Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

SNOOKER: Maailmanmestaruusturnauksen karsinnat

Xiao Guodong - Liam Highfield

Valinta: Xiao Guodong

Kerroin: 1,61

Vedonlyöntitoimisto: Bet365
Alkamisaika: 12.00

- Xiao Guodong ja Liam Highfield murskasivat avauskierroksella vastustajansa lukemin 10-1, joten siinä mielessä kumpikaan pelaaja ei joutunut vielä pelaamaan lainkaan omalla tasollaan

- Xiao Guodong on Aasian yksi parhaimmista pelaajista ja avauskierroksellahan hän teki erinomaisen 131 pisteen lyöntisarjan

- Liam Highfield on tälläkin kaudella voittanut muun muuassa Mark Selbyn, mutta silloin pelattiin Eurooppa Tourin osakilpailussa ja toisekseen englantilaisella on tapana hävitä selkeästi heikommille pelaajille. Kyseessä on kuitenkin vielä kokematon pelaaja eikä hän ole koskaan ollut rankingturnauksessa 32 parhaan pelaajan sijoitusta korkeammalla

- Bet365 tarjoaa Xiao Guodongille mielestäni käsittämätöntä kerrointa. Esimerkiksi William Hill tarjoaa kiinalaiselle 1,44 kerrointa, joten suosittelen, että mikäli Xiao Guodongia pelaatte, tehkää se nopeasti

SNOOKER: Maailmanmestaruusturnauksen karsinnat

Ben Woollaston - Robin Hull

Valinta: Robin Hull

Kerroin: 2,60

Vedonlyöntitoimisto: Nordicbet
Alkamisaika: 16.30

- Ben Woollaston oli vielä Welsh Openissa erinomaisessa pelivireessä, mutta englantilaisen taso on laskenut rajusti. Jo maailmanmestaruusturnauksen karsintojen avauskierroksella Woollaston oli käsittämättömissä ongelmissa Sean O'Sullivanin kanssa

- Robin Hull murskasi muutama päivä sitten Martin McCruddenin lukemin 10-3. Suomalainen onnistui tekemään yhden suuren lyöntisarjan, sillä 112 pisteen breikki oli "Roopen" käsialaa. McCrudden oli täysin vailla realistisia mahdollisuuksia

- Robin Hull voitti China Openissa niin Yan Bingtaon kuin Mark Kingin. Suomalainen sai luovutusvoiton varsinaisella avauskierroksella Ronnie O'Sullivanilta. Kauden viimeinen varsinainen rankingturnaus sujui suomalaisittain erittäin hyvin

- Ben Woollaston ei ole vakuuttanut viime aikoina lainkaan. Englantilainen ei tehnyt avauskierroksella 76 pisteen lyöntisarjaa suurempaa breikkiä. Ei ollut kaukana, jotta hän olisi hävinnyt onnettomalle vastustajalleen

- Robin Hullin on voitettava Ben Woollaston, jotta suomalainen nähdään kiertueella myöskin ensi kaudella. Maailmanmestaruusturnauksen karsinnat ovat jo valmiiksi kauden kohokohta, mutta etenkin pakkovoitto -tilanteessa

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Tappara - Lukko 1 / 2,10 @Veikkaus

Tappara on raapinut kasaan kaksi pakkovoittoa ja tänään Hakametsässä on edessä game seven. Väkisin mieleen hiipii ajatus, onko henkinen yliote siirtynyt vahvasti tamperelaisille? Lukko on nyt avattu. Ottelusarja alkaa erehdyttävästi muistuttamaan TsSKA:n ja SKA:n välistä ottelusarjaa, jossa ote yhden huonon pelin myöstä siirtyi SKA:lle. Raumalaisten haave finaalista uhkaa jälleen kerran vesittyä Tapparan käsittelyssä. Dufva on kyllä mestari pumppaamaan pelaajistaan viimeiset voimanrippeet esiin, mutta kahden viime pelin myötä pitkävetokupongille rastitaan Tapparan voittoa.

  • Upvote 3
Link to post
Share on other sites

Allsvenskan

20.00

joj7XnTc-MsGeXeLu.png IFK Norrköping - IF Elfsborg 61p2916n-j7s024EL.png

Merkki 2 2.34 @Pinnacle ***

Yli 2.5 maalia 2.00 @Veikkaus **

- Kummatkin lähtevät otteluun kahden ottelun pisteputkessa. Norrköpingin "Hemmapremiär" Örebroa vastaan tuotti pisteen 1-1-tasapelillä, Halmstadin vieraana Peking oli tylynä takoessaan taululle 0-3-lukemat. Nyt IFK:n vire punnitaan vieläkin perusteellisemmin. Kärkipäähän povattu Elfsborg haki avausottelustaan täyden pistepotin Djurgårdenilta. Hammarbyn kanssa se joutui lopulta tyytymään 1-1-tasapeliin, vaikka kotivoittokaan ei olisi ollut suuri vääryys. Hammarby on Häckeniä ja Elfsborgia vastaan osoittanut olevansa ylemmän keskikastin ainesta, joten ei Ellosta voine kauheasti moittia tasapelistä. Peli on kuitenkin hyvin kuosissa.

Norrköpingiä kiusaa lukuisat loukkaantumiset. Sivussa ovat Andreas Hadenius, Adnan Kojic, Christopher Meneses, Niklas Bärkroth sekä Simon Tekie. Avauksen oikealla laidalla normaalisti aloittava Bärkroth ja saman tontin vaihtomies Tekie ovat siis poissa, joten Pekingin oikea kaista on heikoilla kantimilla. Moneen laadukkaaseen paikkaajaan Pekingin budjetilla ei ole varaa.

Elfsborg pääsee otteluun suuremmitta kolhuitta, ainoastaan Emir Bajrami on poissa vahvuudesta.

Elfsborg on varmasti sisuuntunut tasapelistä, ja IFK:ta vastaan vain 3 pistettä kelpaa. Norrköpingin epävarma puolustus on aloittanut tulosten valossa hyvin, mutta näin kovaan testiin se ei ole toistaiseksi joutunut. Ellos onnistunee muutamaan otteeseen, Norrköpingilläkin on hyvät saumat yhteen täysosumaan. Viime kaudella keskinäiset päättyivät kotijoukkueelle 4-2 ja 3-0, myös aiemmilla kausilla näissä peleissä on maaleilla mässäilty. Runsasmaalista vierasvoittoa odotellessa.

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

AK Bars Kazan-SKA Pietari 1, 2.77 Pinnacle

AK Bars Kazan-SKA Pietari ML 1, 2.00 Unibet

- KHL:n toinen finaaliottelu. SKA oli avauspelissä 2-4 vahvempi, joka tuli kyllä itselle ainakin melkoisena paukkuna. Pidin/pidän Kazania kuitenkin niukahkona suosikkina voittamaan Gagarin Cupin, sillä sen koko viisikon puolustuspeli, maalivahtipeli ja erittäin kurinalainen pelitapa on myrkkyä tähtiä vilisevälle SKA:lle. Kazan voittaa paljon pelejä niukasti ja vähämaalisesti, mutta johtuu se vain siitä, että se ei turhia höntyile, vaan tärkein asia on pitää vastustaja poissa tekopaikoilta ja iskeä sitten itse muutama tarvittava osuma.

- Kazan on päästänyt koko kevään aikana naurettavan vähän maaleja. Sibirin se voitti voitoin 4-1 ja Sibir onnistui tuossa sarjassa tekemään ainoastaan kolme maalia! Sama tahti alkoi jo Omsk-sarjassa, jossa Kazan hävisi avauspelin 4-3, mutta tuon jälkeen neljä voittoa putkeen maalieron ollessa 11:1. Bars-maalilla Nilsson ollut huikea tämän kauden ja playoff-kevään aikana, 1.finaalissa sattui jokin musta hetki ja taakse meni neljä osumaa, mutta on varmaa, että Kazan ei toista noin surkeaa ottelua peräjälkeen pelaa. SKA saavutti varmasti jo sen, mitä he Kazanista tulivat hakemaan, eli vähintään yhden vierasvoiton. Kazan tulee tähän matsiin kyllä latautuneena ja valmennusjohto on tarvittavan läksytyksen pitänyt, jotta sarja jatkuu Pietariin lukemista 1-1. Kotijoukkuetta lapulle!

Link to post
Share on other sites

Ruotsi:Allsvenskan Jalkapallo klo.20:05

Hammarby-Djurgården Enemmän kulmia Djurgården @2.28 Paf

Kulmia u10.5 @1.90 Paf

Viiden vuoden tauon jälkeen nähdään Allsvenskanissa Tukholman derby näitten joukkueitten osalta,kun Hammarby kohtaa Djurgårdenin.Mielenkoiintoinen ja tunteikas ottelu siis tiedossa.Hammarby aloittanut kautensa tyyppilliseen nousijan tavoin hyvin.Kahdesta pelistä sillä on 4 pistettä.Djurgårdelilla on häviö ja tasapeli,eli 1 piste saldona kahdenkierroksen jälkeen.Molemmat on muuten kohdanneet sama joukkueet tätä ennen.

Niin sanotusti "koti" peli molemmille,tosin Hammarbyn faneille on annettu enemmän lippuja,mutta eiköhän ääntä lähde molempien kannattajilta yhtäpaljon.Tämä on yksi vuoden suurimmista otteluista naapurissa,kuuma ja tunteita herättävä derby.

Otetaan tähän testiin parit kulmavedot.Hammarbyn peli ei ole pahemmin kulmissa pyörinyt ainakaan kahdessa edellisessä pelissä,koska sillä on niistä saldona ainoastaan kolme kulmapotkua mm.Elfsborgia vastaan se ei saanut yhtään kulmaa.Hammarbyn otteissa voi näkyä hermostuneisuus tänään,koska suuri ottelu kyseessä ja se voisi poikia vastustajalle kulmapotkuja.

Link to post
Share on other sites

Allsvenskan

20.00

Of8rNTTc-MZ5c75H8.png GIF Sundsvall - BK Häcken zNnHduRc-82rNbPY8.png

Yli 2.5 maalia 1.83 @Pinnacle ***

- BK Häcken on ollut yllätyksellinen kahdessa ensimmäisessä pelissään. Hammarbyta vastaan se jäi nollille häviten 2-0, DIF:n kanssa tahkottiin 1-1-tasuri. Saldona siis 1 piste ja kummastakin matsista underit. Sundsvall sen sijaan on laittanut tuulemaan; Malmöa vastaan nähtiin 5 maalia kun hallitseva mestari tylytti isäntiä 1-4-numeroin, Åtvidabergista tuomisina oli 3 pistettä loppulukemin 2-3. Sundsvallilla oli paikkoja paljon enempäänkin kuin vain kolmeen maaliin.

Häckenin puolustus ei ole vakuuttanut, ja itse Diego Lugano on ollut ajoittain suurissakin vaikeuksissa. Kotona Sundsvall pystyy kyllä yllättykseen jos/kun se uskaltaa pelata omilla aseillaan rohkeata peliä. Åtvida -voitosta joukkue sai varmasti lisää uskoa tekemiseensä. Häcken taasen ei saa jäädä tänään paitsi täydestä pistepotista, joten Sundsvallin ensimmäinen maali sytyttäisi matsin varmuudella. Eiköhän kotijoukkue joka tapauksessa vähintään kerran onnistu kuten teki Malmöakin vastaan, myös Häckenin on alettava osumaan tolppien väliin niin tulivoimaisella rosterilla kuin sillä onkin. Luvassa on varmasti mielenkiintoinen ja maalirikas matsi.

Link to post
Share on other sites

Ruotsi:Superattan Jalkapallo klo.20:00

Jönköpings-Syrianska (AH)Jönköpings-1 @1.98 Unibet

Superettanin 2.kierrosta testiin.Jönköpings luketuu yhdeksi suosikiksi koko sarjan voittajaksi.Se voitti 1.kierroksella nousija IK Frejin vieraissa 0-1.Jönköpiings joukkue ei ole juurikaan paljoa muuttunut viimekaudesta ja siitä on kieltämättä etua,kun pelaajat tuntevat hyvin toisensa.

Vierailija Syrianska jäi 0-0 tasuriin kotonaan Siriusta vastaan.Syrianska oli saamaton ja siitä ottelusta ei ole juurikaan mitään kerrottavaa jälkipolville. Syrianska oli viimekaudella yksi Superettanin surkeimpia vierasjoukkueita ja mitä ilmeisemmin suorituskyky ei ole parempi tälläkäänkaudella.

Viimekauden kohtaaminen päättyi 4-0 ja vahvana kotijoukkueena uskoisin Jönköpingin helposti hoitavan tämän kotiin.

Link to post
Share on other sites

ALKAA klo 20.30!

Lätkä 1-div MM naiset / Tsekki (-1.5) - Ranska / 1 / 1.60 Bet365

Rankingissa Tsekki sijalla 8. ja Ranska sijalla 16. Tsekki voitti eka matsissaan Latvian 5-1 (17.) ja Ranska hävisi Norjalle 5-6 ja (11.) Näistä lähtökohdista pitäisi Tsekin voittaa ottelu vähintään 2 maalilla ja se otetaan lapulle.

EDIT: 4-0

Link to post
Share on other sites

SNOOKER: Maailmanmestaruusturnauksen karsinnat

Matthew Selt - Jimmy White (Ottelu käynnissä)

Valinta: Yli 16,5 freimiä

Kerroin: 2,00

Vedonlyöntitoimisto: Bet365
Alkamisaika: 21.00

- Matthew Selt ja Jimmy White pelaavat maailmanmestaruusturnauksen karsintojen toisen kierroksen ottelun päätökseen tänään Suomen aikaa kello 21.00 alkaen. Kamppailu pelataan tv-pöydällä. White voitti ensimmäisen jakson peräti lukemin 2-7 ja odotettavissa on, että Selt tulee tekemään loppua kohden vahvan kirin

- Ennen ottelun käynnistymistä Matthew Seltille sai noin 1,20 kertoimia, mutta ensimmäisessä jaksossa hän ei pelannut lainkaan omalla tasollaan. Toisen jakson alussa on heti oltava hereillä, sillä numerot 2-7 tarkoittavat sitä, että kiri on aloitetta välittömästi

- Jimmy White oli ensimmäisessä jaksossa selkeä positiivinen yllätys, mutta olisihan se Matthew Seltille suuri järkytys hävitä kokeneelle kaverille murskalukemin. Whiten pelintaso ei välttämättä pysy samalla tasolla kuin päivällä. Livevetoon yli 16,5 freimiä

Link to post
Share on other sites

NBA

Brooklyn Nets - Chicago Bulls

Alle 199,5 kerroin 1,94 Unibet

Brooklyn ML kerroin 2,10 Unibet

Yllätyin tuosta O/U rajasta, että se on nuinkin korkea. Minusta hyvä kerroin underille, ja keskinäisistä 8 edellistä on jäänyt alle tuon rajan. Jopa aika reilusti. Lisäksi Brooklynillä on lähes pakkovoiton paikka. Se on tällähetkellä Indianan kans samalla voittoprosentilla kahdeksantena. Edellisessä pelissä tuli vieraissa ruma tappio Bucksille, mutta kotona on kuitenkin kulkenut mukavasti 7-3 edelliset 10 ottelua. Chicago on sarjassa turvallisesti neljäntenä. Motivaatioetu Netsille.

NBA

Utah Jazz - Dallas Mavs

Dallas +8,5 kerroin 2,2 unibet

Dallas ML kerroin 5,4 unibet

Dallas on voittanut edelliset kolme keskinäistä vieraissa. Juuri kun olin kirjoittamassa vihjettä Dallasin +11,5 tasoituksen kerroin tippui unibetilla 1,87 -> 1,74. Kannattaa tietenkin tarkastaa mahdolliset lepuutukset peliin. En jaksa uskoa että Utah murskaa Dallasia, vaikka Dallasilla olikin peli viime yönä. Ja uskon että tuo +8,5 tasoitus riittää. Onhan tuo vierasvoiton 5,4 kerroinkin pelattava ja laskussa on sekin. Ilman suurempia panoksia molemmat tässä pelaavat.

EDIT: Ilmeisesti Dallasilla kovat lepuutukset!!!

Edited by Sulevi
Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Liiga klo 18:30 Sport - KooKoo Pelivalinta: KooKoo (1X2) Kerroin: 2,94 Marathonbet KooKoolla jälleen CHL pelejä tällä viikolla, joka lisää ottelukuormaa. Sportilla puolestaan pidempi tauko peleistä kun viime perjantain TPS pelikin peruuntui. Sportin otteet kotikentällä olleet hyviä. Kuudesta ottelusta vain kertaalleen Sport on hävinnyt suoraan varsinaisella peliajalla. Sportin materiaali ei kuitenkaan ole kovin laaja, joten tappioita on kotikentällä odotettavissa kuitenkin jatkossa enemmän. KooKoon peli piristyi hieman valmentajan vaihdon jälkeen. Nyt on onnistumisia alkanut tulemaan enemmän. KooKoolla kova tarve täysille pistepoteille, jotta saa sijoitusta sarjataulukossa paranneltua. Mielestäni Sport on hieman liian suuren suosikin asemassa kertoimissa.
    • Jääkiekko:NHL klo.20:00 Buffalo Sabres - Florida Panthers Tekee pisteen Sam Bennet @1.77 Unibet Panthersin Bennetin pojoa testiin. Molemmilla vasta 1 voitot varsinaisella peliajalla,kun 5 ottelua takana.Floridalla 1 tappioa 60.,in jälkeen,kun Buffalolla niitä on 3. Molemmilla noita poissaoloja on,mutta Floridalla ne on pahemmat,kun Barkov sekä Marchand ovat loukkaantuneena.Floridan Tkachukin veljesparin kentälliseltä voisi sitä maalia odottaa,jossa keskellä Bennet pelaa. Buffalon aloittavan maalivahti Ellisin prosentit,kun 2 peliä on pelannu on 88%,vaikkei Floridan vahdin Markströmin % ole paljoo paremmat niin Tkachukin kentällinen saattaa tehoilla olla tässä.
    • Jääkiekko:Hockeyallsvenskan klo.20:00 AIK - Östersund Tekee pisteen Martin Schreiber @2.48 Unibet AIK:n pakki Schreiberin pistettä testiin. Sarjakakkonen AIK on hävinnyt vasta 1 pelin ja voittanut 8 käymästään 9:stä ottelustaan.Östersund on voittanut vain 1 varsinaisella peliajalla.JA voittoja se on ottanut 3.Tappioita 60.min jälkeen sillä on 3. AIK on kotonaan selkee suosikki ja ylläri olisi jos hävii tämän.AIK nuori puolustaja Martin Schreiber on pelaillut hyvin.Pisteputki on venynyt jo 4 ottelun mittaiseksi.AIK:n 2.kentällinen on hyvä,jossa hyökkäysessä pelaavat Pooley,Ljungman ja Johansson.Pisteitä tältä kentälliseltä on nähty mukavasti ja varmaan tänäänkin. Östersundin pelit olleet vähämaalista 2:lla edelliskierroksella ja niissä on tehty molemmissa vain 1 maali.AIK kyllä tänään tekee useamman kuin yhden,jos asenne on kohillaan. AIK:n pakki Martin Schreiberin pojoa 2.48 kertoimella unkalla laitettava kyllä kokeiluun.
×
×
  • Create New...