Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Tulos: 2-1 (4-6,6-4,6-3)

Joao Sousa - Tobias Kamke 1 @ 1.90 Bet365 Panos (2/5)

Portugalin Joao Sousa (ATP 49) saa vastaansa Saksan Tobias Kamken (ATP 98) Montpellierin turnauksen toisissa otteluissa.

Sousa oli avausottelussaan vakuuttava ja piti jokaisen syöttönsä ja kaatoi Lokolin suoraan kahdessa erässä. Kamke oli sen sijaan suurissa vaikeuksissa Millottia vastaan ja syöttöpeli oli karmeaa, sillä hän menetti yhteensä kuusi syöttöään ja meinasi tunaroida kahden murron johtoasemansa päätöserässä. Sousa on pelannut alkukaudesta hyvin ja on pystynyt haastamaan jokaisessa ottelussa, lukuunottamatta Andy Murrayn kohtaamista Australian avoimissa. Kamke on ollut helisemässä alkukaudesta vähänkin kovempia pelaajia vastaann ja voittosuhde on 3-3 tämänkauden, mutta voitot ovat tulleet todella heikoista vastustajista ja hänelle tulee vaikea peli tänään, kun vastaan astelee Sousa. Sousa johtaa keskinäisiä kohtaamisia voitoin 2-0 ja hän pudotti juuri Kamken turnauksesta viime kaudella. Sousa on pelannut alkukaudesta paremmin ja lähtee tähän otteluun mielestäni kertoimia selvempänä suosikkina ja uskon kertoimien tulevan tippumaan siihen 1.70 pintaan!

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Saksa : German Masters

John Higgins - Peter Ebdon

Vihje: John Higgins

Kerroin: 1,53

Vedonlyöntitoimisto: Bet365

Alkamisaika: 16.00

- German Mastersin avauspäivänä pelataan muutamia mielenkiintoisia otteluita ja John Higginsin sekä Peter Ebdonin kohtaaminen voidaan nostaa sellaiseksi kohtaamiseksi. Vastakkain ovat kaksi erittäin kokenutta pelaajaa, mutta John Higgins on voittanut urallaan huomattavasti enemmän ja toisekseen skotlantilainen on kauden edetessä parantanut ja parantanut peliesityksiään

- Vaikka tämän kauden rahalistalla John Higgins on vasta sijalla 28., skotlantilainen on voittanut urallaan maailmanmestaruuden neljä kertaa ja lisäksi hän on tehnyt maksimibreikin vaatimattomasti seitsemän kertaa

- Urallaan John Higgins on voittanut 25 rankingturnausta ja hän on se pelaaja, joka on pystynyt piinaamaan snookerin suurinta tähteä, Ronnie O'Sullivania. John Higginsillä potentiaalia on edelleen valtavasti

- Edellisessä rankingturnauksessa John Higgins pelasi erinomaisen ottelun avauskierroksella Mark Allenia vastaan, mutta hävisi. Tuossa ottelussa Higgins varsinkin aloitti ottelun erinomaisesti

- Peter Ebdon oli Mestarien liigan edellisessä ryhmässä aina finaalissa saakka, mutta hävisi sen. Ebdon on kiertueen yksi hitaimpia pelaajia ja se tekeekin hänestä ärsyttävän vastustajan. The Force on erittäin taktinen pelaaja ja hän on tehnyt urallaan muutamia maksimibreikkejäkin, mutta siitä huolimatta hänen pelivireensä on yleensä suurempi arvoitus kuin John Higginsin kohdalla. Ebdonin edellinen rankingturnaus päättyi kolmannella kierroksella murskatappioon Neil Robertsonia vastaan

- Peter Ebdonin viime kausi oli heikko, tämä kausi on ollut parempi, mutta muu tulos kuin John Higginsin voitto olisi yllätys. The Force tunnetaan peräänantamattomasta asenteesta, joten tiedossa voi olla pitkähkö ottelu

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Snooker : German Masters

Higgins - Ebdon - 2 - 2.75 @WilliamHill

Higgins - Ebdon - O7.5 - 1.87 @Unibet

Ylempänä olikin jo vihjattu kyseistä kohdetta, mutta päätin kuitenkin avata oman sanaisen arkkuni.

John Higgins lähtee ehkä hienoisena suosikkina otteluun, mutta WilliamHillin tarjoama kerroin on jo selkeä ylikerroin. Ebdon pelannut viime aikoina hyvin ja varsinkin Mestarien Liigan viimeisissä otteluissa pallot tippuivat mukavasti ja mies voitti mm. Ronnie O'Sullivaninkin. Mestarien Liigassa pelataan tietenkin paras 5:stä menetelmällä joten liikaa painoarvoa ei edes Ronnien päänahasta voi antaa, mutta Ebdonin pelistä selkeästi näki ettei kaveri enää keskity vain ja ainoastaan safety-peliin vaan on valmis haastamaan vastustajansa hyökkäävämmälläkin taktiikalla.

Edellisessä vihjeessä lyötiinkin jo kaikki faktat pöytään John Higginsistä niin en viitsi sen enempää kertoa kaverista. Joka tapauksessa tasainen matsi tiedossa ja voi varmasti kääntyä kummalle pelaajalle tahansa. Ebdon johtaa keskinäisiä kohtaamisia 4-2.

Tulos: 2-5

Edited by 7on
  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

ATP Montpellier (Ranska)

Alkamisaika: 17:00

Edouard Roger-Vasselin +1.5(erät) - Gillies Simon 2, 2.11 @ Pinnacle

Tässä ottelussa nähdäänkin vasta toinen keskinäinen ottelu näiden herrojen välillä, vaikka molemmat ovat kiertäneet jo melko pitkään ATP-tason turnauksia. Simon lähtee tähän otteluun suurena suosikkina, sillä Roger-Vasselinin peli on ollut kateissa viime kauden alusta lähtien. Roger-Vasselin on kokenut kovan pudotuksen maailmanlistalla tämän vuoden aikana, sillä hän on pudonnut sijalta 35. sijalle 127. Vasselin oli vaikeuksissa jo ensimmäisen kierroksen ottelussa Beckiä vastaan, joka ei lukeudu tasoltaan ATP-pelureiden joukkoon. Simon pelasi alkukaudesta muutaman heikon ottelun, mutta on taas viime aikoina esittänyt paljon parempaa pelaamista, josta oli hyvä esimerkki hänen pelaamisensa Ferreriä vastaan, jossa hän pelasi tappiosta huolimatta hyvällä tasolla. Kummatkaan herrat eivät perustu kovalle syötölle, mutta heidän palautustyöskentely on hyvällä tasolla. Simon on herroista selkeästi vahvempi peruspelissä, mikäli pelihuumoria vaan löytyy. Uskoisin Simonin kuitenkin olevan motivoitunut, kun kerran kotiturneesta on kyse. Peruspelaaminen tulee ottelussa suureen rooliin huomenna ja uskoisin että, Simon pystyy rutiini suorituksella hoitamaan pelin kahdessa erässä.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

ATP Quito

klo 19:00 Albert Montanes - Santiago Giraldo 2 1.50 LOPPUTULOS: 2-0 (7-6(5), 7-5).

Montanes viihtyy vain massalla. Hänen uransa on jo vahvasti ehtoopuolella, ja se näkyy kestävyydessä vääntää pitkiä palloralleja. Giraldon masssakauden avaus, jolla hän on myös parempi kuin kovalla alustalla. Kaksi viime kauden kohtaamista päättyivät molemmat Giraldolle erin 2-0.

klo 03:00 (torstai) Daniel Gimeno-Traver - Martin Klizan 2 1.78 LOPPUTULOS: 1-2 (3-6, 7-5, 5-7).

Gimeno-Traver on pelannut viikon sisään kuusi ottelua, ja niistä kolme viimeisintä on kestänyt yli kaksi tuntia. Tämän täytyy näkyä hänen otteissaan tänään, sillä hän ei ole kuntopohjaltaan niitä kovakuntoisimpia. Klizanin ensimmäinen peli massalla tällä kaudella. Hänen aggressiivinen pelityyli on tässä liikaa spaniaardolle.

Tuplana @Marathonbet 2.67.

Link to post
Share on other sites

Pari tennistä nopeilla perusteluilla, kun Darcis juuri jo alkamassa.

Tennis

Klo: 14:00

ATP: Montpellier

Steve Darcis -4.5 peliä - Tatsuma Ito @1,90 MarathonBet

- Darciksen peli on ottanut viime aikoina tuulta purjeisiin ja on myös paljon kokoneempi kovan alustan peluri kuin Ito, Darcis on kovemmissakin turnauksissa menestynyt aika-ajoin hienosti enkä usko että Ito tulee tässä alkuunkaan pysymään kärryillä mikäli Darciksen syöttö pelaa samanlailla kuin viime peleissä.

Klo: 17:00

Edouard Roger-Vasselin - Gilles Simon -1.5 erää @2,03 Pinnacle Sports

- Roger-Vasselin on jo parhaat vuotensa nähnyt peluri niin massalla kuin kovallakin alustalla. Simon pelasi vakuuttavaa tennistä Australian avoimissa, vaikka tippuikin kolmannella kierroksella Ferrerille huikeassa ottelussa joka oisi voinut jopa kääntyä Simonin voitoksi. Pelurejen tasoero on suuri, ja Simon tulee tämän kahdessa erässä voittamaan ellei ihmeitä tapahdu.

ATP: Zagreb

Klo: 15:15

Marcel Granollers-Pujol - Jurgen Melzer @1,85 Pinnacle Sports

- Melzerin viime kausi ei mennyt aivan putkeen ja sen myötä onkin ATP. ranking ottanut lähes niin laukalle, ettei herra mahdu edes 100 parhaan joukkoon. Melzer kumminkin osoitti Australian avoimissa että peli on taas reilassa ja etenikin aina karsinnat voittaen 2. kierrokselle turnauksessa jossa tippui Berdychille mutta pelasi huikeaa tennistä 1. erän jonka jälkeen vasta tippui kyydistä. Granollers-Pujolin syöttö oli aika-ajoin hakusessa Roberttia ja Simonia vastaan, ja Melzerin pitäisi tästä tämän hetken kunnon perusteella ottaa voitto.

ATP: Quito

Klo: 3:00

Daniel Gimeno-Traver - Martin Klizan @1,70 Pinnacle Sports

- Gimeno-Traver viihtyy juurikin pelkästään massalla ja menestystäkin on herralle kertynyt, mutta menestystä on tullut juurikin pelkästään ns. höntsäturnauksista eikä herralla juurikaan maarittelevaa menestystä mistään kovatasoisemmista turnauksista. Klizan avaa massakautensa tämän pelin myötä, ja esiintyi viime kaudella erittäin edukseen kyseisellä alustalla mm. voittamalla Nishikorin. Kokemus kovemmista turnauksista tulee varmasti näkymään, ja Klizan harjannee tästä voiton kotiin.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

MHL

klo 17.30

Almaz - Krasnaya Armiya merkki ML 2 kerroin 1,77 Unibet

Viimeksi jo sanoin että Almazin peli on alkanut takkuilemaan ja niinhän se Spartakillekin hävisi selvästi. Nyt he saavat ailahtelevan Krasnayan vastaansa, pidän krasnayaa kuitenkin parempana joukkueena ja nyt varsinkin viime pelien perusteella. Krasnaya hävisi viimeksi kovalle Lokolle, mutta sitä ei pidä pahemmin tuijottaa koska Loko on kyllä paras tällä hetkellä. Otetaan moneylinena jos Almaz sattuisi pysymään nyt perässä paremmin.

klo 18.30

Loko - MHC Spartak +1,5 merkki 2 kerroin 1,90 Nordicbet

Nordinbet tarjoaa tähän sellaista ylikerrointa että pakko tarttua. Muiden kertoimet ovat siellä alle 1,80. Loko on todella kova mutta Spartak on lennossa ja tällä hetkellä se on mahdollinen Lokon kaatajakin mutta mennään nyt tällä tasoituksella varmuuden vuoksi koska Lokoa ei ole helppo kotonaan kaataa, mutta Spartak luulisi pysyvän hyvin pelissä mukana. Suhkot maistuva kohde tuolla kertoimella.

Edited by voivoi
  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Tennis : ATP Zagreb

Ivo Karlovic - Marcos Baghdatis

Vihje: Ivo Karlovic

Kerroin: 1,67

Vedonlyöntitoimisto: William Hill

Alkamisaika: 19.30

- ATP-tennistä Zagrebista, Kroatian Ivo Karlovic kohtaa toisen kierroksen kamppailussa Marcos Baghdatiksen. Ottelu pelataan keskuskentän viimeisenä. Koska overin raja on liian korkealla, lähdetään Ivo Karlovicia tarjoamaan vetokupongille

- ATP-rankingissa Ivo Karlovic on tällä hetkellä sijalla 25., Marcos Baghdatis on puolestaan sijalla 67.

- Ivo Karlovic pelaa kotiturnauksessaan perheen ja ystävien edessä. Kotiyleisönsä edessä hän on erittäin motivoitunut menestymään

- Marcos Baghdatis on hienossa pelivireessä oleva pelaaja, mutta valitettavasti menestyminen on tullut lähinnä Challenger -tasolla

- Ivo Karlovicin syöttöä on lähes mahdotonta murtaa. Karlovic on surkea liikkumaan ja peruslyöntipelissäkin hänellä on suuria puutteita, mutta puhtaasti syöttönsä ansiosta hän pystyy tekemään kiusaa TOP-20 tasonkin vastustajille

- Marcos Baghdatis tunnetaan ennen kaikkea hänen kämmen juoksusta -aseestaan, mutta toisaalta eilen avauskierroksella kyproslaisella oli suuria vaikeuksia heikkoa Toni Androicia vastaan

- Syötönmurtoja tulemme näkemään erittäin vähän. Tiebreakeissa luonnollisesti Ivo Karlovic on erittäin vahvoilla

  • Upvote 3
Link to post
Share on other sites

KHL Klo 15,55

Salavat UFA - Jokerit Lopullinen Voittaja: Salavat UFA Kerroin: 1,78 ( Veikkaus )

Tässä kohtaa Itäisen Konfrenssin sijalla 5. oleva Salavat Ja Läntisen Konfrenssin sijalla 4, oleva Jokerit

Salavat UFA:lla on mennyt huonosti viimeset 5 ottelua ja 2voittoa josta toinen jatkoajalla sekä peräti 3tappiota puhtaasti. UFA on Itäisen Konfrenssin 9, kovin kotijoukkue ja kotona viimeset 5ottelua on tuottanut peräti 1voitto ja 4 puhdasta tappiota. Ei tilastollisesti kauheesti vakuuta viime pelit.

Jokerit on pelanneet tasaisesti ja viimeset 5ottelua ovat tuottaneet 3voittoa ja vain 2puhdasta tappiota. Jokerit on myös ollut hyvä vieraissa ja etenkin kurinalaisempi mitä kotona ja ovat Itäisen Konfrenssin 4.kovin vierailija. 5viimeistä vieras peliä ovat kumminkin menneet heikommin ja niistä on tullut vain 1voitto ja 4tappiota, joista 1kpl jatkoajalla.

Jokereilta puuttuvat tänään Aaltonen, Lajunen, Jaakola, Koukal sekä Hahl. Nämä ovat erittäin suuria ja merkittäviä poissaolijoita Jokereille. Tähän kun lisätään se, että Jokerien maalissa aloittaa aina niin kivan epävarma maalivahti Riku Helenius, niin en nää Jokereille paljoa saumaa tänään

Kaikki keskinäiset ottelut ovat päättyneet Salavat UFA:n voittoon ja Salavat on myös hallinneet aika pitkälti näitä niin se että UFA vain voittaa, vaikka sitten jatkoajalla on tämä pelattava kohde

Laitetaan, vielä sivu pelejä tähän kyseiseen kamppailuun ja ne ovat:

Salavat UFA YLI 2,5 maalia Kerroin 1,90 ( Veikkaus)

Moses maalimäärä: 1 maali Kerroin 3,20 ( Veikkaus)

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

Alppihiihdon MM Vail/Beaver Creek

Miesten Super-G

Vihje: Dominik Paris to finish on podium Vihje: Winning margin 0-0.9 seconds

Kerroin: 3.00 Kerroin: 4.50

Vedonlöyntitoimisto: Bet365 Vedonlyöntitoimisto: Bet365

Alkamisaika: 20:00

Dominik paris on noussut hurjaan vireeseen SuperGssä. Hänen kolme viimeisintä sijoitustaan ovat viides,toinen ja ensimmäinen.

Kaikki sijoitukset ovat tulleet nousujohteisesti ja viimeksi hänelle napsui voitto. Kisassa olivat mukana kaikki maailman parhaat joten mikään jämäkisa ei ollut kyseessä.

Kunnon ajoitus tuntuu olevan täydellinen Parisilla kohti maailmanmestaruus kilpailuja. Uskon podiumpaikan todella olevan mahdollinen ja janoa löytyvän sillä yhtään aikuisten mm mitalia ei häneltä vielä löydy.

Kokeillaan lisäksi todella pientä voittomarginaalia, sillä eilen kuten naisten kilpailussa nähtiin olivat kaikki top 3 naiset 0.13 sekunnin sisällä toisistaan ja voittajan ja toisen ero oli 0.03 sekuntia.

Kyseessä on ilmeisesti melko nopea rata jolloin luonnollisesti erotkin ovat pieniä. Mikäli Jansrud ei mitään maagista laskua saa aikaiseksi tulee voitto todennäköisesti tänäänkin ratkeamaan alle kymmenen sadasosan erolla.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jalkapallo: New South Wales NPL U20 klo.06:00 Marconi Stallions U-20 — Wollongong Wolves U-20 Wollongong Wolves U-20 yli 0.5 @1.60 Marathonbet Kokeiluun lähtee ihan kokeilunarvoisella kertoimella Wollongongin maali. Macroni on taulukossa 5 ja Wollongong heti perässä 6.Molempien maalisuhde on + merkkinen.Macronilla +12 sekä Wollongongilla +2.Macroni on kotona pelannu 5 ottelua ja päästäny niissä omiin 3 maalia,mikä ehken selittää ihan mukavankertoimen vierasjoukkueen maalista. Toisaalta sitä ehken myös ihmettelen,kun Wollongong on kummiskin vieraspeleissään onnistunut tekee noita maaleja ihan hyvin ja jopa paremmin vieraissa kuin kotona.Kotonaan Wollongong on tehny 9 maalia ja vieraissa 16 osumaa.2:ssa edellisessä keskinäisessä kohtaamisessa Wollongong on onnistu maalinteossa Macronia vastaan niin miksei nytkin.  
    • Jalkapallo: Australia New South Wales NPL U20 klo.06:00 Blacktown City U20 — Rockdale Ilinden U20 Blacktown City U20 @2.43 Unibet Australian junnujaliksesta kotivoittoa testiin. Blacktown sarjassa sijalla 8 ja vierasjoukkue Rockdale sijalla 14.Joukkueitten vireprossat ovat erisuuntaiset.Blacktownilla ne on(87%),kun puolestaan Rockdalella(20%) Itseäni ihmetyttää unkan kerroinasettelu,ku Rockdale on asetettu suosikiksi.Blacktown on pelannut nyt 5 ottelua ilman tappiota ja niistäkin se on 4 voittanut.Rockdalella puolestaan on 5:stä edellisestä 4 tappiota ja 1 voitto. Rockdale on pelannut 7 vierasmatsia ja hävinnyt niistä 6 ja viimeisessä vierasmatsissa toista häntäpään joukkue Sutherlandia vastaan se jäi tasapeliin.Maalisuhde Rockdalella on vieraissa huono,kun 3 tehny ja 14 päästäny omiin. Blacktown on ihan kohtuu hyvin pelannu kotonaan ja pelannut huomattavsti paremmin kotona,mitä vieraissa.Blacktownilla on kaikkiaan 19 pistettä ja se on niistä kotona ottanut 12 eli hyvin kotiriippuvainen Blacktown on tähänmennessä pisteistään ollut. mm.Marathonbet laittaa Blacktownin suosikiksi kertoimella 2.08 ja vieraille 2.76 ja unkan 2.43 koti ja vieras 2.33 katotaan missä vaiheessa unkalla muuttuu vai muuttuu(kö) ainakin tällä kirjoitushetkellä on Blacktown @2.43
    • no on se oikein,ku laskin vielä uudestaan ni sain saman tuloksen
    • onkohan toi mun tulos oikein? ite pikasesti tossa laskelin ni sain +tuloksen
    • Tennis, Birminghamin Challenger-turnaus Harry Wendelken vs. Mark Lajal klo. 17:50 Lajal -1,5 erää/2,04 PAF Viron Mark Lajal hakee menestystä nurmikentiltä. Lajal on vahvempi nopeilla alustoilla ja se tulee alkukesästä näkymään. Massakentille virolainen ei osallistunut, sillä ATP-listalla sijalla 157 oleva virolainen pelasi Australian avointen jälkeen vain kovilla kentillä. Ranskan avointen karsinnoissa Lajal kävi häviämässä ensimmäisellä kierroksella Roman Safiullinille suoraan kahdessa erässä. Harry Wendelken on ATP-listalla sijalla 227, eli hyvinkin nousukas pelaaja. Wendelken on monipuolinen, mutta isoja aseita pelissä ei ole. Britti selvitti Wuningin Challengerissa Kiinassa huhtikuun lopulla tiensä finaaliin, mutta taipui Pavel Kotoville kolmessa erässä. Tätä seurasi kolme perättäistä massakenttätappiota, joka katkesi Australian James Wattia vastaan Birminghamin ensimmäisellä kierroksella. Wendelken kaatoi nelinpelissä paremmin viihtyvän Wattin kolmessa erässä oltuaan päätöserässä jo murron perässä. Ehkä tämä korostaa parhaiten Wendelkenin tasoa, että hyväsyöttöinen Watt pystyy pitämään pelaajaa kurissa nopealla alustalla. Uskon, että virolainen on tässä taistelussa vahvempi ja hoitelee ottelun kahdessa erässä nimiinsä. Lajalin ottelua ennen pelataan alkuperäisen aikataulun mukaan ainakin kaksi ottelua, mutta on mahdollista, että ottelu siirretään Otto Virtasen paikalle, joka sai Alexandar Vukicilta luovutusvoiton.
×
×
  • Create New...