Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

La Liga 2, Espanja

Real Ovideo - Sevilla B

Valinta / Real Oviedo yli 1.5 maali / @1.68 Unibet

Klo / 17.00

Wolfsburg otti eilen vakuuttavan 3-1 voiton ja otetaan lauantaille talteen jo Oviedon maaleja.

Oviedo on mielestäni aliarvioitu joukkue La Liga 2:ssa. Joukkueella oli kesken kauden heikkoja hetkiä, mutta myös vakuuttavia voittoja. Varsinkin kotikentällään Oviedo pelaa loistavaa fudista. Yli 30 000 katsojaa vetävä kotistadion on varmasti yksi syy kotikenttä menestykseen. Oviedo on kahden pisteen päässä karsintapaikoista La Ligaan. Joukkue tarvitsee tästä voiton, sillä viimekierroksen vieraspelistä jäi käteen 0 pistettä kun Oviedon aikainen johto kaatui kotijoukkueen rangaistuspotku maaliin. Vain neljä joukkuetta on onnistunut tekemään enemän maaleja kotonaan kuin Oviedo tällä kaudella ja tänään vastaan asettuu sarjan jumbojoukkue Sevilla B.

Sevilla B on varmistanut jo putoamisen sarjasta, joten motivaatiota ei sijoituksen kannalta ole. Edellisestä viidestä ottelusta joukkue on voittanut kaksi, mutta  molemmat näistä peleistä oli kotipelejä heikkoja Alcorconia sekä Gimnasticia vastaan. Joukkue on pästänyt sarjan neljänneksi eniten maaleja (55) ja vieraspelien maaliero on karu 9-33. Oviedon hyökkäyspäässä Linares on huippuvireessä ja tehnyt edelliseen kahteen otteluun 3 maalia. Oviedolla on kotietu, motivaatiota enemmän ja vastassa on sarjan pohjajoukkue. Uskon joukkueen vähintään 2 maalia tekemään ellei joukkueet nyhvää 1-0 tulosta. 

  • Tykkäys 2
Link to post
Share on other sites

Super League / Kiina

Changchun Yatai - Beijing Guoan

Valinta / Beijing Guoan yli 1.5 maalia / @1.94 Unibet

Klo / 10.30

Pitkästä aikaa vihjettä Kiinan Super Leagueen joka on tähän asti vedetty puhtaalla saldolla häviämättäkään yhtään 4 vedosta.

Beijingin yli 1.5 maaliin löytyi loistava kerroin. Beijing oli vuonna 2015 Kiinan toiseksi arvokkain joukkue ja vuosina 2006-2014 joukkue jäi vain kerran 3 parhaan joukkueen ulkopuolelle sarjassa. 2015 joukkue sijoittui neljänneksi, 2016 viidenneksi ja edelliskautena pettyneinä sijalle 9. Edelliskauden kesken joukkue hankki Bayer Leverkusenista valmentajakseen Robet Schmidtin, jonka tavoitteena on tälle kaudelle nostaa joukkue taas mitallisijoille. Täksi kaudeksi joukkue hankki erittäin laadukkaita pelaajia kuten espanjalaisen Jonathan Vieran keskikentälle, Villarealissa 32 maalia tehnen Bakambu Cedricin sekä uuden ykkösmaalivahdin. Nämä ovat vain muutama uusista hankinnoista, jonka lisäksi viimekauden maalipörssin seitsemäs Soriano jatkaa kärjessä. Joukkueella on erittäin kova nippu kasassa ja tulosta onkin syntynyt. Joukkue on tällä hetkellä sarjassa sijalla 3. ja kymmenestä pelatusta pelistä on hävitty vain yksi. Maaleja on tehty sarjan toiseksi eniten (23). Tämä on joukkueiden viimeinen ottelu ennen kesätaukoa, jonka jälkeen kausi jatkuu heinäkuun puolessavälissä, joten uskon Beijing:n motivoituvan vielä entisestään pääsemällä tauolle voiton siivittämänä. Edelliseen viiteen otteluun Beijing on heiluttanut verkkoja yhteensä 13 kertaa ja joukkue on hyvässä vireessä vaikkakin peleihin mahtuu 2-2 sekä 3-3 tasurit.

Changchun Yatai taas on ollut viimekaudet sarjan keskikastin joukkueita ja tällä kaudella omasta mielestän yksi sarjan heikoimmista. 10 ensimmäisestä sarjapelistä voittoja on otettu vain 3, joka on taannut sarjataulukossa sijoituksen 13. Joukkue on hävinnyt edelliset kaksi peliään ja laadullisesti selvä altavastaaja Beijingiin verrattuna. Joukkue on myös toistaiseksi päästänyt sarjan neljänneksi eniten maaleja. Beijing toki voi voittaa tämän 1-0, mutta uskon joukkueen sen vähintän kaksi tänään tekevän. Kerroin on myös mielestäni aivan liian suuri ottaeen lähtökohdat huomioon, sillä Changchun Yatai ei saa edes mitään erikoista kotietua.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Jääkiekko 

MM-KISAT 

KLO 20.15

 

KANADA  -  SVEITSI 

 

Valinta :   1,erä  ajassa 00.00 - 09,59  EI TULE Maalia 

Kerroin :  2,15  ( PAF ) 

 

Ihan hyvää kerrointa annetaan nyt tähän,  niin isketään kiinni.   Panoksena on finaalipaikka ja mielestäni Sveitsi voi ihan hyvin voittaa tämän pelin, sillä Kanada ei oo ollut niin hyvä puolustuspelaamisessa, että voisin pitää Kanadaa noin isona suosikkina.  

Sveitsin puolustuspelaaminen on toiminut ja molari ollut hyvä, niin luulen heidän kestävän tämän alun.  Kanada aloittaa pelin vahvasti, mutta vierailijoiden pitää vaa kestää alku, niin hyvä tulee.     Ensimmäinen kymppi tulee olemaan tunnusteleva kyllä ja mikäli  ei nähdä :winnipeg: /  Hellebuyck tasoista paskaa kummassakaan päässä kenttää heti alussa,  niin ollaan 0-0 tilanteessa  illalla ekan kympin jälkeen. 

 

Kunhan  (1,erä ) Ajassa 00.00- 09,59  EI TULE MAALIA,  niin tämä kohde menee oikein. . 

  • Tykkäys 3
Link to post
Share on other sites

Jääkiekko 

MM-KISAT 

KLO 16.15

 

RUOTSI -  USA 

 

Valinta :  1,erä  ajassa 00.00 - 09,59  EI TULE Maalia 

Kerroin :  2.00 ( PAF ) 

 

Otetaan itseasiassa näihin molempiin MM-Kisa otteluun ja vihjeleikkiin,  että avauskympit ovat maalittomat,  kun 2 kerrointa annetaan. 

 

Molemmilla on hyvät molarit,  hyvät puolustuspelaaminen ja välieräottelu,  niin tätä on hyvä hakea tähän kohtaan.   USA varmasti on suoraviivaisesti pelaava, mutta  Ruotsi omaa hyvän puolustuksen ja hyökkäyksen,  niin tämä on ihan 50-50 ottelu ja kyllä tuo avauskymppi pelataan maalittomana,  mikäli ei tuu lapsuuksia. 

 

Kunhan  (1,erä ) Ajassa 00.00- 09,59  EI TULE MAALIA,  niin tämä kohde menee oikein. . 

  • Tykkäys 2
Link to post
Share on other sites

Jääkiekko 

NHL 

KLO   02.15 

 

:tampa: Tampa Bay Lightning  -  :capitals: Washington Capitals 

 

Valinta :  :tampa: Tampa Bay Lightning ML 

Kerroin :   1,61  ( PAF )

 

KEMMU VIHJANNUT SARJAA :  2/4 Osumis-tarkkuus 

 

GAME 5.  Sarja on tasan 2-2. 

 

Tämä sarja on ollut tähän asti aina vierasjoukkueen voittoja täynnä,  niin joko nyt olisi kotijoukkueen vuoro.  

Keskinäisissä otteluissa viime aikoina vierasjoukkue on voittanut  5/6 kerrasta.  Joko olisi vaihteeksi kotijoukkueen vuoro.  

 

:capitals: 2018 poffeissa on aina G5 yksittäisen ottelun voittanut kotijoukkue 

:tampa: 2018 poffeissa on aina G5 yksittäisen ottelun voittanut kotijoukkue 

:tampa: / :capitals: on 2018 poffeissa aina (2/2) voittanut yksittäisen G5 ottelun.    Kumman putki jatkuu. 

 

:tampa: oli vieraissa hyvä ja :capitals: on ollut myös kova koko poffien vieraissa, mutta nyt luotettava kotivoittoon ja siihen,  että vihdoinkin :tampa: pelaa hyvän kotipelin. 

 

Kunhan Tampa Bay Lightning  ( :tampa:) voittaa vaikka sitten jatkoajalla, niin tämä kohde menee oikein.  

Link to post
Share on other sites

Australia:Nuorisoliigat U20 Jalkapallo klo.10:30

Sydney United FC U20 - Sydney Olympic U20

Sydney Olympic U20 o1.5 @2.28 Unibet

Aussien junnupotkuista Olympicin väh.2 osumaa hakuseen.

Molemmat jengit sijaitsevat taulukon kellariosastolla 10 kierroksen jälkeen.United sijalla 9 ja Olympic 11,kun mukana on 12 joukkuetta.Olympic pelaillut viimekierrokset paremmin mitä United.Olympicilla 5 edellisestä 1 tappio,3 tasuria ja 1 voitto.Unitedilla mennyt surkeasti viimekierroksilla,kun nyt on 6 tappiota tullut peräkkäin.Joukkueet kohtasivat viimeksi Huhtikuunlopussa Olympicin ollessa isäntänä ja tuolloin ottelu päättyi 2-2.Odotan samantyylistäpeliä ja siis maaleja ainakin.Olympic saa hyvät lähtökohdat tähän.kun se voitti edellissä vieraspelissä sarjakärki Sutherlandin 2-1.Alkukaudesta Unitedin pelikulki,mutta tällähetkellä se tökkii,kun vastaavasti Olympic on saanut surkeasta alusta nyt paremmin pelinsä raiteille.Voittajaa en uskalla veikata,mutta maaleja Olympicille uskaltaa pikkasenottaa.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Nyrkkeily

Oscar Rivas - Herve Hubeaux

Alle 8.5 erää, Pinnacle, @2.55

Klo: 01:00

 

Rivas on yksi raskaan sarjan paremmista nimistä, jotka eivät ole vielä päässeet isoihin otteluihin. Ikää miehellä on kuitenkin jo 31 vuotta, joten kohta olisi jo aikakin antaa sen luokan näyttöjä, että painoluokan kärkinimetkin alkaisivat ottaa miehen vakavasti. Tänään siihen on hyvä tilaisuus, kun vastaan asettuu 26-vuotias belgialainen Herve Hubeaux, jonka ottelulista näyttää saldoa 29 voittoa ja 2 tappiota. Hubeauxia ei ole koskaan tyrmätty, mikä ei ole ihme sillä lähes kaikki vastustajat ovat olleet pahimman luokan taksikuskeja. Ainoa varteenotettava nimi on Euroopan mestari Agit Kabayel, jota vastaan Hubeaux koki pistetappion. Kabayel on kuitenkin tyyliltään paljon erilaisempi kuin Rivas, joka on ennen kaikkea räjähtävä iskijä. Rivasin kymmenestä viime ottelusta vain yksi on kestänyt yli viisi erää ja tänään sama kaava voisi mieluusti jatkua.

Link to post
Share on other sites

VIRON CUP-FINAALI, KLO 16

LEVADIA-FLORA, ALLE 2.5 MAALIA, 2.05@UNIBET

Nämä kaksi joukkuetta ovat voittaneet viimeisen 15 vuoden aikana kaikki Viron cupit, mutta siltikään keskenäisiä finaaleja ei ole ollut sitten vuoden 2010, kun Levadia voitti Floran 3-0. Levadian tavoitteena on ollut viime syksyn Infonetin ja Levadian yhdistymisen jälkeen, että tällä kaudella voitetaan tripla. Supercupissa onnistuttiin jo voittamaan Flora ja nyt olisi mahdollisuus sille seuraavalle pystille - liigassahan kaikki on vielä täysin avoinna. Levadian tie finaaliin oli paljon kivikkoisempi, koska se joutui pelaamaan esim täydet 120 minuuttia Sillamäen Kalevia vastaan ja välierissä nipisti niukan 1-0 voiton Kaljusta. Floran vastukset ovat sen sijaan olleet naurettavan helppoja ja vain kertaalleen vierailijat jäivät alle 7 maalin kun pelattiin divarijengi Elvaa vastaan. Kaiken kaikkiaan matsin tärkeys huomioon ottaen pelihalu kiinnittyy loogisesti undereihin, maali sinne tänne voi ratkaista koko pelin. Molemmat lähtevät parhaalla miehistöllä ja Levadian etu johtuu käytännössä siitä, että heidän joukkueensa on paljon kokeneempi. Paha silti lähteä veikkaamaan voittajaa ja sen takia prekaavailuissa näen ottelun vähämaalisena tarkasteluna. 

Link to post
Share on other sites

E-Sports | CS:GO | ESL Pro League

20.00

4af7606858f210f63289b7b41a091580.png NaVi - Liquid 333896e01006aff840483799a950e250.png

 

Eniten tappoja matsissa | s1mple (vs nitr0) | 1,60 | Unibet

 

  • EPL-finaaleissa ollaan päästy välierävaiheeseen ja tässä NaVin ja Liquidin välisessä ottelussa on yksi täydellinen pankkikohde, jota on vaikea ymmärtää. Kohteessa kysytään kumpi pelaaja saa ottelun aikana enemmän tappoja ja kukapa lähtisi tässä maailman parasta pelaajaa, NaVin s1mpleä vastaan pelaamaan, etenkin kun häntä vastassa tässä kohteessa on Liquidin nitr0.
  • s1mple ei hirveästi esittelyjä kaipaa. Hän on ollut tämän vuoden ylivoimaisesti paras pelaaja kaikilla pelin osa-alueilla. Hänen rooli ja NaVin systeemi takaa ukrainalaiselle supertähdelle maksimaaliset mahdollisuudet laittaa vastustajat polvilleen. s1mple on erittäin usein serverin eniten tappoja kartuttava pelaaja, eikä kaverin otteissa juuri epätasaisuutta löydy ja hän osaa käyttää kaikenlaisia aseita kaikenlaisissa tilanteissa.
  • Liquidin nitr0 on joukkueensa IGL, eli pelin sisäinen johtaja, mikä luonnollisesti rajoittaa hänen mahdollisuuksia kerätä tappoja. nitr0 on toki siinä mielessä s1mpleä suoraan vastassa, koska usein hän pelaa IGL-roolin lisäksi Liquidin AWP-roolia, jota s1mple toteuttaa myös omassa joukkueessaan. Tässä roolissa nitr0 ei missään nimessä ole s1mplen kaltainen taikuri, vaan useaan otteeseen nitr0 löytyy tappotilastojen peräpäästä. Amerikkalaispelaajalla ei myöskään ole lähelläkään yhtä suurta yleistä yksilötaitoa ja potentiaalia, mitä s1mpleltä löytyy.
  • Joukkueiden menestys on tietenkin osatekijä sille, miten yksittäisten pelaajien tilastot tulevat näyttämään pelin päätyttyä. Mutta tässäkin seikassa NaVi ja s1mple ovat niskan päällä, sillä he ovat joukkueena pelanneet vakuuttavaa turnausta, siinä missä Liquid on joutunut etenemään pitkän kaavan kautta. Toki omasta mielestäni Liquidin mahdollisuudet voittaa ottelu on hieman parempi kuin mitä kertoimet antavat olettaa, mutta tähän kohteeseen vaikutusta sillä ei ole.

 

Mielestäni s1mplen kerroin nitr0a vastaan pitäisi olla jotain 1,2 - 1,3 luokkaa, joten omissa arvioissani tässä on hurjasti arvoa pelattavissa. s1mple on aivan kaikilla pelin osa-alueilla nitr0a taitavampi ja ainostaan NaVin totaalinen romahdus joukkueensa voi antaa edes pienen mahdollisuudet nitr0lle kerätä s1mpleä enemmän tappoja. Kohde menee oikein, kun s1mple (NaVi) saa ottelussa enemmän tappoja kuin nitr0 (Liquid).

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Nyrkkeily

Adonis Stevenson - Badou Jack

Valinta: Stevenson, betsson, @1.92

Klo: 05:00

 

stevenson-720x180.jpg

 

 

Aamuyöllä otellaan alemman raskaansarjan WBC-liiton mestaruusvyöstä. 40-vuotias mestari Adonis Stevenson saa haastajakseen 34-vuotiaan ruotsalaisen Badou Jackin. Stevenson on pitänyt vyötä hallussaan jo viisi vuotta, mutta hän on aika suoranaisesti vältellyt kaikkein parhaimpia mahdollisia haastajia. Jackia pidetäänkin miehen kovimpana vastustajana pitkään aikaan. Jack teki kovaa tulosta ylemmässä keskisarjassa ja nousi viime vuonna tähän painoluokkaan ja jo nyt hänellä on vastassa mies, jota monet pitävät sarjan vaarallisimpana nyrkkeilijänä.

Olen nähnyt monissa ennakkoarvioissa Stevensonin ikää pidettävän merkittävänä tekijänä, sillä harva nyrkkeilijä on enää 40-vuotiaana parhaimmillaan. Mielestäni Stevensonilla on kuitenkin ikänsä kannalta muutama seikka puolellaan. Ensinnäkin hänen ottelutyylinsä kestää hyvin ikää. Tyyli, jossa luotetaan pitkälti takakäden lyöntivoimaan ja sen käyttämiseen odotetaan jatkuvasti oikeaa saumaa. Toiseksi miehen nopeus ja refleksit ovat yhä maailmanluokkaa, viime vuoden ottelussaan Andrzej Fonfaraa vastaan Stevenson näytti todella terävältä ja 10 vuotta nuorempi Fonfara koki tappion jo toisessa erässä. En jaksa uskoa, että Stevenson olisi menettänyt merkittävästi tatsiaan vuoden takaisesta. Vähän tuntuu myös siltä, että Stevensonin taitoja on aliarvioitu. Vaikka hän usein nojaakin pitkälti yksittäisiin takakäden voimalyönteihin niin kyllä hän myös kykenee halutessaan monipuolisempaan nyrkkeilyyn. 

Jack on kelpo nyrkkeilijä, jolla ei ole varsinaisesti heikkouksia, muttei myös selviä vahvuuksiakaan. Kokonaisuudessaan hän on kuitenkin valmis paketti ja parhaimmillaan hankala vastus kenelle tahansa. Hänet on kuitenkin tyrmätty kerran aiemmin urallaan ja viime vuonna huomattavasti Stevensonia kevytkätisempi James DeGale käytti häntä luvunlaskussa. Hallitsevana mestarina ja kotiottelijana Stevensonilla on myös tuomarit puolellaan, joten Jack tarvitsisi selviä erävoittoja tämän ottelun voittaakseen, jos tämä ottelu pistekorteille menee. Stevensonin kertoimet olivat alussa @1.60 luokkaa ja nyt matsin lähestyessä ollaan jo ihan kelpo lukemissa.

 

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jalkapallo Englanti League one Klo 21.45   Oxford utd  - Reading   Valinta:  Oxford Utd Kerroin:   2,75 ( Veikkaus)   Oxford aloittanut hyvin kotonaan kauden, kun kuuteen peliin kolme voittoa ja tasapeliä.  Reading ollut myös hyvä, mutta lähdetään koittamaan vahvaa kotijoukkuetta.  Tilastollisesti Oxford ei oo keskinäisiä pystynyt voittamaan viime vuosina, niin nyt jos koskaan olisi hyvä aika.  Rohkea kotivoitto hakuun.    Kunhan Oxford voittaa, niin tämä kohde osuu. 
    • Jalkapallo Konferenssiliiga Klo 19.45   KuPS  -  Kaa Gent    Valinta:  X ( Tasapeli) Kerroin:  4.05 ( Veikkaus)   KuPS ollut vaikeaa viime aikoina sekä Veikkausliigan mestaruus karkasi omista  käsistä aika kauas, jolloin tänään voi vain laittaa kaiken likoon.   Enää ei ole mikään lämmin, joten toivottavasti Gent myös on kohmeessa, niinkuin viime aikoina on ollutkin.  Vieraissa Gent on ollut vaikeuksissa ja tänään on se sauma saada pisteitä näistä otteluista.  Suomalaisyleisön siivittämänä kotijoukkue kairaa pistetilin auki.  KuPS voi jopa voittaakin, mutta viime aikoina voittamisen kulttuuri on tipotiessään, joten otetaan rohkea tasapeli testiin.    1-1 tai 2-2 voisi olla aika hyvät tulosvetoon.    Kunhan ottelu päättyy tasan, niin tämä kohde menee oikein. 
    • Jalkapallo Mestareiden liiga Klo 22.00   Dortmund  -  Betis   Valinta:  X ( Tasapeli) Kerroin:  4.25 ( Paf)   Kaksi suht hyvää joukkuetta kohtaa toisensa sekä molemmilla on voittoja sekä tasureita alla.  Kierroksen yksi tasaisempia otteluita, jolloin tasapeli ei ole mikään mahdottomuus. Betis mestareiden liigassa kolme voittoa, mutta saksa on vaikea paikka pelata, jolloin tuo putki katkennee tänään, mutta pisteputki jatkuu.  Kunhan Ottelu päättyy tasan, niin tämä kohde osuu. 
    • Koripallo Euroliiga klo 21:15 Panathinaikos - Barcelona Pelivalinta: Barcelona ML Kerroin: 4,30 Novibet Panathinaikos on aloittanut Euroliigan hyvin ja onkin 9 kierroksen jälkeen sarjataulukon kärjessä. Panathinaikos on kotona erityisen hyvä joukkue, tältä kaudelta kotitilasto 6-1, joten helppo peli ei tule vierasjoukkueelle. Barcelona on aloittanut Euroliigan myös ihan hyvin ja joukkueen materiaali riittää taisteluun kärkipään joukkueita vastaan. Vierasotteluissa Barcelona ei aina ole ollut terävimmillään, mutta yllätysvalmis joukkue kuitenkin on.  Näin suuri suosikki Panathinaikos ei mielestäni ole mitä kertoimet antaa ymmärtää.
    • Koripallo Euroliiga klo 22:00 Real Madrid - Crvena Zvezda Pelivalinta: Crvena Zvezda ML Kerroin: 3,05 Novibet Crvena Zvezda on aloittanut Euroliigan vahvasti. Otteet olleet kokonaisuutena hyviä ja selviä voittoja on tullut useampia. Real aloittanut kauden myös hyvin, loukkaantumisia on ainakin Panathinaikosta vastaan, tarkemmat poissaolotiedot tätä ottelua varten selviävät vasta lähempänä. Joka tapauksessa mielestäni Crvenalle tarjottu 3,05 kerroin on liian korkea.
×
×
  • Create New...