovat parantaneet otteitaan kokoajan.Lisäksi heillä on BIK Karlskogasta lainattu puolustaja Anton Karlsson.Nyköping tulee olemaan korkealla taulukossa.Joukkue on hyvä ja sen pitäisi voittaa tämä jos haluavat edetä pudotusotteluihin.

Tulos:1-8

Link to post
Share on other sites

Laitetaanpas pitkästä aikaa tipsiä tänne, tällä kertaa rapakon takaa koripallon ja jenkkifutiksen alasarjoista. Vedonlyönti on alkanut tälle vuodelle aivan loistavasti ja uudenvuodenlupaukseni tälle vuodelle onkin perehtyä kohteisiin entistä paremmin. (Tipaton tammikuu on fuulaa).

Florida State Seminoles (-10.5) vs Auburn Tigers

NCAAF. Tämä kohde pistänyt silmään ja huomasinkin että joku oli jo ehtinyt tipsata kohdetta. Lyhyesti; enpä voisi yhtään paremmin tätä kohdetta perustella kuin misteri. Eri suuruisia spreadeja löytyy tälle kohteelle, ite otan tuon -10,5 comeOnilta.

Pikki: Florida State -10.5

NC Greensboro (-7) vs Furman

NCAAB. Greensboro on paljon laadukkaampi joukkue, toisin kuin Furman. Kotijoukkue on erittäin tasapainoinen joka osa-alueella. Kun puhutaan puolustuspään virheistä, Furman olisi hyvä esimerkki. Lisätään vielä kotietu niin eiköhän homma ole kotijoukkueelle paketissa.

Pikki: NC Greensboro -7

Lisäkohteet:
-New York Rangers (tasoituksella tai ilman)
-New York Islanders vs Dallas Stars OVER 5.5

  • Upvote 3
Link to post
Share on other sites

Ylempänä jo mainittu hyvin Greensboro peli, vielä vähän omaa näkemystä.

b5yUJk5n-Yo9AAMDC.png NC Greensboro - Furman 4EHs8tUE-Q1cxzyPb.png Greensboro -6 - Kerroin 1.90 Bet365

Furman matkustaa Greensboron vieraaksi. Molemmat joukkueet ovat pelanneet melko huonosti alkukauden. NC Greensboro on kotonaan kuitenkin pärjännyt edes jotenkin, kun peli vieraissa ollu vaikee. Sama pätee Furmaniin kotona kulkenut vähän sinnepäin, mutta vieraissa tullut turpaan kovalla prosentilla. Furman on ollut aika paljon ykkös nimensä Stephen Croonen varassa. Se näkyy myös tilastojen valossa kun hän johtaa kaikkia joukkueensa tilastoja ja on nakuttanut 20pistettä per peli. Jos Greensboro saa vartioitua tämän miehen hyvin heillä ei ole mitään hätää. Greensborolta kannattaa huomioida Kyle Cain sekä virettään nostanut Kayel Locke. Nämä herrat aiheuttavat harmaita hiuksia Furmanille. Kummallakaan joukkueella ei pitäisi olla loukkaantumisia.

44LyEtk9-ljouKmLg.png The Citadel - UT Chattanooga EkNkI5Rc-0KiBNTAb.png Chattanooga -4.5 - Kerroin 1.90 Bet365

Citadel isännöi Chattanoogaa kun joukkueet kohtaavat McAlister Field Housessa. Lähtökohdat tähän otteluun ovat jotakuinkin selvät. Chattanoogan hyökkäys on Citadelia huomattavasti tehokkaampaa ja tulee myös tämän pelin ratkaisemaan. Citadelin hyökkäys on ollut huonoa kun se ei ole edes huonoja joukkueita vastaan tekemään yli 70pistettä ja on kuitenkin itse laskenut yli 75pistettä per peli. Tosiaan Chattanoogan hyökkäys on ollut hyvää, vaikka puolustus onkin ollut heillä yhtä vaikeaa kuin Citadelilla. Chattanoogalla on tietenkin tänään mukanaan paras pelaajansa Z. Mason joka on tehnyt kovalla prosentilla pisteitä. Citadelin joukkueessa katseet kiinnittyy lähinnä Matt Van Scyocin ja Brian Whiten suuntaan, pystyvätkö he kannattelemaan Citadelia Chattanoogan vauhdissa? En jaksa uskoa.

  • Upvote 4
Link to post
Share on other sites

Tälle päivälle ei niin hyviä golf kohteita löydykkään kuin eiliselle, mutta tässä yksi.

Patrick Reed - Chris Kirk - 1 - 2,30 Unibet

Reed pelasi eilen lyönnin paremman kierroksen kuin Kirk, mutta tilastojen valossa Reed oli enemmän edellä. Reed osui tarkemmin väyliin ja puttasi paremmin. Kumpainenkin osui todella tarkasti greeneihin eilen, mutta finaali päivän lipunpaikat tietäen lähestymisten lisäksi putit ovat tärkeässä roolissa ja tämän Reed on vienyt sata nolla koko turnauksen ajan Kirkiin verraten. Reed osoitti jo viimekaudella olevansa kylmähermoinen kaveri nuoresta iästään huolimatta, eikä pelannut viimeisellä kierroksella kuin 2 kertaa + tuloksen 26 kilpailuunsa, +1 kummallakin kerralla. Pari on tasainen, mutta kerrointen ollessa 2,3 - 1,6 ja Reedin ollessa parempi greeneillä on Reed laitettava lapulle.

Reed 73 (Par)
Kirk 73 (Par)


Viimeisen reiän Birdiellä Kirk tasoitti parin.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Tänään NCAAF huipentuma eli National Championship peli. Vastakkain Florida State Seminoles-Auburn Tigers

Florida State-Auburn, Jameis Winston yli 312,5 passing yards@1.86 Betsafe

Pari vinkkiä jo tullut tähän peliin tasoituksilla, joten laitan jotain muuta mielestäni pelattavaa. Jameis Winston on siis Florida Staten QB. Floridan Staten kausi eteni voitosta voittoon. Pienin voitto tuli 14p erolla ja toiseksi pienin sitten 28p erolla. Florida Staten vakuuttavuus ei johdu vaikeasta otteluohjelmasta, vaan siitä miten he ovat pelanneet huonompia vastaan. Huonotkin joukkueet ovat kaatuneet murskaluvuin. Florida Staten pahin vastustaja oli Clemson joka kaatui vieraissa 51-14 ja kohtuullisia Miami 41-14, Duke 47-7 ja Florida Gators 37-7. Gators peli maininnan arvoinen, vaikka Gators olikin kaudella suuri pettymys.Tällä kaudella Gatorsin hyökkäys vain petti, mutta puolustus silti hyvää luokkaa. Florida State tekikin eniten pisteitä heille tällä kaudella.

Sitten itse kohteeseen. Jameis Winston on tällä kaudella pelannut 13 pelissä ja heittänyt 7:stä niistä yli 312,5 yardia. Kun tutkitaan tarkemmin huomataan, että Jameis on pelannut tällä kaudella vain 4 peliä loppuun asti. Floridaa vastaan 320 yardia, Clemsonia 444 yardia, Miamia 325 yardia ja Dukea 330 yardia. Muissa peleissä on annettu aikaa muille QB:lle ja Winston on tullut vaihtoon usein kesken 3. quoterin ja pari kertaa jo puoliajalla. Hän ei välttämättä olisi jäänyt kertaakaan alle tuon rajan. Mutta turha noita spekuloida, koska kyseessä niin erilaisia pelejä ja vastuksia, sekä aina tämän tyyppisissä vedoissa on riskinä, että pelaaja loukkaantuu.

Tänään siis kyseessä National Championship peli joten Jameis Winston pelaa mitä varmimmin loppuun asti ellei loukkaannu. Florida Statella on useampi hyvä receiveri joten Winstonin yardit ei ole yhdestä miehestä kiinni. Lisäksi Auburnin syöttöpuolustus ei ole aikaisemmissa peleissä ollut mitenkään häikäisevä. Kumminkin Winston on ollut vakuuttava näkemissäni peleissä joten mielestäni 1.86 on lievä ylikerroin tuohon yli 312,5 yardiin. Mielestäni hyvä raja olisi ollut hieman yli 330 yardia, jolloin en noilla kertoimilla olisi pelannut.

Riskinä tosiaan loukkaantumisen lisäksi ehkä huono pelituntuma (kuukausi sitten viime peli) tai kovat paineet. Tällä kaudella kumminkin Winston ollut epäiltynä raiskauksesta, jonka johdosta joutui mediamylläkkään, mutta se ei ainakaan näyttänyt vaikuttavan pelaamiseen. Auburn pelaa lisäksi juoksupeliä, joten juoksupelin onnistuessa se vie peliaikaa joka on pois Floridalta hyökkäysajasta. (syöttöpelissä incomplete pass pysäyttää kellon).

Ihan yleinen kommentti vaan pelistä: Kannattaa Auburnilta tarkkailla Tre Masonia, kyseessä todella kova mies. Uskon ettei edes Florida Staten puolustus pysty pysäyttämään miestä täysin. Lisäksi Auburnin QB Nick Marshall pystyy juoksemaan hyvin eikä heitoissakaan täysin onneton ole, joten Seminoles ei voi täysin vain keskittyä Tre Masonin pysäyttämiseen.

Vaikka monet ja itsekin ennustavat tästä viime vuoden Championship pelin Alabama-Notre Dame kaltaista matsia toivon pelistä tasaista. Itse ainakin aion tämän katsoa ja kannustaa Auburnia.

WAR EAGLE!

Tulos: 237

Lisäys kohde. Florida State-Auburn, ensimmäinen neljännes (1.Q) Auburn+3@2.00 Pinnacle

Pelaamattomuus voi näkyä heti alussa, koska molemmilla kuukausi taukoa. Florida Statella ollut muutenkin usein hieman hidas alku joten Auburn +3 kertoimella 2.00 tai yli hyvinkin pelattavia.

Tulos: 3-7

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • 19:30 Como - Parma Comojärven hulppeissa maisemissa viimekauden yllättäjä, ja neljänneksi sijoittunut Como haastaa viime kaudella keskikastissa viihtyneen Parman. Como pelasi viime viikolla chämppäriä, kun taas Parma on saanut huilata yli viikon ja valmistautua tähän matsiin. Como on luonut maaliodottomaa noin 1,83 per matsi mutta tehnyt 2,33 maalia. Parma taas on ollut hyökkäyspäässä koko sarjan surkein toistaiseksi ja maaliodottomaa on kertynyt noin 0,61 per matsi. Parman hyökkäysodotus tässäkin pelissä jää alle 0,6 ja Comolta odotan noin 2,25. Como on big chances listalla sijalla 14/20 ja Parma pitää peräpaikkaa tällä listalla.    alle 3 maalia @1,92 @coolbet  
    • Lentopallo, EM-Kisat Viro - Belgia Belgia -2.5 Erää Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.04 Alkamisaika: 20:00 - Viro sekä Belgia kohtaavat EM-Kisoissa. Belgia selvästi parempi jokaisella osa-alueella ja maailman yksi parhaimmista ellei paras hakkuri Reggers tulee tässä pelissä tekemään valtavasti tuhojaan. jopa pientä ylikerrointa tarjolla sillä itse näen tämän siellä 1.7~ paikkeilla.
    • Käsipallo, Superliga Stal Mielec - Wybrzeze Gdansk Yli 60.5 Maalia Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.85 Alkamisaika: 18:00 - Käsipallon Superligan puolella kohtaavat Stal Mielec sekä Wybrzeze Gdansk. Paljon maaleja lähdetään otteluun hakemaan näiden kahden joukkueen välillä, viime kauden kahdessa kohtaamisissa nähtiin 64 sekä 67 maalia, Gdanskin tämän kauden avauksessa maaleja tuli myöskin 67. Gdansk viime kauden 3. sijan nappasi itselleen ja on tunnettu nimenomaan kovasta hyökkäyksestään sekä kovalla temmolla pelaamisesta mutta omiin tulee yksinkertaisesti liikaa maaleja joka kostaantui isosti joukkueelle viime kaudellakin. Gdanskia on lupa odottaa tälläkin kaudella sarjan kärkipäähän siinä missä Stal Mielec keskikastin porukoita. Uskon vahvasti vauhtia ja maaleja tässä ottelussa nähtävän sillä puolustus ei kummankaan joukkueen vahvuuksiin kuulu ja edelliskauden kaksi keskinäistä kohtaamista siitä myös todisteena.
    • Pöytätennis, Setka Cup Obishchenko - Holoborodko Holoborodko Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.83 Alkamisaika: 12:05 - Setka Cupin puolella kohtaavat Obishchenko sekä Holoborodko. Kertoimet on asetettu tähän otteluun tasabookiksi mutta hyvin vaikeaa on kyllä olla näkemättä Holoborodkoa suosikkina otteluun. Holoborodko pelannut erinomaisesti viime otteluissaan marssien lähes voitosta voittoon ja tulee tähänkin otteluun 3 ottelun voittoputkessa. Holoborodkon syöttöpeli on ollut vakuuttavaa ja uskon sen olevan tässäkin ottelussa Obishchenkoa vastaan avain voittoon sillä Obishchenko ei varsinaisesti ole loistanut palautuspelissä.
    • Jalkapallo:Ranska Ligue 2 klo.21:45 Red Star - Metz btts @1.85 Unibet Ranskan 2.ligasta otetaan maalit molemmille kokeiluun. Kuudennet ottelut tänään molemmille.Ihan mukavasti on molemmilla toistaiseksi pelit menny.Metzin tappiosarake näytää 0,eikä Red Starillakaan ole kuin 1 häviö. Maaleja on molempien peleissä saatu hyvin.Metzin 4:ssä pelissä 5:stä on molemmat joukkueet maalin tehny.Red Starin 3:ssa edellisessä molemmat joukkueet onnistuneet laittamaan pallon verkkoon. Unkan @1.85 on ihan mainio molempien osumasta ja laitattaa kyllä merkin siihen.  
×
×
  • Create New...