Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Naisten Superpesis klo 18:00

Jyväskylä - Pori, merkki 1, kerroin 1,74 (Veikkaus)

Kirittäret (2/11) on hävinnyt tällä kaudella ainoastaan kolme ottelua. Viimeiseen viiteen mahtuu mm. 2-1 voitto sarjaa dominoivasta Lapuasta (Lapuan kauden ainoa tappio). Lisäksi Kirittäret voittivat pari viikkoa takaperin Porin vieraskentällä puhtaasti jaksoin 2-0. En usko voimasuhteiden muuttuneen niin radikaalisti tuosta ottelusta.

Pesäkarhut (7/11) on puolestaan ollut todella kovilla viime aikoina. Viidestä viimeisestä ottelusta on tullut neljä tappiota, joista peräti kolme sarjakärki Lapuaa vastaan. En oikein ymmärrä Superin otteluohjelmaa, mutta eivät nämä 2-0 -jaksoin tulleet tappiot ainakaan kehitä joukkueen omaa pelaamista, kun koko ajan on ottavana osapuolena.

Kauden tilastojen valossa Jyväskylän pelaajien yksilötaito ratkaissee ottelun kotijoukkueen eduksi helteisellä Hippoksella.

Edit: Kirittärille voitto jaksoin 2-0, juoksut menivät 3-1 ja 5-2.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Terve!

Tänään vain yksi peli. MMkisoja luonnollisesti.

Äänestys vihje

MM-kisat

Kumpi jatkoon?

Brasilia33%

Saksa 67 %

Äänestys tulos

Saksa voittaa.

Lopputulos

Nojuu saksa voitti 7-1. Anteeks omista kiireistäni en ehtinyt lopettamaan äänestystä illalla.

Äänestys aika päättyy noin klo 19:)

Link to post
Share on other sites

Heinäkuun tulos paranee kokoajan. Eilen 2/3 ja Al Ahly ei saanut vaan mistään sisään! Selitykset taas sikseen ja asiaan.

Jalkapallo, MM-kisat

Brasilia - Saksa, 2 @bet365 2.80

Brasseilla erittäin pahat poissaolot, kun Thiago Silva ja Neymar ovat sivussa. Vaikka turnaus on välierä vaiheessa, Brasilia ei ole vakuuttanut. Erityisesti Neymarin puuttuminen tulee näkymään isäntien hyökkäyksessä todella suuresti. Saksa on ollut juuri niin konemainen Saksa, kun vain odottaa on saattanut. Kaiken lisäksi Lahm, joka on ollut Saksan "heikoin pelaaja" tässä turnauksessa, on nyt laitettu takaisin laitapakin paikalle ja keskikentän pohjalla häärää suurella todennäköisyydellä Khedira. Tänään pelataan taas 90min jalkapalloa ja sitten Saksa voittaa.

  • Upvote 3
Link to post
Share on other sites

Koripallo Naiset U20 Hävinneet vaihe

klo 15

Ruotsi - Belgia +7,5 merkki 2 kerroin 1,85 Bet365

Joukkueiden välinen ero ei ole tuloksien puolesta kyllä näin selkeä. Belgia pistää varmasti hyvin kampoihin, eikä myöskään täysin voitto ole pois suljettu. Näissä peleissä tulee myös todella vähän koreja joka puoltaa näin suurta tasoitusta. Belgialla oli alkulohkossa todella kovia vastustajia, esim Turkki jolle he pistivät hyvin kampoihin. Venäjä nyt murskasi Belgian odotetusti. mennään tällä.

Tulos:43-45

Edited by voivoi
  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

Julien Reister +1.5 (erät) - Carlos Berlocq 2, 1.95 @Unibet

Taso ero tässä merkittävä. Berlocq ATP-listalla 41. ja Reister 122. Berlocq massakenttäspesialisti ja on hyvin usein voittanut suoraan kahdessa erässä ollessaan ns. ennakkosuosikki. Reister kierrellyt enimmäkseen haastajaturnauksia, eikä sielläkään ole esittänyt mitään maata mullistavaa. Uskon Berlocqin voittavan tämän suoraan kahdessa erässä.

kiitos puolikuntoiselle Carlosille ja hänen sitkeydelleen...

Adrian Mannarino - Jimmy Wang 2, 2.01 @Pinnacle

Wang on kova nurmikenttäpelaaja ja hän pelasi mainiosti myös Wimbledonissa jossa eteni 3.kierrokselle asti kaataen mm. Youzhnyn. Mannarinon Wimbledon ei sujunut yhtä mallikkaasti, ja hän meni Wimbledonin jälkeen voittamaan Mantassa haastajaturnauksen, jonka finaali pelattiin vasta toissapäivänä. Kun Mannarino on kuluttanut energiaansa pitkin viikkoa pääsee Wang hyvin latautuneena tähän otteluun joka antaa hänelle etulyöntiaseman. Wangia lapuille.

Aleksandra Kunic - Alexandra Panova 1, 1.96 @Nordicbet

Kunic on hyvä massakenttäpelaaja ja tällä kaudella hänen tilastot massakentillä on 7-3. Kunic on myös aikaisemmin menestynyt Bucharestissa hyvin. Panova ei massakentällä ole Kunicia tasoa, joten tuolla kertoimella pidän hyvänä kohteena.

Link to post
Share on other sites

Vime päivinä ei juuri vedot ole napsuneet, mutta siihen on hyvä tehdä muutos UCL-karsinnoilla :)

Mestarien Liiga, Karsinta

FC Banants (ARM) - FC Santa Coloma (AND) X 6.50 @William Hill [2/5]

- Ensimmäisestä osaottelusta napsittiin Santa Coloman voitto 10 kertoimella kotiin, tänään laitetaan rahat tasurille. Ensimmäinen ottelu päättyi siis altavastaaja Santa Coloman 1-0 voittoon eikä se lopulta edes suuri yllätys ollut, kun seuraili tilastoja ja lueskeli otteluraportteja. Pujol siirsi isännät aivan ottelun alussa 1-0 johtoon ja peli oli käytännössä täydet 90 minuuttia isäntien hallussa, suurempaa takaa-ajoa Banants ei saanut käynnistettyä. Kyllä sen olisi pitänyt saada, mutta siitä voi sitten hieman päätellä armenialaisten tämän hetken kuntoa. Santa Colomalle riittää tässä tasapeli jatkopaikkaan ja sitä joukkue lähtee varmasti hakemaan. Santa Coloma laittaa bussin pystyyn ja iskee silloin tällöin vastaan. Jos andorralaisten bussi pitää, ei Banantsilla todellakaan ole helppo työ sitä murtaa, sillä täytyy muistaa ettei silläkään mikään huippumateriaali ole käytössä. Tasapelin ja vierasvoiton kertoimet jyrkässä laskussa, joten nopeasti X peleihin.

Link to post
Share on other sites

Ystävyysottelu Jalkapallo klo.18:00

Union Berlin(Ger)-Metalist Kharkiv(Ukr) 1 2.62(William Hill)

Futiksen ystävyysottelu joka pelataan puolueettomalla kentällä Itävallassa.

Ukrainan Metalist valmistautuu kauteen ja on pelannut kaksi ystävyysottelua tätä ennen.Vastassa oli Kotona Ukrainan alemman div.joukkueita,joista tuloksena tappio ja tasuri,joten esitys oli niiltä huono.Ukrainan kriisi vaan paisuu ja alkaa näkyä jo seurojen toiminnassa.Metalist ei ole enää niin"suuri" joukkue,jota ne oli viime kaudella.

Union Berlin on ihan ok joukkue Saksan 2.Bundesliigassa.Se valmistauu myös kaudenalkuun ja on pelannut kolme ystävyysottelua.Vieraissa pelatut ottelut olleet tosin heikompia vastustajia vastaan,mutta voitti ne kaikki.

Berlin on mielestäni paremmin onnistunut valmistaumisessa.Itseluottamus on hyvä ja uskoisin Saksalaisilla olevan erittäin hyvät mahdollisuudet voittaa tämä.Ainoastaan Sören Brandy puuttuu Unionilta.

Link to post
Share on other sites

Heinäkuun tulos paranee kokoajan. Eilen 2/3 ja Al Ahly ei saanut vaan mistään sisään! Selitykset taas sikseen ja asiaan.

Jalkapallo, MM-kisat

Brasilia - Saksa, 2 @bet365 2.80

Brasseilla erittäin pahat poissaolot, kun Thiago Silva ja Neymar ovat sivussa. Vaikka turnaus on välierä vaiheessa, Brasilia ei ole vakuuttanut. Erityisesti Neymarin puuttuminen tulee näkymään isäntien hyökkäyksessä todella suuresti. Saksa on ollut juuri niin konemainen Saksa, kun vain odottaa on saattanut. Kaiken lisäksi Lahm, joka on ollut Saksan "heikoin pelaaja" tässä turnauksessa, on nyt laitettu takaisin laitapakin paikalle ja keskikentän pohjalla häärää suurella todennäköisyydellä Khedira. Tänään pelataan taas 90min jalkapalloa ja sitten Saksa voittaa.

omasta mielestä tämä on aivan ympäripyöreä matsi,johon ehkä jotain viihdevetoa voi miettiä?

muistetaan kuitenkin että Brasilia aniharvoin häviää kotona pelatessaan,edellisestä kerrasta onkin aikaa jo 12vuotta!onhan siellä muutama ukko pois,tämä voi olla hyvä tai huono juttu.eipä neymar paljoa antanut esim kolumbia pelissä.Silvaa toki vaikea korvata,mutta ei Dantekaan mikään surkimus ole.tähän olisi myös hyvä tietää kumpi vie kumpaa harjoituksissa.Dante tuntee sakemannit ja sakemannit Danten.voi olla Muller ja pojat Danten pihdeissä?

yksi huomion arvoinen seikka myös että ikinä ei ole e-amerikassa pelatessa euroopan pojat juhlinut.toki neitsyellekin eka kerta joskus koittaa,5edellisestä keskinäisestä brassit myös niskanpäällä 3-1-1.ja viimeksi kun pelattiin isoista asioista,niin jalkapalloa pelattiin se 90min ja sitten brasilia voitti mm-kultaa.

taktinen peli tämä varmasti tulee olemaan ja erikoistilanteet isossa arvossa,molemmat joukkueet näissä todella hyviä.

nämä siis vain omia tuumailuita illan pelistä,kunhan ei saksaa nyt vain siksi pelattaisi kuin saksa.vastustajista kaikkein pahin nyt vastassa,jolla myös hirvittävä kotikenttä etu.

Link to post
Share on other sites

Mestarien Liiga, Karsinta

HB Torshavn (FAI) - Lincoln Red Imps (GIB) (DC) X2 3.35 @Marathon [2/5]

- Nyt on sen verran selvä toppi Maralla että pakko vihjata sinne. Ensimmäinen osaottelu Gibraltarilla päättyi 1-1 tasapeliin Lincolnin johdettua matsia melko pitkän aikaa. Torshavn sai kuitenkin tehtyä tärkeän vierasmaalin vartti ennen matsin päättymistä, joten joukkue pääsee hyvistä lähtökohdista kotiotteluun. Lincolnin olisi käytännössä voitettava tämä matsi jatkoonpääsemiseksi, mutta ei se mitenkään mahdoton temppu olisi. Lincoln osoitti että se pysyy Torshavnin kyydissä eikä joukkueiden budjettierokaan ole kummoinen. Kotietu takanaan Torshavn on toki suosikki, mutta Lincolnille matsi on tärkeämpi ja sillä on hyvät saumat ainakin tasapeliin. Rohkeimmat kokeilee suoraa voittoa.

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Snooker MM-kisat klo 12:00 Allen - Anda Pelivalinta: Frame 9 EI 50+ breikkiä Kerroin: 3,75 William Hill Allen oli eilen huono avausosassa Andaa vastaan. Allen ei saanut yhtään 50+ breikkiä, Anda teki näitä jokaisessa voitetussa framessa. Ensimmäinen frame tauon jälkeen saattaa olla hieman hakemista molemmin puolin ja pitkiä lyöntisarjoja ei välttämättä tauon jälkeen avausframessa nähdä. Mielestäni kerroin hieman liian korkea. 
    • Baseball, MLB New York Yankees - Kansas City Royals Kansas City Royals Yli 4.5 Juoksua Vedonlyöntitoimisto: Pinnacle Kerroin: 2.65 Alkamisaika: 20:35 - MLB puolella kohtaavat New York Yankees sekä Kansas City Royals. Vierasjoukkue Royalsin vähintään 5 juoksua otteluun lähdetään hakemaan. Kansas City Royals on niin American Leaguen kun koko MLB:n jumbo ja joukkue on tehnyt toiseksi vähiten juoksuja koko liigassa. Silti pidän Royalsin lyöntikalustoa ihan hyvänä ja jopa aliarvostettuna koko liigan mittakaavassa. New York Yankeesin syöttäjänä aloittaa tässä ottelussa Warren joka on tämän kauden aloittanut ihan ok otteilla, viime startti kuitenkin Los Angeles Angelsia vastaan oli varsin heikko ja Warren poistuikin ottelusta jo aikaisessa vaiheessa. Kansas City Royals saanut hyvin pelaajia pesille ja scoring positioneihin mutta ei ole vain onnistunut sitten näistä paikoista tekemään juoksuja, nyt mielestäni on Royalsilla hyvä sauma kääntää kurssi Warrenia vastaan joka ei ole ollut parhaimmillaan ja etenkin kun pelataan päivä ottelu Yankee Stadiumilla joka tunnetaan varsin lyöjä ystävällisenä pelipaikkana, etenkin nyt kun sääolosuhteet vielä suosivat.
    • Baseball, MLB Philadelphia Phillies - Atlanta Braves Yli 7.5 Juoksua Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.20 Alkamisaika: 02:15 - MLB puolella kohtaavat Philadelphia Phillies sekä Atlanta Braves, Yli 7.5 juoksua lähdetään hakemaan tähän otteluun. Braves voitti tämän ottelusarjan edellisen kohtaamisen 0-9 luvuin. Atlanta Bravesin lyöntikalusto on ollut erinomainen viime otteluissa tehden kovaa tulosta. Philadelphia Philliesin lyöntikalusto on myös erinomainen, tehokkuus kuitenkin ratkaisuhetkillä ollut nyt heikkoa, paljon saadaan pelaajia pesille ja täydet pesät tilanteita vähäisillä paloilla mutta juoksuja ei onnistuta tekemään. Phillies jäi tämän ottelusarjan edellisessä kohtaamisessa nollille kotonaan ja kun joukkueesta löytyy Turnerin, Harperin ja Schwarberin kaltaisia lyöjiä niin todella vaikeaa on nähdä että vaikeudet juoksujen teon suhteen montaa ottelua peräkkäin enää voi jatkua. Philliesin 4 edellisessä ottelussa tehty 20, 14, 13 ja nyt 9 juoksua, molemmilla joukkueilla hyvät syöttäjät ottelussa aloittavat mutta en usko sen silti riittävän loppuun asti ottelussa, sillä molemmillta joukkueilta löytyy kyllä niin paljon tulivoimaa ja pelaajia saadaan pesille scoring positioneihin usein. Unibetilta kohtuu hyvä tarjous 2.20 tästä yli 7.5 juoksusta kun esim. Bet365 tarjoaa vain 1.95.
    • Tennis ITF Luzhou naiset klo 6:00 Bai, Z - Shi, H Pelivalinta: Bai, Z  -1,5 erää Kerroin: 1,79 Pinnacle Bai ollut suvereeni läpi turnauksen ja ottanut selkeitä voittoja. Yhtäkään erätappiota ei ole vielä. Shi pelannut myös hyvän turnauksen ja on ihan lupaava nuori pelaaja. Bai kuitenkin tällä hetkellä niin kovassa iskussa, että uskon hänen voittavan finaalin suoraan 2-0 lukemin.
    • IEM Rio PK: Falcons - Spirit | Spirit | 2.75 (bet365)   PK: FURIA - Vitality | Vitality -1.5 | 2.10 (Coolbet)
×
×
  • Create New...